Nieuwe plaats voor Karmelietessen l kerk wereld Democratie in kerk is onmogelijk KARDINAAL MACHARSKI: Christelijk onderwijs is Deetman nog antwoord schuldig brieven lp I lezers £cidóe6outti/n| Oost-Westverwarring GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ill MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA Ge „Leden Christian Science sterven jonger" CHICAGO Leden van de godsdienstige beweging Christian Science sterven jonger dan andere mensen. Dat concludeert William Simpson van de universiteit van Kansas na een onder zoek onder oud-leerlingen van een school van de Christian Science. De resultaten zijn gepubliceerd in de Journal of the American Medical Association. Christian Science werd opge richt door de Amerikaanse Mary Baker Eddy, die in 1910 op 89-jarige leeftijd stierf. Zijn beweging legt bijzondere nadruk op de genezingswonderen van Christus, die „als in hoge mate natuurlijk" worden beschouwd. Leden van de beweging roken en drinken niet en laten zich alleen in zeer uitzonderlijke ge vallen bij ziekte door een medicus behandelen. Liever laten zij zich helpen door mensen die gebedsgenezing beoefenen. Hongaarse regering rehabiliteert Mindszenty BUDAPEST De Hongaarse regering heeft kardinaal Jozsef Mindszenty, die in 1949 wegens hoogverraad tot levenslang werd veroordeeld, gerehabiliteerd. Mindszenty is „onschuldig veroordeeld en lichamelijk en geestelijk gefolterd", zo zei rege ringswoordvoerder Zsolt Bajnok. Volgens de Hongaarse rege ring hebben de leiders van toen het proces tegen de kardinaal gemanipuleerd en persoonlijk de rechters bevel gegeven hem te veroordelen. Waarnemers gaan ervan uit dat de stoffelijke resten van de kardinaal, die zich nu bevinden in Maria Zeil bij Wenen, naar Hongarije zullen worden overgebracht. Minds zenty, die in 1945 hoofd werd van de Hongaarse RK Kerk, werd in 1956 tijdens de Hongaarse opstand uit gevangenschap bevrijd, maar vluchtte naderhand de Amerikaanse ambassade Men redeneert niet om te leren, maar om te laten zien dat men weet OUD-KATHOLIEKE BISSCHOP GERNY: UTRECHT De Oud-Katho lieke Kerken mogen dan het „alle perken te buiten gaan de" centralisme van Rome af wijzen, dat betekent volgens de Zwitserse oud-katholieke bisschop dr. H. Gerny nog niet, dat zij voor een democra tische machtsstructuur in de kerk zijn. Een democratie beslist door dat een meerderheid een min derheid dwingt om haar be sluit te volgen. Voor de staat is dat juist, maar voor de kerk is dat onmogelijk, omdat elke vorm van dwang tegen ieder goddelijk principe is, zo be toogde Gerny zaterdag in Utrecht tijdens een eucharis tieviering ter gelegenheid van 100 jaar Unie van Utrecht. Bovendien, aldus de Zwitserse bisschop, kunnen kwesties van ethiek, waarheid en de wil van God niet met beslis singen van een meerderheid worden beantwoord. De Unie, die wordt geleid door de aartsbisschop van Utrecht, verenigt de oud-ka tholieke kerken in Nederland, Duitsland, Zwitserland, Polen en nog enkele andere landen. De eucharistieviering in de Domkerk werd geleid door de aartsbisschop van Utrecht, A.J. Glazemaker. Tot de aan wezigen behoorden prinses Margriet, de commissaris der Koningin in Utrecht, jhr.drs. P.A.C. Beelaerts van Blok land, en burgemeester drs. M.W.M. Vos-Van Gortel van Utrecht. De rooms-katholieke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simonis, was aanwezig als vertegen woordiger van paus Johannes Paulus II, terwijl namens de Vaticaanse Raad voor de een heid onder de christenen mgr. J A. Radano de viering bij woonde. Ook vertegenwoordi gers van de anglicaanse kerk, waarmee de Oud-Katholieke Kerk sinds 1931 een sacra mentele gemeenschap heeft, en de orthodoxe kerken na men aan de eucharistieviering deel. WARSCHAU De Pool se aartsbisschop van Kra kow, kardinaal Francis- zek Macharski, heeft gis teren aangekondigd dat de voorbereidingen zul len worden hervat voor de bouw van een nieuw onderkomen voor de zus ters Karmelietessen, die nu naast het voormalige vernietigingskamp Auschwitz een klooster hebben. De verklaring van Macharski is de eerste officiële reactie van de Poolse rooms-katholie ke kerk op de stellingname van het Vaticaan vorige week dat de Karmelietessen moes ten verhuizen. Het Vaticaan bood daarbij financiële hulp aan voor de bouw van een al ternatief onderkomen. „De verklaring van de Heilige Stoel opent de weg naar hervatting van het werk aan een informatie-, onderwijs-, ontmoetings- en trum in Oswiecim," aldus Ma charski in een verklaring aan het Poolse persagentschap PAP. De kardinaal, die op 8 augustus de plannen voor de bouw van een nieuw centrum had opgeschort, bedankte het Vaticaan voor het aanbod van financiële hulp en riep pre mier Tadeusz Mazowiecki op, „wettelijke en organisatori sche problemen" met betrek king tot de bouw op te heffen. Macharski vermeldde niet wanneer de bouw van het nieuwe centrum zou begin nen. Kerkelijke functionaris sen hebben op ongeveer een kilometer afstand van het kamp een bouwkavel verwor ven, maar daar is nog geen grondwerk aan verricht. In Rome heeft de Karmelie ten-orde zaterdag gezegd ach ter de verhuizing van het klooster in Auschwitz te da, dat de overeenkomst van Genève van februari 1987 moet worden nagekomen. Daarin zegden vier kardina len, onder wie de aartsbis schop van Krakow, kardinaal Franciszek Macharski, het Joods Wereldcongres toe dat het klooster binnen twee jaar van het terrein van het voor malige concentratiekamp ver dwenen zou zijn. In een verklaring onder streept de algemeen overste, pater Philip Sainz de Baran- het klooster gezwegen. De orde had tot nu toe over Moeder Teresa Kinderen praten met de Missionaries of Charity, de door moeder Teresa gestichte zuster congregatie. Middelpunt van de gesprekken is ongetwijfeld moeder Teresa die nog steeds in een ziekenhuis in Calcutta ligt vanwege problemen met haar hart. FOTO: AP Goudzwaard: Projecthulp aan Derde Wereld niet uitsluiten UTRECHT Hoewel de schuldenproblematiek van de Derde Wereld een omvangrijk en structureel probleem is, vormt dat geen reden om project hulp stop te zetten. Te genover de arme naasten kun je niet anders dan „doen wat je hand vindt om te doen, in hoop op de zegen". Deze hulp aan de naasten moet voortbe staan naast activiteiten op structureel gebied. Deze uitspraak deed dr. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en voorzitter van de protestantse medefinancie ringsorganisatie ICCO, zater dag tijdens de landelijke ont moetingsdag van het evange lische hulpfonds Tear Fund. Hij wees op de noodzaak om de schulden van de Derde Wereld kwijt te schelden; zijns insziens vormt toepas sing van het oudtestamenti sche principe van jubel- en sabbatjaren de beste oplossing. Dit zou concreet gedaan kun nen worden in de vorm van een soort Marshallhulp. Sommige landen in de Derde Wereld zijn van mening dat het westen projecthulp ge bruikt als alibi om structureel onrecht te laten voortbestaan. Zij zoüden zich met project hulp bezighouden, omdat zij niet in staat zijn op grote schaal iets aan de armoede te doen. Projecthulp is haar on schuld en neutraliteit kwijt, aldus Goudzwaard. Ze wordt immers gegeven door een sa menleving die hoe dan ook deel heeft aan het onrecht dat de Derde Wereld wordt ge daan. De heer O. de Bruijne, voor Tear Fund werkzaam voor de Afrikaanse Evangelische Alli antie, onderstreepte het ge wicht van de kerk in de ont wikkelingssamenwerking. Die wordt door seculiere or ganisaties vaak onderschat, was zijn oordeel. De kerk speelt echter een cruciale rol, zij spreekt immers een reli gieuze taal en staat daardoor dichter bij de bewoners van ontwikkelingslanden dan vele westerlingen. Daarnaast heeft de kerk een ethische rol en vormt zij vaak naast de partij de enige structureel georgani seerde volksbeweging. UTRECHT Iii de jaren zeventig zorgde de toen malige minister van on derwijs, dr. J. van Keme- nade voor roerige tijden in met name het confes sioneel onderwijs. De mi nister durfde te vragen waarin de protestants- christelijke en rooms-ka tholieke scholen nu zo veel verschillen van de openbare. „Een bedrei ging voor het confessio neel onderwijs", noem den velen de minister aanvankelijk. Later erkenden ze dat hij het confessioneel onderwijs had wakker geschud. In met name het protestants-christelijk on derwijs bloeide de identiteits discussie op; vooral gericht op doelstellingen van het onder wijs, sfeer in de klas, houding van het personeel en dergelij ke. Toen was het een PvdA-mi- nister die het confessioneel onderwijs prikkelde; de afge lopen jaren was het CDA-mi- nister Deetman die de woede, teleurstelling en achterdocht van de confessionele scholen opwekte. Het trefwoord van de kritiek is de economische kijk van de minister op onderwijs en vor ming. Eindtermen, herschik king van het voortgezet on derwijs naar de wensen van topindustriëlen; concurrentie tussen scholen en beloning door de overheid van scholen die goede resultaten halen met hun leerlingen. Het sluitstuk van de kritiek kwam naar aanleiding van de inmiddels beruchte Nota 2000. De minister bepleit daarin een „nieuwe besturingsfiloso fie". Daarin gaat het over minder regels vanuit Zoeter- meer en meer verantwoorde lijkheid voor de scholen (on derwijskundig-, personeels- budgetbeleid etc.) maar ook om overheidsmeting en -stu ring van de kwaliteit van het onderwijs. Het confessioneel onderwijs reageerde verbijsterd; alle be staande verhoudingen werden doorbroken. De minister wil bijzonder en openbaar onder wijs gelijkelijk behandelen; de overheid beperkt de vrijheid van inrichting van het bijzon der onderwijs via het vaststel len van de eindtermen, toet sing van de resultaten en waardering daarvan. Kortgeleden heeft een staats commissie haar oordeel uitge sproken over de Nota 2000 en het confessioneel onderwijs heeft op de meeste kritiek punten haar gelijk gehaald. „Eenzijdig bedrijfseconomi sche benadering van het on derwijs", is een van de oorde len van de commissie-Hirsch Ballin. Bovendien vindt de commissie dat de overheid de eindtermen voor het (bijzon der) onderwijs niet kan vast stellen. Vandaag wordt in Utrecht vergaderd over het rapport van de Commissie-Hirsch Bal lin. Organisaties voor protes- tants-christelijk-onderwijs be legden een bijeenkomst waar deskundigen aangeven hoe het eventueel wél zou moeten met die nieuwe relatie tussen de overheid en de scholen. Sluitstuk De interne discussie over Nota 2000 is het sluitstuk van een beweging die al een aan tal jaren in het confessioneel onderwijs gaande is, met name in het protestants-chris telijk deel. Scholen en besturen zijn de regelgeest van Zoetermeer zat. De roep om ruimte voor eigenheid, herkenbare identi teit en meer zelf-bestuur klonk (in beperkte kring) steeds luider. En nu lijkt het hoge woord er uit te komen: „Overheid, bemoeit u zich maar de inhoud van het open baar onderwijs maar trek uw handen af van het bij ons te rug en laat ons onze eigen gang gaan. Voortaan bepalen we als confessionele scholen zelf wat kwaliteit is, formule ren eigen examens, eindter men, ontwikkelen zelf leer plannen en toetsingsinstru menten. De inspectie kan de deugdelijkheid toetsen en bij onenigheid dient de Onder wijsraad te oordelen". Zo on geveer luidt de krachtige taal in de boezem van het protes tants-christelijk onderwijs, de Nederlands Protestants Chris telijke Schoolraad (NPCS). Dezer dagen werd een intern advies besproken en volgende maand wordt er een definitie ve tekst vastgesteld. De plannen van de NPCS ziin in zekere zin een rechtvaardi ging achteraf van de forse kritiek op Deetman. Want het confessioneel onderwijs was Deetman nog een antwoord schuldig, in ieder geval in morele zin. Schoppen tegen het zere been van de minister mag, maar daar kan het niet altijd bij blijven. •Het plan van de NPCS is een stoutmoedige poging om het protestants-christelijk onder wijs uit het gareel van de overheid te krijgen. Sinds de jaren '70 werd de fuik van de overheidszorg voor het onder wijs steeds nauwer en het leek wel of het confessioneel onderwijs daar genoegen aan beleefde, want het ging gretig in op alle nieuwe mogelijkhe den. Centrale eindexamens, schoolbegeleidingsdiensten, toetsing en meting, leerstof- planning en curriculum-ont wikkeling etc. Het door prof. Van Gelder uit Groningen ge ïntroduceerde model van doelstelling-activiteit-evalua tie was ook in het confessio neel onderwijs de opmaat voor wat uiteindelijk de welig tierende toetscultuur zou wor den. In die cultuur wordt de ontwikkeling van individuen gemeten aan de normen van het gemiddelde en van het „maatschappelijk belang". In zo'n cultuur komen als van zelf niet objectief meetbare waarden in onderwijs en vor ming in het gedrang. Het getuigt van moed als de NPCS het straks aandurft om de achterban over te halen om mee te doen met het eigen onderwijsbeleid. Er moet nog heel wat geregeld worden in formele en juridische zin. Bij voorbeeld hoe zorg je ervoor dat die eigen examens maat schappelijk herkenbaar zijn? Het is ook riskant wat de NPCS eventueel wil gaan doen. Want is er in de achter ban voldoende zin, elan en lef om mee te doen? Wat blijft er in morele zin over van de vrijheid van inrichting als straks het confessioneel on derwijs massaal toch de rijks examens volgt? Maar ook: wat is het alternatief voor de ver toetsing van het onderwijs? Verdraagt christelijk onder wijs zich wel met de gangbare onderwijs-meetinstrumenten? Zijn ook eigen eindtermen van het confessioneel onder wijs dan niet alsnog een knie val voor de vertechniseerde visie van Deetman op onder wijs? Boerwinkel Enkele weken geleden ver scheen een boekje waarin precies staat waarin het in het confessioneel onderwijs om dient te gaan. „Gaat het al be ginnen", is de veelzeggende titel van het boekje dat gaat over dr. Feitse Boerwinkel en diens erfenis voor met name het christelijk onderwijs (uit gave Kok). Boerwinkel, de man van „In clusief denken", van „Meer dan het gewone", „Einde of nieuw begin" stierf in 1987. Hij was voor het confessioneel onderwijs een ziener, een le raar en een priester. Hij zag scherp als geen ander wat van onderwijs waarin gewag wordt gemaakt van Jezus Messias de kern is voor indi vidu en voor samenleving; hij kon door zijn uitleg, in ge sprekken en via geschriften mensen meenemen in zijn vi sioen en hij ging hen voor in de praktijk van het gebed en retraite. Drs. T.M. Gilhuis selecteerde voor het boekje artikelen en notities van Boerwinkel; drs. J. Hordijk keek wat er op en kele scholen met de rijkdom van Boerwinkel is gedaan. Juist met het oog op wat de NPCS bezig is te ontwikkelen, is de inspiratie van Boerwin kel uitermate actueel. Er is wat dat betreft nog (te) weinig gebeurd en de titel van het boekje is alleen nog maar klemmender geworden: „Gaat het al beginnen?". LÜTSEN KOOISTRA Bneven yraag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Arrogant D66-voorman Van Mierlo blijft maar roepen dat het CDA tijdens deze informatie ronde arrogant met zijn partij is omgegaan en dat hij daarom heeft afgehaakt. Een typisch voorbeeld van de pot die de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Want waarop baseert Van Mierlo eigenlijk het recht op meeregeren? Inderdaad, D66 heeft winst geboekt bij de ver kiezingen, maar dat heeft Groen Links ook en een van de kleine christelijke partijen heeft zijn achterban zelfs zien verdubbelen. Ondanks de winst echter blijft D66 een klein partijtje. En dan toch twee zetels in het kabinet ei sen. Of, als het er maar één zou worden, dan toch wel een heel zware, minister-president bijvoorbeeld. Over arrogantie gesproken. T. Dames, LEIDSCHENDAM. Kabel- tv Hou het zuiver, zou ik de kabelexploitanten willen vra gen. Zij overwegen naar de rechter te stappen als het Commissariaat voor de Media de uitzendingen van TV 10 en Veronique op de kabel ver biedt. Het ruikt volgens de ex ploitanten „naar censuur als de staat tegenhoudt wat de burger wil zien". Wat de ex ploitanten bedoelen is natuur lijk „wat wij willen zien". Im mers, als Jos Brink en andere lolbroeken niet via de kabel de huiskamers binnen mogen, dan zouden sommige mensen wel eens schotelantennes op hun dak kunnen gaan zetten, waardoor ze de kabel niet meer nodig hebben. Daarom willen de exploitanten geen verbod. Maar als ik als „bur ger" even namens mijzelf mag spreken: Ik heb geen behoefte aan nog meer commerciële pulp op de televisie en namens mij hoeven de kabelexploitan ten dus niet naar de rechter. A.M. d'Hondt, DEN HAAG. Marshall-plan Een Marshall-plan voor Polen en Hongarije, zodat ze kunnen overschakel'en op een vrije markteconomie zonder al te grote klappen voor de bevol king. Steun in de vorm van giften in plaats van leningen. Het zij Polen en Hongaren van harte gegund. Maar wrang is het wel als je bedenkt dat de bevolkingen van Derde-We reldlanden al sinds mensen heugenis de ene harde klap na de andere moeten verwerken. En dat rijke landen hen zelden geld geven, maar wel willen lenen, zodat de arme landen tot hun nek in de schulden zit ten. Selectieve naastenliefde. A.M. Hubregtse, DEN HAAG. Kabinetsformatie (4) Zeven jaar lang heeft de heer Kok op het CDA en op de heer Lubbers gescholden, en nu bakt hij zoete broodjes om maar te kunnen regeren. Hij doet nou net alsof hij blij is dat hij met Lubbers mag regeren en dat Lubbers blij moet zijn dat hij met hem mag regeren. Van zichzelf zegt hij dat hij eerlijk is, maar dan moet hij niet altijd trachten een ander voor schut te zetten. A.M. van Drunen, DEN HAAG. De optimisten die dachten dat de besprekingen in de W™' tussen de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevan an nadze en zijn Amerikaanse collega Baker tot forse doorbr oer ken aan het ontwapeningsfront zouden leiden, hebben hu cetc hoop niet in vervulling zien gaan. Beide ministers hebbe0"" duidelijk vooruitgang geboekt en zijn er in geslaagd hun wis stroeve persoonlijke relatie aanzienlijk te verbeteren. Toe 0 heeft de Russisch-Amerikaanse toenadering niet meer da een licht duwtje gekregen. BuSH gaat Gorbatsjov ontmoeten, maar het feit dat datui en plaats niet zijn genoemd geeft aan dat het besluit met nodige voorzichtigheid is omgeven en niet geheel van harl is genomen. Aangenomen mag worden dat Gorbatsjov di het thuisfront op nieuwe diplomatieke successen wil verga ten wat dat betreft grotere haast heeft dan de Amei kaanse president. Opmerkelijker is dat Sjevardnadze en Bus zich niet van een hoeveelheid oud zeer en taai ongerief u het Reagan-tijdperk hebben kunnen ontdoen. Wat op h< stuk van SDI en Start uit de bus is gekomen, lijkt daareni gen bijna een garantie voor nieuwe verwarring en onenij heid. A.AN de basis van dit alles ligt het in 1972 gesloten AB! verdrag dat paal en perk stelt aan de defensieve kernwapei van beide mogendheden. Toen president Reagan destijds m<jPT de gedachte speelde het ABM-verdrag op te zeggen, werf?1 hem snel aan het verstand gebracht dat dat als een uiting van ernstige politieke onwil zou worden uitgelegd, die orL massief verzet van het Amerikaanse Congres zou stuiten® Vervolgens heeft Washington de zogenaamde „brede intei pretatie" van het verdrag aanvaard. Dat was nodig om Re. gans droom het ondoordringbare nucleaire verdediginj schild in de ruimte (SDI) mogelijk te maken. Immers, h< ontwikkelen en testen van SDI-systemen valt onder h< ABM-verdrag. ;at: BAKER en Sjevardnadze hebben nu besloten dat SDI geeL. struikelblok voor het sluiten van een verdrag over de strati gische kernwapens hoeft te zijn. Maar Sjevardnadze is er teLt gelijkertijd in geslaagd de Amerikanen vaster aan het ABMl verdrag te binden. Sterker nog: hij heeft Baker laten we ter dat een schending van het ABM-verdrag tot opzegging vaLjj eeri Start-akkoord kan leiden. Ook Baker is SDI een blot, aan het been. Hij en het Witte Huis zouden op dat punl waarschijnlijk best meer concessies willen doen, ware hel niet dat de conservatieve rechtervleugel van de Republikei^ nen waarvan Bush de steun niet kan ontberen - grote waarde hecht aan het SDI. In een poging het SDI op afstand te houden en de Ameril^b kaanse conservatieven te paaien, hebben Baker en Sjevard nadze nu een triomf van de vaagheid behaald. Een aant£ uiterst moeilijke aangelegenheden is terzijde geschoverf maar niet van tafel geveegd. De weg voor een Start-akkoor{ is vrijgemaakt, maar dat akkoord is nu gekoppeld aan hel ABM-verdrag, hoewel dat op zichzelf niets te maken heefL met strategische wapens. In feite hebben de beide ministeijoor allerlei voetangels en klemmen gelegd voor de toekomst, willen het verder testen van SDI-systemen afhankelijk mal ken van gesprekken over de juiste inhoud van het ABM-veil drag. an De nu genomen besluiten mogen dan hoopgevend zijn, zp* dragen ook de mogelijkheid van toekomstige confrontaties ii- zich. Want wat gaat er gebeuren als de VS verder gaan m(jt SDI en de Sovjets dat, met het ABM-verdrag in de hand, pol gen te verhinderen? Theoretisch kan een schending van he ABM-akkoord leiden tot het opzeggen van het overigens nol te sluiten Start-akkoord. De kans dat dit ooit gebeurt is na tuurlijk klein. Maar dat de theoretische mogelijkheid blijfi bestaan, geeft aan dat de supermogendheden op weg naai een gehele of gedeéltelijke ontwapening moeten gaan dool een uiterst gevaarlijk mijnenveld van vage afspraken, on; werkbare compromissen, onduidelijke beloftes en elkaar ter* gensprekende verdragen. In dat opzicht vormen de bespre*-' kingen in Jackson Hole dan ook de opmaat voor een niet gep ringe hoeveelheid toekomstige oost-westverwarring. p Perioden met zon DE BILT (KNMI) Er ver andert nog maar weinig in het rustige en overwegend fraaie najaarsweer. Verantwoordelijk daarvoor is een hogedrukge- bied dat de komende dagen dicht bij ons in de buurt blijft. Vannacht vormen zich bij op klaringen weer mistbanken, die morgenochtend weer vrij snel oplossen. De minimum temperatuur is omstreeks 10 graden. Morgen overdag worden er flinke perioden met zon ver wacht en blijft het droog. Vooral in het zuidoosten van het land zijn er ook enkele wolkenvelden. Het kwik loopt morgenmiddag wederom op tot ongeveer 21 graden. De wind is in hoofdzaak zwak en veranderlijk. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen. Wisselvallig met nu en dan regen en vrij veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Zweden In het noorden en midden wisselvallig, in het zuiden droog. Af en toe zon. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Ierland: Wolkenvelden, maar weinig regen meer. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Belgie en Luxemburg. Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur 21 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden nog buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden Frankrijk: Zonnig, maar in het oos ten eerst nog een bui. ratuur van 21 graden in het tot 28 in het zuiden. Zwitserland en Oostenrijk: Half tf zwaar bewolkt en enkele vooral in het r ratuur 20 tot 24 graden. cl li ?n Griekenland: Ovei wegend zonnig. Middagtemperatuu ongeveer 28 graden. Italiè: Perioden mei zon en piaaiso,- lijk een bui. Middagtemperatuur on"* geveer 27 graden. WEERRAPPORT Min R»gP£ 17 12 0 19 9 Of] ïh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2