m In grensgebied Cambodja bloeit wapenhandel als nooit tevoren" F jlTui Aangrijpende echo's van Tweede Wereldoorlog „Geen sprake van normaal rouwproces Smit Tak bergt vissersschip PPR uit kritiek op campagne Groen Links VVD-VOORZITTER: T>T> IERL flNÖSE DAGEN NEDERLANDSE FILMDAGEN Irving Berlin schudde liedjes uit zijn mouw -BINNENLAND Ceidóc Coulant MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA| f Onderzoek naar dode in Bijlmerbajes AMSTERDAM De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het overlijden, afgelopen woensdag, van een 48-jarige man in een cel in de Bijlmerbajes. De man zat vast omdat hij werd ver dacht van wurging van zijn 37-jarige vriendin op 7 september. BERGEN De drijvende bok Taklift 1 van het bergingsbedrijf Smit Tak heeft gisteren circa 25 kilometer voor de kust van Ber gen aan Zee het gezonken Westduitse vissersschip Kugelbake geborgen. Het schip zonk vorige week na een lek in de machine kamer. De Kugelbake, een voormalig Nederlands schip, kreeg in de nacht van maandag op dinsdag door nog onbekende oorzaak water in de machinekamer. Het schip werd op sleeptouw geno men door een Urker vissersboot die de sleeptros na enkele uren moest kappen omdat de Kugelbake steeds dieper zonk. De be manningsleden van het Westduitse schip konden tijdig overstap pen. UTRECHT De partij raad van de PPR heeft het afgelopen weekeinde teleurgesteld gereageerd op de verkiezingsuitslag van Groen Links en stevi ge kritiek geleverd op de campagne. De combinatie van PPR, PSP, CPN, EVP en onafhankelijken behaalde zes kamerzetels. Te weinig, oordeelde het PPR- partijbestuur. „Wij hebben onze kiezers uit 1986 niet over tuigd". De partij verwacht dat Groen Links wel op een overwinning kan rekenen bij de gemeente raadsverkiezingen in maart. Maar dan moet deze partij wel snel van haar randstedelijke karakter af, want de club heeft het voornamelijk op het platteland slecht gedaan. De partijraad van de PPR uit te forse kritiek op de campag ne van Groen Links, die er niet in is geslaagd het aureool van luchtkastelenbouwers af te schudden. Ook het onbre- ken van een CPB-stempel op het verkiezingsprogramma heeft de combinatie opgebro ken. Daardoor werd het idee versterkt dat Groen Links haar beloften op geen stukken na waar kon maken. Volgens de partijraad heeft het snelle en onverwachte ontstaan van Groen Links de combinatie kwetsbaar gemaakt voor het verwijt dat het om een mo dieus monsterverbond ging, dat meteen na 6 september rollend over straat zou gaan. De PPR adviseerde Groen Links niet te proberen zich te ontwikkelen tot een nog link ser alternatief voor de PvdA. In plaats daarvan moet interne versterking en externe geloof waardigheid komen. Daarom moet snel overeenstemming komen over het einddoel van de Groen-Linkssamenwer- king: federatie, fusie en ophef fing. In 1990 worden de we tenschappelijke bureaus en het vormingswerk van de onder scheiden partijen geïntegreerd. UTRECHT Het echt paar Karin Downs en Brett Ballard is bang. Bang over de toekomst van het land waar dit Amerikaanse stel al ruim twee jaar als ontwikke lingswerkers actief is: Cambodja. De Amerikanen waren, op uit nodiging van de Stichting Oe cumenische Hulp, even in Ne derland. En uiten hun angstige vermoedens over wat er in het Aziatische land staat te gebeu ren, nadat deze week de laat ste Vietnamese troepen zijn vertrokken. „De burgeroorlog gaat onge- herstel dat onder het door Vietnam gesteunde regime van premier Hun Sen plaats vindt", zegt Ballard. Hij ver moedt dat de oorlog tussen het regeringsleger en de Rode Khmers eind november, bij aanvang van het droge sei zoen, in volle omvang in het grensgebied met Thailand zal uitbreken. Daar zijn momen teel de vluchtelingenkampen die worden gecontroleerd door de verschillende verzetsgroe peringen. De Rode Khmers hebben aan de Thais-Cambodjaanse grens een kamp met ruim vijftigdui zend vluchtelingen onder con trole. Het kamp is, net als Cambodja indertijd, volledig van de buitenwereld afgeslo ten. „Wat daar precies gebeurt is onduidelijk. Maar dat de Rode Khmers zich aan het voorbereiden zijn op de guer rilla-oorlog staat buiten kijf. In het grensgebied bloeit de wa penhandel als nooit tevoren. Een handgranaat is er al te koop voor veertig dollarcents (één gulden), een automatisch geweer kost twee dollar (vijf gulden). Zelfs luchtdoelartille rie kun je er tegen spotprijzen kopen". Holocaust Niemand twijfelt eraan wat een overwinning van de Rode Khmer voor Cambodja bete kent. Deze guerrilla's worden nog altijd door dezelfde moor denaars van het schrikbewind 1975-1979 geleid. Onder wie de mysterieuze Pol Pot. Hij en anderen zijn verantwoordelijk voor de grootste holocaust uit de na-oorlogse geschiedenis. Ze hebben zeker twee miljoen landgenoten vermoord. En de Rode Khmer wordt nog altijd bewapend en gesteund door China - een regime verant woordelijk voor een nietsont ziende militaire dictatuur in Tibet en de bloedige onder drukking van de studentenbe weging. „De Rode Khmers zijn gehaat bij de bevolking", zegt Karin Met vlaggetjes werden de, naar verluidt, laatste Vietnamese militairen uitgezwaaid bij hun vertrek uit Cambodja. foto: ap Downs. „Veel meer dan de Vietnamezen. Hoewel er altijd een traditionele vijandigheid is geweest tussen de Cambod jaanse en Vietnamese volke ren. Maar toen het Vietnamese leger in 1979 kwam, werd ze als bevrijder toegejuicht. Bin nen twee weken hadden de Vietnamezen het regime van Pol Pot naar de grens met Thailand verjaagd". Het nieuwe door de Vietname zen geïnstalleerde regime erf de een volledig ontwrichte sa menleving. Na een zeer lang zaam herstel, ernstig bemoei lijkt door droogtes en overstro mingen, voerde premier Hun Sen onlangs een nieuwe con stitutie in. Met enig succes werden drastisch economische hervormingen uitgevoerd. In plaats van collectivisatie is er in Cambodja nu weer privé- bezit. En in de nieuwe ge mengde economie is de pro- duktie aanzienlijk toegenomen en krijgt het ooit zo rijke maar volstrekt ontwrichte en kapot gemaakte land, net weer enig perspectief. Sihanouk „De landbouwcollectieven hadden een destructieve uit werking. Veel boeren werden gedwongen elders te gaan werken. In gebieden die zij, in tegenstelling tot hun eigen grond, totaal niet kenden. Irri- gatieprojekten werden zonder enige kennis van zaken uitge voerd. Men trok gewoon een streep over de landkaart en zei dat daar een dijk moest ko men", aldus Downs. Nu de Vietnamezen het land verlaten, de vredesbesprekin gen in Parijs op niets zijn uit gelopen, bewapent Hun Sen de boeren. En het perspectief voor Cambodja is verschoven van economisch herstel naar een nieuwe oorlog. Brett Ballard: „De enige hoop is dat de Cambodjaanse rege ring met prins Norodom Siha nouk een verbond sluit. En zo samen de Rode Khmer kun nen bestrijden. Dit is in Parijs mislukt maar kan misschien onder druk van het machtige buurland Thailand alsnog plaatsvinden. Thailand ziet in de dreigende burgeroorlog in Cambodja een potentieel be langrijk afzetgebied verloren gaan". Voor Karin Downs en Brett Ballard vormt het toekomstige schrikbeeld geen reden om niet naar Cambodje terug te keren. „Momenteel is de situa tie rondom de hoofdstad Pnom Penh nog veilig. Zolang we kunnen en mogen werken, blijven we doorgaan. Hoelang dat echter nog het geval is, weet momenteel niemand". FRANS BOTHOF UTRECHT De positie van de VVD na de verkie zingsnederlaag heeft za terdag voortdurend een rol gespeeld tijdens de dis cussies op de partijraad van de liberalen in Utrecht. Partijvoorzitter Ginjaar maakte duidelijk dat er bij de partij geen sprake is van een „nor maal rouwproces". Er is meer aan de hand, zo meende hij. De voorzitter deed een drin gend beroep op zijn partijgeno ten op te houden met „per soonlijke meningen voorop te stellen en deze langs allerlei media kenbaar te maken aan de Nederlandse samenleving". „Kiezers houden niet van het beeld van een innerlijk ver deelde partij, dat schept ver warring", zo zei hij. Volgens fractievoorzitter Voorhoeve moet de VVD zich hergroeperen, opdat de partij versterkt kan terugkeren. „Wij moeten ons concentreren op twee taken: het controleren van de regering en het herstel van de partij". Hij waarschuwde ervoor dat de VVD in de oppositie geen oppositie tegen zichzelf moet voeren. Dat geldt volgens hem in het bijzonder voor de ver houding tussen de VVD en D66. Voorhoeve haalde fel uit naar het CDA. Hij beschuldigde de christen-democraten ervan D66 vernederd te hebben en er op uit te zijn samen met de PvdA het door de VVD volge- spaarde spaarvarken stuk te willen slaan. Maar na twee jaar zal blijken dat de VVD weer nodig is om de rekenin gen te betalen, aldus Voorhoe- Volgens Voorhoeve zet in: mateur Lubbers alles op a om een kabinet met de Pv te vormen. „Eerst moest daaruit worden gewerkt. VVD werkt, maar het C werkt weg. D66 heeft gev gerd om alle eisen van CDA te slikken. Dat hebl zij met ons gemeen", al Voorhoeve. Bloembol De partijraad was bedoeld de gevolgen van de Miljoen nota en de Troonrede te spreken. De meeste partijlei hadden echter meer aanda voor de „vertwijfeling over positie van de VVD", „mep" die de VVD bij de v kiezipgen incasseerde, nodi uit tot een vorm van groe therapie. Daarin kunnen de problemen van de afg< pen maanden nog eens dui lijk aan de orde worden steld en kan een nieuwe kc voor de toekomst worden gezet. Of, zoals voorzitter Ij teijn van de VVD-fractie in] Eerste Kamer zei: „De Vj moet zich spiegelen aan bloembol. In de wintermai den moet zij onder de gra tot wasdom komen, opdat in de lente bij de gemeeri raadsverkiezingen tot volle ge bloei kan komen". De roep vanuit de vergaderi om begin oktober een ex; bijeenkomst te beleggen waj in de problemen tot op de I dem besproken kunnen wi den, ketste af na tussenkou van demissionair minister justitie Korthals Altes. „8 ware beter daar niet onvoj bereid aan te beginnen", luidde zijn advies. Tegen eind van de vergadering bla dat de extra vergadering wel zal komen maar dat I hoofdbestuur niet overhaast werk zal gaan. KUNST -431 UTRECHT Tweemaal een echo van de Tweede Wereldoorlog tijdens de Nederlandse Filmdagen. Frans Weisz' verfilming van Judith Herzbergs the aterstuk „Leedvermaak", met acteurs die stuk voor stuk laten zien dat ze met een ijzersterke tekst en een regisseur met groot stijlgevoel voor geen col lega in welk buitenland hoeven onder te doen. En de documentaire „Op stand in Sobibor", de al lereerste Russisch-Neder- landse co-produktie. Ge maakt door de Rus Pavel Kogan en de Nederlandse Lily van den Bergh. met vijf overlevenden van het vernietigingskamp Sobibor, waar op 14 oktober 1943 een opstand plaatsvond waarbij zo'n 400 jonge vrouwen en mannen uit- het kamp wisten te vluchten. Uiteindelijk over leefden slechts vierenveertig van hen. Lily van den Bergh en Pavel Kogan filmden ze in hun dagelijks leven met hun herinneringen in Rusland, Brazilië, Australië, de Vere nigde Staten, West-Duitsland, Polen en Nederland. Twee van hen hoorden tot de leiders van de opstand: Alexander Petsjerski, een door de Duit sers krijgsgevangen Russische soldaat die wanneer hij joods blijkt in Sobibor terecht komt. De Pool Stanislaw Szmajzner, in Brazilië wonend waar hij het zijn taak maakte daar ge vluchte Nazi-beulen te ont maskeren. Hij laat doorsche meren iets te maken te hebben gehad met de „zelfmoord" van Sobibor-beul Wagner daar. De New Yorkse taxi-chauffeur Samuel Lerer, die vertelt hoe hij in Berlijn anno 1949 een van z'n beulen ziet lopen, de politie roept en niets anders kan uitbrengen dan „arresteer i hem, arresteer hem". De in' Australië wonende Poolse Re- gina Zielinski die in Sobibor wordt aangewezen om kleren te breien en te herstellen en de tweede dag van haar ver blijf de schoenen van haar zus je en de jas van haar moeder in handen krijgt en beseft dat zij al vermoord zijn. De Neder lander Jules Schelvis, die als jongetje door een wonder in Sobibor overleeft, inmiddels diverse publicaties over het kamp op z'n naam heeft en die nu nog een pijnlijk nauwkeu rige maquette van het kamp op z'n werktafel heeft. Af schuwelijk moment: wanneer hij een petieterig model van de gasovens op z'n plaats zet in het kanjp. Een aantal van de overleven den is in Utrecht aanwezig. Regisseur Kogan heeft een hartaanval gehad en wordt vertegenwoordigd door zijn vrouw, Smajzner is begin dit jaar overleden, Petsjerski's ge zondheid liet de reis niet toe en ook hij wordt vertegen woordigd door zijn vrouw. De film „Opstand in Sobibor" mag niet verward worden met de televisie-film die er - met Rutger Hauer in de hoofdrol - van die opstand gemaakt is. Wie de relazen van de overle venden hoort, de werkelijk heid via hun woorden recon strueert, al was het maar via indirecte opmerkingen, komt aan een zo diep en diep bitte re, onmenselijke realiteit, dat die film een lachertje wordt. De realiteit van een kamp als Sobibpr - en welk kamp dan ook - is zo gruwelijk onmense lijk in de uitwerking van een nauwgezet vernietingsplan dat geen fictie het kan omvatten. Wat dat betreft is de film van Lily van den Bergh (lang gele den eens omroepster bij de VPRO) en Pavel Kogan nooit genoeg te waarderen. Ook al kan je vraagtekens zetten bij de vorm waarin zij de film presenteren, de wijdlopigheid en de niet direct ter zake doende beelden, het is tegelij kertijd bijna kwetsend om over vormzaken te spreken. Het effect dat we van de docu mentaire-serie „Shoah" ken nen. Bijna tweeënenhalf uur „Opstand in Sobibor" is lang, erg lang. Het is de vraag of de gemiddelde kijker daarvoor incasseringsvermogen genoeg heeft. Maar die vraag is tege lijkertijd nietig in het licht van al die verschrikkingen. De film dwingt je na te denken over de pijn van dit vaak „toe vallige" overleven. De aller pijnlijkste opmerking komt Frans Weisz, regisseur van de nieuwe Nederlandse speelfilm „Leedvermaak", begroet voorafgas aan de première in Utrecht hoofdrolspeelster Kitty Courbois. ee van Smajzner wanneer hij wist wat hem er nog te wach- praat over de drang om te ten stond, had liever vergast overleven in het kamp: „Wie willen zijn". „Opstand in Sobi bor" zet je aan het denljon over een wereld waar redeii va zijn voor zulke opmerkingegr BERT J ANSI de Irving Berlin in karakteristieke pose achter de piano op een foto uit 1941. De Amerikaan van Russische afkomst componeerde meer dan duizend liedjes. DEN HAAG Hij kon aanvankelijk geen noot lezen, noch behoorlijk een instrument bespelen. Toch noemde de beroemde George Gershwin (Rhap sody in Blue, Porgy and Bess) hem 'de grootste Amerikaanse liedjesschrij ver' van zijn tijd. Irving Berlin, die dit weekein de op 101-jarige leeftijd over leed, schreef succesnummers als „White Christmas", „Cheek to Cheek",,,There's no Business like Showbusiness" en tientallen andere liedjes. Die zijn hem door liefhebbers van 'goede' populaire muziek niet altijd in dank afgenomen, maar zij gaan er bij het grote publiek nog steeds in als koek. Toen een criticus hem eens vroeg of zijn muziek niet 'ba naal' was, antwoordde Irving Berlin: „Zo er al banale mu ziek bij is, dan is het omdat mijn liedjes eenvoudig zijn. En u behoort te weten dat sommi ge van de banaalste en een voudigste liedjes de tijd heb ben getrotseerd". De begaafde componist begon met 'ragtime', een soort gesyn copeerde muziek. Nog steeds bekend is zijn „Alexander's Ragtime Band". Maar later ging hij, onder invloed van vernieuwers als George Gershwin en Jerome Kern, over tot andere vormen van populaire muziek. Nadat hij in de Eerste Wereld oorlog als infanteriesoldaat had gediend schreef hij „Oh How I Hate To Get Up in the Morning". Berlin had er na melijk altijd een hekel aan vóór 12 uur 's middags op te staan. In de Tweede Wereld oorlog componeerde hij de vooral bij de Amerikaanse troepen populaire songs „This is the Army, mr. Jones" en „I left My Heart at the Stage Door Canteen". In het begin van de jaren '30 schreef Berlin „Easter Para de", dat evenals „White Christmas" vele malen voor nieuwe generaties is bewerkt. Berlin werd op 11 mei 1888 als Israel Balin in een dorp in het oosten van de Sovjetunie gebo ren. Zijn vader, Mozes Balin, die acht kinderen had, was een vooraanstaand figuur in de plaatselijke joodse gemeen te. Om aan pogroms te ontko men, vluchtte het gezin toen Israel vijf jaar was naar de Verenigde Staten. Na diverse baantjes trad Ir ving Berlin van 1905 tot 1907 als zingende kelner op in een Chinees restaurant, maar hij kon nog steeds geen noot lezen of een instrument bespelen. Toch had hij een uitstekend gehoor voor melodie. Dat ge bruikte hij om met één vinger composities op een oude piano te maken. Hij was 18 jaar toen hij zijn eerste lied schreef en hij noemde zich toen Irving Berlin. Irving kon alleen maar componeren in F-dur. Later gebruikte hij een speciale pia no met een hefboom onder het toetsenbord om zijn muziek ook in andere toonaarden te kunnen overbrengen. In februari 1913 trouwde hij met Dorothy Goetz. Zij stierf enkele maanden later aan ty fus die zij bij hun huwelijks reis op Cuba had opgelopen. Pas in 1926 trad hij weer in het huwelijk. Zijn bruid was Ellin Mackay, dochter van een vooraanstaande rooms-katho- liek. Het echtpaar kreeg drie dochters en verscheidene kleinkinderen. Een show van Berlin uit de Tweede. Wereldoorlog, getiteld „This is the Army", bracht tien miljoen dollar op. Hij schonk dit geld aan een hulp fonds voor militairen. Voor het lied „God Bless America" verleende president Eisenho wer hem een gouden medaille. Hij was tevens de bedenker van talrijke musicals als „An nie Get Your Gun", „Tophat", „Easter Parade" en „Call Me Madam". Irving Berlin woon de de laatste 25 jaar terugge trokken in New York. Hij overleefde zelfs het in 1987 verlopen Amerikaanse au teursrecht van zijn wellicht meest geslaagde vroege com positie, „Alexander's Ragtime Band". Westerkerk speurt naar graf Rembrandl AMSTERDAM Mis- schien kan na vandaag een belangrijke pagina aan de kunsthistorische boekjes worden toege voegd. Wanneer vanmiddag in de Westerkerk in Amsterdam bij de opening van het graf van Titus van Rijn, zoon van schil der Rembrandt, ook overblijfs elen van van een ander per soon worden gevonden, is het volgens dominee N. ter Lin den „niet ondenkbaar" dat die resten de beroemde schilder zelf betreffen. „Het is bekend dat Rembrandt van de armen is gestorven. In zijn tijd was het gebruikelijk dat je dan in een ander graf werd bijgezet. Het graf van zijn zoon Titus bevond zich al in de Westerkerk. Het zou dus logisch zijn de schilder bij zijn eigen zoon te begraven", zegt dominee Ter Linden. Als de overblijfselen van Rembrandt werkelijk worden gevonden, til I Sc zou de beroemdste schil| wi van Nederland na ruim eeuwen een eigen graf krijd „Vooral buitenlandse toeris![j vragen nogal eens naar p graf van Rembrandt. Totj toe kon ik ze alleen het (j| van Titus en een gedenksw| tonen", aldus Ter Linden. Dat Rembrandt ergens in Westerkerk ligt begraven, volgens deskundigen zei Maar niemand weet pref waar. Nu de Westerkj wordt gerestaureerd, is I graf van Titus makkelijker ij reikbaar geworden. Alle g( stenen worden tijdelijk ven derd. Hoewel diverse desa digen het nogal onwaarsch| lijk achten dat de schilder I het graf van zijn zoon is beg| ven, zullen experts van Rijksuniversiteit deze daj bij de opgravingen aanwé Qf1 zijn. Zij zullen bekijken of nu overblijfselen werkelijk deJ'ik roemde schilder betrefl he' Wanneer daarover duideljter heid zal zijn, kon domineewe Linden vandaag nog niet avai gen. Prj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4