,.Het is alsof ik thuis ben gekomen" Opschudding in België na arrestatie top-ambtenaar BUSH HEEFT GEEJ HAAST MET TOP Activiste tot half jaar cel veroordeeld Happart mogelijk weer burgemeester Proef met MX- raket mislukt Israel wil nieuw vredesplan voor Westelijke Jordaanoeve Stroom vluchtelingen weer groter DUiiJLiN LnlN U Vxidóccououiu VK1JDAÜ IS StKIKMbtk 1989 PAUE Man schiet collega's en zichzelf dood LOUISVILLE Een afgekeurde 47-jarige drukke rij-medewerker heeft gisteren in de Amerikaanse stad Louisville in Kentucky met een machinegeweer en een halfautomatisch pistool het vuur geopend op zijn voormalige collega's. Hij trok al schietend van verdieping naar verdieping in het drukkerijgebouw, doodde zeven mensen en verwondde twaalf anderen. Vervolgens sloeg hij de hand aan zichzelf. Van vijf gewonden is de toestand kritiek. De man was met ziekteverlof mede omdat hij „opvliegend" van aard zou zijn. Naar aanleiding van eerdere, soortgelijke schietpartijen verbood de regering in Washington de invoer van halfautomatische wapens. Wie al zo'n wapen had, hoefde deze echter niet in te leveren en vergelijkbare Amerikaanse wapens zijn nog steeds vrij te koop. Klein stapje naar vrede El Salvador MEXICO-STAD De delegaties van de Salvadoraanse regering en het ver zetsleger FLMN zijn het eens gewor den over verdere vredesbesprekin gen. Een overeenkomst voorziet in maandelijkse gesprekken in El Salva dor of daarbuiten, waarbij een wapen stilstand en vervolgens een vredesak koord moet worden bereikt. Een woordvoerder van de katholieke kerk, die een bemiddelende rol speelt in het overleg, zei dat „grote vooruit gang kan worden geboekt" in het vre desproces tussen de extreemrechtse regering van president Christiani en het linkse FLMN-verzet. (Van onze correspondent) BRUSSEL In België is grote beroering ontstaan na de onverwachte arres tatie van de hoogste amb tenaar van minister Ur- bain (Buitenlandse Han del). Kabinetschef Robert Willer- main (45) werd in de nacht van woensdag op donderdag uit zijn bed gelicht op verden king van een scala aan duiste re activiteiten: valsheid in ge schrifte, oplichting en het voe ren van een valse boekhou ding. Als ook maar de helft van de speculaties in de Belgi sche pers klopt, heeft de zeer actieve top-ambtenaar valse facturen uitgeschreven voor leveranties van informatica aan Zaire, en zijn met het daarmee verdiende geld ver kiezingscampagnes van Waal se socialisten bekostigd. Met een ander deel zou in juni van dit jaar de in Libanon gegijzel de Vlaamse arts Jan Cools zijn vrijgekocht. De vrijlating van deze medicus kwam tot stand na intensief overleg tussen Ur- bain en de Libische leider Ga- daffi, maar Urbain, die bij zijn bezoek aan Tripoli door zijn kabinetschef werd vergezeld, heeft steeds ontkend dat voor de vrijlating van Cools ook maar een franc is betaald. WASHINGTON President Bush heeft volgende donderdag een ontmoeting met Sovjet-minister van b landse zaken Sjevardnadza. Een top met leider Gorb wordt voorlopig niet gepland, omdat daar volgens het Huis „geen dringende reden voor is". Bij zijn gesprei Sjevardnadze zal Bush onder meer benadrukken dat k proces van wapenbeheersing in snel tempo wil voort; en zijn steun uitspreken voor de hervormingen in de S unie, zei een Witte Huis woordvoerder. Bovendien zal e het bezoek van Sjevardnadze een akkoord worden get< over het openstellen van de voorraden chemische w van beide supermachten voor wederzijdse inspectie. PRAAG Een rechtbank in de Tsjechoslowaakse stad Tabor heeft een activiste veroordeeld tot zes maanden gevangenis, om dat zij de autoriteiten in Praag op een plakkaat had opgeroepen tot politieke dialoog. De 18-jarige activiste Renata Panova liep tijdens de 1 mei herdenking rond met een plakkaat waarop de tekst stond: „Dialoog, Geen Confrontatie". Intussen werd Char ta-woordvoerder Sasha Vondra gesommeerd zich binnen drie dagen te melden voor het uitzitten van een gevangenisstraf van twee maanden. Een rechtbank in Praag besloot dat Vondra de voorwaardelijke straf die hij eerder kreeg voor straatschenderij toch moet uitzitten, omdat hij een petitie voor meer democratie heeft helpen opstellen. Zweed ontkent moord op Palm STOCKHOLM Chri Pettersson, die eind juli tol venslange gevangenis werd veroordeeld wej moord op de Zweedse prei Olaf Palme, heeft gisteren nieuw ontkend betrokken zijn geweest bij die moord bekende wel ongeveer zesb derd andere misdrijven. 1 tersson zei tijdens het pn in hoger beroep dat hij in jaren '70 „zeshonderd men twee per week", had aange len om drugs te kunnen pen. Hij zei daarbij dat hij leen drugshandelaren viel. DDR-VLUCHTELINGEN OVERROMPELD DOOR HARTELIJKHEID (Van onze correspondent Rink Drost) TIEFENBACH/PASSAU Woest is hij op de grensbewakers van wat tot voor enkele dagen zijn vaderland was: de DDR. Heiko Schab (23) uit Bret- nig in de buurt van Dres den heeft, toen hij vanuit de DDR via Tsjechoslowa- kije naar Hongarije ging, moeten toezien hoe zijn auto van boven tot onder werd uitgekamd. Hij de monstreert dat druk pra tend aan zijn twintig jaar oude lichtblauwe Traban- tje en staat plotseling met de afdekring van een kop lamp en een luchtfilter in zijn handen. Nee, de techniek van het be jaarde voertuigje (waarde in de DDR'nog 8000 mark: ruim een gemiddeld jaarinkomen) heeft voor hem geen enkel ge heim. „Als je niet alles van zo'n wagen afweet en hem zelf kunt repareren, kun je er bij ons geen auto op na houden". „Bij ons", zegt hij nog. Het zal nog wel even duren voordat hij daarmee zijn gloednieuwe vaderland, de Bondsrepubliek Duitsland, bedoelt. „Papieren wilden ze zien", vervolgt hij. „Officiële papie ren als geboortebewijs, trouw boekje van mijn ouders, eigen domsbewijs van de auto en zo. Dan hadden ze een handvat om te zeggen: „Aha, je wilt naar het Westen hè?". En dan was ik mooi de sigaar ge weest". Overal had Heiko rekening mee gehouden. „Alle officiële papieren die ik niet beslist voor een vakantie nodig had, heb ik thuis gelaten. Ik had uitsluitend vakantiespullen en vrijetijdskleding mee. Meer dan een uur hebben ze me ge treiterd. Alles in de auto heb ben ze overhoop gehaald. En ik maar volhouden dat ik al leen maar vakantie in Honga rije wilde houden. Mensen, wat heb ik gelogen! Ik lieg niet graag, maar ik moest wel, want als ik deze kans niet greep, zou ik nooit naar het Westen zijn gekomen". Uitkleden Heiko Schab behoort bij de lichting Oostduitse landver huizers („Trabbi-Trek") die hun reis pas begonnen nadat Hongarije grootmoedig de grenzen naar het Westen had opengezet voor vakantiegan gers uit de DDR, die niet naar hun land terugwilden. Sinds dat moment zijn de Oostduitse bewakers aan de grens met doorreisland Tsjechoslowakije argwanend geworden. Bij wie officiële papieren en spullen die niets met vakantie te ma ken hebben worden gevonden, is er gloeiend bij. Zij zullen vervolgd worden wegens po ging tot illegale grensover schrijding. Voor Heiko is het een dubbel tje op zijn kant geweest. Toen hij maandag in zijn woonplaats het visum voor Hongarije wil de afhalen, bleek het zonder opgaaf van redenen te zijn in getrokken. Niettemin had hij het dezelfde dag nog in han den, omdat de ene afdeling niet wist wat op de andere af deling was besloten. „Ik ben meteen weggereden, voordat de politie bij me thuis zou ko men om me het visum weer af te pakken. Mijn ouders had ik ingelicht. Ze hebben me veel geluk gewenst. Ze gunnen het mij van harte. En mijn colle ga's op de zaak? Die zullen zeggen: „Is het 'm gelukt?" Gelukkig! Die hadden stuk voor stuk mee gewild. Maar zij hadden niet maanden geleden al een visum voor Hongarije aangevraagd". Papierwinkel Heiko Schab is een van de ruim vierhonderd bewoners van het opvangkamp Tiefen- bach, twaalf kilometer van de Beierse grensplaats Passau. Een nacht heeft hij in het ten tenkamp geslapen. Inmiddels is zijn hele papierwinkel gere geld, heeft hij een greep in het kledingmagazijn van het Rode Kruis mogen doen en is hij, net als al die anderen, diep on der de indruk van de wijze waarop hij in de Bondsrepu bliek is ontvangen. „Het is alsof ik eindelijk thuis ben gekomen", zegt hij nog verbaasd. „Ik weet niet wat mij is overkomen. Is dit nu dat land dat bij ons altijd wordt af geschilderd als de ellenbogen- maatschappij? Zo veel vrien delijkheid en oprechte belang stelling heb ik in de DDR nog nooit ontmoet". Hij is er zich van bewust dat de euforie van het moment verdrongen zal worden door de werkelijkheid van alledag. „Maar in feite heb ik hier maar twee zorgen: werk en woonruimte> vinden. In de DDR had ik' veel meer zorgen, met minder uitzicht op een op lossing. Een toekomst is er niet voor jonge mensen. Voor mij heeft de DDR zich onherstel baar geblameerd met deze uit tocht van jonge mensen". Wat dat werk betreft zal Hei- ko's probleem wel overkome lijk zijn. Bij de ingangen van het opvangkamp staan de po tentiële werkgevers te dringen om vakkrachten. Veel vluch telingen hebben een afgeronde beroepsopleiding en werker varing. De Muur Tiefenbach is echter een tus senstation. De meeste vluchte lingen weten al waar ze naar toe willen. Beieren is favoriet. Hessen en West-Berlijn zijn ook in trek. Waarom? „Ik heb de Muur al tijd al graag van de andere kant willen zien", grapt een ex-inwoner van Oost-Berlijn. „Maar serieus, ik wil er echt graag wonen. West-Berlijn is voor mij altijd een geweldige magneet geweest, zo dichtbij en zo onbereikbaar. Nu kan ik er eindelijk naartoe. Mef het vliegtuig natuurlijk, want als ik over de weg ga krijg ik con trole van de DDR-grenswach- ten. Dat lijkt me de eerste ja ren niet gezond. Gek eigenlijk: toen ik er woonde kon ik er niet uit. En nu kan ik er niet in om mijn familie te bezoe ken". De voorkeur van anderen voor Beieren heeft twee réde nen. „We moeten toch hele maal opnieuw beginnen, waar om dan niet meteen hier", zegt iemand. En ook: „Hier in Beie ren is men algemeen en duide lijk tegen het communisme. Dat vind ik heel gezond, nu ik er mijn hele leven middenin heb gezeten". Het gebrek aan vrijheden in de DDR was voor de meeste vluchtelingen de belangrijkste reden om naar het Westen te reizen. Maar nu ze hier zijn, willen ze ook profiteren van de welvaart van de Bondsre publiek. Mogen ze, na een heel leven van in de rij staan voor altijd schaarse en vaak infe rieure artikelen? „Wat je hier in de winkels ziet, dat is werkelijk overweldi gend", zegt de 21-jarige Simo- ne Wiedrich uit de buurt van Dresden, die met haar even oude man Thomas en vierjarig dochtertje Sandra in een af tands Trabantje naar Passau is gekomen. Ze zijn in juni ge trouwd. Dit is hun volstrekt onverwachte huwelijksreis. Winterkleding „Ons is altijd voorgehouden dat wat je op de televisie zag alleen maar schone schijn was. Maar in de winkels is hetzelf de te koop dat in de etalages staat, en ook nog tegen dezelf de prijzen", zegt Simone. „Bij ons kun je bepaalde dingen al leen maar kopen als je vriend jes bent met de verkoopster. En dan nog tegen speciale prij zen ook. Nee, het systeem in de DDR is door en door corr- rupt. Het leven is alleen dra gelijk wanneer je speciale con tacten of een bepaalde positie in de partij hebt". In alle kampen en gebouwen voor de eerste opvang heeft het Rode Kruis grote Ideding- (Van onze correspondent) BRUSSEL De omstre den waarnemend burge meester van Voeren, Jose Happart, stelt zich over morgen wellicht opnieuw kandidaat als volwaardig burgemeester van zijn ge meente. België lijkt daar mee aan de vooravond te staan van een nieuwe taalrel. In de Vlaamse pers wordt op gewonden gespeculeerd over de mogelijkheid dat Happart het feest van het Voerense volk, zondag, zou willen ge bruiken om zijn kandidatuur als burgemeester te stellen. Kort na de laatste gemeente raadsverkiezingen moest hij gedwongen afstand doen van zijn sjerp, omdat hij in het Vlaamse Voeren bleef weige ren Nederlands te spreken. Toch zou nu zijn goede vriend en partijgenoot Nico Droeven, perfect tweetalig, ten gunste van Happart willen terugtre den. De redenering is dat Hap part als waarnemend burge meester al tal van bestuursda den heeft gesteld, waartegen de Vlaamse gemeenteraadsle den uit Voeren officieel geen klacht hebben neergelegd bij de Raad van State. Volgens ju ridisch adviseurs van Happart hebben zij daarmee impliciet toegegeven, dat Happart vol doende tweetalig is om het burgemeestersambt te kunnen uitoefenen. Over de politieke rol van Happart in Voeren viel al een Belgisch kabinet, Martens NEW YORK In de Verenigde Staten is een proef met een eerste, opèrationele MX-raket mislukt. Drie minuten na de lan cering werd het projectiel vanaf de grond vernietigd, nadat er problemen met de besturing waren opgetreden, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht op de lanceerba sis in Californië. Er zijn tot nu toe 19 MX-proeven uitgevoerd. Die waren niet allemaal even succesvol, maar het is de eerste keer dat een MX moest worden vernietigd. De raket was voor zien van negen namaak-kernkoppen die terecht hadden moeten komen op doelen op het koraaleiland Kwajalein in de Stille Oceaan, bijna zevenduizend km van de lanceerbasis verwijderd. urn CWJU* ASfötfCA, In de Westduitse ambassade in de Poolse hoofdstad Warschau wacht een groot aantal Oostduitsers nog steeds op hun vert naar de Bondsrepubliek. Aangezien journalisten niet op het ambassade-terrein worden toegelaten, moesten de verslaggevers volstaan met het relaas van deze jonge „woordvoerder" van de vluchtelingen. fc voorraden aangelegd. Woord voerder Klaus Jacobsen van in het kamp van Tiefenbach: „Het is onvoorstelbaar wat be drijven en particulieren alle maal hebben geschonken. Ver uit het meeste is splinter nieuw. Afgedragen spullen zijn er niet bij. En er wordt constant nageleverd". Vooral winterkleding en kin derkleding zijn in trek. Geen wonder, want de voormalige DDR-burgers hebben alleen maar vakantiekleding meege bracht, als ze al iets hebben kunnen meebrengen. En leuke kinderkleding is razend duur. Aanvankelijk met géne, maar onder de aanmoedigingen van de beheerders van de magazij nen al gauw met de nodige durf passen de mannen, vrou wen en kinderen een nieuwe garderobe aan. Jacobsen: „Weet je wat ook van die gewilde artikelen zijn? Tandenborstels en tandpasta. Allemaal hebben ze wel wat van huis meegenomen, maar zulke mooie borstels hebb nog nooit gehad. En tand met blauwe strepen kenn< ook alleen maar van de t clame. Twaalfhonderd tan borstels en evenveel t tandpasta hebben we hier gegeven. Ik vind dat dat geen betere bestemming kunnen krijgen". JERUZALEM De Is raëlische regering over weegt vredesbesprekingen te gaan voeren met door Egypte voor te dragen Pa- lestijnen. Verkiezingen in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever, voor het aanwijzen van Palestijnse gesprekspart ners, kunnen dan achter wege gelaten worden. Volgens een regeringswoord voerder gaan Israel, Egypte en de Verenigde Staten zich geza menlijk buigen over voorstel len om te komen tot de vor ming van een Palestijnse dele gatie, waarvan ook door Israel gedeporteerde activisten deel mogen uitmaken. De Israëlische vice-premier en leider van de socialistische Ar beiderspartij, Peres, heeft ge zegd dat hij geen bezwaar - heeft tegen het opnemen van gedeporteerde Palestijnen in een dergelijke delegatie. Maar premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Arens, beiden van de rechtse Likud- partij, voelen tot nu toe niets voor het idee. Zij hebben ook de oproep van Mubarak om bezette gebieden op te geven in ruil voor vrede afgewezen. De oproep van Mubarak maakt deel uit van een tien ■Dunten tellend plan, dat overi gens niet officieel is gepresen- :eerd maar op het ogenblik wel een grote rol speelt in het diplomatieke overleg. Tot het plan behoren onder meer een stopzetting van de Israëlische nederzettingenpolitiek en de toestemming aan Arabieren in Oost-Jeruzalem om deel te ne men aan eventuele toekoi ge Palestijnse verkiezingei Overigens heeft ook de I stijnse Bevrijdings Organii (PLO) zich niet onverd enthousiast getoond over plan van Mubarak, woordvoerders in Tunis ben zich gereserveerd steld, zonder het plan reso af te wijden. Volgens Westerse diplom heeft Mubarak met zijn in tief vooral een verstevi van zijn eigen positie op oog. Egypte heeft banden Israel, onderhoudt goede i ties met de PLO en is onl weer geaccepteerd als lid de Arabische Liga. Mub brengt volgende maand bezoek aan president Ge Bush van de VS om te pl< voor verdere economi hulp aan zijn land. Een tekening van het schip dat 132 jaar geleden met man, muis en een enorme goudschat verging FOTO: Af •Een Schat als jongensboek" WASHINGTON In het wrak van een schip dat 132 jaar ge leden voor de kust van South Carolina (VS) in een wervel storm verging, zijn gouden staven en munten ter waarde van miljoenen dol lars gevonden. „Het is een schat als in een jongensboek", aldus homas Thomp son, één van de di recteuren van de Amerikaanse Ont- dekkingsgroep Co- lombus, die de speurtocht naar het wrak heeft uitge voerd. De waarde van het goud wordt geschat tussen de 28 en 450 miljoen dol lar. Bij de scheeps ramp kwamen in dertijd 423 mensen om het leven. Het praktisch gevolg van deze stap is dat Oosteuropeanen die naar het Westen wil len in Hongarije de vluchtelingenstatus kunnen aanvragen. Wanneer zij door Bu dapest als vluchteling zijn erkend en een derde land zich als gastland heeft aange diend, krijgen zij toestemming om verder te reizen. Tot nu toe zijn meer dan dertienduizend DDR-burgers legaal via Hongarije en Oos tenrijk naar de Bondsrepubliek gereisd. Daarnaast hebben zo'n negenduizend DDR-burgers de grens illegaal overschre den. Hiermee is het totaal aantal DDR- vluchtelingen op ruim 23.000 komen te liggen, hetgeen veel hoger, is dan werd verwacht. In Oost-Berlijn heeft Jegor Lagatsjov, lid van het Russische politburo, verklaard dat president en partijleider Gorbatsjov van plan is in oktober de DDR te bezoeken. WENEN/BUDAPEST Na een kortstondige afname is de stroom DDR-burgers, die vanuit Hongarije naar het Westen vluchten, weer aan het toenemen. De stijging van het aantal DDR-vluchte- lingen wordt volgens het Westduitse tele visiestation ARD veroorzaakt door ge ruchten dat de Hongaarse grens begin ok tober zal worden gesloten in verband met de veertigste verjaardag van de DDR. Hongaarse ministers hebben dat echter uitdrukkelijk ontkend. In plaats daarvan zullen de verdragen worden aangepast, waarin met de Oosteuropese bondgenoten de doorreis naar het Westen via Hongarije wordt beperkt. De aanleiding hiertoe is de toetreding van Hongarije tot de conventie over de vluchtelingen van de VN. Hij zal de festiviteiten bijwonen in he der van de veertigste verjaardag va DDR. Dat Gorbatsjov zelf naar Oost lijn komt, beschouwen westerse dipl ten als een flinke opsteker voor de duitse leiders, die onder ferme kritiel komen te liggen door de uittocht van zenden burgers naar het Westen. Volgens het Duitse blad „Die Welt' de leiding van de Sovjetunie echtei uit, dat het op korte termijn in de DÖ ernstige onrust komt. Valentin FalinI voorzitter is van de internationale i ling van het centraal comité, zou hel gezegd dat hij bang is, dat „zich op| laatst in het voorjaar van 1990 mass monstraties zullen voordoen die moj beheersbaar zullen blijken". Aanleij daartoe vormt de compromisloze h van de partij en de toenemende onti denheid onder de Oostduits^rs.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6