Volleyballers nemen veel risico met te Wereld vergaat voor Ivantsjoek Count of Holland klaar voor Parijs .ampioen Leimonias Verliest Koevermans rfiuropese eenheid weerstaat Amerikaans individualisme *A SPORT QeidwQowutnt maandag 25 september 1989 pagina 13 jansink boert goed, Lmerikaan Best beter JREMEN Jos Lansink heeft een goede eep gedaan in de best gevulde prijzenpot bij in concours hippique tot nu toe in de historie, e bronzen medaillewinnaar van de Europese ■titelstrijd in Rotterdam eindigde ook in de Jerman Classics in Bremen, het ambitieuze iroject van de partners Paul Schockemöhle en in Tiriac, als derde. Dat leverde de Twent, of >ver de eigenaars van zijn paard Felix, het eve sommetje van 51.300 mark (bijna 60.000 ulden) op. Nog beter boerden de Amerikaan Jreg Best met Gem Twist en de Brit Whitaker iet Milton. Best, die op de Olympische Spelen in Seoul zilver won achter de Franse ruiter ierre Durand, verdiende in totaal 110.420 lark (circa 125.000 gulden). Europees kam- ioen Whitaker toucheerde 77.625 mark. pr: - RePii Plankzeilster De Vries kiest verkeerde mast PUERO DE POLLENCA Dorine de Vries heeft de derde plaats in de wereldti telstrijd plankzeilen (olympische Lechner- klasse) bij Mallorca niet vast kunnen hou den. Mede door het feit, dat ze een verkeer de mast had gekozen (voor licht weer), kwam ze in de negende en laatste race niet verder dan de 25e plaats. Daardoor eindigde ze net buiten de medailles (vierde). De Britse Penny Way verspeelde de we reldtitel op ongelukkige wijze. Ze kreeg in het vuile water een plastic zak aan het zwaard van haar plank en zakte daardoor vijf plaatsen in de race. Way moest de titel nu laten aan de Noorse Jorunn Horgen. (Van onze paardesportmedewerker) WASSSENAAR De rensportlief- hebbers kwamen gisteren op Duin- digt in de klassieke St. Leger aan hun trekken. Ondanks slechts zes deelnemers was een spannende strijd te verwachten, aangezien de „creme de la creme" voor de 27 mille prijzengeld op de been was gebracht. Verondersteld werd dat Jules Fa- vre revanche zou nemen na zijn onlangs onverwacht geleden neder laag tegen de driejarige Hit the He adline. Echter, ook deze keer ging een driejarige met de eer strijken. In de laatste rechte lijn streden drie paarden nek aan nek om elke cen timeter om de vette buit en in de laatste meters verwierf de langs de railing opererende Loret Landzicht zich gereden door Steve Lawes zich beslissend voordeel. Loret Land zicht, ook pas drie, bracht hiermee haar totale winsom op een kleine 80 mille, waarmee ze de beste ver diener van dit seizoen is. Opvallend opereerde ook Count of Holland. De Leidschendammer Theo Baars is eigenaar van de hengst, die bij zijn debuut dit jaar werd geklopt door Carisma Darby. Dat bleek achteraf geen schande, want Carisma Darby is momenteel tot de Europeese top doorgedron gen. Count of Holland werd hierna niet meer verslagen. Gistermiddag won hij, gereden door gastpikeur Aonne de Wrede op Duindigt voor de negende achtereenvolgende maal op indrukwekkende wijze. Deze keer won „de Count" met maar liefst vijftig meter voorsprong in 1.17,5 over 2000 meter. Theo Baars vertelde later dat hij zijn paard speciaal aan het preparen is voor de op 24 oktober te houden Grote Prijs van de UET, waarin maar liefst 1.000.000 Franse francs op de winnaar liggen te wachten. Laurent Fignon rijdt harder met triathlonstuur CANNES Laurent Fignon heeft gisteren zijn eerste overwinning in de Grote Landenprijs opge sierd met een verbetering van het wedstrijdre cord. Hij legde de 89 kilometer van de belangrijk ste tijdrit van het wielerseizoen af in 1 uur, 56 mi nuten en 57 seconden, goed voor een gemiddelde van 45,660 kilometer per uur. De Fransman ver beterde het wedstrijd record van zijn landgenoot Charly Mottet met een minuut en 49 seconden. Fignon reed in Cannes met een triathlonstuur op zijn racefiets als de Amerikaan Greg Lemond in de slottijdrit van de Tour de France. Mede door dat technische snufje verloor Fignon de gele trui. Hij heeft er lering uit getrokken. In Cannes ver klaarde. de Parijzenaar na zijn overwinning: „Ik heb voordeel van dit stuur gehad, maar mijn top vorm heeft er het meeste toe bijgedragen". Kod an"Amsterdam De ten- van het Haagse lieten het bui tenkansje liggen om, op Heferzoek van een fotograaf og wel, hun coach Frits ion eens flink te jonas- erhin. Tot zoveel jovialiteit jet geen van de kersverse mdskampioenen Gaby loorengel, Carolien Vis, lark Koevermans en Pe- t Nyborg zich verleiden, ie vreugde in het Haagse imp over de dan zojuist finitief veilig gestelde itel was er gisteren in .msterdam trouwens niet inder om. ior overwinningen op gast- ;er Popeye Gold Star en tot at dier buurman Amstelpark, ide malen in het „hol van de dus, rondde Leimonias afgelopen weekeinde de """lay-offs van de tenniscompe- ;ie feestvierend af. Het bete- inde de zestiende titel in to il, de laatste blijde gebeurte- is dateerde echter alweer uit 2. Vandaar ook de zichtba- opluchting bij voorzitter ert Schneider. „Vorig jaar, n Leimonias het. eeuwfeest •rde, eindigden we helaas t als tweede. Maar ach, bij t honderd-en-één jarig be- lan blijft het natuurlijk ook (®"l.tn prachtig resultaat, hoor". de halve finale, zaterdag te- Popeye, stevende Leimo- icaai$as van meet af aan verras- ind resoluut op de winst af. vier enkelspelen eindigden ik voor stuk in Haags voor- •1, zodat de dubbelspelen al (liet meer serieus hoefden te irden genomen. Tegen Am- jelpark was van meer span en dnS sprake. Carolien Vis was Geisterochtend zoals verwacht opgewassen tegen natio- kampioene Nicole Jager- lan, maar Gaby Coorengel ((H)Fëen Hester Witvoet), Koe- l, sprmans (tegen Jan-Willem Kotodder) en Nyborg (tegen Jan lemerink) koppelden de aan- jjezige wil om te winnen in- g'j.prdaad aan een succesvol op- h 3-ieden: 3-1. Toen tijdens de s 5-bide dubbelspelen Leimonias £n set had gewonnen, was de arte^d binnen en kon de file van boo#liciterende supporters wor- èn gevormd. leimonias dankte de Neder- jndse titel hoofdzakelijk aan aanwezigheid van een ge- jnde teamgeest, zo wenste bk Mark Koevermans te be- ■- adrukken. „Eerlijk gezegd id ik verwacht dat we zater- ig zouden verliezen. Maar leens stonden we er als een icht team. Kijk, onze dames ibben natuurlijk geen gewel- ïortlg seizoen gedraaid, maar op bii d. de beslissende momenten kon den ze geweldig knokken. Met dank aan fysiotherapeut Dick van Toorn en Joop Ooms uit Berkel-Enschot die ons de af gelopen weken precies op de tijd in de juiste conditie heb ben gekregen", aldus Koever- mans die zich voor de eerste maal kampioen van Nederland mocht voelen. „Individueel heb ik tweemaal in de finale van het dubbelspel en eenmaal in de finale van het enkelspel gestaan. Nu is het dan toch eindelijk gelukt". Aanbiedingen Of Koevermans, hij bleef als enige speler in de competitie acht partijen lang ongeslagen, ook volgend seizoen nog de kleuren van Leimonias zal verdedigen, is dubieus. De 21- jarige speler uit Bergschen- hoek, die deze zomer ook in het buitenland menig succes boekte, heeft aanbiedingen van diverse Westduitse clubs op zak die zowel financieel als sportief gezien zeer aantrekke lijk zijn. „Een enorme zuig kracht. En tja, Duitsers zijn nu eenmaal altijd en in alles te sterk voor ons", aldus Schnei der. Het advies van Frits Don, tevens de persoonlijke coach van Koevermans, laat weinig ruimte voor twijfels: „Het is beter voor Marks ontwikke ling als hij sterkere tegenstan ders ontmoet". Ook Gaby Coorengel, zowel in de enkelspelen als naast Caro lien Vis in de dubbels in Am sterdam in overtuigende vorm, nam waarschijnlijk op de pret tigste manier afscheid van dit niveau. De 19-jarige Vlaar- dingse ziet af van een profes sionele carrière („Niet altijd meer 'tennis, tennis, tennis") en gaat studeren. „Ik heb een brochure van de open univer siteit aangevraagd, het zal wel economie of rechten worden. Daarnaast blijf ik dan puur voor m'n lol tennissen. Omdat ik deze beslissing nu heb geno men, kon ik hier al lekker ontspannen spelen". Met Carolien Vis, die zaterdag tegen de langzaam maar zeker volledig buiten beeld geraken de Brenda Schultz haar eerste en tevens laatste seizoen-zege behaalde, en de Zweed Peter Nyborg (Schneider: „Hij voelt zich prima thuis bij ons") zul len nog gesprekken worden gevoerd over hun toekomst in de tenniscompetitie. „Dat duurt allemaal nog zo lang, daar valt nu nog niets over te zeggen. 'Eerst gaan we nu maar eens lekker feestvieren", aldus Frits Don en met het aan de mond brengen van een fles champagne voegde hij direct de daad bij het woord. DICK KIERS ÖREBRO Volleybal- bondscoach Harry Brok king haalde het afgelopen weekeinde „nieuwe Am sterdamse bluf" uit de kast. Beenhakker-achtige termen kwamen na de EK-opening in Zweden over de lippen van de Amsterdammer. ,,Het is nog niet goed, maar het zal goed worden. We heb ben daar nog zo'n drie jaar voor nodig, dus moet iedereen geduld hebben. Ik zeg het wel steeds, maar toch merk je dat team en media af en toe een beetje te ongeduldig worden". De popelende Oranjeformatie had bijvoorbeeld zaterdag bij na een uur lang de regerend Europees kampioen de Sovjet unie in de tang. „Een hele pui ke pot van iedereen", stelde spelverdeler Peter Blangé la- ter.-„Maar leuk is anders, want spelen". opzichte van twee jaar gele den, toen Nederland op de EK in Brussel ook met 3-1 onder uit ging, uitpluizen. „Destijds hadden we nog niets te verlie zen. De basis-zes stond net en kele weken vast. Je speelde gewoon voor het vaderland weg. Nu weten wij exact wat we doen. We weten dat we ca pabel zijn om tegen ze op te boksen. Dat wij minder fouten maken, minder series wegge ven en vaster zijn geworden". De 24-jarige Haagse spelverde ler zette aanvankelijk het complete Russische blok voor schut met snelle achterveld- aanvallen van Benne en Zwer ver, combinaties via Grabert en supersnelle middenacties van Zoodsma. „Voor het eerst sinds tijden ging het weer eens aardig", refereerde hij aan de wisselvallige resultaten van Oranje in de EK-voorberei- ding. „Vooral de eerste set was van een heel erg hoog niveau. Nee, ik heb echt niet het ge voel dat we een team hebben dat maar één set heel goed kan „Het is alleen lang geleden dat we allemaal zo'n perfect ni- je verliest 'm wel". De topper tegen de Russen zette tijdens het openingsweekeinde van de veau haalden. Toch was Europese kampioenschappen er op toegespitst. We hebben in het Zweedse Stockholm en de afgelopen maanden na het het provinciestadje Örebro de vertrek van Arie Selinger zo Een aanval van de Rus Fomin (nummer 8) strandt in het Nederlandse blok met Grabert, Zoodsma en Renne (v.l.n.r.). FOTO: ANP rest in de schaduw. Het kwakkel van het thuisland te gen de Westduitsers, de uit haal van de Italianen tegen achterlijk hard gewerkt. Ont zettend veel trainingen en in een half jaar tijd bijna zestig interlands. In de trainingsfase Bulgarije en zelfs niet de Ne- staat het verstand constant op derlandse winst van 3-1 van gisteravond op Griekenland kon opboksen tegen de kwali teit, de spanning en inspan ning van deze - volgens vele - vervroegde finale. Peter Blangé hoopte hardop dat zijn team dit toernooi nog eens tegenover de Sovjet-dege^ nul. Ook in de laatste voorbe reidende wedstrijden op dit EK waren we er met de kop nog niet bij. Daarvoor was „Zweden" al te dichtbij. En nu ineens word je in het veld weer geconfronteerd met het mentale deel van het spel en de pure concentratie. Dan kom lijkheid mag aantreden, dus in je vooral tegen de Russen in de finale in de Globe-arena in Stockholm. Hij kon haarfijn de progressie van zijn team ten zo'n emotioneel spanningsveld terecht, dat je echt een hele koele kikker moet zijn om al les om je heen nog te blijven zien. Vooral je eigen fouten zie je dan niet meer. Ja, dan moet er een seintje van de bank ko men, dat is logisch". Spioneren Dat seintje van coach Brok king en diens assistent Alber- da, die eigenlijk in Stockholm zou „spioneren,, maar nu in Örebro zelfs een pep-talk na de derde set voor z'n rekening nam, had tegen de Sovjets vooral betrekking op de op slag. Op dit onderdeel verloor Oranje de pot. Peter Blangé: „Volleybal blijft een spel van risico nemen. Achteraf gezien hebben we vooral tegen de Russen met onze serve te veel risico genomen. We hadden gewoon op ons sterke blok en gen de Russen internationaal veldverdediging moeten ver trouwen". Vooral de sprong-opslagen van Ronald Zoodsma en Ron Zwerver gingen veelvuldig de mist in. Toch leek het team - en dus ook dit duo - er geen moment bij na te denken om de riskante tactiek overboord te gooien. Blangé had daar een opmerkelijk uitleg op basis van saamhorigheid voor: „Wij geven elkaar tijdens de wed strijd het volle krediet. Ieder een moet uitgaan van zijn ei gen gevoel en het is dus ook ieders eigen verantwoordelijk heid om de goede opslag te kiezen. Daarop vertrouw je dan ook". Hoe de minimale nederlaag te- uitgelegd moet worden weet Blangé nog niet echt in te schatten. „Op deze Europese kampioenschappen lopen echt acht ploegen rond, die elkaar kunnen afmaken. Is het resul taat van de toegenomen spon soring, kennis en trainingsin tensiteit. Enige jaren terug leek West-Europa ineens een voorsprong te nemen op het Oostblok, maar zij hebben ook niet stilgezeten en komen nu weer terug", nam Blangé al vast een voorschot op de drie Oostbloktegenstanders (Roe menie, Joegoslavië en Polen), die Oranje deze week in de poule nog moet bestrijden. RONALD WOUDENBERG Wielerbroek Om af te trai nen ontving Gerrie Knete- mann zaterdag tijdens zijn af scheid van de wielersport een nieuwe, lange, wielerbroek. De 38-jarige cou reur reed za terdagavond onder grote belangstelling in de Aals- meerse veiling hallen zijn laat ste rondjes. De zege werd hem door zijn Ne derlandse col lega's niet ge gund, maar de huldiging van de duizenden mensen na af loop maakte op de als achtste gefinishte ex- stratenmaker uit Amsterdam een diepe in druk. FOTO: ANP UTTON COLDFIELD 'oor aanvang van het lernooi om de Johnnie Walker Ryder Cup ageer- e Severiano Ballesteros n. r ngebruikelijk fel tegen vooruitziende blikken de Engelse bookma- er ers. Die gaven de Ameri- idnaanse golfers bijna twee eer zoveel kans op het )uden kleinood als de uropeanen. ich oor aanvang van de laatste V ig, met twaalf „singles" op st programma, vroeg de aan- P Derder van de Europese se ctie zich bezorgd af of de voorsprong van 9-7 wel vol doende zou zijn voor het be houd van de beker. Zijn twijfel bleek misplaatst, h^t onbestemde voorgevoel was juist. De Amerikanen toonden zich individueel beter, maar te weinig robot om de Ryder Cup in te laden. Op de greens van The Belfry in het eerst om de kostbare bokaal van Sam Ryder, de man die in de jaren dertig zijn meeste ge liefde golfclub mee het graf innam, gestreden. Op de links van The Belfry, in de buurt van Birmingham, werd duidelijk dat volksbezit Ballesteros en zijn collega-mil- Engelse dorp Sutton Coldfield jonairs op de golfcourses was de Europese eenheid pre- doen voor de Europese een cies opgewassen tegen het Amerikaanse individualisme: 14-14. De Cup bleef daarmee in bezit van titelverdediger Europa. Voor de tweede keer in de his torie eindigde het vergelijk in matchplay tussen het beste golfspelers uit de nieuwe we reld en het oude continent on beslist. In 1927 werd voor het wording dan 100 vergaderin gen in Brussel of Straatsburg. „Seve" hoefde zijn gezicht maar te laten zien of er klater de al applaus uit de idolate menigte, die gewapend met keukentrapjes, periscopen, bierkratten maar ook cham- pagnekoelers massaal naar The Belfry waren gekomen in de hoop een glimp van de hel- Non-playing captain van het Europese team, Tony Jacklin, koestert de Ryder Cup. FOTO: AP den en hun slagen op te van gen. In de „foursomes" (tweetallen spelen tegen elkaar met één bal om de hole-winst) en „fourballs" (de beste van een tweetal brengt de hole voor het team binnen) was alle re den de Spanjaarden op een voetstuk te plaatsen. Ballesteros en Olazabal, dit jaar onder meer winnaar van het open Nederlandse kampi oenschap, waren ongenaak baar. Dat de eerste van groter belang is dan als partner in een duo bleek op de laatste dag, toen iedereen op zichzelf was aangewezen. Ballesteros, die het eerst het gras opmoest, speelde niet op zijn best tegen de Amerikaan se nieuwkomer Paul Azinger. Hij liet zelfs een geweldige kans op deling van het punt bij de achttiende hole liggen door zijn bal in de vijver te meppen, maar hij werd toch omstandig gelukgewenst. De fraaiste woorden aan zijn adres kwamen uit de mond van de Ier Christy O'Connor jr. De man uit Galway, een neef van senior, bracht met de minst opvallende Spanjaard Canizares de Europese punten binnen, die een gelijke eind stand betekenden op een mo ment, dat een afgang zich leek aan te kondigen. O'Connor kreeg van coach Tony Jacklin opdracht op weg naar de laat ste hole „de swing voor Ier land" te geven en gewoon te winnen. Hij deed het. Sport op tv Sport VANDAAG Nederland 3, 20.30 Studio. Sky Channel, 18.00 en 23.00 uur: Volleybal. Sky Channel, 19.00 uur: Paarde- Sky Channel, 20.00 uur: Euro sport-weekoverzicht. Sky Channel, 21.00 uur: Voet- Sky Channel, 22.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 3, 00.00 uur: Volley bal: EK heren in Zweden. Super Channel, 02.00 en 03.30 uur: Italiaanse sport. Sky Channel, 17.00 uur: Auto- en motorsport. Honderdste zege voor triathleet Rob Barel PARIJS Rob Barel heeft gisteren in Parijs een internationale kwart- triathlon op zijn naam ge schreven. De Nederlander volbracht de 1,5 kilometer zwemmen, 40 kilometer wielrennen en 10 kilome ter hardlopen in 1 uur, 58 minuten en 6 seconden. De Fransman Yves Cordier kwam zes seconden later als tweede over de streep. De der de plaats was voor de Belg Ka- rel Bondeel, die 1 minuut en 20 seocnden op de winnaar moest toegeven. Voor Veenendaler Rob Barel was het de honderdste triathlon van zijn loopbaan, waarvan hij er 73 won. Zeven jaar geleden waagde de bioloog zich voor het eerst aan de uit- houdingsproef. Hij gebruikte daarbij een geleende fiets. Vanwege de toen nog onbe kende gezondheidsrisico's moesten de atleten tussen de onderdelen door vijf minuten rusten. Barel haalde overwinningen in twintig landen, won zes Eu ropese titels en is sinds 17 au gustus 1985 ongeslagen in Ne derland. Wat Axel Koenders is voor het lange werk, is Rob Barel voor de kwart- en halve triathlons. TILBURG Verliezen is naar een belendende kamer, een kunst, die Jeroen Pi ket vooralsnog beter be heerst dan Vassili Ivants joek. Met winnen is dat waar hij op een stoel ineenzak te en als versteend bleef zitten. Het hektische tafereel achterin de speelzaal was nauwelijks te ■olgen en het publiek vroeg wat anders. Pikets opmars zich af waar Ivantsjoek ineens naar de wereldtop gaat was gebleven. Zijn klok liep aanzienlijk trager dan die immers gewoon door. Van be- van de jonge Rus, maar lang bleek het niet meer te een voordeel is wel dat gJJ' t°" het incasseren een meer Zelfs in het schaakwereldje, of minder vanzelfspre- waar afwijkend gedrag eer re kende zaak wordt. gel dan uitzondering is, wordt wat vreemd tegen Ivantsjoek Dat is bij Ivantsjoek geenszins aangekeken Hij praat in zich- het geval. De Leidse groot- zelf en staart naar het plafond meester verschiet nauwelijks als hij geacht wordt de stelling van kleur als er iets misgaat, te bestuderen. Waarschijnlijk Bij Ivantsjoek - ooit door oud- is dat een gewoonte, die hij wereldkampioen Botwinnik heeft overgehouden van de aangeduid als de toekomstige urenlange treinreis, die hij da- wereldkampioen - vergaat de gelijks vanuit Lvov naar het wereld. gewestelijke schaakcentrum De benjaminnen van het In- moest maken. „Zo nam hij zijn terpolis-toernooi verloren gis- partijen door", veronderstelt teren in de achtste ronde alle de Tilburgse gastgrootmeester twee: Piket met wit van Kas- Sosonko. parov, Ivantsjoek met zwart Inmiddels stormt Kasparov re- van Sax. In beide gevallen was gelrecht aan op de hoogste er sprake van een klein dra- toernooi-score aller tijden. De ma. De wereldkampioen zette overwinning op Piket was al- zijn tanden in Pikets meest ge liefde opening, het koningsin- weer de vierde in successie bracht zijn totaal op 7 uit 8. disch, en verscheurde die oude Geen wonder, dat de wereld opstelling, waar hele genera- kampioen er bij de analyse ui- ties zich het hoofd over heb ben gebogen. Ivantsjoek stond in vliegende tijdnood tegen Sax beurtelings verloren, ge wonnen en opnieuw verloren. Wit gaf zijn dame weg; zwart overkwam hetzelfde. De jonge Rus trilde bij het gevecht te gen de klok in al zijn vezels. Na de controle van de klok kwam hij als een aangeslagen bokser overeind, hief de ar men omhoog en wankelde terst tevreden bij zat en gewil lig elke suggestie weerlegde. Hij had weer eens alles van te voren doorgenomen. Wit Piket (Ned), iw»rt Kasparov (Sov): 1. d2-d4. Pg8-f6. 2 Pgl-f3. g7-g6, 3 c2-c4. Lf8- g7, 4 Pbl-c3. 0-0. 5 e2-e4. d7-d6. 6. Lfl-«2. e7-e5. 7 0-0, Pb8-c6. 8 d4-d5, Pc6-e7, 9. Pf3- el. Pf6-d7, 10 Lcl-e3. f7-fS. 11. f2-f3. f5-f4. 12 Le3-f2. g6-g5. 13 b2-b4. Pd7-f6. 14 c4- c5. Pe7-g6. 15 c5xd6. c7xd6. 16 Tal-cl, Tf8- f7. 17 a2-a4, Lg7-f8, 18 a4-a5. Lc8-d7, 19. Pc3-b5. g5-g4. 20 Pb5-c7, g4-g3. 21 Pc7xa8. Pf6-h5, 22 Kgl-hl, g3xf2. 23. Tflxf2. Ph5- g3+. 24 Khl-gl, Dd8xa8, 25 L«2-c4. a7-a6. 26 Ddl-d3. Da8-a7. 27 b4-bS, a6xb5, 28. Lc4xb5. Pg3-hl, 0-1 Terrasvogels wint Europa Cuptoernooi PARMA Terrasvogels heeft gisteren het softbaltoernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Parma gewonnen. In de finale over een serie van drie wedstrijden versloeg de club uit Santpoort gastheer Crozetta Parma met 2-1. Zaterdagavond zegevierde Terrasvogels na middernacht in de tiende inning met 4-3. Gistermiddag ging het tweede duel met 0- 4 verloren, alvorens Terrasvogels in de derde wedstrijd met 9-0 toesloeg.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13