Situatie is dramatisch Genoeg banen voor vluchtelingen uit DDR, maar te weinig huizen 2S Papandreou moet terechtstaan E POOLSE PREMIER TEGEN MINISTER NIJPELS T>T> Uittocht houdt aan DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Moskou knaagt aan perscensuu j Sovjetunie onthult tragische ongelukken op ruimtevaartbasis stuutenbeek BUITENLAND EeidócSomant DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 PAGIN, Noorse tv: Nobelprijs voor Hajek en Havel OSLO Twee Tsjechische dissi denten. de voormalige minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek en de schrijver Vaclav Havel, zijn de voornaamste kandidaten voor de Nobelprijs voor de Vrede 1989. Dat heeft de Noorse staatstelevisie NRK gemeld. Het Nobelcomité in Oslo, dat de winnaar van de vre desprijs op 5 oktober bekend maakt, heeft elk commentaar ge weigerd. De Noorse televisie deed vorig jaar ook een voorspelling over de winnaar. Zij bleek het toen bij het rechte eind te hebben met de vredesmacht van de Vere nigde Naties. Geen apartheid in Johannesburg JOHANNESBURG De ge- meenteraad van Johannes burg heeft besloten een eind te maken aan de rassenschei ding in bussen, zwembaden en andere openbare voorzie ningen in de stad. Het beheerscomité van de grootste stad in Zuidafrika, waar de regerende blanke Nasionale Party (NP) een meerderheid heeft, besloot alle vrijetijds-voorzieningen met onmiddellijke ingang open te stellen voor zwarten. Meer autonomie Slovenië LJUBLJANA Slovenië heeft gisteren haar eigen grondwet veranderd. Vrijwel unaniem koos het parlement van de Joego slavische deelrepubliek voor „het recht op zelfbeschikking, waaronder begrepen af scheiding" van Joegoslavië en aansluiting bij een ander land. Het centraal comité van de Joegoslavische communistische partij had met klem aangedrongen om de beslis sing uit te stellen. Ook het federale parle ment in Belgrado verzocht de Slovenen nog geen besluit over de kwestie te nemen. Voortaan kan de regering in Belgrado in Slovenië de noodtoestand alleen uitroepen als de noordwestelijke deelrepubliek er zelf mee instemt en het Joegoslavische leger kan in vredestijd alleen nog met instem ming van Ljubljana in Slovenië worden in gezet. Celstraf voor ontmoeting met Arafat RAMLE Een Israëlische aanklager heeft gevan genisstraf geëist tegen vredesactivist en radio-om roeper Abie Nathan, wegens diens ontmoeting met PLO-leider Arafat vorig jaar. Abie Nathan (62), werkzaam bij de radiopiraat „The Voice of Peace", werd schuldig bevonden aan het overtreden van de anti-terroristenwet uit 1986, die Israëliërs ver biedt contacten te onderhouden met de PLO. Op overtreding van deze wet staat een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Nathan verklaarde: „Ik wist dat ik de wet overtrad. Maar je kunt geen vrede bereiken zonder met de PLO te praten". Sociale grondrechten EG-burgers BRUSSEL De Europese Commissie heeft giste ren haar plannen voor een Sociaal Handvest aan gescherpt. In het Handvest, dat later dit jaar moet worden goedgekeurd door de twaalf regeringslei ders, worden de grondrechten van werknemers en andere sociale groepen opgesomd. ATHENE Het Griekse parlement heeft vanochtend besloten dat de voor malige socialistische premier Andreas Papandreou terecht moet staan wegens zijn rol in een omvangrijk bank- en fraudeschandaal. De parlementariërs stemden met 165 tegen 121 stemmen voor opheffing van de onschendbaar heid van Papandreou en het instellen van een speciaal hof voor het berech ten van de voormalige premier. De 70- jarige Papandreou kreeg vorige week al van het parlement te horen dat hij zich voor de rechter moet verantwoor den voor het laten afluisteren van tal van journalisten en politici, waaronder leden van zijn eigen PASOK-partij. YN-topman misbruikt fondsen voor vliegreize GENÈVE De Zwitserse televisie ht zware beschuldigingen geuit aan het ac van VN-commissaris voor de vluchteling Jean-Pierre Hocke. Die wordt ervan bescl digd geld uit een speciaal VN-fonds te ben gehaald om eerste klas te vliegen. Hoe zelf Zwitser, zei in de uitzending dat hij v zijn reizen nog nooit een dollar ten koste v P* de vluchtelingen heeft uitgegeven. Hij boe nY steeds /voor de business-class, maar liet ev wel vlak voor vertrek zijn ticket omzetten dure kaartjes eerste klas. Het geld - sii 1987 zo'n 300.000 dollar - zou hij later uit» speciale VN-fonds hebben gehaald. De topman ligt ook al enige tijd onder vuur i ge enkele medewerkers die hem gebrek nanciële discipline verwijten. ch WARSCHAU Premier Mazowiecki van Polen heeft gisteren tijdens een gesprek met minister Nij- pels van milieubeheer een dringend beroep gedaan op Nederland en de ande re EG-landen om snel te beslissen over financiële hulp aan zijn land. In het westen wordt volgens hem onderschat hoe drama tisch de situatie in Polen is. Het land is bereid het econo misch bestel te reorganiseren, maar dit is naar de mening van de Poolse premier alleen mogelijk met financiële hulp van buitenaf. Hij wil graag de vicieuze cirkel doorbroken zien, omdat er landen zijn die financiële steun afhankelijk stellen van de economische re organisatie in Polen. De inter nationale hulpverleners (IMF, de Club van Zeven en de EG) moeten zich volgens de pre mier realiseren dat, als zij te lang met hun steun wachten, het wel eens te laat kan zijn. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) gaat Polen waar schijnlijk 700 miljoen dollar le nen om het land te helpen bij het doorvoeren van economi sche hervormingen. Het IMF, dat deze week zijn jaarverga dering houdt, hoopt in novem ber met de Poolse regering een overeenkomst over de lening te kunnen sluiten. De ontwik kelingen in Oost-Europa, met name in Polen en Hongarije, vormen het belangrijkste on derwerp tijdens de algemene raad van EG-ministers van buitenlandse zaken in Luxem burg. De raad, die volgende week bijeenkomt, spreekt dan over de plannen voor her structurering van de Poolse en Hongaarse economie, die de Europese Commissie deze week heeft gelanceerd. Met betrekking tot de sanering van het milieu deelde de Pool se premier Mazowiecki mee, dat zijn land alles zal doen nieuwe ontwikkelingen te stoppen, die een bedreiging voor het milieu vormen. In het internationale milieu-over leg wil de Poolse regering ech ter niet meer beloven dan zij bij machte is te doen. Mazowiecki zei blij te zijn met het door Nederland aan Polen geleverde meetstation voor de luchtverontreiniging. Op der gelijke concrete projecten zit het land hard te wachten. We gens de slechte weersomstan digheden lukte het minister Nijpels van milieubeheer giste ren echter niet om „de snuf- felpaal" voor de luchtveront reiniging officiëel in werking te stellen. De plechtigheid is uitgesteld tot vandaag. De „snuffelpaal" meet in eerste instantie de concentratie zwa veldioxide in de lucht, de stof die vrijkomt bij de verbran ding van olie en steenkool. In Polen, waar veel zwavelrijke steenkool wordt gebruikt, is dit de ernstigste vorm van luchtverontreiniging. Mazo wiecki hoopte dat ook andere landen het initiatief van mi nister Nijpels zullen volgen. BERLIJN De komst van vele duizenden Oost- duitse arbeidskrachten naar de Bondsrepubliek vormt een welkome injec tie voor de Westduitse economie. Veel van de vluchtelingen zijn goedge schoolde arbeidskrachten waaraan in West-Duits- land, ondanks de werk loosheid, grote behoefte bestaat. Werk vinden is dan ook voor de meesten geen enkel probleem. Maar hoe kom je als vluchte ling in je nieuwe vaderland aan fatsoenlijke woonruimte? In alle Westduitse deelstaten maakt die gedachte de be trokken ambtenaren behoor lijk nerveus. Op korte termijn is er welis waar voldoende opvan gruimte beschikbaar. Leeg staande kazernes van Bun- desgrenzschutz en Bundes- wehr zijn als onderkomen ingericht. Er zijn pensions afgehuurd. En in Hamburg is zelfs een drijvend aparte- mentengebouw uit Noorwe gen aangemeerd, waarin 280 mensen voor enige tijd hun thuis kunnen inrichten. Bo vendien is een deel van de nieuwkomers direct bij fami lie en bekenden ingetrokken. Echte woning Al deze voorzieningen heb ben echter een voorlopig ka rakter. Over enige tijd zullen ook de landverhuizers op zoek gaan naar een echte woning. Dat kan problemen opleveren voor de Zuidduitse deelstaat Beieren. Zeker der tig procent van de nu al 28.000 vluchtelingen wil daar blijven. Dat betekent dat Beieren zo'n negenduizend mensen extra een dak boven het hoofd moet bieden. In sommige gevallen wordt door de nieuwe werkgevers in die behoefte voorzien. Volgens een woordvoerder in Beieren heeft een onder zoek uitgewezen, dat de helft Tenten dienen als onderkomen voor de bijna veertienhonderd vluchtelingen in de Westduitse am bassade in Praag. MÜNCHEN De uittocht van Oostduitse vluchtelin gen via Hongarije en Oos tenrijk naar de Bondsre publiek duurt onvermin derd voort. Gisteren kwa men opnieuw zeshonderd mensen de grens over. Daarnaast is het aantal Oostduitsers dat zijn toe vlucht heeft gezocht in de Westduitse ambassade in Praag opgelopen tot bijna veertienhonderd. De situa tie in het ambassadege bouw wordt daardoor langzaamaan kritiek. Er zijn intussen nauwelijks mensen die gebruik ma ken van het aanbod van de DDR-leiding. Dat houdt in dat als de vluchtelingen nu naar huis terugkeren, zij een schriftelijke garan tie krijgen dat zij binnen zes maanden via een ver snelde emigratieprocedure naar de Bondsrepubliek kunnen. Het aanbod werd gedaan door advocaat Wolfgang Vogel, vertrou- weling van president en partijleider Erich Honec- ker. Hij bevindt zich mo menteel in Warschau om daar hetzelfde aanbod te doen aan de vierhonderd Oostduitsers die daar de Westduitse ambassade 'be zetten'. Van hen verblij ven er overigens driehon derd in particuliere wo ningen die tijdelijk 'onder Westduits gezag' staan. van de vijfduizend voor vluchtelingen beschikbare banen vergezeld gaat van een woning. Bij de kwaliteit van de aan geboden woonruimte mogen overigens vraagtekens wor den gezet. In veel gevallen kan het aanbod de vergelij king met doorsnee-woningen voor Westduitsers nauwelijks doorstaan. In vergelijking met de doorgaans krappe woonruimte die de vluchte lingen in de DDR hebben achtergelaten, slaan de aan biedingen echter zo'n gek fi guur nog niet. De echte problemen komen daarom pas als de vluchtelin gen gaan concurreren met de oorspronkelijke bevolking voor, met name, de sociale woningbouw. In die sector zijn in de Bondsrepubliek de laatste jaren veel te weinig woningen gebouwd, terwijl de vraag sterk is gestegen, aldus woordvoerders. West-Berlijn Een van de gebieden waar wel heuse problemen kun nen ontstaan met de opvang en huisvesting van de vluch telingen is West-Berlijn. Perswoordvoerster Hermann van het stadsbestuur van West-Berlijn: „Bij ons zijn de mogelijkheden voor opvang in de meest letterlijke zin be grensd. Wij hebben geen achterland om er naar belie ven op te bouwen en we kunnen ook niet heel Berlijn met torenflats volzetten. Daarom kunnen we maar een beperkt aantal mensen opnemen". De regering in Bonn heeft zich gevoelig getoond voor de Berlijnse argumenten. Maar de. praktijk heeft de af spraken meer dan achter haald. Zeker tien procent van de vluchtelingen heeft zich reeds in West-Berlijn gemeld. Mevrouw Hermann: „Het zijn vooral mensen die afkomstig zijn uit Oost-Ber- lijn. Die kun je toch niet in Beieren of Rheinland-Pfalz laten wonen? Ze kennen elke omroeper van de Sen der Freies Berlin en RIAS, en hebben hun leven lang Berliner Luft gesnoven". Deze ongeveer 2.600 DDR- vluchtelingen voegen zich in West-Berlijn in het leger van in totaal twintigduizend ex- DDR-burgers, die dit jaar al volledig legaal, dus met offi ciële toestemming van de DDR-regering, in West-Ber lijn uit de S-Bahn stapten om zich er definitief te vestigen. Bovendien heeft de stad ook nog eens een sterke aantrek kingskracht op burgers uit alle delen van de Bondsrepu bliek. De woningnood in West-Ber lijn wordt er alleen maar groter door. Er is al een te kort aan woningen voor zes tigduizend „eigen" burgers. Daar komen dan nog eens zevenduizend huizen voor de DDR-burgers bij. Om deze schrijnende situatie iets te verlichten heeft het gemeen tebestuur veel leegstaande woon- en bedrijfspanden in beslag genomen. Maar deson danks blijft de Situatie voor de nieuwkomers zoals elders in de Bondsrepubliek, maar dan in sterkere mate: genoeg banen in de aanbieding, maar veel te weinig huizen. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN482 Skip heeft zijn scherpe tanden in het rechterbeen van de indringer gezet en deze kreunt van pijn. Woedend trapt hij rond met zijn andere been en hij treft de hond zo gemeen, dat deze jankend moet loslaten. Maar direct springt hij weer toe, bij tend, waar hij maar kan. Doch de strijd is te ongelijk. De indrin ger weet maar al te best, dat het er raar voor hem uit zal zien, wanneer er hulp komt opdagen. En die kans is groot, want tel kens weer klinkt het scherpe blaffen van Skip door de stille nacht. Dan ziet de man zijn kans schoon: met één greep heeft hij Skip te pakken en slingert de hond overboord. „Ziezo", zegt hij tevreden, „die zijn we kwijt. En nu... er van door." Snel gooit hij de touwen los en even later verlaat de 'Vrijheid II' de haven van Terschelling. Skip is ondertussern naar de kant gezwommen en klimt hijgend tegen de wal op. Bush wil niet alle chemische wapens vernietigen WASHINGTON President Bush voelt niets voor het idee van minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze van de Sovjetunie om alle voorraden chemische wapens op korte termijn te vernietigen. De Amerikaanse president vindt het beter om een beperkte hoeveelheid achter de hand te houden om andere aspirant- producenten van die categorie wapens te kunnen overhalen zich bij een mondiaal verbod aan te sluiten. Bush vergeleek de situatie met de gang van za ken rond de middellange-af- standsraketten. Pas nadat de VS tot plaatsing ervan in Eu ropa waren overgegaan, spra ken ze met de Sovjetunie af deze wapencategorie geheel af te schaffen. „Zo zal het ook hier gaan", aldus de Ameri kaanse president. Even zwaaien Komend weekeinde viert China het veertigjarig bestaan van de Volksrepubliek. Het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, waar de herdenkingsbijeenkomsten worden gehouden, wordt zwaar bewaakt door militairen. Voor een klas schoolkinderen zich niet bewust van het bloedbad dat hier enkele maanden geleden door diezelfde militairen werd aangericht is een bezoek aan het plein een uitje. Even zwaaien naar de soldaten, maar die ge ven geen krimp. FOTO: AP Vo MOSKOU In de Sovj unie is een wetsontwe gemaakt dat voorziet afschaffing van de pe censuur. Het weekl Moscow News publiceer gisteren delen uit wetsvoorstel, dat gemaa is door een commissie v de Opperste Sovjet. Als het wetsvoorstel v kracht wordt, betekent dat elke maatschappelij groepering het recht kri g( een eigen krant te beginn u en dat er op geen van de n dia censuur zal worden t< gepast. De enige beperkin< die de pers nog zal word tl opgelegd, is dat zij zich n schuldig mag maken aan verspreiden van „oorlogsj paganda en racisme, natioi le en religieuze intolerant oproepen tot gewelddadi verandering of omverwi ping van de staat" en staa 1 geheimen. Overheidsfunct narissen zullen verplicht z de pers van alle informat behalve staatsgeheimen, voorzien. Zoniet, dan ku nen zij voor de rechter wc den gesleept. Volgens het huidige systee moeten de media hun bjN richtgeving vóór publikaljle voorleggen aan Glavlit, ifF censuurorganisatie. De pwt{ heeft geen enkele juridiscU mogelijkheid informatie v v de overheid los te krijgen. ir PLESETSK De Sovjet unie heeft gisteren een einde gemaakt aan decen nia van geheimhouding en het drukste ruimte vaartcentrum ter wereld opengesteld voor Westerse journalisten. Tegelijkertijd is, voor de eerste maal, toegegeven dat in 1973 en 1980 twee afschuwelijke ongelukken op de basis heb ben plaatsgevonden die res pectievelijk negen en vijftig mensen het leven hebben ge kost. Op 18 maart 1980 explodeerde een Vosto v-raket terwijl brandstof werd getankt. Vijf enveertig mensen, voor het grootste deel jeugdige soldaten, vonden in de vlammenzee de dood. Later stierven nog eens vijf mensen die met ernstige brandwonden waren opgeno men. Op 23 juni 1973 brak brand uit terwijl een Kosmos- draagraket van brandstof werd voorzien. Negen technici en soldaten waren op slag dood. Beide groepen slachtoffers lig gen in speciale graven bij het ruimtevaartcentrum. In het personeelsverblijf op de basis staat een tien meter hoog ra nument, in de vorm van e raket, dat speciaal is opgeric ter nagedachtenis van slachtoffers. Het monume staat aan de oever van het P setsk-meer en aan twee la muurtjes zijn portretten bevi tigd van de slachtoffers. 1 Het bestaan van het Plesets ruimtevaartcentrum werd p vijf jaar geleden door de So jet-autoriteiten toegegeven, basis is in 1957 gebouwd geheime lanceerplaats voi militaire raketten die betre kelijk dicht konden komen Amerikaanse doelen aan andere zijde van de Noordpa (ADVERTENTIE) Waarstaat Interlübke verrassend dichtbij Gerard v.d. Berg? Bij Stoutenbeek vindt u de meest uitéénlopende creaties van alle toonaangevende ontwerpers onder één dak. Zo komt u tot vele verrassende combi naties. Wat dacht u bijvoorbeeld van deze eigen zinnige Quintus-bank van Gerard van de Berg naast de avantgardistische Interlübke kast? En dat is nog maar één van de vele interieur-ideeën die u bij Stoutenbeek kunt opdoen. Daarbij zijn wij u graag van dienst met heldere en des kundige adviezen. FASCINEREND CREATIEF wi)k Parallelweg 10. tel 02510 29033 Leiderdorp Meubclplein 1. tel 071-899323 Donderdag koopavond Maandag gcslot

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4