Gorbatsjov laat eis over stopzetting van SDI vallen Bankdirecteur voorkwam nieuwe gijzelingszaak Oppositie in Sovjetunie komt met plan voor meer partijen Geheim akkoord over dollarkoers AKKOORDEN NA OVERLEG BAKER EN SJEVARDNADZE 'DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Neues Forum bundelt oppositie DDR Chinese oppositiepartij in Frankrijk opgericht inaI buitenland CeidócSouAont MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Ortega kandidaat van Sandinisten MANAGUA De Nicara guaanse president Daniel Or tega is door het congres van de Sandinistische partij FSLN aangewezen als kandidaat voor de presidentsverkiezin gen van volgend jaar februari. Ortega werd met algemene stemmen gekozen. De congres gangers wezen Sergio Ramirez aan als kandidaat voor het vice-presidentschap. Die func tie heeft hij nu ook al. Bij de presidentsverkiezingen van fe bruari 1990 moet Ortega het opnemen tegen Violeta Barrios de Chamorro, de kandidate van de oppositiecoalitie UNO. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De interventie van de centrale banken volgt op de vergade ring van de zeven belangrijkste indus trielanden (G-7) in Washington het afge lopen weekeinde. Daar werd vastgesteld dat de dollar de afgelopen tijd te hoog is geweest. In Japanse regeringskringen is gezegd dat Japan, de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek een „geheime overeenkomst" hadden gesloten om van daag gezamenlijk massaal dollars te ver kopen. Soortgelijke maatregelen hebben in het recente verleden overigens maar betrekkelijk weinig effect gesorteerd. Een andere mogelijkheid is het gebruik van het rente wapen. Een verlaging van de rente in de VS of een verhoging in de Bondsrepubliek en Japan zou de dollar minder aantrekkelijk maken voor beleg gers. Vooral met die laatste mogelijkheid wordt op de valutamarkten al enige tijd serieus rekening gehouden. Een opval lend punt in het communique van de G- 7 is de lof voor de hervormingen in Po len en Hongarije. Het is voor het eerst dat de G-7 zich daarover uitlaten in een gemeenschappelijke verklaring. De mi nisters zeggen krachtige steun toe voor de plannen van de twee landen om hun economie opener en meer martkgericht te maken. In zijn halfjaarlijke rapport over de eco nomische toestand toont het IMF zich voor de industrielanden optimistisch. Wel blijven er zorgen over de oneven wichtige verhouding in de handelsstro men tussen de industrielanden. Villa Mandela leeggehaald JOHANNESBURG Dieven en vandalen hebben de villa die Winnie Mandela voor haar man Nelson Mandela in Soweto heeft laten bouwen leeggehaald en vernield. Vol gens de krant City Press werden betegeling, plafonds en vloeren stuk geslagen en werd het sanitair weggehaald. De krant raamde de schade op 100.000 rand. Het huis staat leeg sinds het twee jaar gele den gereed kwam. Zwarte leiders vonden het ongepast als Winnie Mandela in zulke weelde zou leven, terwijl de overige inwo ners van Soweto in kleine, overbevolkte hui zen wonen. Winnie Mandela wilde het huis met haar man betrekken als hij uit gevan genschap wordt ontslagen. Maar volgens sommige berichten zou Nelson Mandela he lemaal niet in het huis willen wonen. Het huis werd betaald door een groep zwarte za kenlieden. JACKSON HOLE De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben zater dag een reeks overeen komsten gesloten die de weg banen voor verrei kende wapenakkoorden, waaronder een algeheel verbod op chemische wa pens. Ook lijkt een ak koord over vermindering van de strategische kern wapens dichterbij. Moskou heeft de eis laten vallen dat de Verenigde Staten eerst hun „Star Wars"- programma moet staken. Verder maakte de Ameri kaanse president, George Bush, bekend dat hij vol- gend jaar, waarschijnlijk I in Washington, een top- ontmoeting zal hebben ii met Sovjetpresident Mi- l chail Gorbatsjov. 1 De overeenkomsten en de af- spraak voor een topontmoe- 0 ting vormden de uitkomst van de besprekingen die de Sovjet- 1 minister van buitenlandse za- ;t ken, Edoeard Sjevardnadze, de afgelopen drie dagen in Was- - hington en in Jackson Hole in de staat Wyoming heeft ge voerd met president Bush en zijn Amerikaanse ambtgenoot James Baker. De onderteke ning van de zes akkoorden speelde zich buiten af bij een jachthuis aan het Jackson Lake tegen de achtergrond James Baker en Edward Sjevarnadze, zwaaien vanaf een rubberbootje op de Snake River, in het Grand Taton National Park. Zij keerden terug van een vistochtje, een meer ontspannen onderdeel van het driedaagse programma dat de Sovjetminister in de Verenigde Staten afwerkte, foto: ap van de indrukwekkende vermindering van de strategi- Grand Teton Mountains. sche kernwapens (START) niet langer afhankelijk stelt Sjevardnadze zorgde voor een van het aan banden leggen verrassing in Jackson Hole van het Amerikaanse SDI- met de aankondiging dat de programma voor een raket-af- Sovjetunie een verdrag over weersysteem in de ruimte („Star Wars"). Beide ministers zullen elkaar nog twee keer ontmoeten om een START - verdrag voor te bereiden, dat klaar zou kunnen zijn vóór de top Bush-Gorbatsjov. Via een START-verdrag kunnen de strategische kernarsenalen aan beide zijden met 30 tot 50 pro cent verminderd worden. Sov jetminister Sjevardnadze zei wel dat beide partijen het recht moeten houden een eventueel START-akkoord eenzijdig op te zeggen als de andere partij het ABM-ver- drag uit 1972 schendt. Dat ver drag verbiedt de plaatsing van nieuwe afweersystemen tegen kernraketten, waaronder vol gens Moskou ook het SDI- ruimteschild valt. De Sovjetunie kwam de Vere nigde Staten verder tegemoet met de toezegging dat een om streden radarcomplex bij Krasnojarsk zal worden ont manteld. De Verenigde Staten dringen al jaren aan op slui ting van de radar die volgens de Amerikaanse regering een inbreuk op het ABM-verdrag vormt. Het akkoord over het uitwisselen van gegevens over de voorraden chemische wa pens en het inspecteren van chemische fabrieken en instal laties wordt gezien als een be langrijke stap in de richting van een algeheel verbod op de productie, het bezit en het ge bruik van chemische wapens in de hele wereld, waarover al jaren door 40 landen onder handeld wordt in Genève. Baker kondigde aan dat presi dent Bush vandaag in zijn rede voor de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties een nieuw plan zal onthullen dat een verdrag over de che mische wapens dichterbij moet brengen. GANGSTERLEIDER DELAIRE PLEEGDE ZELFMOORD (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Het gijzelings drama in Tilff bij Luik kende na afloop twee forse verrassin gen: gangsterleider Philippe Delaire is door een kogel uit zijn eigen wapen omgekomen, en directeur Jeuris van het Gemeentekrediet in Tilff, wiens gezin door de gangsters ruim zes dagen werd gegijzeld, heeft door moedig optreden een veel grotere gijzeling ver hinderd. Dit onthulden zaterdag procu reur-generaal mr. Anne Bour- guignont, en de voorzitter van het directiecomité van het Ge meentekrediet, Luc Óndin. Volgens Ondin hadden de drie gangsters het vaste voornemen om personeel en klanten van de bank te gijzelen en er zo met de inhoud van de kluis vandoor te gaan. Jeuris heeft alleen om die reden zijn gezin in de steek gelaten en van een moment van onoplettendheid van de gangsters gebruik ge maakt om te ontsnappen. „Hij heeft zo erger voorkomen, want hij wist dat de gangsters de dag daarop nog meer men sen zouden gijzelen om hun doel te bereiken", aldus Ondin. De gijzeling zelf kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag tot een spectaculair einde na dat de 31-jarige Fransman Phi lippe Delaire zichzelf een ko gel door het hoofd had Alarminstallatie De drie gangsters, die zaterdag 16 september hun bijna een week durende gijzeling in Tilff begonnen, hadden aanvanke lijk nog dezelfde dag met de sleutels van de bankdirecteur naar het kantoor van het Ge meentekrediet gewild. Een gij zeling lag toen nog niet in hun voornemen. Pas nadat Jeuris hen ervan had overtuigd dat hij de alarminstallatie niet bui ten werking kon stellen, beslo ten de Franse gangsterkoning Philippe Delaire en zijn twee Luikse medeplichtigen de bankdirecteur en zijn gezin te gijzelen en maandagmorgen hun slag te slaan. De ontsnap ping van Jeuris was een streep door de rekening. Na overleg met zijn vrouw besloot hij zon dagavond laat, gebruikmakend van het geluid van een voorbij rijdende dieseltrein, te ont snappen en de politie te alar meren. Zijn villa werd omsin geld en de drie gangsters wer den gedwongen met de politie te onderhandelen. Dat leverde donderdagavond een akkoord op: in ruil voor dertig miljoen frank (ruim anderhalf miljoen gulden) en een vrije aftocht zouden de drie gangsters de twee dochtertjes van Jeuris vrijlaten. Vrijdag vroeg in de avond kregen de gangsters hun geld en een vluchtauto, een snelle Mercedes. Tussen zeven uur en half acht kwamen Gaëll (10) en Francoise (12) on gedeerd naar buiten. Een uur later vertrokken de drie gang sters met een noodgang rich ting Luik, de 41-jarige me vrouw Marie-Madeleine Jeu- ris-Bolland vastgeketend aan Delaire, tussen hen in een gra- Fluitconcert Honderden politie-agenten volgden het viertal met infra- rood-kijkers en vanuit de lucht. Ook werden alle grens overgangen gesloten. Kort daarop werd mevrouw Jeuris op de snelweg bij Luik vrijge laten. Niet veel later, nadat zi eerst met een nieuwe vlucht auto richting Maastricht waren gereden, kreeg de politie de gangsters weer in het vizier. Zij doken op bij een torenflat in Droixhe, niet ver van Luik, die een dag eerder door de po litie al als mogelijke uitwijk plaats van Delaire was geïden tificeerd. In een mum van tijd verzamelden zich honderden nieuwsgierigen voor de laatste fase van de gijzeling, die door tientallen radio- en tv-stations in heel West-Europa op de voet werd gevolgd. Voor Delaire moet op dat mo ment duidelijk zijn geweest dat hij zijn tiende gijzeling niet meer succesvol zou afsluiten. Op de achtste etage van de to renflat aan de Avenue de Lille joeg hij zich een kogel door het hoofd. Daarna was ook voor de twee veel minder ervaren cri minelen die hem vergezelden het avontuur snel afgelopen. Het tweetal vluchtte in paniek het dak op, gooide, tot genoe gen van tal van kijklustigen niet alle bankbiljetten zijn teruggegeven een deel van het losgeld naar beneden. Tony Wagemans, die leden van de speciale anti-terreur- eenheid van de Belgische rijks wacht met een handgranaat dreigde, werd met schoten in de rug en buikstreek uitge schakeld, Edouard Delecki gaf zich zonder verzet over. Uitstekend Minister van justitie Melchior Wathelet constateerde tevre den dat de samenwerking tus sen het parket en de verschil lende politiediensten, in België vaak onderwerp van zware kritiek, uitstekend was ge weest. Het gezin Jeuris, aldus een woordvoerder van het Ge meentekrediet, wil voorlopig met rust worden gelaten en vertrekt enkele weken naar het buitenland om bij te ko men. In die tussentijd worden in hun villa, die door de gang sters in een ware vesting was veranderd en waarvan het in terieur volledig is vernield, alle sporen van deze voor hen dramatische week zo goed mo gelijk uitgewist. MOSKOU De oppositie groep in het parlement van de Sovjetunie zal de vandaag begonnen nieu we zittingsperiode van de Opperste Sovjet gebruiken voor het indienen van vergaande hervormings voorstellen. Een daarvan is een wetsontwerp dat 'de vorming mogelijk moet maken van niet-commu- nistische politieke partij en. Die zouden ook dezelf de rechten moeten krijgen als de communistische partij. HHet voorstel is opgesteld door een werkgroep van de zoge- naamde Inter-Regionale A Groep, de eerste oppositie bin- 'nen het Sovjetparlement, die lenï ontstond na de verkiezingen ideriyan eerder dit jaar. In deze nEe groep hebben onder anderen de bekende communist Boris Jeltsin en de mensenrechte nactivist Andrei Sacharov zit- i ting. De groep streeft onder l|meer naar afschaffing van ar- j tikel 6 van grondwet van de j Sovjetunie. In dat artikel wordt de communistische par- Moskou: Russisch moet nationale taal worden MOSKOU Het Sovjet-partijblad Pravda heeft gisteren de tekst gepubliceerd van het plan dat bedoeld is om de vijftien af zonderlijke republieken meer autonomie te geven. Volgens waarnemers komt het echter bij lange na niet tegemoet aan de verlangens naar gedeeltelijk herstel van de onafhankelijkheid in met name de drie Oostzeestaten. „In principe onaanvaardbaar" zijn volgens de tekst de plannen voor de vorming van aparte communistische partijen in de afzonderlijke republieken. Daar naast wordt voorgesteld het Russisch tot officiële staatsstaal te verheffen, die dan in alle republieken gelijk zou zijn aan de na tionale talen. In tal van republieken zijn juist wetten aangeno men die de eigen taal boven het Russisch stellen. Intussen meldt het persbureau Tass dat Moskou heeft besloten het leger in te zetten om de Azerbajdzjaanse weg- en spoorblokkade van de en clave Nagorno-Karabach te breken. ldl n tij de „leidende kracht in de maatschappij" genoemd. Het voorstel van de werkgroep zou de steun hebben van enkele hoge leden van de communis tische partij, onder wie een naaste adviseur van president Gorbatsjov. Sergei Stankevitsj, een van de leden van de werkgroep, waarschuwde gisteren echter voor een te groot optimisme. Het voorstel zal volgens hem leiden tot „een scherpe discus sie" en het valt niet te ver wachten dat de politieke om standigheden onmiddellijk of drastisch zullen veranderen. Andere voorstellen van de In ter-Regionale Groep hebben betrekking op het toestaan pri- vé-bezit, de invoering van marktmechanismen en de in voering van onafhankelijke televisie. De tweede zittingsperiode van het Sovjetparlement werd vanmorgen geopend door pre sident Gorbatsjov, die vorige week zijn positie versterkte door ingrijpende wijzigingen in het politburo. De regering hééft het parlement vooral wetsontwerpen voorgelegd die tot doel hebben de economi sche malaise te verminderen en te zorgen voor meer essen tiële levensmiddelen en ge bruiksgoederen. Tegelijkertijd zullen de Sovjet burgers echter te maken krij gen met forse bezuinigings maatregelen, die zijn bedoeld ter verkleining van het enor me begrotingstekort van de overheid. Vice-premier Leo nid Abalkin, een naaste advi seur van Gorbatsjov, zei giste ren in de regeringskrant Iz- vestia dat het terugdringen van het overheidstekort nu topprioriteit heeft binnen de Sovjet-regering. In de begro ting wordt daarom onder meer voorzien in de verkoop van verlieslijdende staatsbedrijven en in de uitgifte van staatsobli gaties. Kopers van obligaties kunnen rente krijgen, maar nog aantrekkelijker is waar schijnlijk de mogelijkheid de coupons in 1993 in te ruilen voor gebruiksgoederen. Andere belangrijke kwesties die in het parlement aan de orde komen zijn de nationali teitenkwestie, het milieu vraagstuk en de alarmerende groei van de criminaliteit in de Sovjetunie. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT eQN479 Enkele minuten is het licht van de 'Brandaris' gedoofd, of maar dan begint op Oosterend een licht te zwaaien met dezelfde deIflikkertijd als de 'Brandaris'. Hier hebben de Duitsers n.l. een ge- refl heel nieuwe vuurtoren ingericht in een radartoren van dertig me- deljter hoogte. En nu begint ook het licht van West-Terschelling ee 'weer te zwaaien, maar nu met dezelfde tussenpozen als het licht i van Vlieland. Aan boord van de 'Coba' kijkt Taaie Toon, die met Frank op de brug staat, verwonderd naar die vreemde lichten. Hoe zit dat nou? „Dat licht aan stuurboord moet Vlieland zijn", meent Frank. „Maar zoëven zagen we daar toch het licht van Terschelling", mompelt Taaie Toon. „Ik vertrouw het niet, Frank" zegt hij dan, „we hebben onze koers het laatste half uur niet ver anderd... Dat kan onmogelijk het licht van Vlieland zijn." En taaie Toon besluit geen verder risico te nemen, maar buitengaats te blijven tot de dag aanbreekt. Nazi-vlag in Zuidafrika Een man houdt een Nazi-vlag vast (rechts) tijdens een pro-apartheid manifestatie zaterdag in Pre toria. De vlag lijkt veel op die van de Afrikaanse Weerstandsbeweging (links), de organisatoren van de bijeenkomst. foto- ap BERLIJN De onafhan kelijke Oostduitse demo cratiseringsbeweging Neues Forum (Nieuw Fo rum) moet de overkoepe lende organisatie worden van alle oppositiegroepen in de DDR. Dit hébben meer dan 80 verte genwoordigers van Oostduitse hervormingsgezinde groepe ringen besloten tijdens hun eerste landelijke bijeenkomst in Leipzig. De oppositiegroe pen hadden de bijeenkomst, die aanvankelijk pas op 2 ok tober zou plaatshebben, uit angst voor een mogelijk ingrij pen van de autoriteiten naar zondag vervroegd. Tijdens de bijeenkomst maakte de schilderes Barbel Bohley, een van de oprichters van Neues Forum, bekend dat in middels 4.000 DDR-burgers hun handtekening hebben ge zet onder de eerder opgestelde oproep voor meer democratie in hun land. Bohley verklaar de dat haar beweging niet streeft naar de invoering van het kapitalisme, maar naar „een ander socialisme als dat wat in de DDR in praktijk wordt gebracht". De Thueringse predikant Edelhert Richter, lid van de groepering Demokratischer Aufbruch (Democratisch Ont waken), zei dat het gemeen schappelijk doel van de oppo sitie in de DDR is „het breken van de aanspraak op alleen- vertegenwoordiging" van de Oostduitse communistische partij (SED). De Oostduitse autoriteiten hebben inmiddels indirect hun verbod van Neues Forum ge rechtvaardigd. Junge Welt, de krant van de communistische jongerenorganisatie FDJ, schreef dat Neues Forum overbodig is omdat de FDJ al een groot forum is. Neues Forum wil een alterna tief bieden voor de DDR-bur gers die nu naar de Bondsre publiek vluchten. Twee weken nadat Hongarije de grenzen opende, is hun aantal opgelo pen tot 20.000. Bonn verwacht dat tegen het einde van het jaar het aantal vluchtelingen zal zijn opgelopen tot 200.000. In Praag en Warschau zitten in Westauitse ambassades on geveer 900 Oostduitsers die willen doorreizen naar de Bondsrepubliek. De Bondsre publiek en de DDR hebben dit weekeinde afgesproken met elkaar in overleg te blijven over de vluchtelingen in de Westduitse ambassades in Praag en Warschau. Over die contacten zullen echter geen mededelingen worden gedaan. Op 7 oktober wordt in de DDR het 40-jarig bestaan van de Oostduitse natie gevierd, een plechtigheid die zal worden opgeluisterd door Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. De Oost duitse leiders zullen met het oog op de festiviteiten vermoe delijk bereid zijn een oplossing te zoeken voor de bezetting van de ambassades. Indiaas vliegtuig stort in stuwmeer NEW DELHI In het zuiden van India is het afgelopen weekeinde een tweemotorig vliegtuig van de binnenlandse maatschappij Vayudoot tijdens de vlucht ontploft en in een stuwmeer gestort. Gevreesd wordt dat alle elf inzittenden, allen Indiërs, zijn omgekomen. Het Dornier-vliegtuig ontplof te ongeveer een half uur na te zijn opgestegen vanaf het vliegveld van Poona, met be stemming Hyderabad. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. Onderzoek veiligheid van Britse kazernes LONDEN Het Britse leger heeft een onderzoek gelast naar de veiligheidsmaatrege len van alle Britse kazernes. Vrijdag kwamen tien militai ren om het leven bij een aan slag van de IRA op een mu ziekschool van het korps mari niers in het Zuidengelse Deal. Het ministerie van defensie in Groot-Brittannië is sindsdien onder kritiek bedolven, omdat het de beveiliging van de ka zerne aan een particulier be drijf had uitbesteed. Veel in woners van Deal hebben ver klaard dat het sindsdien heel eenvoudig was om de kazerne binnen te komen. EVRY In Frankrijk is een Chinese oppositiepartij opge richt. De politicoloog Yan Jia- qi, een voormalige medewer ker van de in ongenade geval len secretaris-generaal van de Chinese communistische partij Zhao Ziyang, werd zondag in Evry gekozen tot president van de Federatie voor Demo cratie in China. De student Wuer Kaixi, een van de lei ders van de democratiserings beweging op het Tian An Men-plein in Peking is vice- president. In de partijleiding hebben verscheidene Chinese dissidenten zitting die na de „Lente van Peking" het land wisten te ontvluchten. De par tij zegt een politieke organisa tie te willen zijn die zich ten doel stelt de democratie in China te bevorderen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5