I DE STERKE LICHTGEWICHT Kip en ei uit de gratie Geurtsen dreigt met sancties Eetgewoonten brengen hindoe Noor militair :erechtshof Wet gelijke behandeling strijdpunt lEUWi DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN FANTA KONINKLIJK HUIS ilNNENLAND CcidócSommit DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 [oemeense asielzoekers met chadevergoeding vrijgelaten 1DDERKERKTwee Roemeense asielzoekers e sinds vorige week in een Ridderkerse politiecel ilr*)lIen z'jn dinsdag vrijgelaten. Voor de tijd die zij J\, de cel hebben doorgebracht krijgen de vluchte- ngen een schadevergoeding van 300 gulden. De iree maakten bijna twee weken geleden deel uit in een groep van zestien Roemenen die aanvan- f nat »lijk beweerden per vrachtwagen hun land te oor ebben verlaten. Deze twee Roemenen bleken rlani :'lter eer"der al een asielaanvraag in Nederland te >bben gedaan. Ze werden ingesloten op grond in misbruik van asielbepalingen. De advocaat a in de Roemenen maakte dinsdag met succes be kend iraar tegen de voortdurende hechtenis van zijn r jai jënten. Volgens Justitie moeten de Roemenen zo iel mogelijk het land uit. Een kort geding van de oemenen tegen dit voornemen dient op maandag oktober. elfs Anne Frank Penning voor Auschwitz Comité DEN HAAG Het Nederlands Ausch witz Comité (NAC) krijgt de Anne Frank Penning 1989. De onderscheiding is des tijds op verzoek van Anne's vader Otto ontworpen door de beeldhouwster Sturm- Van den Bergh. Hij gaat nu jaarlijks naar een persoon of organisatie die naar de smaak van de Anne Frank Stichting „op bijzondere wijze in de geest van Anne's dagboek werkzaam is geweest". Het NAC doet dat volgens de stichting al tientallen jaren door de herinnering aan Auschwitz en de slachtoffers van dit kamp levend te houden. Er bestaat bijzondere waardering voor de reizen naar Auschwitz die het NAC organiseert voor overlevenden, fa milieleden van slachtoffers en mensen uit de hulpverlening en jeugd voorlichting. Voedingsbond FNV stelt looneis van 3 procent UTRECHT De Voe dingsbond FNV gaat de cao-onderhandelingen in met een looneis van 3 procent, inclusief de prijscompensatie. Daar naast wil de bond ten minste 2 procent van de loonruimte reserveren voor herverdeling van werk, scholing, en der gelijke. Als er overigens geen centraal akkoord komt dan zal het nauwe lijks mogelijk zijn in de cao-onderhandelingen harde werkgelegenheid- safspraken te maken en zijn hogere looneisen de enige uitweg, zo meent de bond. De Voedings bond FNV moet in 1990 cao's afsluiten voor circa 60.000 werknemers. De zuivelindustrie en de suikerkverwerkende in dustrie zijn de grootste sectoren. Ziekenhuisapotheek levert aan iedereen GRONINGEN Als eerste zieken huis in Nederland gaat het Diakones- senhuis in Groningen buiten het zie kenhuisgebouw een apotheek openen die niet uitsluitend medicijnen levert aan ziekenhuispatiënten. De nieuwe apotheek zal bij het ziekenhuis wor den ingericht en is met name be stemd voor patiënten die een polikli nische behandeling ondergaan en die dus niet in het ziekenhuis worden opgenomen. Het starten van een apo theek buiten het ziekenhuis is een nieuwe ontwikkeling. Momenteel mogen apotheken van ziekenhuizen alleen medicijnen leveren aan opge nomen patiënten en inwonende per soneelsleden. NEDERLANDSE CONSUMENT HOPELIJK ZINNIGER DAN ENGELSE' VANDAAGi IN HET )al h irnaj EIST De telefoon is nitond gisteren roodgloei- ïdsti nd bij het Produktschap taat oor Pluimvee en Eieren Zeist nadat het Staat- toezicht op de Volksge- ondheid de Nederlandse ,zelf evolking had gewaar- n chuwd voor de aanwezig- [X eid van een salmonella- ye acterie in eieren. 'n k Wij hopen dat de Nederland- pele j consument zinniger rea- 5P h eert op de berichten dan de ;n a jnsument in Engeland, an- ir h *re zou deze hele affaire wel- n ens gevolgen kunnen hebben oor de prijs", aldus A. Mijs, oofd van de afdeling produk- ie en verwerking van het 'roduktschap voor Pluimvee we n Eieren. let produktschap kreeg giste- en verschillende telefoontjes 1 V(l an pluimveehouderijen. „ïe- na ereen schrikt zich een onge in d ik en vreest dat er eind deze b 'eek minder eieren en andere voor eieren öf kippen, omdat men verwacht dat de consu ment deze produkten minder af zal nemen", vertelt Mijs. Het produktschap is zelf van mening dat het zover niet zal komen. „Er is niks nieuws on der de zon, maar zo wordt het wel gebracht en dat is onze zorg", aldus Mijs. Hij wijst erop dat de waarschuwing is uitge gaan van het ministerie van WVC. „Daarbij gaat het alleen om eieren en ligt de klemtoon op de mensen in de samenle ving die minder weerstand hebben: bejaarden, zwangere vrouwen en kinderen onder de vijf jaar. Deze groepen vor men een mogelijke bron voor voedselinfectie". Wat kip be treft is er volgens Mijs hele maal niets aan de hand. „Ten aanzien van kip is het advies nooit anders geweest. Rauw vlees moet je altijd zorgvuldig klaarmaken". Typ' ien Mijs bevestigt wel dat het aan tal voedselvergiftigingen door salmonella dit jaar is toegeno men. Maar salmonella kent meer dan tweehonderd typen. In dit geval gaat het om sal monella entiritidis (SE). Dit type kwam sporadisch voor, maar manifesteert zich plotse ling veel meer in landen als Canada, Engeland en de Vere nigde Staten. Naar aanleiding hiervan worden er in Neder land plotseling maatregelen genomen die veterinair gezien onzinnig zijn", vindt Mijs. „Het gaat nu zoals in Enge land. Alles wat maar naar sal monella rook, werd daar afge slacht. Dat is hier al lang ge beurd. Oktober vorig jaar zijn alle koppels ouderdieren éen tot zes keer onderzocht. Bij de 1095 koppels werden vijftien gevallen van besmetting ge constateerd. Hoewel dit een heel gering aantal is, werden toch maatregelen genomen en zijn al deze paren afgemaakt". Mijs is van mening dat van de hele salmonella-besmetting in eens „een grote heisa wordt gemaakt". Hij wijt dit aan de uitzending van de actualitei tenrubriek Brandpunt van de KRO vorige week vrijdag. „Die hebben acht minuten lang hun sensatieverhaal over de mensen uitgestort naar aan leiding van gevallen van voed selvergiftiging in Grathem (Limburg). Ze hadden een paar bejaarden opgespoord die zich minder prettig voelden. Logisch, als je een voedselver giftiging hebt gehad", aldus een opgewonden Mijs. „Maar ze vertellen er niet bij dat de inspectie van de volksgezond heid in Limburg heeft gecon stateerd dat de besmette pro dukten niet in een koeling be waard werden en daar ligt dus de oorzaak van de besmetting. Niet in de produkten zelf". Inmiddels is het Nationaal Sal monella Centrum van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven in op dracht van de Geneeskundige Hoofd Inspectie bezig met een onderzoek naar de voedselver giftiging in Grathem. Volgens voorlichter A. van Vliet mo gen daarover geen mededelin gen worden gedaan. „Recent heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan, dat we nu ook on derzoeken", aldus Van Vliet. Het RIVM wordt pas ingescha keld als de hoofdinspectie meldt dat het om een salmo nella-bacterie gaat. „Het is onze taak om te typeren wat voor soort het is. De laatste tijd blijkt dit steeds vaker salmo nella entiriditis te zijn". Van Vliet omschrijft de voedselver giftiging door salmonella als een echte darmziekte met ver schijnselen als diarree en hoge koorts. Uitgeroeid Overigens is het ministerie van landbouw en visserij in samenwerking met het minis terie van WVC al sinds vorig jaar oktober bezig om de sal monella-bacterie uit te roeien. Dinsdag maakte het ministerie bekend dat de bacterie in de Nederlandse kippenfokkerijen is uitgeroeid. Volgens Mijs is dit onder andere gebeurd door gerichte ontsmetting binnen de bedrijven. Ook vond er geen herbevolking van fokke rijen plaats voordat aange toond was dat de fokkerij ge heel ontsmet was. „Wij leve ren nu kuikens af die vrij zijn van salmonella entritidis", al dus Mijs. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en vis serij wijst erop dat met het uit- Een legbatterij in bedrijf. Kippenfokkers vrezen voor een terugval van bestellingen door de berichten rond de salmonella-bacterie. roeien van de bacterie in de fok- en vermeerderingssector de zaak nog niet rond is. „Dit valt onder de reproduktiesec- tor. Die is vrij van de bacterie, maar nu volgt de leg- en slachtsector". Het ministerie bereid maatregelen voor om ook deze sector vrij te maken van de salmonella-bacterie. FOTO: PERS UNIE „Maar dat kost veel werk, want we praten over een niet geringe sector", aldus de woordvoerder. „We zullen on der andere hygiënemaatrege- len afkondigen voor de kip- penbroederijen, maar het is nog niet bekend wanneer die in zullen gaan". MARIA VAN DER SLEET (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM Kabelex ploitanten die in strijd met een verbod van het Commissariaat voor de Media tv-programma's doorgeven, zullen heel hard worden aangepakt. Dit heeft commissariaats voorzitter Geurtsen gister avond gezegd in het ra dioprogramma 'Met het Oog op Morgen'. Bij een 'verbod' van de com merciële zenders loopt een ka- beléxloitant, die toch hun pro gramma's doorgeeft, het risico van een boete van vijftigdui zend gulden per overtreding. Een dergelijke exploitant krijgt de gelegenheid zich te verweren en daarna neemt het Commissariaat een besluit. „Er zit ongeveer twee maanden tussen het begin en het einde van de procedure. Als wij zeg gen: het mag niet, enVe kabel exploitant doet het toch, dan valt er over dus over twee maanden een boete. En dan valt er van dag tot dag een boete, ook over de dagen die al verstreken zijn", aldus Geurt sen. Hij leek zich vooral te richten tot een aantal directeu ren van kabelnetten die giste ren aankondigden zich niets van een eventueel verbod te zullen aantrekken. Maatstaven Of het verbod er zou komen, wist Geurtsen gisteravond al. „Ja, voor mijzelf weet ik het al, maar met z'n drieën moeten we nog een beslissing nemen". De andere twee me- diacommissarissen zijn drs. Heyne den Bak (PvdA) en ir. Reinold (partijloos). Het oud-kamerlid P. van der San- den (CDA), die per 1 oktober Reinold opvolgt, zou ook bij het beraad aanwezig zijn en zijn argumenten naar voren brengen. Geurtsen verklaarde dat TV 10 en Veronique allebei beoor deeld zouden worden volgens de maatstaven die de Raad van State heeft aangegeven in de zaak over Cable One. „Met andere woorden: is er vol doende buitenlands karakter in de programma's en gaat het hier om een buitenlandse om roepinstelling die zich in het buitenland heeft gevestigd met de kennelijke bedoeling de Nederlandse mediawetgeving te ontgaan", legde Geurtsen uit. Geding De Nederlandse dagbladuitge vers (NDP), de NOS en de STER hebben zes kabelexploi tanten in kort geding voor de Amsterdamse rechtbank ge daagd. De drie gaan de rechter vragen de kabelaars te verbie den de programma's van Ve ronique en TV10 door te ge ven. Het geding dient morgen. Volgens de advocaat van de drie, P. Steinhauser, zijn de kabelexploitanten van de ge meente Amsterdam, Gouda, Groningen, Leeuwarden, Rot terdam en Den Haag (Casema) gedaagd. „We gaan de rechter vragen, deze kabelaars een boete op te leggen van 50.000 gulden voor ieder uur dat zij de programma's van een van beide zenders doorgeven". Het bestuur van de Bond van Adverteerders (BvA) is boos op de vereniging de Neder landse Dagblad Pers (NDP) vanwege de pogingen uitzen dingen van TV10 en Veroni que te voorkomen. Door de houding van de NDP worden de Nederlandse adverteerders in hun belangen geschaad, al dus het bestuur van de BvA. Het commerciële radiostation Cable One heeft een kort ge ding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden en het Commissariaat voor de Media. Het geding dient morgen voor de president van de rechtbank in Den Haag. Cable One, wiens programma's vanaf 1 oktober niet meer via de kabel mogen worden doorgegeven, wil dat de mediawet uiteinde lijk buiten werking wordt ge steld. m« 3EN HAAG Uit volle e zc ivertuiging ging Mahesh oep iewgobind in 1987 in lienst, beseffend dat hij ils Nederlands staatsbur- Mger „naast rechten ook ^Slichten" had. Bwoor alle zekerheid infor- i meerde hij tevoren nog even o0r,j of er rekening gehouden kon ngei worden met zijn hindoestaanse 'den eetgewoonten, en, zo zei men, f^dat kon. Maar gisteren stond ewgobind voor het Hoog Mi- itair Gerechthof in Den Haag droc terecht wegens het niet opvol- esi gen van dienstbevelen. Hij had jeweigerd op militaire oefe- üng te gaan, nadat hem her- ïaaldelijk toch varkens- en rundervlees was voorgezet. Mahesh Sewgobind is al een jaar uit dienst (hij werkt in.- 0 middels als conciërge op de o Technische Universiteit Eind- hoven). Dat hij gisteren toch voor een militaire rechtscol- stond was te wijten aan het feit dat zowel de aanklager als hijzelf in hoger beroep wa ren gegaan tegen de uitspraak van de krijgsraad, die hem verleden jaar schuldig ver klaarde zonder straf op te leg gen. Sewgobind ging in beroep omdat hij zich onschuldig achtte, de auditeur-militair omdat hij een straf nodig vond. De advocaat-fiscaal (de aanklager bij het militair ge rechtshof) was het daarmee eens. Hij eiste gisteren een boete van vierhonderd gulden tegen Sewgobind. „Het probleem is dat de eet- voorschriften voor hindoes zo absoluut zijn", stelde de advo caat-fiscaal. „Rooms-katholie- ke jongens die vroeger op vrij dag geen vlees mochten eten, kregen daarvan ontheffing van de bisschop als ze in dienst zaten. Maar voor deze godsdienstige groep gelden de voorschriften altijd. Ik kan me voorstellen dat dat het militai re apparaat voor grote moei lijkheden stelt". Ach, dat valt wel mee, zei Sewgobind. Er zijn ook al speciale voorzienin gen voor joodse dienstplichten en als er nu maar gewoon al tijd een vegetarisch menu wordt gepresenteerd, dan kun nen joden, moslims en hindoes allemaal zonder gewetenspro blemen mee-eten. De advocaat-fiscaal toonde Mahesh Sewgobind voor de aanvang van de rechtszaak op de trappen van het Gerechthof in Den Haag, omringd door leden van de VVDM. FOTO: MILAN KONVALINKA fensie zegt dat er in het leger plaats is voor andersgelovigen, dan moét defensie ook zorgen dat zij hun godsdienst kunnen uitoefenen". De advocaat noemde het „bitter" dat Sew gobind „om zijn principiële houding" terecht moest staan, temeer daar het ministerie van defensie heeft toegegeven dat er in deze zaak fouten zijn ge maakt. Hij bepleitte daarom vrijspraak of anders schuldig verklaring zonder strafopleg ging. Het militair gerechtshof doet over veertien dagen uitspraak. STEVO AKKERMAN zich niet onder de indruk. Hij verweet Sewgobind „opzette lijk" dienstbevelen naast zich neer te hebben gelegd, terwijl het leger toch duidelijk had gemaakt dat het „zijn best deed" om tegemoet te komen aan Sewgobinds wensen. Her haaldelijk werd voor hem een speciale maaltijd bereid, zon der varkens- en rundervlees en ook zonder uit dierlijke vetten vervaardigde boter. Ja wel, zei Sewgobind, maar va ker nog werd hij geconfron teerd met broodjes ham en bo nen met spek. Zo erg werd het, dat hij wekenlang van Oirschot (waar hij als kanon nier gelegerd was) dertig kilo meter naar huis fietste om daar te eten en ook kookte hij een tijdlang een eigen potje op een komfoortje. Maar tijdens wacht-diensten en oefeningen was hij aangewezen op leger- voedsel en dat voldeed niet. Zijn advocaat: „Mijn cliënt heeft er uitgebreid over ge sproken, met alle mogelijke autoriteiten. Hij heeft er alles aan gedaan om het probleem op te lossen. Het moet toch mogelijk zijn, zo meende hij, om als hindoe in de krijgs macht te functioneren. Als de- WAGENINGEN Actievoer ders hebben vanmorgen de complete oplage, 10.000 exem plaren, van het blad van de Landbouwuniversiteit in Wa- tfgeningen gestolen. In dit blad staat tot ongenoegen van acti visten tegen apartheid in Zuidafrika een advertentie van Shell. Staatssecretaris De Graaf wil geen aaw voor bejaarden DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van de Algemene Arbeidsongeschikt- De kosten daarvan kunnen oplopen tot van sociale zaken en werkgelegenheid heidswet (aaw). Het gaat om rolstoelen, acht miljard gulden en dat risico is te heeft een dringend beroep gedaan op de krukken en dergelijke maar ook om aan- groot, zo meent het kabinet. Bejaarden Tweede Kamer om mee te werken aan passing van het huis op kosten van het worden vanaf 1 januari vrijgesteld van een spoedprocedure om bejaarden uit te aaw-fonds waarop 65-plussers met ingang premiebetaling aaw. sluiten van voorzieningen in het kader van 1 januari 1990 recht zouden krijgen. (ADVERTENTIE) DE KNOLLEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De forma tiebesprekingen stonden gisteren geheel in het te ken van immateriële ge schilpunten. PvdA-leider Kok beschouwt de wetge ving over gelijke behan deling als een onderwerp dat moeilijkheden zou kunnen opleveren. „Dat ziet er enigszins dreigend uit". Volgens CDA-hulponderhan- delaar Brinkman komt de for matie-agenda nu „redelijk in zicht". Gisteren was de laatste dag dat de partijen nog nieuwe onderwerpen konden aanmel den. Volgens de woordvoerder van de informateur is er nog niet echt onderhandeld in de zin van geven en nemen. „De 'heren staan nog niet op de veemarkt". Wim Kok en Bert de Vries spraken elkaar gisteren tijdens de lunch ook enige tijd onder vier ogen. De Vries: „We heb ben geprobeerd meer begrip te krijgen voor eikaars standpun ten en meer zicht te kriigen op oplossingen. Het verkrijgen van meer begrip is wel ge lukt". Kok en De Vries verlie ten gisteren tegelijkertijd het gebouw van de Eerste Kamer, waar de formatiegesprekken plaats hebben. Ze maakten al lebei een zéér ontspannen, zelfs vrolijke indruk. Volgens ingewijden mag daaruit wor den opgemaakt dat „het cen trum-linkse kabinet er wel komt". 29 september DEN HAAG Koningin Beatrix ver richt te Utrecht de officiële opening van het nieuwe gebouw van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht. Prins Claus woont In het provincie huls van Noord-Brabant in Den Bosch de viering bi) van het 75-jarig bestaan van de stichting Mensen In Nood/Ca ritas Neerlandica. Prins Bernhard opent in Leiden de nieuwbouw van het automatiserings bedrijf De Kerngroep.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3