Stevenshofbrug blijft taboe voor autoverkeer De magie van het scheppen STAD OMGEVING Een cadeau van formaat ZORGEN OVER AFSLUITEN OVERWEG Jubbele tanpak van problemen plaaghwijk Van Rij nieuw PvdA-raadslid Woonboten weg van Utrechtse Jaagpad Weekmarkt Merenwijk wordt fors uitgebreid DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 'eronique voorwaardelijk op de kabel EIDEN Onder de voorwaarde dat Radio Télé Veronique ior het commissariaat voor de media wordt erkend als buiten- ndse zender, mag de commerciële omroep op de Leidse kabel. at heeft de gemeenteraad gisteren besloten, het voorstel van het college van B en W was die voorwaarde aangegeven, maar die werd op voorstel van A. Boot (PvdA) ,g wat aangescherpt. Nu is vastgelegd dat er pas een overeen- imst wordt aangegaan als alle juridische obstakels uit de weg n geruimd. Daarin konden alle fracties zich vinden, behalve roen Links. Dat liet bij monde van J. Laurier weten twijfel te ■bben over de waarde van de informatie die Veronique gaat tzenden. Bovendien staan volgens Laurier de activiteiten van eronique hoe dan ook op gespannen voet met de wet. Wethouder Th. van der Nat liet in reactie op opmerkingen uit raad nog weten het Amsterdamse idee aantrekkelijk te vin- om als gemeente schotelantennes te verhuren als Veronique TV10 niet op de kabel mogen. Maar hij voegde daar direct an toe dat daar binnen het college van B en W nog niet over is esproken. Dief achterhaald SASSENHEIM De rijkspolitie van Sassen- heim heeft gisteravond een 16-jarige dief uit de gemeente te pakken ge kregen. De jongen was de gemeentelijke sportzaal aan de Parklaan binnen gelopen, waar hij de kle ding van de sporters door zocht. Hij werd betrapt door de beheerder. De jon gen sloeg op de vlucht, maar werd in het flatge bouw aan de Gladiolen- straat achterhaald door de politie, die inmiddels was gealarmeerd. De dief is een bekende van de poli tie. Er is proces-verbaal opgemaakt. Celstraf voor gymleraar wegens ontucht met jongens DEN HAAG/KATWIJK De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 30-jarige gymleraar uit Katwijk wegens ontucht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De man had bekend ontucht te hebben gepleegd met jon gens die bij hem in de klas in Zoetermeer en op de voetbalclub Quick Boys in Katwijk zaten. Volgens ei gen zeggen zijn de afgelopen twee en een half jaar vijftien tot twintig kinderen het slachtoffer gewor den. Besloten is nu hem onder toezicht te stellen van het Leger de Heils. Zonodig wordt hij ook onder psy chiatrisch toezicht geplaatst. Overwogen is hierbij, dat de man ernstig misbruik heeft gemaakt van zijn posi tie als gymleraar en sportleider en dat hij het in hem gestelde vertrouwen ernstig heeft geschokt. Boven dien wordt gevreesd, dat de erbij betrokken kinderen ernstige psychische schade van zijn optreden kunnen ondervinden. Hasj gevonden in koffieshop LEIDEN Bij een huiszoe king in een koffieshop aan de Janvossensteeg heeft de politie gistermiddag honderd gram hasj gevonden en in beslag ge nomen. Er werden vijf perso nen aangehouden op verden king van handel in drugs en het verstrekken van hasj aan minderjarigen. Ook werden drie personen staande gehou den van wie de identiteit niet duidelijk was. Naar aanleiding van deze inval heeft de politie aangekondigd de diverse kof fiehuizen in Leiden regelmati ger te controleren. Kruispunt Rijndijk afgesloten LEIDEN Het kruis punt Helena Verburg straat met de Rijndijk wordt maandag 2 okto ber volledig vernieuwd. Gedurende de werk zaamheden is dit kruis punt afgesloten voor verkeer. Voor bewoners zijn verschillende om leidingsroutes uitgezet die worden aangegeven door oranje borden. Het werk gaat ongeveer een maand duren. Snorfietser aangereden SASSENHEIM Een 74-jari- ge Sassenheimse snorfietser is gistermiddag aangereden op de Hoofdstraat in Sassenheim. De man trachtte ter hoogte van perceel 54 de Hoofdstraat over te steken. Een geparkeer de vrachtwagen belemmerde zijn uitzicht. Onverwacht werd hij geconfronteerd met een rijdende vrachtwagen, be stuurd door een 56-jarige in woner van Noordwijk. Het slachtoffer werd aangereden, kwam te vallen en raakte licht gewond. Hij is behandeld door een arts. Rookwaren gestolen RIJNSBURG Dieven hebben van nacht toege slagen in een benzinestation aan de Flora- weg in Rijns burg. Met een trottoirtegel werd een ruit ingegooid, waarna een grote hoeveel heid sigaretten en shag werd meegenomen. De schade is aanzienlijk. LEIDEN Alle fracties in de gemeenteraad ma ken zich zorgen over de gevolgen van de afslui ting van de overweg aan de Rijndijk. De afslui ting die vier jaar duurt hangt samen met de verdubbeling van de spoorweg Leiden-Den Haag. Die overweg is met de brug bij de Haagsche Schouw de enige toegang voor au to's tot de Stevenshof. Toch voelt wethouder M. van der Molen er niet voor om de nieuwe Stevenshofbrug, bedoeld voor openbaar vervoer en fietsers, open te stel len voor auto's. L. Geradts (PvdA) verklaar de dat de overgang pas dicht mag als er een tijdelijke voorziening voor voetgan gers en fietsers is. W. Hettin- ga (CDA) drong er op aan de Stevenshofbrug tussen de Mors en de nieuwe wijk in geval van nood toch voor auto's open te stellen. Op die brug komt in ieder geval wel een voorziening om brandweer, ambulances en eventueel ook huisartsen in geval van nood te laten pas seren. C. Vergeer (SP) wees erop dat de Haagsche Schouwbrug te lijden heeft onder technische manke menten, waardoor het al eens is voorgekomen dat deze lang open bleef staan. In die situatie kan de Ste venshof helemaal onbereik baar worden. Wethouder M. van der Mo len verklaarde zich bewust te zijn van de problemen. Volgens haar zijn die mede veroorzaakt doordat de Ste venshof sneller is volge bouwd dan was voorzien toen er afspraken met de Spoorwegen waren gemaakt. Nadien is het overleg hero pend, waardoor in ieder ge val de noodvoorziening er Van der Molen meent echtèr dat de wegen naar de nieu we brug er niet op zijn bere kend om grote hoeveelheden auto's te verwerken. Mocht de wijk door files bij de Plesmanlaan toch enige uren per dag onbereikbaar raken, dan ziet ze meer in andere maatregelen. Daarbij denkt ze aan het aanpassen van de afstelling van verkeerslich ten, waar ook door de raad op werd aangedrongen. Ook overweegt ze om in overleg met Rijkswaterstaat dan de afslag bij de Haagsche Schouw van de A44 af te sluiten. Op die manier kan volgens haar sluipverkeer worden geweerd. G. Bakker (VVD) zag daar weinig in. „Dan ontstaat er een voort gaande golf van problemen", meende hij. LEIDEN De verpaupe ring van de Slaaghwijk het hoogbouw gedeelte ran de Merenwijk) wordt >innenkort op twee fron- en bestreden. De ge- neente zet binnen enkele veken omgevingsvaklie- en in voor het beheer ran straten en plantsoe- ïen. Woningbouwvereni- ;ing De Sleutels stelt twee lieuwe huisbewaarders an. Wijkbewoners, die gistermiddag tijdens een verkgroepvergadering tan beide voornemens op Ie hoogte werden gesteld, eageerden positief. )e omgevingswerklieden ma ren deel uit van een „leer werk" project van de gemeen- e voor werkloze jongeren. Het loei is het behalen van een di- iloma vakbekwaamheid en dit e combineren met buurtbe- Onder het laaste worden lerstelwerkzaamden aan we en, het onderhouden van roenvoorzieningen en het op- uimen van zwerfvuil ver- taan. De voorkeur gaat uit laar jongeren uit de wijk zelf. ilaaghwijk werd voor dit pro- eet uitgekozen nadat eenzelf- le opzet in Pancras Oost een ucces was geworden. „Er is oed gereageerd op de adver- enties van de gemeente en ooral door vrouwen. We zijn iu in de sollicitatieperiode dus iet duurt niet lang meer voor at er begonnen wordt", aldus '.eo Meijer, hoofd stadsbeheer 'an de gemeente. Namens woningbouwvereni- ing De Sleutels deelde R. Croon mee dat per 1 december wee nieuwe huisbewaarders n de wijk aan het werk gaan. lun taak is in hoofdzaak het ntvoeren van lichte herstel werkzaamheden en verwijde- en van vuil en grafitti. Hun werkterrein beslaat echter al- een de vijf flatgebouwen van )e Sleutels en wordt gecoördi- leerd door de huismeester. LEIDSE PREMIÈRE VOOR ART EN DIRECT LEIDEN Een première voor Nederland. Dat bete kent de kunstmanifestatie Art en Direct die zondag wordt gehouden op het Arsenaalplein in Leiden. Zestien kunstenaars gaan dan aande slag in de feesttent die café De Gro te Beer daar traditioneel neerzet voor de viering van 3 oktober. Iedereen die dat wil kan er de ma gie meemaken van het tot stand komen van kunst. Wie onder de indruk is van het resultaat kan het werk nog bemachtigen ook, want de dag wordt met een komisch getinte veiling afgesloten. Maar het is ook mogelijk recht streeks verkoopafspraken met kunstenaars te ma ken. Het idee voor Art en Direct is naar Leiden gebracht door de Canadese kunstenaar Richard Berlin Mayer, zelf beeldhou wer en schilder. Mayer was eerder mede betrokken bij soortgelijke manifestaties in zijn vroegere woonplaats Mon treal waar het idee ontstond in 1984. Sindsdien worden de manifestaties niet alleen daar met een zekere regelmaat ge houden. Ook Toronto, Van couver, Quebec, New York, Parijs, Rabat en Fez zijn in middels decor geworden van Art en Direct-manifestaties. Voor volgend jaar zijn er plan nen met Moskou en Berlijn. Mayer is voor de verdere toe komst helemaal ambitieus. „In 1992 moet Art en Direct leiden tot een eerste wereld-manifes tatie in Montreal. Die stad be staat dan 350 jaar. Er zijn alle mogelijke soorten wereldten toonstellingen, maar er is niets op het gebied van kunst. Dat is eigenlijk toch vreemd". Marokko Mayer kwam met Art en Di rect in Leiden terecht na een ontmoeting in Marokko met kunstenaar Frank Engelen die hier in de stad woont en met wie hij nu samenwerkt. Hun keus voor Leiden als eerste lo- katie voor Art en Direct klinkt overigens niet erg com plimenteus. „Het is leuk om te doen in een stad waar nog niets gebeurt. Bovendien woont kunstenaar Theos hier die erg actief is en veel contac ten heeft in binnen- en buiten- Art en Direct moet zo stellen Engelen en Mayer een traditie worden. Een regelmatig terug kerende activiteit. In Montreal is dat ideaal gerealiseerd. Daar wordt de manifestatie maan delijks gehouden. Voor de or ganisatie van de eerste Art en Direct kregen ze de hulp van eigenaar Ruud Kenter van café en galerie De Grote Beer Richard Mayer, Ruud Kenter (eigenaar van café De Grote Beer) kunstenaars blijven kennelijk liever thuis zitten". en Frank Engelen. „Nederlandse FOTO: WIM VAN NOORT aan de Rembrandtstraat. Over de medewerking van kunste naars zijn ze minder te spre ken. „Als je iets dergelijks in New York doet, reageren kunstenaars direct enthousiast. Daar zien ze een mogelijkheid om aan de weg te timmeren. Maar hier zijn we begonnen 300 kunstenaars aan te schrij ven die niets van zich lieten horen. Terwijl je toch zou mo gen verwachten dat kunste naars die iets willen bereiken iedere gelegenheid aangrijpen om publiek met hun werk kennis te laten maken. Neder landse kunstenaars blijven lie ver thuis zitten. Kennelijk past dit niet in de Nederlandse tra ditie". Niettemin heeft het tweetal uiteindelijk zestien kunstenaars voor het idee we ten te winnen. Vrijheid Engelen en Mayer haasten zich te verklaren dat het ken merk van Art en Direct is dat kunstenaars vrij zijn om te be palen wat ze doen. „In Marok ko bleek al snel dat het een van de bekendste kunstenaars niet zou lukken om ter plekke een werk te maken. Die is toch gebleven om met publiek en mede-deelnemers te praten. Daar gaat het ook om, die ont moeting. Bovendien is er voor publiek nooit gelegenheid om te zien hoe een kunstwerk tot stand komt. Er zijn wel de open ateliers, maar dat zijn toch ook een soort exposities. De magie van het totstandko men van werk, ontbreekt Om de vrijheid van werken te garanderen, worden geen voorwaarden gesteld aan de aard van het werk dat op Art en Direct wordt gemaakt. Schilderijen, beelden, tekenin gen, etsen, alles is mogelijk. „Als een dichter zich meldt om ter plekken een gedicht te maken kan dat ook. De enige voorwaarde die wij stellen is dat het om beroepskunstenaars gaat". Art en Direct begint zondag om 17.00 uur in de feesttent van De Grote Beer op het Ar senaalplein. De manifestatie duurt tot 22.00 uur. Dan volgt een veiling onder leiding van ceremonie- en veilingmeester Jan de Zeeuw. De toegang is gratis. RUDOLF KLEIJN LEIDEN Tjeerd van Rij (41) is gisteravond door loco-burgemeester D. Tes- selaar geïnstalleerd als nieuw gemeenteraadslid voor de PvdA. Hij is op volger van L. Beijen die de raad vaarwel heeft ge zegd vanwege drukke werkzaamheden en omdat hij meer tijd aan zijn gezin wil besteden. Van Rij was tot voor kort voorzitter van de Woning bouwvereniging Leiden. Van avond wordt R.P. van den Helm voorgedragen door het bestuur van de woningbouw vereniging als de nieuwe voor zitter. Historicus en politico loog Van den Helm woont in Leiden en is de enige kandi daat. Hij is werkzaam als hoofd van de afdeling bestuur lijke en juridische zaken van de provincie Zuid-Holland. Van Rij geeft zijn voorzitters functie op voor zijn raadslid maatschap. Tesselaar, tevens wethouder voor volkshuisves ting, zei gemengde gevoelens te hebben bij de installatie van het nieuwe raadslid. „Ik heb u meegemaakt als een voortref felijke voorzitter in woning bouwland. Er waren ook pro blemen om eerrgoede opvolger voor u te vinden. Toch is die gelukkig al gevonden". Tesselaar voegde daaraan toe om verschillende redenen toch blij te zijn Van Rij welkom te kunnen heten in de gemeente raad. „Al was het maar omdat als u had geweigerd, mijn vrouw in de raad was geko men. En ik weet niet of dat zo leuk was geweest". Een op merking waarop als reactie een bulderend gelach opsteeg uit de gelederen van de overi ge raadsleden. LEIDEN Zes woonbo ten aan het Utrechtse Jaagpad kunnen beter verplaatst worden naar andere ligplaatsen elders in de stad. Vijf van de ei genaren hebben zich daar in principe al toe bereid verklaard. Het gemeente bestuur gaat met hen daarover overleggen. Dat is gisteravond besloten tij dens een vergadering van de gemeenteraad. Het Utrechtse Jaagpad is zo smal dat de brandweer de situ atie daar niet veilig genoeg meer vindt, aldus de CDA- raadsleden W. Hettinga en J. Walenkamp. De bewoners van de boten hebben er geen plaats voor bergingen. Bovendien wordt de toch al smalle rijbaan nog beperkter door de aanwe zigheid van meterkasten. Daarom kwamen de CDA'ers met een motie om de verplaat sing naar betere ligplaatsen te bewerkstelligen. Wethouder H. de la Mar wilde' daar niet zonder meer mee in stemmen. Ook al niet omdat de bewoners hadden verklaard in te stemmen met een ver plaatsing als de gemeente die zou betalen. De la Mar was wel bereid om met de bewo ners te gaan onderhandelen over een oplossing. In afwach ting daarvan werd de motie nog niet in stemming ge bracht, maar aangehouden. De behandeling van de veror dening werd gisteravond her haaldelijk onderbroken voor schorsingen om fracties ruimte te bieden voor overleg. Dat had betrekking op deze motie, maar ook op een motie van J. Laurier (Groen Links) en P. Langenberg (D66). Zij drongen daarin aan op het uitbreiden van het aantal ligplaatsen langs de Herengracht, de Nieuwe Rijn en de Vrouwen vaart. Ook die motie kwam niet in stemming. Het college gaat eerst onderzoeken wat de praktische mogelijkheden zijn. Een amendement van Laurier, Walenkamp en G. Bakker (VVD), haalde het wel. Zij stelden voor de plaats van een bedrijfsboot aan de Herensin gel nu opslagplaats van een speelgoedzaak ook op te ne men in het ligplaatsenplan. Dat opent de mogelijkheid die ruimte in de toekomst ook voor wonen te gebruiken. Het amendement werd met 28 te gen acht stemmen aangeno men. Kettingbotsing LEIDEN Twee vrouwen zijn vannacht na een verkeersonge val op de Willem de Zwijger laan met onbekend letsel naar het AZL gebracht. Een 50-jari- ge vrouw uit Oud Ade reed de kruising van de-IJsselmeerlaan met de Willem de Zwijgerlaan op. Zij zag een auto bestuurd door een vrouw uit Hoogmade niet en knalde er achterop. Hierdoor raakte haar wagen op de verkeerde weghelft, waar een 45-jarige Leidse automobi list weer op botste. Deze leed slechts blikschade. Bromfietscontróle Tijdens een bromfietscontrole in Lei den en omstreken zijn in de af gelopen week zo'n 800 brom fietsen gecontroleerd. 83 eige naars kregen een proces ver baal. Er werden 15% minder opgevoerde brommers dan vo rig jaar aangetroffen. Plan voor vijf skateboardbanen LEIDEN Op vijf verschillende lokaties in Leiden zullen bin- lenkort skateboardbanen worden aangelegd. Een experiment net een zogenaamde „mini-ramp" op de Middelstegracht is een lusdanig groot succes dat op last van omwonenden het apparaat laar het Ir. Driessenplein moest verhuizen. Het feit dat uit de iele st^d jongeren op de baan afkomen heeft de gemeente doen Jesluiten het aantal banen uit te breiden. Twee lokaties zijn in- niddels bekend. Een is het wijkpark in de Merenwijk en een inder zal op een nog nader te bepalen plaats in de wijk Stevens- ïof komen. Bewoners uit de Slaaghwijk waren het gistermiddag ijdens een werkgroepvergadering niet eens met de keuze van le lokatie. Zij zagen uit oogpunt van sociale veiligheid de baan iever bij de Milanenhorst. „Ik ben door het experiment bij de Middelstegracht door schade en schande wijs geworden", verde digde L. Meijer van de gemeentelijke directie Ruimtelijke Orde- ling en Stadsbeheer deze keuze. LEIDEN De weekmarkt in de Merenwijk naast de Koper molen wordt vanaf vrijdag 6 oktober uitgebreid met een twintigtal kramen en wagens. Het totale aantal komt daar mee op ongeveer 54. Tevens wordt op aandrang van de kooplieden de openingstijd van de markt verschoven. In plaats van elf tot vijf uur gaat de markt nu van tien tot vier uur open. Deze voornemens deelde J. Kraakman van de di rectie havens en warenmark ten van de gemeente Leiden gistermiddag mee tijdens een vergadering van de werkgroep Slaaghwijk. De weekmarkt die vrijdagoch tend in de Merenwijk wordt gehouden bestaat nu enkele maanden. De eerste reacties van zowel kooplieden als win kelend publiek waren positief. Dat heeft de directie doen be sluiten de markt uit te brei den. „De uitbreiding komt er in de eerste plaats om het as sortiment te vergroten. Daar om komen er alleen branches bij die nog niet zijn vertegen woordigd', aldus Kraakman, die ook drie opzeggingen had van standhouders. Volgens hem het gevolg van „mark tmechanismen". Na de huidige uitbreiding is er ruimte voor nog een kleine zes kramen tot een maximum van 60. Het verschuiven van de ope ningstijden heeft te maken met de voorkeur van de koop lui om de avondspits te mij den. Dit komt de aanwezige bewoners van Slaaghwijk toe vallig goed uit want zij zijn juist voor een vervroegde ope ning van de markt. De bewo ners waren minder te spreken over de prijzen op de week markt. Volgens een aantal prijsbewuste vrouwen is de markt duurder dan de zater- dagmarkt in het centrum of de markt in Zuid-West. Zij voor zagen dat de weekmarkt de concurrentie met de AH-vesti- ging in de Kopermolen zou verliezen. „Die is echt niet de goedkoopste maar de markt is net zo duur", aldus een van a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voort.: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar t I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. V CeidócSouoa/nt l_JN2,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11