Storm op gemeentebestuur blijft uit STAD OMGEVING Slimme EHBO-kit Ceidóc Sotwmit r Forse geldboete geëist na dodelijk ongeval WETHOUDER: „IK KAN NIET EENS PANNEKOEKEN BAKKEN" Criminele rijstijl ^eidenaar oorzaak lodelijk ongeluk BEZWAREN TEGEN BOUWPLAN VOOR MORSWEG Freek de Jonge naar Leiden Bijzonder jubileum bij industriebond Geen krant ontvangèn? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats: Telefoon Stuur als dank de EHBO-kit naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar a Uidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 irste vuurwapens ingeleverd IDEN Er zit flink schot in de inleveractie verboden wapens. Gisteren kwamen twin- personen wapens inleveren, terwijl zich andag al vijftien mensen met verboden wa- ituig meldden aan het politiebureau aan de jgegracht. de wapens die gisteren ingeleverd werden, •en de eerste vuurwapens. Het ging om een zoon pistool en een zogenaamde baby-revol- een klein formaat vuurwapen dat in een iestasje past. Verder werden werpsterren, eveer tien alarmpistolen, luchtdrukpistolen, pompbuks, een ploertendoder en patronen eleverd. gens politiewoordvoerder D. Graveland le en tal van mensen ook wapens in die niet boden worden onder de nieuwe, strengere jenwet. „Die nemen het zekere voor het on- ere en willen graag van het spul af". LEIDEN/DEN HAAG Het ge sprek ging over rijstijlen, het was vier uur in de vroege ochtend van 25 juni 1989. „En zo rijdt Joost", zei de 25-jarige bestuur ster van de personenauto, die met een snelheid van ongeveer 80 ki lometer per uur in Leiden over de Plesmanlaan in de richting van de Haagse Schouwweg reed. Ze demonstreerde dat met een ruk aan het stuur waardoor de auto een verkeersgeleider van de linker rijstrook raakte, in een slip belandde en via een boom tegen een lichtmast reed. Een kennis die meereed raakte zo ernstig ge wond, dat hij aan de gevolgen overleed. „De verdachte heeft bij dit onge luk de meest aanzienlijke mate van schuld", vond officier van justitie F. van Stralen. „Er is zeer onvoorzichtig gereden. Dit is wel het meest stomme en verschrik kelijke ongeluk dat iemand kan overkomen. Bewust een onvoor zichtige manoeuvre uitvoeren terwijl er veel te hard werd gere den". Hij meende dat alcoholge bruik van de vrouw, ze had tij dens een barbeque enige glazen wijn gedronken, mede oorzaak was van het ongeval. Hij eiste een geldboete van 2400 gulden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. Hij hield daarbij rekening met de consequenties die de verdachte had getrokken uit het ongeval. Ze was naar de begrafenis ge weest en had frequent contact ge had met de nabestaanden. De raadsman van de verdachte vond twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid te lang. „Haar vrijheid wordt te zeer beperkt, zeker omdat ze haar eigen bedrijf opnieuw moet gaan opzetten". Ook bij de boete had hij beden kingen. „Het is bij een dergelijk ongeval te onbenullig om over geld te praten, maar ik wil erop wijzen dat mijn cliente nu geen een uitkering heeft die ze geheel moet gaan terugbetalen als ze weer aan het werk is". Uitspraak 3 oktober. Ontvangst K en G door gemeente LEIDEN Het Leidse gemeentebe stuur ontvangt morgen de Christelijke Muziekvereniging K en G op het stad huis. Dit gebeurt naar aanleiding van het behaalde wereldkampioenschap tij dens het Wereld Muziek Concours in Kerkrade van 23 juli. Voorafgaand aan deze ontvangst maakt K&G een tocht door de binnenstad. Vanaf 19.30 uur vertrekt de band van het onderkomen in het Muziekverzamelgebouw. Via de Zeeheldenbuurt, Oosterkerkstraat, Ir. Driessenstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje komen ze in de Bree- straat aan. Na een optreden op het Stad huisplein worden de leden van het ge zelschap in het stadhuis toegesproken door de burgemeester C. Goekoop. Geen geluidwerende maatregel Mors IV LEIDEN De gemeente Leiden hoeft geen ge- luidswerende maatrege len te treffen langs de spoorbaan op het laatste stuk Morsweg nu de hui zen aan die kant vorige week zijn gesloopt. Een bewoner van Mors IV had dit vorige week in een kort geding geëist. De eis ging niet om een geluidsscherm doch om maatregelen zoals bomen en isolatie. De president van de Haagse rechtbank besliste gisteren dat de gemeente hieraan niet hoeft te voldoen. Auto op stuurslot in water gereden LEIDEN De eigenaar van een vier jaar oude auto keek gistermor gen rond acht uur vreemd op. De man had maandagavond rond half elf zijn auto aan de kant van de Lammermarkt op het parkeerter rein bij molen De Valk achtergela ten. In de loop van de nacht hadden onbekenden het voertuig in het wa ter van de Rijnsburgersingel gere den. De daders hadden de linker portier opengebroken en draden doorverbonden, zodat de motor ge start kon worden. Vervolgens werd de wagen gekeerd, waarop het stuur vermoedelijk door het stuurslot ge blokkeerd raakte. De auto schoot over het fietspad en belandde via een groenstrook in het water. LEIDEN Eén Leidse vrouw «maakte gisteravond tijdens de inspraakavond voor burgersin de Stadsge- I hoorzaal een afspraak met I hem. Omdat ze bezorgd is I over de verhoging van de on- roerend-goedbelasting die de I gemeente Leiden doorvoert. I Wethouder Paul Bordewijk I van financiën heeft haar ge rust kunnen stellen, vertelt J hij: „Het was nuttig. Ik heb I haar twee pagina's laten zien I van het raadsvoorstel, waar- I op staat hoe de verhoging j uitpakt voor de verschillende I bewoners. En dat was heel I verhelderend. Ik durfde haar I die papieren zelfs mee te ge- I ven, want de kans dat nog ie- I mand erover zou beginnen I leek me niet zo groot". Hij heeft gelijk, blijkt later. I Want ze is de enige die zich I tot de beheerder van de ge- I meentelijke financiën wendt: „Er zijn weinig klachten over de hondenbelasting, blijk- Ibaar", grapt Bordewijk. Storm loopt het niet tijdens Ide informele bijeenkomst. Ook al heeft de organiseren- Ide Stichting Burgerschaps- I kunde op de affiches in de I stad aangekondigd dat gister- r avond dé gelegenheid was Burgerschapskunde wil avonden ook elders gaan houden LEIDEN De Stichting Burgerschapskunde - Nederlands centrum voor politieke vorming - wil ook in andere ge meenten inspraakavonden voor burgers gaan houden. Dat zei directeur F. Gottmer van de Leidse stichting gister avond in de Stadsgehoorzaal, waar de eerste bijeenkomst plaatshad. „Deze avond was een kleine poging om iets te doen aan de de dialoog tussen kiezers en bestuurders. Het was voor ons een redelijk geslaagde bijeenkomst. Belang rijk is dat we ervaring hebben kunnen opdoen. We gaan nu bekijken of we vaker dergelijke avonden kunnen orga niseren, ook in andere plaatsen", aldus de directeur. om de gemeenteraad te „be stormen" en ook al spreekt Ruud Mascini van de organi satie aan het einde van de avond over 250 bezoekers. Een schatting die aan de hoge kant moet zijn geweest, want de zaal lijkt vooral be volkt met mensen uit het ge meentelijke wereldje. „De opkomst had beter kunnen zijn, maar we zijn zeker niet ontevreden", zegt Mascini. Wel moet volgens hem de „volgende keer" worden ge dacht aan een „publiekstrek ker": „Misschien een pauze- Schaken Honderdvijftig bezoekers spraken met de aanwezige raadsleden, aldus Mascini. Over onderwerpen als de overlast van cafés, de bestrij ding van hard-drugs, het ou derenbeleid, het onkruid in de Stevenshof, de eenzijdige aanblik van de buitenwijken, de hondepoep, de te hoge snelheid van de bussen in de Breestraat, de lelijke aan plakbiljetten van politieke Jacques de Coo en Bernard Stöxen van Leiden Weer Gezellig in gesprek met twee voor het theehuis in de Leidse Hout. foto's: wim van noort partijen in de stad en over onoverzichtelijke verkeerssi tuaties. Wethouder Marietje van der Molen van ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer is verreweg het po pulairst. Na elke ronde van tien minuten gaat een andere burger tegenover haar aan de tafel zitten „om een potje te schaken", zoals burgemeester Cees Goekoop het in zijn openingswoord noemde. „Het lijkt wel alsof hier een grote simultaanschaakpartij gaat beginnen", zei hij toen hij de zaal met de aan één kant door gemeenteraadsleden be zette tafels overzag. „En u weet: politiek is een kwestie van schaken". Voor de vijf jongens uit de Stevenshof is in elk geval sprake van een gewonnen partij. Zij komen met hun skateboards de zaal in om te vragen om een baan (een zo geheten halfpipe) bij de Rijn dijk. Ze hadden maanden ge leden al verschillende brie ven naar de gemeente ge stuurd en konden de wethou der zelfs 491 handtekeningen aanbieden. Gemakkelijk „Ik zou willen dat alle pro blemen zo gemakkelijk kun nen worden opgelost", zegt Van der Molen tegen het vijftal. „Want op dit moment zijn ambtenaren juist bezig met plannen om een paar van deze banen aan te leggen in de stad". Henriëtte van Dongen, de wethouder van onderwijs en emancipatie, is ondertussen bij haar sociaaldemocratische partijgenote Elly Kerkhoffs aan tafel geschoven. Ze heeft niets ie doen. „Met mijn be leid gaat het blijkbaar goed", constateert ze vrolijk. Om even later eerlijk toe te ge ven dat het haar toch wel leuk lijkt irom gewoon met burgers te praten over het onderwijs". Want met de mensen om wie het gaat, de genen die op de scholen wer ken, heeft ze toch wel con tact. „En vorige week hebben we nog-een druk bezochte in spraakavond gehad over het welzijnsprogramma". Ze hoeft alleen maar wat ge duld uit te oefenen, want zo halverwege de avond komen er toch wat vragen over de kinderopvang. Er zijn te wei nig plaatsen, is de klacht. En de vraag is hoe dat toch komt. Van Dongen kan met een haar ei kwijt: „We heb ben vier miljoen extra nodig om de wachtlijst weg te wer ken. We krijgen echfer maar heel weinig geld van het Rijk. De afgelopen tien jaar was dat niets. En we zijn als gemeente niet in staat om he lemaal alleen zorg te dragen voor een dergelijke basis voorziening. Er gebeurt in Leiden denk ik erg veel op dit gebied". Waarna ze het duo uit de doeken doet dat op dit mo ment met Leidse bedrijven wordt gesproken, die plaat sen in dagverblijven kunnen kopen. „Als de bedrijfsop- vang is ingevoerd, kan een deel van de wachtlijst wor den afgewerkt", denkt ze. Het tweetal tegenover haar heeft blijkbaar de smaak te pakken gekregen. De vrou wen hebben geen vragen meer, maar zitten een uur la ter toch nog aan een tafeltje. „Kijken wie wat drinkt. En of er nog bekenden binnen komen". Theehuis De voorvechters voor een volwaardig theehuis in de Leidse Hout zien bekenden genoeg. Ze zijn met een groep van zo'n twintig man naar de Stadsgehoorzaal gekomen. Hebben voor de ingang een standje ingericht waar pan nekoeken worden gebakken. Zijn getooid met sandwich- borden met teksten als „Zo lust ik er nog wel een paar" en „Stel (eens) een daad". Marietje van der Molen is niet zo goed op de hoogte van deze problematiek, zo blijkt als de 11-jarige Martijn van Vliet tegenover haar zit. „De inspectie zei dat de keuken te klein was en toen moest die verbouwd worden en dat lukte niet en nu kunnen er geen pannekoeken meer worden gebakken", vertelt hij haar. Er kan geen appara tuur meer bij in de keuken, maar „voor ons moet er nog wel wat bij". „Wat dan?", vraagt de wethouder hem. „Pannekoek'en", zegt Martijn. „Ik hoop wel dat u ons helpt met die pannekoeken", voegt hij eraan toe. „Ik kan. ze niet bakken en ik hou er ook niet zo van", vertrouwt Van der Molen hem toe. Tevreden staat de jongen op als de bel heeft gerinkeld, ten teken dat er weer een ronde voorbij is. „Ze heeft goed geluisterd", vindt hij. Vader Het probleem is, vertelt zijn vader later, dat op dit mo ment in het theehuis alleen koffie en thee is te verkrij gen, omdat de keuken niet voldoet aan bepalingen van de Warenwet. Gesprekken met de gemeente zijn afge ketst omdat de beheerder een hogere huur zou moeten gaan betalen en de verbouwing Een overzicht van de Stadsgehoorzaal waar burgers gisteravond ..schaakwedstrijden" speelden met de bestuurders van de stad. van de keuken niet in eigen I beheer mag uitvoeren. Dat alles brengt te hoge kosten met zich mee. Bij wethouder Fred Kuijers van cultuur, volksgezondheid en groen zijn de theehuisfans ook ge weest. „Ik heb ze verwezen naar wethouder Tesselaar. En die is er niet", zegt hij. „Bovendien is de advocaat van de beheerder van het theehuis in discussie met de advocaat van de gemeente en het is niet wijs om er dan tus sen te zitten". In totaal hebben drie mensen zich bij Kuijers vervoegd. „Niet veel", vindt hij zelf. Dan klinkt de stem van een medewerkster van de Stich ting Burgerschapskunde door de microfoon. Ze kondigt een korte pauze aan waarna de bijeenkomst zal worden afge sloten. Kuijers: „Wat? Pauze en dan afsluiting? Prachtig, heerlijk". JANET VAN DIJK TZEGGING EN CELSTRAF GEËIST LEIDEN Bewoners van de vijk Transvaal en vertegen woordigers van roeivereniging Njord hebben bezwaren geuit tegen het bouwplan Morsweg 188. Zij deden dit gisteren op een informatie-avond van de gemeente over het plan. Het gaat om een gebouw bestaande uit negentien appartementen ontworpen door het Amster damse architectenbureau Al berts en Huut. Een aantal bewoners ziet nog steeds liever een groenvoorzie ning in plaats van de bouw van de appartementen op het voormalige schoolterrein. Ver der vroegen een aantal van hen zich af of dure apparte menten wel in de wijk pasten. Het bouwplan had volgens een aantal bewoners van de Mors weg het bezwaar dat de bal- konnen op hun tuin uitkeken. Zij vinden dat zij daardoor een deel van hun privacy moeten inleveren. Vertegenwoordigers van de roeivereniging Njord maakten bezwaar tegen het feit dat de slaapkamers van de appartementen aan de kant van het clubgebouw worden gesitueerd. Njord had al in een vroeg stadium gewaarschuwd dat men dit in verband met de diverse activiteiten van de roeiclub beter niet zou kunnen doen. [DEN/DEN HAAG Ge- 1 de rij- en rusttijden van [verdachte in de dertig uur r het ongeval met dodelijke [op, durf ik te spreken van irwaardelijke opzet. Die be- bldiging uitte officier van ptie F. van Stralen gisteren en een- 39-jarige Leidse ichtwagenchauffeur. Hij eis ten gevangenisstraf van zes inden, waarvan vier voor- irdelijk en een ontzegging f de rijbevoegdheid voor I jaar. „Ondanks dat hij jrdoor een tijd lang zijn iep niet zal kunnen uitoe fen. Het zij zo". vrachtwagenchauffeur lorzaakte op 19 april van op de kruising van de i Duivenvoordelaan en de i Kranenburgweg in Was- Jaar een dodelijk ongeval, jzou zonder te remmen met snelheid van 80 kilometer uur de kruising zijn opge- en en daarbij geen voor- jg hebben verleend aan een 'ïtie-auto. Een van de agen- kwam bij het ongeval om I leven. i Stralen noemde de rijstijl de verdachte crimineel, de voorafgaande dertig had hij geen normale fhtrust gehad. De rijtijden- t is op grove wijze overtre- h". Hij vond dat de Leide- naar gewaarschuwd had moeten zijn door het ongeval dat in maart op de Rijksstraat weg ter hoogte van motel De Bijhorst plaats had en waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De raadsvrouw van de chauf feur vond de eis veel te hoog. Ze wees op de straf die haar cliënt al had gehad in de vorm van nachtmerries, terwijl hij „werkelijk naar zijn werk moest worden gesleept". Ze bestreed dat hij een roeke loos rijder zou zijn. Volgens haar had de Leidenaar geen 80 maar 60 kilometer per uur ge reden. „Verder was hij op het moment van het ongeval met zijn gedachten elders. Hij wil de zo snel mogelijk naar huis, omdat zijn vriendin ernstig ziek is en vrijwel niets kan doen, terwijl er twee kinderen zijn die aandacht en verzor ging nodig hebben". Om die reden vroeg ze cle mentie in de vorm van een ge heel voorwaardelijke gevange nisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid. „Anders komt de opvoeding van de kinderen in de knel en kan hij zijn beroep niet uitoefenen, terwijl dit de eerste vaste baan was van mijn cliënt". LEIDEN Freek de Jonge treedt op 19 oktober op in de Leidse Schouwburg. De be brilde cabaretier, die al tal van one-manshows op zijn palmares heeft, treedt op met zijn nieuwe show 'De Vol gende'. De titel is het enige wat bekend is van de nieuwe Freek-productie. J. Teske (midden) werd gisteren door het bestuur van de Leidse afdeling van de Industriebond FNV gehuldigd voor zijn 75-jarig lidmaatschap'. foto: wim van noort LEIDEN De 92-jarige J. Teske uit Leiden werd gister avond tijdens de jaarlijkse ju bilarisavond van de industrie bond FNV in het Antonius Clubhuis op speciale wijze ge huldigd. Teske is 75 jaar lid van het vakverbond en vol gens bestuurslid R. Zandvliet van de afdeling Leiden is het nog nooit eerder voorgekomen dat iemand zo lang lid van een vakbond is geweest. „Hoogst waarschijnlijk is dit een re cord, maar honderd procent zeker weten doen we dat niet", aldus Zandvliet. Teske ontving diverse attenties en werd stevig in de bloemen ge zet. Een veertigtal andere jubila rissen uit Leiden en omstre ken werd gisteravond even eens door de industriebond ge huldigd. Het ging hier om per sonen die respectievelijk 25, 40, 50 en 60 jaar lid zijn. Oorspronkelijk zou Freek dit seizoen niet optreden in Lei den. Hij stond niet in de planning. „Wij hadden zijn vorige show al gehad en tot voor kort had hij nog geen nieuwe show", aldus een woordvoerster van de schouwburg. „Doordat de voorstelling van het blijspel 'De Kreek', met daarin Kitty Jansen en André van den Heuvel, niet doorging, ont stond er een gaatje. Jansen stapte wegens familie-om standigheden uit de produc tie. Toen bleek dat Freek een nieuw programma had is hij snel gecontracteerd". De voorverkoop van zijn voorstelling en de andere voorstellingen in de maand oktober is vandaag gestart.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13