Leidschendam heeft klein overschot op begroting Meer dan drieduizend bezoekers bij Clubwijs dagpuzzel Lisse in ban van najaars feesten RIOOLRECHT EN REINIGINGSRECHT OMHOOG Onderscheidingen voor 50-jarig jubilerend Schola Cantorum Veel geld voor missionarissen LEIDEN OMGEVING Ccicbe Qowumt MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA 6 aan tafel Hamlapje in pikante saus met gesmoorde sa vooiekool en aardappelen zachtzure lammetjesvla Een hamlapje is tamelijk maffer varkensvlees dat het smakelijkst wordt als we het maar net gaar bakken. De bereidingstijd hangt daarom vooral af van de dikte van het lapje. De benodigdheden voor twee personen zijn: 200 g hamlap, 25 g margarine, zout, peper, ui, 10 g bloem, 2,5 dl water, kwart bouillontablet, toma tenpuree, paprikapoeder, sambal, worcestersaus; 500 g savooiekool, 10 g mar garine, zout, selderij; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 40 g bloem of volkorenmeel, 2,5 dl karne melk, stroop of bruine bas terdsuiker. Laat de margarine lichtbuin worden in de braadpan en schroei er de hamlap aan beide kanten in dicht. Temper het vuur vervolgens sterk. Be strooi het vlees met zout en peper en bak het - onder gere geld keren - in vijftien tot twintig minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een bord en fruit in het overgebleven vet de kleingesneden ui licht bruin. Bak een minuut al roe rende de bloem mee en voeg dan water, bouillontablet, to matenpuree en paprikapoeder toe. Laat de saus vijf minuten koken en maak haar vervol gens op smaak af met sambal, worcestersaus, zout en peper. Laat het vlees in de saus in een paar minuten warm wor den en iets meer smaak krij gen. Leg het vervolgens op een warm bord. Doe de saus apart op. Zet de in fijne reepjes gesne den of geschaafde kool op met gesmolten margarine, zout en twee lepels water. Sluit de pan en laat de groente onder een enkele keer omleggen in twaalf tot vijftien minuten gaar worden. Maak de kool op smaak af met zout en fijnge knipte selderij. Zet de meeste melk op. Meng een papje van bloem of volko renmeel en de rest koude melk. Roer er wat hete melk door, doe het mengsel in de pan en laat het drie minuten zacht koken. Laat de vla lauw worden, roer er de karnemelk door en presenteer het afge koelde toetje met stroop of bruine basterdsuiker. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht-/ diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend diénst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens- 2 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat Leiden naar de Cronesteinkade ia in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num- r is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LISSE Met een autopuzzel- rit zijn de najaarsfeesten vrij dag in Lisse van start gegaan. Enorm veel automobilisten wurmden zich urenlang door Lisse. Verder was er die avond kano-ringsteken in de vijver in Meerenburgh, de finales van het zaalvoetbaltoernooi en een harddraverijconcert in 't Poelhuys. Zaterdag was er veel belang stelling voor onder andere een viswedstrijd voor de jeugd, een terreinrit en samengestelde wedstrijd voor paarden nabij manege Puntenburg aan de Spekkelaan, een viswedstrijd voor 60-plussers en een vaar tocht voor gehandicapten. Een dag later was het niet minder druk. Veel belangstelling was op de been voor de najaars wandeltocht, de kano-verras- singstocht en de wieier- en skeeler wedstrijden rond win kelcentrum De Poelmarkt. De wielerwedstrijd werd bij de amateurs gewonnen door Frank van Veenendaal. Twee de werd Marco Vermeij. De zege bij de skeelermarathon werd een prooi voor Edward Hagen. Druk was het zondag ook bij het ringsteken voor het aangespannen paard op de wielerbaan van sportpark Ter Specke. Vandaag wordt de grote najaarsmarkt gehouden en vanavond zijn alle zalen van het dorp bezet door hon derden mensen die aan allerlei spelletjes en spelen meedoen. Dinsdag wordt de kermis in het centrum geopend en is er onder andere tonknuppelen in de Hobaho-hallen en de na jaarsfeestloop rond het win kelcentrum De Poelmarkt. Om 21.00 uur is er een groot vuurwerk op de Ruishornlaan. JUBILERENDE NUTSSCHOOL VOORZIET IN BEHOEFTE VOORSCHOTEN Met tal van activiteiten heeft de Nutsschool Voorschoten zaterdag het 25-jarig bestaan gevierd. Voor de leer lingen betekende dat allereerst meelopen in een fleurige optocht, daarna was er voor iedere groep een aparte festiviteit zoals pop penkast. Onder de gastsprekers was ook wethouder L. Marselis, die een kort historisch overzicht gaf en zich herinnerde dat hii het huidige schoolgebouw aan de Elstlaan in 1984 ook heropend had ter gelegenheid van de integratie van de kleuter- en de lage re school. Voorzitter van het schoolbestuur J. Barry vertelde dat de Nutsschool 25 jaar geleden opgericht is als de Voorschotense afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De school, de eerste bijzondere school in Voorschoten welke niet confessio neel was, bleek te voorzien in een behoefte. Dat is vandaag nog steeds zo. Inmiddels heeft de school een vaste groep van ouders gekregen, die hun kinderen naar de Nutsschool zenden voor on derricht. Namens de oudercommissie werd een bedrag onder cou vert overhandigd aan het schoolbestuur en bestemd voor een grondige opknapbeurt van het schoolplein. Chauffeur helpt bij pakken tasjesdief NOORDWIJK Een bus- chauffeur die bij een halte stond te wachten en een twin tigjarige jongen die toevallig passeerde hebben zaterdag nacht rond één uur op de Pa rallelboulevard in Noordwijk een tasjesdief overmeesterd. Ze grepen in toen ze zagen hoe een twintigjarige Noordwijker probeerde de tas weg te gris sen van een vrouw uit Hoek van Holland. Die was met twee vriendinnen uit geweest in Noordwijk. Zij waren op weg naar hun hotel. De tasjes dief is aan de politie overge dragen. Valse vuurtoren in Noordwijk NOOORDWIJK Onbeken den hebben zaterdagmiddag bij een slijter in Noordwijk aan Zee afgerekend met een vals biljet van 250 gulden, ook wel bekend als Vuurtoren. Vol gens de politie ging het om „een knap stukje werk". Het biljet was echter iets fletser van kleur dan de echte exem plaren, bovendien was de inkt er met een vingernagel af te krabben. De politie denkt ove rigens de verspreiders van het biljet op het spoor te zijn om dat het kenteken van hun auto inmiddels bekend is. Televisie voor winnares loterij ROELOFARENDSVEEN DOSR-coryfee Paul Kuyper reikte gisteren een televisie uit aan mevrouw Hoogenboom- van den Boogaard uit Roelofarendsveen. Zij was winnares van de superloterij van de Veense voetbalclub DOSR. De uit reiking vond gistermiddag plaats in de kantine van DOSR. Het leek gisteren wel kermis in de DOSR-kantine. De feest vreugde was er enorm en werd nog extra aangezet met de muziek van de plaatselijke blaaskapel 'Die Blumenlönder Musikanten'. De overige prijzen vielen op de volgende lot nummers: 1178: cd-speler, Ottenhof, Roelofarendsveen; 1611: magnetron, Van der Boogaard, Roelofsarendsveen; 1256: bus reis, R. de Koning, Roelofarendsveen; 1563: radio-cassette, Overbeek, Hoofddorp; 1409: cadeaubon, Van Zanten, Oude Wetering; levensmiddelenpakket, Loos, Roelofarendsveen; 1614: diner, P. van Duivenvoorden, Rijnsburg. De volgende trekking van de DOSR superloterij is over vier weken. Dan neemt Paul Kuyper niet alleen de prijsuitreiking voor zijn rekening, maar ook de muzikale begeleiding. LEIDSCHENDAM De begroting over 1990 van de gemeente Leidschen dam sluit met een over- schot van 150.000 gulden. Uit de meerjarenbegroting blijkt, voor de komende vijf jaar op overschotten kan worden gerekend van in totaal 2,4 miljoen gul den met een uitschieter in 1992 van bijna acht ton, een resultaat dat volgens B en W „tot voldoening stemt". Gelet op de uit komsten van de meerja renbegroting vindt het college het verantwoord 500.000 gulden voor jaar lijks terugkerend nieuw beleid in te zetten. Het merendeel van het geld voor nieuw beleid (320.000 gul den) is bestemd voor uitbrei ding van het personeel op de secretarie, bij politie en brand weer en gemeentewerken. Voor vorming en opleiding van het ambtelijk apparaat wordt 25.000 gulden gereser veerd. Verder wordt bijna 100.000 gulden uitgetrokken voor wensen die geformuleerd staan in het Welzijnsplan 1990. Het milieuonderwijs mag van B en W niet beperkt blijven tot het basisonderwijs. Ook het voortgezet onderwijs en wijk en buurtorganisaties moeten hierbij worden betrokken waarvoor 20.000 gulden wordt uitgetrokken. De bouwspeel plaats in Prinsenhof staat dit jaar voor 25.000 gulden op de begroting. De lastendruk van de gemeen telijke heffingen ligt in Leid schendam belangrijk lager dan in de overige regiogemeenten. Dat staat in een boekje over de gemeentefinanciën en de be groting 1990 van de gemeente. Het jaarlijks bedrag dat een Leidschendammer aan onroe rend goedbelasting, aan reini gingsrechten en rioolrechten betaalt is 182 gulden tegen in de regiogemeenten gemiddeld 213 gulden. De reinigingsrech ten worden, om een kosten dekkend tarief te krijgen, met 5 procent verhoogd en de rioolrechten zoals eerder afge sproken met 10 procent. De door het rijk voorgeschreven aanpassing van de onroerend- goedbelasting voor eigenaren en gebruikers wordt in Leid schendam in vijf stappen ver wezenlijkt. Het tarief voor ei genaren wordt iets verlaagd (naar 3,70 gulden) en voor de gebruikers iets hoger (1,68 gul den). Voor de gemiddelde huurder betekent het slechts zeven gulden per jaar. Voor incidenteel nieuw beleid is volgens de begroting vol gend jaar geen geld beschik baar. B en W willen voor de toekomst echter 18 miljoen gulden vrijmaken uit de reser ve van 30.7 miljoen gulden van het grondbedrijf. Het col lege denkt dan aan de ontwik keling van het centrumgebied en de uitbreiding van de kan toorruimte voor de gemeente waarvoor al 2,6 miljoen gulden is gereserveerd. Vooral in ver band met Leizo, de bouw van circa 10.000 woningen in het zuidoostelijk deel van de ge meente, wordt gedacht aan een kantoorgebouw voor circa 300 ambtenaren op de hoek van de J. S. Bachlaan en Koni- gin Wilhelminalaan. Daarin zou ook de nieuwe raadszaal moeten komen die wegens uit breiding van het aantal raads leden nodig zal zijn. De planning voor de financie ring van grote uitgaven ligt voor de komende jaren moei lijk. De geplande investerin gen voor het grondbedrijf blij ven wat betreft het industrie terrein Forepark en de nieuwe De Rietvink bijvoorbeeld ach ter. Verder zijn de gevolgen nog niet goed te voorzien van de vestiging van het Europees ^Octrooi Bureau (EOB) omdat kostbare nieuwe sportaccom modaties moeten worden aan gelegd, die voor het EOB van de Heuvelweg moeten ver dwijnen. Het geld hiervoor moet vooraf worden gefinan- Veel bezoekers bij open huis dierenopvangcentrum NOORDWIJK Het jaarlijks open huis van het dierenop vangcentrum heeft veel bezoe kers getrokken. Dit ondanks concurrentie van Beestenspul in Leiden en Clubwijs '89 in de Northgo sporthal. Het open huis is, volgens leidster van het centrum Sjanie Crama, bedoeld om mensen de gelegenheid te geven rond te kijken en zich op de hoogte te stellen van het rei len en zeilen binnen het cen trum. Het dierenopvangcentrum aan de Lageweg vervult een streek- functie en biedt ruimte aan zo wel honden als katten. De kat ten vormen op het moment de hoofdmoot. Minder bekend is het feit dat het dierenopvang centrum in beperkte mate ruimte heeft voor het opvan gen van pensiondieren. „Onze doelstelling is natuurlijk altijd ruimte te bieden voor het op vangen van gevonden dieren en zwerfdieren. Is er ruimte over, dan kunnen we ook pen siondieren opnemen". Trekpleister tijdens het open huis was het optreden van een 'school voor huishonden'. Tij- 'dens demonstraties werd dui delijk dat hondenbezitters heel veel plezier kunnen hebben van het volgen van gehoor zaamheidstrainingen. Inlichtin gen over cursussen zijn ver krijgbaar via 01717-9009. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 dwaas; 4 smalle weg; 7 onderscheidingsteken; 8 bekend sultanaat; 10 bontgekleur de papegaai; 12 lofdicht; 13 beroep; 16 oude lengtemaat; 17 zot; 18 luitenant (afk.); 19 bijbelse naam; 20 meervoud (afk.); 22 voor zetsel; 23 dieregeluld; 25 uitspraak; 28 rivier in Rusland; 29 rivier in En geland; 30 voertuig zonder wielen; 32 deel van de voet; 33 woonschip; 34 telwoord. Verticaal: 1 vogel; 2 rijstbrande wijn; 3 maangestalte (afk.); 4 rivier in Italië; 5 God van de liefde; 6 vrucht; 7 Zuidamerikaanse volks drank; 9 vogelwoning; 11 ongelijk; 14 gelijkmatig, effen; 15 plant; 20 knaagdier; 21 riante woning; 23 in elkaar; 24 stad in Frankrijk; 26 groei; 27 denkbeeld; 31 eerstko mende (afk.); 32 voorzetsel. OPLOSSING e» ze >i e ie :eepi lz 92 ;ue6v pz :ueeu| £z :b|||a \z :s!niu 02 Hub>(B gi i|ee6a pi :|ee6eu| u Useu 6 ïéjeiu l ^lepep 9 '.JOIUV S :©d p >n e ^bjb Z ïIBJBlu i :|«boiij»a uee fe :>|jb ee ;"90i ze ;9ö|S oe :®ea 62 'lil 82 -6u|» -B|j|n 92 !B| £2 :ubb ZZ "auj 02 :jb6 -bh 61 "n 81 :*ee lv :i© 91 "s0jbu -eie) 91 'epo zv :bjb «oi :ubiuo 8 :>(jeuj l -PBd p !|Bui :|««|uozijoh Theo van der Veer wint Haaswijkloop OEGSTGEEST De gisteren gehouden Haaswijkloop te Oegstgeest is gewonnen door Theo van der Veer. De loop trok ruim 550 deelnemers. Het parcours voerde door de Oegstgeester wijk. Van der Veer kreeg voor zijn prestatie een taart aangeboden. Auto-inbraken in Katwijk KATWIJK In negen auto's is het afgelopen weekeinde in Katwijk ingebroken. Er ver dwenen radio-cassetterecocr- ders en kleding. De waarde van de vermiste spullen wordt door de politie op 3.500 gulden geschat. Het gaat om vier au- :o's die in de omgeving van de Noordboulevard stonden, twee )p een parkeerterrein bij het iiarinevliegkamp Valkenburg »n drie op het parkeerterrein iij Quick Boys. OEGSTGEEST Schola Cantorum-lid N. Reize- voort kreeg gisteren het Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld. Dat gebeurde tijdens de viering van het 50-jarig bestaan van de Schola in de Willibrord- parochie. Het jubileum werd gevierd met een zeer druk bezochte recep tie. Reizevoort was onder meer secretaris van het parochiebestuur. Pastor D. Koster speldde hem de versierselen persoonlijk op. Namens de diocesane Sint Gregoriusvereniging Bisdom Rotterdam onderscheidde H. J. Pijpers de Schola Cantorum met de Bronzen Ereplaquette. Hij overhandigde deze aan de heer J. Walter voor 'de grote verdienste van de Schola in de koorzang". De heer Pijpers had nog twee verrassingen in petto. Dr. Van der Poel, die 50 jaar lang bij het koor betrok ken is geweest, werd onder scheiden met de gouden ere medaille van de Gregoriusver eniging. Dezelfde eer viel J. Walter te beurt, die eveneens 50 jaar lang aktief is geweest op het gebied van de kerkmu ziek. Beide heren ontvingen tevens het erediploma. Het vijftig jarig bestaan van de „Schola Cantorum" is op grootse wijze gevierd. Vrijdag avond met een optreden van „Peregrino" dat de aanwezi gen een bedevaart liet meebe leven naar Santiago de Com- postela. Het ensemble kreeg in 'La France' een staande ovatie. Gisterochtend werd om half elf een plechtige Eucharistie viering in de Willibrordikerk gehouden. Pastor Koster ging in zijn predikatie in op de creativiteit van een slimme rentmeester. Hij riep jonge mensen op zich creatief op te stellen en lid van de Schola te worden. De dienst werd bijgewoond door het erelid van de Schola Cantorum, em. Pastoor Alexis Hoffmann uit Luxemburg. In 'La France' werd -tijdens de re ceptie opgetreden door het da meskoor o.l.v. mevrouw Dan- kelman. Het enthousiasme tijdens de missieveiling erg groot. Een avondje een oppas over de vloer leverde ruim tweeduizend gulden op. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ZOETERWOUDE De lustrum-missieveiling in Zoeterwoude heeft afgelo pen weekeinde 76.712,- opgebracht. Een bedrag dat zo'n 4.500,- hoger ligt dan vorig jaar. De op brengst wordt verdeeld over, 16 missiegebieden waar Zoeterwoudse mis sionarissen werkzaam zijn. De jaarlijkse „klapper" was ditmaal een avondje oppas. Daar werd het lie ve sommetje van 2.010,- voor betaald. Beide avonden was het in Ons Huis gezellig druk. De basis voor het eindelijke succes werd vrijdagavond al gelegd. Van meet af aan goed geboden en toen na de eerste avond reeds iets meer dan 35.000 gul den binnen was, tekende het succes zich al af. De Zoeterwoudse missieveiling werd voor de 15e maal gehou den. Vanwege het derde lu strum waren er enkele extra attrakties, zoals jubileumkaar sen met daaraan verbonden een lot voor een trip naar Pa rijs. De kaarsen gingen weg voor bedragen tusssen de 100,- en ƒ300,-. Uiteindelijk won C. van Cromvoirt van de Noordbuurtseweg de reis naar de Franse hoofdstad. Veilingmeester Koos Paarde- kooper hij zou na afloop spontaan worden gehuldigd vanwege het lustrum had de gang er goed in. In bijzon der rap tempo gingen de vele honderden artikelen ónder de hamer door. Onder het toe ziend oog van enkele missio narissen die voor vakantie in Holland zijn, waren de aanwe zigen bereid diep in de buidel te tasten. Erg in trek waren de oude zil veren munten. De werkgroep missie en ontwikkeling kreeg vorige week een schenking van enkele honderden zil veren munten. De liefhebbers en verzamelaars betaalden er veel geld voor. En aangezien alle inkomsten voor de volle 100% ten goede komen aan de missionarissen liep de totaal score op tot meer dan 76 dui zend gulden. Met applaus werd de gift van jongerenvereniging Utopia (ƒ350,-, de opbrengst van een discoavond) begroet. Traditiegetrouw waren er di verse uitschieters tijdens de veiling. Een jaar lang gratis tandenborstels bracht maar liefst 1.830,- op; een kalf 1.400,- en een fles whisky 380,- en 5 kg hondenbrokken maar liefst 1.325,-. Pastoor Schoonebeek neemt afscheid Pastoor F. Schoonebeek uit Hoogmade heeft gisteren met een receptie officieel afscheid genomen van zijn parochianen. Pastoor Schoonebeek vertrekt na vijftien jaar zijn pappenhei mers te hebben meegemaakt. Na jaren gedreven zijn werk te hebben gedaan, vertrekt Schoonebeek met eelt op zijn ziel. Èn bij een actieve paro chie. Voor hoeveel Hoogmade- naren de scheidende pastoor iets betekent bleek gistermid dag. Velen namen de laatste gelegenheid te baat hem de hand te schudden. Weinig bezoek bij autodag VOORSCHOTEN De eer- ste Voorschotense Autodag in het centrum van het dorp trok minder bezoekers dan verwacht. De dag was geor ganiseerd door de centrum- winkeliers. De Pionier Auto mobielclub kwam met 19 oldtimers naar Voorschoten. Deze „snoepjes" uit de auto- historie krege een stand plaats op de Voorstraat. Voor de kinderen waren er trap auto's en op het Evenemen tenplein liet de modelrace- club zien hoe radiografisch bestuurde autootjes snelhe den kunnen halen welke een mens niet lopen kan. In de Schoolstraat verzorgden eni ge automobielbedrijven een show van nieuw en gebruik te auto's. NOORDWIJK Tussen de drie- en vijfduizend be langstellenden schuifel den zaterdag van kraam tot kraam in de Northgo Sporthal in Noordwijk, tij dens de verenigingenma nifestatie Clubwijs '89. De meeste belangstelling ging uit naar de doorlopende aktiviteiten in en om de sporthal. Zo was er een spectaulair op treden van de vrijwillige brandweer. Uit een brandend autowrak werden een aantal 'slachtoffers' bevrijd, met be hulp van groot materieel. Na afloop van de aktie zorgde de plaatselijke jeugd voor verdere demontage van het autowrak. Voor de jeugd was er op gezet te tijden een leerzaam poppen kastspel, opgezet in samenwer king met Veilig Verkeer Ne derland. Zang en dans wissel den elkaar af op het podium, terwijl op een speciaal sport- veldje in de hal een groot aan tal sporten werden gedemon streerd. De schaakvereniging Daniël Noteboom stal de show met een levensgroot schaak spel. Maar liefst 65 verenigingen presenteerden zich tijdens Clubwijs aan het publiek. Een ongekend groot aantal, zo vond ook wethouder van wel zijnszaken J. Bedijn, die zich tijdens zijn openingstoespraak zei te verbazen over het feit, dat het nog niet eens het gehe le aanbod aan clubs in Noord wijk was. Bedijn opende de manifestatie door het oplaten van bundels van ballonnen waaronder letters de woorden vormden: cultuur, welzijn, sport, geopend. De wedstrijd waarbij verborgen letters in de kraampjes moesten worden gezocht en samengevoegd tot de Clubwijs-slogan werd ge wonnen door Freddie Bal. Hij kreeg een tweedaagse busreis naar Parijs aangeboden. Computers, electronica en indrukwekkende modellen hielden deze jeugdige bezoekers in de ban tijdens Clubwijs '89. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6