Uitrangeren van partijen niet immoreel" 5iNj nnenland ËafdócOomont ;ROFESSOR LIPSCHITS OVER INFORMATIE: Arrestatie wegens kinderpornografie Eerste donorlong in Nederland ingeplant lÉUWO uppie-mode van Frans Molenaar PvdA al gezwicht op punt euthanasie WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 ior rouwverwerking (ter als ouders erleden baby zien DEN Ouders moeten wèl worden ge- ^tfronteerd met hun kort na de geboorte •leden baby. Het is niet juist dat hulpver- rs dat proberen te voorkomen, zoals in verleden vaak het geval is geweest. Dat E. Keirse uit België in zijn proefschrift 's- rop hij morgen promoveert tot doctor in Mi geneeskunde aan de Leidse universiteit. *e ui rse verrichte een groot onderzoek naar de t waite opvang voor ouders die hun pasgebo- zuigeling verloren. Hij constateerde dat van belang is dat de vader en moeder van kind zoveel mogelijk herinneringsbeelden >en. Het verlies moet worden verwerkt t, fat kan door een herinnering opnieuw te ven, aldus Keirse. De arts is werkzaam in universitaire ziekenhuis in Leuven. DORDRECHT Een 66-jarige inwoner van Gou- driaan zit sinds vorige week maandag vast omdat hij ervan wordt verdacht op grote schaal kinder pornografie te hebben geproduceerd. Hij heeft dat mogelijk al meer dan tien jaar gedaan, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie Dordrecht. De door de man gebruikte „modellen" zijn vooral minderjarige jongens. Hoeveel van deze kinderen slachtoffer van de man zijn geworden, is niet be kend. Bij huiszoeking in de woning van de man stuitte de politie op een geïmproviseerde studio met professionele apparatuur. Een grote hoeveel heid kinderporno werd in beslag genomen. Vol gens de politie had de verdachte contacten met een aantal buitenlandse uitgevers van kinderpor nografie. Werkloosheid stijgt licht De VOORBURG werkloosheid is ii periode juni tot en met augustus met 4.000 ge stegen tot een gemid delde van 392.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De werkloosheid is zo wel onder mannen als onder vrouwen met 2.000 toegenomen. De 392.000 geregistreerde werklozen zijn samen gesteld uit 240.000 mannen en 152.000 NIEUWEGEIN In het Sint Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein is maandag de eerste longtransplantatie in Nederland uitgevoerd. Een veertigjarige vrouw kreeg één donorlong inge plant. De patiënte maakt het redelijk, maar de direc tie is schaars met medede lingen omdat pas op ter mijn kan worden vastge steld of de ingreep is ge- Volgens directeur-geneesheer J. Landheer is deze behandelingen in principe alleen bestemd voor patiënten die zo'n slechte long functie hebben dat ze zonder transplantatie binnen een jaar zouden overlijden. Het Antonius Ziekenhuis werkt al jaren samen met het Acade misch Ziekenhuis Leiden en het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam op het gebied van hart transplantaties. Dezelfde groep heeft zich ook voorbereid op longtransplantatie. Maar een aanvraag bij de Ziekenfonds raad om financiële steun werd afgewezen. Omdat de patiënte er slecht aan toe was hebben de artsen overigens zonder succes ge probeerd een transplantatie te regelen in het buitenland. Uit eindelijk was de sociale dienst bereid de transplantatie te beta len. Het ziekenfonds neemt de voor- en nazorg voor zijn reke ning. Overigens had staatssecretaris Dees van volksgezondheid zijn fiat voor de operatie gegeven, maar hij wilde geen geld be schikbaar stellen. Zi kabinetsformatie is nog geen drie weken oud en nu /orden sommige mensen duizelig van het goochelen politieke varianten op het Binnenhof. Ook de rol Ruud Lubbers, de meester-goochelaar van het igse gezelschap, is lang niet iedereen even duidelijk, f.dr. I. Lipschits, hoogleraar hedendaagse geschie- is aan de universiteit van Groningen, belicht de si- ie vanuit een wetenschappelijke achtergrond. ,,Wat bers doet stuit niet op staatsrechtelijke bezwaren", j kaONINGEN „De wij ster vaarop premier en in ng': ageinateur Ruud Lubbers n bé huidige functies com- deert stuit op geen en- staatsrechtelijk be ar. Bij het wisselen zijn petten formuleert ^Hbers heel nauwkeu- Dat concludeert pro- I. Lipschits, hoogle- iturei' in de hedendaagse u" d:hiedenis aan de rijks- yersiteit van Gronin- bij het in ogenschouw len van de perikelen >geiïj d de samenstelling van nieuw Nederlands ka- ;t. ilder^chits vindt dat Lubbers op ogenblik functies combi- t die samen kunnen val- „Je kunt naar mijn idee goed tegelijk premier en 'jnfrmateur zijn. Dat is al veel voorgekomen in de ge lenis. Wat niet samen is fractievoorzitter van partij èn informateur zijn. dat doet Lubbers ook Als informateur zit hij ng met de plaatsvervan gend fractievoorzitter van het CDA aan tafel". Hij voegt er direct aan toe: „In het persoonlijke vlak zal het voor een man als Lubbers na tuurlijk wel moeilijk zijn het informateurschap en het lid maatschap van de CDA-fractie te scheiden. Als informateur heeft hij opdracht een cen trum-links kabinet te forme ren waaraan PvdA en D'66 kunnen meedoen. Maar mis schien zegt hij, zodra hij de pet van informateur heeft afgezet, in een fractievergadering van zijn partij wel dat hij er niet over peinst met D'66 samen te werken". Heel normaal Dat Lubbers al heel snel de rol van informateur op zich heeft genomen vindt professor Lip schits „heel normaal". „Hij is de leider van de grootste par tij, hij moet nu maar eens zeg gen wat hij vindt. Het zou raar geweest zijn als hij dit kar weitje aan De Vries had over gelaten. Als hij er buiten zou zijn gebleven, terwijl hij ach ter de schermen natuurlijk de zaak toch zou kunnen bestu ren, dan zouden we dat mis- N VANDAAG schien wel laf hebben gevon- De rol van informateur vindt Lipschits heel goed passen bij Lubbers. Met enige ironie: „Hij heeft zijn best gedaan zich tij dens de verkiezingscampagne te profileren als de staatsman. Het kleed van informateur, die zogenaamd boven de par tijen staat, past hem. Als hij voor de spiegel staat zal hij zeggen: dat staat mij heel goed". Overigens hoeft onpartijdig heid in de Nederlandse parle mentaire traditie niet van een informateur te worden ver wacht. „Bij de vroegere forma ties, bijvoorbeeld bij de tot standkoming van de kabinet- ien Drees en Beel, namen al tijd partijgebonden mensen het voortouw in de (in)formatie". Wat hem opvalt tijdens de hui dige informatie is dat nog al tijd niet duidelijk is wat Lub bers echt wil. „Ik denk zelf dat hij uiteindelijk toch naar de centrum-rechtse kant wil, maar in het huidige spel is dat nog niet duidelijk geworden. Een opdracht van de koningin krijgen een centrum-links ka binet te formeren wil nog niet Professor Lipschits: „Als je in de politiek te eerlijk iemand afwijst krijg je moeilijkheden met de media." FOTO: PERS UNIE zeggen dat dat lukt. Het is heel vaak voorgekomen dat er iets anders uit de bus komt nadat een informateur de koningin heeft laten weten dat zijn op dracht is mislukt. De huidige informateur zou kunnen den ken: als D'66 nou eens uitstapt door de voorwaarde dat ze maar één zetel mag hebben en dat de euthanasie-kwestie niet mag worden geregeld? En als de PvdA daarop daarop harde re eisen gaat stellen, waaraan het CDA onmogelijk kan vol doen? Dan is de centrum-link se variant van de baan. Dat heet het uitrangeren van par tijen, ofwel het Zwarte-Pieten- spel. Ik weet niet of Lubbers daar niet bezig is op het ogen blik". Weggepest Hoe hij tegen het moedwillig uitrangeren van partijen aan kijkt? „Dat is een vorm van politiek die we al bij eerdere formaties hebben gezien. Ik herinner me dat tijdens de for matie van het kabinet Cals de CHU is uitgerangeerd. Kandi daat-premier Cals vond de CHU te behoudend. Tijdens de onderhandelingen kwamen er programmapunten aan de orde, waar de CHU het onmo gelijk mee eens kon zijn. Die partij is gewoon weggepest". Of hij zulke taferelen niet im moreel vindt? „Nee, dat vind ik niet. Als politieke partij moet je er vanuit kunnen gaan dat je goed kunt samenwerken met een andere partij. Als je zegt: dat kan ik niet, dan moet je ervoor zorgen dat die ande re partij niet meedoet. Soms moet je dat op een subtiele ma nier doen. Als je iemand niet op' je feestje wilt kun je zeg gen: donder op. Maar je kunt het ook zo spelen dat de onge wenste, gast vanzelf verdwijnt. Als de huidige informateur niet wil dat D'66 meedoet, moet hij laten zien dat die par tij eisen stelt waar zijn eigen partij niet aan kan voldoen. Misschien niet helemaal eer lijk, maar ook niet immoreel, vind ik. Als je het spel heel open speelt, krijg je onherroe pelijk moeilijkheden met de media. Dat komt een politieke partij niet uit". Als de huidige informateur in derdaad de centrum-linkse va riant op een hoffelijke manier om zeep zou willen helpen, dan ziet professor Lipschits de verdere (in)formatie overigens nog niet gladjes verlopen. „Misschien wil Lubbers liever een centrum-rechts kabinet met de VVD, maar er is een verschil tussen willen en kun nen. Dan zal hij toch te maken krijgen met de kleine rechtse partijen, die op principiële punten als abortus en euthana sie hun eisen zullen stellen. Bovendien moet een kabinet dat met zo'n smalle marge re geert altijd letten op het aantal aanwezige politici. Als er twee parlementsleden van de eigen partijen ziek worden of met vakantie gaan zit je al met een minderheid". Adverteerder speelt op zeker en neemt optie bij de STER HILVERUM Media- en reclamebureaus adviseren adverteerders hun reclame budgetten voor 1990 zowel bij de STER als de commer ciële omroepen, TV 10 en Veronque, uit te zetten. Door de uitspraak van de Raad van State over Cable One, het commerciële radiostation van Willem van Kooten, is de toekomst van commercië le televisie onzeker gewor den. Om straks niet buiten de boot te vallen met hun reclame boodschappen spelen de ad verteerders op zeker door op ties bij beide mogelijkheden te nemen. Op een later tijdstip kan de toegewezen zendtijd bij de STER alsnog (gedeeltelijk) worden geanuleerd indien TV 10 en Veronique toestem ming krijgen via de Neder landse kabel hun uitzendingen te verzorgen. Uiterlijk eind oktober wordt definitief de zendtijd door de STER toege wezen. Tot dat moment is het volgens de reclamebureaus mogelijk om zonder kosten te annuleren. STER-directeur C. Smeekes merkt tot nu toe nog weinig van de komst van de concur renten: „Een grote toeloop van adverteerders kunnen we niet opvangen, want de introductie van TV10 en Veronique heeft bij ons niet tot omzetverlies geleid. Dat betekent dat wij vrijwel vol zitten". Dreigbrief Het Commissariaat voor de Media acht het uitgesloten dat zij nog vóór aanstaande vrij dag een uitspraak kan doen over de toelaatbaarheid van Veronique en TV 10 op de Ne derlandse kabel. In een dreig brief hebben de NOS, de Ne derlandse Dagbladuitgevers (NDP) en de STER aangekon digd een schadeclaim wegens gederfde advertentie-inkom sten bij het Commissariaat in te dienen als de uitspraak na vrijdag komt. De briefschrij vers willen snel een oordeel om voor de eerste uitzending van Veronique begin oktober een spoedprocedure bij de Raad van State voor te leggen of een kort geding aan te span- sfSTERDAM De couture- van Frans Molenaar ziet ®,)ehoorlijk indrukwekkend zelfs weelderig uit. Met zijde, fluweel en andere 2 bare stoffen. De collectie winter 1989/1990 is ken- °l)k bestemd voor machtige d iwen die thuis nog druk de orderportefeuille of de -skoersen bezig zijn, of icht ook hun leidingge- j de functie al door hun out- o luidelijk willen maken. zwarte fluwelen pantalon een diepbruin fluwelen jloos jasje over een zwarte rui is zo'n subtiele combi- die hiervoor typerend is. zo'n zwart bouclé overslag met een tot de taille ge ien sexy reverskraag op zogenaamde simpele ite rok is echt geknipt voor meest veeleisende yuppie- i\v. Zij zal het verder best en te waarderen dat de ite rok een handbreedte o en de zoom iets wijder is, irdoor een tulplijn ontstaat. heel apart en zij heeft gelijk meer loopruimte. Bij zwarte tailleur reikt het lilleerde suède jasje iets j'« ir de taille. De rechte rok is ós ecoreerd met licht glinste- de figuren van dun zwart rd. Een filmsterachtige entree maakt-men ook gegarandeerd met zo'n lange, heerlijk gol vende hazelnootbruine wollen mantel met een speelse, kraag- loze halslijn. Lichte en don kergrijze bandplooipantalons worden met korte of lange jas jes gedragen en kunnen met allerlei mooie zijden blouses worden gecombineerd. Voor de autoritaire yuppie is zo'n zwarte rok met zwarte kanten blouse en een grote zwarte omslagdoek afgezet met bontrand om mee te wappe ren, werkelijk ideaal. Prachtig zijn verder glanzende zijden donkerbruine en zwarte cocktailjurken, voorzien van vleugelachtige rechtopstaande rouches rond de halslijn, schouders en mouwen. Een beeldige één-schouder balja pon is hier van fluorescerend dieprose en heeft één reusach tige pofmouw. Van reptielach tig glanzend zwart materiaal is een lange rechte avondjapon met een strenge hoge col. Ook de parelmoerachtig glanzende bruidsjapon doet een high-so ciety huwelijk vermoeden. Deze bestaat uit een lange glanzende rok met daarop een manteltje met een heel knap bedachte brede ronde kraag- PHIA BARUCH Twee mannequins tonen nieuwe creaties uit de wintercollectie van Frans Molenaar. Beide avond-ensembles zijn gemaakt van tafzijde. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PvdA is op het punt van de eu thanasie al gezwicht voor informateur Lubbers. „Wij waren en zijn van mening dat wetswijziging nodig is. Maar we zijn ook bereid te kijken of Lub bers een begaanbare weg heeft gewezen", aldus on derhandelaar Wim Kok. Informateur Lubbers meent dat de euthanasie wet de komende vier jaar moet blijven zoals zij is en dat men zich moet con centreren op het vervol gingsbeleid van justitie. De CDA-fractie, die gister avond als eerste klaar was met het beraad over de brief van Lubbers, voelt daar ook wel voor. Zij wil echter absoluut niet „dat op deze wijze langs de achterdeur het beleid van de officieren van justitie wordt versoepeld", aldus voorzitter Bert de Vries. PvdA-leider Wim Kok toonde zich „erg teleurgesteld" dat in formateur Lubbers en het CDA geen rekening willen houden met het feit dat de bei de progressieve fracties in de Tweede Kamer zeven zetels meer hebben dan de christen democraten: 61 - 54. „Maar het is nu eenmaal een politiek feit. Dus hebben wij besloten de bijdrage te leveren die nodig is om de dreigende impasse te doorbreken. Wij moetén het dan maar met een zeteltje minder doen", aldus Kok. De PvdA hoopt voor haar ruimhartigheid beloond te worden bij de verdeling van de portefeuilles. Kok zou graag zien dat zijn partij een paar zware posten extra krijgt in het kabinet. Het CDA voelt daar echter helemaal niets voor. Bert 'de Vries is juist „te leurgesteld" dat de informa teur toch een plaats heeft in geruimd voor D66. Hij aan vaardt dit alleen op voorwaar de dat „de prijs voor deelne ming van D66 aan een cen trum-links kabinet uitsluitend door de PvdA wordt betaald". Ook op sociaal- en financieel- economisch gebied heeft de PvdA moeite met de voorstel len van Lubbers. Het maken van afspraken voor een strak financieel kader, betekent nog niet dat de belastingverlaging a la Oort onverkort moet door gaan, vindt Kok. „We kunnen PvdA-fractievoorzitter Kok en het kamerlid Kosto maken zich op voor de vergadering van hun fractie over de laatste voorstellen van informateur Lubbers. best afspreken dat er wat min der belastingverlaging komt en dat we het vrijkomende geld besteden aan bijvoorbeeld de verbetering van het milieu, van het onderwijs en van' de gezondheidszorg". PvdA en CDA zijn het erover eens dat het regeerakkoord meer moet bevatten dan de paar hoofdlijnen waarvoor Lubbers pleit. Wat Wim Kok betreft moet er duidelijk in staan dat er ruimte gemaakt wordt voor „nieuw beleid". foto: anp Bert de Vries zou het onjuist vinden als er te veel aan het kabinet wordt overgelaten. Dan zou voor de fracties de si tuatie „slikken of stikken" kunnen ontstaan. De Vries wil in de onderhandelingen over het regeerakkoord met name praten over de nieuwe accen ten in het kabinetsbeleid. Hij meent dat er tussen zijn partij en de PvdA bijvoorbeeld grote verschillen liggen over de fi nanciering van het milieube leid. envoudig systeem voor onthouden PIN-code RECHT Wie regelmatig PIN-code vergeet, wordt henenkort uit de nood gehol- i De spaarbanken verenigd VSB de banken met S gaan binnenkort star met een proef met kaartjes va1 armee de gebruiker middels woord van vier letters zijn ost l-code kan onthouden. De er zinder van het kaartje, iaan Soeterbroek uit Alk- ir, is inmiddels ook in on- ezc handeling met de Post- iar 'k, de NMB en de Rabo- •n(ik. in t de gedachte in zijn achter hoofd dat woorden makkelij- >pi. ker zijn te onthouden dan ge tallen, ontwierp Soeterbroek een kaartje waarbij de letters van het alfabet boven vier rij en lege hokjes zijn aange bracht. Wie moeite heeft zijn PIN-code te onthouden, be denkt een woord van vier let ters en vult onder die letters zijn code in. De rest van de hokjes worden met willekeuri ge cijfers ingevuld. Het PM (pro memorie-)kaartje dient bij de bank- of giromaatpas be waard te worden. Volgens de heer Offers, lid van de Raad van Bestuur van de VSB zal op korte termijn een proef worden gestart bij enkele tienduizenden klanten. „Wanneer die bevredigend verloopt zullen wij het kaartje voor het eind van dit jaar lan delijk gaan verstrekken", al dus Offers. Omdat de consument tegen woordig steeds meer PIN-co- des dient te onthouden, is uit vinder Soeterbroek momen teel bezig een PM-kaart te ont werpen waarmee tegelijkertijd twintig codes kunnen worden afgelezen. Wanneer andere banken het PM-kaartje zullen verstrek ken, is nog niet duidelijk. ie E KNOLLEN Miep Gies signeert in Oost- Berlijn Onder grote be langstelling heeft Miep Gies (81), de vrouw die in de oorlog Anne Frank en haar fa milie heeft gehol pen bij het on derduiken, in Oost-Berlijn haar boek 'Herinnerin gen aan Anne Frank' gesig neerd in de gere nommeerde Ber- lijnse boekwinkel Internationales Buch. Na jaren iedere publiciteit te hebben geme den, kwam het echtpaar Gies twee jaar geleden volop in de be langstelling toen het boek in Ne derland uitkwam. Het boek is in middels versche nen in 17 landen. foto: anp Na 'Hollanditis' nu 'groene koorts' DEN HAAG In het buiten land krijgt men langzamer hand de indruk dat Nederlan ders een temperamentvol volkje zijn. Enkele jaren gele den stond de buitenlandse pers nog vol van het begrip 'Hol landitis', het vurige Hollandse verlangen naar ontwapening. Nu heeft de 'Groene Koorts', die koude rillingen geeft bij de gedachte aan een stervend mi lieu, Nederland in zijn greep. Volgens diverse buitenlandse persbureaus grijpt de Groene Koorts in de lage landen als een virus om zich heen. Nie mand wordt er voor gespaard: burgers, politici en zelfs het koningshuis niet. Zo consta teert het Franse persbureau AFP dat de koningin in haar Troonrede opmerkelijk veel aandacht aan het milieu be steedde. Het blad Le Monde maakte er voorpaginanieuws van. Volgens het Duitse week blad Der Spiegel loopt Neder land met zijn milieubewustzijn voorop in de wereld. Der Spie gel komt tot de conclusie dat de koningin met haar Kerst toespraak („de aarde sterft langzaam") het milieubewust zijn heeft doen ontwaken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3