Kardinaal Glemp wijst gedwongen verplaatsing af Moreel relativisme bestaat niet Ceidóe Gou/tcmf; Opnieuw arrestaties na gebedsdienst in Leipzig kerk wereld Bisschoppen verdeeld over Argentijnse amnestieplannen R brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoiucwit WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINZ NI LEIPZIG De politie in de DDR heeft maandagavond opnieuw talloze personen ge arresteerd die aan een gebeds dienst in de Nicolaikerk te Leipzig hadden deelgenomen. De schatting van het aantal gearresteerden loopt uiteen van enige tientallen tot meer dan honderd. Tot de gearresteerden behoort Michael Arnold uit Leipzig. een van de oprichters van het vorige week opgerichte 'Neues Forum', dat democrati sering van de DDR-samenle- ving nastreeft. De politie trad direct na afloop van de ge bedsdienst op. Michael Arnold werd uit de menigte gehaald en voor verhoor meegeno men. Sinds vorig jaar september worden er wekelijks gebeds diensten in de Leipziger kerk gehouden door leden van vre- des- en mensenrechtengroe pen. De laatste maanden doen hieraan ook DDR-jongeren die het land willen verlaten, Vooral tijdens de Leipziger Messe is de politie tegen de kerkgangers opgetreden. Op 4 september werd het politieop treden hervat toen de najaars- beurs in volle gang was. En kele honderden personen rie pen toen leuzen in de trant van „Wij willen weg". Ook vorige week maandag trad de politie hard op. De evangeli sche bisschop van Dresden, Johannes Hempel, protesteer de tijdens de synode afgelo pen dagen scherp tegen het politie-optreden. Niets maakt sneller oud dan er altijd mee bezig zijn Duitse spreuk Synode niet naar rechter voor innen van studie schulden GRONINGEN De sy node van de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK) wil zonder de hulp van de burgerlijke rechter zoveel studie schulden innen van pre dikanten die de CGK hebben verlaten. Zij heb ben zich bij de Neder landse Hervormde Kerk aangesloten en tot nu toe geen gehoor gegeven aan oproepen om de schuld terug te betalen. De financiële deskundigen van de CGK hebben inmid dels de betrokken predikan ten een betalingsregeling voorgelegd. Deze komt erop neer, dat hoe langer een pre dikant binnen de CGK werk zaam is geweest, hoe minder hij van de schuld hoeft terug te betalen. De deputaten zul len echter, wanneer de predi kanten in gebreke blijven, de rechter niet inschakelen. De synode liet in haar besluit in belangrijke mate meespe len „de bijbelse regel, dat men zijn geschillen niet aan de we reldlijke rechter moet voor leggen". „We moeten als kerk niet procederen, maar we mo gen de zaak wel aanscherpen. Dat is ethisch verantwoord", aldus prof. dr. W. H. Velema. De synode besloot tot naams verandering van de theologi sche opleiding in Apeldoorn. In navolging van onder ande re de gereformeerde instelling in Kampen, heet de Theologi sche Hogeschool der Christe lijke Gereformeerde Kerken voortaan Theologische Uni versiteit. Volgens de synode zou bij een ongewijzigde naam de positie van de opleiding in grote mate gedevalueerd worden. Datzelfde zou volgens drs. H. Schuurhuis (Leidschendam) ook gebeuren met de geld stroom van overheidswege die de TH ontvangt. „Er is een andere subsidieregeling voor hogescholen. Wanneer we de opleiding geen andere naam geven, loopt de subsidie van 48 procent gevaar". Prof. dr. B. J. Oosterhof, de in 1986 geëmeriteerde hoogle raar in oudtestamentische vakken in Apeldoorn, krijgt de komende drie jaar nog geen opvolger. De synode be sloot in comité (zonder pers en publiek) tot de benoeming van drs. H. G. Peels tot we tenschappelijk hoofdmede werker voor dit vakgebied voor de komende drie jaar. Hij zal ook de colleges van prof. Oosterhof waarnemen. Drs. Peels doceert al sinds 1986 aan de TH. De synode stemde verder in met de be- oeming per 1 september van drs. J. C. L. Starreveld, eerste scriba van de synode, tot we tenschappelijk medewerker voor kerkgeschiedenis. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Strijen J. van Doorn te Oud-Beijerland. Benoemd tot bij stand in het pastoraat te Hengelo (t.b.v. de vrijz. herv.) mw.M.Sudhol- ter-Russchen, eervol ontheven predi kant te Boekelo, l.l pred. te Losser. Beroepen te Besoijen G. van Goch, kand. te Barneveld; te Wanneper- veen/Belt Schutsloot A.N. Rietveld te Amerongen; te Zoetermeer A. van Vuuren te Alblasserdam. Beroepen te Gouda H. Binnekamp te Oudewa ter; te Hilversum (herv.geref.) (part time) mw.l.Chr. Builtjes-Faber, kand. te Apeldoorn - te Nieuwe Pekela J.B. Kamp, kand. te Elspeet; te Zwolle J. Riemersma te Nijbroek. Aangenomen naar Dalfsen H.J. van Haarlem te Noordbergum; naar Hengelo (Gld) (toez.) P.F. de Vries te Oostburg c.a. Aangenomen naar Wildervank W. Veltman te Oos- ternijkerk en Morra-Lioessens en Paesens. Bedankt voor Vollenhove W.Wagter te Rijnsburg Gereformeerde Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee drs.W.J.W. Scheltens te Haren (Gr.). Beroepbaarstelling drs.L. van Wijk, Kleine Houtstraat 4 b, 2011 DM Haarlem. Beroepen te Meerkerk drs.J.P. Helder te Hoogeveen. VATICAANSTAD Met de verklaring over Vati caans geld voor een te bouwen gebedscentrum buiten het kampterrein van Auschwitz heeft het Vaticaan voor het eerst officieel een standpunt over het klooster bekend maakt. Paus Johannes Paulus II staat zelf positief tegenover een be zinningscentrum, zei mgr. Pier Francesco Fumagilli, de secretaris van de commissie, in een toelichting op de ver klaring. Kardinaal Glemp, de primaat van de RK Kerk in Polen, heeft de verklaring van het Vaticaan over het klooster in Auschwitz van de hand gewezen. Een „gedwon gen" verhuizing van de Kar melietessen is volgens hem „geen oplossing van het pro bleem". Glemp zei dit dinsdag tijdens een persconferntie in Bristol (Engeland), waar hij een nieuwe rk kerk voor de Poolse gemeenschap zal inwij- Een „gedwongen" verhuizing van de nonnen is „onaan vaardbaar", zo zei Glemp. Hij zei hier alleen zijn steun aan te kunnen geven als de ver huizing met instemming van de religieuzen geschiedt. Overeenkomst De nonnen zijn nu gehuisvest in de voormalige opslagruimte voor het blauwzuurgas, waar mee in Auschwitz zo'n 2,5 miljoen joden zijn vermoord. In februari 1987 werd met een joods-katholiek akkoord overeengekomen dat de non nen binnen twee jaar zouden verhuizen naar een oecume nisch gebedscentrum. Omdat de bouw van het nieuwe cen trum uitbleef, begonnen jood se organisaties bij het klooster te protesteren, wat voor de Poolse bisschop Macharski, een van de ondertekenaars van het akkoord, aanleiding was om het akkoord op te schorten. Toen daar interna tionale protesten op volgden, liet de Poolse primaat Glemp zelfs weten dat er opnieuw onderhandeld moest worden over het akkoord en dat het klooster als het aan hem lag, zou blijven waar het was. De kwestie heeft ook onder de katholieke kardinalen tot tweedracht geleid De twee Franse en de Belgische kardi nalen die samen met Ma charski het akkoord van 1987 ondertekenden, hebben laten weten dat zij vinden dat het akkoord nageleefd moet wor den. Ook de Amerikaanse aartsbisschop van New York liet weten voor verhuizing van het klooster te ziin. Jood se organisaties hadden de paus, zelf een Pool, herhaal delijk gevraagd tussenbeide te komen. Glemp wees er in Bristol op dat hoewel er 2,5 miljoen van de drie miljoen Poolse joden in de concentratiekampen van de nazi's zijn vermoord, er ook niet-joden (Polen, Rus sen, Hongaren, Tsjechóslowa- ken en zigeuners) zijn omge komen. Ook om die reden is een gedwongen vertrek niet aanvaardbaar, zo zei Glemp. De Karmelietessen hebben zich „met de beste bedoelin gen ter wereld" in het ge bouw binnen het Auschwitz- complex gevestigd. Glemp verwees daarbij naar de reli gieuzen die in Dachau zijn neergestreken. Overigens was hij voor de bouw van een centrum voor bezinning en gebed buiten het concentratiekamp, zo zei hij. Het Joods Wereldcongres heeft inmiddels zijn instem ming betuigd met de verkla ring van het Vaticaan waarin met de bouw van een cen trum buiten Auschwitz wordt ingestemd. „De verklaring is een belangrijke stap om de RK Kerk weer op haar woord te geloven," zo zei voorzitter Kardinaal Glemp tijdens een toespraak in Bristol. Edgar Bronfman in New York. Hij zal de bij het con gres aangesloten organisaties adviseren de „bevroren" dia loog met het Vaticaan te her vatten. Stap „Het is verheugend dat de paus eindelijk bij monde van FOTO: EPA kardinaal Willebrands heeft gesproken," aldus een verkla ring van Jean Kahn, voorzit ter van de overkoepelende raad van joodse organisaties in Frankrijk. Kahn betreurt het echter dat de verklaring van het Vati caan geen melding maakt van de vertraging bij de verplaat sing vanT het klooster. „Wij hopen vurig op een concreet en tastbaar signaal waaruit de bereidheid van de Poolse RK Kerk blijkt om de overeen komst van Genève na te ko men," aldus Kahn. „De verklaring van het Vati caan is een stap in de goede richting, maar de weigering van Glemp hiermee in te stemmen doet mij beseffen dat we er nog lang niet zijn." Zo reageert de (orthodoxe) rabbijn van Amsterdam, drs. L.B. van de Kamp, op de ver klaring van het Vaticaan en de uitlatingen van kardinaal Glemp. Hij wijst erop dat na de over eenkomst van Genève in fe bruari 1987 ook werd aange nomen dat het klooster spoe dig zou worden verplaatst. „Toen hield de Poolse RK Kerk dat tegen. Nu ligt die zelfde Poolse Kerk weer dwars." Hij is dan ook verbaasd over de reacties van onder meer het Joods Wereldcongres dat de dialoog met de RK Kerk nu weer „ontdooid" kan wor den. „Alsof er voor een jood niets hogers is dan met rooms-katholieken in dialoog Van de Kamp verwijst ook naar de antisemitische uitla tingen van Glemp, die in Eu ropa door geen enkele rk bis schop of Katholieke Raad voor Israel zijn veroordeeld. „Zolang Glemp zich daar niet openlijk van distantieert, zul len we hem er op aanspre ken." Het gesprek dat Van de Kamp volgende week maan dag met de pauselijk nuntius in ons land zal hebben, gaat wat hem betreft gewoon door. „Zolang het klooster niet is verplaatst, moeten wij op uit voering van de overeenkomst van Genève aandringen." Er is dan ook nog geen enkele aanleiding de gele Davidster, die het CIDI voor de nuntia tuur heeft geplaatst, weg te halen, zo zegt Van de Kamp. NIEUW NIJMEEGS PROJECT ROND ZIN EN RELIGIE T>!> 9? NIJMEGEN Na het succes van de eerste cur sus Zingeving en religie die de Nijmeegse univer siteit in het voorjaar orga niseerde, verzorgt zij dit najaar een soortgelijk project waarvoor zowel binnen als buiten de uni versiteit een redelijk gro te belangstelling blijkt te bestaan. Projectleider Paul Sars con stateert een tegenstrijdigheid in het denken van veel mén sen als ze met morele en zin gevingsvraagstukken gecon fronteerd worden. Vooral sinds zingevende in stanties als bijvoorbeeld de kerk aan gezag hebben inge boet is het als het ware van zelfsprekend geworden deze zaken als een privé-aangele- genheid te zien. Er ontstaat volgens Sars irritatie als je meent dat je kennis kunt heb ben van problemen die in onze tijd aan de privésfeer zijn toebedeeld. Wat kunnen theologen of filosofen daar nu over zeggen, zo wordt vaak schouderophalend gezegd. Sars: „Je ziet het ook hoe in de politiek met dit soort vraagstukken wordt omge gaan. Bijvoorbeeld als het over'de euthanasie gaat, dan gaat het voornamelijk over praktische regelingen. Hoe het met de morele vragen daar achter zit, dat moet ie dereen blijkbaar voor zichzelf zelf weten". „Toch werkt het blijkbaar niet zo. Het is niet zo dat je dat alleen maar zélf moet we ten. Alleen: mensen hebben daarover geen taal tot hun be schikking om er over te pra ten. Ook al ligt er schijnbaar over dit soort vragen een ta boe, toch bestaat er volgens hem een grote behoefte over dit soort vraagstukken te pra- Hij is het ook niet eens met de wijdverbreide opvatting dat er in onze tijd een moreel re lativisme zou bestaan Als je dat van buitenaf gadeslaat, kan die opvatting volgens hem wellicht ontstaan. Eerder is het volgens hem zo dat er zeer uiteenlopend over more le problemen wordt gedacht, waarbij iedereen zijn eigen in valshoek heeft. Doel Als het over zingeving gaat merkt Sars dat dat vrijwel al tijd meteen wordt geasso cieerd met het hebben van een einddoel. „Maar je kunt zin ook opvatten op de ma nier van richting geven aan het bestaan, je komt dan niet met de oplossing van vraag stukken aan, maar wel kun je wellicht een manier aanrei ken in de manier waarop het bestaan zich kan voltrekken op een zinvolle manier". Mensen ervaren volgens hem hun bestaan maar al te vaak als een verbrokkeld geheel. Vandaar volgens hem de weerklank die de zogenaamde narratieve theologie momen teel heeft. Daarin staat het Gerard Reve: inspiratiebron van religieuze ervaringen fotO:PR verhaal centraal, daarin het werk van de schrijver Ge wordt zicht gegeven op een rard Reve centraal. Sars: „We zinvol verband. bekijken het werk van Reve niet op de manier van een In het Nijmeegse project dat theoloog, want Reve is im- vanaf oktober gaat lopen staat mers geen theoloog en ook niet louter literair. Wel kun je zeggen dat Reve als schrijver uniek is in die zin dat hij alle daagse situaties beschrijft waarin het eigentijdse reli gieuze gevoel aan bod komt". Voor de cursus wordt uitge gaan van drie boeken van Reve: Nader tot U, Moeder en Zoon en Bezorgde Ouders. Prof. Paul van Tongeren zal op twee colleges spreken over ernst of spot in het werk van Reve. Reve wordt vaak gezien als en noemt zich ook nadruk kelijk een godsdienstig schrij ver. Toch bestaat er bij velen volgene Van Tongeren twijfel over de ernst waarmee hij over verheven, religieuze za ken spreekt. Tegelijkertijd wordt daarmee soms de spot gedreven. Van Tongeren wil nader ingaan op die verhou ding tussen spot en ernst in het werk van Reve. De mo raaltheoloog Theo Beemer gaat in op de vraag naar de spanning tussen het tragische en het ethische aan de hand van 'Bezorgde Ouders'. De karmeliet Van Vooren wil Reve laten zien als mysticus. Volgens Van Vooren levert Reve met zijn verlangen naar „de enig werkelijke liefde" een originele bijdrage aan de christelijke mystieke traditie. PAUL VAN VELTHOVEN Inlichtingen over het Nij meegse project Zin en religie zijn te verkrijgen bij Pauls Sars, Faculteit der Wijsbe geerte, Katholieke Universi teit, postbus 9108, 6500 HK Nijmegen. BUENOS AIRES De rooms-katholieke bis schoppen van Argentinië, die tijdens de dictatuur bijna zonder uitzondering de generaals steunden, zijn verdeeld over de am nestieplannen van de nieuwe president Carlos Menem. Zondagavond kondigde Menem in een tv-toe- spraak aan dat hij militai ren tegen wie nog een proces loopt wegens schending van de men senrechten, van rechts vervolging wil ontheffen. Over het lot van de reeds veroordeelde militairen zal hij later een besluit nemen. Een van de weinige progres sieve bisschoppen van Argen tinië, Miguel Hesayne van Viedma, is van mening dat „niemand gratie met christe lijke verzoening mag verwar ren. Ook mag niemand het geloof voor zijn eigen politie ke karretje spannen." Door amnestie wordt nie mand van zijn schuld tegen over God ontheven, aldus mgr. Hesayne, die als eerste bisschop de „Dwaze Moeders van het Plazo de Mayo" ont ving. „Er kan verzoening in een land tot stand komen zon der dat er amnestie wordt verleend. Maar een amnestie zonder verzoening is even eens mogelijk. Dat laatste zou uiterst pijnlijk zijn." Bisschop Hesayne, de „gladia tor van de mensenrechten", heeft tijdens het proces in 1985 als enige rk bisschop te gen de generaals getuigd. Daarin stelde hij de generaals verantwoordelijk voor de martelingen. Er verdwenen zoveel mensen dat het geen toeval meer kon zijn. Bisschop Antonio Quarracino van La Plata pleitte daarente gen voor een spoedige amnes tieregeling. Op drie plaatsen in het land demonstreerden ruim ander halve week geleden 150.000 mensen tegen de amnestie voor de martelaars. Nobel prijswinnaar Adolfo Pérez Es- quivel, de Methodistenbis schop Aldo Etchegoyen (voor zitter van de mensenrechten commissie van de Wereldraad van Kerken) en studenten van ISEDET, de Protestantse theologische faculteit in de Argentijnse hoofdstad, liepen mee in Buenos Aires. Naar schatting 30.000 personen zijn tijdens de miltaire dictatuur tussen 1976 en 1983 verdwe- Hartekreet uit bedrijfsleven?, •lede irs c verl rop TiJDENS de opening van het academisch jaar van de Aiv sterdamse Academie voor Bank en Financiën heeft drs. Mees van de Raad van Bestuur van de Nederlandsche Mi Ier denstandsbank (NMB) een kritische noot gekraakt: De ui 'se versiteiten in Nederland schieten schromelijk te kort wa te o het gaat om het voorbereiden van de studenten op de beroe 7 spraktijk. £im »en. VOLGENS de NMB-topman zijn de hedendaagse studenti 'at louter bezig met het verwerven van kennis. Daardoor oi ve" staat echter een onbevredigende situatie. Immers, zo sign leert hij terecht, kennis is zeer veranderlijk, omdat zij vi moet worden aangepast aan de nieuwste inzie ten. De universiteiten zouden zich meer moeten gaan toele 1 gen op het bijbrengen van inzicht in de ontwikkelingen in i wereld buiten de universiteitsmuren. ^VAT dat betreft mag het hoger beroepsonderwijs de urn versitaire wereld tot voorbeeld strekken. Dóór wordt bet gelet op de persoonlijkheidsontwikkeling van studenten. Zi er in de huidige opzet van de universitaire opleidingen in ruimte èn in tijd nog wel voldoende mogelijkheden o de" persoonlijkheidsontwikkeling van de student goed uit verf te laten komen? Het is in elk geval een goede zaak dat in de afgelopen jl ren 'de eeuwige student' ten grave is gedragen. Maar inmiir' dels dreigt zoals onlangs is voorgesteld via een ingj' nieus premie- en boetestelsel de druk op de studenten l, worden opgevoerd om de studie te voltooien binnen een ncP kortere periode dan de maximaal toegestane. Daarbij kalOI^ men zich afvragen of óók de beleidsmakers op het ministei Van het onderwijs niet een verkeerde weg zijn inj^ w Niet alleen de universitaire wereld zal zich moeten gaan ba hl raden op de hartekreet uit het bedrijfsleven, maar ook djeer (nieuwe) minister van onderwijs. Zonnig en warm DE BILT (KNMI) Er lijkt geen eind te komen aan het mooie zomerweer. Ons weer staat onder invloed van een hogedrukgebied boven Polen. Met een zuidelijke wind wordt opnieuw warme en vrij vochti ge lucht aangevoerd, waarin weinig of geen bewolking voorkomt. De komende nacht kan er in het binnenland, bij een minimumtemeperatuur van omstreeks 13 graden, op- - nieuw plaatselijk mist ont staan. Overdag wordt het na het optrekken van de mist zonnig. De middagtempera- tuur loopt op naar ongeveer 24 graden en in Limburg kan het wel zo'n 26 graden worden. De wind komt uit zuid tot zuid oost en is vannacht in het bin nenland zwak, overdag matig tot vrij krachtig. Vrijdag is het opnieuw warm, maar de bui- e'nkans neemt dan wel toe. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen en Zweden: in het zuid oostelijk deel van Noorwegen rond Oslo en in het zuiden van Zweden bezuiden en rond Stockholm voor de tijd van het jaar nog vrij warm en overwegend droog weer met zonnige perioden. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden. Elders in Noorwegen en Zweden wisselvallig met vooral langs de westkust en in het noorden af en toe regen, middagtempraturen van 12 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Denemarken: perioden met zon, eerst nog veel bewolking en morgen voor namelijk in het noorden soms bewol king Vrijwel overal droog Middag- temperatuur tussen 19 graden langs de Noordzeekust tot 23 graden in het zuiden. Schotland, Ierland en Engeland in Ierland, het noordwesten van Enge land en het noorden en westen van Schotland veel bewolking met af en toe regen of motregen, vooral dicht bij de westkusten. Vrij zacht met maxima van 15 tot 19 graden.In zuid oost-Schotland en in het grootste deel van Engeland en Wales overwegend droog en vooral in het zuidoosten ook zon. Middagtemperatuur 21 tot 26 graden. België en Luxemburg- overwegend zonnig en warm nazomerweer. Mid- dagtemperaturen 23 tot 28 graden West-Duitsland: in het noordwestelij ke deel benoorden Hamburg eerst nog wat bewolking, overigens vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur van 19 graden langs de Noordzeekust tot 22 graden elders; morgen hoger Elders overwegend zonnig met mid- dagtemperaturen tussen 23 en 27 gra den, morgen nog enkele graden ho ger. Frankrijk: overwegend zonnig en vooral in het midden en zuiden warm nazomerweer Middagtempera- turen tussen 21 en 24 graden in Bre- tagne langs de Kanaalkust, en tot 25 a 30 graden in het midden en zuiden. Morgen voornamelijk in het noorden Pyreneeën kans op c Spanje en Portugal: in het zuiden e oosten en in Zuid-Portugal zonnig. I het noordwestelijk deel van Spanl en bij de Pyreneeën meer bewolkin 'eI met vooral in berggebieden mogelij d een onweersbui. Middagtemperatuu tussen 20 a 24 graden bij de Portuge se noordkust en in het Noordspaans !t. kustgebied, tot 26 a 33 graden elder ch Op Mallorca aanhoudend zonnig n maxima van rond 29 graden. Italië: aanhoudend zomerse tempera turen met vooral in het midden t - zuiden ononderbroken zonneschijntje In Noord-Italië een enkele lokale r gen- of onweersbui en voornamelijl in de Povlakte en naaste omgevi Joegoslavië: zonnig en voor de tijd p van het jaar warm tot zeer warm. r Middagtemperaturen 25 tot 29 graden in laaggelegen gebieden, den tot 33 graden. Griekenland: zonnig en w dagtemperaturen 26 tot 32 graden, 05 de eilanden in de Egeische Zee ronj 26 graden. 26 graden. WEERRAPPORT 5* Max Min Rag* 27 20 011 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Baltische staten Wanneer de Baltische staten ook op wat langere termijn deel willen uitmaken van de Sovjetunie dient dat op wette lijke basis te geschieden. Die basis mag niet langer bestaan uit de leugen dat de bevolking van deze drie landen in 1940 er zelf voor zou hebben geko zen deel uit te maken van de Sovjetunie. Dat is nooit ge beurd. Estland, Letland en Li touwen sloten slechts bilatera le vredesverdragen met de Sovjetunie af. Maar Stalin had domweg lak aan de soeverei niteit van de Baltische landen. De historicus Valentin Falin, hoofd van de afdeling interna tionale betrekkingen van he n centrale comité van de com L munistische partij van de Sov <j jetunie, heeft onlangs het be staan van een geheim protoco bij het Hitler-Stalin-pact vai 1 1939 bevestigd. In dit protoco verdeelden beide leiders Oost I Europa. Estland, Letland ei Litouwen werden daarbij toe gewezen aan de Sovjetunie. De Verenigde Staten hebben deze annexatie nooit erkend. Daar om vallen op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington Baltische zaken onder de afdeling Oost-Europa en niet onder het bureau Sov jet-zaken. Het Europees Parle ment stelde in 1988, tijdens de. 70e verjaardag van de revolu tie in de Sovjetunie, dat de Baltische staten gelijktijdig de verjaardag van hun onafhan kelijkheid mochten vieren Het is jammer dat de Pravda op 2 september zo uitviel naar de westerse pers, met als reden dat die het Baltisch nationalis me zou bevorderen. Een der gelijk kritisch geluid over de Sovjet-politiek inzake de Balti sche staten was in lange tijd niet meer gehoord. Martin van Hezik, VOORBURG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2