Minder vernielingen en inbraken in Sassenheim „Er is niets gebeurd dat het daglicht niet kan verdragen" Coffeeshop moet zich houden aan winkelsluitingstijd Voorhout moet meewerken aan bouw bedrijfswoning LEIDEN OMGEVING foidóe Commit DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINA ']J Oud Deylzicht wordt gesloopt WASSENAAR Café-restaurant Oud Deylzicht aan de Rijksstraatweg in Wasse naar wordt door de gemeente aangekocht voor 1 miljoen gulden en vervolgens voor 80.000 gulden gesloopt. Daartoe heeft de ge meenteraad gisteravond besloten. Wethou der C. Barning (financiën) verklaarde dat de gemeente ook in onderhandeling is met de naast het café gelegen slagerij. Naar alle waarschijnlijkheid wordt tussen gemeente en eigenaar pas volgend jaar overeenstem ming bereikt over de verkoop van het pand. Volgens de wethouder ligt het in de bedoe ling om na sloop van deze twee „uitsteken de" bebouwingen de Rijksstraatweg aldaar te herprofileren. Onderhandelingen met Rijkswaterstaat daarover zijn in volle gang. Kortebaan Lisse gaat gewoon door LISSE „De kortebaandraverij van Lisse gaat gewoon door". Nic. de Bruin, voorzitter van de Harddraverijvereniging Lisse e.o. weersprak daarmee gisteren de geruchten dat het slotevenement van de kermisweek op losse schroeven zou staan vanwege een virus onder paarden „Het virus, waardoor de paarden een paar weken uit conditie raken, komt met name in het noorden van het land voor. Voor don derdag is in Wolvega de langebaandraverij ge schrapt. Maar al vallen er voor Lisse een paar paarden, de kortebaandraverij gaat gewoon door. Met 24 of 25 paarden aan de start ben ik tevreden", aldus De Bruin. „Het enige dat roet in het eten kan gooien is dat de overheid een vervoersverbod afkondigt". Al ligt dit niet in de lijn der verwachtingen, omdat aangenomen wordt dat het virus al over het hoogtepunt heen is. De kortebaandraverij wordt donder dagmiddag gehouden. De start is om twee uur op de Heereweg. CDA Wassenaar: gezin hoeksteen WASSENAAR Ambtenaren in Wasse naar die kiezen voor een alternatieve sa menlevingsvorm, worden rechtspositioneel erkend. Dat is gisteravond unaniem beslo ten door de gemeenteraad. CDA-fractie- voorzitter H. Schelhaas legde een stemver klaring af. Volgens de christen-democraat blijft het huwelijk en gezin van bijzondere betekenis. „Zeker ook gelet op overwegin gen van opvoeding en vorming van kinde ren" Erkenning van alternatieve samenle vingsvormen is vooral van belang voor ambtenaren in geval van aanspraken op be zoldiging tijdens militaire dienst, het verlof met behoud van salaris wegens persoonlijke of familie-omstandigheden, de uitkering bij overlijden van de ambtenaar, de wachtgeld verordening, het recht op een uitkering, met betrekking tot een levensverzekering, verhuis, reis- en pensioenkostenregeling. Kind loopt snijwond op ALPHEN AAN DEN RIJN Een 9-jarig meisje uit Alphen heeft gister avond een diepe snijwond in haar schouder opgelopen. Het meisje liep om streeks acht uur door een glazen deur van een wo ning aan de Groe- noord heen. Het meisje is overge bracht naar' het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Gaatjeboorders zeer actief in Voorschoten VOORSCHOTEN Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag toegeslagen aan de Leidseweg in Voorschoten. De inbrekers maakten gebruik van de bekende methode waarbij gaatjes in kozijnen worden geboord, om vervolgens de klink weg te drukken. Dat lukte bijvoorbeeld bij de pasto rie van de rooms-katholieke kerk. Daar werd een kluis geo pend, hetgeen weinig problemen opleverde aangezien de sleu tel op een sleutelbord hing. Uit de kluis werden collectebus sen met omstreeks 1000 gulden aan kleingeld meegenomen. Bij een woonhuis aan de Leidseweg maakten de inbrekers een hoeveelheid antiek buit en een kleine hoeveelheid geld. Het antiek werd de volgende dag in de brandgang terugge vonden, waar het door de dieven was achtergelaten. In het huis daarnaast lukte het niet om aan de achterzijde binnen te komen. Aan de voorkant lukte het vervolgens wel. De roof tocht leverde 60 gulden op, verwijderd uit een portemonnee. Bij een andere woning liep de inbraakpoging op niets uit. Het afgelopen weekeinde werd ook nog ingebroken in een me- taalwarenfabriek aan de Dobbeweg. Daar werd een ruit aan de achterzijde ingeslagen, waarna voor 500 gulden aan me taalboortjes werd meegenomen. ONDERZOEK NAA VERBREDING A 12 LEIDEN De Directie Zu Holland van Rijkswaters! onderzoekt de mogelijkh Dl om Rijksweg A 12 tussen da en Zoetermeer te verl den. Dat kan nodig zijn om groeiende verkeersstroom te vangen. Gedacht wordt één of twee extra rijstrok >i Ook een verbetering van openbaar vervoer in de n zou het probleem kunnen lossen, zodat Rijkswaters nog geen definitief advies c de verkeersproblemen h« uitgebracht. Het onden naar de situatie zal volj een woordvoerder pas volgens jaar worden af gen Tv vc lEN Gtping •h bedr. SASSENHEIM Bijna alle automobilisten die te hard rijden binnen de be bouwde kom van Sassen heim wonen in Postwijk. Dat concludeert de Sas- senheimse politie op grond van de cijfers over de eerste maanden van dit jaar. De criminaliteit ver toont een licht dalende tendens, maar er worden ook minder gevallen op gelost. Spectaculair is de scherpe daling van het aantal vernielingen. In de onderzochte periode zijn door de Sassenheimse politie in totaal bijna 2700 voertuigen gecontroleerd op snelheid. Daarvan kregen er 436 een proces-verbaal. De hoogst ge meten snelheid was 100 kilo meter per uur. De meeste overtredingen werden begaan in Postwijk en in de Vogelen- buurt. De te hoge snelheid waarmee binnen de bebouwde kom wordt gereden, is moge lijk mede oorzaak van het stij gende aantal ongevallen. Het aantal aanrijdingen nam toe van 91 naar 109. Buiten de be bouwde kom trad een lichte daling op. Vooral fietsers en bromfietsers liepen bij de on gevallen letsel op. Er zijn in Sassenheim geen oorzaken bekend waarom zich minder gevallen van diefstal voordoen. De politie vermoedt dat de voorlichting, onder meer met de speciale koffer „Voorkoming Misdrijven" hieraan heeft meegeholpen. De meeste mensen die tekst en uitleg kregen over de inhoud van de koffer, waren daarover zeer te spreken. Het aantal vernielingen daalde van 70 in de tweede helft van vorig-jaar tot 27 in de eerste zes maanden van dit jaar. De politie spreekt van een absoluut laagterecord, maar tast over het waarom in het duister. De voornaamste oorzaak lijkt de berichtgeving in kranten over oplichter spraktijken. Regelmatig dui ken er berichten op van tuint- jesophogers en ansichtkaarten- verkopers voor een zoge naamd goed doel. Verder blijkt uit het rapport dat de parkeeroverlast in het cen trum van Sassenheim nog al tijd groot is. In de onderzochte periode werden er vooral op het Boschplein en in de Hoofd straat 77 automobilisten be keurd In vergelijking met het half jaar daarvoor betekent dat toch een vermindering met meer dan de helft. In Warmond nam het aantal diefstallen en inbraken in wo ningen af. Wel nam het aantal vernielingen een hoge vlucht. Ongeveer de helft daarvan be trof vernielingen van auto's. Van foutparkeerders hebben de Warmonders aanzienlijk minder last dan de Sassenhei- mers. In totaal kregen 36 auto mobilisten (voornamelijk in de Dorpsstraat) een bon. Bij bromfietscontroles werd een kwart van de berijders op de bon geslingerd omdat het voertuig gebreken vertoonde of was opgevoerd, of omdat de berijder geen helm droeg. Het' aantal aanrijdingen neemt nog steeds af, terwijl het aantal ge wonden gelijk blijft. Warmond verhoogt koopprijsgrens WARMOND Burgemeester en wethouders van Warmond zijn van plan de koopprijsgrens in de gemeente vast te stellen op 200.000 gulden. Tot nu toe was de grens waaronder koop woningen eerst aan Warmondse woningzoekenden moeten wor den aangeboden, bepaald op 150.000 gulden. De commissie maatschappelijk welzijn en onderwijs adviseerde gisteren positief over dit plan. Alleen mevrouw A. Jonker vond de nieuwe grens te hoog. Zij vreesde problemen voor de eigenaren bij het verkopen van hun woning. Afgaande op de ontwikkelingen van de huizen markt vond zij een verhoging van twintig procent voldoende. Wethouder C. van Schagen wees er op dat de bedoeling van de maatregel het behouden van zoveel mogelijk woningen voor Warmondse woningzoekenden is. „Daarvoor is twee ton een reële grond. Ik vraag me zelfs af of het niet wat hoger zou moeten". Als er na drie maan den geen Warmondse koper komt opdagen is de verkoop vrij. De eigenaren hebben daar verder dus geen nadeel van. De huurprijsgrens van 700 gulden wordt niet verhoogd. In War mond worden geen woningen verhuurd in de vrije sector on der de maximale huurprijsgrens van 1000 per maand. Eenrichtingsverkeer op deel Zijllaan Wassenaar WASSENAAR Op de Zijl laan in de richting van de Van Zuylen van Nijeveltstraat wordt voor zes weken eenrich tingsverkeer ingesteld. De ge meenteraad ging gisteren ak koord met deze proef. Het college van B en W had op verzoek van de Zijllaan-bewo ners de eerder voorgestelde rijrichting van het eenrich tingsverkeer richting Lange Kerkdam nu naar de Van Zuylen van Nijeveltstraat ge richt, maar vier insprekers waren daarmee gisteravond nog niet tevreden. VVD-frac- tievoorzitter C. Aptrootwees erop, dat de voorbereiding van dit voorstel lang en gedegen was en de bezwaarmakers daarover tijdig in de commis sievergaderingen hadden kun nen inspreken. Ook P. Vreug- dehil (CDA), H. Goulooze (PvdA) en A. de Vries (D66) verklaarden zich uiteindelijk wel te kunnen verenigen met een proef van eenrichtingsver keer in de Zijllaan richting Van Zuylen van Nijeveltstraat. Lisse feest verder. De najaarsfeesten in Lisse zijn tot nu toe een ongekend succes. Gelokt door het prachtige weer brachten vele tienduizenden gis teren een bezoek aan de jaarmarkt. Voetje voor voetje moest men langs de ruim 250 kramen schuifelen. Gisteravond was het ook bijzonder druk in de diverse zalen van het dorp waar zo'n twintig spelletjs en spelen werden beoefend. Vanmiddag om vier uur is de kermis open gegaan, vanavond is er vanaf half zevi een steprace in de glazen hal van Hobaho en om kwart over z ven begint in dezelfde hal het tonknuppelen. In sporthal T Specke wordt vanavond van kwart over zeven tot half twaalf e< zaalvoetbaltoernooi gehouden en om negen uur wordt op Ruishornlaan/Haven vuurwerk afgestoken. FOTO: HENK VAN DEN ENI HANS BAKKER, OUD-VOORZITTER SKAN: NOORDWIJK „Als er tekorten zijn, dan moeten we daar heel reëel over zijn en moeten er fouten zijn gemaakt. Ik hoop dat alle bescheiden boven wa ter komen zodat duidelijk wordt dat er niets is ge beurd dat het daglicht niet kan verdragen. Ik steek daar in ieder geval mijn handen voor in het vuur". Hans Bakker, voormalig voorzitter van de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk zou niets liever zien dan dat er zand over de hele affaire SKAN wordt ge gooid. Van financieel wanbeheer is volgens hem nooit sprake geweest. Wel van een achterstand in de boekhouding. De problemen bij SKAN ont stonden toen de gemeente het niet eens bleek te zijn met de jaarrekening over 1987 van de stichting. Het subsidiebedrag over 1989 werd voor SKAN gereserveerd in afwachting van een nader onderzoek. Ook de jaarrekening over 1988 bleek niet geheel in orde. In afwachting van duidelijke af spraken met SKAN omtrent de financiële administratie, be sloot de gemeente voor 1990 een bedrag voor podiumkun sten in het algemeen te reser veren, maar niet voor SKAN. Een en ander betekende de doodsteek voor de stichting. Tijdens een commissieverga dering van welzijnszaken werd onlangs duidelijk dat SKAN bepaalde financiële be wijsstukken niet kan overleg gen. Bewijsstukken die er vol gens Bakker wel degelijk zijn geweest. „In juli 1987 zijn alle stukken overgedragen aan het nieuwe bestuur". Dat er een achterstand in de boekhouding was, was volgens de oud-voor zitter bij het nieuwe bestuur bekend. „Men wist hoe de stand van zaken was". Bakker maakt duidelijk zes jaar lang met veel plezier „de benen uit de gat" te hebben gelopen voor SKAN en zeker niet te zijn opgestapt om moeilijkhe den te ontlopen. „Ik had het heel druk met mijn werk en studie", aldus Bakker. Tekort Dat er een financieel tekort kan zijn geweest over het sei zoen 1987-1988 ontkent Bak ker niet. „Dat zou kunnen, omdat op dat moment, door persoonlijke omstandigheden van de penningmeester, de ad ministratie niet was bijge werkt". Over de oorzaken van een eventueel tekort zegt hij, dat er te weinig sprake is ge weest van budgetbewaking. Er werden meer activiteiten geor ganiseerd. Er werd, mede op aangeven vanuit de gemeente, voor bredere programmering gekozen, voor optredens die voor een breder publiek aan trekkelijk waren. Om meer aan de weg te timmeren wer den zogenaamde driehoeks- borden gehuurd die een be hoorlijke aanslag op het bud get betekenden. „De bezoe kersaantallen stegen, we wa ren zelfs een aantal keren vol ledig uitverkocht. Maar de in komstenstroom woog nog niet op tegen de uitgaven". Volgens Bakker was SKAN op dat moment bezit te investeren voor de toekomst. Als de stich ting gewoon door had kunnen gaan was de balans volgens hem zeker in evenwicht geko men. Een reservepotje om on verwachte tegenvallers uit te kunnen betalen heeft SKAN volgens hem nooit gehad. Was er geld over dan vloeide dat regelrecht terug in de gemeen tekas. Om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, een toekomst is volgens hem voor SKAN zeker weggelegd, kan, zo meent Bakker, het instellen van een goed management de oplossing zijn. De voormalig voorzitter ziet SKAN het liefst volgende maand al weer aan de slag gaan, wat in zijn vis kan mits alle betrokkenen v positieve gedachten uitgaan. In een brief aan het gemeenti bestuur heeft hij gisteren persoonlijke titel, maar namens het oude SKAN-bt stuur, zijn kijk op de affair SKAN nader uit de doeken g( daan. De moeilijkheden zij volgens Bakker zeker niet on oplosbaar. „Er zijn altijd dis cussiepunten geweest tussei SKAN en de gemeente. W hebben echter altijd gezegi we moeten elkaar weten vinden". MARIJKE DEN HOLLAN DER DEN HAAG/NOORD- WIJK De coffeeshop in winkelpromenade De Dam aan de Hoofdstraat in Noordwijk mag daar gevestigd blijven, maar zal zich wel aan de winkels luitingstijden moeten hou den. Tot dit oordeel komt de rechtspraakafdeling van de Raad van State in de beroepszaak die de ei genaar van de uitspanning in april voerde tegen het gemeentebestuur. Hoewel de coffeeshop in de winkelpromenade in strijd is met het bestemmingsplan, heeft de gemeente zich bereid verklaard de zaak te gedogen. In oktober 1986 kreeg de ex ploitant H. El Banna-Verkaart een aanschrijving van de ge meente waarin werd bepaald dat de .coffeeshop dicht moet als de winkels sluiten. Hierte gen ging de eigenaar in beroep. De rechtspraakafdeling vindt het niet onjuist dat de zaak door de gemeente wordt ge doogd. Het gemeentelijke be leid is het lokken van meer mensen naar de winkels en te gelijkertijd het weren van ho- reca-bedrijven. De coffeeshop kan de winkelfunctie van De Dam ondersteunen maar mag zich niet gaan richten op niet- winkelend publiek door langer open te blijven dan de win kels. Dat zou strijdig zijn met de doelstelling dat horeca moet worden geweerd. De rechtspraakafdeling vindt dit beleid ,niet onredelijk of on juist" en verwierp het beroep van de eigenaar. De eigenaar is van mening dat de coffeeshop geen horecabe drijf is maar een verzorgend bedrijf dat volgens het bestem mingsplan wel is toegelaten. Receptie Het 75-jarig bestaan van Huize St. Jeroen in Noordwijk werd gisteren gevierd met een receptie. Velen maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur en de directeur van het bejaardentehuis te feliciteren met dit heuglijke feit. Vandaag wordt het jubileum afgerond met een slotfeest. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DEN HAAG/VOORHOUT - Het gemeentebestuur van Voorhout mag niet zonder meer vasthouden aan de regel dat een agrarische bedrijfswo ning moet worden gebouwd op ten hoogste twintig meter van de bestaande agrarische be drijfsgebouwen. Tot deze con clusie komt de rechtspraakaf deling van de Raad van State. De afdeling werd in juni om een uitspraak gevraagd door een inwoner van Voorhout die op 140 meter van zijn bedrijfs gebouwen een bedrijfswoning wil neerzetten. De gemeente weigerde hieraan mee te wer ken. De „twintig meter-eis" is vast gelegd in de bestemmingsplan nen Landelijk Gebied en de eerste herziening van dit plan. Ons planologisch beleid, aldus de gemeente, is erop gericht bedrijfsbebouwing op een plek te concentreren. De „twintig meter-eis" is gebaseerd ojj een advies van de Agrarische Ad viescommissie Bouw- en Aan- legvergunningen. De bouwer van de woning aan de Loosterweg 8, P. van Rei- sen en Zoon Export B.V., stelt dat de door hem gekozen loka- tie het verlies aan produktie- grond het meest beperkt. De plek is bovendien meer cen traal dan de plaats waar de be drijfsgebouwen staan, aldus Van Reisen. De rechtspraakaf deling overwoog dat Van Rei sen in zijn plannen wordt ge steund door de Consulent voor de Tuinbouw van het ministe rie van Landbouw. Het oor deel van de Agrarische Ad viescommissie, zo meldt de uit spraak, is slechts algemeen en houdt geen rekening met bij zondere omstandigheden. De afdeling stelt dat de gemeente niet enkel met een beroep op het planologisch beleid de me dewerking aan de bouw van de woning had mogen weige- Film Filmhuis Lisse vertoont vanavond in het Poelhuys de film „The name of the rose" van Jean-Jacques Ar- naud. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van Umberto Eco. Het is een spannend detectiveverhaal tegen de achtergrond van het middeleeuwse klooster leven. De voorstelling begint om half negen, toegang kost /e Christenen De Stichting Kruistochten in Leiderdorp houdt vanavond een informatiebijeenkomst over de situatie van de christenen in het Oostblok land Roemenië. Een mede werker van de stichting geeft in woord en beeld ver slag van het dagelijks leven van de Roemeense christe nen. De bijeenkomst luidt tevens het nieuwe seizoen in van de Bijbelstudiekring van de baptistengemeente in Leiderdorp. De bijeenkomst vindt plaats in het zaaltje achter de Van der Valk- Boumanweg 236 vanaf 20.00 uur. De toegang is vrij. Voor meer informatie kan worden gebeld naar 071-410919. Ruilbeurs De trainingsgroep van de IJsclub Zoeterwoude houdt morgenavond een schaatsen- ruilbeurs in het clubhuis van SJZ op sportpark Haasbroek. Van zeven tot acht uur kun nen belangstellenden terecht om schaatsattributen te rui len. Direct na de ruilbeurs houdt de trainingsgroep de jaarvergadering. Verzorgingstehuis Overduin in Katwijk aan Zee houdt morgen een feestdag voor de bewoners en het personeel. De festiviteiten duren van tien tot vijf uur in het ge bouw aan de Nachtegaallaan 5. Ondernemers De Kamer van Koophandel voor Rijnland houdt morgen een bijeenkomst voor star tende ondernemers in De Schelft, Maandagsewetering 202 in Noordwijkerhoui. Op deze avond praten des kundige inleiders over voor de startende ondernemer es sentiële zaken als een onder nemingsplan, onderzoek, fi nanciering en vergunnin gen. Deelname is kosteloos. Er kunnen maximaal vijftig belangstellenden aanwezig zijn. Programma en aanmel dingsformulier zijn aan te vragen bij de afdeling Han delsvoorlichting van de Ka mer: 071-250500. Cursus Het CNV begint op dinsdag 10 oktober in Noordwijk met een cursus personeelsbe leid. De cursus bestaat uit zeven bijeenkomsten die worden gehouden in De Rank aan de Golfbaan 97. Niet-CNV-leden moeten 10 per avond betalen. Wie wil deelnemen moet zich voor 5 oktober aanmelden bij het CNV, postbus 43, 2600 AA Delft, telefoon 015-621631. Zaalvoetbal Een team van leden van de rijkspolitie Lisse speelt don derdagochtend in sporthal Meerzicht in Lisse een wed strijd tegen een ploeg van le raren van de plaatselijke ba sisscholen. De wedstrijd moet de aandacht vestigen op het werk van de Neder landse Hartstichting. Aanvang tien uur. Vlooienmarkt Het vlooienmarktseizoen in Boskoop gaat vrijdag weer van start. Van vijf tot tien uur 's avonds wordt de eer ste vlooienmarkt gehouden in de Beurshal aan de A. van Neslaan 1 in Boskoop. On geveer 65 standhouders zul len weer proberen overtollig huisraad, kunst, antiek en curiosa te slijten aan een nieuwe eigenaar. De toegang is gratis. Acht auto's opengebroken in Alphen ALPHEN AAN DE RIJN lende lokaties in Alphen ston- snoepgoed gestolen. De politie Een achttal auto's is gisteren den geparkeerd, werden door- tast in het duister over deze op klaarlichte dag opengebro- zocht en naast autoradio's wer- plotselinge verhoging van het ken. De auto's die op verschil- den ook tennisrackets en aantal auto-inbraken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14