ruciale dagen voor oekomst Gorbatsjov m§: Aoun twijfelt over vredesplan Libanon \t\vOW Rabin praat in Egypte over vredesplan Mubarak [assale demonstratie voor ^galisering Oekrainse kerk BUITENLAND foidócSouacmt MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 ervormer Marx >kozen in ongaars parlement DAPEST Opnieuw heeft bij tussen- bekse ver^iezingen in Hongarije een lid oecjEi de oppositie de kandidaat van de imunistische partij verslagen en een >1 veroverd in het parlement. Bij tus- tijdse verkiezingen in het district Zala, de grens met Joegoslavië, won opposi- ;andidaat Gyula Marx met 59,1 procent de stemmen. Zijn overwinning was te opvallender, omdat de oppositie met «aenije kandidaten deelnam. Met de verkie- ontvê van ^arx zijn vier van de vijf tussen- ,se verkiezingen die dit jaar werden ge- den, gewonnen door kandidaten van jppositie. In juni 1990 worden in Hon- ije voor het eerst sinds de jaren veertig ir vrije verkiezingen gehouden. McDonnell Douglas wijzigt DC-10 LOS ANGELES In het hydrauli sche systeem van de DC-10 worden wijzigingen aangebracht na een onge luk met dit type vliegtuig in juli in de VS, waarbij 112 doden vielen. De fa brikant van het toestel, McDonnell Douglas, heeft dit toegezegd. Bij het ongeluk in juli viel de staartmotor uit elkaar. Alle drie hydraulische syste men raakten buiten bedrijf, omdat zij werden geraakt door brokstokken. De hydraulische systemen bedienen mechanismen aan de vleugels en staart waarmee het vliegtuig wordt gestuurd. De fabrikant heeft nog niet besloten of de wijzigingen ook zullen worden aangebracht in de MD-11, de opvolger van de DC-10. Indiase leger doodt Tamils COLOMBO Het leger van India heeft op Sri Lanka minstens veertig Tamil-guerrillastrijders gedood bij een aanval op een belangrijke basis aan de oostkust van het eiland. Het bericht komt op het moment dat India en Sri Lanka een verklaring voorbereiden over de te rugtrekking van circa 41.000 Indische militairen voor het einde van dit jaar. De afgelopen week was er op Sri Lanka een van ongekend geweld. Bij aanslagen en moordpartij en vielen ruim driehon derd doden. Moskou: Amnestie voor veteranen MOSKOU Het Sovjet- russische parlement heeft een decreet opgesteld dat voorziet in een amnestie voor militairen, die tijdens de oorlog in Afghanistan die door hun eigen schuld of doelbewust in handen van het Afghaanse verzet vielen. Velen van hen zouden nu spijt hebben en terug willen naar hun va derland. Het is overigens niet bekend om hoeveel soldaten het hierbij gaat. Gezochte Belg in Spanje aangehouden MADRID In de Spaanse plaats Tor- remolinos bij Malaga heeft de Spaanse politie de Belgische ex-rijkswachter Madani Bouhouche aangehouden. Bou- houche wordt verdacht van moord en zou een lid van de Bende van Nijvel zijn. Hij werd werd door een speciale politie-eenheid aangehouden, terwijl hij voorbereidingen trof om Spanje te ver laten. De naam van Bouhouche, voor heen rechercheur bij de rijkswacht, is de laatste jaren opgedoken bij vrijwel alle misdaad-affaires die België de laat ste jaren hebben geteisterd, van de bloedige aanslagen van de Bende van Nijvel tot de ontvoering van ex-pre- mier Paul Vanden Boeynants begin dit jaar. Nieuwe zondagskrant in Groot-Brittannië LONDEN In Groot-Brittannië is een nieuwe zondagskrant verschenen: The Sunday Correspondent. Het nieu we blad richt zich op de beter opgelei den in de leeftijd van 25 tot 45 jaar. De krant hoopt vooral lezers weg te halen bij The Sunday Times, The Sunday Telegraph en The Observer. Het eerste nummer, bestaande uit twee katernen van 32 pagina's en een kleurenbijlage, rolde gisteren in 650.000 exemplaren van de pers. In het eerste jaar mikt de krant op een gemiddelde verkoop van 360.000 exemplaren. The Sunday Ti mes is met een oplage van 1,3 miljoen de grootste van de serieuze zondags bladen. The Independent wil volgend jaar met een eigen zondagseditie ko- OSKOU BUIGT ZICH OVER NATIONALITEITEN KWESTIE Jtuig 'an onze correspondent) iSKOU Voor de ;ische president en ;ijleider Michail Gor- Vjov en zijn politiek t glasnost en perestroj- DTO:|breken cruciale dagen i. Het centrale comité de Communistische tij van de Sovjetunie 'SU) zal zich vanaf rgen beraden over het ;rst gecompliceerde na- ïaliteiten-vraagstuk. duuijt plenum werd begin m Ijaar al aangekondigd, 'rijgjar is keer op keer uit- jteld. Het is niet over ven te zeggen dat heel Sovjetunie en het tenland gespannen kijken. Immers, de toe rist van de Sovjetunie ïgt in niet geringe mate /an wat de bijeenkomst j opleveren. is overigens hoogst erkelijk dat Gorbats- zelf het centraal comi- tot scheidsrechter in de tionaliteitenkwestie pit benoemd. Het comi- t ïs een orgaan van de .k'tij, en de politiek van ;ie"e Russische president is gajuist op gericht om de dat fantwoordelijkheden in 4 de partij en de rege- enel& beter van elkaar te ig j^erscheiden. Maar de die tionaliteitenkwestie is rentdlicht een te delicate :oud|igelegenheid om over tuss! laten aan het nieuwe "^lement, de Opperste voel|det' dat minder naar de pijpen van de partij danst dan vroeger. De Opperste Sovjet komt pas op 25 sep tember weer bijeen en zal zich in zijn oordeel zeker later leiden door wat het centraal comité beslist. Armeniërs Een paar voorbeelden van de moeilijkheden die in Moskou ter tafel zullen komen. De situatie in de enclave Nagorno-Kara- bach (gelegen in het isla mitische Azerbajdzjan, maar bevolkt door chris telijke Armeniërs) is die van een burgeroorlog. De bevolking is tot de tanden bewapend en er gaat geen dag voorbij zonder slacht offers. Het gebied is afge grendeld van de buiten wereld, zonder dat de eenheden van het Rode Leger de werkelijke con trole in handen krijgen. Er wordt gestaakt, er heerst voedselschaarste en de speciale commissie die sinds januari namens Mos kou het bestuur over de provincie voert, geniet bij niemand meer vertrou wen. De partij-afgevaar digden in Moskou zullen het beslissende woord moeten spreken. Een tweede probleemge bied vormen de Baltische staten, waar de volksfron ten zodanig op drift zijn geraakt, dat de roep om afscheiding van de Sovjet unie gemeengoed is ge worden. In een aparte bij eenkomst met de Balti sche partij- en regerings leider op 13 september heeft Gorbatsjov nog eens zijn standpunt geformu leerd. Alle problemen kunnen alleen in Sovjet- verband worden opgelost; de eenheid van de partij, die de perestrojka op gang heeft gebracht, is onaan tastbaar; en alle burgers, van welke nationaliteit dan ook, hebben gelijke rechten. Het is niet waar schijnlijk dat de volks fronten zich aan deze richtlijnen zullen houden. Moldavië, waar de Russi sche minderheid naar het stakingswapen heeft ge grepen, is ook zo'n on overkomelijk struikel blok. Het parlement daar heeft een taalwet aange nomen, die door de Rus sen in Moldavië onaan vaardbaar blijkt te zijn. Feitelijk is er geen enkel wettig middel om het Moldavische parlement te dwingen een beslissing te herroepen. Geen oplossing De verwachtingen over de uitkomst van de vergade ring in Moskou zijn overi gens niet al te hoog ge spannen. Een duidelijke oplossing bestaat niet, als men tenminste de eenheid van partij en land wil be houden. In een enkel geval zal door de verwijdering van een topfunctionaris ge tracht worden tijd te win nen. Zo lijkt het laatste uur te hebben geslagen voor de partijleider van de Oekraïne, Sjtsjerbitski. Hij is de laatste veteraan uit het Brezjnev-tijdperk. Maar ook daarmee is het nationaliteitenprobleem natuurlijk niet in zijn wor tel aangepakt. Want wat zal bijvoorbeeld het antwoord zijn op de vraag van de ruim twee miljoen Sovjet-Duitsers? Zij willen hun oude Wol- ga-republiek terug, die hen door Stalin in de oor log is afgenomen. Maar als dat gebeurt, zullen de Krim-Tartaren van zich laten horen. Ook zij zijn door Stalin uit hun vader land gedeporteerd. Pro bleem is alleen dat op de Krim en aan de Wolga in middels andere mensen wonen, die dat land als het hunne zijn gaan be schouwen. Het plenum staat dus voor een onmogelijke taak. Met het op gang komen van het democratiseringspro ces in de USSR lijkt ook het uiteenvallen van het enorme rijk te zijn begon nen. Het idee van een smeltkroes van ruim 120 volken, die onder de para plu van het communisme in vrede eendrachtig sa menleven, dreigt tot een fictie te verschrompelen. h irC-i Herdenking Deze jonge Polen, leden van de beweging „Vrij Polen" deden gisteren in Warschau mee aan de herdenking van de inval van het Rode Leger in Polen, precies vijftig jaar geleden. Het was de eerste keer dat deze herdenking gepaard kon gaan met officiële plechtigheden, waarbij echter van de staat of de re gering aanwezig waren. Op 17 september 1939 en de daarop volgende dagen vielen grote delen van het Poolse leger in handen van de Sovje trussen die Polen binnentrokken, hoewel Mos kou en Warschau in 1932 een niet-aanvalsver- drag hadden gesloten. Bij de herdenking giste ren in Warschau werden onder heftig applaus redevoeringen gehouden, waarin afschuw werd uitgesproken over de misdaden van de vroege re Sovjetleider Stalin. FOTO: EPA JERUZALEM De Is raëlische minister van de fensie Yitzhak Rabin is vandaag in Egypte aange komen. Hij zal een onder houd hebben met presi dent Mubarak over diens plan voor vrede tussen Is rael en de Palestijnen. Het besluit om Rabin naar Egypte te laten gaan werd za terdag genomen nadat de vier hoogste Israëlische leiders er opnieuw niet in waren ge slaagd overeenstemming te be reiken over de Egyptische voorstellen. Het Likud-blok van premier .Shamir is tegen, omdat het plan uitgaat van het principe dat Israel bezet ge bied zal moeten opgeven om vrede te bereiken. De Arbei derspartij van Rabin en vice- premier Peres lijkt bereid er in grote lijnen mee in te stem men. De sociaal-democraten staan achter de twee belang rijkste uitgangspunten van het plan: opgeven van bezet ge bied en het verlenen van stemrecht aan de 140.000 Pa lestijnen in Oost-Jeruzalem. De Arbeiderspartij stemt er ook mee in om in de Pale stijnse delegatie voor vredes overleg met Israel twee Pales tijnen op te nemen die door Is rael zijn gedeporteerd uit de bezette gebieden. Likud ziet in dit onderdeel van het plan echter een achterdeur om de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) bij de onderhande lingen te betrekken. De Palestijnse burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, keerde gisteren terug van een bezoek aan Tunis, waar hij heeft gesproken met PLO-lei- der Arafat. Freij zei dat hij Arafat op het hart had ge drukt met het plan-Mubarak in te stemmen en dat deze ern stig overweegt dat te zullen doen. De burgemeester is de 'eerste Palestijnse leider van de Westoever die openlijk bekend maakt dat hij met de PLO-lei- der heeft gesproken. Freij zei daarmee een „psychologische barrière" te willen doorbre- j)SKOU In de stad Lvov de Oekraine hebben vol- is westerse waarnemers jer dan 100.000 mensen een nluchtmis van de Oek- is-Katholieke Kerk bijge- Dnd.' Daarbij werd het emlin gevraagd de nu nog boden en onderdrukte k te legaliseren. Oekraine, is, net als in Sovjet-republieken, ake van een krachtige ople- g van het nationaal be- op^stzijn. De Oekrains-Katho- >siti ce Kerk telt volgens wester- conschattingen vijf miljoen le en geldt als de grootste boden organisatie ter we- i, nadat zij in 1946 werd be- uldigd van collaboratie met nazi's en werd ontbonden, bezittingen van de kerk vo<frden in beslaggenomen en °Pe!en die zich niet bij de ge- itis< ongen „hereniging" met de 1 ssisch-Orthodoxe Kerk 3on(nsten neer te leggen, wer- ;chi den vervolgd of gedwongen een volstrekt ondergedoken bestaan te leiden. Ondanks de wat grotere gods dienstvrijheid die er onder president Michail Gorbatsjov lijkt te bestaan, is de Oekrains- Katholieke Kerk nog steeds verboden. Een van de oorza ken moet wellicht worden ge zocht in het feit dat de Oekrai ne de laatste Sovjet-republiek iS waar de volgelingen van wijlen partijleider Brezjnev de touwtjes nog in handen heb ben. Na de dienst van gisteren ging men in processie naar de St. Joris kathedraal, die des tijds moest worden afgestaan aan de Russisch-Orthodoxe Kerk. Ondertussen groeide de menigte aan tot zeker 150.000 mensen. De autoriteiten heb ben niet ingegrepen. Hoewel zij de orthodoxe litur gie viert, is de Oekrains-Ka- tholieke Kerk met Rome ver bonden. De positie van de kerk is daarom een belangrijk obstakel bij de normalisering van de betrekkingen tussen het Kremlin en het Vaticaan. Gorbatsjov heeft in november, als hij naar Italië reist, een on derhoud met paus Johannes Paulus II. Daarbij zal het on derwerp van de Oekrainers zeker ter sprake komen. De mis van gisteren in Lvov viel samen met de herdenking van het feit dat de stad en de rest van het westen van de Oekraine, destijds deel uitma kend van Polen, precies vijftig jaar geleden door Stalin wer den geannexeerd. Soortgelijke demonstraties zijn op 23 augus tus gehouden in de Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen, om te herdenken dat hun voorheen zelfstandige landen bij het Von Ribben- trop-Pact tussen Duitsland en de Sovjetunie werden inge deeld bij de invloedssfeer van het Kremlin. rllSKE EN WISKE SAGARMATHA Ivoor Een man sjouwt in Windhoek, de hoofdstad van Namibia, met een van de 980 slagtanden die het afgelopen weekeinde in beslag werden genomen. De lading van ongeveer zeven ton ivoor is op de zwarte markt ruim 1,5 miljoen dollar waard. De slagtanden zijn waaarschijnlijk afkomstig uit het zuiden van Angola, waar door de burgeroorlog niet kan worden opgetreden tegen stropers. Mo menteel wordt in VN-verband gewerkt aan een totaal-verbod op de handel in ivoor. FOTO: AP BA YRUT DAMASCUS Syrië, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, de Sovjetu nie en de Verenigde Na ties hebbep instemming betuigd met het vredes plan voor Libanon, dat de Arabische Liga dit week einde heeft gepresenteerd. Maar in kringen rond de Liba nese generaal Aoun valt voor al scepsis te vernemen over de kans op succes voor het zo veelste plan om vrede tot stand te brengen in het land, dat sinds 1975 onder een bur geroorlog gebukt gaat. Aoun, die zich als president van Libanon beschouwt, vindt het bedenkelijk dat in het vre desplan van de Arabische Liga (gepresenteerd door Saudiara- bië, Marokko en Algerije) niets staat over de terugtrekking van de naar schatting 35.000 Syrische militairen. In maart begon Aoun een „bevrijdings oorlog" om de Syrische mili tairen weg te krijgen. Bij die strijd zijn zeker achthonderd doden gevallen, vooral onder de burgerbevolking. Het plan van de Arabische Liga behelst de onmiddellijke afkondiging van een wapen stilstand en het staken van de wapenleveranties aan de el kaar bestrijdende Libanese groepen. Ook zou het Libanese parlement nog deze maand moeten vergaderen om een kader op te stellen voor natio nale verzoening en te praten over de Libanees-Syrische be trekkingen. Het plan vormt de uitkomst van drie dagen over leg tussen de onderministers van buitenlandse zaken van Saudiarabië, Algerije en Ma rokko over de manier waarop een eind kan komen aan de gevechten tussen christelijke eenheden en islamitische mili ties. Intussen gaat de strijd in Bay- rut onverminderd voort. Za terdag namen beide partijen elkaar veertien uur lang onaf gebroken onder vuur. De Klerk formeert progressief kabinet JOHANNESBURG Waar nemend-president F. W. De Klerk van Zuidafrika heeft het afgelopen weekeinde een volgens waarnemers hervor mingsgezind kabinet bekend gemaakt. Daarin zal voor het eerst een vrouw zitting heb ben, terwijl de ministers van defensie, buitenlandse zaken en financiën uit het vorige ka binet hun functies behouden. Gerrit Viljoen, een liberaal binnen de regerende Nasiona- le Partij (NP), krijgt de be langrijke post van minister voor constitutionele ontwikke ling. Hij zal moeten onderhan delen over politieke hervor mingen met de zwarte meer derheid in het land, die geen stemrecht heeft. Viljoen (63), die wordt gezien als een van de sluwste politici binnen de NP en als een zeer kundig on derhandelaar bekend staat, krijgt alle ruimte om zich te concentreren op de politieke hervormingen in Zuidafrika, aldus De Klerk in een verkla ring. Politieke deskundigen zien de promotie van Viljoen en zijn vervanging op onderwijs door de eveneens liberale Stoffel van der Meerwe als een teken, dat De Klerk een hervor mingsgezinde ploeg om zich heen wil hebben. Rina Venter wordt de eerste vrouw in een Zuidafrikaans kabinet. Zij wordt belast met gezondheidszorg en volksont wikkeling. Haar benoeming wordt gezien als een liberale stap in een vanouds door man nen gedomineerde politieke wereld. De Klerk handhaaft wel de controversiële minister voor wet en orde, Adriaan Vlok, ondanks scherpe veroordelin gen van diens beleid in bin nen- en buitenland. Overmor gen wordt het nieuwe kabinet beëdigd en zal De Klerk als nieuw staatshoofd worden geï naugureerd. door Jo Wijnen GRIMMIG WASHINGTON Toen George Bush president van dit land werd, stelde hij een 'vriendelijker en gematigder natie' in het vooruitzicht. Dat neemt niet weg dat dezelfde Bush lid is van een allerminst vriendelijk en gematigd gezelschap: de National Rifle Association (NRA). Een belangenvereniging van wapenbezitters die vindt dat iedere Amerikaan het recht heeft met vuurwapens op zak te lopen. De NRA neemt zeer extremistische standpunten in, vooral nu de kritiek op haar doen en laten toeneemt. Laatst nog bestond iemand van de NRA het te zeggen, dat het neerslaan van de democratische studentenbeweging in China nimmer mogelijk was geweest als het vrije wapenbezit in dat land was toegestaan. Een ander medelid van Bush in de NRA heeft nu een stuk geschreven in het blad van de organisatie. Het is van ene Harion Carter, die ooit nog eens vice-voorzitter van de verenigde geweer- en pistooldragers is geweest. Het stuk handelt over de strijd tegen de drugs in de VS. Carter is voorstander van het bij standrecht interneren van drugshandelaren en - gebruikers. Hij wil ieder van drugshandel verdacht persoon zonder arrestatiebevel voor een speciale snelrechter slepen, die de verdachte dan onmiddellijk door kan sturen naar een interneringskamp. Daar moet hij verblijven totdat de oorlog tegen de drugs is beëindigd". Dat is dus voor de rest van zijn leven. Carter laat zijn gedachten vervolgens gaan over hoe zo 'n interneringskamp eruit moet zien. Het moet minstens vijftig kilometer vanaf de dichtstbijzijnde bebouwing zijn gelegen, liefst in de woestijngebieden in het zuid westen van de VS. Het kamp moet met alle denkbare hoeveelheden prikkeldraad, dubbele muren en schijnwerpers zijn omgeven. Advocaten, congresleden en sociale werkers mogen geen toegang tot de kampen hebben, evenmin als pers en televisie. Er mogen zelfs geen vliegtuigen overvliegen. Elk toestel dat dat verbod overtreedt, moet onmiddellijk worden neergehaald. Air-conditioning (het is in die woestijnen doorgaans veertig graden heet), radio en tv zijn eveneens niet toegestaan. En de geïnterneerden mogen vooral niet „psychologisch worden gedestabiliseerd door contacten met de bui ten wereld". Vriendelijker en gematigder? Deze mijnheer Carter, die dit soort geschreven vuilnis in druk laat verschijnen, is topman van een miljoenen leden tellende vereniging. Topman van een vereniging waarvan George Bush tesamen met duizenden andere prominenten, waaronder tal van congresleden betalend lid is. Topman van een vereniging die ondanks de golf van geweld en moorden blijft volhouden, dat elke Amerikaan in alle vrijheid elk soort vuurwapen mag blijven dragen. Hij is topman van een vereniging die per jaar miljoenen uitgeeft om bestuurders, congresleden, politiemensen en wat dies meer zij onder druk te zetten, om te voorkomen dat die hun stem tegen het wapenbezit verheffen. En hij is topman van een vereniging die zich bedient van methodes die bedenkelijk veel op politieke chantage lijken. Vriendelijker en gematigder? Waarom geeft Bush niet het goede voorbeeld door demonstratief uit een club te stappen, die het publiceren van dit soort gedachten toestaat? Ach, Bush durft gewoon niet. Wie zich tegen de NRA keert, krijgt al die miljoenen leden tegen zich. Vriendelijker en gematigder? Dat is het wel erg dun wordend vernisje dat over een natie ligt, die haar heil zoekt in interneringskampen en waar een toenemend aantal burgers voor de voorzichtigheid toch maar een semi-automatisch geweer naast het nachtkastje zet. En dan te bedenken dat diezelfde natie weigert zich de vraag te stellen waarom miljoenen Amerikanen hun toevlucht tot verdovende middelen nemen. Zouden ze dat doen omdat ze verwachten dat het allemaal zoveel vriendelijker en gematigder gaat worden in dit land?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5