paardengedoe" •Ik kom hier voor het INSJESDAG 1989 IN DE STROMENDE REGEN Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! CeicbeSotyuHit WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 NENLAND Rechts: Bewoners van het tehuis voor oud militairen in Brombeek, slaan de gebeurtenissen gade bij het Paleis Noordeinde. Zij zijn aanwezig op uitnodiging van de koningin. i Prinses Juliana volgt de rijtoer wederom vanuit het gebouw van het Kabinet der Koningin aan de Korte Vijverberg. j de volk innei bet he le pi et „tr aanb iatreg infe aar h et de 1MT hygi g even n nie Deze matroos van de Koninklijk Marine laat zich door al dat hemelwater niet uit het veld slaan. Hij is water gewend. HAAG Dat uitge- 0p Prinsjesdag de Koets voor het traint jn de geschiedenis b acht Friese paarden getrokken en het- en toe bij bakken wafle hemel valt, is louter te tal. en a - Eacft niets te maken met dat Friesland een is. Het befaamde Oranjezonnetje, die door de weermannen iw»..--- middaguren is beloofd, ?ctie jtijdens de traditionele rij- rdrini verstek gaan. De zon in p Pas na 3floop van de in dePnscène door het potdich- _i-k-auwe wolkendek. bekéle honderden mensen heb- pich onder de plastic luifel het hamburgerrestaurant Buitenhof verschanst de regen. „Goed weer coiffure", probeert een de stemming er in te Een man heeft tot zijn foto gemaakt". zegt zijn metge- Kijk eens naar de de dranghekken op de in de Lange Vijverberg Toernooiveld staat het tot zijn enkels in het waar is' nu toch waar de koningin balkon ver meer droog met paraplu's. Wie geen regenscherm bij zich heeft schuilt zoveel mogelijk onder de vele afdakken langs de route. De soldaten, die de erewachten v vormen moeten zich de regen laten welgeval len. Met doorweekte unifor men houden zij stand. Weer of geen weer, om precies een uur stappen koningin Bea trix, prins Claus en kroonprins Willem-Alexander voor het Paleis Noordeinde in de Gou den Koets. De koningin gaat gekleed in een met zijden be drukte mousseline robe met blauwe, paarse en turquoise kleuren en een blauwe hoed. Terwijl de Gouden Koets ver trekt, schieten militairen op het Malieveld traditiegetrouw kanonnen af, elke minuut wordt er een saluutschot (een zogeheten minuutschot) gelost. De schoten zijn langs de route niet hoorbaar. Daarom heeft men in juli een proef genomen met het afschieten van de ka nonnen op de Lange Vijver berg. Maar uiteindelijk heeft men er toch maar van afge zien om de kanonnen te ver plaatsen. Sponsors T. Verhoek uit Uithoorn eet een boterhammetje in de Hoge Nieuwstraat, terwijl de konin gin de Troonrede uitspreekt. vrouw van ver de stadsgrenzen is de kluts kwijt. Directe blijven het ant- schuldig. Dan wijst een haar de weg. Ver is De vrouw slaat een vuilniszak als poncho schouders en gaat hoop- is er dit jaar uit", de man in de kar ■inghandel Pronk, die Lange Voorhout een heeft gehuurd, „Nor sproken ben ik al los rijtoer begint. Ik mis want zij zijn de verteerders... de Hage- wfs zijn binnengebleven en lekker voor de buis. komen allemaal njbuiten de stad". Romein staat er met ijscokar eveneens een it we|je verloren bij. Het is hol- rhuijóf stilstaan zo gaat dat eenmaal in de ijscobran- J— en vandaag is het toe een kwestie van stil- „Dit is inderdaad een Maar ik mag niet ■fpcien. Het is een goed pen geweest", constateerl nein heeft gelijk, er zijn I minder mensen dan vorig op de been. Toch trotseren 0e Gouden Koets verlaat het Paleis Noordeinde te ril duizenden de regen om n. CTP van koningin op te van- ontw Velen houden zich min ol Hij is niet in de Residentie om naar de koningin te kijken, maar om al die paarden te be wonderen. „Ik kom hier de laatste tien jaar voor het pahr- dengedoe. Daarvoor had ik er geen tijd voor". Zijn liefde voor de edele viervoeters heeft Verhoek overgehouden aan zijn diensttijd bij de veldartil lerie. „Sinds ik was gelegerd in de Haagse Frederikskazer- ne in 1935 hebben paarden mijn hart gestolen". Hij be treurt het dat alle paarden in het leger zijn vervangen door motoren. „Vroeger was het de paardentractie, nu is dat alle maal modern hè". De man uit Uithoorn hoopt van harte dat ren, op luidruchtige wijze blijk geeft van aanhankelijkheid aan het Oranjehuis. Telkens barst het uit in „Oranje bo ven" of „Lang zal ze leven". Duidelijk ingenomen met het enthousiasme zwaait prins Claus met zijn paraplu. Het moment dat de koninklijke fa milie wat aarzelend aanstalte maakt het balkon te verlaten komt uiteraard voor de mees ten altijd weer te vroeg. De deuren gaan dicht en tien mi nuten later is het plein voor het paleis zo goed als leeg. En alsof de duivel ermee speelt breekt dan plotseling een ver legen zonnetje door het grau we wolkendek. Ook de Haagse politie heeft te lijden onder de regen. Hier krijgt de Haagse hoofdcommissaris Brand (links) van een collega een overjas aangereikt. voor de paarden van de Rijks politie sponsors worden gevon den. „Als er geen paarden zijn, vind ik er niets aan". De groep verpleegsters bij de Lange Vijverberg zijn echt al leen voor de vorstin gekomen. Ze begroeten haar als ze terug keert van de Troonrede in de Ridderzaal. „Op 29 september komt ze bij ons in Utrecht het Academisch Ziekenhuis ope nen. We zijn hier dus niet om te staken, maar om haar vast welkom te heten". De dames vertrekken vervolgens weer richting huis, met soppende schoenen, van regenwater plakkende pantalons en door weekte mantels. Balkon Hoogtepunt van Prinsjesdag is de balkonscène. Duizenden toeschouwers die tijdens de Troonrede wat langs de route hadden gewandeld of op tem peratuur kwamen in een café, spoeden zich naar het plein voor het Paleis Noordeinde. Onder de grote bomen, die nog nadruppelen van de wolk breuk, ontstaat weer het be kende nerveuze geschuifel om een zo goed mogelijk plaatsje te bemachtigen. De mannen van de Koninklijke Lucht macht hebben de Paleisstraat nog niet eens bereikt als de eerste Oranjefans een door gang in de rij dranghekken weten te forceren; een actie die zoals iedereen weet door de politie wordt toegelaten. Op het moment dat het weer zachtjes begint te regenen zwaaien de grote balkondeu ren open. Prins Willem- Alexander verschijnt als eerste op het balkon, gewapend met een grote blauwe paraplu, spoedig gèvolgd door de rest van de koninklijke familie. Intussen beweegt zich beneden een deinende zee van felge kleurde paraplu's naar het grote sierhek voor het paleis. Opvallend is het enthousiasme van het publiek, dat, hoewel minder talrijk dan andere ja- De toeschouwers kunnen zich met paraplu's tegen de regen wa penen. De soldaat en de politieman op de voorgrond hebben dat voorrecht niet. FOTO'S: MILAN KONVALINKA EN CEES VERKERK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5