I DE STERKE LICHTGEWICHT 3e spuiten iggen zelfs in Ie speeltuin Mieuwo CDA en PvdA zijn al aan het onderhandelen Chaos rond tv-bestel neemt met de dag toe Bodem daalt minder snel DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN COCA-COLA wlNNENLAND CcidócSomxmt DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 Aanschaf personenauto Manaf zondag duurder IN HAAG Wie van plan is een auto te ko- i, is het voordeligst uit als hij dat nog voor istaande zondag doet. Vanaf 1 oktober gaat bijzondere verbruiksbelasting voor perso- iauto's namelijk omhoog. In plaats van 17,7 ,e icent moet over de eerste 10.000 gulden irtaan 18,1 procent worden betaald. Voor de van het bedrag stijgt het percentage van naar 27,2 procent. Voor een auto die nu 25.000 gulden kost betekent dat een prijs ing van 130 gulden. De prijs van een auto 45.000 gulden gaat met 250 gulden omhoog, or de koper van een auto van 60.000 gulden schafprijs is het voordeel deze week nog 340 li den. De verhoging van de bijzondere ver- je iksbelasting is het gevolg van eerdere wet- ge jke afspraken over stimuleringsmaatregelen „schone" auto's. iteÉE „Kinderopvang van 24 uur per dag blijkt mogelijk" MAASTRICHT Kinderopvang van 24 uur per dag, zeven dagen per week en het hele jaar door is maatschappelijk en financieel aanvaardbaar. Bin nen twee jaar kan in Maastricht worden begonnen met zo'n opvang. Dat blijkt uit een onderzoek dat directeur P. Spaan van de stichting St. Maarten- spoort in Maastricht heeft laten uitvoeren. Volgens Spaan is uit het onderzoek gebleken dat ook elders in het land 24-uurs kinderopvang mogelijk moet zijn. „De maatschappelijke vraag naar andere ope ningstijden dan van 's ochtends acht tot 's avonds zes is groter dan ooit". De financiële haalbaarheid van zo'n kinderopvang is volgens Spaans te dan ken aan de plannen van de commissie Oort, waar door landelijk 130 miljoen gulden beschikbaar komt voor kinderopvang. „Daarnaast hebben we een kostprijs berekend van vijf gulden per uur. Uit ons onderzoek blijkt dat financiers geen moeite hebben met zo'n uitkomst". PvdA-fractie hekelt bezoek Zuidafrikaanse ambtenaren DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil opheldering van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over het bezoek van vijf zwarte Zuidafrikaanse ambtenaren aan Nederland. De vijf hadden onlangs een visum gekregen, zodat zij vorige week naar Nederland konden reizen. Zij zijn inmiddels ontvangen door een aantal burgemeesters en door fractie leden van het CDA en de kleine christelijke partijen in de Eerste Kamer. Volgens de PvdA is het bezoek in strijd met het uit 1982 dateren de toelatingsverbod voor Zuidafrikaans over heidspersoneel. De sociaaldemocraten eisen dat Van den Broek zich aan dat verbod houdt. Het ministerie van buitenlandse zaken zegt echter geen reden voor een boycot te zien en stelt dat de Zuidafrikanen geen conctact zullen hebben met Nederlandse ambtenaren. Meer kans op succes bij reageerbuisbevruchting UTRECHT In het Tilburgse Elisabeth- ziekenhuis is een methode ontdekt die de kans op zwangerschap na reageerbuisbe vruchting kan verdrievoudigen. Het succes van de methode ligt in een andere manier van toedienen van hormonen vóór de ei genlijke bevruchting. In plaats van tien tot veertien dagen lang eenmaal daags één hormooninjectie worden de hormonen nu iedere negentig minuten toegediend via een pompje dat op het lichaam wordt gedragen. De nieuwe behandelmethode is ontwikkeld door de Tilburgse gynaecoloog dr. R. Bots. Volgens hem is de kans op zwangerschap via de reageerbuismethode in de betere Ne derlandse IVF-centra ongeveer vijftien procent per behandelingscyclus. In Tilburg is die kans ongeveer vijftig procent. LARENDAL IS DRUGSOVERLAST ZAT i I VANDAAG VI INHET W 'ervolg van de voorpagina) INHEM „We kunnen 't tot Sint Juttemis blij- n wachten tot die ugsdealers hier weg Dan wordt deze wijk ghetto. Als de politie •ts doet, dan moeten we zelf maar doen". De orden van een bewoner dê Arnhemse wijk arendal laten niets aan lidelijkheid te wensen Hoe harder de ugsdealers en junks uit wijk gemept worden, e beter. eral op straat staan groepjes nsen te praten over de :htelijke gebeurtenissen, isscherven op straat, dicht- immerde ramen en span- iken met de tekst 'Dealers junks, verdwijn' getuigen de roerige nachten en de oties die daardoor opgeroe- reacties zijn verschillend, maar over het algemeen spreekt er waardering uit over de 'strafexpeditie' die onge veer tweehonderd buurtbe- wonders zondagnacht uitvoer den tegen drugsdealers. Resul taat: drie huizen van waaruit heroine werd verkocht, zijn door de buurtbewoners 'ver bouwd'. Dealers konden alleen door hulp van de politie het vege lijf redden. „Van mij mo gen die dealers nog veel har der aangepakt worden. De hele wijk verloedert door die junks. Ze slapen in de portie ken en in plantsoentjes en spuiten zich vol in het speel- tuintje, notabene waar de kin deren bij staan. Het ligt overal vol met spuiten. En af en toe komt er zo'n wagentje langs en dan krijgen ze nog netjes scho ne spuiten aangeleverd ook", aldus een emotionele me vrouw C. Oudsem. Te ver Een eindje verderop staan twee vertegenwoordigsters van buurtcomité's, die hun verwoede pogingen om de sfeer in de wijk enigszins leef baar te houden de grond in za gen geboord. „Ergens is het wel goed dat dit gebeurd is. Zo krijgt het aandacht. Misschien dat er nu eindelijk iets ge beurt. Maar anderzijds: zó had het niet hoeven lopen", zegt één van hen. Ze krijgt bijval van een andere bewoonster: „Dit is te ver gegaan. In deze huizen wonen ©veral gezinnen met kinderen. Stel je voor dat daar per ongeluk zo'n brand bom naar binnen Bewoners en politie zijn in de wijk Klarendal 24 uur per dag op straat. FOTO'S: ANP De buurvrouw van een drugs dealer die vrijdagavond al aangepakt werd door buurtbe woners, heeft de schrik nog in de benen. „Zondagavond heb ik een tas ingepakt en stond ik klaar om te vluchten. Ik vond het zo verschrikkelijk bedrei gend. Auto's, geschreeuw, ge joel. Op een gegeven moment hoorde ik een vrouw roepen: 'Welk nummer hebben jullie nu gepakt?'. Daaruit blijkt wel dat dit een hele doelgerichte actie was. Ik heb ook last van de dealers, maar om zo het recht in eigen hand te nemen, dat vind ik verschrikkelijk". Die mening wordt gedeeld door Jan Nijenmanting. Hij woont in één van de berucht ste straten in Klarendal. „De meeste mensen zijn doodsbang. Die dealers en junks zijn onbe rekenbaar. Dat maakt het heel problematisch. De meesten willen zich er niet mee be moeien. Er zijn er maar een paar die hun nek durven uit steken om er iets aan te doen". Verslagen Hedwig Schrijen, opbouw werkster in de buurtwinkel aan de Klarendalsweg, maakt een verslagen indruk. „We wisten dat de mensen het spuugzat waren. Dit speelt al jaren: overlast, vervuiling, straatprostitutie, junks die in portieken slapen of bij het ver keerde huis aanbellen, vrou wen die voor prostituee aange zien worden, spuiten die over al rondslingeren. De mensen durven de straat niet meer op. Vorige maand zijn er al acties geweest tegen een pand waar veel Duitsers komen, maar nu is het echt geëscaleerd". Wat de directe aanleiding is geweest voor de uitbarsting van zondag- en afgelopen nacht 'weet ze niet. „Maar dit hing al heel lang in de lucht. De sfeer is enorm gespannen. Je ziet gewoon hele gezinnen kapotgaan. Sommigen kunnen we net voordat ze er aan on derdoor gaan wegkrijgen uit de buurt". Vorige week nog heeft de burgemeester de situ atie met eigen ogen kunnen aanschouwen tijdens een werkbezoek, dat op initiatief van het opbouwwerk werd ge houden. Die kreeg toen schuurtjes te zien die net dichtgetimmerd waren om de junks te weren. Enkele dagen daarna bleek dat de verslaaf den toen maar gewoon in de tuintjes en plantsoentjes gin gen liggen. „Alleen de dealers aanpakken helpt niet. Ze wor den opgepakt, lopen een dag later weer rond en gaan van uit een ander leegstaand huis verkopen. Ik denk dat de tijd voorbij is dat de problemen in deze wijk vanuit het hoofd kantoor van politie aangepakt moeten worden. Wij pleiten voor een wijkkantoor van de politie en straathoekwerkers, eventueel in combinatie met opvang voor verslaafden en prostituees", zegt Schrijen. Elastiek De politie-surveillance in Kla rendal was al uitgebreid na de eerdere acties van de buurtbe woners, maar zal nog intensie ver worden. De politie wil 'meer druk op de ketel', aldus politiewoordvoerder G. Mons. Men wil zich meer concentre ren op de beruchte panden, zo dat daar, in overleg met justi tie, ingegrepen kan worden. Mons is van mening dat de to lerantie van de bewoners al heel ver is gegaan, maar dat nu „het elastiek geknapt is". Mons zegt dat er gesprekken met de Duitse justitie aan de gang zijn om tot afspraken te komen die de Duitse junks en dealers uit Arnhem moeten houden. „De Duitsers kunnen in eigen land niet of heel moeilijk aan drugs komen, daarom komen ze hier en el ders in Nederland. In Arnhem bellen ze gewoon maar overal aan met de vraag of ze drugs kunnen kopen. Ze trekken de stad rond op zoek naar drug spanden. Als ze een goed adres hebben gevonden, dan wordt dat doorverteld en komen er nog meer". Mons vindt dat de overlast be ter gespreid kan worden dan die te concentreren in één wijk. „Hoe vervelend dat ook is voor de buurtbewoners". Hij pleit verder voor het systeem dat de bewoners in de wijk Malburgen hanteren: „Daar zijn de bewoners georgani seerd en hebben een soort ver klikkersorganisatie opgezet. Men noteert de nummerplaten van de Duitse 'bezoekers' en geeft die door aan de politie. Vervolgens worden de Duit sers aan de grens tegengehou den en wordt de auto door zocht." Daardoor zouden de junks afgeschrikt worden. Een buurtbewoner van Klarendal: „Tijdenlang heb ik elk Duits kenteken genoteerden aan de politie doorgegeven. En wat gebeurt er? Niets". PETER VAN DARTEL FRANCISCA MULLER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegen stelling tot wat steeds offi cieel wordt gezegd, zijn CDA en PvdA niet alleen bezig met het opstellen van een agenda voor de onderhandelingen over een regeerakkoord, maar wordt wel degelijk al ver kennend en inhoudelijk gesproken. „U dacht toch niet echt dat we alleen maar agendabesprekin gen aan het voeren waren?" liet Elco Brinkman, 'secon dant' van CDA-onderhande- laar De Vries zich ontvallen. Gisteren werd er vooral geke ken naar de financiële erfenis van het demissionaire kabinet. Dat gebeurde vooral op ver zoek van PvdA-onderhande- laar Kok, die er het meeste be lang bij heeft te weten op wel ke punten de begroting voor 1990 nog gewijzigd kan wor den. De socialisten willen im mers op de een of andere wijze een deel van de geplande be lastingverlaging terugdraaien. CDA-onderhandelaar De Vries, wiens fractie daar niets voor voelt, heeft weinig haast dit onderwerp aan te snijden. Staatssecretaris Koning (finan ciën) heeft gezegd dat het na deze maand technisch niet meer mogelijk is iets van de operatie-Oort ongedaan te ma ken. „Dit punt zal de komende dagen wel 'ns aan de orde ko men". sprak De Vries gister avond luchtig. Hij vindt het - ogenschijnlijke - gebrek aan tempo niet zo erg. „Alle goeie dingen gaan langzaam. We werken aan het leggen van een solide basis voor het nieu we kabinet". Opmerkelijk was dat De Vries niets afwist van een dinerge- sprek tussen informateur Lub ber en Wim Kok. De PvdA- onderhandelaar zei daarover: „Ik heb op zijn verzoek een uurtje met de informateur ge praat. Dat was erg nuttig". Ook Kok bevestigde dat er gis teren over meer dan alleen een agenda gesproken was. Sa men met zijn 'secondant' Thijs Wöltgens, de financieel specia list van de PvdA-fractie, pro beerde hij boven water te krij gen hoe het nu precies staat met het financieringstekort van de overheid. Voor de on derhandelaars is het belangrijk te weten wat de financiële ruimte is voor nieuw beleid en dus voor nieuwe uitgaven. De besprekingen zijn gisteren voor een belangrijk deel bijge woond door directeur Zalm van het Centraal Planbureau voor een toelichting op de so ciaal- en financieel-economi- sche cijfers. Voor wat betreft de agenda van de onderhandelingen is besloten dat de fracties tot morgenochtend de kans heb ben onderwerpen aan te dra gen. Lubbers zal dan zo spoe dig mogelijk een ontwerp agenda (met eventuele sugges ties voor compromissen) voor leggen aan de onderhande laars. Dezen zullen dat stuk dan, als zij ermee akkoord gaan, ter goedkeuring aan hun fracties voorleggen. Elco Brinkman, 'secondant' van CDA-onderhandelaar De Vries, wordt geïnterviewd na de bijeenkomst met informateur Lubbers. FOTO: PATRICK VAN BERKEL (ADVERTENTIE) TV10 VERHUURT SCHOTELANTENNES -in krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags een 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant -,Jdt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De situatie rond het al dan niet toela ten van de commerciële zenders TV 10 en RTL Veronique op de Neder landse kabel wordt met de dag chaotischer. Het is plotseling niet meer zeker dat het commissariaat voor de media hierover deze week een beslissing zal nemen. Mede daardoor dreigt er over en weer een groot aantal rechtszaken te worden aangespannen. TV 10 liet gisteren weten dat het van plan is de Nederlandse televisiekijkers relatief goed kope schotelantennes ter be schikking te stellen als het niet op de kabel mag. Ook de gemeente Amsterdam over weegt iets dergelijks. Wethou der Etty wil daarmee een wildgroei in antennes voorko men. Voorts maakten de NOS, de STER en de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) bekend zeven juridi sche procedures te starten te gen de komst van TV10 en RTV. Volgens de NOS is deze actie een gevolg van de trage besluitvorming bij het com missariaat voor de media. De kans is groot dat de drie eisers een forse schadeclaim zullen indienen. Ook starten zij een spoedpro cedure bij de Raad van State en houden zij bij deze raad een procedure achter de hand voor het geval dat het commissari aat alsnog deze week een be sluit neemt. Verder wordt voor de burgerrechter een procedure aangespannen we gens het plegen van een on rechtmatige daad door het commissariaat. Daarnaast wor den zes kabelexploitanten voor de rechter gedaagd die TV10 en RTV willen uitzenden. Te gen de commerciële stations zelf zal ook een procedure worden gestart. Aanvankelijk was het de be doeling dat het commissariaat voor de media donderdag een uitspraak zou doen over het toelaten van TV10 en Véroni- que op de kabel. Maar voorzit ter Geurtsen liet doorscheme ren dat het commissariaat ge zien de complexe materie wel licht nog geen uitspraak zal doen. Geurtsen zei dit nadat hij een brief had ontvangen van TV 10, dat eveneens met een rechtszaak dreigde als het commissariaat deze week een beslissing zou nemen. Volgens TV10 heeft het commissariaat geen bevoegdheid een oordeel te vellen. „Dat kan pas na 28 oktober, als wij onze eerste uitzending hebben gehad", al dus TV10. Inmiddels heeft TV10 een al ternatief achter de hand. In samenwerking met een Britse antenne-fabrikant zal TV10 de kijkers schotelantennses gaan verhuren. Tegen een relatief gering bedrag kan het publiek volgens TV 10 dan naar de pro gramma's kijken als de uitzen dingen niet op de kabel mo gen. Het is nog niet bekend hoeveel het de kijker gaat kos ten. Het gemeentelijke initia tief in Amsterdam gaat uit van een tientje per week. Na vijf jaar zou de schotel eigendom van de kijker kunnen worden. GRONINGEN De bodem daling in de provincie Gronin gen ids gevolg van de winning van aardgas bedraagt tot nu toe circa 16 centimeter. Dat is minder dan op grond van een prognose uit 1985 werd ver wacht. Toen schatte men de maximale bodemdaling op 21 centimeter. Dat de bodem minder daalt dan werd ver wacht komt volgens de pro vincie Groningen onder meer doordat er minder aardgas aan de bodem is onttrokken dan waarmee rekening was gehou den. Bovendien reageert de bodem anders dan in 1985 op grond van laboratoriumonder zoek werd voorzien. Uit de metingen blijkt wel dat de om vang van het dalingsgebied groter is dan verwacht. Dat gebied strekt zich in westelijke richting tot in de provincie Friesland.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3