Solliciteren naar een huis jonden keurig in hotel oor het WK trimmen »cioloog in proefschrift: Aandacht voor verslaafde in jaren tachtig tanende Spreiding minderheden alleen op vri jwilige basis u nnenland QeidóaQowumt ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 TERDAM De aandacht die verslaaf- fnodig hebben op psychisch en sociaal Jied is tanende. Daarvoor in de plaats „arrogante regelaars die hoog en Jjg zetelend boven de wereld van de llaafden de zaken voor hen regelen". de euforie in de jaren zestig naar de „nieuwe lijkheid" van de jaren tachtig, noemt de 38-ja- socioloog A. Baanders dat. Baanders promo- t dinsdag aan de Universiteit van Amsterdam jjn proefschrift „De Hollandse aanpak", een „■rzoek naar de werkwijze en de opinies binnen Nederlandse harddrugsbeleid. Nederland doet het ondanks de zakelijker benade ring van de laatste jaren lang niet gek, concludeert Baanders uit de gesprekken die hij hield met ne gen sleutelfiguren binnen het harddrugsbeleid. De meningen van de gezondheidswerkers en die van politie en justitie verschillen wel aanzienlijk. Ge zien de niet aflatende stroom illegale drugs en een niet zichtbare verbetering van het verslavingspro bleem, beoordelen politie en justitie de situatie als veel minder rooskleurig. Toch concludeert Baanders dat vergeleken bij veel andere landen in ons land sprake is van een even wichtige situatie. De resultaten die worden geboekt zijn zeker niet minder dan elders en worden met heel wat minder pijn behaald. Een reden temeer, vindt Baanders, om de „Hollandse aanpak'Lniet los te laten wanneer de Europese binnengrenzen in 1992 vervallen. Hoe groot acht hij de kans dat dat lukt? „Het zal moeilijk te verdedigen zijn. We zijn slechts een klein, maar economisch wel degelijk belangrijk land. Buitenlandse deskundigen hebben allang te kennen gegeven dat de Nederlandse aanpak de beste is. Als je er nuchter naar kijkt kun je je haast niet voorstellen dat weldenkende politici Neder land zullen dwingen water bij de wijn te doen", al dus Baanders. Voorwaarde Voorwaarde is wel dat degenen die het beleid moeten uitvoeren standvastig blijven. En daar, oordeelt de socioloog, ontbreekt het nog wel eens aan. „Men laat zich te snel van de wijs brengen door het uitblijven van resultaten", vindt Baan- Pers en publiek houden alle ontwikkelingen met argusogen in de gaten en de kritiek is niet van de lucht als er niet snel resultaten worden geboekt. Dat, gevoegd bij de wens om een zakelijk en bo venal effectief beleid te voeren, heeft tot gevolg dat oude inzichten te snel worden vervangen door een nieuwe, „trendy" aanpak. „Zonde", vindt Baanders, „want dat betekent dat nuttige gegevens in de kast verdwijnen en al die reeds opgedane kennis onbenut blijft". Baanders zou graag zien dat de neiging om beleid te onderbouwen met vage, ver in de toekomst gele gen doelen wordt onderdrukt. Het is beter, vindt hij, om de doelstellingen uiterst bescheiden te hou den en de streefdata realistisch en binnen bereik. Kritiek heeft de socioloog ook op de slechte voor lichting over verslaving. Die komt nu voorname lijk terecht bij de verkeerde groep, vindt hij. Scho lieren worden er zo ongeveer onder bedolven, ter wijl huis- en bedrijfsartsen zitten te springen om meer kennis. Volgens Baanders wordt er een one venredig groot effect verwacht van voorlichting. „Zodra mensen niet meer weten hoe ze het pro bleem moeten aanpakken, grijpen ze terug op voorlichting. Daarmee kun je je goede wil tonen en het kost niet eens veel". Hij is niet tegen voorlich ting, maar dan wel graag aan de juiste groep; dege nen die concrete hulp moeten verlenen. Nu weten ze soms niet eens waaraan ze een drugsverslaafde kunnen herkennen, laat staan hoe ze moeten han delen. 5L Honden maken ïdaag in Motel Tiel de nst uit. Fraai geknipte, loon gewassen en ge- manente viervoeters eten hun baasje helpen de wereldtitel hon- tefitrimmen. akbo bi ik je'1. e zijn er echt trots op dat eindelijk gelukt is dit unie kampioenschap naar Ne land te halen", vertelt de igse Jetty van der Hulst, tuurslid van de organise- le stichting Kynorama. der Hulst was verschil- 1 keren wereldkampioen, die zij in New York wist «halen. „En als wij zeggen iek' dan is dat echt niet rdreven", voegt medebe- ürslid Hans Diehl daaraan „Wij zijn erin geslaagd de olute wereldtop naar Ne land te halen. Dat betreft alleen de deelnemers zelf, maar ook de juryleden. Juan Cabrera uit Spanje en John Oulton uit Amerika zijn op hun gebied grote autoriteiten". Dat er toptrimmers uit de ge hele wereld in Tiel zijn, is lo gisch, want als superhonden- kapper ga je een gouden toe komst tegemoet. Zowordt Hetty van der Hulst nog regel matig overal ter wereld uitge nodigd om te jureren en de monstraties te geven, tot in Hollywood toe. De kampioenschappen zijn on derverdeeld in klassen. Er is vanochtend begonnen met het trimmen van rassen als de bouvier en de terrier. Vervol gens komen de poedels aan de beurt. In de volgende ronde staan de spaniels en setters model. Tot slot komt de cate gorie diverse en overige ras sen. Die laatste groep zal het publiek ongetwijfeld aanspre ken. Daarin zitten naast rassen als de bichon frisé en de bed- lington terrier ook de 'gewone' Van de ruim zestig deelnemers komen er veertig uit Neder land. Maar of de titel in eigen land blijft is de vraag. Enge land is met tien kandidaten aanwezig en ook Frankrijk, België, Canada, Denemarken, Duitsland en de Verenigde Staten zijn sterk vertegen woordigd. Met name van Ro- main Michelle uit Chicago wordt het een en ander ver wacht. Het evenement wordt gehou den in de grote hal van Motel Tiel. Er is tevens een uitge breide beurs. Morgen en maandag wordt het grote, jaar lijkse Kynorama Kongres ge houden. Meervoudig wereldkampioene hondentrimmen Jetty van der Hulst uit Den Haag is vandaag jurylid bij het WK in Tiel. woningbouwvereniging heeft het over „moeilijk plaats- t n". Jan de Boer, directeur van de Sociale Dienst in 'i iwarden, is duidelijker. Mensen die hun buren voortdu- overlast bezorgen, zijn „asocialen met crimineel woon- ag". Woningverhuurders krijgen steeds vaker te ma- met lieden die een geweldige bron van ergernis voor omgeving vormen. De overlast die ze veroorzaken, va- van katten die hun behoefte in de tuin van de buren kl en in één moeite door de Afrikaantjes uitgraven, tot ,t eigingen met vuurwapens. Tot voor kort hebben de j uurders geprobeerd het probleem binnenshuis op te lossen. De Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) is echter van mening dat het de hoogste tijd is om er openlijk over te praten en hield deze week een congres. Een oplossing heeft de stuurgroep ook: verhuurders moeten bij het toewijzen van woningen rekening houden met de leefwijze van de huurder. Informatie daarover moet niet al leen van de woningzoekende zelf komen. Het moet moge lijk worden dat er bij een vorige verhuurder navraag ge daan wordt over het 'woonverleden'. En de onverbeterlijke lastpakken mogen afgezonderd worden. BURENOVERLAST DWINGT VERHUURDERS TOT NATREKKEN WOONVERLEDEN dai' N HAAG In beeld ichijnt een vrolijk la nde jongen van een of twintig. Hij zit te- ,ai den van een indruk kende batterij synthe- Vrjrs. De suggestie is on- tt dellijk duidelijk. Met t eigentijdse geluidsap- ituur is het jongmens alleen in staat om jdgolven te veroorza- in de koffiemokken Ie buren. Nee, hij moet ijn minst in staat wor- geacht de heicon- ctie onder de flat op deugdelijkheid te tes- hè ipot van Postbus 51 wordt sloten met de oproep 'La- naawe zacht zijn voor elkaar', w ijl de jongen een koptele- opzet. beeld dat de Nederlandse 'e iting Geluidhinder (NSG) prti spot laat zien, lijkt over- il en. Maar de cijfers spre- boekdelen. Zeventigdui- ij keer per jaar moet de po- opdraven om burencon- en over geluidsoverlast te >n. En dan hebben we het n nog maar over lawaai, andere irritaties die tot, zeer hoog oplopende, ru- leiden zijn nog geen cijfers nd. n wijkagenten weten uit l i ervaring dat conflicten buren steeds vaker [komen. „Burenruzies zie Kt in de statistieken terug, n r het is de grootste brok ons werk", zegt wijkagent het an de Moolen. „Ik had hier rhuurdcr moet ter kijken er naast wie nt te wonen norgen een vrouwtje dat m klagen over de herrie de buren. De overlast had rnstige gevolgen gehad. Ze e zenuwtabletten, terwijl man aan de drank was akt. Naast hen wonen jon- mensen met een ander itme. Tot diep in de nacht n ze de muziekinstallatie, in dag uit worden ze er- geconfronteerd, waardoor irritaties geweldig oplo- lelijkheid diefstal is het duidelijk je moet doen", vult zijn j ïga P. van Boxtel aan. Ian& t is namelijk een strafbaar m Als iemand met klompen n°l z'n parketvloer wil stam- kunnen wij vragen daar op te houden. Wil hij dat dan staan we verder :e hteloos. Mensen kunnen lar het leven ontzettend maken zonder de wet te |rtreden. Dan moet je een >ep op hun redelijkheid n en ze ervan bewust ma- dat ze hun gedrag moeten T£ inderen". baan solliciteert, dan wordt er naar zijn arbeidsverleden ge ïnformeerd. Daarbij is vaak heel belangrijk, hoe zo iemand met zijn collega's heeft samen gewerkt. En iedereen vindt het volstrekt normaal dat daar naar gevraagd wordt. Als je dan weet dat een nieuwe be woner een grote invloed kan hebben op het leefklimaat in een straat, dan is het toch niet onredelijk om naar het 'woon verleden' te informeren? Dat moet natuurlijk altijd met toe stemming van de betrokkene gebeuren. En de vragen moeten alleen gericht zijn op de punten die van belang zijn voor het woonklimaat. De vraag of iemand naar de kerk gaat en of de lakens wel ge streken in de kast liggen, zijn zaken die daar natuurlijk niet bij horen". Uit een recent onderzoek van de NVH is gebleken dat wo ningbouwverenigingen al re gelmatig bij een vorige ver huurder informatie inwinnen. In driekwart van de gevallen gebeurt dat zonder toestem ming van de woningzoekende. Het gaat daarbij vooral om de ''Aparte wijken voor asocialen Die vergroten problemen slechts vraag of iemand z'n huur op tijd heeft betaald en of hij overlast veroorzaakt. Gedragscode Van Nimwegen: „In de prak tijk komt het dus al voor. Maar er mag niet openlijk over gesproken worden. Als je voorstelt om richtlijnen vast te stellen, waar iedereen zich aan te houden heeft, dan worden de verhuurders schichtig. Want dat zou wel eens het verwijt van discriminatie op kunnen leveren. Maar je werkt juist discriminatie in de hand door er niet over te pra ten. Een gedragscode, die door de verhuurders is afgesproken, geeft de huurder een handvat om naar de rechter te stappen als hij het idee heeft dat hij be nadeeld wordt". Wanneer verhuurders reke ning houden met de leef- en woonwijze van woningzoeken den, zijn ze veel beter dan nu in staat om de samenstelling van straten en wijken te beïn vloeden. Een sterk vergrijzen de buurt, waar de winkels en scholen langzaam maar zeker uit verdwijnen, kan weer nieuw leven in geblazen wor den door leegkomende wonin gen toe te wijzen aan gezinnen met kinderen. Dat sommige woningzoekenden door een dergelijk beleid langer op een huis moeten wachten, is vol gens Van Nimwegen aan vaardbaar zo lang ze niet vol ledig buiten de boot vallen. Met wat sturen kunnen ver huurders dus veel ergernissen voorkomen. Het bejaarde echt paar komt niet meer naast de 'hardrockers' te wonen, nacht brakers en gezinnen met schoolgaande kinderen wor den uit elkaar gehouden, de naar hartelust borende en za gende klusjesman kan een flat op zijn buik schrijven, en een kattenliefhebber krijgt geen siertuin naast de deur. Degradatiewoning Met een dergelijk toewijzings beleid is het probleem van de burenoverlast niet volledig op gelost. Want dan is er nog die kleine groep die altijd overlast veroorzaakt, waar ze ook wo nen. Omdat ze het vertikken zich aan te passen aan het leefpatroon van hun buren. Evenals de Bergse wethouder Bakx vindt Jan de Boer, direc teur van de Sociale Dienst in Leeuwarden, dat deze groep hard aangepakt moet worden. In Binnenlands Bestuur, een weekblad voor de lagere over heden, stelde hij vorige week: „Wie zich aan elke verplich ting onttrekt, wie niet bereid is om zijn gedrag te verbete ren, ontzegt zich het woon- recht. Voor zulke on willigen moeten we 'degradatiewonin gen' inzetten: wind- en water dicht, met muntautomaten voor water en energie. Dat klinkt hard, maar laten we wel wezen: het gaat in deze gevallen niet om onmacht, maar om pure onwil of ge stoord gedrag". Grenzen De Boer's woorden zijn Van Nimwegen uit het hart gegre pen. „Er heerst in Nederland een vrij algemene opvatting dat de samenleving zich open dient te stellen voor mensen die zich misdragen. Maar aan alles zit een grens. En ik ben dan ook blij dat een zeer soci aal bewogen man als Jan de Boer die grens aangeeft". „Iemand die z'n auto fout par keert, krijgt een bon. Iemand die tot diep in de nacht z'n boxen laat blèren, krijgt een waarschuwing. Dat klopt niet. Ik vind dat je met betrekking tot het woongedrag dezelfde duidelijkheid moet creëren als met foutparkeren. Lieden die zich consequent misdragen, moeten uit een straat gehaald worden. Zet ze maar in afzon dering, ze hebben het aan zichzelf te wijten. In de proce dure moet wel de mogelijkheid van terugkeer zitten en de voorwaarden die daarbij ho ren. Ook over een maatschap pelijke straf moet duidelijk heid bestaan". Van Nimwegen ziet het niet als bezwaar dat er dan weer nieuwe probleemwijken ont staan. „In de huidige praktijk worden ook al speciale buurt jes gecreëerd. Woningbouw verenigingen hebben het dan over vuilnisvat-complexen. En- of dat nou bijzonder geweldda dige wijkjes worden... Een kle renkast moet je niet naast een bang, oud dametje laten wo nen. Die moet je naast een an dere klerenkast zetten. Dan kan het heel erg meevallen". FRANS BOSSCHER landers op een portiek" en ook de gemeente weet van deze normering. Anderen rekenen per complex of met een be paald percentage per wijk. Dat kan wel, zegt het LBR, want niemand is er gelukkig mee als er een verdeling ont staat met achterstandsbuurten waar minderheden wonen en betere buurten met blanke Ne derlanders. Maar buitenlan ders moeten wel de kans krij gen in een huis te komen dat hun voorkeur heeft. Als hun dan een woning wordt gewei gerd - zoals in Haarlem - is dat in strijd met de Woon- ruimtewet, het non-discrimi natiebeginsel uit de Grondwet en het Internationaal Recht. Het LBR beveelt nu aan de verschillende nationaliteiten van woningzoekenden te re gistreren, zodat precies duide lijk wordt wat een bepaald ge zin wil en waar het uiteinde lijk terecht komt. Registratie op zich is niet discriminerend, stelt directeur A. Kruyt van het LBR. Het komt er op aan wat er met die gegevens ge beurt. En daarmee kan altijd wat misgaan. In de meeste gevallen moeten ze dus bemiddelen, iets waar de wijkagenten niet voor opge leid zijn. Al doende moeten ze zich de benodigde vaardighe den eigen maken. „Er is geen standaard-recept"/ zegt Van Boxtel, „We 'proberen altijd een gesprek' tussen de partijen te arrangeren. De ene keer blijft dat dan beperkt tot grove scheldpartijen, een andere keer beginnen ze binnen de kortste keren te slaan en met stoelen te gooien". De toename van burenruzies is het gevolg van een aantal ver anderingen in de maatschap pij, meent Frank van Nimwe gen, secretaris van de Stuur groep Experimenten Volks huisvesting een adviesgroep voor het ministerie van VROM, en voorzitter van het Nederlands Verbond van Huurders. „Voor de oorlog woonden er tachtigduizend mensen in re delijke harmonie in de Am sterdamse Jordaan. Nu wonen er nog geen twintigduizend en iedereen klaagt over de be nauwdheid. Het grote verschil is is dat er geen gemeenschap pelijke wooncultuur meer be staat. In de vooroorlogse Jor daan hadden de mensen vrij wel dezelfde dagindeling. Maar dergelijke homogene wijken bestaan niet meer". In het kleine Nederland >vo- nen liefst 357 mensen op een vierkante kilometer. De mees te mensen hebben in zo'n dichtbevolkt land dus op zeer korte afstand buren. Dat brengt echter niet automatisch met zich mee dat er ook met die buren rekening gehouden wordt. „In de afgelopen tien tallen, jaren vinden mensen steeds meer dat ze ergens recht op hebben", zegt Van Nimwegen. En anderen, inclu sief buren, hebben dat recht maar te respecteren, ook wan neer ze daardoor overlast ver oorzaken. Haan Zo houdt een man uit Harder wijk stug vol dat hij een haan mag hebben, ook al wekt het beest met zijn gekraai 's och tends in alle vroegte de hele buurt en niet alleen zijn baas. Toch is de man zó overtuigd van z'n recht, dat hij in beroep is gegaan tegen verboden van gemeente en provincie. De Raad van State mag zich er nu over buigen. Van Nimwegen vindt het tijd dat woningbouwverenigingen zich intensiever gaan bezig houden met wat hij een 'groot maatschappelijk probleem' noemt. Met name het toewij zingsbeleid moet ingrijpend gewijzigd worden om de pro blemen van burenoverlast te lijf te gaan. Hoofd Woonzaken Toon Her brink van woningbouwvereni ging De Goede Woning krijgt wekelijks zo'n vier probleem gevallen op z'n bureau. „We hebben het meest te maken met lawaaioverlast, waarbij overmatig drankgebruik nogal eens een rol speelt. Verder klachten over blaffende hon den, drugshandel die allerlei figuren aantrekt, prostitutie en kleinere irritaties over bij voorbeeld de hoogte van de heg". De meeste problemen kunnen volgens hem opgelost worden door de betrokken buren met elkaar in gesprek te brengen. „Vaak hebben mensen niet in de gaten dat ze overlast ver oorzaken. Er is geen contact met de buren en ze weten wei- 'Een klerenkast zet je niet naast 'n bang, oud dametje' nig over eikaars leefwijze. Als de klacht in die situatie wordt voorgelegd, is er meestal be grip. Ze doen de toezegging dat het niet weer gebeurt en je hoort er vrijwel nooit meer iets over". Toch wordt ook De Goede Woning geconfronteerd met mensen die zich ernstig mis dragen en angstgevoelens op roepen. Herbrink: „Ja, we hebben niet zo lang geleden die man gehad die de buurt een nacht lang bezighield door met een vuurwapen rond te zwaaien. En vorige week gooi de iemand vanaf een flat een fiets naar beneden. Die kwam bovenop een auto terecht. Dan komt de buurt overeind Bij herhaling van zulke gebeurte nissen krijg je een sterk gevoel van bedreiging in de buurt". Bemiddelen helpt dan niet meer. Wat nog wel eens uit komst wil bieden is een ver huizing. Het is volgens Her brink niet zo dat daarmee ook de overlast verhuist. „Je brengt zo'n persoon of gezin naar een wijk waar ze niet be kend zijn. In zo'n wijk leeft geen vooroordeel tegenover deze mensen. Dat is een abso lute voorwaarde. Want zo gauw een buurt iets te weten komt over het verleden, dan staat de telefoon hier rood gloeiend". Hard opstellen „Verder houden we bij het zoeken van een woning reke ning met de hobby's en eigen aardigheden", zegt Herbrink. „Een gewezen drugshandelaar moet je geen woning aanbie den in een straat waar een dealer woont. Nee, je moet proberen ze een echte, nieuwe kans te geven. Als aan die voorwaarden is voldaan en je maakt goede afspraken over de inzet, dan pakt het vaak goed uit". In de gevallen dat het niet goed uitpakt en er opnieuw een stroom klachten over mis dragingen loskomt, kan de wo ningbouwvereniging de rech ter inschakelen. „Alles staat of valt natuurlijk met de bereid heid om het gedrag te veran deren. Wil men dat niet, dan moet de woningbouwvereni ging zich in het belang van de omwonenden hard opstellen", stelt Herbrink. „Die harde op stelling betekent een verzoek aan de kantonrechter om de woonovereenkomst te ontbin- HAARLEM Het beleid waarbij gemeenten en wo ningbouwcorporaties mensen uit etnische min derheidsgroepen verspreid over de stad huisvesten om „concentratiegebie den" te voorkomen, is.ge oorloofd mits de alloch toon zelf een vinger in de pap heeft. Het gaat niet aan, zoals de gemeente Haarlem doet, om alloch tonen een huis te weige ren omdat er op dat por tiek al meer buitenlandse gezinnen wonen. Een flatgebouw met tientallen woningen. Vooral het dicht op elkaar wonen veroorzaakt veel overlast. FOTO: SP den. Dat komt echter maar zeer weinig voor. En als het al voorkomt, gaat er vaak direct al een corrigerend effect van uit. Zo hebben we vorig jaar een net gestarte procedure te elfder ure kunnen afblazen. De mensen waren kennelijk zo geschrokken dat ze alsnog eie ren voor hun geld kozen". De Goede Woning voelt niets voor het idee om onverbeter lijke veroorzakers van overlast bij elkaar te stoppen in een apart wijkje dat toch al afge schreven is. Een paar maan den geleden opperde wethou der C. Bakx van Bergen op Zoom deze oplossing. Hij kreeg een stortvloed van kritiek over zich heen. Herbrink kan zich dat voorstellen. „Het bij elkaar plaatsen van die mensen versterkt hun ne gatief gedrag alleen maar. Bo vendien moet zo'n afgeschre ven wijk op een gegeven mo ment toch gesloopt worden en dan komt het probleem terug. Weigeren is ook geen oplos sing, want het uitgangspunt is en blijft dat de woningbouw vereniging een instelling is die sociaal zwakke groepen op vangt en aan onderdak helpt. Bij moeilijke gevallen moet er daarom goed gekeken worden of ze passen in een bepaalde buurt. Het puntensysteem kan dan niet rigoureus gehanteerd worden". Woonverleden SEV-secretaris Frank van Nimwegen gaat een stap ver dér. „Als iemand naar een Dat stelt het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR) in een nota die voortkwam uit een onderzoek in de gemeente Haarlem naar het huisves tingsbeleid aldaar. Veel woningbouwcorporaties in Nederland hanteren een dergelijk spreidingsbeleid. Haarlem houdt het op „niet meer dan twee of drie buiten-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5