M 190 Neelie Smit-Kroes gaat weg met opgeheven hoofd Schoolgaan flink duurder ILJOENENNOTA rK_ M Autoverkeer loopt geheel uit de hand Bijna 12 miljoen voor recreatie Zuid-Holland Grote conferentie over broeikaseffect Theologie-opleiding moet inkrimpen Hogere opbrengst in glastuinbouw Huren vanaf juli minimaal drie procent omhoog Haagse Tip EcidócSoutont DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PAGINl Jl VERKEER EN MILIEU Loodvrij jagen en vissen DEN HAAG Ook de jacht en de sportvisserij ontkomen niet aan milieumaatregelen, schrijft minister Braks. Het ge bruik van het milieuvervui lende lood bij deze takken van sport is voortaan uit den boze. Dit materiaal belast onnodig het milieu. In overleg met de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging wordt aange stuurd op een alternatief voor het lood in de munitie binnen vijf jaar. Voor de sportvisserij wordt nog naar andere oplossingen gezocht. De met lood veront reinigde kleiduivenschietba- nen en jachthutten voor wa terwild zijn aangemeld voor sanering. Bijna 70 miljoen voor Haags vervoer DEN HAAG De gemeenten en openbaar vervoerbedrijven in de regio Den Haag kunnen voor de verbetering van het openbaar vervoer en wegen bijna 70 miljoen gulden tege moet zien uit het Mobiliteits fonds. Voor de doorstroming van het openbaar vervoer in de Haag se regio is 11,2 miljoen be schikbaar; tram Plaspoelpolder en tunnel onder station Hol land Spoor: 17,7 miljoen; tram 1 naar Delft-zuid: 27,5 miljoen; streekvervoer Den Haag: 5,2 miljoen. Verder komt 2 mil joen beschikbaar voor parke ren en 6,8 miljoen voor de Binnenring inclusief aanslui ting met A 12 (naar Utrecht). DEN HAAG Met opge heven hoofd zal drs. Neelie Smit-Kroes 'haar' ministerie van verkeer en waterstaat verlaten. Na de ruzie binnen de VVD over de afschaffing van het reiskostenforfait is zij haar laatste maanden in gegaan op het departe ment, waar zij vier jaar staatssecretaris en zeven jaar minister is geweest. F-Kroes. FOTO: DIJKSTRA „Ik stel vast dat ik een bui tengewoon gemotiveerd stel mensen achterlaat", zegt Smit-Kroes (48) bij de presen tatie van haar begroting aan de pers. „Verkeer en Water staat is een solide club, die de komende jaren nog voor mil jarden te vertimmeren heeft. Wij spelen een sleutelrol in het investeringsprogramma van de overheid en wij kun nen de toets der kritiek door staan". Neelie Smit-Kroes, die niet schroomt haar departement als „één van de milieu-minis teries" te presenteren, praat zoals altijd nuchter en zeker. Geen emotionele verhalen ter verdediging van zichzelf en haar ambtenaren. Zij kiest de aanval. „Ik lees in de kranten negatieve verhalen over Ver keer en Waterstaat, maar ik kan u zeggen dat al onze plannen lopen als een trein". Het terugdringen van het au togebruik is „één van de be langrijkste invalshoeken van het beleid". Smit-Kroes zegt heilig te geloven in het 'reke ning rijden' (elektronische tolheffing voor automobilis ten): „Eind 1992 beginnen we een experiment waarbij de automibilisten nog geen reke ning krijgen gepresenteerd. In '94 of '95 kunnen we het sy steem operationeel maken". Verkeer en Waterstaat barst van de activiteiten, benadrukt Smit-Kroes, die zich nog steeds niet kan losmaken van het 'wij-gevoel'. „Tot aan de laatste dag zullen we gewoon ons werk blijven doen want wij hebben volop werk om handen. Als er een nieuwe ministersploeg op het bordes staat, ga ik door de zijdeur weg. Waar naar toe? Naar huis, want er is bij ons depar tement geen kroeg in de buurt". Verkeer en Waterstaat zonder Neelie Smit-Kroes. Dat zal zijn. DEN HAAG Voor het mi lieubeleid, dat het afgelopen jaar sterk in de maatschappe lijke en politieke belangstel ling stond, wordt volgend jaar 110 miljoen gulden meer uitge trokken dan dit jaar. Deze stij ging heeft alles te maken met het in mei uitgebrachte Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). In navolging van dit lijvige rapport wordt het komend jaar extra aandacht besteed aan drie onderwerpen: klimaatver andering, verdroging van na tuurgebieden en verspilling van natuurlijke hulpbronnen zoals water, energie en grond stoffen. Dit najaar nog zal in vervolg op de recente milieuconferen ties in Londen en Den Haag een ministersconferentie wor den gehouden waaraan zestig landen deelnemen. Deze con ferentie betekent de aanzet tot een klimaatverdrag en tot de instelling van een wereldkli maatfonds. Met behulp daar van moet internationaal wor den gewerkt aan terugdrin ging van zwaveldioxide en chloorfluorkoolwaterstoffen, stoffen die verantwoordelijk zijn voor het broeikaseffect en het gat in de ozonlaag. DEN HAAG Het autover keer in ons land dreigt geheel uit de hand te lopen. Bij onge wijzigd beleid moet gerekend worden op een groei van het aantal autokilometers in de komende vier jaarmet liefst 34 procent. Dat is ruim tien procent méér dan de meest re cente schattingen van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. Meer files, langere wachttijden en meer luchtver vuiling zijn het gevolg. Deze sombere voorspelling doet het Centraal Planbureau in zijn 'Macro Economische Verkenning' voor de jaren 1990-1994. Volgens het Plan bureau heeft de overheid tot dusverre veel te voorzichtige ramingen gemaakt van de groei van het autoverkeer. Met name de verwachte forse economische groei (tien pro cent in vier jaar) zal voor meer verkeer op de weg zorgen, al dus het CPB. Als de overheid niet snel krachtig op de rem trapt, worden de nobele doel stellingen van het milieube leidsplan bij lange na niet ge haald, zo luidt de conclusie. Het Centraal Planbureau heeft weinig fiducie in de effectivi teit van de maatregelen die de overheid momenteel wil tref fen om de groei van het auto verkeer terug te dringen. De door CDA en PvdA bepleite 'omvorming' van het reiskos tenforfait zou het autoverkeer met maximaal 1 procent ver minderen. Ook de effecten van andere maatregelen (uit breiding van het openbaar vervoer, afschaffing van de overdrachtsbelasting bij aan koop van een huis) zijn vol gens het CPB op korte termijn nog „zeer gering". Meer mogelijkheden biedt het door minister Smit-Kroes voorgestelde systeem van 're kening rijden', maar dat kan pas op zijn vroegst in 1994 worden ingevoerd. Het CPB rekent voor dat het 'rekening rijden' het autogebruik in de spitsuren vijftien cent per ki lometer duurder kan maken. Het ministerie van verkeer en waterstaat streeft naar beper king van de groei van het aan tal autokilometers met 17 pro cent. Uitgaande van de „oude" ramingen zou het autogebruik dan de komende vier jaar nog met zeven procent kunnen groeien. Volgens het CPB zal STUDIE EN ONDERWIJS DEN HAAG School gaan wordt volgend jaar flink duurder. In plaats van 1030 gulden zullen de ouders van middelba re scholieren vanaf 16 jaar 1133 gulden per jaar op tafel moeten leggen voor het volgen van de lessen. Ook de cursusgelden gaan met tien procent omhoog. Het collegegeld voor studenten in het hoger beroeps- en weten schappelijk onderwijs blijft gelijk. „Eigenlijk zou het les geld elk jaar met een klein percentage omhoog moeten gaan, maar dat geeft te veel rompslomp", schrijft de in middels afgetreden minister Deetman. „Elke verhoging van het lesgeld moet echter worden doorberekend in de studiefinanciering. Daarom doen we dat eens in de zoveel jaar". Op de studiefinanciering hoeft dit jaar niet te worden bezuinigd. Wel moeten de vo rig jaar ingeboekte besparin gen van 300 miljoen gulden nog steeds worden ingevuld. De commissie-Leblanc/Van der Zwan onderzoekt wat de mogelijkheden zijn voor het privatiseren van de studiele ningen. De commissie is inge steld nadat het overleg tussen Deetman en de banken over het overhevelen van de stu dieleningen vorig jaar was vastgelopen. Een ander deel van de bespa ring hoopt men te vinden door te bevorderen dat min der studenten halverwege de rit uitvallen en dat studenten minder lang over hun studie doen. 'Onderwijs' wil certifi caten invoeren voor studen ten die hun studie niet afma ken, maar wel een aantal ten tamens gehaald hebben. FACULTEIT IN AMSTERDAM WORDT OPGEHEVEN ZOETERMEER Oud minister Deetman wil de theologische faculteit van de Universiteit van Am sterdam opheffen. Daar mee volgt hij het advies van de verkenningscom missie godgeleerdheid (Smits-Oberman), zo blijkt verder uit het Hoger On derwijs en Onderzoek Plan 1990. De daling van het aantal theo logiestudenten (tussen 1977 en 1987 met 18 procent) en de nog te verwachten daling als ge volg van de ontkerkelijking rechtvaardigen volgens Deet man de opheffing van de Am sterdamse faculteit. Deze kwam in het rapport van de verkenningscommissie als zwakste openbare theologische faculteit naar voren. De oud-minister gaat met het voornemen tot opheffing voor bij aan het verzoek van de Universiteit van Amsterdam de faculteit niet op te heffen, maar te reorganiseren. Overi gens had de universiteit in een eigen reorganisatieplan de bij na onmogelijke voorwaarde gesteld dat de faculteit op ter mijn 25 eerstejaars moet halen. Al sinds een kwart eeuw is het aantal eerstejaars lager dan 25. De laatste jaren is het zelfs tot onder de 10 gedaald. Hbo-niveau Verder vraagt Deetman de vijf rooms-katholieke theologische instellingen (Nijmegen, Am sterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen) een voorstel te doen voor de vermindering van het aantal opleidingen. Zij moeten binnen enkele maanden hun conclusies rapporteren. De verkenningscommissie stelde onder meer voor Amsterdam en Heerlen tot hbo-opleidin- gen terug te brengen. Ook de gereformeerde instel lingen (Vrije Universiteit en Kampen) moeten binnen en kele maanden samen voorstel len doen over de aanbevelin gen van de verkenningscom missie. Daarbij moet - al dan niet als alternatief - aandacht worden besteed aan samen werking tussen de VU en Lei den en tussen Kampen en de Hervormde kerkelijke oplei ding in Groningen, zoals de verkenningscommissie heeft geadviseerd. Deetman onderschrijft de plannnen van de Nederlands Hervormde Kerk om te ko men tot een bijzondere instel ling van wetenschappelijk on derwijs, die de predikanteno pleiding zal verzorgen. Deze instelling moet nauw samen werken mét de openbare theo logische faculteiten. Respect Tenslotte adviseert Deetman de theologische hogescholen van de Vrijgemaakt Gerefor meerde Kerken in Kampen en van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Apeldoorn over te gaan tot wetenschap pelijke samenwerking, uiter aard met respect voor de iden- titeitsverschillen. LANDBOUW EN RECREATIE DEN HAAG Voor de openluchtrecreatie in ons land wordt ook in 1990 het meeste geld voor de provincie Zuid-Holland uitgetrokken. Er is ko mend jaar 11,6 miljoen gulden beschikbaar. In Zuid-Holland zijn name lijk de grootste tekorten aan recreatiemogelijkhe den, aldus het Rijksmeer jarenprogramma Open luchtrecreatie en Toeris me 1990-1994. Ook voor 1989 kreeg Zuid-Holland al een zelfde bedrag toe gekend. In Zuid-Holland komen er overigens relatief weinig nieu we projecten bij. Vele zijn al in gang gezet en worden de ko mende jaren verder ingevuld. Naast het geschikt maken voor dagrecreatie heef ook het ver werven van gronden voor be paalde projecten de hoogste prioriteit. In 1990 staan onder meer de (bi. volgende projecten op het gramma: Kagerzoom (grö verwerving en recreati voorzieningen), Leidsch dammerhout, Midden-Dz" land, en Reeuwijkse plas Met de inrichting rond Valkenburgse Meer kan begin worden gemaakt, zandwinproject Vlietland. tensief voor surfen in gebi wordt door de aanleg van 1/ ontsluitingsweg aanzienlijk P ter bereikbaar. Voor het sU landschap Rijswijk worden de Hoekpolder de not werkzaamheden verricht. las d I ii DEN HAAG Na de mindere jaren 1980 tot en met 1986 had de glastuinbouw in 1987 en 1988 een positieve rentabiliteit door lagere (energie)kosten en een hogere opbrengst per vier kante meter. De kwaliteit van het produkt en het produktie- proces bepalen steeds meer de concurrentiepositie van deze sector. De investeringen in de glas tuinbouw zijn duidelijk toege nomen, zoals nieuwbouw van kassen, substraatteelt en recir culatie-systemen. Om de ach terstand uit het verleden weg te werken zal dit investerings niveau nog enige jaren nodig zijn. De regeling reconstructie oude glastuinbouwgebieden blijft van kracht om bedrijfs- vernieuwing te bevorderen. Overheid en glastuinbouwbe drijven moeten, volgens minis ter Braks, gezamenlijk streven BOUWEN het autoverkeer echter met tenminste zeventien procent toenemen. Volgens Verkeer en Waterstaat betekent dat onge veer een verviervoudiging van de wachttijden in het verkeer over de weg. Bouwkunde Delft nog niet dicht ZOETERMEER Oud-minis ter Deetman ziet nog geen re den om een van de twee bouwkundefaculteiten in ons land (Delft en Eindhoven) te sluiten. Wel zal de Technische Universiteit Delft haar facul teit flink moeten herstructure ren. Deetman gaat in het Ont werp Hoger Onderwijs en On- derzoeks Plan 1990 hiermee iets minder ver dan de ver kenningscommissie bouwkun de, die in april adviseerde bei de faculteiten samen te voe gen, omdat de kwaliteit van onderwijs en onderzoek te wensen over zou laten. Deet man vindt echter dat, voordat 'Delft* gesloten zou worden, eerst alle andere mogelijkhe den binnen de universiteit moeten worden verkend. Zo moet bouwkunde fuseren met de faculteit civiele techniek en moet er in elk geval een ge meenschappelijke propaedeuse komen. Kleine letteren Voor de toekomst van de 'klei ne letteren' in Leiden is een adviescommissie ingesteld. Om hangende de uitkomsten ver dere afkalving tegen te gaan, zal in 1990 en 1991 op voor hand twee miljoen gulden worden gereserveerd worden voor een door de RUL op te stellen plan, dat de instem ming van de adviescommissie moet verkrijgen en uitzicht biedt op blijvende inzet van ei gen middelen. De aanvraag van de RUL voor de bekosti ging van een juridisch-econo- mische variant van Japans wordt afgewezen. Volgens Deetman overlapt deze studie met de opleiding Japankunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. naar de ontwikkeling van i ke gesloten produktiesysteem i m< hergebruik van (afval)wa hc en meststoffen. De afv ke stroom van substraatteelt zo veel mogelijk bepei I moeten worden door een be i re benutting van het substra per produktie-eenheid. Kf'f bedrijfsleven heeft een eigke verantwoordelijkheid bij V1 zoeken naar oplossingen vv; het substraatafval. Minder luxe voor YROM ambtenaren DEN HAAG Rijksan tenaren zullen in de t( F komst genoegen moei k nemen met een wat sobj der huisvesting. De kosten moeten terug 906 miljoen in 1988 naar miljoen in 1990. De luxue kantoortuinen met dikke pijten en in trendy kleui gespoten meubels kosten overheid momenteel te v geld, schrijft staatssecreb Heerma. DEN HAAG Het huren van een woning wordt vanaf 1 juli volgend jaar minimaal 3 procent duurder. Woningbouwvereni gingen en particuliere verhuurders mogen in bepaalde gevallen zelfs maximaal 7 procent extra in rekening brengen. Dit is mo gelijk als de huurprijs in vergelijking tot de kwaliteit van de wo ning te laag is. Voor de mensen met een minimuminkomen wor den de extra huurkosten grotendeels gecompenseerd via een verhoging van de individuele huursubsidie. Overeenkomstig de onlangs gepubliceerde nota „Volkshuisves ting in de jaren negentig" worden op de begroting van volks huisvesting forse bezuinigingen doorgevoerd. Het eigen woning- bezit wordt aangemoedigd en de toewijzing van huurwoningen verscherpt. Het ministerie accepteert dat er de komende jaren in Nederland een tekort van 127.000 woningen blijft bestaan. „Een zekere druk op de woningmarkt, die zich uit in langere wachttij den, is aanvaarbaar", aldus staatssecretaris Heerma. De grootste tekorten aan woningen doen zich voor in de provin cies Noord-Holland en Utrecht (meer dan drie procent) en Zuid- Holland (twee tot drie procent). In het nieuwbouwprogramma wordt vooral bij de sociale huur woningen gesnoeid. In deze sector daalt het aantal nieuwbouw woningen van 29.000 in 1989 naar 25.000 volgend jaar, aflopend tot 16.500 in 1993. Het aantal nieuw te bouwen gesubsidieerde koopwoningen (premie A en B) blijft ongeveer constant op 21.000 per jaar. De bijdragen aan stadvernieuwingsprojecten worden met ƒ66 miljoen gulden verminderd tot ƒ979 miljoen. In 1991 wordt daarentegen weer 100 miljoen gulden aan het stadsvernieu wingsfonds toegevoegd. In de nog te bouwen kan ren (zoals het nieuwe min terie van VROM in het ha je van Den Haag) moeten bouw- en inrichtingskost in twee jaar tijd met ti procent worden verminde De ambtenaren moeten „p send" worden gehuisvi „Niet meer, maar ook n minder". (ADVERTENTIE) Een Haagsche Kakker een specialiteit van Hans Frans Hessing. Brood- en Banketbakkerij Hans Frans Hessing

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20