VCRHUISBERI i Spitsuur tussen kramen en podia STAD OMGEVING Dealers aangehouden op Leidse House-party HEMCAR LEIDEN RV. Leefbaar Voorschoten pleit voor aanleg van fietstunnels Openbaar vervoer is erbarmelijk in de Stevenshof Succesvolle fiets en wandeltocht PTT •HZESDE LEIDSE UITDAG: -EIDEN Een House-Party in de Leidse Stadsgehoorzaal is 'rijdagnacht uit de hand gelopen. De politie arresteerde binnen 'ijf mensen omdat ze in drugs zouden handelen. Ze hadden on- ler andere extasy-tabletten en cocaine bij zich. Buiten ontston- len vechtpartijen omdat ontevreden bezoekers die wel in bezit an een kaartje waren van de brandweer de overvolle zaal niet leer in mochten. [In de zaal zijn vijf mannen aangehouden voor het in hun bezit Ihebben van verdovende middelen. Twee Amsterdammers (25 en |22 jaar), een man uit Boskoop (41) en een man uit Utrecht (25) proegen tientallen extasy-pillen bij zich. Een 54-jarige Amster dammer was in het bezit van enkele grammen cocaïne. Bij de ■Amsterdammer werd tevens een huiszoeking verricht. Ook daar werd cocaïne gevonden en een aantal pistoolpatronen. De politie nam ook nog enkele potten met een onbekende inhoud in be slag. De House Party was georganiseerd door het Voorschotense bureau Avalon. Eenwoordvoerder noemde het popfeest van- Jmorgen een succes en kondigde aan dat Avalon meer van dit Isoort activiteiten gaat organiseren. (ADVERTENTIE) Het is zover. Vanaf woensdag 20 september zitten wij in ons spiksplinternieuwe pand aan de Amphoraweg. En u bent daar natuurlijk van harte welkom. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden. Postbus 32032, 2303 DA Leiden. Telefoon 071-7692 26. Telefax 071-76 6400. VOORSCHOTEN De stich ting Leefbaar Voorschoten heeft dit weekeinde per brief aan de Nederlandse Spoorwe gen om enkele fiets- en voet gangerstunnels gevraagd. De spoorbaan Leiden/Den Haag deelt Voorschoten in tweeën: in een landelijk deel, ten wes ten van de lijn, en het verste delijkte dorp ten oosten ervan. Jaren geleden waren er diver se plaatsen waar verkeer en veehouders onbelemmerd de spoorbaan konden oversteken, zo staat in de brief aan NS-di- recteur L.F. Ploeger. Een aan tal overgangen is thans geslo ten. ,,De inwoners van de ge meente hebbeD meer behoefte aan toegankelijkheid van het natuur- en weidegebied, daar om moet de NS enkele tunnels aanleggen". De doorgangen kunnen volgens- de stichting aansluiten op een aan te leggen fiets- of voetpad van de Leidse wijk Stevenshof naar het sta tion Voorschoten. De aanleg van een tunnel was vorig jaar juist aanleiding voor een con flict tussen de gemeenten Lei den en Voorschoten. Voorscho ten weigerde toen mee te beta len aan de aanleg van een tun nel op de grens van beide ge meenten die zou aansluiten op de door Leefbaar Voorschoten omschreven fietsroute. De ge meente Leiden heeft daarna aangekondigd naar middelen te zullen zoeken om de tunnel alsnog aan te kunnen leggen. Leefbaar Voorschoten schrijft nu: „Wij realiseren ons, dat de plannen geld kosten en dat de NS juridisch niet verplicht is om verbindingen als tunnels tussen de landgoederen te handhaven. Toch zijn wij van mening, dat nu de tijd rijp is om bij gelegenheid van de 150ste verjaardag van de NS onze wensen onder uw aan dacht te brengen". Voor tien mille weg bij surfclub NOORDWIJK Surfspullen met een gezamenlijke waarde van ongeveer tiendui zend gulden zijn ge stolen bij de Noord - wijkse surfclub aan de Koningin Astrid- boulevard. Zaterdag ochtend werd ontdekt dat enkele afgesloten cabines waren open gebroken. Verschil lende leden van de club missen planken en /of zeilen. Volgens de politie ontbreekt elk spoor van de da- MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Liesbeth Den Uyl niet naar Leiden LEIDEN Omdat ze ziek is komt Liesbeth den Uyl don derdagavond niet naar Leiden. De echtgenote van de overle den PvdA-leider Joop den Uyl r deelnemen aan een thema avond over vrouwelijke vluch telingen, die vanaf 20.00 uur in de jubilerende openbare bi bliotheek wordt gehouden. Liesbeth den Uyl zou onder ïr de opening verrichten van de tentoonstelling Vluch telingen in en rond Leiden. Die taak wordt nu overgeno men door een van de vrouwe lijke vluchtelingen, die is be trokken bij de voorbereidin gen van de bijeenkomst. Flinke opbrengst van klussendag ZOETERWOUDE De klussendag van de Stichting Zoeterwoude voor Casa Materna heeft zaterdag 4.500 gulden opgeleverd. Daarvoor hebben 25 vrijwilligers zich de gehele dag in het zweet gewerkt. De opbrengst komt ten goede aan Futura'90, de actie die is opgezet om in 1990 een ton bij elkaar te hebben. Dat is nodig om het kindertehuis Casa Materna in Napels te kunnen voor zien van nieuwe kozijnen en ramen. Vóór zaterdag had de stichting al 50 klussen op het pro gramma staan. Variërend van dakgoten schoonmaken, verfwerk, tegelpaden ophalen, tuinieren en glazen was sen tot grasmaaien. Nabij „Ons Huis" aan het Koster spad was een wasstraat ingericht en tientallen automobi listen maakten van de gelegenheid gebruik hun voer tuig te laten reinigen. Een bijzondere opdracht was het draaien van kazen bij kaasboerderij Rustdam. Het aantal klussen was zo groot dat er nog een vervolg komt. „Want" aldus woordvoerder Rob Hockx, „we la ten niemand in de steek. We komen er een keer voor terug". Benefietconcert goed voor 24.000 gulden NOORDWIJKERHOUT Het benefietconcert voor het Foster Parents Plan, zaterdagavond in De Schelf t in Noord wijk, heeft 24.000 gulden opge bracht. De organisatoren waren tevreden met de 750 bezoekers die onder meer konden genieten van optredens van Louis van Dijk, Daniël Wayenberg, de Hot Yard Big Band, het ensemble Derk Lottman, het koor Rokazano, het HafFa Jeugdorkest en de Noordwijkse dansschool Gemma de Boer. BUURTBEWONER IN WIJKBLAD: LEIDEN Stevenshofbe- woner B. Boschgeest er gert zich aan „de erbar melijke toestand" van het openbaar vervoer in de Stevenshof. Tevens is hij niet te spreken over het afgesloten houden van de Stevensbrug, de grote hoeveelheden onkruid op en langs de trottoirs in de wijk en de situering van de hondenuitlaatstrook (HUS) aan de Hadewych- laan. Boschgeest meldt de misstanden in de Polder praat, het wijkblad van de Stevenshofjespolder. Volgens Boschgeest is het doortrekken van de buslijnen 15 en 16 in de toekomst welis waar een verbetering, maar de ontevreden polderbewoner meent dat het niet voldoende is. „Voor mensen die in de buurt van het station wonen blijft het een halfuursdienst met lijn 15 en hetzelfde geldt voor bewoners van de Heintje Davidsweg met lijn 16". Ook over de nieuwe lijn 33 is hij niet te spreken. Omwonenden van het winkelcentrum die naar Katwijk willen, moeten eerst lopend naar de Haagse Schouw. Ook zou de slechte verbinding met Zuid-West voor isolement en onnodig tijdverlies leiden. Verder zit het Boschgeest dwars dat de nieuwe Stevensbrug bewust afgesloten wordt gehouden voor automobilisten en dat „alarmverkeer" door busslui zen in de brug de wijk niet kan bereiken. Tenslotte spuwt hij zijn gal over de situering van de hondenuitlaatstrook (HUS) aan de Hadwijchlaan. De planologen hebben volgens Boschgeest zitten klungelen toen ze bepaalden dat de HUS vlak achter de huizen moest komen in plaats van het aan de laan liggende industrieter rein De Westwal. Ambtenaar W Smits van de directie ruimtelijke ordening geeft Boschgeest deels gelijk in zijn kritiek. „Het is met het openbaar vervoer inderdaad een droevige zaak. Sinds de gemeente de tekorten van het vervoer moet aanzuiveren, geldt een beperkend beleid. Het doortrekken van de lijnen 15 en 16 kost al veel geld. Het is wachten op het doortrekken van lijn 33 en het openstellen van de Noord-Hoflandbrug. Het is echter niet zo dat de ge meente het openbaar vervoer verslonst". Ook het onkruid is Smits een doorn in het oog. „Het on kruidprobleem doet zich ech ter in alle wijken voor, daarin is de Stevenshof zeker niet uniek. Getracht wordt het veegapparaat waarmee de ge meente in de binnenstad on kruid verwijdert langer te hu ren. De overlast die het on kruid geeft, is een gevolg van het besluit geen bestrijdings middelen meer te gebruiken; geheel onverwacht komt de overlast dus niet". Smits bestrijdt dat de Stevens hofjespolder onvoldoende be reikbaar is voor alarmverkeer. De hulpverleners zijn altijd bij het maken van plannen. Ze hangen altijd aan de bel als onveilig situaties gecreëert worden of bestaan. Hij wijst erop dat de door Boschgeest aangehaalde problemen horen bij een nieuwbouwwijk. „Er zijn altijd ongemakken, dat weten mensen die in zo'n wijk gaan wonen. De gemeente heeft echter goede contacten met de buurt, maar je houdt altijd ontevreden mensen". LEIDEN De jaarlijkse fiets- en wandeltocht van de PTT is een succes geworden. „Niet minder dan vierhonderd mensen hebben meegefietst en -gewandeld", meldde organisator Dick van der Walle gisteren. De ongeveer driehonderd fietsers kre gen een veertig kilometer lang parcours voorgeschoteld, dat van Leiden naar Katwijk en via de duinen naar Noordwijk leidde. Van daaruit werd Noordwijkerhout gepasseerd en weer koers gezet naar Leiden. „De tocht werd erg mooi gevonden. Ook het uitdelen van een Mars en een bekertje melk bij de stempelpos ten werd enthousiast ontvangen", aldus Van der Walle. De wan delaars, zo'n honderd mensen, legden vijf kilometer af. Er werd gelopen naar Het Witte Huis in Oegstgeest. Aan de finish kregen de deelnemers een speciaal postzegelmapje met daarin een pentekening van het Leidse postkantoor aan de Schipholweg en een setje spoorwegpostzegels zat. „Er zijn men sen die speciaal daarvoor meedoen. De mapjes zijn gewild bij fi latelisten". Fietser geschept LEIDEN Een 27-jarige Katwijker is vrijdagavond na een aan rijding met een hoofdwond, schaafwonden en diverse kneuzingen naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De Katwij ker fietste op het Kort Rapenburg in Leiden richting de Nieuwe Beestenmarkt. Een 25-jarige Leidse bestuurder van een personen auto passeerde de man. De fietser zwiepte precies op dat moment naar rechts en kwam pal voor de auto terecht. Visstropers aangehouden TER AAR Twee inwoners van Ter Aar zijn zondagnacht be trapt bij het stropen van vis. De man zaten in een roeiboot in de Ringvaart en hadden 150 dobbers uitgeworpen. Toen de twee werden gepakt, hadden ze nog niets gevangen. De stropers had den het voorzien op paling. ^eidato trekt weer meer bezoekers Woning leeggeroofd REIDEN Een mode-eiland en een apar- t hoek voor alles wat met trouwen te ma ffen heeft en een act van het kaliber van Hongaarse trapeze-act. Dat zijn de ïïannen voor de Leidato Huishoudshow [an volgend jaar. De 28e Leidato werd isteren afgesloten. De beurs trok 67.173 jezoekers, van hen passeerden er 17.000 ens het laatste weekeinde de kassa's "fan de Groenoordhallen. Dat aantal was Jet hoogste dat de laatste jaren bereikt Irerd. Vrijdag al werd de 50.000e bezoeker jeregistreerd. Organisator Jan Bemer blikte gisteren te- beden terug op de 28e editie van de huis- budshow. „Als je bedenkt dat we in de Jen dagen dat de show geduurd heeft vier fennige dagen hebben gehad, zijn we niet Intevreden met het bezoekers-aantal, dat lts hoger ligt dan dat van vorig jaar", lemer verklaarde dat de Leidse Uitdag geenszins voor concurrentie heeft ge zorgd. „Het was zaterdag zelfs onverwacht druk. Dat komt waarschijnlijk door de Miss Rijnlandverkiezing. Dat is een meer dan regionale gebeurtenis geworden en de verkiezing trekt daardoor veel publiek". Afra Schooneman uit Enkhuizen sleepte de titel Miss Rijnland uiteindelijk in de wacht. Hoogtepunten van de beurs waren volgens de organisatie de recordpoging van karateka Aad van der Luit, die met het in een klap vermorzelen van negen stenen een vermelding in he Groot Guin ness Recordboek verdiende en de Hon gaarse trapeze-act. Ook de standhouders waren tevreden. Be mer: „Er is meer omgezet dan in voor gaande jaren. Veertig procent van de del nemers heeft al ingetekend voor volgend jaar". LEIDEN Een woning aan de Graskarper in Lei den is gisternacht leegge roofd. Dieven vernielden een raam en doorzochten de woning. Gestolen werden een videorecorder, een tu ner-versterker, een koptele foon, een CD-speler en veertig CD's. Daarnaast werden een betaalpas met betaalkaarten, een euroche- quepas met eurocheques, 150 gulden, drie spaarpotten met inhoud en twee spaar- pijpen met 40 gulden gesto len. Ook zijn een schouder tas, rugzak, een colbert, twee paar kinder- en twee paar sportschoenen en een horloge ontvreemd. LEIDEN Ze zit rustig, stralend en vooral kleur rijk in haar stand. De openingswoorden van 55 burgemeester Cees Goe- koop bij de zesde Leidse Uitdag die zaterdag in de Pieterskerk werd gehou den, galmen nog zachtjes na, de muziek van Ballet school Giselle zwelt aan. Met aziatische elegance legt de Indiase vrouw van Amsterdamse vrienden De belangstelling is geen wonder: de Leidse Uitdag heeft een goede naam opge bouwd. Het is een bont palet van de mogelijkheden in Lei den om aan kunst, cultuur en wetenschap te doen, al of niet in in vrije tijd en al of niet ac tief. Daarbij is het weer wis selvallig en het programma afwisselend, waardoor de toe loop zich laat raden. Niet minder dan 15.000 bezoekers de Abhinaya Dansschool Ongeveer even veel als vo- de laatste hand aan haar stand. „Vanmiddag tre- aike den we nog op hoor", zegt ze meteen. „Dat moet je beslist gaan zien. De stand is om de mensen te laten zien wat bij de fïëtij oosterse tempeldans wordt gedragen. Alles rig jaar vonden de weg naar de Pieterkerk, waar de toegestroomde menigte met een continupramma van veer tig optredens en honderd stands van 's ochtends tien tot middernacht werd bezigge houden. Nieuw was de tent op het Pie terskerkplein„Die heeft enorm veel positieve reacties wat je hier ziet komt echt opgeWekt", vertelt Goed. „Het uit India", verklaart ze was er erg knus. De buiten wjzend op de mooie hals-, hoofd-, oor- en armsiera- den. Er zijn op dat vroege uur, het is half elf, nog niet veel be langstellenden bij de diverse kramen, later op de dag wordt de drukte echter overweldi gend. Rond half drie is het echt druk. „Je gaat niet een twee drie dood", zingt cabaret Purper, waarin ex-Dolly Dot Angela Groothuizen bewijst te kunnen zingen en acteren op volwassen niveau. Dat niveau ang, haalt ook de Leidse Ballet- din? school, evenals Bram Ver- zie.k; meulen. landse hapjes waren een groot succes. De verkoop ging zo snel, dat om kwart over zes sommige dingen al op waren. Ook de hoek met de Lego was een topper. Het bood ouders de kans hun kinderen even te droppen, om rustig langs de krameti te lópen en de optre dens te bekijken". Vanaf het begin zit de gang erin. Goekoop laat het rond de klok van tien donderen in de kerk als hij duidelijk maakt dat deze Uitdag „weer een heerlijke dag gaat wor den. Waarvoor zouden onze Amsterdamse vrienden an ders een kort geding zijn be- 3ina „Eigenlijk heb ik op geen van gonnen over onze naam. Daar 27. de podia acts gezien waaraan J~1 iedereen achteloos voorbij ;poq ging", meldde een tevreden jratj Ruud Goed gistermiddag na- i^i mens de organisatie. Het voert te ver om te stellen dat je tijdens de optredens van Purper, Vermeulen en de bal- 'S J letschool over de hoofden kan 22Clj lopen, maar vijfhonderd tot 23 duizend mensen staan er toch 24 s zeker te kijken, terwijl het bij 60 j dê stands onverminderd op derJ prettige wijze spitsuur is; ze n(^i blijven bereikbaar. moet jaloezie achter zitten. De uitspraak in het geding was onzinnig, uitzinnig, een uitda ging en uiteindelijk een uit komst: heel Nederland weet nu dat je voor de Uitdag in het Leidse moet zijn". Pluutjes Goekoop biedt de organisato ren vervolgens zijn paraplu aan, waarop hij, een exem plaar terugkrijgt. Bij het ope nen ervan dwarrelen talloze De Pieterskerk was decor van zeer uiteenlopende optredens. Een mime-groep aan het werk. kleine 'pluutjes' vanaf de zol der naar omlaag. Balletschool Giselle neemt direct swingend bezit van het podium. In zwart en rood gehulde mei den verplichten strak dan send op het disconummer Hot Shot direct een honderdtal bezoekers aan zich. Intussen haasten ouders zich met hun kinderen naar de tent waar de schattig versier de paraplu's gejureerd worden door onder ander brandweer commandant B, Mark. Ingrid Leene krijgt de eerste prijs, tweede wordt Fransje Im- mink, terwijl de derde prijs gaat naar de duo-productie van Lot en Git Koene. De talloze standhouders krij gen de eerste bezoekers op zich af. „Het is toch te gek dat het Esperanto maar geen in gang vindt in de wereld. Wij begrijpen er helemaal niets van", stort een vertegenwoor digster van Esperantisten zich direct in een vurig betoog. De bezoeker komt niet weg zon der een folder en nog een fol- De tent op het Pieterskerkplein was een succes. Hier het koor Ex Cantate Deo tijdens zijn optreden daar der en nóg een folder. Espe ranto zal ingang vinden. Niet overal verloopt de wer ving dermate indringend. Terwijl koren en orkesten de podia binnen en de podium wagen buiten bezetten, leggen de standhouders geduldig uit wat hun club of vereniging doet, waarom dat zo interes sant is en ze bieden de men sen drukwerk aan in alle soorten en maten. Verwarring De kring Rijnland van de stichting Geologische activi teiten heeft er een taak bij: uitleggen dat geologie een heel andere liefhebberij is dan genealogie. De stands van de geologen en de Nederlandse Genealogische Vereniging staan pal naast elkaar, de ver warring ligt op de loer. De boeken van de genealogen en de gereedschappen en tijdtafel van de geologen verschaffen duidelijkheid. Vele stands spreken voor zich. Tal van standhouders hebben met hun domein kleurrijk ingericht. Zo wed ijveren de stands van de op het Midden- en Zuid-Amerika georiënteerde Tuya en Inti met elkaar. Kleurrijke kle den, onbekende instrumen ten, Zuidamerikaanse muziek en folders lokken de bezoe kers. Ook de Vrienden van Oxford laten zich bepaald niet onbetuigd. Met Engelse be leefdheid worden mokken, glazen, kammen, sleutelhan gers, speldjes en wat dies meer zij aan de Leidse man en vrouw gebracht. In sommige stands wordt niets verkocht. Zij blijken echter niet minder aantrekke lijk te zijn. Zo heeft toneel groep De Giftige Appel, die ook een optreden verzorgt, haar stand ingericht als een huiskamer, met een fauteuil, en spelende televisie, een sa lontafel en een inwerking ge zette tafelventilator. Bij het Rijksmuseum voor Volken kunde is het net een kleuter school. Kinderen zitten inge spannen papier te vouwen of laten zich eens uitgebreid gri meren. Uitgepuft Het publiek, waarin steeds meer uitzonderlijk uitgedoste personen rondlopen die als deelnemer ook een graantje uit de ruif willen meepikken, laat zich de aangeboden cultu rele, 'kunstige' en weten schappelijke versnaperingen niet ontgaan. Net zo min ove rigens als de culinaire happen en slokken, waarbij even wordt uitgepuft van het over weldigende aanbod. Het avondprogramma blijkt een sfeervolle afsluiting van de succesvolle dag. „Het Oer- kest was schitterend en de an dere optredens waren prach tig", blikt Goed terug. Het was gezellig druk en sfeervol. Zo'n duizend mensen staan rond het podium, genietend van de muziek en een sfeer volle entourage van een ver licht podium en verlichte ge welven. Enige dissonant vindt Goed het ontbreken van K&G. „Een week geleden zei den ze af. Daardoor liepen we de mensen mis die speciaal voor K&G komen en dat is erg jammer. Ik denk dat er wat makkelijk is afgezegd. Zo'n grote organisatie moet toch een act op de planken kunnen brengen". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7