1 II nal Ie „FC Lisse heeft plafond nog lang niet bereikt" iMisöOdtïja EILANDER GAAT OOK BIJ RIJNSBURG VOOR WINST Arie Kurver voorziet een moeilijke partij Vermeulen onderstreept favorietenrol met records 1 £eidóc 0otuatit1 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 27 LISSE - Als de supporters van de FusieClub Lisse trainer Wim Eilan der mogen geloven gaat de debu tant in de eerste klasse B zaterdag dit jaar hoge ogen gooien. De pu pillen van de Capelier coach baar den tot op dit moment opzien door achter gevestigde namen als Quick Boys, Spakenburg en Noordwijk met vier punten een vierde positie op de ranglijst in te nemen. „Voor de meesten is het een verrassing, maar volgens mij is het een logisch gevolg van de tegenstand die wij tot op heden ondervonden en de kwaliteiten van Lisse. Bij Hoek hebben we dan nog zelfs een punt laten liggen", meent Eilander. „Uit een serie van drie wedstrijden tegen Sparta Nijkerk, Hoek en Roda Boys - te kloppen clubs - acht ik vijf punten een normale gang van zaken". Tijdens het gesprek draagt Eilander meerdere zaken aan, die hij normaal zegt te vinden, terwijl de buitenwacht daar toch nog van overtuigd dient te worden. ,,FC Lisse wordt door de mees ten en zeker de pers op dit moment on derschat. Het team kan opgaan voor ge middeld één punt per wedstrijd". Erva ring leert dat dat neerkomt op een posi tie net onder de top vijf. „De verengin gen die nu in de eerste klasse spelen zijn erg aan elkaar gewaagd. FC Lisse hoeft met een mindere klassering echter geen genoegen te nemen. Voor iedere club zijn wij een moeilijke tegenstander", al dus een zeer gedreven Eilander. Later verklaart hij zelfs: „Mijn falen of slagen, hang ik hier aan op". Zonder dat hij daar overigens directe consequenties aan verbindt. „Blessures daargelaten moet die score er uit kunnen rollen. Het zou toch te zot zijn om Beenhakker bij Real Madrid te horen praten over een mid- denmootpositie", tracht Eilander ook Lisse op zijn waarde te schatten. „En worden het vijftien punten? Wel dan heb ik de eerste klasse onderschat en mijn eigen team overschat". Brede selectie Toch wenst Eilander de tekortkomingen van zijn team niet uit het oog te verlie zen. „Het is nu eenmaal een jong elftal, dat de nodige ervaring mist. Daartegeno ver staat dat ik over een brede selectie kan beschikken en daar schort het bij menig eersteklasser nog wel eens aan". Evenals hij onderkent dat Lisse tegen de clubs waartegen men tot op heden in competitieverband uitkwam, de tijd en de kans kreeg om te acclimatiseren. Anders ligt dat voor de komende ont moetingen. Zo bezoekt Spakenburg vol gende week het sportpark Ter Specke en wacht de Eilander-formatie vandaag de zware uitbeurt bij Rijnsburgse Boys. Welhaast fanatiek klinkt het uit de mond van de Capeller oefenmeester. „Ik vind het een eer om tegen Rijnsburgse Boys in competitieverband uit te mogen komen, maar bang van ze ben ik niet. Wij spelen vandaag dan ook hetzelfde spelletje als vorige week tegen Roda Boys en gaan ons niet aanpassen aan de tegenstander. Dus met drie spitsen en een offensief ingestelde laatste man", al dus Eilander, die verwacht dat Rijns burgse Boys de betere kansen op de winst zal krijgen. „Ze hebben een repu tatie en het is nu eenmaal een moeilijk te bevechten ploeg. Ik kom echter niet voor één punt. Dat 75% van de streek- derby's in een gelijkspel eindigen daar ben ik niet voor geporteerd. Ik hoop dat het publiek twee verenigingen krijgt te zien die voor een goede voetbalmiddag kunnen zorgen. Het enige waar ik bang voor ben zijn clubs die ons voetballend neersabelen. Op fysieke hardheid is Lis se namelijk te pakken. Het is zo simpel om voetbal af te breken. Al verwacht ik dit niet van Rijnsburgse Boys. Van Lisse Wim Eilander: „FC Lisse gaat een wig drijven tussen de 'Bermuda-driehoek' Noord- wijk, Quick Boys en Rijnsburgse Boys". FOTO: HENK SNATERSE RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys voet balt op dit moment niet goed. Dat weet ook trainer Arie Kurver: „We zullen het vandaag daarom heel moeilijk hebben tegen Lisse. Het is immers een derby en dan speelt een tegenstander sterker dan andere weken. Wij kunnen op dit mo ment niet iets extra's opbrengen". Naar een oorzaak voor het mindere voetbal in deze beginperiode hoeft Kur ver niet lang te zoeken. „Het ligt niet aan het feit of de juiste formatie in het veld staat, maar aan het zelfvertrouwen dat bij enkele spelers ontbreekt en bles sures binnen de groep". Zo was het meespelen van Huug Aande- wiel afgelopen week nog onzeker. „Huug is niet fit. Aanvankelijk dachten wij aan de ziekte van Pfeiffer maar doktoren verzekeren dat dat het niet is. En dan kan je kiezen tussen twee maanden op non-actief of genoegen nemen met een -aanwezigheid van 60%". Tot nü koos Kurver voor dat laatste, maar laat hij ook direct weten: „Het moet niet minder dan die 60% worden". Ook wat het benutten van kansen draait het op dit moment niet zoals het zou moeten. Al is Kurver niet ontevreden over het tot nu toe bereikte resultaat. „Wanneer je met twee derby's en een uitbeurt tegen IJsselmeervogels vier punten pakt, ben ik tevreden". Neemt niet weg dat ook Kurver het puntverlies tegen met name Noordwijk niet nodig vond. „Al heeft Noordwijk een betere ploeg dan menigeen denkt. Wij kregen echter op slechte momenten doelpunten tegen. Thuis tegen Katwijk was ik van winst uitgegaan, maar die partij verdien den we niet te winnen. Katwijk kon die zaterdag alles opbrengen". Na Katwijk krijgt Rijnsburg vandaag dus de tweede debutant FC Lisse op bezoek. Kurver over het team van Eilander: „In grote lijnen weet ik wat van het elftal, maar we kunnen ze niet dromen. Lisse heeft het tot nu toe uitstekend gedaan. Ze hebben een goede trainer, dus alles is aanwezig om een goed seizoen te draai- wil ik het 'spelletje' zien; het moet swin gen. De resultaten komen dan vanzelf. Die dwing je daarmee af. De ploeg heeft individuele kwaliteiten; vraag is echter of de spelers dat tegen Rijnsburg kunnen tonen en dat hangt volledig af van hoe ze het veld opkomen. Als de tegenstan der daarna beter is dan mag hij van mij winnen. Ik pak die twee punten de week erop dan wel. Als het maar geen 0-0 of 2-2 wordt, want dat is zonde. Gooi er dan desnoods een verlenging tegenaan", aldus Eilander, die van mening is dat de poging om een derby in winst om te zet ten van kracht getuigt. Homogene groep Waar die kracht van Lisse dan vandaan komt? Eilander hoeft er niet lang over na te denken. „Het is een homogene groep". Een elftal ook dat in vergelijking tot vorig seizoen weinig veranderingen onderging. Van de zondagafdeling kwam Wim Bouckaert het team versterken, ter wijl Erik Kattenberg de overstap van de afdelingsclub Abbenes maakte. „Zij zijn goed opgenomen in de groep. Het klikt gewoon". Je hoort Eilander, in het dage lijks leven leraar lichamelijke oefening, dan ook niet klagen over de discipline van zijn pupillen (iets waar het in het verleden nog wel eens aan ontbroken heeft). „Dat verbaast zelfs mij. Het zijn gretige honden. Een groep die in de hens staat. Ik ben er dan ook trots op met deze binken te mogen werken en begrijp niet dat een aantal van hen nog niet in het betaalde voetbal rondloopt. Het pla fond is met dit elftal nog niet bereikt. Het onderling vertrouwen is daarbij de basis van het resultaat. Kijk maar naar de positie van Arie Selinger", voert Ei lander gemakshalve nog een trainer van formaat ten tonele. Bermuda-driehoek Toch haast hij zich te zeggen dat ook hij maar één schakel binnen FC Lisse vormt. Iets dat Eilander nog diverse ma len zou herhalen. „Er wordt getacht een struktuur neer te zetten en ik ben daar maar één schakel in. In de afgelopen ja ren is immers de gehele organisatie mee gegroeid. Lisse heeft zich langzamerhand aangepast aan de eerste klasse en dat is jaren van gedegen werk". Een proces waar niet alleen Lisse zijn voordelen mee doet, maar ook Eilander. Met zijn trainerschap in de eerste klasse hoopt hij immers een plaatsje voor de cursus be taald voetbal af te dwingen. „Voetbal is voor mij alles en ik wil er daarom alles van weten. Het is geen hobby meer, eerder een levensinvulling. Ik ben gek gemaakt door het balletje en naar mate de groep beter gaat presteren, wordt ik alleen maar gekker". Dat de groep beter wordt staat voor Eilander buiten kijf. „FC Lisse gaat een wig drijven tussen de 'Bermudadriehoek' Quick Boys, Noord wijk en Rijnsburgse Boys. In het verle den heb ik wel eens gekscherend gezegd dat we dan kunnen gaan kwartetten", zegt Eilander op luchtige toon wanneer hij opstaat. PETER VAN DER HULST CHARME Dat tijden veranderen, werd zaterdag in Werkendam weer eens duidelijk. Het plaatselijke Kozakken Boys aldaar, werd in een heus niet zo ver verleden gevreesd. Niet alleen, omdat de ploeg sinds de in stelling van de zaterdagse eerste klasse op het hoogste niveau actief was (en is), maar vooral vanwege de immer luid en nadrukkelijk aanwezige supportersscha- re. Hoe het er ook op het immer zwaar bespeelbare veld aan toeging, de aanhang van de roodwitten zorgde altijd voor het nodige spektakel. Met eenvoudig materi aal (een vaak grote mond. stevige schoe nen, veelal klompen èn een houten tribu ne) zorgden de supporters er langs de zij lijn voor dat menig tegenstander van ae Boys binnen de lijnen een nipte neder laag gaarne accepteerde, omdat dan im mers een redelijk rustige gang richting kleedkamer was gegarandeerd. Een Wer- kendamse posse als achtervolger is im mers niet alles, en dergelijke acties dreig den in vroeger tijden nog wel eens te wor den uitgevoerd. CHARME (2) In vroeger tijden inderdaad, want Wer kendam is Werkendam niet meer. Ak koord: de met een wonderbaarlijk fijne trap gezegende good-old Philip den Haan voetbalt nog altijd mee (hij verruilde in middels wel rugnummer 7 voor nummer 10), maar daarmee houdt de overeen komst met vroeger dan ook volledig op. Geen Otte(n)vanger meer in de goal, en - erger nog - geen fanatieke schare meer op de nog immer (be)staande houten tri bune. Een uur lang liet Quick Boys Ko zakken Boys zaterdag het initiatief, de thuisclub daarmee de gelegenheid schen kend iets aan de 2-0 achterstand te doen. De 'oude' Kozakken hadden die Katwijk- se speelwijze benut om de opponent te overdonderen en alsnog naar een neder laag van minimaal twee goals te spelen. De huidige garde evenwel ploetert in zo'n geval zestig minuten voort zonder enig resultaat (tekenend was wel dat juist Den Haan als enige nog dichtbij de 1-2 was), terwijl de nog altijd in groten getale aan wezige aanhang zich ook nauwelijks meer laat horen... CHARME (3) Neen, we zeiden het al, tijden verande ren. Ook in Werkendam. Een plaats waar een journalist met Leidse achter grond er jaren lang ook beter aan deed zich maar niet als zodanig kenbaar te maken, omdat hij dan de kans liep op een spontane aframmeling. En dat alleen maar, omdat men het in Leiden ooit had aangedurfd Werkendam te vergelijken met het einde van de wereld: „En aan het einde van die vijf kilometer lange dijk, bijna aan het einde van de wereld, waar het absolute niets begint, ligt dan Wer kendam. En het voetbalvela van Kozak ken Boys...". Een publicatie als deze zou - tien jaar eerder - de bestuurskamer weer jaren lang tot woest verboden gebied hebben gemaakt voor welke Leidse journalist dan ook. Ook dat zal echter wel verleden tijd zijn. Het bestuur zal nu zeker wèl binnen het jaar bereid zijn tot een verhel derend gesprek. En hoewel dat onmiskenbaar meer is zo als het hoort, Wij van Hutspo(r)t betreu ren dat zeer. Het oude Werkendam, het oude Kozakken Boys: 't had allemaal toch bepaald z'n charme... EXCUSES Een club waar het momenteel ook alle maal wat minder gaat is het Leidse UVS. Neem nu de meest recente compe titiewedstrijd tegen Voorburg. Niet geheel ten onrechte werden na de 0-3 nederlaag blessures en schorsingen als mogelijke oorzaken naar voren geschoven. Toch doet dat een beetje vreemd aan als je twee dagen later verneemt dat het eerste elftal van VVS. met de geschorsten Gerry Jansen en Arthur van Orssagen in de ge lederen, van Melbi Raboens tweede keus heeft verloren. Meest klinkende namen binnen Quick Boys waren op dat mo ment een van een blessure herstellende Gert Aandewiel, Theo van Rijn en Kees Varkevisser. Pijnlijk wederom, omdat daarmee tevens alle mogelijke excuses gelijktijdig overboord gezet moesten wor den. SLOT Nu de voetbal overigens weer aan het rol len is, kunnen de tennisballen weer in de dozen worden opgeborgen. De uitgestelde finales van Roomburg betekenden het slot van het buitenseizoen. Geen harde aces, topspinballen, hoge lobs en harde forehands meer. En zeker geen discussies meer over ballen die al dan niet in of uit zijn. Wij van Hutspo(r)t zullen het mis- Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. FOTO: HENK SNATERSE Jan Snik over de competitie: „Je mag geen twee slechte dagen hebben anders lig je er uit". FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN - Ook het bowlingseizoen is weer van start gegaan. Was het kegelende volkje vorige week al op nationaal niveau begonnen, nu pas begint de regio weer volop in „pi- nactie" te komen. De meest flitsen de start werd gemaakt in de huisle ague van Zuid-West. De in decem ber tienjarige bowlingbond ontving van het trioteam Vermeulen met een al het eerste cadeau in de vorm van een dubbel record. Maar liefst twee hoogste teamtotalen gingen al op de eerste competitie-avond aan diggelen. Het aloude gamerecord van BC Sport (688) uit de begin ja ren '80 ging eraan en werd naar 699 getild. Bovendien verbeterde de formatie van Jan Snik ook het eigen serierecord, dat sinds vorig seizoen op 1829 stond, naar 1914. Wedstrijdsecretaris Snik had zelf een be langrijk aandeel in die explosieve pro- duktie. Hij reikte tijdens de recordgame tot 246, terwijl zijn persoonlijk totaal een respectabel 643 was. Teamgenoot Bas Menken gooide nog hoger (661), Dammes Bergman plaatste 610. Zuid- West levert de regio daarmee nog altijd de beste bowlers. De vier A-spelers (bo ven de 180 gemiddeld) van de jongste Leidse bond hebben hoge jaargemiddel den. Bas Menken en Marius van Kalke ren zijn uitschieters met bijna 189. Ach ter de namen van Snik en Frank Schef- fer, allemaal bowlers van het nationale vijfmansteam Schildersmarkt, staan 186 en 184. Jan Cornet completeert die eer steklasser. Het quintet begon vorige week de nationale competitie prima met een tweede plaats en dient volgende week onder de naam Vermeulen weer aan te treden in de Nederlandse trio hoofdklasse. Daaraan zijn enkele sterke ploegen uit met name Emmen, Eindho ven en Haarlem toegevoegd. Snik over de kansen: „Het zal zeker moeilijker worden dan vorig jaar. Je mag geen twee slechte dagen hebben, anders lig je er uit. Maar we geven ons niet zomaar gewon nen. Dat ligt niet in onze aard". Huisleages Lokaal is de Schildersmarkt-équipe ver deeld over de trio's van Vermeulen en Scheffer Sportprijzen. Het zijn meteen de toonaangevende clubs in de Zuidwes ter huisleagues (competitie in één bow lingcentrum). Op maandag treden de sterkste ploegen aan en is naast genoem de titelpretendenten Ladan nog een kan didaat voor het kampioenschap. De strijd op dinsdag gaat tussen Bowling Stones. Kriek en Tramps. Eerstgenoem de heeft daarbij de beste papieren. De woensdag lijkt een loterij te worden, waarin de regerend kampioen Vijf Pin ten net iets boven de middenmoot uit steekt. De beste teams in de dubbelcom- petitie op dinsdag zijn ongetwijfeld Ver meulen en Schildersmarkt. De tiende verjaardag van de bowlingbond in de Menkenbowling wordt in december ge vierd met een groot feest èn met een open toernooi. Morgen is er een intern toernooi in Zuid-West. Nieuwe telling Leiderdorp heeft wat minder bowlers „huize" Tennbowl ingekregen dan vorig jaar. Vooral op donderdag vielde in schrijving wat tegen. De overige leagues worden op dit moment bepaald door de nieuwe telling. De BBLD heeft een pun tentelling bedacht, die tijdens de eerste periode als proef zal worden toegepast. Iedere game levert 3 punten op, evenals het totaal. Tezamen is dat al 15 punten, waarbij de individuele tegenstanders el kaar per game bovendien nog 1 punt kunnen ontfutselen. Er worden 4 games gespeeld in de Leiderdorpse huisleagues, dus zijn er maar liefst 27 punten per wedstrijd te verdelen. De individuele toppers in Leiderdorp worden gevormd door gevestigde namen als Tony Hoeberichts, Frans Warmer dam, Frank Bokern, Pieter Vis, Kees van der Zwan en An Koster bij de da mes. Stuk voor stuk bowlers, die de A- status bezitten. Op maandag is titelhou der Bax de te kloppen formatie en mo gen Sloos en V&R outsider genoemd worden. Puf Puf en Chemicon zijn de belangrijkste kandidaten op dinsdag, ter wijl de RVC-teams net als vorig seizoen de woensdag wel weer zullen beheersen. Het keurkorps van RVC met Van der Zwan, Vis en Bokern is wat aan zijn stand verplicht, want RVC 1 is de rege rend bondskampioen. Op donderdag zijn er drie Menuet-trio's, die Bax waar schijnlijk geen strobreed in de weg zul len leggen. Noordwijkerhout HBE zal in Noordwijkerhout heersen op maandag. Dat is de verwachting, doch Duyndam en Lelies zijn het daar op voorhand niet mee eens. Laat op die avond staat Hof van Eden al bovenaan. Met daarin Ria Gerritse, de sterkste dame in Noordwijkerhout met 174 ge middeld. Auto Valkenburg staat tweede. Toch is Madeiro, het vroegere Lido, in theorie het krachtigst. Hoewel de vroege dinsdagleague vrij sterk bezet is, zal TZN er vermoedelijk de toon zetten. Hof van Eden doet dat nu in de dinsdag se driemansleague. Toch heeft Auto Val kenburg daar al een veel betere pinfall (het totaal aantal omgegooide pins). Op woensdag staat The Champ aan de lei ding. De nieuwe ploeg is samengesteld uit Joost Duivenvoorde, Marco van de Lans en Bart Adriaens, ofwel de toe komst van de Bowhng Bond Noordwij kerhout. De drie joniaes bowlen al op een gemiddelde van 175 en zullen het de routiniers van Tukker in hun poging de titel te bemachtigen lastig maken. Een goede zaak is, dat Bowling Oostdam de banen weer „onder controle" heeft. Het is vorig jaar door het-slechte oliën niet gelukt ook maar één A-bowler af te leveren, terwijl Noordwijkerhout jaar lijks goed is voor tien bowlers van dat niveau. Sterk punt van de Noordwijker- houters is de jeugdleague. Holiday inn Die situatie is in Holiday Inn wat an ders. Daar is men al blij met twee volle seniorencompetities. Toch is ook de oudste Leidse bowlingbond weer groei ende. Met name uit Katwijk meldde zich een nieuwe groep enthousiaste bow lers, die bovendien redelijke gemiddel den (150-160) neerzet. De meeste bow lers komen uit op dinsdag onder de naam Stroballs en Happy. Er zijn twee favoriete clubs op dinsdag, te weten La Grand en Holiday Inn. Griffioen heeft van de donderdagleague de meeste kwa liteit in zich. TJEERD SCHEFFER howif

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27