Ècid6cSomcwit „Gemeentefonds is een gevaar bibliotheek" Klassiek cadeau STAD OMGEVING WEEK EINDE ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 «3 eronique mag Leidse kabel [DEN Het Leidse college wil de tele- nefeprogramma's van Radio Télé Véroni- 1 op de Leidse kabel toelaten. Het colle- iluit voorlopig een tweejarige overeen- (IN) ist met Véronique. De gemeente Lei- sluit met dit raadsvoorstel aan bij het uit van de Gemeenschappelijke Rege- Antenne- en Energievoorziening Lei- De Stadskabei krijgt in ruil hiervoor vergoeding van 35.000 gulden. De g'di reen komst wordt echter niet aangegaan het Commissariaat van de Media be- dat het doorgeven van de program- in strijd is met de Mediawet, aldus het :ge. Ligt dit commissariaat niet dwars, is Véronique vanaf 2 oktober in de \3dse huiskamer te ontvangen. 1 Schutterij geïnstalleerd Voorzitter D. den Os van de 3 October-Veree- niging heeft gistermiddag de 3 Oktober-Schut- terij officieel geïnstalleerd. Hij deed dat door een sabel te overhandigen aan de officier van de in zeventiende eeuwse kledij gestoken schutters die zich op de zolder van sociëteit De Burcht hadden verzameld. De schutters kregen daarbij ingeprent dat hun functie bestaat uit het vergezellen van het bestuur als dat in het openbaar optreedt. Met de schutterij wordt volgens het bestuur van de 3 October-Vereeni- ging een traditie in ere hersteld die terugvoert naar de tijd van Floris V. Schutters zouden ook ten tijde van het beleg van Leiden door de Spanjaarden een grote rol hebben gespeeld. Om te voorkomen dat de schutterij een al te militairistisch karakter krijgt wordt van de le den alleen „discipline op vrijwillige basis" ver- wacht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Informatie-avond over bouwplan Langegracht LEIDEN Architectenbureau Boudewijn Veldman heeft een bouwplan ontwikkeld voor flats aan de Langegracht en eensgezins woningen aan de Noorderstraat. De architect en de gemeente Leiden geven aanstaande donderdag uitleg over dit plan. De bijeen komst begint om 20.00 uur in de Openbare Basisschool Marnix aan de Houtmarkt. Film in plaats van theater LEIDEN De voorstelling „Vreemde Een den" die Theater Kwibus morgenmiddag zou geven in het -Laktheater gaat niet door. De voorstelling is verzet naar 22 oktober. In plaats van het theaterprogramma begint 's middags om drie uur de film Merlijn de To venaar van Walt Disney. De toegangsprijs bedraagt een gulden per persoon. De Hoeksteen niet opgeheven LEIDEN De openbare basisschool De Hoeksteen aan het Maansteenpad in Leiden wordt niet opgeheven. Het voortbestaan van de school is noodzake lijk omdat er anders niet voldoende on- derwijsgelegenheid in de Hoge Mors over blijft. Dit staat in een raadsvoorstel van B en W. De laatste jaren kampte de school met een teruglopend leerlinge naantal. Vele gezinnen verhuisden na melijk naar eensgezinswoningen in de Stevenshof. Ook werd een omvangrijke renovatie in de wijk uitgevoerd. De re novatie is bijna voltooid, waardoor het aantal leerlingen zich herstelt. Volgens B en W betekent dit dat er weer snel een „levensvatbare" school zal ontstaan. ,ed LEIDEN „Het toewijzen _]van geld uit het gemeente- flrrq fonds is een gevaar voor de kdbibliotheek. Je krijgt bijvoor- beeld de situatie dat de bi bliotheek moet concurreren met nieuwe lantaarnpalen. Dat is een volstrekt ongelijke afweging", vond Marcus Bakker gisteravond. Hij was Jals lid van de Raad van Ad- Z^vies voor Bibliotheekwezen en Informatieverzorging te jgast in de talkshow Lezers of Lasers in de Leidse Pieters kerk. De talkshow werd ge- j houden in het kader van het tachtigjarige jubileum van de Leidse bibliotheek. ,Het geld dat vroeger auto matisch naar de bibliotheek ging, kan nu worden vero verd door andere sectoren. V Het gevolg hiervan kan zijn ;ap dat een bibliotheek vervol- 'gens alleen maar boeken gaat open die lekker in de markt liggen", drukte het voormali ge CPN-kamerlid Bakker zijn bezorgdheid uit over de toekomst van de bibliotheek. Zijn mening werd nauwelijks gedeeld door de andere geno digden. En dat terwijl het centrale thema van de avond „Lezen, nu en in de toe komst" was. De schrijvers Joost Zwagerman, Renate Dorrestein en Marjan Berk interesseerden zich duidelijk minder voor de bibliotheek. Wel klaagden ze tegen ge spreksleider Nico Scheepma ker over de leenvergoeding, die „bitter weinig" was vol gens Zwagerman. Hij kon er precies anderhalf keer van uit eten, zei hij. De vergoe ding van Berk voor het uitle nen van haar boeken, 10.000 gulden, stak hier stevig bij af. Van haar kant kwamen dan ook geen klachten. De grappen en grollen van Hans Dorrestijn waren een welkome afwisseling op de toch wel vaak saaie en trage rgesprekken. Het Dorrestijn Pers Agentschap meldde in de nieuwsberichten dat een Hollandse snackkoning de Chinese muur wilde inrich ten als automatiek. „Typische Hollandse lekkernijen als de bamibal en de loempia zou den ook verkrijgbaar zijn", grapte de nieuwslezer. Aad Nuis sprak als een van de laatste gasten een kort maar ernstig woord. Hij ver telde wel iets wat met het centrale thema te maken had. „Boeken zijn de meest geestverruimende drugs", sprak hij. „Het boek dringt zich niet op zoals andere me dia, de functie kan door geen enkel ander medium worden overgenomen. Een lezer van een boek moet alles zelf doen. Een boek is sober, het is slechts de suggestie van een stem die iets vertelt in het donker. Dat is de grote aantrekkingskracht van het boek", sprak hij poëtisch. Nuis weet niet hoe de biblio theek er in de toekomst uit gaat zien, „misschien wordt de informatie wel overge seind". Wel weet hij dat de bibliotheek nog zeker tachtig jaar blijft bestaan. Censuur moet echter worden uitgeslo ten, bovendien moet niet al leen de smaak van massa worden aangeboden en de drempel moet laag blijven, zo stelde Nuis de eisen vast waar een bibliotheek aan moet blijven voldoen. De viering van het tachtigja rig bestaan van de Leidse bi bliotheek wordt vandaag be sloten met een boekenmarkt in de Pieterskerk. Familie Kegge komt tot leven op de Beetsbank Gezellig op de Beets-bank, dat zaten de schrijvers Maarten 't Hart (links in jurk) en Maarten Biesheuvel (rechts met hoge hoed) met tussen hen in cultuurwethouder Fred Kuijers en rechts een jonge bewon deraar. De schrijvers brachten gistermid dag het echtpaar Kegge uit Beets' Camera Obscura tot leven. Zij hadden die ver kleedpartij op touw gezet ter gelegenheid Samen declameerde het echtpaar voor de onthulling van de bank vol overtuiging de „Ode aan De Burcht" van Beets. Aanlei ding daarvoor was een dubbel feest. De Leidse bibliotheek viert haar tachtigjarig jubileum en het boek de Camera Obscura bestaat honderdvijftig jaar. „Nicolaas Beets mag dan in Haarlem geboren zijn, de Camera is bij uitstek een Leids boek. Het werd voor het grootste deel geschre ven op zijn kamer aan de Breestraat, op een steenworp afstand van de Burcht", vertelde Peter van Zonneveld, kenner van de 19e eeuwse letterkunde op de feestelij ke bijeenkomst. foto: wim van noort JJit bijdragen van: Frank giurman, Janet van Dijk en irie Katsman. juiste plek en de hele kolonie bemoeit zich daarmee. Voor dat de zaak is uitgezocht zijn de slapende bewoners natuur lijk al lang wakker. De kau wen zoyden niet agressief zijn tegen mensen, dus voor Hitchcock-achtige „Birds-ta- ferelen" hoeft niemand be vreesd te zijn. Autohaters worden door de vogels zelfs op hun wenken bediend, want geen automobilist denkt er nog aan zijn vierwieler on der de bewuste bomen te par keren. De gemeente Oegstgeest wil iets gaan doen aan de plaag. Daarbij wordt gedacht aan het inzetten van een valkenier. Het optreden van een valk als mobiele eenheid tegen kau- wenrellen blijkt op andere plaatsen goed te hebben ge werkt. Geruchten als zou wet houder Ton Kohlbeck met le den van de commissie open bare werken langdurig in dis cussie willen gaan met de vo gels worden door het gemeen- teïflhs met klem tegengespro ken. Een dergelijk hardhandi ge aanpak wordt pas in laatste instantie overwogen. Vergeten (1) Politiek is altijd een serieuze aangelegenheid geweest in Leiden totdat de partij'Leiden Weer Gezellig (LWG) in de gemeenteraad kwam. De eni ge door wie Bernard Stöxen tot nu toe serieus werd geno men was Jacques de Coo. Een man die het liefst het CDA [auwen (1) Iji kauw, een grote, zwarte 3n'aaiachtige vogel rukt op in e it stedelijke gebied. In steeds otere aantallen bevolken .gangsters" onder de gels woonwijken en fenen er soms een ware ter- ^jur uit. Kleinere vogels, zo de mussen, lijken het on- rspit te delven als de vlie- ide „mafiosi" weer een ge- id hebben veroverd. w teveel mensen worden in de a mer niet vroegtijdig gewekt de kauwen op hun dakka- lien rondstampen en met in snavels het dak proberen ipot te hakken om een ge- nikte nestplaats te vinden. De vaak worden mensen et opgeschrikt als deze irarte gevederde vriendep eer eens met elkaar over top liggen en krijsend een eine bendenoorlog proberen Z0(J vertegenwoordigen in de bei slechten. Om nog maar te >T.eiHQP opmppntpraaH Hot Smachtend Met een smachtende blik op het ge zicht moet de Leidse wethouder Paul Bordewijk op de achtergrond toezien hoe zijn collega Marietje van der Mo len de elf-jarige Martijn van Vliet te woord staat. Martijn pleitte bij haar voor de verkoop van pannekoeken in het theehuis van de Leidse Hout. De elfjarige Leidenaar hoorde tot de schaarse bezoekers van de dinsdag door de stichting Burgerschapskunde in de Stadsgehoorzaal gehouden ont moeting van de Leidse burgerij met het gemeentebestuur. Paul Bordewijk zat niet voor niets smachtend te kij ken: de hele avond wilde welgeteld één bezoeker een gesprek met hem. De avond was volgens Burgerschaps kunde bedoeld om een dialoog tus sen burgers en bestuurders op gang te brengen In de praktijk draaide het uit op een ordinaire veekeuring, miss verkiezing of matig bezochte verkie zingsbijeenkomst. Waar het om draai de was de vraag wie van de raadsle den zich het populairst mocht noe men. En dat leverde dit soort tafere len op (zie ook: Vergeten) foto: wim van noort Franse hondedrollen anders zijn dan de Nederlandse. Min der compact, of zo". Vergeten (2) 'ijgen van de grote hoeveel- vogeluitwerpselen ,72fiarmee deuren of ruiten irden gebombardeerd, ft steeds meer plaatsen ko- ,27pn klachten bij de gemeen- isturen over het wange van kauwen binnen. Uit Leidse Professoren- en irgemeesterswijk, Leider en Oegstgeest bijvoor beeld. De bewoners van de 35j)uise de Colignylaan in egstgeest worden uit hun 16aap gehouden door honder- 97fn kauwen die zich in bo en hebben genesteld. Ze '78jaken de hele nacht herrie ,621 hebben de straat voorzien »n een dikke laag vogelpoep. ,241au wen (2) lorvechter van de veront- ite bewoners is het VVD- idslid prof. H. Kamphuisen. wetenschappelijk ge looide raadslid heeft zich in zaak verdiept en kwam tot i ontdekking dat de kauw in rote groepen leeft, waarin ie- zijn plaats moet ken- at en. Als een vogel op de ver- irde plek in een boom gaat Iten, krijgt hij onherroepe- mot met de vogel die daar :1 thuishoort en dan zijn de ïen gaar. twee vogels gaan een luid- ihtige discussie aan over de Leidse gemeenteraad. Het lukt hem echter niet om daar binnen te komen en dus heeft hij zich maar opgeworpen als steun, toeverlaat, voorzegger en tekstschrijver van de voor malige kroeghouder Stöxen. En dat probeert De Coo te doen in een stijl die past bij een partij met een zo vrolijk imago als LWG. Dat Stöxen tot niets in staat is zonder De Coo bleek dinsdag avond ook tijdens de in spraakavond voor burgers in de Stadsgehoorzaal. Stöxen was het constant volstrekt eens met de opmerkingen van de burgers tegenover hem. Natuurlijk moet de politie strenger optreden, natuurlijk is het belachelijk dat er wei nig agenten zijn, natuurlijk staan er te weinig toiletwa gens op 3 oktober, natuurlijk doet de 3-October Vereeni- ging het verkeerd, uiteraard moet de binnenstad autovrij, natuurlijk is LWG tegen hon- depoep op straat. „Het is frustrerend", zei Stöxen over dat laatste onder werp. „Maar er is nu heel wat veranderd. LWG heeft met dit soort items hoog gescoord. Hoewel ik nog steeds vind dat het Parijse systeem met een stofzuigertje moet worden in gevoerd. Maar dat schijnt hier niet te kunnen omdat de Een burger sneed het volbou wen van de stad aan. „Ooo", riep Stöxen uit. „Je weet toch hoe ik erover denk. We had den daar een slagzin voor. Niet bouwen op sportvelde- n...uhm...hoe ging het ook al weer.. .uhm... niet bouwen- ...uhm...Stöxen denkt door, De Coo zegt het voor („Bouwen op sportvelden en groen, niet doen"), Stöxen hoorde het niet. De Coo babbelde verder met de bezoeker over de Kaasmarkt. Stöxen brabbelde nog steeds, maar vijf minuten later wist hij het weer: „Nooit bouwen op sportvelden of groen, niet doen", riep hij blij. De Coo zat niet stil deze week, want hij produceerde schriftelijke vragen aan het college over het plan van wet houder Hans de la Mar om bij wijze van proef in buurthui zen spreekuren te gaan hou den. Bovendien wil de linkse wethouder het voor burgers gemakkelijker maken om ambtenaren aan te spreken. „De uitgave van een telefoon lijst van gemeenteambtenaren en een persoonlijke rondgang door de Leidse wijken met de bedoeling problemen geschei den op te halen", is de om schrijving die LWG gebruikt voor de ideeen. Stöxen (De Coo dus) vraagt zich af of het college De la Mar een goede stadsplatte grond en een kompas ter be schikking wil stellen, of er niet beter een telefoonlijst met nummers van burgers kan worden gemaakt zodat ambtenaren de mensen zelf kunnen bellen, of de wethou der voor zijn rondgang is ver zekerd en of de telefoonactie en de rondgang worden opge nomen voor een uitzending van RT-Véronique. Kortom, serieus kunnen deze vragen niet zijn. Dus zullen ze grappig zijn bedoeld. LWG is helemaal vergeten dat altijd lollig ook niet leuk is. Vaagheid De begroting van Voorscho ten is één van de ondoorzich tigste die in de Leidse regio wordt opgemaakt. Wethouder J. van Dalen van financiën slaagt er met zijn ambtenaren ieder jaar weer in een getal- lenbrij te produceren waar voor de leek geen touw aan vast valt te knopen. Ook een persoonlijke toelichting brengt weinig licht in het ab solute duister. Raadsleden verbaasden zich in vorige jaren over de enor me overschotten in geheim zinnige fondsen en de para doxale bezuinigingen die daarmee gepaard gingen. Het bezuinigingsbeleid lijkt dit keer van de baan, maar enig ander beleid valt er uit de Voorschotense kosten- en ba tenanalyse voor 1990 niet te destilleren. De op nieuws beluste verslag gever die nog wat woorden tussen de getallen heeft weten te ontdekken, leest alleen dat er over plaatselijke belastin gen nog moet worden gedis cussieerd en dat er een ton aan geld beschikbaar is voor nieuw beleid. Wat dat nieuwe beleid inhoudt blijft in neve len verborgen, of het zou moeten slaan op de aankoop van „roemers" door de ge meente die als relatiegeschen ken zullen worden ingezet. Maar die kosten slechts 2500 gulden. Wethouder Van Dalen kan niet worden verweten dat hij lichtzinnig met de Voorscho tense financiën omspringt. Hij zou zonder concurrentie tot de beste spaarder van Voor schoten kunnen worden uit geroepen. Zelf stelt hij dat hij geen middelen hoeft te verga ren als de gemeenteraad geen wensen op tafel legt. Kenne lijk zijn de raadsleden zeer bescheiden, of zijn ze afge schrikt door de steeds terug kerende bezuinigingen. Opmerkelijk is wel de zorge lijke vermelding in de nota van aanbieding dat er geen rekening is gehouden met pensioenen voor eventueel na de gemeenteraadsverkiezin gen van 1990 aftredende wet houders. Zeker is namelijk dat wethouder Van Dalen dan zelf met pensioen gaat, en ook de andere twee wethouders hebben inmiddels een gevor derde leeftijd bereikt. Jachthaven Gebrek aan creativiteit kan burgemeester en wethouders van Koudekerk aan den Rijn in elk geval niet worden ver weten. Menig Koudekerker zal zich afgelopen zaterdag beslist even de ogen hebben uitgewreven bij het lezen van het jongste idee ontsproten aan het brein van de nijvere gemeentebestuurders: een heuse jachthaven! Nog nauwelijks bijgekomen van het belegen, afgestofte plan Kerkewijk sleurt het nooit aflatende college de Koudekerkers mee in nieuwe avonturen, die zich ditmaal op en rond het water af moeten gaan spelen. Waar nu nog prachtige weilanden, alleen opgeschrikt door de beroering van grazende koeien liggen, zal in de toekomst een woud van masten oprijzen. Wie even zijn fantasie de vrije loop laat, ziet de statige jach ten al onder het rustieke bruggetje (even snel in de Dorpsstraat aangelegd) door zeilen. Een jachthaven maakt een woonwijk aantrekkelijk en past in het landschap, zo redeneert het gemeentebe stuur. Bij weiland hoort wa ter, en bij water horen jach ten. De argeloze Koudekerker kijkt zo langzamerhand ner gens meer van op. Wie weet wat het college volgende maand weer bedenkt. Een ca sino in het gemeentehuis mis schien? Dat komt toch maar leeg te staan als de herinde ling doorgaat. Wat een toeloop van inwoners en werkgele genheid zou een gokpaleis in het Witte Huis aan de Rijn met zich meebrengen! Als al die nieuwe mensen willen wonen, is snel de hele polder volgebouwd. Koudekerk is dan door alle Kerkewijken, jachthavens en casino's een soort Las Vegas-in-de-polder geworden. Het eens zo bescheiden dorp is dan zo gegroeid dat een herindeling niet meer nodig is. Regeren is vooruitzien; zou het Koudekerks gemeentebe stuur soms op deze manier onder de herindelingsplannen uit willen komen? Administratie van bevolking geautomatiseerd LEIDEN Burgemeester C. Goekoop stelde gistermiddag met een simpele druk op een toetsenbord het nieuwe geautomati seerde bevolkingssysteem van de gemeente Leiden in werking. Deze vernieuwing was noodzakelijk omdat het rijk in 1990 de persoonskaart wil vervangen door een computerbestand. „Eindelijk mag ik iets doen waar ik geen verstand van heb", zeir Goekoop tijdens zijn toespraak en vervolgde: „Automatisering moet kennelijk, al hebben we het eeuwen lang zonder gedaan". Ook sprak Goekoop de hoop uit dat de gevreesde computervi russen in Leiden niet zouden voorkomen. Hij pleitte dan ook voor een „schaduwsysteem" dat nog gewoon met de hand kon worden bijgehouden. „De stadhuisbrand van 1929 heeft ons ge leerd dat dat nodig kan zijn". Niettemin prees Goekoop de direc tie burgerzaken voor de inspanning die is geleverd voor de in voering van het nieuwe systeem. Claimcare voor slachtoffers van ongevallen LEIDEN Ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid, voor heen de Ziekenfondsen CZH en RZLA, heeft een afdeling Claimcare opgericht. De afdeling staat paraat voor slachtoffers van verkeers- en bedrijfsongevallen. Zorg en Zekerheid wil hiermee voorkomen dat slachtoffers op vaak ongunstige schik- kinsregelingen, voorgesteld door de tegenpartij, ingaan. Geble ken is dat veel verzekerden dringend behoefte hebben aan des kundige hulp bij het verhalen van de schade die zij zelf lijden. Claimcare krijgt al in een vroeg stadium signalen over ongeval len. Er kan dan snel contact worden gelegd met de verzekerde. Het accepteren van een ongunstige regeling kan worden voor komen en ook kan de vergoeding van smartegeld veilig worden gesteld, aldus de verzekeraar. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest O.I.V. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:4Voorl.: Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeauiAt»*r\ noor (betreffende letter) naar: Postcode/plaats: CeidaeSoiwa/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13