Economen trekken successen kabinetten- Lubbers in twijfel Social talk onder genot van een borrel Wao-uitkering komt vaak pas als het huis al verkocht is Vijf jaar cel geëist tegen dieven Van Goghs Vissersschip voc Bergen vergaai 'R „OP HOOFDPUNTEN IS HET BELEID MISLUKT" ONDERNEMERS BECOMMENTARIËREN DE MILJOENENNOTA Kritiek inspectie q hygiëne tandartsen Borstvoeden verkleint de kans op geelzucht Ahold richt in VS ABS Development op BINNENLAND Qtidó&Qowuvnl WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAgÜNN Pleidooi voor invoering van hondepenning DEN HAAG De Nederlandse Vereni ging van Reinigingsdirecteuren (NVRD) wil dat een hondepenning wordt inge voerd en dat in de supermarkt het honde- poepzakje algemeen verkrijgbaar wordt. De vereniging start vandaag een actieplan tegen de hondepoep met de, overhandi ging van het Handboek Bestrijding Over last aan burgemeester J. Noorland van Dordrecht. In deze stad is de afgelopen ja ren het hondepoepprobleem met kracht aangepakt. Nederland telt ruim anderhalf miljoen honden. Met elkaar produceren deze dieren jaarlijks minimaal 160 miljoen kilo uitwerpselen, genoeg om er' 160 voet balvelden met een laag van 2 centimeter mee te bedekken. Raderboot De 88 jaar oude originele Mississippi-raderboot Mark Twain kon de reis over het IJsselmeer niet meer op eigen kracht aan. Gesleept en geduwd bereikte de boot vanuit Amsterdam uiteindelijk de haven van Lelystad, waar hij geheel zal worden gerestaureerd. Daarna moet de raderboot dienst gaan doen als ont vangstruimte annex restaurant, naast het VOC-schip Batavia. foto: anp ARNHEM Tegen de twee hoofdverdachten van de spectaculaire dief stal van drie schilderijen van Van Gogh is voor de rechtbank in Arnhem vijf jaar gevangenisstraf ge ëist. Officier van justitie mr. E. Gelderman achtte beide mannen gisteren schuldig aan diefstal en afpersing. De 30-jarige Nijmegenaar O. en de 37-jarige verdachte B. uit diezelfde stad pleegden de diefstal op 12 december vorig jaar in het Rijksmuseum Kröl- ler-Müller. De schilderijen vertegenwoordigen een waar de van rond de 250 miljoen gulden. De verdachten hadden in de maanden daarna geprobeerd vijf miljoen gulden losgeld te krijgen voor de gestolen kunstwerken. Ze werden aan gehouden toen ze vanuit een telefooncel instructies aan het museum wilden geven voor het overhandigen van het los geld. Tegenover de rechtbank gaf B. toe de schilderijen te hebben gestolen en te hebben gepro beerd er vijf miljoen gulden losgeld voor te krijgen. Maar al eerder had hij verklaard, en voor de rechtbank bleef hij daarbij^ dat te hebben gedaan in opdracht van onbekenden. Hij zou uit overmacht hebben gehandeld omdat hij een schuld had bij de Nijmeegse drugsmafia. O. ontkende vrij wel elke betrokkenheid. B. had hem weliswaar in de zaak betrokken, maar hij wist niet waar het om ging. Hij ver klaarde in de veronderstelling te verkeren dat het om een drugszaak ging. BERGEN Het Westduitse i schip Kugelbake (SH 23) i tend op ongeveer 25 kilometer! de kust van Bergen aan Zee verl Alle bemanningsleden zijn tijdf veiligheid gebracht, zo heef? Kustwachtcentrum in IJmuideJ meld. De Kugelbake, een voor! Nederlands schip, kreeg door noj bekende oorzaak water in de m nekamer. Het schip werd op i touw genomen door het Urkeil sersvaartuig Nova Cura (UK 481 sleeptros moest echter na enkele] worden gekapt omdat de Kugei steeds dieper zonk. De bemanniJ den werden door de Nova Cur# land gebracht. TILBURG Niet alleen de schijn, ook de werke lijkheid bedriegt soms. Die conclusie werd giste ren getrokken in het het traditionele Troonrede symposium aan de Katho lieke Universiteit Bra bant. De economen Bom- hoff en Van der Ploeg na men daar de wapenfeiten van de beide kabinetten- Lubbers op de korrel, om vervolgens het alom ge prezen succes van de cen trum-rechtse regering ernstig in twijfel te trek ken. Prof. Bomhoff, hoogleraar mo netaire economie in Rotter dam, gaf de aftrap voor de dis cussie met de opmerking dat ondanks de fors toegenomen werkgelegenheid (255.000 ba nen méér in drie jaar tijd) van de terugdringing van de werk loosheid weinig terecht is ge komen. De zelfgenoegzaam heid van het kabinet over de relatief sterk toegenomen werkgelegenheid is ook mis plaatst, aldus Bomhoff. „Als je de cijfers vergelijkt met 1980, dan is er in Nederland vrijwel geen baan bijgekomen. In vrij wel alle andere kleine OESO- landen bedraagt de groei van de werkgelegenheid in die tijdspanne ruim vier procent". Ook het financieel-economisch beleid lijkt succesvoller dan het in werkelijkheid is, consta teerde prof. Van der Ploeg, hoogleraar kwantitatieve eco nomie in Tilburg. „Het kabinet heeft terugdringing van het fi nancieringstekort zo'n beetje de hoogste prioriteit gegeven. Door staatsbedrijven te verko pen, een premie te geven op het vervroegd aflossen van studieleningen en fors te snoeien in investeringen is het tekort inderdaad gehalveerd. Maar veel bezuinigingen heb ben een eenmalig karakter. Later word je weer met hoge re kosten of minder inkomsten geconfronteerd. Structureel zijn de overheidsfinanciën daarom absoluut niet verbe terd". Van der Ploeg behoort tot de school economen die vindt dat de overheid best een hoger be grotingstekort kan accepteren om daar dan de noodzakelijke winstgevende investerin gen in de toekomst uit te fi nancieren. „Op hoofdpunten is het beleid mislukt. Ik noem het milieu, het werkgelegen heidsbeleid en onderwijs. Alle maal zaken die later geld kun nen opbrengen en tot dusverre ernstig verwaarloosd zijn. Het kan geen kwaad geld te lenen om deze investeringen nu vast te doen. Dat heeft niets met potverteren te maken". Een pleidooi dat bij drs. J. Postma, directeur-generaal van de rijksbegroting, niet be paald in goede aarde viel. Een gulden moet je eerst verdienen voor je hem uit kunt geven, luidde het parool van Postma. Hij benadrukte bovendien dat de staatsschuld verder zal op lopen zo lang het financie ringstekort niet wordt terug gedrongen. „Nu al betalen we meer aan rente dan de begro tingen van Volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat sa men". Groei Volgens Bomhoff en Van der Ploeg hebben de kabinetten Lubbers de op het oog goede economische resultaten vooral te danken aan een forse groei van de wereldhandel, de loon matiging door de vakbonden en stabiele wisselkoersen. „Al lemaal zaken waar de over heid moeilijk het krediet voor kan opeisen", aldus Bomhoff. Bomhoff ziet wel één licht puntje in het kabinetsbeleid. Op de begroting van volks huisvesting zijn forse bezuini gingen doorgevoerd. De bij drage van het rijk aan sociale woningbouw loopt terug en de bouw van duurdere woningen in de marktsector wordt be vorderd. Bomhoff: „Dat is pri ma, want in een tijd van eco nomische groei neemt het wo- ningbezit toe en is er minder vraag naar goedkope kippe- hokken. Wat mij betreft mo gen de mestboeren in het Groene Hart van de Randstad uitgekocht worden om daar vervolgens vijf keer het dorp Wassenaar neer te zetten". Van der Ploeg bepleitte forse investeringen in het openbaar vervoer, het milieu en het on derwijs, een 'Michelingids' met sterretjes voor schone bedrij ven en beperking van de hy potheekaftrek, „want de groot ste inkomensverschillen wor den veroorzaakt door vermo- genswinste% en niet door ver schillen in salariëring". Hardere afspraken Postma had eveneens een wensenlijstje voor het nieuwe kabinet. Er moeten veel har dere afspraken gemaakt wor den over het begrotingsbeleid, aldus Postma. Niemand is ge baat bij fraaie woorden, halve daden en krökodilletranen achteraf. Postma: „De uitgave- noverschrijdingen zijn de afge lopen jaren fors geweest, dat zal ik niet verhelen. Als ieder een het er over eens is dat het financieringstekort omlaag moet, dan moeten we er ook over durven praten hoe je dat realiseert. Ik hoop dat daar in het regeerakkoord meer aan dacht aan wordt besteed". Informateur Lubbers lijkt ove rigens de bede van Postma al verhoord te hebben. In zijn jongste voorstel aan de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D66 stelt Lubbers voor de mi nister van financiën op een aantal punten vetorecht in de ministerraad te geven. Als PvdA en D66 met dat voorstel akkoord gaan, kan de nieuwe schatkistbewaarder de hand beter op de knip houden dan de afgelopen jaren het geval is geweest. PAUL KOOPMAN Het weer was huilen, maar voor de nieuwe kamervoorzitter Deet- man ziet de toekomst er zonnig uit. foto: cees verkerk DEN HAAG Het is voor een „vakbondsman" al moeilijk genoeg om een gehoor bestaande uit vrij wel alleen mannelijke on dernemers toe te spreken, voor een „vakbonds vrouw" lijkt er helemaal geen beginnen aan. Het is alsof ondernemend Ne derland nog altijd in de geijkte rolpatronen denkt en alles wat maar riekt naar emancipatie ver van zich afschuift. „De vice- voorzitter van de FNV, Karin Adelmund, gaat spreken? Nou dan kunnen we nog wel even een bor reltje nemen", lees je van de gezichten af. De aan dacht is eerder beschaafd dan geïnteresseerd. Voor het negende achtereen volgende jaar zijn de 'captains of industry', op uitnodiging van Van Lanschot Bankiers, bijeen in het Haagse Diligentia om te praten over Miljoenen nota en Troonrede. Het regent buiten pijpenstelen als de eerste gasten aan het einde van de morgen binnen druppelen. Het is veelal een weerzien met oude bekenden. Het thema van de bijeenkomst 'Prinsjesdag' is eerder een aan gename aanleiding om zaken met elkaar te doen, dan te Ruding bracht gistermiddag het koffertje van de 'Derde Dinsdag' met daarin onder meer de Miljoenennota mee naar de Tweede Kamer. foto: cees verkerk brainstormen over het beleid van de overheid. De meeste gesprekken in de wandelgan gen gaan dan ook over het niet doorgaan van de fusie tussen Amro en de Belgische Genera le bank, over problemen met automatisering en de formatie. Het woord 'PvdA' wordt door menigeen met een lichte wal ging in de stem uitgesproken. Gouden Koets Als tegen enen de Gouden Koets voorbij komt, spoeden de heren ondernemers zich naar buiten om de majesteit toe te wuiven. „Leve de Ko ningin" klinkt het hier en daar. Binnen wordt voor de zoveelste keer met zeer exqui se broodjes langsgegaan en vloeit het alcoholische nat rij kelijk. Men installeert zich voor het grote scherm in de zaal of voor één van de vele tv's. De Troonrede heeft de aandacht. De passage over het financieringstekort wordt in stemmend begroet. Dan is het tijd voor de daad werkelijke reden van samen komst: de forumdiscussie in de zaal. Namens het ministerie van financiën spreekt thesau rier-generaal Maas, namens ondernemend Nederland jonk heer mr. Sickinghe, voormalig Stork-topman en de vakbewe ging wordt vertegenwoordigd door de al eerder genoemde Karin Adelmund. De boodschap van Maas is klip en klaar: er moet de komende jaren nog fors worden bezui nigd („en dan heb ik het niet over slechts een paar miljard") voor de noodzakelijke verla gingen van collectieve lasten druk en financieringstekort. Karin Adelmund opent haar rede met een directe aanval op de werkgevers en het demis sionaire kabinet. „Sinds 1982 is er sprake van een vergroting van de inkomensongelijkhe den. Er is een klimaat ont staan waarin de vakbeweging dreigt te verworden tot brood- en boterbonden. De kans op sociale conflicten wordt dage lijks groter. Waar blijft de maantschappelijk verantwoor de ondernemer? Wij zouden graag met hem onderhande len". Een pleidooi tot verdere arbeidsduurverkorting wordt met licht gehoon ontvangen. Een 35-urige werkweek? Dat nooit, mompelt hier en daar een ondernemer. Kritiek Voormalig top-ondernemer Sickinghe spreekt zijn zorgen uit over een centrum-links ka binet dat boven 'de markt' hangt. Het door de vakbewe ging en PvdA voorgestelde be leid doet hij af met de woorden: „geld wat wij verdie nen wordt door anderen uitge geven". Maar ook het demis sionaire kabinet kan op kri tiek rekenen: de overheidsuit gaven zijn evenals het finan cieringstekort nog veel te hoog en er werken nog altijd te veel ambtenaren bij de overheid. Onder leiding van oud-minis ter van economische zaken Jelle Zijlstra wordt even later de dicussie met de zaal gestart. De doorgaans bezielende en humoristische leiding die het optreden van Zijlstra meestal kenmerkt, ontbreekt dit keer. Ook laat hij zich nauwelijks verleiden tot politieke uitspra ken. Voor de discussie is een uur uitgetrokken. Het klemmende beroep van Adelmund op de werkgevers om met de vakbe weging centrale afspraken te maken ter bestrijding van de langdurige werkloosheid lijkt aan dovemansorgen gericht. Er wordt niet op gereageerd. Het pleidooi van Sickinghe om werklozen te verplichten naar een ander deel van het land te verhuizen indien daar wel werk is en het dwingend op leggen van scholing, krijgt meer bijval. Vijf vragen wor den gesteld. Dan zwijgt de zaal. We hebben zin in een borrel, roept iemand. MARGA RIJERSE DETAM KLAAGT OVER LANGE BEROEPSPROCEDURES UTRECHT De beroep sprocedures in de sociale zekerheid duren veel te lang. Voordat in hoogste instantie de Centrale Raad van Beroep uitspraak doet, verstrijken er ge middeld drie tot vijf jaar. Er zijn zelfs uitschieters van tien jaar. Dat is een onaanvaardbare zaak /indt de Detam, de be drijfsvereniging in onder meer de detailhandel. Detam-directeur B. Vos con stateerde vanmiddag op de al gemene vergadering in Utrecht dat de moeizame rechtsgang het rechtsgevoel schaadt en de uitvoering van de sociale zekerheidswetten bemoeilijkt. Doordat uitspra ken soms jaren op zich laten wachten, duurt het ook jaren voordat de broodnodige juris prudentie op tafel komt. Op die jurisprudentie zitten de bedrijfsverenigingen vaak met smart te wachten, omdat de bestaande wetgeving op tal van punten lacunes vertoont. De Detam die vorig jaar ruim 3.500 beroepszaken kreeg heeft bijvoorbeeld over de uitvoering van de nieuwe werkloosheidswet op dit mo ment nog geen enkele uit spraak van de Centrale Raad van Beroep binnen. Bovendien worden verzeker den de dupe van het lange wachten. Ook als zij na jaren alsnog een beroepszaak „win nen" en de gevraagde uitke ring of het aangepaste autootje krijgen, kan men zich afvra gen wat er in feite gewonnen Als iemand bij voorbeeld als nog een wao-uitkering krijgt, dan gebeurt dat met terugwer kende kracht. Maar als de man of vrouw in kwestie in middels al in de bijstand is be land en bij voorbeeld zijn huis heeft moeten verkopen, is het de yraag of er eigenlijk wel recht is gedaan. Er is dan al zoveel leed geleden dat de na betaling dat niet meer alle maal goed kan maken, aldus de Detam. Tot overmaat van ramp wordt de verzekerde in kwestie dan ook nog vaak „verrast" door de belasting, die met een naheffing op de proppen komt over de - vaak forse - nabetaling. Alleen met uitbreiding van het aantal rechters is de zaak niet opgelost, vindt de Detam. Be perking van de beroepsmoge lijkheden is een onaanvaard bare zaak. Over de eerste acht maanden van dit jaar kreeg de bedrijfs vereniging 505.000 aanvragen om ziekengeld binnen, 14 pro cent meer dan in de eerste acht maanden van vorig jaar. De stijging is vermoedelijk het gevolg van de aanhoudende groei van de werkgelegenheid in de bedrijfstakken waar de Detam opereert. Aan wao/aaw-uitkeringen werd 795 miljoen gulden uitbetaald, 7,3 procent meer dan in de eerste acht maanden van 1988. UTRECHT Bij dei spectie van de volk zondheid zijn vorig veel klachten binnei komen over tandart Een deel ervan bet slechte hygiënische standigheden in de pi tijk. In het jaarverslag over noemt de inspectie het „tr f dat soms geen van de aanb len hygiënische maatreg ter voorkoming van infe is opgevolgd. Dit najaar h de inspectie samen met de dartsenorganisatie NMT enquête onder de tandai om na te gaan welke hygi sche maatregelen zijn g men en wat de motieven om bepaalde adviezen nie te volgen. De meeste klachten over t; artsen kwamen voort uit vrede met de behandeling, merkelijk vindt de inspt de klachten over grote ki chirurgische ingrepen. Er de jaatste 25 jaar verschill< nieuwe technieken ontv keld om kaakafwijkingen afwijkingen in de stand va tanden te corrigeren. De n taten zijn vaak erg speet lair. Maar volgens de insp< komen er ook nog misluk gen voor met soms ernstig! volgen. De inspectie tonstateert der dat in de verpleeghu sprake is van een groei! werkdruk tengevolge steeds verminderende fi ciele mogelijkheden. Er 1 steeds meer gewerkt met jen' timers en ook het aantal id( gekwalificeerde kracljt neemt toe. Het bieden r verantwoorde zorg wLjj.' moeilijker en extraatjes kor in het gedrang. Een enkel *jr pleeghuis'overweegt de wa?e maaltijd op zaterdag te tal vangen door brood en si Ook wordt steeds vaker Pe' familie assistentie gevraagdeê bij voorbeeld bezoeken da kapper, pedicure, tandarts're] ziekenhuis. Per Voor wat de infectieziekte betreft maakt de inspectie iÜ( zorgen over het doordrinl v van de aids-epidemie in heteroseksuele deel van deDn: volking en over de malariSr; strijding. De resistentie vaii malariamug tegen de bekel^. geneesmiddelen neemt Fc Het aantal aangiften van j h' laria steeg van 153 in F6 naar 260 in 1988. Een gectf1. dineerde aanpak van de I Je strijding is volgens de inspelw „meer dan ooit geboden". *ei In de ziekenhuizen krijt»1 kwaliteit en veiligheid vaif" verleende zorg steeds aandacht. Maar een sai hangend systeem ter bewal|ei en bevordering ervan breekt meestal nog. In 1988 was het twee keer dig om uit Amerika geïmj teerde bloedprodukten t te halen en het gebruik et te ontraden. Ook bleek aanzienlijke partij bloed- bloedprodukten niet te nen worden gebruikt omdat verpakkingszakken sterk ontreinigd waren door scl mels. De voorraad produl die in zakken van Neder! fabrikaat waren verpakt nog groot genoeg, zodat „operatiegebeuren" niet in gedrang kwam. SN SUSKE EN WISKE SAGARMATHA I Heulel er moor met op, tante Hy roos-L- I Breek het kamp maar op, X^kalt door honger en ontbering J \Jerom, enjy. Wiske L/iske —'n ^=0_ - 7C 7C (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions UTRECHT Het is heel belangrijk dat baby's na de geboorte zo snel en zo vaak mogelijk borstvoe ding krijgen. Als een moe der meer dan zes keer borstvoeding geeft ook 's nachts verkleint dat de kans dat de zuigeling geelzucht krijgt. Dat zei de Amerikaanse kinder arts prof.dr. M. Klaus gis teren in Utrecht op het congres „Borstvoeding, een best begin". De conferentie was georgani seerd door de borstvoedingsor ganisatie La Leche League Nederland. Er bestaan nog steeds veel twijfels over borst voeding. Recente berichten over dioxine in moedermelk hebben geleid tot nog meer vooroordelen, aldus woord voerster G. Berghuijs van de organisatie. „Alle deskundigen over de hele wereld zijn het erover eens: dioxine in moedermelk heeft nog nooit een kwalijk ef fect aangetoond". „De eerste zes maanden heeft een baby niets anders nodig. In borstvoeding zitten alle mo gelijke antistoffen tegen viru sinfecties". Desondanks kiezen de meeste vrouwen nog steeds voor flessemelk, een tendens van de laatste vijftig jaar. On zekerheid, zegt Berghuijs. Veel vrouwen denken dat het ge ven van moedermelk hen li chamelijk uitput. „Maar als dat zo is, dan zou de mensheid al tienduizenden jaren geleden zijn uitgestorven". Roemeense asielzoekers in arrest RIDDERKERK Twee leden van de Roemeense familie die vorige week asiel aanvroeg in Ridderkerk, blijken al eerder in Nederland asiel te hebben aangevraagd. Na die aanvraag, ongeveer een jaar geleden in Rotterdam, zijn de twee lange tijd spoorloos verdwenen. Nu ze weer zijn opgedoken, zijn -ze op last van justitie door de Ridderkerkse politie in bewa ring genomen omdat de kans bestaat dat zij weer zullen ver dwijnen. Justitie kwam erach ter dat de twee Roemenen hier al eerder waren geweest na vergelijking van hun vingeraf drukken. De twee, een man en een vrouw, zullen zo snel mo gelijk het land uitgezet wor den, waar naartoe is nog niet bekend. Philips Groningen weer aan het werll GRONNINGEN De 460 werknemers van Philips Gronin[ zijn na een staking van een week vanmorgen weer aan het wfs gegaan. Gisteren kregen de stakers in het actiecentrum van fêe vakbonds-voormannen te horen dat de produktie van koffie* apparaten op zo kort mogelijke termijn vanuit Groningen mil worden overgeplaatst naar Hoogeveen. Een uitstel van drie fit (inzet van de stakingsactie) bleek voor Philips niet besprei baar. Een extern bemiddelingsteam moet erop toezien dat weÖ nemers die niet naar Hoogeveen kunnen of willen verhuiioi een baan krijgen binnen of buiten Philips. 0 ZAANDAM Ahold gaat deelnemen in een nieuw op te ril 1 ten onroerend-goedmaatschappij in de Verenigde Staten. DP maatschappij zal zich vooral gaan bezighouden met de ontv keling en de verwerving van winkelcentra waarin de Ah(„ werkmaatschappijen, naast geselecteerde derden, belangri huurders zijn. De nieuwe onroerend-goedmaatschappij, die h Development Company gaat heten, is een 50/50 joint-vent van Ahold met de heren Bogomolny en Samuels, de voorma grootaandeelhouders van First National Supermarkets.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4