Hoe herders met vallen en opstaan een hele gemeenschap in stand hielden LANGS OMWEGEN ALLER LEItDS) QeidtaQowuvnt DE HOOGMADESE PAROCHIE VIERDE HET550-JARIG BESTAAN Gouden trouw in Sassenheim ■INA EIDEN OMGEVING DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 nde ^Canadezen mat m> J Zoals zoveel Noord wijkers saü$in de vakantieperiode had ,ar^de bejaarde man vorig jaar zijn huis ter beschikking win van de zon- en zee-aanbid- SU1 dende toeristen gesteld. Op zijn „Zimmer mit .Frühstück"-bordje voor 9Afhet raam waren echter geen Duitsers maar heuse Canadezen op afgekomen. Het in het Duits gestelde uordje was voor deze toe risten kennelijk geen pro- bleem. „Twee stellen" wist ëe"1 de Noordwijkse man zich te herinneren en gaf de Leidse kantonrechter Morshuis gisterochtend een briefje met hun huidi- adressen. mdat de Canadezen ook el eens ergens anders heen wilden dan de mooie badplaats Noordwijk, leen- linu jen ze de auto van de ei genaar van het huisje. „Dat doe ik wel vaker als }St v men daar om vraagt", ver- varl telde hij goedmoedig. Maar i zij hadden de wagen er gens foutief geparkeerd en nu stond hij als eigenaar van het voertuig voor het hekje van de rechter. En daar had de man duidelijk moeite mee. De officier van justitie Van Eek geloofde het ver haal van de aardige Noordwijker en vroeg om vrijspraak. Dat verbaasde rechter Morshuis toch '°PPlenigszins: Het staat toch vast dat dat er een over treding is gemaakt". Hij hield het op schuldig, maar zonder straf. Parkeerregime Een man van in de dertig had zijn auto in augustus 1988 op de boulevard in Noordwijk neergezet op Jeen plek waar dat niet mocht. De Noordwijker heeft een horeca-bedrijf ®^en hij had de bon opgelo pen tijdens het bevoorra- 'den van zijn zaak. „Er zijn daar gewoon geen moge lijkheden om te laden en te lossen. Echt lastig is dat niet want het duurt meest- nadal maar tien a vijftien mi- de 1 nuutjes. Maar als er politie !eke2 langskomt zegt de ene agent dat ik zoveel moge- ENHllijk op de stoep moet gaan ndie» staan om het autoverkeer uisllniet te hinderen. Een an- p°®5 dere agent vertelt weer j u;] dat de stoep juist dient te u. I worden vrijgehouden. En ziekéeen derde agent deelt ge- jw°on een bon uit", aldus rs®jde ondernemer, die ken- inkjnelijk niet goed meer wist wat hij daar nu mee aan moest. '"ma Een agent van de derde 03 soort was de aanleiding voor zijn reisje naar het kantongerecht. De man wilde nu wel eens weten hoe het zat en verbeeldde j'èrcjzich dat rechter Morshuis t/m i de aangewezen persoon zou zijn om helderheid te verschaffen. „Andere be drijven op de boulevard hebben hetzelfde pro bleem als ik", vulde hij aan en de nijvere Noord wijker legde een aantal fo to's van de situatie aan Morshuis voor. Het antwoord op dit relaas van officier Van Eek was echter even kort als sim pel. Er stond onomstotelijk vast dat er een parkeero- vertreding was gemaakt en dus werd er zestig gul den boete geëist. „U moet vindingrijk en onderne mend zijn bij het zoeken naar een oplossing voor dit probleem. Ik ben daar niet de aangewezen persoon voor, maar ik wil best en kele suggesties doen", viel Morshuis in. „U kunt bij voorbeeld vroeger opstaan en dan een parkeervak in de buurt van uw zaak op zoeken en bezetten Dat kon volgens de man echter niet: „Het is een horeca zaak en die is tot diep in de nacht open. Tel daar het schoonmaken nog eens bij op. Dat betekent dat ik 's ochtends echt niet te vroeg naar de zaak kan", pleitte hij. Morshuis wilde, voordat hij tot zijn uitspraak kwam, de Noordwijker nogmaals op het hart drukken dat hij als rechter niet de aangewezen per soon is voor dit soort pro blematiek. „Ik moet u hiervoor doorverwijzen naar de gemeente Noord wijk. Gaat u toch met de gemeente praten of er wat aan gedaan kan worden". Om de man niet helemaal de indruk te geven dat hij voor niets naar het kan tongerecht was gekomen, deed Morshuis een tientje van de eis van de officier af. LOMAN LEEFMANS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. laan Wilhelmus Koster uit Roelofarendsveen de dienst waar, en toen kwam de nieu we pastoor Adrianus Gaffé uit Leeuwarden naar Hoogmade. Deze goede man werd niet zoals veel later in het rijke roomse vaderlandse leven ge bruikelijk zou worden ver welkomd door bruidjes met toeven en guirlandes en een aangetreden kerkbestuur. O nee, hij kreeg meteen de am bachtsheer van Esselijker- woude, Th.van der Aar de Sterke, op z'n dak. Deze magistraat namelijk beweerde het patronaatschap van de roomse kerk in Hoogmade te bezitten. Gaffé (eerder kape laan te Oude Tonge, pastoor te Zwaag en op Texel, waarna hij enige tijd coadjutor (hulp priester) in Zoeterwoude was) fladderde slechts één jaar door de Hoogmadese zielzorg. Toen hij op 13 april 1780 over leed was hij 52 jaar. Zijn lij den en verscheiden maakte zoveel indruk op een parochi aan, K.van Wieringen, dat deze met veel zorg een „Lyk- Digt" maakte „ter eeren op 't Godsalig afsterven van den Zeer Eerwaarden en Hoogge leerden Heer Adrianus Gaf fé". En iedereen was derhalve ontroerd en gesticht. Gaffé had zich, in een korte spanne tijds, waarlijk gegeven en ont ving daarvoor postuum alle waardering. De ambachtsheer, evenwel, had zijn les niet geleerd en verzette zich weer tegen de komst van een nieuwe pas toor. Hij wilde geld zien, die Van der Aar de Sterke. Toch werd Joannes Molenaar pas toor te Hoogmade. Intussen hadden de Staten van Hol land doen weten, dat het am bachtsheren niet was geoor loofd sommen geld te laten betalen voor de toelating van een pastoor. Vijf jaar later vertrok pastoor Molenaar naar Amsterdam waar hij na een maand, in 1785, overleed. De Hoogmadese kudde was onderwijl toevertrouwd aan de pastorale zorgen van de Amsterdammer Joannes Braakman, aanvankelijk en kele jaren werkzaam in het buitenland, daarna kapelaan te Leidschendam. Molenaar was pastoor te Hoogmade van 1785 tot 1801. Toen werd hij pastoor in Assendelft, later te Nes aan de Amstel, waar hij in 1817 in den Heer overleed. In de kroniek verscheen in 1801 Joannes Aloysius Ever- hard als pastoor in Hoogmade. Een geletterd man in de Na poleontische tijden van kom mer en kwel en des keizers botte minachting voor St.Pe- trus' Stoel. Hij studeerde in Rome aan het Urbaans Colle ge en onderscheidde zich daar (aldus luidt de conclusie van Van der Werelds naspeurin gen) „door zijn talenten en vroomheid". Deze voortreffe lijkheden kwamen Hoogmade en zijn 490 parochianen in 1807 waren het er hooguit 350 ten goede. Everhard, ech ter, hield zich liever bezig met zijn Amsterdamse parochie en liet zijn kapelaan aldaar, Ti- motheus Berntz, als pastoor naar Hoogmade vertrekken. Everhard overleed in 1826 en werd in de Engelse kerk op het Amsterdamse Begijnhof begraven. De Hoogmadese parochie was gaandeweg bijna 4 eeuwen ge vorderd en versleet de ene herder na de andere. Nu was, van 1808 tot 1817, Berntz weer aan de beurt. Een trou we pastoor ja, dat moeten we wel zeggen. Hij kon in 1812 een pastoraat elders krijgen, Toneel Toneellessen voor beginners en gevorderden worden gege ven in De Droomfabriek aan de Oude Singel. Beginners spelen op dinsdagavond van 18.00 tot 20.15 uur en gevor derden van 20.30 tot 23.00 uur. Docente is Amanda Wolzak. Opgave en informatie: 070- 601630. Pleegouders De Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland begint in sa menwerking met de Leidse stichting voor Gezinsverple ging een voorbereidindspro- gramma voor pleegouders. De centrale houdt zich al twintig jaar bezig met voorlichting en werving van pleegouders. Tij dens 10 bijeenkomsten worden aspirant pleegouders geïnfor meerd. Voor informatie: 010- 4120150. Cultuurgeschiedenis De Leidse Volksuniversiteit K&O brengt twee nieuwe cur- sussen op het gebied van cul tuurgeschiedenis. Namelijk een cursus opera voor de ope raliefhebber en een cursus thea tergeschiedenis. Inschrij ven kan op het bureau van K&O aan de Oude Vest 45 van 9.00 tot 17.00 uur. Inlich tingen: 071-141141. Koor Enthousiaste zangers en zan geressen kunnen terecht in het swingende koor van Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a. Op het repertoire staat onder andere muziek van The Beat les, Barbara Streisand en Sting. Het koor repeteert op dinsdagavond van 20.00 tot 21.30 uur. Kosten voor 12 avonden: 54,-. Inlichtingen: 132462. Fietstocht De Activiteitencommissie Me ren wijk houdt morgen de laat ste fietstocht van het seizoen. De tocht begint om 9.30 uur bij het Dienstencentrum, Ros molen 6 in Leiden. Hutspot Een instuif voor kinderen staat morgen op het program ma van Buurthuis Vogel vlucht. Om alvast in 3 okto- berstemming te komen wordt om 14.00 uur Hutspot geser veerd. Er kunnen veertig kin deren aan de maaltijd deelne men. Opgave bij het buurthuis aan de Boshuizerlaan 5 in Lei den. Kindermarkt Op het plein van de Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat 1 in Leiden is morgenmiddag een kinder rommelmarkt. De markt duurt van 13.30 tot 16.00 uur. T'ai Chi De Droomfabriek aan de Oude Singel begint morgen met cursussen T'ai Chi voor gevorderden en beginners. Met T'ai Chi wordt de oor spronkelijke levensenergie stroom versterkt, waardoor zelfgenezing geactiveerd wordt. Barbara van Rooyen is de docente. Voor informatie en opgave: 070-552476. Grimeren Buurthuis Cornelis Joppensz geeft begint morgen met een grimeercursus. De kosten zijn f56,- voor acht lessen. De cur sus wordt gegeven van 9.30 tot 11.30 uur. Kinderoppas is aan wezig. Dezelfde dag begint ook een cursus papiervouwen. Die wordt gegeven van 19.00 tot 20.30 uur. De kosten bedra gen f27,- exclusief materiaal. Informatie en opgave voor beide cursussne bij het buurt huis aan de Oppenheimstraat: 071-132462. Skateboardbaan in Sassenheim. Bo vendien is hij enthou siast lid van het be jaardenzangkoor de Avondsterren van de Pancratius waar ook zijn vrouw tot voor kort deel van uit maakte. Het gouden echtpaar neemt mor genmiddag in restau rant de Beurs in Noordwijk van half zes tot half zeven ge lukwensen in ont vangst. 's Middags om twee uur wordt een kerkdienst gehouden in de Sint Pancratius in Sassenheim waar bij de zang verzorgd zal worden door het bejaardenkoor de Avondsterren. Met veel „pomp and cir cumstance" is afgelopen week in katholiek Hoog made het feest van het 550-jarig bestaan van de parochie van O.L.Vrouw Geboorte gevierd. Vijfen- eenhalve eeuw is niet zo maar wat. Aan het slot ervan was er tevens het officieel uitluiden van de regerende herder, pastoor F.Schoonebeek. Een van de laatste wapenfeiten van de met emeritaat gaande pastoor in Hoog made was het uitbrengen van een met houtsneden verlucht geschriftje waar in hij boeiend, relative rend en met verstand van zaken vertelde over de omstandigheden in tijd en godsdienstige beleving waarin de parochie anno 1439 zich manifesteerde. Van een zelfde historische ge drevenheid, maar dan op een andere toon, getuigde een ar tikel van oud-parochiaan Hans van der Wereld, een half jaar geleden verschenen in De Jacobsladder, het tijd schrift van de Woubrugse Hist. Vereniging Otto Corne lis van Hemessen, waarvan Van der Wereld nederig se cretaris is. Aan die plaatselij ke geschiedschrijving besteed de ik toen aandacht in deze rubriek. Vandaag iets over het vervolg, wederom opgete kend door Van der Wereld in De Jacobsladder van septem ber. Inmiddels hebben we de ver maarde, zich tegen de refor matie afzettende, pastoor An- thonius van der Plaat, ware held van het schuilkerktijd perk in deze streken, achter de rug. Met de historisch ge wapende Hans van der We reld zijn we beland in het Hoogmade van 1722, toen pas toor Langeveld afscheid van deze parochie nam en naar Lemmer vertrok. Zijn opvol ger was pastoor Gijsbertus Franssen uit Wateringen. Deze priester, die in oktober 1722 z'n eerste dopeling had, was zogoed als een eendags- vlinder in het zielzorgerlijk veld van Hoogmade. Binnen vier ja'ar overleed hij. Veel langer (tot 1750) hield zijn op volger het uit. Theodorus Aloysius van de Velde, geboren te Emmerich en enige tijd werkzaam als kapelaan in Leiden, hielp Hoogmade aan een nieuwe, „echte" kerk, die met toe stemming van de Staten van Holland in 1742 aan de Oude Kerkweg gebouwd werd. maar verkoos in Hoogmade te blijven. Een moedig man, die het hier tot 1817 volhield, waarna hij naar Rijswijk ver kaste en aldaar overleed. Op volgers kwamen en gingen: ^De Mol, Schabbing en Henk 'op den Ende. De laatste kwam in 1838 naar Hoogmade en stond daar, volgens Van der Wereld, tot 1847 bekend als een ijverig priester die met weinig tevreden was en slechts voor zijn pastoraal werk leefde. Hij werd pastoor in Voorburg en overleed al daar in 1866. Bouwpastoor In '47 kreeg Hoogmade voor tien jaar Cornelis van Brussel als pastoor. Hij was de man die zich ten zeerste inspande om de schuurkerk aan de Oude Kerkweg een wat beter aanzien te geven. Onder zijn pastoraat werd de 20 meter hoge toren aan de kerk ge bouwd. De schepper daarvan was Leidse architect Th.Mol- kenboer, die onder meer de oude Pancratius in de Veen, de voormalige kerk te Oud Ade, de huidige Ripse kerk en de Leidse Hartebrugkerk ont wierp. Voorlopig (want Hans van der Wereld gaat onverbiddelijk verder met zijn Hoogmadese parochiebeschrijving) stoppen we nog een paar opvolgers van Van Brussel in het be stand: Terpoorten en Bernar- dus Van Aarsen (1872), welke laatste de twijfelachtige eer genoot de „bouwer" te zijn van de neogotische kerk die in 1929 ellendigerwijze door instorting aan haar einde zou komen. Pastoor Van Aarsen hoefde het échec van z'n „ka thedraal" niet mee te maken. Hij overleed in 1880. „Een door zijn vriend en buurpas- toor J.P.Görtz uit Oud Ade gehouden lijkrede werd in druk uitgegeven", aldus Hans van der Wereld, die nu een maal erg gevoelig is voor der gelijke nalatenschappen en inmiddels een monumentale verzameling van necrologieën uit het Rijnlandse heeft opge bouwd. Hij zal daar mee door gaan en ik kom hem, via De Jacobsladder, ongetwijfeld wederom tegen, als hij het zal hebben over de Hoogmadese parochie door de eeuwen der eeuwen. Zo zij het. Het slotak koord kan aan niemand an ders dan pastoor Ferry Schoonebeek gewijd zijn, die een van de parels is die pron ken en fonkelen aan de zege kroon van een 550-jarige Hol landse gelovige gemeenschap in een land waar het leven nog goed is. SASSENHEIM „We zijn 50 jaar getrouwd en pre cies even lang le zen we de Leidse Courant. Een dub bel jubileum dus", glundert de 76-ja- rige Theo Rotte veel, een rasechte Sassenheimer. Zijn vrouw Rika Rotte- veel-Baak, afkom stig uit Hoogmade telt zo'n drie len tes minder en heeft dezelfde vi tale uitstraling als haar levensgezel. Ze leerden elkaar kennen op de 3 okto berfeesten in Leiden, nu 54 jaar geleden, en gaven elkaar het .ja woord" in de kerk van Hoogmade en het gemeentehuis van Wouwbrugge. Het jonge paar vestigde zich vervolgens in Sassenheim. Hoewel iedereen z'n twijfels had over het aangaan van een huwelijks verbintenis in 1939. „Wat verdiende je toen helemaal? Het is ons toch gelukt met zes kinderen de moei lijke oorlogsjaren en de periode van we deropbouw door te komen". Theo Rotteveel die naar zijn zeggen altijd in de bollen zat, werkte ook 20 jaar voor het produkt- schap van siergewas sen in Den Haag. Hij is overigens nog steeds actief en werk zaam als bestuurslid van de Katholieke Bond voor Ouderen De parochiekerk van O.L.Vrouw Geboorte in Hoogmade, gefotografeerd in 1982. FOTO: WIM VAN NOORT Geen schuilkerk, weliswaar, maar veel meer dan een (na 1847) van een toren voorziene schuur was ze ook niet. De Staten hielden nauwgezet toe zicht bij de bouw, opdat de roomsen hun boekje niet te buiten zouden gaan. In '50 vertrok Van de Velde als pas toor naar Sassenheim, bijge staan door kapelaan Cornelis Witsenburg, een echte Hoog- madenaar die later pastoor te Oude Tonge en Oudorp zou worden. In Hoogmade was Joannes Baptista (Johannes de doper) Lazaar de opvolger van Van de Velde. Vader Lazaar „ik zocht me het lazaar" was chirurgijn en praktizeerde in de Haarlemmerstraat in Lei den. Moeder heette van huis- uit, in alle eenvoud, Lotte Maartje van Gralingen en kwam uit Zoeterwoude. La zaar was kapelaan in Leid schendam en Edam. Hij be hoorde niet tot „de jansenis ten", zoals hij in 1730 al ver klaard had. Pastoor Lazaar was een gulle man. Hij betaal de uit eigen middelen een be drag dat nodig was om het erf van pastorie en kerk te Zijpe waar hij vóór zijn komst naar Hoogmade pastoor was te vergroten. Lazaar zorgde voor de zielen en overleed op 21 sept.1778. Hij werd begra ven in het priestergraf in de gereformeerde kerk (thans de Ned.hervormde kerk) in Hoogmade. Een maand of vijf nam kape- Wethouder P. van Veen en het PvdA-raadslid F. C. M. Weg man (links) hebben gisteren in het park aan de Irislaan in Oegstgeest een skateboard- baan aan de jeugd overgedra gen. Deze nam er direct mas saal bezit van en tot gister avond laat was de jeugd druk doende de baan te testen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13