IT Rampen duren voor ons jaren Britten zien niets in paus als hoofd anglicaanse kerk CcidbeGotvta/n EcidócSourcwit 3Ï kerk wereld beroepingen FRANS WIJSEN, DIRECTEUR MENSEN IN NOOD: Beroepsvoetbal nog mogelijk 3l' Ei/H Er XL onir 2! GEESTELIIK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 PAGINj Wereldraad vraagt gratie voor gevangenen GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft president F.W. de Klerk van Zuidafrika gevraagd gratie te verlenen aan vier ter dood veroordeelde gevangenen. De vier zullen volgens plan morgen worden opgehangen, waarmee het aantal doodvonnis sen dat sinds begin dit jaar in Zuidafrika is voltrokken, op 41 zou komen. De vier gevangenen zijn Alfred Ndlela (24), Naftan Mchunu (25), Mangena Jeffrey Boesman (36) en Jacobus Free man (30). De plaatsvervangend secretaris-generaal van de We reldraad, dr. Todor Sabev, noemt de doodstraf in strijd met de christelijke levensovertuiging en de normen van een beschaaf de samenleving. Verder zal uitvoering van de doodvonnissen de pogingen van De Klerk ondermijnen om vertrouwen te wekken onder alle Zuidafrikanen. ,,RK jongerenpastoraat vercommercialiseert" DEN BOSCH De stichting Levensvorming Jeugd en Jonge ren, die in het bisdom Den Bosch het jongerenpastoraat bege leidt, heeft zware kritiek op wat zij noemt de vercommerciali sering van het rooms-katholieke jongerenpastoraat. Niet de jongeren en hun ervaringen staan centraal, maar de christelij ke boodschap en het kerkelijk instituut. Kerken proberen jon geren voor zich te winnen door het geloof „als een kant en klaar produkt" aan te bieden. De stichting schrijft in een „brandbrief" over de teloorgang van het jongerenpastoraat, dat de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk moet erkennen, dat ze de strijd om de jongeren heeft verloren en dat een poging om het geloof in een voor jongeren aantrekkelijker vorm te gieten geen enkele zin heeft. Zij die de mens minachten wanen zich grote geesten. Mgr. Simonis heeft spijt over uitspraak „fanatieke joden''' UTRECHT Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft in een brief aan het bestuur van het Nederlands Israëlietisch Kerkgenootschap (NIK) zijn spijt betuigd over zijn uit spraak, dat acties van „zeer fanatieke joden" de situatie rond het Karmelietessen klooster in Auschwitz hebben „opgehitst". Het is geenszins zijn bedoeling geweest de joodse gemeenschap te kwet sen. Mgr. Simonis deed zijn uit spraak begin deze maand tij dens de vergadering van de pastorale raad van het aarts bisdom Utrecht. Hij distan tieerde zich krachtig van de démonstraties van Ameri kaanse joden bij het klooster, die naar zijn mening „geen bijdrage tot een oplossing van het zo schrijnende conflict" bieden, ook al kwamen ze voort uit „diepe gevoelens". Simonis houdt deze opvatting staande. Alleen vanuit weder zijds respect kan begrip groei en, zo schrijft hij aan het NIK. Het NIK besloot deze maand „uit bittere teleurstelling" over de uitspraak van Simo nis een gesprek met hem af te zeggen. Simonis spreekt in zijn brief de hoop uit dat de belemmeringen voor een goe de verhouding tussen hem en het NIK uit de weg zijn ge ruimd. Hij hoopt dat in de toekomst, „als de rust is weer gekeerd", nader van gedach ten kan worden gewisseld „over wat ons ter harte gaat". Secretaris drs. J. Sanders van het NIK is tevreden met de brief, van Simonis. Het NIK zal te zijner tijd met de kardi naal om de tafel gaan zitten. „Want goede relaties met de Rooms-Katholieke Kerk stel len wij op prijs". Steun gevraagd voor opvang buitenlanders HAARLEM Hulpbis- schop dr. J.F. Lescrau- waet van Haarlem heeft de Nederlandse rooms- katholieken opgeroepen de christenen die zich be zighouden met de op vang, integratie en pasto rale zorg van buitenlan ders, daadwerkelijk te steunen. Hij keert zich tegen elke dis criminatie van buitenlan ders en veroordeelt het dat er tussen Nederlanders en niet-Nederlanders grenzen worden getrokken die „noch christelijk noch menselijk te handhaven zijn". Lescrauwaet, bisschoppelijk referent voor emigranten en vluchtelingen, richt zich tot de Nederlandse katholieken in verband met de migran- tenweek volgende week. De plaatselijke kerken is ge vraagd de komende week aandacht te besteden aan de problemen van de buiten landers in Nederland. Een comité van aanbeveling, waarvan oud-minister mevr. M.H.M.E. Gardeniers-Be- rendsen voorzitter is en waarin onder anderen de voorzitters van FNV en CNV zitting hebben, heeft er voorts bij de kerken op aangedrongen in contact te treden met de buitenlanders in hun plaats. Lescrauwaet onderstreept dat Nederlan ders en niet-Nederlanders samen verantwoordelijk zijn voor het opbouwen van een rechtvaardige en vreedzame samenleving. Wederzijdse verdraagzaamheid en res pect voor iedere identiteit zijn absolute voorwaarden voor een multi-culturele maatschappij. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oosterhesselen B. Prakke te Grootegast en Doezum (part-time). Bedankt voor Overschie W. Wagter te Rijnsburg. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ten Boer drs.S. Alblas te Heinenoord. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Rotterdam-West: P. Roos te Utrecht-Noord en R. Kok te Dam- woude. In aanwezigheid van prins Claus en demissionair minister voor ontwikkelingssamenwerking Bukman wordt morgen in Den Bosch herdacht dat 75 jaar geleden de stichting Mensen in Nood werd opgericht, toen overigens nog Roomsch Catholiek Huisvestingscomité geheten. De orga nisatie werd in eerste instantie in het leven geroepen om de levensomstandigheden van Belgische vluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog te verbetern. Tegenwoordig is Mensen in Nood een van de grote Nederlandse noodhulp- organisaties. Jaarlijks sluist zij zo'n veertig miljoen gul den naar slachtoffers van rampen, vooral in de Derde We reld. Een van onze verslaggevers sprak met directeur Frans Wijsen over het jubileum van zijn organisatie, dat wel aanleiding geeft tot bezinning, maar niet tot feest. DEN BOSCH Voor ie mand wiens leven in het teken staat van ramp spoed èn ellende maakt Frans Wijsen (59) een zeer blijmoedige, opge ruimde indruk. Hij gaat niet gebukt onder een zwaarwegend schuldcom plex. Evenmin heeft hij een „onuitwisbare erva ring" waaruit hij zijn mo tivatie moet putten. „Als ik in de Derde Wereld rondloop vraag ik mij wel af waarom mensen in 's hemelsnaam in zo'n ar moede moeten leven. Maar ik heb geen Paulus- ervaring, die mij op het pad van de Derde Wereld heeft gezet. Die aandacht voor de mensen daar is iets dat ik van huis uit heb meegekregen. En voor de rest doen wij hier gewoon ons werk". Werk bestaat voor Mensen in Nood uit rampen. Die zijn er genoeg. Grote en kleine. Er gaat geen uur voorbij zonder dat mensen - want daar gaat het altijd om - ergens op de wereld het slachtoffer worden van oorlog, honger of natuur geweld. Slechts een fractie van al die ellende klinkt door in de media. Toch lijkt het soms, vooral bij rampen van groter formaat, alsof hulpor ganisaties elkaar het exclusie ve recht van hulpverlening betwisten. Dramatische tv- beelden gaan vergezeld van gironummers. In krante-ad- vertenties wordt een dringend beroep gedaan „nu te geven". Hulporganisaties als concurre rende makelaars in ramp spoed en menselijk leed? Frans Wijsen wijst die sugges tie nadrukkelijk van de hand. „Wij zijn géén makelaars in rampen. Wij zijn géén concur renten. Bij hele grote rampen, zoals vorig jaar in Armenië, wordt er juist nauw samenge werkt. In alle gevallen geldt echter dat we staan voor de mensen daar en iedereen weet hoe groot de nood er is. Het gaat er helemaal niet om wat wij willen. Als wij met ons gironummer komen is dat een reactie op een vraag om hulp van ónze partners in de Derde Wereld. Daar probeer je dan aan te voldoen. Mensen in Nood is aangesloten bij Ca ritas Internationaal, de over koepelende katholieke nood hulp-organisatie. Caritas is in 120 landen vertegenwoordigd. Je kunt dus met enige stellig heid zeggen dat zich nauwe lijks een ramp afspeelt in een land waar Caritas niet is ver tegenwoordigd. Op soortgelij ke wijze hebben de andere or ganisaties hun contacten en netwerken". Verborgen Het overgrote deel van wat zich aan rampen op de wereld voltrekt blijft voor de wester se tv-kijkers en krantelezers verborgen. Maar zélfs van de catastrofes die wel de wereld pers halen, worden maar en kele facetten belicht, zoals de directe noodsituatie en de eer ste hulp. Wijsen: „Dat is maar het topje van de ijsberg. Een ramp is zo veel meer omvattend: voor ons duren ze soms jaren. Je bent er namelijk niet met het lenigen van de eerste nood. Zodra voor overleving is ge zorgd - voedsel, dekens en tenten -, moet je je buigen over de vraag hoe je een to taal ontregelde samenleving weer kunt opbouwen. De mensen hebben huizen, scho len en klinieken nodig. Er moeten nieuwe werktuigen komen, nieuwe dieren. Dat doe je niet in een paar maan den. En zelfs als de situatie op materieel gebied weer in orde is, zijn de problemen niet op gelost. Ik zal een voorbeeld geven. In Colombia zijn we nog steeds bezig met de be handeling van slachtoffers van de vulkaanramp, die in 1985 plaatsvond. Mensen die dagenlang vast hebben geze ten in de modder voordat ze gered werden, dragen die gru welijke herinneringen jaren lang met zich mee. Slachtof fers van de vele oorlogen in de Derde Wereld hebben soortgelijke trauma's. Wat be treft de geestelijke verwer king van zulke diep ingrij pende gebeurtenissen, en de problemen die zich daarbij voordoen, verschillen mensen in de Derde Wereld niets van ons hier". Geen geheim Mensen in Nood maakt er geen geheim van een katho lieke organisatie te zijn. Ook niet nu van de kant van het Nederlandse episcopaat de identiteit van tal van katho lieke organisaties kritisch te gen het licht wordt gehouden. Wijsen: „Wij werken vanuit een vitale evangelische inspi ratie. Dat is niet zomaar een kreet. De boodschap van het Evangelie is wezenlijk voor ons werk. Regelmatig houden we onszelf tegen het licht. Discussiëren we over wat ons in het Evangelie aanspreekt, wat ons motiveert. Nou, dan gaat het er soms heftig aan toe. Maar die identiteit heeft nog tweede andere pijlers. De helft van het geld dat wij be steden bestaat uit giften van onze achterban, bij elkaar zo'n kwart miljoen donateurs. Dat zijn vopr het merendeel men sen van katholieke huize, maar niet uitsluitend katho lieken. Daarnaast maken wij deel uit van de grote nood hulp-structuur van de katho lieke kerk. En je kunt veel van de kerken beweren, maar niet dat ze er niet zijn als het aankomt op de hulpverlening in de Derde Wereld. Er zijn situaties denkbaar dat zelfs het Rode Kruis zich uit een land of een noodsituatie moet terugtrekken. Maar de ker ken, die zullen nooit verdwij nen. Ja, natuurlijk, de gebou wen kunnen in brand worden gestoken, bijbels afgenomen en diensten verboden. Maar het gevoel van 'kerk-zijn', de bezieling en de inspiratie, is van ménsen zelf. Dat kan nie mand ce afnemen. Overigens voor alle duidelijkheid: bij ons werk maken we geen onder scheid naar ras, geloof of poli tieke overtuiging. We helpen waar hulp geboden is. Ach, ik houd er niet van om prekerig te doen. Maar als ik op reis ben geweest in Afrika en daar een kerkdienst heb bijge woond, komt ik altijd 'ge sticht' thuis. De kerk daar is op een prachtige, natuurlijke wijze met het maatschappelij ke leven geïntegreerd. Dan realiseer je je weer eens hoe veel we hier in het Westen zijn kwijtgeraakt, hoeveel wë hebben afgeleerd". Kwaliteit Als het aan minister Bukman voor ontwikkelingssamen werking ligt, zal de komende jaren grote nadruk worden gelegd op de kwaliteit van de Nederlandse hulp aan de Der de Wereld. Dat is, ofschoon de notitie die Bukman daarover heeft geschreven vooral diens departement raakt, een zaak die ook de noodhulp-organisa ties aangaat. Want hoe vaak duiken er niet verhalen op over voedselzendingen die niet terechtkomen op de plaats van bestemming of die zouden liggen weg te rotten in havens in Derde-Wereldlan den. Frans Wijsen, op besliste toon: „Ik loop nu al aardig wat ja ren in dit wereldje rond, maar ik ken geen echt grote schan dalen van bergen voedsel die op kades weg liggen te rotten. Maar stel dat zoiets toch ge beurt, dan durf ik de stelling aan dat bederven minder erg is, dan dat je tegen een land waar grote hongersnood heerst zegt: „Beste vrienden, we komen pas met hulp als u uw zaakjes op orde heeft. Als u kunt garanderen dat alles op rolletjes verloopt". In een levensbedreigende situatie, en daar praten we nu over, is er geen tijd om alles precies te plannen en te organiseren. Dan kan er best wel eens wat mis gaan. En wat die kwali teit betreft: dat is in ons geval voor een groot deel de kwali teit van onze partners over zee, degenen met wie we sa menwerken. Daar zitten ware kunstenaars bij. Veel broeders en zusters. Fantastische men sen. Ik sta elke keer weer verbaasd hoe zij, in hun ont regelde samenleving, hun zaakjes voor elkaar weten te krijgen. Daarnaast hebben we natuurlijk ook nog onze eigen controle. Toen ik zeven jaar geleden bij Mensen in Nood binnenkwam had ik zo'n idee van 'mensen vol goede wil, motivatie en bevlogenheid'. Na de eerste vergadering die ik meemaakte over project aanvragen riep ik verbaasd: „Wat zijn jullie streng". Dat zij we nog steeds". JOS TIMMERS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De angli caanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, reist morgen naar Rome. Hij zal er vier da gen verblijven en met paus Johannes Paulus praten over verdere toe nadering tussen de angli caanse en de rooms-ka- tholieke kerk. Het is het eerste officiële be zoek van dr. Runcie aan Rome. Aanstaande zondag woont hij in de St. Pieter de eucharistieviering bij, die daar wordt opgedragen door de paus. Sedert het ontstaan van de kerk van Engeland in 1534 was er nog maar één an dere aartsbisschop van Can terbury die een pauselijke mis in de St.-Pieter opluisterde met zijn aanwezigheid Lang niet alle anglicanen zijn gelukkig met Runcies reis naar Rome. Zij hebben het ge voel dat hun aartsbisschop de paus wil accepteren als hoofd van alle christenen. Een re cente opiniepeiling heeft aan het licht gebracht, dat de meeste anglicanen dit nooit zouden dulden. Zij wensen al leen koningin Elizabeth aan het hoofd van hun kerk. Dr. Runcie heeft zich in op spraak gebracht door in een interview met het Italiaanse rooms-katholieke tijdschrift II Regno te verklaren dat de mogelijkheid van universeel pauselijk primaatschap de an glicanen meer en meer begint te bevallen. Dr. David Sa muel, directeur van de angli caanse Kerkvereniging, rea geerde erg opgewonden. Hij eiste zonder meer het ontslag van de aartsbisschop. „Runcie is een crypto-papist", zei Sa muel. „Zeer weinig anglica nen zouden zich neerleggen bij een pauselijke jurisdictie over de kerk van Engeland". Samuel noémde Runcies reis naar Rome „een boosaardige en schadelijke onderneming". Knieval De Noordierse paushater do minee Ian Paisley haalde nog feller uit naar de anglicaanse aartsbisschop. Paisley noemde Runcie „een kerkelijke Judas Iscarioth". Caroline Davies van de Bewe ging voor de Wijding van Vrouwen tot Priester, wees erop dat de paus van Rome gekant blijft tegen vrouwelij ke priesters. Maar aartsbis schop Runcie realiseert zich dit volkomen. Hij is het, wat dat betreft, zelfs niet helemaal oneens met de paus. Op de laatste Generale Synode van de anglicaanse kerk spande Runcie zich trouwens hard in om de sterke stroming voor vrouwelijke wijdingen nog een beetje af te remmen. Aartsbisschop Runcie zei toen al dat anglicaanse progressivi teit op dit terrein elke poging tot verdere toenadering met Rome sterk zou hinderen. Wat zijn recente interview met II Regno aangaat, heeft de woordvoerster van Lam beth Palace - dat is de aarts bisschoppelijke residentie in Londen - zich gehaast om er ruchtbaarheid aan te geven dat de anglicanen het alle maal verkeerd hadden begre pen. „Het artikel in II Regno werd fout geïnterpreteerd", aldus Lambeth Palace. „De aartsbis schop bedoelde alleen, dat in een universele kerk de rol van titulair hoofd zou kunnen zijn weggelegd voor de paus. Maar dit betekent geenszins dat de paus meteen in de ang licaanse kerk meer zeggen schap zou hebben dan onze vorstin". Anglicaanse waarnemers in Londen zien het hoofdzake lijk als een gezagskwestie. Het anglicaanse kerkgenootschap accepteert zo langzamerhand wel dat een vereniging van alle christenen - rooms-ka- tholieken, orthodoxe gelovi gen en anglicanen - een goe de zaak zou zijn en dat aan het hoofd van een dergelijke, eengemaakte kerk de paus van Rome zou kunnen staan. „Waar het echter in de prak tijk om gaat, is de werkelijke draagwijdte van een dergelij ke regeling", zo wordt in Lon den gezegd. Koningin De anglicanen hebben nog steeds problemen met de on feilbaarheid van de paus. Evenmin accepteren zij, dat hij de enige zou zijn die bis schoppen aanstelt. In Enge land is het de koningin die dit doet, zij het op advies van haar regering. Eigenlijk wor den nieuwe anglicaanse bis schoppen altijd uitgekozen door de premier. Het is dus grotendeels een politieke kwestie, waarbij de premier, en niet de kerk, telkerïs aan het langste eind trekt - ook wanneer de regeringsleider atheïstisch is. Aartsbisschop Runcie schijnt het universele primaatschap van de paus dan ook te bekij ken als een zuiver organisato rische regeling, die koningin Elizabeth niet zou beroven van haar gezag over de angli caanse kerk. Engelse vorsten Robert Runcie. danken deze situatie aan wij len Hendrik VIII die in 1534 de band met Rome verbrak. Uit de recente opiniepeiling blijkt dat 75 procent van de anglicanen niet wil dat dit verandert. De anglicanen lijken dus te verlangen dat de kerk van Rome bepaalde wijzigingen ondergaat en zich reformeert zoals zij het wensen, voordat de nodige afspraken kunnen worden gemaakt om de paus te installeren als universeel hoofd (zonder absoluut gezag) van de eengemaakte kerk. Maar hoewel dit alles nog niet voor morgen is, zijn er toch anglicanen die hopen dat over het vraagstuk van eenmaking vrij snel vooruitgang zal wor den geboekt. FOTO: AP Zij verontrusten zich over de progressiviteit die sommige anglicaanse fracties ken merkt. De beweging om zo snel mogelijk over te gaan tot de wijding van vrouwen, is daarvan een voorbeeld. Het feit dat de Amerikaanse an glicanen al een vrouwelijke bisschop hebben, is volgens sommige conservatieve Brit ten de druppel die de emmer doet overlopen. Deze anglicanen verwachten dat de paus van Rome, zelfs wanneer hij als universele kerkelijke primaat maar een overkoepelende rol zou spe len, toch bij machte zal zijn om „riskante" progressieve strekkingen in de schoot van de kerk van Engeland de voet dwars te zetten. Ajax staat sinds gisteravond weer volop in de internat^lijl nale belangstelling, maar de manier waarop de club voor reldnieuws zorgde, is pijnlijk voor het totale Nederlarn ;hte voetbal. Geweld rond het voetbalveld wordt nog steeds op de juiste manier (als die al bestaat) aangepakt. Daan konden vandalen het voor elkaar krijgen dat de bekeni Nederlandse club waarschijnlijk voor één of meer jarfrën wordt uitgesloten van deelname aan.Europees voetbal, gevolgen hadden overigens veel groter kunnen zijn: in soort situaties is het risico voor ernstig gewonden of zelfs den volop aanwezig. ebbi hte ?bbi okt De zich supporter van Ajax noemende lieden die het gisti avond nodig vonden met stukken gesloopt hekwerk de tenrijkse doelman te bekogelen, hoeven er in elk geval op te rekenen dat de tuchtcommissie van de UEFA deze ii denten met de mantel der liefde zal bedekken. Een mi straf past niet in het keiharde, consequente beleid dat de ropese voetbalunie terecht al enkele jaren volgt. Orai kroop twee jaar geleden door het oog van de naald na bom-incident in De Kuip tijdens de wedstrijd tegen Cypr maar een tweede „meevaller" zit er niet in en zou ook al luut niet geaccepteerd worden. Bijvoorbeeld niet door de gelse voetbalbond, die sinds het Heizel-drama in 1985, w; bij 39 mensen het leven verloren, geen enkele vertegenw< diger heeft mogen afvaardigen voor Europese clubwedsl den. Het zoveelste incident rond de Nederlandse velden ojj rondom het duel Feyenoord-Stuttgart kwam het gisteren 1 ongeregeldheden bewijst dat bij het betaalde voetbal fc supportersprobleem nog steeds niet is opgelost. Daarna: EI toont het aan dat een groot aantal Nederlandse stadions niton voldoet aan de eisen van deze tijd. Het spelen van wedstr nd den in stadions waar het publiek haast óp het veld staat oo: zit, is al lang niet meer verantwoord. 1 toe OOK Ajax weet dat al langer dan gisteren. Nadat anderh.oni jaar geleden PSV's doelman Hans van Breukelen op dezelfi plek in het stadion met eieren en andere voorwerpen w bekogeld, strafte de tuchtcommissie van de KNVB Ajax ra el( het spelen van een competitiewedstrijd zonder publiek. Veiac volgens besloot het toenmalige bestuur van Ajax géén b langrijke wedstrijden meer in De Watergraafsmeer te spele omdat daar moeiteloos projectielen vanaf de tribunes op h eer veld gegooid kunnen worden. Europa-Cupwedstrijden en e< mis aantal competitieduels werden daarom verplaatst naar hfers Olympisch Stadion, waar een vervallen wielerpiste en e<ens sintelbaan de afstand tussen publiek en spelers aanzienli vergroten. je 'rot Het huidige bestuur van Ajax koos uiteindelijk toch we voor het eigen stadion, omdat de spelers dat zo graag wilde en In De Watergraafsmeer is immers altijd sfeer, hetgeen voran gens de heren voetballers een beslissende duw op weg nailert sportief succes kan zijn. Sinds gisteren is het fabeltje van d uk sportief succes de wereld uit. Maar sinds gisteren is ook b 'ee kend dat Ajax geen uitwijkmogelijkheid meer heeft: het An 'P* sterdamse gemeentebestuur heeft voetbalwedstrijden in h en Olympisch Stadion verboden omdat de vervallen nationa eei sporttempel in slechte staat van onderhoud verkftert. Eel wordt dus hoog tijd dat de plannen om in Amsterdam-Zui oost een nieuw stadion te bouwen, worden uitgevoerd. Het is een schande dat de grootste stad van Nederland i eens beschikt over een accommodatie waar met goed fatsoi grote sportevenementen kunnen worden gehouden. Ajaxjl bereid fors bij te dragen in de bouwkosten en de club zal a vaste bespeler een groot deel van de exploitatiekosten voc zijn rekening nemen. Het zou mooi zijn als Ajax, na UEFA-schorsing die niet kan uitblijven, over een of twtk jaar de eerstvolgende Europese wedstrijd in een nieuw, com fortabel, maar vooral veilig stadion kan spelen. MAAR op korte termijn moeten er andere knopen wordej doorgehakt. Overheid en KNVB dienen eindelijk eens i handen ineen te slaan om het voetbalgeweld aan te pakkej Het gooien van modder naar elkaar lost niets op. Blijft alli bij het oude, dan is de kans op herhaling van de problemeDï van gisteravond vrijwel honderd procent zeker. Daarmee zc ovi zijn aangetoond, dat ons land zich eigenlijk geen beroep Se' voetbal kan veroorloven. die Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied vlak ten westen van Ierland fun geert als een zogenaamd stu rend centrum voor allerlei oceaanstoringen en ruggen van hogedruk, die zich tussen deze storingen bevinden. Deze weersystemen bewegen zich met een grote boog rond dit hogedrukgebied bij Ierland. Afkomstig vanaf de oceaan ten oosten van Newfound land trekken deze via IJsland oostwaarts om vervolgens naar zuidoost of zuid in de richting van Zuid-Skandinavië af te buigen. Ook ons land ligt in de invloedssfeer van deze weer systemen. Vanochtend pas seerde een storing met wat re gen van weinig betekenis. Vannacht passeert een zwakke rug vanaf de Noordzee. Bij en kele opklaringen kan het in het oosten tot 7 graden afkoe len. Bij bewolking blijft het kwik bij 10 tot 12 graden ste ken. Morgenmiddag wordt het bij een matige noordenwind rond 16 graden. Een zwakke storing brengt het komende etmaal mogelijk een enkel buitje van weinig betekenis. Overigens wisselen wolken velden en perioden met opkla ringen elkaar geregeld af. Za terdag verandert het nu heer sende weerbeeld nauwelijks. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met vrijdag: Noorwegen en Zweden: in West- Noorwegen, west van de bergen, wis selend bewolkt en enkele buien. In Noorwegen oost van de bergen en in Zweden flinke perioden met zon en droog. Vrijdag in Noord-Noorwegen en Noord-Zweden regen. Middagtem- peratuur tussen 8 graden in het noor dén via 12 graden in het zuidwesten tot 16 graden in Zuidoost-Noorwegen en Zuid-Zweden. Denemarken: wolkenvelden en ca, enkel buitje, het meest in het noord01 westen Ook af en toe opklaringei WO Middagtemperatuur rond 16 graden eet Britse Eilanden: in Noord-Ierlam dal Schotland en het oostelijk deel ya g Engeland wolkenvelden en voorrn,. melijk in Noordwest-Schotland af e toe regen of motregen. Elders droo tt en vooral in Zuid-Wales, Zuidwes gi Engeland en in Zuid-Ierland zor gL Middagtemperatuur van 15 graden ii - 20 g-aH-TM WEERRAPPORT rui Eindhoven Den Helder Vlissingen Zuid-Limburg Kopenhagen Casablanca Damascus Max 1 17 *2 regen 18 6 TE.. 18 12 zw'bew. 17 3 l „Won*. 26 14 ™b£T 22 I" motrgn 16 12 zw. bew. 13 10 onbew 20 10 regen 15 7 r696be 15 7 32 23 17 onbew!" 22 16 26 17 hah^ew. 29 20 regen i 7 onbevT" 16 iS motrgn 9 8 nnwIC halt bew. 24 18 18 11 33 27 32 20 U 33 25 TL. s

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2