oidwSowumt Bewoners bundelen hun krachten in platform STAD OMGEVING oor al kinderen vergapen zich aan Beestenspul aMP fegen maanden geëist na dreigen met pistool MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Eigenaar slaat anten uit zaak LEIDEN De eigenaar van een shoarmazaak aan de Haarlemmer- piraat heeft vrijdagnacht lastige klan- len de zaak uit geslagen. De man wil de zijn zaak sluiten, maar een aantal beschonken klanten wilde niet weg. Ze gooiden meubilair om en be smeurden de vloer. Daarop ging de eigenaar ze met een tafelpoot te lijf. Een 39-jarige Leidenaar kreeg een klap in zijn maag en is met ademha lingsmoeilijkheden naar het Eliza- beth Ziekenhuis in Leiderdorp ge in acht. Een 35-jarige Leidenaar liep een wond aan zijn elleboog op en is eveneens behandeld in het zieken huis. Brand veroorzaakt paniek LEIDEN Een brand in het zusterhuis Nieu- weroord aan de Rijns- burgerweg heeft veel omwonenden gister middag rond zes uur in paniek gebracht. De ge alarmeerde brandweer trof in de kelder bran dend papier aan. De rookontwikkeling was enorm, hetgeen de pa niek veroorzaakte. De brand was snel geblust. De politie vermoedt dat de brand is aangesto ken. Katwijkers gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Een groep Katwijkse en Alphen- se jongeren is gisternacht aange houden voor openbare geweld pleging en vernielingen in de omgeving van jongerensociëteit Het Kasteel in Alphen. Na een kort onderzoek op het politiebu reau werden de Alphenaren naar huis gestuurd. Vier Katwijkers en één Leidenaar (18-22 jaar) kregen een proces verbaal. Dit groepje had brand gesticht bij de ingang van een flat aan de Prelu- deweg. De brand werd door de brandweer geblust. Ook hadden ze geprobeerd een bushokje te vernielen. In de omgeving van het politiebureau hadden de jon geren lantaarnpalen uitgetrapt. Politie maakt einde aan feest RIJNSBURG De politie korpsen van Rijnsburg, Lisse en Oegstgeest hebben zondag ochtend een einde gemaakt aan een feestje op de Margriet laan. Daarbij werd een 19-jari- ge. Rijnsburger aangehouden. De politie moest die nacht tot twee keer toe naar een woning aan de Margrietlaan uitrukken wegens klachten over geluids overlast. Aan de opdracht de overlast te beperken werd geen gehoor gegeven. Het feest werd zelfs op straat voortgezet. Daarop maakte de politie Rijnsburg, Oegstgeest en Lisse een eind aan het feest. Inbraak in rijwielhandel VOORHOUT Een zogenaamde all-terrain bike (een dure cross- fiets) is in de nacht van zater dag op zondag ge stolen uit een fiet- senhandel aan de Herenstraat in Voorhout. De die ven kwamen het pand binnen door een raam van de schuifdeur in te slaan. Aan de fiets hing een prijs kaartje van 1850 gulden. Inbrekers actief in Rijnsburg RIJNSBURG Inbrekers zijn zaterdagavond actief geweest in Leiderdorp. Uit een flatwo ning aan de Graaf Florislaan verdwenen geld en sieraden. De dieven zijn op het balkon geklommen en forceerden een schuifpui. Uit een huis aan de Oude Vlietweg werden even eens geld en sieraden gestolen. In dit geval geval kwam men via een bovenlichtje binnen. Van een woning aan de Piet Heinstraat werd de achterdeur opengewrikt. Hier werd niets gestolen. De politie vermoedt dat het om dezelfde daders Bedwelmd bij lakken boot LEIDERDORP Een 42-jarige vrouw uit Leiden is zater dagmiddag bij het schilderen van een boot in de buurt van de Kaagsocië teit bedwelmd ge raakt en in het wa ter gevallen. De be wusteloze vrouw werd door een ken nis uit het water ge haald en naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. De Leidse maakt het goed. Cheques gestolen LEIDERDORP Uit een woning aan de Bos dreef zijn gisteren giro betaalkaarten, euroche ques, papsoorten, bank- pasjes en gouden siera den gestolen. De inbre kers gooiden het raam van een slaapkamer in nadat het forceren van een keukenraam niet was gelukt. Bij twee an dere woningen aan de Bosdreef bleef het gis teravond bij een poging. Beide huizen bleken goed te zijn beveiligd. Ruit met poster uit abri gestolen VOORSCHOTEN Kunstzinnige dieven hebben in de nacht van zater dag op zondag een ruit met een kleur rijke poster van een abri verwijderd en meegenomen. De dieven monteerden de ruit voorzichtig los bij een abri aan de Admiraal de Ruytersingel in Voorschoten. Van de daders ontbreekt elk spoor. EIDEN De intitiatief- roep Leids Bewoners- latform wil de kracht in 150 bewonersorgani- ties bundelen in één or- misatie: Het Leids Be- onersplatform (LBP). 3 wil eenheid brengen in de veelheid en wirwar van talloze organisaties.. Ondanks het eigen ka rakter van de groepen zijn ze allemaal bezig met de verbetering van de woon- en leefomstandig heden in hun omgeving. Elke bewonersgroep denkt zelf het wiel weer uit te moeten vinden. Dit leidt niet alleen tot ener gieverspilling, maar ook tot verlies aan kracht, al dus het platform. De ini tiatiefgroep is inmiddels een ledenwerfactie ge start. In november heeft de officiële oprichtings bijeenkomst plaats. Het LBP wil een centraal punt vormen. Initiatieven, ac ties, beraadslagingen en be langenbehartiging op het bre de gebied van wonen en le ven kunnen worden gestimu leerd en gecoördineerd. Het platform vindt het merkwaar dig dat in een grote stad als Leiden zo'n samenwerkings verband van bewonersgroe- pen nog niet bestaat. Aanlei dingen tot het opzetten van een platform zijn er genoeg, maar er zijn inmiddels extra argumenten bijgekomen, vindt de organisatie. Ze verwijst dan naar de nota volkshuisvesting in de jaren '90 van staatssecretaris Heer- ma, die niet veel goeds be looft, vinden ze. Ook kijkt het platform argwanend naar de decentralisatie. Veel meer ta ken worden overgedragen van het Rijk naar de gemeen te en woningbouwverenigin gen. Bewoners moeten echter meer betrokken worden bij beslissingen, vindt de initia tiefgroep, die pleit voor in spraak. Tegenwicht De woningbouwverenigingen zijn professioneler geworden. De modernisering van deze apparaten vraagt volgens de initiatiefnemers om tegen wicht van de bewoners in de vorm van een goede, sterke bewonersorganisatie. Het beëindigen van de stadsver nieuwingsoperatie betekent dat meer aandacht moet wor den besteed aan buurtbeheer. Betrokkenheid van de bewo ners is hiervoor een voor waarde. Zij weten immers wat er leeft, aldus LBP. De con clusie van de initiatiefgroep is, dat het hoog tijd is voor meer samenwerking tussen bewonersorganisaties. Doel van het platform is het behartigen van de belangen van de bewoners op stedelijk niveau. Tevens zou het plat form invloed moeten uitoefe nen op het beleid voor volks huisvesting, ruimtelijke orde ning, stadsontwikkeling en beheer in Leiden. De ver schillende bewonersgroepen moeten wel zelfstandig blij ven opereren, vinden de initi atiefnemers. Het platform ziet zichzelf als een aanvulling.die de krachten waar nodig bun delt. Bij het innemen van standpunten wordt steeds de achterban geraadpleegd, belo ven de initiatiefnemers. Verschillende werkgroepen kunnen de samenwerking be geleiden op verschillende ge bieden. Onderwerpen die deze werkgroepen kunnen uitdiepen zijn bijvoorbeeld: huurtarieven, kleine crimina liteit, ongewenste opsplitsing van woningen en verkeers problematiek. Het LBP kan zich onder meer sterk maken tegenover verhuurdersorgani saties, gemeente en nutsbe drijven. Gemeenschappelijk optreden bevordert de com municatie en voorkomt een „verdeel en heers"-politiek, aldus het platform. LEIDEN/DEN HAAG °f\ Omdat hij dreigend met een luchtdrukpistool in een winkel in de Leidse 0 Haarlemmerstraat had ge roepen; ,,Ik krijg nog geld •j van jullie", is vrijdag bij 5[JJj le Haagse rechtbank ne- n maanden gevangenis- nd"l straf, waarvan vijf voor- lui- vaardelijk, geëist tegen .nst ,.en 49-jarige Leidenaar. j Oe man meende nog drie honderd gulden van de ei genaar van de winkel te goed te hebben, dat hij hem een aantal jaren gele den in een gokhuis had geleend. Op de middag van de 16de no vember vorig jaar, vond de 49- jarige het welletjes en toog naar de winkel. De man aan wie hij -het geld had geleend, was er niet, terwijl zijn vrouw weigerde geld af te geven. De verdachte gaf toe, dat hij flink fout was geweest, maar liet doorschemeren dat zijn daad toch nog een positieve uitwerking had gehad. Hij was al een aantal jaren dakloos ge weest en ondanks eindeloos zeuren kreeg hij maar geen woning. Die heeft hij nu wel, terwijl hij tevens een uitkering heeft en daardoor voor zich zelf kan zorgen, zol iet hij we ten. De man wordt tevens beschul digd van de diefstal van een wekkertje. Dat had hij gesto len, omdat hij niets meer te eten had, vertelde hij openhar tig. „Maar dat kan je toch niet eten", meende rechtbank-pre sident P. Kalbfleisch. Wat gie chelig zei de man, dat je zo iets toch wel kan verkopen. „En dan kon ik weer eten kopen". Uit het psychiatrisch rapport bleek dat man door excessief alcoholgebruik geworden is als hij nu is. De Leidenaar ver klaarde nu veel minder te drinken dan vroeger. Hij be kende wel voor de zitting zo'n zeven biertjes te hebben ge dronken, om zich rustiger te voelen. Het rapport beveelt hulp van de reclassering aan, maar gis teren bleek dat de 49-jarige daar niet veel mee op heeft, omdat hij daar slechte ervarin gen mee heeft. „Dan is daar zo'n jongen van zeventien, die je moet helpen. Daar heb ik geen contact mee". Uitspraak 6 oktober. Ingespannen bekijken fans de collectors-items en curiosa van The Boss uit de Vereniqsde Staten tijdens de Bruce Springsteen-dag in de Stadsgehoorzaal. FOTO: WIM VAN NOORT Matig bezocht verjaardagsfeest The Boss LEIDEN Een kleine 700 fans van The Boss be zochten zaterdag de Bruce Springsteen-dag in de Leidse Stadsgehoorzaal. Die opkomst was een te genvaller volgens secreta ris-penningmeester Koos Nieuwenhuysen van de organiserende Bruce Springsteen Vereniging. Zijn verwachtingen waren hoog gespannen omdat het idool zaterdag zijn veertigste verjaardag vier de. Hij weet de achterblij vende belangstelling on der andere aan matige voorpubliciteit. De opkomst ongeveer even groot als vorig jaar was in elk geval ruimschoots vol doende om uit de kosten te ko men. Bovendien stelde hij ver heugd vast dat deze derde Springsteen-dag meer buiten landse bezoekers dan eerdere keren had getrokken. Zo wa ren er ook vertegenwoordigers van andere Europese fanclubs naar Leiden gekomen. Dat The Boss zijn verjaardag vierde ging overigens ook niet ongemerkt voorbij aan menige winkelende Leidenaar. In de omgeving van de Stadsgehoor zaal waren her en der auto's van bezoekers te vinden met daarop felicitaties aan het adres van de zanger. De fans die naar de dag waren gekomen, werden overigens niet teleurgesteld. Zij konden genieten van bijzondere video opnames van concerten en hun Springsteen-honger stillen met de aanschaf van zeldzame platen en cd's, T-shirts, foto's en ontmoetingen met lotgeno ten. Vóór de dag begon leek het er overigens wel op dat het echt druk zou worden. Toen verza melde zich een lange rij wach tende fans voor de deur van de nog gesloten Stadsgehoor zaal. Nieuwenhuysen: „Het was bekend dat we voor de eerste honderd bezoekers een attentie hadden, een mapje met foto's. Daar waren ze op afgekomen". SUSKE EN WISKE SAGARMATHA De zeug met haar onlangs op de wereld gezette biggetjes waren vooral aan de jongste bezoekers van Beestenspul erg besteed. Beestenspul vormde door de kleinere en grotere dieren plus de talrijke stands een bont palet. FOTO: WIM VAN NOORT FOTO: WIM VAN NOORT (c) Standaard Uitgeverl)/Wavery Productions LEIDEN Het geluid van kinderstemmen over treft ruimschoots dat van de dieren die toch ook ruimschoots aanwezig zijn in de Groenoordhallen. Het is duidelijk dat Bees tenspul na meer dan tien jaar een vaste plek heeft gekregen op het lijstje van te bezoeken attracties voor jonge gezinnen in Leiden en omstreken. Het afgelopen weekeinde be zochten 17.500 bezoekers de veertiende editie van de dierenmanifestatie. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Een resultaat waarmee directeur A. de Jong van de Groenoorhal- len tevreden was, zeker gezien het warme weer. De bezoekers kregen een breed scala aan dierenliefde voorgeschoteld. Dat varieerde van de serieuze, voorlichtende stands van de Vereniging te gen Vivisectie, het Leids Die renasiel en de Dierenbescher ming tot de juichende reclame van de verkopers van honde en kattebrokken en vlooien banden. Daar tussen stonden de dieren. Van kanaries en parkieten, honden en katten, ezels en ponies, pluimvee en konijnen tot fretten. Zondag middag was Beestenspul het decor van de verkiezing van het Troeteldier van het jaar. Een titel die dit keer in de wacht werd gesleept door Am ber van Paassen uit Oegstgeest met haar zes maanden oude haan. Hooghartig De kinderen verdringen zich vooral rond de jonge dieren en dan nog liefst de beesten die zich enigszins laten aaien. Met hoge miauw-geluiden probe ren ze de aandacht te trekken van de jonge raskatjes die ken nelijk nogal wat tentoonstel- li ngsge weid gewend zijn. Ver stoord en hooghartig trekken ze een ooglid op, maar ze laten zich nauwelijks verleiden om naar de rand van de kooi te komen. Voor zover ze spelen, is dat met hun soortgenoten of met de pluisjes en vachten die daarvoor zijn opgehangen. De jonge biggen, geiten en de ponies zijn duidelijk minder verwaand. Nieuwsgierig ver dringen kinderen met hun ou ders zich rond de zeug met biggen. Dieren die ze toch niet iedere dag te zien krijgen. Op hun beurt nemen de speenvar- kentjes de situatie niet minder nieuwsgierig in ogenschouw. Maar er blijft een strobaal af stand tussen kijkers en beke kenen. Dat is anders bij de jonge (dwerg)geitjes. Waar vol op mogelijkheden zijn om net als op de kinderboerderij de dieren te aaien. Ook voor de ritjes op ponies en paarden verdringen de jeugdi ge belangstellenden zich. Fretten Een stand met fretten kan re kenen op gemengde reacties. Hoewel de folders reppen dat de kleine marterachtige roof- diertjes al eeuwen als huisdier worden gehouden, is dat ge bruik nooit echt ingeburgerd geraakt. De beschrijving van het nieuwsgierig bijtgedrag van de ranke diertjes zal daar ook niet toe bijdragen. Met een mengeling van interesse en af keer wordt de door de stand- houdster gewekte fret beke ken. Een volwassen bezoekster heeft haar oordeel over een van de watervlugge dieren snel klaar. „Het lijkt wel een wurm", constateert ze voor ze doorloopt. Ver achterin de hal is het rus tig. Daar staan de lange rijen duiven, kippen, eenden en ko nijnen met op hun kooien de niet altijd even vleiende jury oordelen. Ze ondergaan de be langstelling gelaten. Een enke le haan kraait, maar de meeste dieren wachten rustig tot ze weer naar huis mogen. Dat de jury vindt dat ze wel mooie benen hebben, maar nog niet „klaar" zijn, zal hen een zorg zijn. VAKGEREEDSCHAP Inbreker springt door ruit LEIDEN Een 33-jarige man sprong gistermiddag door de ruit van een keukendeur. Hij probeerde weg te komen uit een woning aan de Carneool- straat, nadat hij was betrapt door de 30-jarige bewoner. Die volgde de man greep hem in de brandgang. De insluiper pakte daarop een mes en dwong zijn aftocht af. De poli tie hield de man, die een bloedspoor achterliet, een kwartier later op de Dr. Lely- laan aan. Na behandeling van snijwonden in het AZL werd de man ingesloten. Hij bleek ook bij de buren ingebroken te hebben. De gouden sieraden van de bewoonster had hij nog op zak bij zijn aanhouding. Mannen in water geduwd LEIDEN Een 41-jarige Lei derdorper heeft in de nacht van zaterdag op zondag een pols en middenvinger gebro ken. Zijn vriend een 40-jarige Noordwijker had diverse won den aan het gezicht. De twee dede hun behoefte in het wa ter van de Steenschuur. Ze vielen door een duw van twee voorbijgangers in de gracht. Twee vrienden en de voorbij gangers hielpen hen weer uit het water. Er ontstond echter een discussie over de zoekge raakte brillen van het natte duo. De passanten beant woordden de discussie met klappen en schoppen. Meisjes betast LEIDEN Twee Leidse vriendinnen van 13 jaar zijn zaterdagavond lastig gevallen en onzedelijk betast op de Broekweg in Leiden. Het fiet sende tweetal werd tegenge houden door drie jongens. Ze moesten afstappen en werden betast. De meisjes deden direct aangifte van aanranding. De politie hield daarop vier Leid se jongens aan. Een van hen had niets met de aanranding te maken. De andere drie, twee van 16 en een van 15 jaar, bekenden wel dat ze de meisjes hadden lastig gevallen, maar ontkenden dat er sprake was van aanranding.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7