ongarije vervreemdt lich van het Oostblok Crisis in Israel dreigt na gesprek Rabin en Mubarak Stuur bootvluchtelingen terug naar Vietnam" Akkoord over hervormingen BUDAPEST De rege- rende communistische partij van Hongarije en de oppositie hebben een ak koord bereikt over een aantal wetsontwerpen, waarin de overgang naar een meerpartijenstelsel wordt geregeld. Vier van de negen oppositiegroepen hebben de overeenkomst niet ondertekend. Zij zul len de behandeling van de wetsontwerpen door het parlement echter niet te genhouden. Volgend jaar moeten in Hongarije de eerste vrije parlements verkiezingen worden ge houden. leiders uitgespraken over de inval van de troepen van het Warschaupact in Tsjechoslo- wakije in augustus 1968, heeft de verhouding met Praag er ook niet beter opgemaakt. Tenslotte heeft de DDR zich openlijk tegen Hongarije ge keerd uit woede over het be sluit de Hongaarse grens met Oostenrijk open te stellen voor DDR-burgers die hun heil in de Bondsrepubliek willen zoe- .ken. Het behoeft geen verba zing te wekken dat deze beslis-* sing de verstarde gerontocratie in Oost-Berlijn in het verkeer de keelgat schoot. Ongebruikelijk De voorzichtig geuite onge rustheid van Moskou, waar de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken Gennadi Gerasimov het be sluit van Budapest „ongebrui kelijk'.' noemde, moet de Hon garen echter te denken geven. De Sovjetunie heeft zich im mers steeds zeer welwillend jegens de Hongaren opgesteld, waar het hun radicale hervor- mingsdrang betreft. Weliswaar leek de reactie van het Kremlin in niets op de ste reotiepe donderpreken in de DDR. Maar toch vond Moskou het blijkbaar nodig de Honga ren iets van zijn ongerustheid te laten blijken. Het is wellicht niet eens zozeer het Hongaarse beleid waar Moskou zich zor gen om begint te maken, als- wel de toenemende afbrokke ling van de Oosteuropese een heid die hiermee samen gaat. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken Hom gaf onlangs zelf aan waar de schoen enigszins begint te wringen. „Het gevaar bestaat", zo zei hij op 29 augustus tegen de Hongaarse radio, „dat Hon garije in Oost-Europa geïso leerd begint te raken, nu een aantal dingen die Hongarije doet onze buren en bondgeno ten irriteert. Maar als we onze aanpak wijzigen, zouden wij onze vrijheid om te handelen aan banden leggen". .Hongarije lijkt tot dat laatste vooralsnog niet bereid. Als het aan de Hongaren ligt gaan zij verder op de ingeslagen weg van radicale politieke en eco nomische hervormingen en toenadering tot het Westen, al het verontwaardigde gebries in Bukarest, Praag en Oost- Berlijn ten spijt. GEORGE JAHN iïlTENLAND CeidócSouornxt DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 s vi [D wil ambassade l ijgpolen sluiten e dc lc% De Westduitse regering - m t erover de ambassade van de 9^ isrepubliek in de Poolse hoofd- ku Warschau te sluiten, vanwege oneel 'rote aantal Oostduitse vluchte- g mi! n ^at er z^n toevlucht neemt, een i it gebouw verblijven nu al meer honderd Oostduitsers, onder wie zoeks kinderen. Zij willen in de mis- dgenoüjven totdat zij naar de BRD 8 sejen emigreren. Bonn sloot in au- nde is zijn vertegenwoordigingen in [-Berlijn, Praag en Budapest, na- 5 m^ie eveneens waren overstroomd is de Oostduitsers die de DDR wilden ^et g iten. ig- f Deng zou Jiang Zemin als opvolger willen NEW YORK De hoogbejaarde Chinese leider Deng Xiaoping heeft volgens de Amerikaanse krant de New York Times de secretaris-generaal van de communis tische partij, Jiang Zemin, benoemd tot zijn opvolger. Deng zou de 63-jarige Jiang een geschikte opvolger vinden, omdat hij voorstander is van een open economische politiek ten opzichte van het Westen en „de juiste opvattingen" heeft over econo mische hervormingen. Overigens trad Deng het afgelopen weekeinde voor het eerst sinds drie maanden weer in de openbaarheid, waarmee hij een einde maakte aan geruchten als zou hij op ster- Yiljoen: Mandela misschien vrij LONDEN De nieuwe Zuida- frikaanse minister van constitu tionele ontwikkeling, Gerrit Vil- joen, heeft gisteren gezegd dat ANC-leider Nelson Mandela bin nen enkele weken vrijgelaten zou kunnen worden. In een in terview met de BBC-radio zei Viljoen dat de vrijlating van Mandela en andere zwarte lei ders hoog op de agenda staat van de nieuwe Zuidafrikaanse rege ring. Volgens aartsbisschop Tutu zou de vrijlating van Mandela „rampzalig" zijn, als niet ook de noodtoestand wordt opgeheven. Herstel betrekkingen Israel en Hongarije BUDAPEST Hongarije en Israel hebben hun diplomatieke betrekkingen volledig hersteld. Deze waren door Hongarije verbroken na de Zesdaagse oorlog van 1967. Hongarije is het eerste Oostblok land dat weer volledige diplomatieke banden aan gaat met Israel. Alleen Roemenie heeft de betrek kingen nooit verbroken. De Israëlische premier Shamir sprak voor de radio van een moedige be slissing van Hongarije en zei te hopen dat andere Oostblok-landen het voorbeeld zouden volgen. Hongarije heeft met tachtig- tot honderdduizend mensen de grootste joodse gemeenschap in Oost- Europa buiten de Sovjetunie. Tegelijkertijd heeft Oostenrijk zijn betrekkingen met Israel op een laag pitje gezet. Het is een reactie op de weigering van Israel een ambassadeur naar Wenen te sturen, zolang Kurt Waldheim president is. Weduwe Palme overtuigd van schuld Pettersson STOCKHOLM De weduwe van de vermoorde Zweedse premier Olaf Pal- me heeft gisteren voor een hof van beroep opnieuw de 43-jarige Christer Pettersson aangewezen als de moorde naar van haar man. Pettersson werd in juli door burgerrechters schuldig be vonden aan de moord op Palme en tot levenslang veroordeeld. De beroeps- rechters vonden echter dat er te wei nig bewijs was. De beroepszaak, die vorige week is begonnen, dient voor een college dat voornamelijk uit be- roepsrechters bestaat en duurt tot 5 oktober. Mocambique schaft openbare geseling af MAPUTO Het Mocambiquaanse parle ment heeft besloten openbare geseling af te schaffen. Het toepassen van lijfstraffen valt niet te rijmen met het Afrikaanse handvest voor de rechten van de mens, dat ook Mo cambique heeft ondertekend, zo betoogden de afgevaardigden. Volgens een uit 1983 da terende wet moesten rechters voor bepaalde misdrijven, waaronder roofovervallen, han del in drugs en moord, openbare geseling op leggen, tenzij de doodstraf werd uitgespro ken. Rechters waren steeds minder geneigd de lijfstraf op te leggen, maar leger en politie gingen er juist steeds vaker toe over zelf de zweep ter hand te nemen, wat de wet overi gens verbood. Pravda haalt uit naar Jeltsin MOSKOU De Russische partijkrant Pravda heeft giste ren een artikel gepubliceerd waarin staat dat Boris Jeltsin zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten heeft aange grepen om eens flink de bloe metjes buiten te zetten. In het artikel, dat volgens de Pravda was overgenomen uit de Itali aanse krant La Republica, staat dat Jeltsin in de VS aan de boemel ging en het ene na het andere café aandeed. Jelt sin heeft dirtect woedend ge reageerd. „Het is vuilspuiterij, het is eenvoudig een leugen, laster, en wraak voor het feit dat de Amerikanen ons met bewondering hebben ontvan gen". zei hij na zijn terugkeer. Officieel is in de Sovjetunie geen commentaar geleverd op Jeltsins bezoek. Bush belooft „fantastisch" wapenvoorstel HELENA Amerika's president Bush heeft tij dens een persconferentie dë langzame vooruitgang in de wapenonderhande lingen met de Sovjetunie verdedigd. Tegelijkertijd kondigde hij een „fantas tisch" ontwapeningsplan aan, dat „tot de verbeel ding van de Sovjetunie zal spreken". Verdere bijzon derheden wilde hij niet geven. Bush reageerde hiermee op berichten dat Sovjetminister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze, die eind deze week naar de VS komt, een nieuw wapenvoorstel zal meebren gen. Bush zei de geruchten te hebben gehoord, maar geen details te kennen. Sjevarnadze en Baker ontmoeten elkaar in de staat Wyoming. De ver wachting is dat zij daarbij kop pen met spijkers zullen slaan wat betreft een verdrag inzake chemische wapens. Volgens Sovjetfunctionarissen zullen de ministers ook praten over een datum voor een Ameri kaans-Russische top, maar Bush zei dat hij in dat opzicht geen haast maakt. Op vragen waarom er niet meer vooruitgang is bereikt in het strategische wapenoverleg met de Sovjetunie, antwoordde Bush dat zijn regering meer nadruk op de conventionele wapens legt. De verificatie is een van de grootste problemen bij de Start-onderhandelingen, zei Bush. Maar hij verklaarde dat hij op termijn geen „on overkomelijke problemen" zag om tot een akkoord te komen voor beperking van strategi sche systemen. De Amerikaanse ex-president Carter ontpopt zich steeds meer tot een bemiddelaar in grote conflicten. Nadat hij vorige week de eerste onder handelingen leidde over vrede in Etiopië reisde hij door naar Nicaragua, om met de Sandinisten te praten over de verkiezingen van volgend jaar. Na een onderhoud met minister van binnenlandse zaken Borge (links) riep Carter de Nicaraguanen op te gaan stemmen. „Het is niet alleen een recht, maar ook een verantwoorde lijkheid die men moet nemen", aldus Carter. FOTO: AFP concrete belofte die de West duitse bondskanselier Helmut Kohl de Hongaren publieke lijk wilde doen, was de toezeg ging het hervormingsproces in Hongarije te zullen steunen. Verhouding Budapest houdt intussen bij hoog en bij laag vol dat Mos kou zijn zegen heeft gegeven aan het Hongaarse hervor mingsbeleid en de grotere toe nadering tot het Westen. An dere traditionele bondgenoten van Hongarije zijn er minder gelukkig mee en de kloof tus sen hen en de Hongaren wordt steeds dieper. De verhouding met Roemenie is het afgelopen jaar tot een dieptepunt gedaald naar aan leiding van het dispuut over het lot van de naar schatting 1,7 miljoen zielen tellende Hongaarse minderheid in dat land. Budapest zegt dat de Roemeense Hongaren syste matisch worden vervolgd en vreest dat hun cultuur zal worden vernietigd. De span ningen liepen zelfs zo hoog op, dat de Hongaarse minister van buitenlandse zaken Gyula Horn in juli zei te vrezen voor een gewapend Conflict. Met het andere buurland, Tsjéfchoslowakije, zijn de rela ties ook niet om over naar huis te schrijven. In Praag is men zeer verbolgen over het besluit van de Hongaren hun aandeel in het gezamenlijke Gabciko- vo-Nagymarosprojekt op te schorten. Dit project voor de bouw van stuwdammen in de Donau werd gestaakt, nadat milieugroepen Budapest ervan hadden weten te overtuigen dat het milieu er grote schade door zou lijden. De openlijke afkeuring die de Hongaarse Amnestie voor Argentijnse militairen BUENOS AIRES Hoge Argentijnse militairen, die aange klaagd zijn vanwege misdrijven tegen de mensenrechten, waar onder ontvoering, marteling en moord, krijgen amnestie. Dit kondigde de Argentijnse president Carlos Menem gisteren aan. De eventuele vrijlating van militairen, onder wie ook de twee voormalige presidenten Videla en Viola, die al veroordeeld zijn, zal in een later stadium worden bekeken. Menem wil met de amnestie „de eenheid van Argentinië bevorderen". De militai ren pleegden de misdaden tijdens de „vuile oorlog" tegen ver meende linkse terroristen. Minstens tienduizend mensen zijn tij dens de militaire dictatuur verdwenen; van hen wordt aangeno men dat ze dood zijn. Duizenden Turken terug naar Bulgarije ISTANBUL De laatste we ken komen nauwelijks nog et nische Turken uit Bulgarije naar Turkije. Daarentegen ke ren dagelijks honderden emi granten uit Turkije terug naar Bulgarije, zo hebben de Turkse autoriteiten verklaard. In to taal zijn al ongeveer achttien duizend mensen teruggekeerd, een aantal dat naar verwach ting zal oplopen tot ongeveer vijftigduizend. De terugkeer begon nadat Turkije had aan gekondigd alleen emigranten te zullen toelaten, die in bezit zijn van een visum. Hiermee wil men een einde maken aan de komst van meer dan 300.000 etnische Turken uit Bulgarije, die vluchten omdat zij worden onderdrukt. Be zorgdheid om achtergebleven familieleden en moeilijkheden bij het vinden van werk vor men voor velen de aanleiding naar Bulgarije terug te keren. iAPEST De her- ingsgezinde commu- ;n in Budapest lijken jenemende mate be de voorheen altijd zo ez.en broederlijke 0: Aiide'n met hun bondge- >n- in Oost-Europa op offeren, in ruil voor ifywe partners en vooral J ilijke contacten in het longaren koesteren ambi- :e plannen. Op 8 septem- kondigde Hongarije aan het samen met het neutra- :t ^Oostenrijk en het niet-ge- r g°ien Joegoslavië langs de ze eenschappelijke grens ge- la ilitariseerde zones wil in- kVe en. De aspiraties van Bu- •achlst liggen echter nog veel "•ba Ier naar het Westen. De wc gaarse leiders hebben al g' chillende malen luid aan- laan 0pt bij de Europese Ge- en 1 nschap (EG) voor econo- he bijstand. De EG heeft verzoeken niet onbeant- ird gelaten en Hongarije al aantal privileges verleend, get Jidoor het land een unieke Bn1 tie is gaan innemen in Dp ft-Europa. oor is niet ondenkbaar dat de et gigaren de duizenden vluch- ■t trPgen uit de DDR naar de dsrepubliek hebben laten rekken om druk te kun- uitoefenen op de West- sers. De Hongaren zouden zo willen bewegen bij de een goed woordje voor hen oen. Hongarije zou name- graag een wat grotere poli- e stem willen hebben bin- wo de gemeenschap. Of dit dja{ 'kt is zal de toekomst ind !ten uitwijzen. De enige x d Demonstratie Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft vanmorgen in Moskou een speciale zitting geopend van het centraal comité over het nationaliteitenprobleem in de Sovjetunie. Hoewel de aandacht in eerste instantie zal uitgaan naar grote kwesties als die in de Baltische staten, Armenië en Moldavië, kun nen de afgevaardigden in Moskou niet om het oplevend nationalisme in de Oekraine heen. Het afgelopen weekeinde trokken vele tienduizenden mensen door de stad Lvov (foto), in een betoging waarin onder meer de legalisering van de sinds 1946 verboden Oekrains-Katholieke Kerk werd CAIRO Nadat de Israë lische minister van defen sie Yitzhak Rabin uren lang met de Egyptische president Mubarak heeft gesproken over diens vre desplan dreigt in Israel een kabinetscrisis. Rabin is het voor een deel eens met het uit tien punten bestaande vrdesplan van Mu barak. Beide politici toonden zich voorzichtig optimistisch. De Israëlische minister van defensie vindt dat zijn rege ring bereid moet zijn om met een Palestijnse delegatie te gaan praten, zoals voorgesteld in het vredesplan van de Egyptische president Mubarak. Hij is het echter niet eens met de door Mubarak voorgestelde samenstelling van zo'n Pale stijnse delegatie. Het Egyptische plan had al tot grote verdeeldheid geleid in het Israëlische coalitie-kabi net. De huidige positie van Ra bin heeft deze verdeeldheid nog groter gemaakt. Het recht se Likud-blok van premier Shamir is faliekant tegen Mu- baraks plannen. Zij ziet in het betrekken van Palestijnen van buiten de bezette gebieden een verkapte vorm van directe on derhandelingen met de PLO. Voor de Likudpartij een gru wel. Ook in het ruilen van ge bied voor vrede, zoals het plan voorschrijft, ziet zij geen enkel heil. De Arbeiderspartij van minister van financien Peres is het in grote lijnen wel eens met Mubaraks voorstel. Minis ter Rabin gold binnen het ka binet als een socialistische bondgenoot van Shamir. De premier zei dat de steun van de Arbeiderspartij voor het plan tot de val van het kabinet kan leiden. Rabin, die lid is van de Arbeiderspartij, had wel van het hele kabinet op dracht gekregen in Cairo te gaan praten. Maar Shamir zei dat als hij van zijn mandaat af week, hij slechts zijn persoon lijke opvattingen zou weerge ven en niet die van de rege ring. verplichte terugkeerregeling van Vietnamese bootvluchte lingen van Wie is vastgesteld dat zij om economische rede nen zijn gevlucht en niet om politieke. De. Verenigde Staten en de Verenigde Naties heb ben zich meermalen uitgespro ken tegen gedwongen terug keer van de Vietnamezen. Dit jaar zijn al 32.000 Vietna mezen in Hongkong gearri veerd. Slechts enkelen van de ruim 55.000 bootvluchtelingen, die in kampen verblijven, heb ben ingestemd met hervesti ging in Vietnam. De Britse functionaris brengt een driedraags bezoek aan Hongkong om een beter in zicht te krijgen in de proble men van deze Britse kroonko lonie die in 1997 aan China zal worden teruggegeven. Maude zei dat het de prioriteit is om Vietnamese blootvluchtelingen aan te moedigen vrijwillig naar Vietnam terug te keren, maar voegde daaraan toe dat het nodig zou kunnen zijn „om HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT NGKONG Francis ude, die in het Britse linet verantwoordelijk /oor het beleid inzake ngkong, heeft gisteren Izijn bezoek aan deze tse kroonkolonie ge el dat Vietnamese boot- chtelingen terug hti'eten naar hun land. >du< ze 'de doelde daarbij in- het e< >nder op Vietnamezen die ie de status van politiek ie chleling hebben verkregen, f Brit, sinds juli in functie, e dat Hongkong verder moet nie «n dan het vrijwillige re- n. 'lëringsprogramma dat de voo enigde Naties heeft opge- i om een einde te maken de massale toestroom van tnamezen. „Er is geen al- latief voor Vietnamezen niet om politieke redenen lucht zijn", aldus Maude, èrheidsfunctionarissen in gesteund door de >lieke opinie, willen een Enkele van de 120 bootvluch telingen die te rug zullen ke ren naar Viet nam. Zij maken deel uit van een regeling over repatrië ring tussen Hongkong en Vietnam. In de Britse kroonko lonie ziet men het liefst alle ruim 55.000 bootvluchtelin gen zo snel mogelijk ver dwijnen naar Vietnam. Hong kong kreeg gis teren in dit streven bijval van Groot-Brit- tannië. FOTO: EPA ook naar andere manieren van repatriëring te zoeken". De regering van Hongkong eist dat die Vietnamezen die naar Hongkong zijn gekomen om de slechte economische si tuatie in hun land te ontvluch ten desnoods onder dwang ge repatrieerd zullen worden. twee officieren spreken over twee meisjes, die in West-Terschel ling zijn aangekomen en daar hebben geïnformeerd naar de schipper van het zeilschip „Vrijheid II". „We hebben maar geen risico genomen", zegt één der officieren, „en de meisjes zitten nu veilig opgeborgen. Het wakend oog zal wel goed op die twee letten", laat hij er lachend op volgen. Twee meisjes? denkt Rob verschrikt, zouden dat soms Marga en Willy zijn? - Met gebaren maakt Rob de kapitein van de „Tristan" - hij kan immers niet praten met het masker voor! - dat j moet naar de bunker. Radiografisch wordt dat verzoek frgebracht en een half uur later rijst inderdaad de onderzeese i van de bunker uit de golven omhoog. Beneden krijgt hij e kleren en dan wordt hem medegedeeld, dat hij zich on- 'dellijk moet melden bij de SS-officieren. Wanneer hij het ver- binnentreedt, waar hij zijn orders moet halen, hoort hij, dat

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5