Orkaan Hugo raast voort Politie moet meer taken commercieel aanpakken £c4dóc@oma*it 5rrË Acties Nickerie gaan voorlopig niet door Bovag: uitstoot van auto's kan drastisch afnemen Zwarte doos vi vliegtuig zwijj SCHADE OP ANTILLEN GROTER DAN VERWACHT Warme bruine en tinten bij Edgar Vos UTRECHTSTE HOOFDCOMMISSARIS WIARDA: Orde van Advocaten hekelt verscherping identificatieplicht Zuid-Hollanii wordt stiller BINNENLAND DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PAGI PARAMARIBO In het West-Surinaamse district Nickerie gaan de voorgenomen acties voorlopig niet door. Ze zijn „uit veiligheidso verwegingen" opgeschort. „De bevolking van Nickerie juicht een massale staking toe maar een compleet onveilig gevoel domineert in de gemeenschap", aldus Chander Bachoe, een van de Nickerianen die een mobili satiecampagne op touw heeft gezet uit protest tegen het optreden van de Tucajana Amazonia. Aan president Ramsewak Shankar zou gisteren een ultimatum van 48 uur worden gesteld om het gesprek tussen de voorzitter van de natio nale assemblée, Lachmon, en de Tucajana-lei- ding tot stand te brengen. Indien dit niet het geval zou zijn, zou het economische leven in het rijstdistrict worden stilgelegd. De Nickeriaanse bevolking heeft op de Tucajana Amazonia het beroep gedaan hun gijzelingen en kapingsacties stop te zetten om te tonen dat ze „goede bedoe lingen" hebben. De vier Nederlandse toeristen die in Njun Jacobkondre aan de Saramacca-ri- vier waren gestrand zijn terug in Paramaribo. Ze ondervonden oponthoud doordat een weg naar de hoofdstad was afgeslagen. De vier moesten in Njun Jacobkondre v^n hun bootreis afzien omdat hun reisbureau hen niet van voedsel zou kunnen voorzien in het gebied waar de Tucajana Amazonia actief zijn. DEN HAAG De uitstoot van stikstofoxyden en koolwa terstoffen door het autover keer kan in het jaar 2000 met 60 procent verminderd zijn. Daarmee kan de doelstelling van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP), dat uitgaat van een emissievermindering van 50 procent, worden over troffen. Tot die conclusie ko men Bovag en RAI in een commentaar op het NMP, dat gisteren aan de Tweede Ka mer en informateur Lubbers is aangeboden. Een deel van de reductie kan worden bereikt door techni sche maatregelen, een ander deel is afhankelijk van een se lectiever gebruik van de auto. De twee organisaties pleiten in dit verband voor het bevorde- ren van het openbaar Afschaffing van het reiskos tenforfait wijzen zij echter af, omdat dat slechts een reductie van schadelijke stoffen ople vert van 0,4 tot 0,6 procent. Ook elektronische tolheffing (rekening-rijden) zou naar hun mening niet moeten worden ingevoerd. Door technische voorzienin gen, zoals de geregelde drie wegkatalysator, kan de uit stoot van stikstofoxyden en koolwaterstoffen bij personen auto's met 80 tot 90 procent worden teruggebracht. Na 1992 worden alleen nog nieu we auto's met katalysator ver kocht. Dat betekent, aldus Bo vag en RAI, dat in 2000 vrij wel alleen nog „schone" auto's rijden. Voorzieningen aan dieselmoto ren kunnen volgens beide or ganisaties leiden tot een ver mindering van de schadelijke emissie door vrachtwagens met 50 procent. Uitgaande van een beperkte groei van zowel het personen- als het vrach tautoverkeer, achten Bovag en RAI een vermindering haal baar van de emissie bij perso nenauto's met 75 procent en van vrachtwagens met 35 pro cent. Voor het totale verkeer zou dat een reductie van 60 procent van de uitstoot in 2000 betekenen. i[D\ gpol< OSLO De zwarte doi de gesprekken zou m weergeven van de pilotei het Noorse vliegtuig, dat september voor de kust Denemarken veronge geeft de laatste dertig mi voor het ongeluk geen geluid. Dat heeft de onderzoe] missie in Oslo bekendgei Het toestel stortte op 8 s< ber om nog onbekende nen in zee. Daarbij kwamen 55 om het leven. Volgens de missie is het defect het van een stroomstoring. ;t ero> Isrepu Wars et geb honde iks kindf m ilijver ;ej en err is zijr •Berli mtye ev Oostd gjaten. SAN JUAN De orkaan Hugo heeft gisteren hard toegeslagen op Puerto Rico. De ravage was het grootst in het zuidelijk deel van het Amerikaanse eiland. Honderdduizenden mensen raakten dakloos. De orkaan heeft al 19 mensenlevens gekost: zes op Puerto Rico en 13 op de eilanden Guadeloupe, Montserrat en Antigua. De orkaan raast nu voort in de richting van de Do minicaanse Republiek. In de Puertoricaanse hoofd stad San Juan sloegen plunde raars hun slag toen de ruiten van warenhuizen sneuvelden als gevolg van de krachtige wind, die soms een snelheid 4 van 195 kilometer per uur be reikte. Een officiële zegsman zei dat de materiële schade in de laatste 50 jaar nog nooit zo groot is geweest. Wegen en scholen op het plat teland liepen grote schade op. Straten stonden blank door de stortregens en vloedgolven. Veel luxe huizen aan de kust liepen .onder water en de luchthaven van San Juan was dicht. Op Montserrat, een Britse ko lonie op bijna 400 kilometer ten zuidoosten van Puerto Rico die zondag haar portie kreeg, veroorzaakte Hugo cha os. Van de 12.000 bewoners raakte 99 procent dakloos, zo berichtte een lokaal persbu reau dat zich moest verlaten op zendamateurs. Het Britse fregat Alacrity is erheen ge stuurd. De 150 bemanningsle den zullen noodkeukens in richten en helpen bij het her stel van de verbindingen, die net als op de andere getroffen eilanden samen met de stroom zijn uitgevallen. Op het Franse eiland Guade loupe hebben op zijn minst 15.000 mensen, zo niet meer, als gevolg van Hugo geen dak meer boven hun hoofd, aldus de Franse minister van over zeese gebiedsdelen, Louis Le Pensee. Zo'n 85 mensen wer den gewond. Radioamateurs zeiden dat op St. Thomas, een van de Virgin Islands, 70 tot 80 procent van de gebouwen schade hebben opgelopen. De schade die Hugo zondag op de Bovenwindse Eilanden heeft aangericht, is groter dan aanvankelijk werd aangeno men. Dat blijkt uit informatie van kolonel Jan de Bruin van de Koninklijke Marine op Curcacao. Het openbare leven op St. Maarten is sterk ontre geld. Het regende gisteren nog steeds erg hard en het vlieg veld is gesloten voor interna tionaal verkeer. De telefoon verbindingen zijn vrijwel ge heel uitgevallen. De twee an dere eilanden, Saba en St. Eus- tatius, zijn helemaal niet be reikbaar. Op Saba zou volgens onbevestigde berichten de zendmast het hebben begeven. Uit de schaarse informatie die op Curacao bekend werd, blijkt dat de schade op St. Eus- tatius groter is dan op St. Maarten. Ook zouden daar meer mensen verwondingen hebben opgelopen van overi gens minder ernstige aard. De Bruin zei dat de marine twee vluchten met een Fok- ker-27 zou gaan uitvoeren, waarmee naast een aantal ma riniers ook nog materiaal, zo als kettingzagen, medicijnen, voedingsmiddelen en timmer gereedschap worden overge bracht. Het volgende station op het pad van de orkaan is, aldus weerkundigen, de Domini caanse Republiek, waar voor zorgsmaatregelen zijn getrof fen, en ook de Bahama's lijken Hugo niet te kunnen ontlopen. Eind deze week zou de orkaan de Amerikaanse zuidoostkust kunnen bereiken als een hoge drukgebied aanhoudt, aldus het nationale orkaancentrum in Miami (Florida). Bont van Vos. Als het werkelijk waar is, dat roodharigen in het begin van de jaren negentig als favorie te schoonheden worden be schouwd, kunnen zij bij Ed gar Vos het beste terecht om de show te stelen. Uiteraard is er het nodige zwart in de collectie van deze couturier te zien, zoals in tailleurs, maar daarnaast valt het ac cent op warme bruine en gouden tinten. De Amsterdamse couturier toont in zijn eigen kleine Amsterdamse theater tijdens een sfeervolle show om te be ginnen van die wijd-golven- de zeven-achtste tweedman tels. Zoiets schiet je lekker gemakkelijk aan over alles heen. Eveneens representa tief en toch aangenaam re laxed om te dragen zijn de grijze pantalonpakken met wijde rechte pantalons en ge tailleerde jasjes, voorzien van een sierlijk schootje. De on derkant van zo'n jasje is bij voorbeeld puntig gestyleerd, als bloembladen, maar kan ook als een zwaluwstaart ge vormd zijn. En zo'n parelgrijs pantalonpak met een zacht gele blouse is beslist iets om veel en graag te dragen. Wie slank is slaagt hier zeker heel goed met een -bruine of rose wollen jumpsuit (met het karakter van een tailleur), voorzien van goudkleurige knoopjes. Een rechte zwarte rok van een stevige zijdeach tig glanzende kwaliteit wordt gedragen met een zeer door zichtige zwarte kanten blou se. Niet iedereen zal zich ook de korte wollen broeken met nauwe pijpen kunnen ver oorloven. Maar uitgevoerd in wijnrood en met goudkleuri ge knoopjes versierd is zo'n broek met een wijd klokken de, net iets kortere wijnrode japon erover, toch nog vaak aanvaardbaar. Reptielachtig Intrigerend zijn de zwarte jurken van kunstleer met crocoprint, waarin zwarte of gouden leren banden asym metrisch zijn verwerkt. Er horen militante windjacks vol ritsen en zakjes en klep pen bij met een jaren-vijftig- stijl en een pet. Na al deze in drukwekkende reptielachtige out-fits verschijnt een zalm kleurige biazer ten tonele met een mooie grote kraag. De blazer is bestikt met een patroon van zwarte glinste rende kraaltjes en wordt ge dragen op een rechte zwarte rok. Dit thema wordt voort gezet bij een zwarte tailleur, versierd met pareltjes. Het veelbesproken zwarte jurkje lijkt wel net weggelopen te zijn uit een naoorlogse film, met zo'n boothals voorzien iet s; van een randje zwart bastei Voor de avond zijn er go |en en zilverachtig glanze eensc cocktailjurken, vele la iiitar zwarte tule op een fluwe en. 1 bermuda en een pracht |St li zwarte, één-schouder-ba |er r pon. De schoudertop wo gaar: geaccentueerd met een gi chilli zwarte strik. De zogenaar 0pt lege arm draagt wel een 1 nSch ge zwarte mouw. che I Grote oorsieraden Voor een receptie zijn aant korte en lange rechte gei udoo letteerde jasjes, gesloten tie i strassknopen ideaal op ft-Eui rechte zwarte rok. Voor is n avond doen de wit met gigare den kanten blouses het trPgen wens ook niet gek, met dsre] geklede rok of een echte 1 rekt ge avondrok. Veel lange ponnen zijn voorzien van i sers. draperie, die soms versiert met een groot maar toch een verfijnd sieraad. De oorsieraden zijn dit wig terseizoen vaak groot mooi uitgewerkt. Zo wo een lange zwarte avondjaj'kt met een drapering rond heup pas echt bijzonder d schitterende lange strass-o hangers. Ook de bruid ziet geweldig uit in een witte den rok, met witte zijden zen in de taille en een to van witte kant. PHIA BARU( UTRECHT De hoofd commissaris van de Utrechtse gemeentepoli tie, mr. J. Wiarda, vindt dat politiekorpsen nieuwe diensten moeten aanbie den en zo nodig de kosten aan de gebruiker in reke ning moeten brengen. Op deze wijze kunnen de korpsen de concurrentie aangaan met onder meer de particuliere beveili gingsbedrijven. Maar dat moet dan wel eerlijk ge beuren en de kosten moeten op een juiste wijze worden toegerekend, al dus Wiarda in een inter view met het 'beveili gingsblad' Randon Data. „Onze kijk op de particuliere beveiligingssector is de laatste jaren sterk veranderd. Destijds deden particuliere nachtwa kers ongemerkt hun intrede, de zogenaamde 'krukkenruk- kers' omdat ze aan de deur knop moesten voelen of de deur goed op slot zat. De poli tie heeft die functie destijds niet onderkend als een activi teit die tot haar taken behoor de. Maar toen de nachtwakers uitgroeiden tot breed opere rende beveilingsondernemin- gen werd dat anders". Hoofd commissaris Wiarda bena drukt dat de kerntaken van de politie - zorg voor de openba re orde en veiligheid - niet aan de particuliere beveilings- ondernemingen overgedragen kunnen worden. Als voorbeeld van nieuwe diensten door de politie noemt hij een experiment op Hoog Catharijne in Utrecht. Daar zijn voor een jaar twaalf toe zichthouders aangesteld die in het winkelcentrum controle ren. „Het gaat hier om niet •volledig bevoegde politiemen sen met een beperkte taak, Ze doen hun werk onder verant woordelijkheid van volwaardi ge politiemensen. Deze niéuwe vorm van politiediensten voorziet in een grote behoefte. Daarom betaalt het bedrijfs leven een deel van de kosten". Vanuit de hoek van de parti culiere beveilingsbedrijven wordt niet echt enthousiast reageerd op deze ontwikke ling. Waarnemend voorzitter K. de Jong van de landelijke organisatie van particuliere beveiliging zei in juni de com merciële activiteiten van de 'sterke arm' nauwlettend in het oog te houden. In zijn kring wordt gevreesd voor het imago van de politie, want mensen denken dat agenten sneller komen als ze recht streeks zijn aangesloten op de politie-meldkamer. Over de ideeën van Wiarda wordt nog niet overal hardop gedacht. Voorlichter Wilting van de Amsterdamse politie laat weten dat zijn hoofdcom missaris zich nog niet publie kelijk over het commercieel uitoefenen van taken heeft uitgelaten. „Nordholt venti leert die meer op de plaats waar ze thuis horen", aldus Wilting. De Amsterdamse hoofdcommissaris heeft al wel een aantal malen gewaar schuwd voor kapers die op de loer liggen om politietaken over te nemen. Daarbij gaat het niet alleen om particuliere beveilingsdiensten, maar ook om controlerende functies door andere overheidsinstan ties. Wilting: „Wij proberen in te spelen op nieuwe ontwikke lingen, zoals milieuvraagstuk ken. Je ziet allerlei organisa ties en instellingen zich op werpen als opsporingsdienst, maar dat is bij uitstek toch een taak van de politie". In het verleden heeft de voor malig voorzitter van de chris telijke politiebond, G. Koffe- man, zich met name kritisch uitgelaten over het zelfstandig, op commerciële basis uitoefe nen van taken door aan de korpsen gelieerde stichtii „Voor het herintrodui van het beveiligingswei bijvoorbeeld iets te Maar het argument om et gen bedrijfje op te ric deugt niet. Wanneer de heid te weinig geld geef politietaken naar behore vervullen, moet je dat nit erbij gaan verdienen, moet je dat probleem voo gen aan de politiek" nieuwbakken (CDA-)kant kan het antwoord nu zei muieren. LUCAS BOL: )ine' roor ngk' zijr se dd; cht( :e Jde e ii'ii SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Produc Schutter krijgt ontslag van rechtsvervolging LEEUWARDEN Fotohan- delaar P. Kampen (47) uit St. Annaparochie is door de Leeu warder politierechter mr. T.G. de Vries gisteren ontslagen van rechtsvervolging. Ook krijgt hij zijn pistool van de schietvereniging terug. Offi cier van justitie mr. J. Rie- mersma had hem schuldig verklaard zonder oplegging van straf maar eiste een ont trekking van het vuurwapen. In de nacht van 10 februari 1988 veijoeg Kampen twee in brekers, die met een bijl in hakten op zijn winkeldeur, door te schieten met zijn pis tool van de schietvereniging. Volgens De Vries had Kampen geen andere mogelijkheid om de inbrekers op de vlucht te jagen. AMSTERDAM Wie door rood licht rijdt kan in de toekomst, als minis ter Korthals Altes van jus titie zijn zin krijgt, 21 uur vastzitten in een politiecel zonder advocaat. Die waarschuwing gaf de Orde van Advocaten gis teren als reactie op het plan van de demissionaire minister om de identifica tieplicht te verscherpen. Daartoe moet het eerder ingediende wetsvoorstel anonieme verdachten worden gewijzigd. In het laatste voorstel wordt een verdachte van een straf baar feit verplicht niet alleen zijn naam, maar ook zijn ge boortedatum en -plaats en zijn woon- of verblijfplaats op te geven bij aanhouding. Weigering daarvan wordt als overtreding strafbaar gesteld. De politie krijgt in het voor stel 12 uur de tijd de ver dachte vast te houden om achter zijn identiteit te ko men. De nachtelijke uren tel len daarbij niet mee, zodat een verdachte maximaal 21 uur achter de tralies zou kunnen. De Orde van Advocaten noemt dit een inbreuk op het zwijgrecht van een verdach te. Mr. F. Heemskerk, secre taris van de orde: „De minis ter schiet hiermee met een kanon op een mug. Boven dien heeft hij niet aange toond of een dergelijke ver scherping van de identifica tieplicht nodig is. Het aantal verdachten dat zijn naam niet opgeeft, is gering". Heemskerk is ook bang dat er na 1992, bij het wegvallen van de Europese binnen grenzen, een oneigenlijk ge bruik gemaakt gaat worden van die identificatieplicht. „Iedere vreemdeling kan op die grond voor een fors aan tal uren de cel ingaan". erhe Jigkc >liek DEN HAAG Het worden vooral i Noord-Holland groter, vereiste provinciale veri deningen voor stiltegeb den zijn vastgesteld en bescherming van de ri voor mens en dier in d« gebieden krijgt geleidel vorm. Dat meldt de lieuprogramma gangsrapportage 1993. Inmiddels is een fl ventarisatie gestart een mogelijke uitbreidii van het aantal stiltegebjr den rond stedelijke gebi|474 den om zo de bewoners fietsafstand (10-40 kiloniJjeri ter) meer mogelijkhei* voor stille vormen van ij creatie te bieden. Iddel i bi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4