Rekenkamer: een waakhond met sterke blafneigingen 1 s IEUWS 'erzet "eageert >pgelucht >p dood 'ischer Regeerakkoord moet niet te globaal worden TV 10 en Veronique wachten zware sancties MM3 Olau iINNENLAND EeidócSouocmt MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 ""Nederland levert geen grondstoffen cocaïne II )EN HAAG Minister Van den P^firoek (buitenlandse zaken) en zijn ollega Korthals Altes (justitie) zeg en dat er geen grond is voor de be- /eringen van het hoofd van de na- onale politie van Colombia dat Ne erland chemicaliën levert aan dat die worden gebruikt voor de roduktie van cocaïne. In antwoord i schriftelijke vragen van de PvdA- imerleden Stoffelen en Haas-Ber- Jer wordt gemeld dat nog minder an 1 promille van de in 1988 uitge- rbrj oerde hoeveelheden ethyl-ether en huceton naar Colombia zijn uitge- oerd. Dat land zelf meldt in zijn sta- stieken over de betrokken periode i het geheel geen invoer van de ge bloemde stoffen. da Viaduct Een enorme stofwolk na het opblazen van een viaduct in de provinciale weg Assen-Hoogeveen. Veel vrachtverkeer van het afval verwerkingsbedrijf VAM reed vroeger door het dorpje Spier en zorgde daarbij voor veel overlast. Door het opblazen van het viaduct behoort dit ongerief voor de inwoners van Spier tot het verleden. FOTO: ANP Vrijwilligers willen meer steun van kabinet UTRECHT De Landelijke Vereni ging van Vrijwilligerscentrales (LVV) heeft in een brief aan informateur Lubbers en de Tweede Kamer ge vraagd om meer steun voor het vrijwil ligerswerk. Volgens de LVV zijn er nog minstens 10.000 vrijwilligers nodig bij natuur- en milieuorganisaties, in de sportsector, de gezondheidszorg en het welzijnswerk. Door de toenemende werkdruk en de bezuinigingen dreigen veel vrijwilligers af te haken. De LVV vraagt om een stimulerend beleid en een flinke verhoging van het huidige budget. Bovendien zouden alle beper kende regels voor uitkeringsgerechtig den die actief willen zijn in het vrij- wlligerswerk, moeten verdwijnen. Pvc uit supermarkt HILVERSUM Produkten in de Nederlandse supermarkten zullen vanaf 1 september 1990 niet langer meer verpakt zijn in polyvinylchlo- ride (pvc). Dat zei mr. M.J. Roos, directeur van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), gis teren voor de VARA-televisie. Vol gens Roos is op dit moment de hoe veelheid pvc in de rekken van de supermarkten al met 50 procent te ruggelopen. In de komende week volgen verdere besprekingen om er voor te zorgen dat alle Nederlandse supermarkten volgend jaar septem ber pvc-vrij zijn. Consumenten- en milieu-organisaties zijn begin deze maand een actie begonnen tegen het gebruik van pvc als verpak kingsmateriaal. Baronie-de Heer gaat over naar De Kuyper SCHIEDAM De chocoladefabriek Baronie-de Heer komt in handen van De Kuyper Holding uit Schiedam. De Kuyper heeft intussen al 47 procent van de uitstaande aandelen Baronie in handen en is van plan een bod uit te brengen van tussen 14 en 14,50 per aandeel. Vrijdag bedroeg de slotkoers op het niet-officiële gedeelte van de parallelmarkt 12,80. De chocola deproducent leed vorig jaar op een omzet van ruim 80 miljoen een verlies van 248.000. De Kuyper, verkoper van dranken, groente-, fruit- en viscon- serven en- noten, telt ongeveer 180 werknemers en haalde vorig jaar een omzet van 100 miljoen. Bij Baronie-de Heer werken ongeveer 260 mensen. De overneming heeft volgens De Kuyper geen gevol gen voor hun werkgelegenheid. COLLEGE VAN STAAT LET AL 175 JAAR OP DE CENTEN IS pen te Algemene Rekenkamer, één van de oudste staatsinstellin gen, viert deze week zijn 175-jarig jubileum. In 1814 werd, m precies te zijn, de „Algemeene Rekenkamer der Veree- in igde Nederlanden" ingesteld, een onafhankelijk orgaan dat Qoezicht zou moeten houden op de 'wetmatigheid en doelma- 'gheid' van rijksuitgaven. De laatste jaren trad de Rekenka mer steeds vaker in de publiciteit met onthullende onderzoe- ite.® en. Daarover een gesprek met president F.G. Kordes van Algemene Rekenkamer, een instituut dat niet voor niets ng^eze week in een televisiedocumentaire werd afgeschilderd hefls „de waakhond van de schatkist". he (EN HAAG Wie het tatige pand van de Alge- ïene Rekenkamer aan et Lange Voorhout in in Haag betreedt, zou denken dat uitgere- end daar een van de leest spraakmakende in- ellingen van het land list. En toch komen uit koker van dit deftige "eistituut met grote regel maat onthullende rappor- n, die getuigen van een ote speurzin, vasthou- tndheid en gevoel voor 'eriubliciteit. ard nta nbeschroomd wordt het be- ledelde wasgoed van het Rijk ïiten gehangen en zonder - ".pier te vert ïklaag en tandengeknars bewindslieden aange- wapenfeiten van de Re- kamer liggen voor het op peppen. De dramatische kos- mexplosie bij de bouw van an de Walrus-onderzeeërs: t was de Rekenkamer die dat fijntjes aan het daglicht bracht. De chaotische admini stratie bij de produktie van het nieuwe paspoort: de Rekenka mer legde er de vinger op. De RSV-affaire waarbij miljoenen belastinggeld verdampten: een rapport van de Rekenkamer stelde het aan de orde. Meer recent vormden de goeddeels mislukte automatisering van de administratie bij de politie korpsen en de geldvretende privatisering van het loodswe zen voorpaginanieuws, dank zij het speurwerk van de Re kenkamer. Openbaar De laatste jaren treedt de Re kenkamer meer en meer naar buiten met vaak schokkende bevindingen. Dat is bewuste politiek, erkent president Kor des van de Rekenkamer. Vroeger publiceerden de re kenmeesters slechts éénmaal per jaar een duimendik rap port waarin alle gesignaleerde misstanden in ambtelijk jargon werden opgesomd. Maar he laas namen ministers en Tweede Kamer die overvloed aan kritiek onvoldoende ter harte, zo moest de Rekenka- N VANDAAG mer bedroefd constateren. Vandaar dat tegenwoordig met grote regelmaat tussentijdse rapportages met onderzoeksre sultaten verschijnen. De con clusies en aanbevelingen zijn ook wat scherper geformu leerd dan vroeger. En zie: de pijn wordt wat beter gevoeld. Kordes: „Wij trekken tegen woordig vaker aan de bel. Zo zijn dit jaar al ruim dertig rap porten van ons verschenen. En niet zonder resultaat. Ik heb de indruk dat er beter naar ons wordt geluisterd. Bij de onderwerpen die we onder handen nemen, letten we ook meer dan vroeger op het maat schappelijke en politieke be lang. Leeft het bij het publiek? En is de politiek er mee bezig? De timing is daarom erg be langrijk. Het heeft weinig zin met een rapport over een be paalde misstand te komen als de Tweede Kamer net een de bat over dat onderwerp heeft afgerond. Dan kom je met je stuk als mosterd na de maal tijd". Aanbevelingen De Rekenkamer ziet het als zijn opdracht te bevorderen dat de overheid doelmatiger met het belastinggeld van de burgers omspringt. In totaal 220 controleurs, die onder lei ding staan van drie voor het leven benoemde 'leden' plui zen daartoe jaar-in-jaar-uit de archieven van ministeries, so ciale diensten en andere over heidsinstellingen na. Meer dan vroeger komt de Re kenkamer ook met aanbeve lingen om de gang van zaken te verbeteren. Kordes: „Ik vind dat je de moed moet heb ben om naast je kritiek ook mogelijke oplossingen aan te dragen: hoe kan geldverspil ling worden tegengegaan, hoe kan de organisatie worden verbeterd? Dus niet alleen maar zeggen: Fout! Fout! Fout!". Uit de stapels rapporten die de Rekenkamer als trouwe waak hond heeft gepubliceerd, blijkt wel dat de overheid een dank baar doelwit is voor kritisch onderzoek. Zo bleken enkele chauffeurs van bewindslieden meer dan duizend gulden per maand aan 'verblijfskosten' te declareren. Marechaussées werden op Schiphol gehuisvest in eerste-klas hotelkamers. Kosten: 10.000 gulden per nacht. Een visser kreeg van het ministerie van landbouw en visserij subsidie om zijn kotter uit de vaart te nemen en even later van Economi sche Zaken een premie om een groter Schip aan te schaffen. Ontwikkelingssamenwerking stuurde Soedan 4,4 miljoen jute zakken voor het transport van graan, terwijl het land er op dat moment maar 200.000 nodig had. Toch weerspreekt Kordes dat juist de overheid lichtzinnig met de centen omspringt. „Als er een Rekenkamer zou zijn om het bedrijfsleven te contro leren zou ook het één en ander aan de oppervlakte komen. Er is natuurlijk wel een verschil: de overheid kan nooit failliet gaan. Daardoor laat de doel matigheid van het beleid mis schien wat eerder te wensen over. Een bedrijf dat geld over de balk smijt krijgt vroeg of laat de rekening gepresen teerd. Bovendien moet men het geld daar eerst zélf verdie nen. Bij.de overheid komt het min of meer automatisch bin- Toegang Bij zijn onderzoek heeft de Re kenkamer vrij toegang tot alle ambtenaren en alle paperassen van de overheid. In de wet is vastgelegd dat het instituut nooit de deur mag worden ge wezen. Anders dan vroeger worden de onderzoeken tegen woordig vrijwel altijd ruim te voren aangekondigd. Daar zit een stukje tact achter, onthult Kordes. „Als je zomaar met de deur binnenvalt, overrompel je mensen. Het is ook belang rijk om uit te leggen waarom je onderzoek doet. Dan is de bereidheid om mee te werken ook groter. Tegengewerkt worden we eigenlijk nooit, en ik heb ook geen aanwijzingen dat stukken weggemoffeld worden. Maar echt welkom ben je natuurlijk niet altijd. Kordes: „Als er een Rekenkamer zou zijn om het bedrijfsleven te controleren zou ook het één en ander aan de oppervlakte ko men". FOTO: DIJKSTRA Men weet dat er vervelende zaken aan het licht kunnen komen en dan staat men niet altijd te juichen". De afgelopen jaren is de Re kenkamer vasthoudender ge worden. Bij tijd en wijle wordt nagegaan of een bepaalde dienst de adviezen van Kordes en de zijnen ook ter harte heeft genomen. De Rekenka mer keert dan bij wijze van spreken terug op de plaats van het misdrijf. Kordes: „Zo heb ben we bij de chauffeurs van de ministers na een jaar geke ken of de zaken verbeterd wa ren. Dat bleek dus niet het ge val. Over ruim een jaar nemen we die afdeling opnieuw onder de loep, want er zijn weer be paalde toezeggingen gedaan en dan willen we graag weten of er nu wél iets uit de verf President Kordes is ervan overtuigd dat de Rekenkamer ook over vijfentwintig jaar nog een spraakmakend jubileum kan vieren. Tot dusverre is de mand met vuile was van het Rijk ondanks alle onthullingen nog steeds tot de rand gevuld gebleven. Kordes: „Hoe goed wij ons werk ook doen, de Re kenkamer zal zichzelf nooit overbodig kunnen maken. Ik wil niet zeggen dat men bij de overheid hardleers is, maar ik weet zeker dat er altijd wel voorbeelden zullen zijn van te kortkomingen. Wat dat betreft zou de politiek wel wat meer aandacht mogen geven aan wat er in de praktijk al dan niet terecht komt van het be leid". PAUL KOOPMAN (Vervolg van de voorpagina) ASSENAAR Oud- t, rerzetsman Teengs Ger- liei itsen zegt in een reactie npf >p de dood van de nazi Fi- cher opgelucht te zijn dat ,J] ille oorlogsmisdadigers pie vast zaten in Breda nu ijn overleden. „Ik hoopte die twee in het jaar /an vrijkomen ook met- ien zouden overlijden. )at is gebeurd". 'eengs Gerritsen behoorde tind vorig jaar tot de achttien o indertekenaars van een gehei me brief aan het kabinet waarin op de vrijlating van de „twee van Breda" werd aange drongen. De brief leidde uit eindelijk tot het debat en tot de vrijlating. Achterliggende reden voor het pleidooi tot vrijlating was het feit dat de publiciteit rond de oorlogsmisdadigers steeds meer mensen in psychische moeilijkheden bracht. Teengs Gerritsen: „Bij de dis cussie rond het pensioen van de weduwe Rost van Tonnin gen zag ik destijds dat veel van onze mensen er slefcht aan toe waren. Zij konden het niet meer opbrengen. Toen dacht ik: het is beter om die „twee van Breda" in één keer weg te doen. Nog één maal spanning en dan is het voorbij". j Amsterdam overweegt •aanbieden schotelantennes AMSTERDAM Amsterdam overweegt haar kabelabonnees op grote schaal schotelantennes voor een gering bedrag aan te bie- Wen als de commerciële zenders Veronique en TV10 van de ka bel worden geweerd. De hoofdstad onderzoekt momenteel de inogelijkheid om zo'n schotel goedkoop via een leasecontract de o kijkers aan te bieden. Het gaat daarbij om contracten waarbij de 0 nogelijkheid moet zijn ingebouwd om de schotels op simpele vijze weer weg te halen als Veronique en TV10 op den duur wel egaal op de kabel mogen, aldus verantwoordelijk wethouder W. ptty. Hij wil op deze wijze voorkomen dat Amsterdammers hun contract met Kabel Televisie Amsterdam opzeggen en eigenhan dig een schotel op het dak monteren. CDA EN PVDA: i9) T>T> (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onder handelaars bij de kabi netsformatie, De Vries (CDA) en Kok (PvdA), willen in het regeerak koord meer afspraken vastleggen dan informa teur Lubbers in gedachten heeft. Zij zijn het weliswaar met de informateur eens dat het re geerakkoord geen strak keurs lijf voor kabinet en kamer fracties moet worden, maar het idee van een zeer globaal akkoord met alleen financiële en sociaal-economische hoofd lijnen, zoals Lubbers voor ogen staat, wijzen zij af. Tijdens de bespreking van za terdag over de agenda voor de komende onderhandelingen hebben De Vries en Kok, bij gestaan door hun secondanten Brinkman en Wöltgens, hun opvatting over het karakter van het regeerakkoord aan Lubbers kenbaar gemaakt. „Het mag geen gatenkaas wor den", zei Wim Kok na afloop van het bijna vief uur durende overleg. „Natuurlijk moet je niet alles tot in details vastleg gen, maar we moeten wél ge detailleerd met elkaar bespre ken welke richting we op wil len. En die richting moet dui delijk uit het akkoord blijken". Zaterdag passeerden in het agenda-overleg vooral onder werpen van financiële aard de revue. Daarbij inventariseerde Informateur Lubbers (midden) met de onderhandelaars van PvdA en CDA: Kok, Wöltgens, Brinkman en De Vries (van links naar rechts). FOTO: ANP Lubbers onder meer hoe ver de wensen uiteen liggen met betrekking tot de uitkeringen en ambtenarensalarissen en de uitgaven en plannen voor on derwijs, milieu en volksge zondheid. Vanmiddag om drie uur is het vijftal opnieuw bij eenkomen. Het is de bedoeling dat een belangrijk deel van de bespreking wordt gewijd aan het belastingvraagstuk. Zoals bekend wil de PvdA een deel van de belastingverlagingen van het plan-Oort niet laten doorgaan. Het CDA wil daar niets van weten. CDA-senator prof. P. Boorsma zei gisteren via de AVRO-ra- dio dat zijn fractie in de Eerste Kamer nooit zal instemmen met het gedeeltelijk terug draaien van de operatie-Oort. „Mocht dat toch in het nieuwe regeerakkoord worden opge nomen, dan achten wij ons daar niet aan gebonden", aldus Boorsma. In het NOS-televisieprogram- ma Het Capitool voorspelde D66-senator mr. J. F. Glastra van Loon dat de PvdA het in een kabinet met het CDA knap moeilijk zal krijgen. Vol gens hem zal dat niet alleen worden veroorzaakt door de machtsuitoefening van het CDA maar ook door de zware oppositie van VVD, D66 en Groen Links. DE KNOLLEN l<MCET WflJ ÊCM OM-seftifc HT2ÖEktM VOOR AAROftijlci tUWPj HILVERSUM Minister Brinkman van WVC heeft gisteren voor de AVRO- radio forse sancties in het vooruitzicht gesteld als commerciële televisiesta tions via de kabel gaan uitzenden. Die sancties zullen zowel de zenders als de kabelbeheerders treffen, aldus de bewinds man. De wet zoals die nu geldt laat volgens Brinkman niet toe dat commerciële zenders gaan uit zenden. Hij verwerpt het ver wijt van Veronique en TV 10 dat hij heeft gezorgd voor on zekerheid en onrust. „Vanaf het eerste moment hebben wij brieven geschreven, gesprek ken gevoerd en anderszins sig nalen afgegeven dat de wet dit alles niet toestaat. De wetge ver is tot de dag van vandaag helder geweest", aldus de mi nister. Hij stelde verder nog uitdrukkelijk dat het Commis sariaat voor de Media het eindoordeel over de commer ciële omroepen zal vellen. TV-producent Joop van den Ende heeft zich volgens plan teruggetrokken als algemeen directeur van TV10. Hij is op gevolgd door B. Bunders, af komstig van de platenmaat schappij Polygram. Van den Ende blijft wel aktief als pro gramma-directeur. Een woord voerder van TV 10 ontkende berichten als zou het station niet meer dan een dekmantel zijn voor het bedrijf- Esselte met als doel op korte termijn via TV10 betaal-tv op schaal in ons land mogelijk te maken. Esselte is onder meer de exploitant van Filmnet en heeft de onderhandelingen met kabelexploitanten en de beheerder van de Astra-satel- liet voor TV10 gevoerd. Kwaliteit gezondheids zorg komt in gedrang UTRECHT De werk last is op veel plaatsen in de gezondheidszorg zo groot geworden dat de kwaliteit van de zorg in het gedrang komt. Dat blijkt uit een rapport van de Arbeidsinspectie en het Staatstoezicht op de volks gezondheid over een on derzoek naar knelpunten en werklast in de verple ging. Voor het onderzoek zijn en quêtes gehouden en zijn in de periode september 1987-april 1988 door de arbeidsinspectie 96 afdelingen van diverse in stellingen (onder meer zieken huizen en verpleeghuizen) be zocht. Uit het rapport blijkt dat bijna de helft van de afde lingen de kwaliteit van de per soneelsbezetting als onvol doende beschouwt en dat meer dan de helft de voor het verle nen van zorg beschikbare tijd onvoldoende vindt. Pauzes schieten er bij in en de regels voor werk- en rusttijden wor den overschreden. Zo kan tweederde van de afdelingen zich niet houden aan de mini male rusttijden. De werkbelas ting in de instellingen is onder meer groter geworden door meer en kortere opnamen (meer intensieve zorg) en het stijgend aantal oudere zieken. Bonden en werkgevers in de gezondheidszorg vinden dat het rapport een rol moet spe len bij de kabinetsformatie en dat al in 1990 meer geld moeten worden uitgetrokken voor meer en goed opgeleid personeel. Ze vinden de huidi ge situatie te schrijnend om daarmee te wachten op het in het rapport voorgestelde ver volgonderzoek naar de werk last. Oud-directeur afvalbedrijf gearresteerd ROTTERDAM De oud-di recteur van het afvaltran- sportbedrijf Omega Randstad in Nederlek is deze week gear resteerd omdat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan een aantal milieu-delicten. De man was tot 1 september di recteur van Omega Randstad, dat sinds maart in opspraak is, omdat er geknoeid zou zijn met chemisch- en ziekenhui- safval. Het bedrijf wordt er door justitie van verdacht de afgelopen jaren stelselmatig de wet chemische afvalstoffen te hebben overtreden. Onlangs werden al dertien chauffeurs als verdachten in deze zaak gearresteerd. Na verhoor zijn zij weer vrijgelaten. 26 september Koningin Beatrix woont In de Ridder- zaai de plechtige bijeenkomst bij van het 175-jarig bestaan van de Algeme ne Rekenkamer. ADVERTENTIE Plannen voor drijvend luxe hotel op de Noordzee. De bouw van het nieuwe Olau Ruimteveer, de Olau Hollandia, is bijna gereed. Zo krijgt de route Vlissingen Sheerness (vlakbij Lon den) er een fantastisch uniek hotel schip met ruim 1.600 bedden bij. Tevens zijn er aan boord alle facilitei ten voor het houden van een grote conferentie. Een bijzonderheid is verder de fantastisch ingerichte internatio nale winkelgalerij. Voor de eerste reis op 4 oktober a.s. zi|n bijna alle bedden al volgeboekt. VUSSmCiN S SNfEWfSS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3