3verleven Veronique en TV10 hun geboorte? Duiven leggen het af tegen Boeing HeidM Souoaiit JESLISSENDE WEEK VOOR COMMERCIËLE ZENDERS TEGENWIND SPEELT VOGELS PARTEN Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Len krant voor u! - IINNENLAND VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Wat zullen er deze week jen zweterige voorhoofden worden afgeveegd! Wat zal er gezucht worden, jni -escholden en geklaagd, fiet Wat zullen ze hun handen gan yringen in Hilversum, s net hun voeten stampen dite Aalsmeer. Wat zullen an* ie slecht slapen in .uxemburg. Het is erop of •ronder. Radio Télé ïferonique is vast van plan op maandag 2 oktober net uitzen^en te uit jeginnen, het Pa, ;ommissariaat voor de •k n iedia zal voor die tijd 'an bepalen of dat mag of niet. En daarvan hangt Dok de toekomst van k rV10 af en die is weer niet onbelangrijk voor de ^publieke omroepen. Cen verslag vol gierende enuwen. De omroepsters van Veronique presenteerden zich gisteren. Van links naar rechts: Maggie Monlitor, Manon Thomas, Irene Moors en Caroline Tensen. Lex Harding tijdens de presentatie van 'zijn' Veronique. FOTO'S: PERS UNIE UXEMBURG/ AALS EER De naam en de ebe! ïboortedatum staan vast, for kaartjes zijn al gedrukt: tap| eronique, 2 oktober •be )89. Maar de bevalling loet nog geschieden en al ïtkennen ze dat in alle onaarc*en' de aanstaande -lag iders (Vader Lex Har- n i ng, onechte moeder Rob jen ut) staan te trillen op J f" un benen. Op het laatste loment hebben ze giste- hui in nog een lading journa ls sten naar Luxemburg n, d evlogen om te melden 1 at hun dochter ook pro- ■amma's gaat uitzenden het Duits en het Engels. IfnJaar het is nog de vraag Veronique daarmee in ogen van het Commis- iriaat voor de Media een chte buitenlandse zender rordt, en derhalve heb- en Harding en Out reden vrezen dat hun dochter hien doodgeboren kindje V( al blijken te zijn. it drie weken geleden zag de Wapen Om een échte buitenlandse omroep te zijn, aldus mr. Bou- kema, moeten je programma's bestemd zijn voor het land waarin je bent gevestigd en van daaruit naar Nederlandse kabelnetten worden overge bracht. Bovendien wijst de rechter op een zin uit de toe lichting bij de mediawet. Mi nister Brinkman zegt daarin dat tegen de uitzending van werkelijk buitenlandse pro gramma's geen bezwaar be staat. „Ze vergroten immers in belangrijke mate de keuzemo gelijkheden voor de kijkers en tonen tevens het eigen karak ter van de omroep in het land van uitzending". Volgens het CDA-kamerlid Mbrten Beine- ma heeft de Raad van State daarmee een voorwaarde ge formuleerd waaraan Veroni que en TV10 onmogelijk kun nen voldoen. „Hun program ma's moeten nu immers het ei gen karakter van hun zogehe ten moederland, Luxemburg dus, vertonen. Hoe willen ze dat doen, als ze met puur Ne derlandse programma's ko men?" 10 lb gei •komst voor Veronique en '10 er nog zonnig uit. Aller- ;n, zelfs bij het CDA, be de overtuiging wortel te hieten dat commerciële om- ep 'onvermijdelijk' was. Om- bovendien het Commissa- aat voor de Media, dat om- epen toest aan de bepalingen n de mediawet, liet weten ets te kunnen doen tegen de -bochtconstructie' (Neder- adse programma's via het jitenland aan Nederlandse jkers aanbieden), liepen Lex lzt»»-<-i;ng en Joop van den over van zelfvertrou- veranderde plotsklaps en de Raad van State op 1 ptember het doodvonnis uit- irak over Cable One", het imerciële radiostation van illem van Kooten, dat ook ïbruik maakte van de U- xht. De Raad van State be- aalde dat deze constructie in rijd is met de mediawet en at Cable One dus de kabel af west; exit Van Kooten. Hoe eze ex-disc-jockey (Joost den raaijer) ook beweerde een uitenlandse zender te run en, mr. P.J. Boukema, voor- tter van de Afdeling Recht- iraak van de Raad, oordeelde nders. Uit het vonnis: „Het an niet de bedoeling van de •etgever geweest zijn de uit- ending mogelijk te maken an omroepinstellingen die ich in het buitenland hebben evestigd met de bedoeling de lederlandse omroep te ontwij- De uitspraak van de Raad van State kan haast niet anders zijn dan de laatste nagel aan de doodskist van Veronique en TV 10, al zijn deze omroepen daar zelf nog lang niet van overtuigd. Het Commissariaat voor de Media heqft met het vonnis van de Raad van State een doeltreffend wapen in handen gekregen om Lex en Joop van de kabel te weren. En reken maar dat Piet van der Sanden, verklaard tegen stander van commerciële om roep, voorheen CDA-kamerlid en nu lid van het Commissari aat, staat te trappelen om dat wapen aan te wenden. Het Commissariaat heeft aange kondigd op 28 september uit spraak te zullen doen, daartoe opgejaagd door de NOS en de STER, voor wie een doorgifte verbod op Veronique en TV10 niet snel genoeg kan komen. Weliswaar kunnen de kijkers die over een schotelantenne beschikken en dus niet op de kabel aangewezen zijn de programma's van de com merciële zenders altijd nog uit de ether plukken, maar hun aantal is te gering om com mercieel interessant te zijn; de adverteerders zien in hen te weinig brood. Als de kabelex ploitanten het signaal van Ve ronique en TV 10 niet door mo gen geven, hebben hun uitzen dingen geen zin. Voor TV 10 geldt dat nog klemmender dan voor Veronique. Veronique Vol enthousiasme zette Joop van den Ende zijn plannen met TV10 uiteen tijdens de presentatie van de commerciële zender dit voorjaar aan het publiek. FOTO: DIJKSTRA zendtijd. Daarmee haalde Van den Ende in twee weken tijd voor 208 miljoen gulden aan contracten binnen. Niet omdat hij zijn heilig geloof in de kijk cijfers had overgebracht op de adverteerders, maar omdat de slimme rekenmeesters bij de reclamebureaus concludeerden dat ze zich aan deze offerte nauwelijks een buil konden vallen. Overigens zegt een lid van de marketing-afdeling van TV 10 dat met de adver teerders geen afspraken zijn gemaakt over genoegdoening als er helemaal niet uitgezon den zal worden; aan die moge lijkheid wenst men in Aals meer in het geheel niet te den ken. heeft, als onderdeel van het Luxemburgse CLT, een lange adem en kan, na verlies in de eerste ronde, eventueel later terugkomen. Bij TV 10 daaren tegen is tijd geld, daar is het ongeduld groter. TV10, dat op 28 oktober met uitzenden wil beginnen, heeft zich tegenover de adverteer ders het kwestbaarst opgesteld. Lex Harding kan zich in haar lange aanloopperiode wel wat tegenvallende kijkcijfers ver oorloven, maar Joop van den Ende niet. Die geeft, tot verba zing van de reclamemakers, een 'kijkdichtheid-garantie'. De adverteerder betaalt op grond van de door Van den Ende gegarandeerde kijkcij fers (afhankelijk van het pro gramma variërend van vier tot zeventien procent) en krijgt compensatie als dat cij fer niet gehaald wordt. Als de kijkdichtheid tien procent of meer achterblijft bij de prog nose, krijgt de adverteerder het verschil uitbetaald in extra Kijkersgunst De kijkcijfer-prognoses van TV 10 zijn door de reclamema kers met de nodige scepsis ont vangen. Tien procent kijk dichtheid staat gelijk aan 1.185.000 kijkers, en dan te be denken dat Van den Ende de Bijdragen van: Rik in 't Hout Jean-Pierre Geelen André Horlings Henk Waninge Frits Bromberg Stevo Akkerman adverteerders zeventien pro cent in het vooruitzicht stelt bij de grote shows met gega randeerde publiektrekkers als Ron Brandsteder, Jos Brink en Sandra Reemer. Omdat niet geheel Nederland bekabeld is, zal het TV 10 niet meevallen werkelijk zeventien procent van het totaal aantal televisie kijkers aan zich te binden; de omroep moet daarvoor, zo is berekend, 34 procent van de potentiële ontvangers berei ken. En dat terwijl Veronique ook strijdt om de kijkersgunst, evenals de publieke omroepen, die ontwaakt lijken te zijn uit een lange winterslaap en weer hevig aan de weg timmeren. Vertrouwen op de gunst van de kijkers, zocds TV 10 doet, is ook om andere redenen ris kant. Kijkers zijn minder voorspelbaar dan omroepbon- zen wel zouden willen. Neder land 3 is daar een uiterst pijn lijk voorbeeld van. Voor be langrijke J sportwedstrijden weet 'iedereen' die zender feil loos te vinden. Maar andere vertrouwde, vroeger vrij hoog gewaardeerde programma's, die naar '3' verhuisden, stier ven er een stille dood, of leven er kwijnend voort. De reclamemakers zien de bui al hangen. Deze week werd bekend dat media- en recla mebureaus hun klanten advi seren voor 1990 opties te ne men bij zowel de STER als de twee commerciële zenders, „om straks niet uit de boot te vallen". Ze hebben de tijd tot eind oktober, dan wordt de STER-zendtijd definitief ver deeld. Tot dan kunnen ze kos teloos annuleren. „Mocht blij ken dat TV 10 en Veronique niet op de kabel mogen, en dus door niemand te ontvangen zijn, dan hebben wij alles ge reed om tot een herverdeling van budgetten te komen", zegt R. Brounts, bestuurslid van de Vereniging van Erkende Re clame-adviesbureaus en werk zaam bij het reclamebureau Ogilvy Maters. De STER ziet de adverteerders graag (terug)komen. Directeur Smeekes wijst er fijntjes op dat alleen zijn organisatie „alle tv- huishoudens" kan bereiken. En de STER heeft zich, onder druk van de dreigende komst van Veronique en TV10, wat aangepast aan de wensen van de commercie. Plotseling werd mogelijk wat altijd onbe spreekbaar was: de tarieven CDA-kamerlid Marten Beinema doet er - in navolging van zijn ex-collega Van der Sanden - alles aan om de commerciële zen ders tegen te houden. FOTO: DIJKSTRA werden per dag vastgesteld. Daardoor is, om maar het meest aansprekende voorbeeld te noemen, Nederland 1 op woensdag het goedkoopste ad verteerders-tijdstip geworden. Op dat moment zendt via Ne derland 1 de Evangelische Omroep uit. Sterren Intussen is het zowel bij TV10 als bij Veronique absoluut not done om ook maar hypothe tisch te opperen dat hun avon tuur strandt op de Nederland se wet. Ten kantore van Lex en Joop heerst louter vrolijk optimisme. Hoera, alles gaat goed, en alles blijft goed gaan, ook al gaat het nog zo fout. De woordvoerder van TV 10 andere medewerkers laten zich niet benaderen acht de kans op slagen ongeveer „dui zend procent". Derhalve ziet hij er weinig in antwoord te geven op de vraag wat er toch met al die sterren moet gebeu ren als TV10 flopt. TV 10 flopt niet, is zijn reactie. Ja maar, stel nu eens, je weet toch nooit, etcetera. Dan volgt een be scheiden uiteenzetting: De meeste sterren, zoals Hennie Huisman en Jos Brink, waren en zijn in dienst van Joop van den Ende Productions. Dit be drijf leverde voorheen spelle tjes aan Hilversum en tegen woordig aan Aalsmeer, par don: aan Milaan. De toekomst van TV10 heeft geen directe invloed op hun dienstverband. Dat ligt anders voor de men sen die bij TV 10 zelf in dienst zijn. Zij hebben een contract, hetzij voor één, hetzij voor drie jaar. Aan die looptijd zijn beide partijen gebonden. Maar waar hebben we het eigenlijk over? Alles gaat goed, en alles blijft goed gaan, hoera. Zo mogelijk nog opgewekter is de stemming bij Veronique, en wat een geluk dat een lading journalisten daar deze week van mocht meegenieten! Pro gramma-directeur Ruud Hen driks was niet meer te stop pen: „Ook al kijkt alleen mijn schoonmoeder, dan nóg gaan we op 2 oktober 's avonds om zes uur de lucht in. En op dat moment doet het er niet toe of we wel of niet op de Neder landse kabel zitten". Die zelf verzekerde opgelatenheid straalden ook de overige Vero- nique-werknemers uit. Jam mer dat het journaille zo door bleef zeuren over de gevolgen van een eventuele negatieve uitspraak van het Commissari aat van de Media. „Heeft er dan niemand iets inhoudelijks te vragen over het komende winterprogramma?", vroeg de persvoorlichtster wanhopig. Het bleef daarna lang stil. De dames en heren verslaggevers waren naar Luxemburg geko men om meer duidelijkheid te krijgen omtrent de haalbaar heid van het commerciële avontuur. Maar dat is nu net niet het onderwerp waar Viola van Emmenes, Dieuwertje Blok, Jos Kuijer, Wessel van Diepen en al die andere Vero- nique-coryfeeën het graag wil den zouden hebben. „Ik ben momenteel alleen maar bezig met de invulling van mijn pro gramma", zei Van Emmenes. „En ik weet zeker dat al mijn collega's dat doen. Ik kan me absoluut niet druk maken over allerlei juridische steekspelen. Wat dat betreft heb ik alle vertrouwen in Lex Harding. Hij is onze 'vader' en waakt over zijn kroost". Zelf zegt va der Harding dat hij bezig is „de zaak in alle rust op te bou wen", maar ook hij veegt zijn voorhoofd af bij de gedachte aan de bevalling van Veroni que, 2 oktober 1989. Zeker we ten. Harding ziet toekomst in schotelantennes (Vervolg van de voorpagina) Kosten noch moeite hadden Harding c.s. gespaard om de pers ervan te overtuigen dat het wel snor zit met Veronique en dat de programma's van een goede tot zeer goede kwa liteit zijn. Over programma's werd echter niet gepraat - dat tot grote teleurstelling van de makers - maar des te meer over de status en de overle vingskansen van de zender. Harding: „We gaan uitzenden, hoe dan ook. Als we niet op de Nederlandse kabel komen, richten we ons in eerste in stantie op de Belgische en Lu xemburgse markt. Bovendien zullen we het gebruik van schotelantennes stimuleren. Dat gaat nog een enorme vlucht nemen, ook in Neder land. En niet in de laatste plaats starten we een juridi sche procedure als we niet tot de kabel worden toegelaten". Dus, Veronique heeft de Ne derlandse markt niet eens no dig, klonk het vanuit de zaal. Harding bevestigt noch ont kent: „In tegenstelling tot TV 10 hoeven we het niet in korte tijd te maken. Wij garan deren bijvoorbeeld geen kijk dichtheid. Er wordt vanuit ge gaan dat we de eerste jaren met verlies draaien. Het zoge noemde break-even point is na drie jaar. Dan zal er winst ge maakt moeten worden". Dertig procent van de pro gramma's wordt uitgezonden in het Nederlands, de rest is Engels-, Duits- of Luxemburg- stalig. Harding erkent dat de beslissing om Veronique een meer Europees jasje aan te me ten, te maken heeft met 'de huidige politieke situatie in Nederland'. Het Europese karakter van de zender blijkt bijvoorbeeld uit de programmering overdag. Tussen negen en tien uur 's- ochtends wordt er elke dag zakennieuws in het Engels en Duits gebracht, terwijl er later in de ochtend en aan het begin van de middag amusements programma's in de Duitse taal op het scherm komen. Verder zijn er diverse programma's, die niet ondertiteld worden. Wie zijn de coryfeeën die de Veronique-kar moeten trek ken? Vergeleken met TV-10 zijn dat er niet zoveel. De meest bekende zijn Catherine Keijl (dagelijks met een 'Ont- bijtshow'), Viola van Emmenes (een programma vol roman tiek), Jaap van Meekren, Wes sel van Diepen, Jos Kuijer en Patty Brard. te gezagvoerders Hans Buining en Gerrit van Gelder van de Dakota en Wout Bokstein en Dirk Lokhorst van de Boeings Stearman en 737 bewonderen op Gatwick een van hun concurrenten. LONDEN/AMSTERDAM Natuurlijk stond het van tevoren al vast. De 250 onfortuinlijke postdui ven die het gisteren in Londen moesten opnemen tegen een Boeing 737 wa ren nog niet gearriveerd toen het gezelschap uit reis- en mediawereld al lang en breed op het zon nige dakterras van Trans- avia Airlines te Schiphol stond te borrelen. Toch durfde één van de dui- venbezitters na afloop van deze „ralley" nog een slag om de arm te houden voor een eventuele volgende keer: „Bijna niemand weet dat duiven bij een goede wind meer dan honderd kilometer per uur kunnen afleggen. Wanneer mijn duiven vandaag geen tegenwind hadden gehad, zouden ze een goede kans hebben gemaakt", aldus de veron gelijkte duivenhouder. „Luchtvaarthistorie" zou er gisteren geschreven gaan wor den, zo beloofde de aankondi ging. Gevreesd moet echter worden dat de geschiedenis boekjes nimmer zullen reppen over deze „pigeon-ralley", die Transavia Airlines zo groots aankondigde. De hele wed strijd bleek namelijk slechts één doel te moeten dienen: promotie, al was niet altijd even duidelijk van wie of wat. Transavia Airlines? De Post duivenvereniging? Het vlieg veld Gatwick, waarover uitge breide „peptalk" werd uitge stort over de aanwezigen? Maar wat dan te denken van het pr-praatje, later op de dag, van een manager van de Ne derlandse Spoorwegen? Zo'n vijfentwintig journalisten en dertig vertegenwoordigers uit de reiswereld ondergingen de voorstelling gelaten. Zij lieten zich de kans niet ontglippen een dagje verwend te worden in de Boeing 737 en de Dakota DC9, die heen en weer van Schiphol naar Londen vlogen. Wat besmuikt begaf het jour naille zich in colonne door de drukke hallen van Gatwick, begeleid door opzichtige Transavia paraplu's. Om na een korte treinreis te belanden in een klein parkje midden in het centrum van Londen, waar zwervers en dronkaards zich plotsklaps gestoord zagen door Hollandse kaasmeisjes, laatdunkende blikken van driedelig grijs-gekostumeerde heren, en kisten met 250 druk- fladderende postduiven. Dat die laatsten nog zo'n drie kwartier op zich lieten wach ten, ontlokte menigeen de ge vleugelde woorden van caba retier Toon Hermans: „De dooif ies dood". „Ridiculous", reageerde een Engelse toeschouwer, nadat ze hoorde van de missie van dit eigenaardige clubje Hollan ders. Na de aanblik van die ene duif die zich direct na vrij lating precies de verkeerde richting uit begaf, hield ze het gefladder voor gezien. Gevlogen De vogels waren gevlogen, de genodigden dienden zich als een speer te begeven naar het vliegveld, vanwaar de race te gen de duiven zou beginnen. Of men nog wel even vol be wondering de eveneens deel nemende Boeing Spearman uit 1942 wilde aanschouwen alvo rens in de Dakota te stappen. Het hoe en waarom was de meesten toen nog steeds niet duidelijk. De voorspelde ge schiedschrijving was ten een- enmale uitgebleven. De dui ven verloren fors. En de toe spraak van de directeur mar keting Nederlandse Spoorwe gen bij terugkomst in Neder land voldeed al niet aan de voorspelde nieuwswaarde van het tafereel. Of het moet de „onthulling" zijn dat de Spoor wegen gaat proberen binnen vijf jaar het aantal Schiphol- reizigers te verdubbelen van twintig naar veertig procent. En dat de trein gisteren proef ondervindelijk het snelste en goedkoopste openbaar-ver voermiddel bleek, zullen wij vermoedelijk ook nooit in his torische boekwerkjes aan gaan treffen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5