Andriessen: Geen besluitvaardigheid over hulp Polen Rassenhaat broeit in Zuiditaliaanse steden Gorbatsjov spreekt met leiders Baltische staten EEN VRACHTWAGEN KAN TALIË MEER IN OF UIT 5gd- Alleen legerinstructeurs YS actief in Zuid-Amerika Nimeno II «IPIlLNLANLr T3«ïaZcASöuöanr VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 "IN OLZANO Italiaanse vrachtwagen- O' iauffeurs hebben sinds gisteren alle ensovergangen met Oostenrijk geblok- :rd. „Alle verkeer zit muurvast. Met de o kun je Italië bijna niet meer in of aldus een woordvoerster van de Ne- rlandse Internationale Wegvervoersor- d te nisatie (NIWO). ann •led «zenden vrachtwagens waren ïen g al vast komen te zitten op de Bren- en i rpas, de files zijn onafzienbaar. Alleen opa rsonenauto's kunnen nog stapvoets over laaj n rijbaan rijden. De actie van de Itali- nde nse vrachtwagenchauffeurs is bedoeld I zij als protest tegen de trage verstrekking van transito-vergunningen door de Oos tenrijkse autoriteiten. Volgens het NIWO gaan de acties tot na het weekeinde door. Bij de wegvervoerdersorganisatie NOB Wegtransport in Rijswijk zijn tientallen telefoontjes binnengekomen van Neder landse bedrijven die vrachtwagencombi naties hebben vastzitten op de Brenner. Hoeveel precies is niet bekend. Maar ge zien het aantal telefoontjes en gezien het feit dat er paar honderd bedrijven op Ita lië rijden, wordt aangenomen dat het om een fors aantal gaat. Zoeken Een duiker maakt zich op om in het water te zoeken naar mogelijke slachtoffers van een busongeluk nabij Dacca, de hoofdstad van Bangladesh. De bus schoot na de botsing van de dijk het water in. Toen de duiker in het modderige water ging zoeken, waren de lijken van twaalf slachtoffers, geborgen, een onbekend aantal inzittenden werd nog vermist. FOTO: AFP Oud-premier Papandreou opnieuw beschuldigd ATHENE Voor de tweede maal heeft een Griekse parlementscommissie voor gesteld om oud-premier Andreas Pa pandreou strafrechtelijk te vervolgen. Voorgesteld is een gerechtelijk onder zoek in te laten stellen naar ae betrok kenheid van de voormalig premier en vier van zijn ministers bij de zogeheten affaire-Koskotas, een omvangrijk bank schandaal, waarbij meer dan vierhon derd miljoen gulden werd verduisterd. Eerder stelde een andere parlementaire commissie voor de 70-jarige Papandreou te laten vervolgen omdat hij de geheime dienst opdracht zou hebben gegeven de telefoons van politieke tegenstanders af te luisteren. zr|i Jste' [ederlandse ma svchiaters 7ick J aar Leros rk( SN HAAG Grieken- nd zal drie Nederlandse ychiaters uitnodigen om helpen de situatie in de ychiatrische inrichting het eiland Leros te ver teren. Griekse ambassade heeft laten weten na berichten in Nederlandse pers over ntoestanden in deze inrich- ori) g- Het besluit om de psychi- m rs uit te nodigen is volgens i woordvoerder van de am- sade al genomen vóór deze 1 D richten verschenen. Het g( terie van gezondheid j hene heeft onlangs ook an- [ne( e maatregelen genomen om e g i scheefgegroeide situatie" Leros te verbeteren. Voor jdsel voor de patiënten zal Cjcent meer worden uitge- en, en voor verbetering ell4i onder meer gebouwen en ore ding is twee miljoen gulden 1 chikbaar. Salarissen van b®y 'chiaters en verplegend per- 'nk' leel zijn aanzienlijk Ho <*V ,a Pasionaria :rda i«' rnstig ziek U3RID Dolores „La Pa- maria" Ibarruri, de com- mistenleidster die met hgj ar vurige redevoeringen ncj(dens de Spaanse burger- n )j rlog legendarische bekend- - 2jj id verwierf, is in zorgwek- let nde toestand in een zie- iov nhuis opgenomen. Ibarruri in 1920 een van de op- :hters van de Spaanse com- unistische partij en is nu g ere-voorzitter. Tijdens burgeroorlog van 1936 tot J39 werd zij wereldberoemd >or de felle radioredes ™sMrin zij de republikeinse iepen aanspoorde generaal anco's leger te verslaan, de oorlog leefde zij 38 in ballingschap in de kejvjetunie. der. BI WASHINGTON Er be vinden zich momenteel minder dan vijftig Ameri kaanse militaire adviseurs in Zuid-Amerika, die werkzaam zijn bij anti- drugsoperaties. Wel staan militaire instruc teurs het Colombiaanse leger bij en zijn in Bolivia technici van het Amerikaanse leger aanwezig om de Colombianen te leren omgaan met het mate rieel dat Washington hen stuurt voor de drugsbestrij ding. Met die mededelingen probeert Washington geruch ten te ontzenuwen als zou het op grote schaal militair actief zijn in de regio. Het Colombiaanse leger heeft gisteren opnieuw twee man nen aangehouden die in de Verenigde Staten worden ge zocht wegens drugssmokkel. Guillermo Bueno Delgado en Bernardo Pelaez Roldan heb ben vijf dagen de tijd om in beroep te gaan tegen hun uit levering. Tot dusver is nog maar een drugsverdachte daadwerkelijk uitgeleverd. Twee anderen wachten nog op deportatie. De oorlog tegen de drugsmaffia begint daarmee vruchten af te werpen, menen Colombiaanse functionarissen. „Veel cocainelaboratoria zijn van ons grondgebied verdwe nen", aldus de commandant van de nationale politie, gene raal Gomez. Overigens heeft recent onder zoek uitgewezen dat in Colom bia twaalf procent van de be volking van vijftien jaar en ouder aan drugs is verslaafd. De uitkomsten van een eerste onderzoek waren voor de re gering zo schokkend, dat werd besloten om die niet bekend te maken en een vervolgonder zoek te houden waarbij maar liefst 30.000 Colombianen werd ondervraagd. Verslaaf den zijn van alle leeftijden en komen uit alle lagen van de bevolking. Behalve marihua na, heroïne en cocaïne is er een verslaving aan paddestoe len met een hallucinerende werking. (Vervolg van de voorpagina) STRAATSBURG EG- commissaris Frans An driessen heeft de westerse landen gisteren ervan be schuldigd geen geld en geen besluitvaardigheid te tonen om Polen te helpen in zijn strijd voor econo mische overleving. An driessen reist volgende week naar Warschau om een overeenkomst tussen de EG en Polen te onder tekenen. De EG-commissaris zei giste ren na afloop van een debat over Polen in het Europese parlement, dat het ontbrak aan politieke wil bij de 24 wes terse landen die kortgeleden afspraken hebben gemaakt voor een gezamenlijk optreden om Polen en Hongarije te hel pen bij de opbouw van hun economie op westerse leest. Andriessen zei dat de Europe se Commissie, die is belast met de coördinatie van het hulp project, „om iets te kunnen coördineren", de beschikking moest krijgen over de nodige fondsen. De EG heeft bijna 300 miljoen gulden uitgetrokken voor voedselhulp, maar An driessen noemde dit „nood hulp"' en zei dat er meer geld nodig was. De VS besloten gis teren de voedselhulp van hon derd tot tweehonderd miljoen gulden uit te breiden. De voedselhulp, waarvan een deel inmiddels Polen heeft be reikt, moet slechts het begin zijn, aldus Andriessen. Overigens moeten de Polen wel betalen voor de partijen vlees, granen, zuidvruchten en olijfolie die uit de EG-koelkas- ten komen. Met de opbrengst van de verkoop daarvan zal de Poolse regering projecten fi nancieren ter modernisering van de Poolse landbouw. Dat de Europese Commissie zich zo inspant om de Polen te hulp te snellen heeft overigens alles te maken met de hoop dat de Poolse hervormingen een uitstraling zullen hebben op de andere Oostbloklanden, zo zei Andriessen. Hij maakte dan ook bekend dat de EG naar mogelijkheden zoekt ver tegenwoordigingen te vestigen in Warschau, Budapest en Moskou. Tijdens h^jt debat in Straats burg hebben Europarlementa riërs voorgesteld importbeper kingen voor Polen op te hef fen, het land tariefverminde ring te gunnen en een soort Marshall-plan voor Polen op te stellen. Andriessen zei dat hij de voorstellen zou bestude ren, maar dat de financiering van een soort Marshall-plan alleen kan worden bereikt in samenhang met een oplossing voor Polens schuldenlast, die buiten de competentie valt van de Europese Gemeenschap. „Israël heeft eigen raket voor lange afstand" MOSKOU De Sovjetunie heeft gemeld dat Israel een ballistische raket met een be reik van 1.300 kilometer heeft afgevuurd. De raket zou tus sen Libië en Griekenland in de Middellandse Zee zijn te rechtgekomen. Israëlische re- geringsfunctionariussemn ont kenden noch bevestigden de lancering. len idei iILLA LITERNO Het !eordt de vleesmarkt ge- j v lemd, maar wat wordt irhandeld zijn mensen, mi eel vroeg in de ochtend irzamelen zich zo'n hon- d jonge Afrikanen op r- it Piazza Garibaldi, het ote, stoffige plein in het gj mtrum van Villa Liter- o, een klein agrarisch U adje ten noorden van apels. loo: i irwijl de plaatselijke boeren os ipvoets rond het pleintje rij- lurin en half uit hun auto of oor achtwagen hangen om de tt irksten uit te kiezen, drin- ét n de mannen zich naar vo rt Wanhopig om vijftig gul- ierl n te mogen verdienen voor r n dag van twaalf uur kei- Bjird werken. pas gearriveerde Afrika- in worden niet alleen gecon- lialfonteerd met uitbuiting en ar- [i d oe, maar ook met een toene- ende rassenhaat. Afgelopen aand ontlaadde dit zich in ihti n moord. Als gevolg daar- mi*n tracht de Italiaanse rege- ng de toevloed van illegale imigranten van het Afri- 16 lanse continent tegen te hou- lil1"- Tomatenoogst Het hierboven beschreven ta fereel in Villa Literno her haalt zich dagelijks in nog een tiental andere steden in het zuiden van Italië, waar nu be gonnen wordt met de fruit- en druivenpluk. De agrarische ar beidsmarkt is vaak in handen van de maffia, die nog een fiks gedeelte van het armzalige loontje van de arbeiders in houdt. Ook in Noord-Italië wordt werk waar de Italianen zelf geen trek in hebben (in leer looierijen, metaalgi'eterijen en andere smerige, ongezonde be drijven), doorgeschoven naar de Arabieren en Afrikanen, die blij zijn met elk baantje dat ze kunnen krijgen. Veel van hen proberen iets te verdienen met de straatverkoop van aan stekers en namaak. Gucci tas sen. De Italiaanse autoriteiten be schikken niet over betrouwba re cijfers wat het aantal illega le immigranten vanuit Afrika betreft. Geschat wordt dat het ergens tussen de één en twee miljoen zweeft. Jaarlijks ko men er om en nabij de hon derdduizend bij. Ze arriveren als toeristen en als hun visum na drie maanden is verlopen, duiken ze onder. Vorige maand trokken ze mas saal naar Villa Literno om aan te monsteren voor de tomaten- oogst. Daar zetten ze plaatselij ke Italiaanse autoriteiten voor een dilemma, waarvan die ge hoopt hadden nooit van hun leven voor komen te staan. Problemen Villa Literno, met een bevol king van 10.200, zit al tot over z'n oren in de problemen. Het stadje is gelegen in een gebied dat beheerst wordt door de Ca- morra, de Napolitaanse maffia. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking be draagt 13.500 gulden per jaar. Er is geen middelbare school, geen bank, geen bioscoop, geen geneeskundige dienst en geen ziekenhuis. Zelfs de wa tervoorziening is gebrekkig. Maar vorige maand, toen de tomatenpluk in 'volle gang was, werd het plaatsje over stroomd door ruim vierdui zend illegale Afrikanen. Alle maal op zoek naar werk. Ze sliepen gewoon op straat, in het open veld, in leegstaande huizen of schuren. Een groepje Noord-Afrikanen had het zich zelfs gemakkelijk gemaakt in een half afgebouwde graftom be op het kerkhof. Toen de gemeenteraad van christen-democraten en com munisten voorstelde een klein gebouwtje neer te zetten met slaapruimtes en sanitaire voor zieningen voor 130 van de sei zoenarbeiders, dienden de op positionele Neo-fascisten en Socialisten een motie in om de zwarten uit de stad te weren. Die motie werd gesteund door het overgrote deel van de in woners van Villa Literno. Twee weken geleden kwam er een vervolg op, in de vorm van een moord. Jerry Essab Masslo, een dertigjarige poli tieke vluchteling uit Zuidafri- ka werd doodgeschoten door plaatselijke misdadigers, toen ze hem en nog wat andere zwarte landarbeiders probeer de te beroven van hun scha mele spaarcentjes. Geen medelijden De bewoners van de stad to nen weinig medelijden. De im migranten schuifelen schichtig om zich heen kijkend door de straten. Vorige week verwij derde een kroegbaas op hard handige wijze een zwarte man uit zijn café, omdat hij ge klaagd had dat hij te weinig wisselgeld had ontvangen. „De sfeer hier is meer dan verschrikkelijk", zegt Kaziama Toussant, een 26-jarige illegale immigrant uit Zaïre, die zo lang zijn intrek heeft genomen in een afbraakpand in Villa Literno. „Als we over straat lopen, spugen ze naar ons en noemen ons „smerige nik kers". Ze rijden op ons in met hun auto's en motoren. En als het donker is, kunnen we he lemaal niet naar buiten". Een jonge Tunesiër klaagt: „Zuiditalianen zijn de meest racistische en onvriendelijke mensen die ik ooit heb ont moet in Europa. Het is een af schuwelijke situatie hier. De meeste kroegen weigeren ons zelfs de toegang. En het wordt alleen maar erger. Zelf sta ik op het punt om de stad te ver- Racisme is een betrekkelijk nieuw verschijnsel in Italië. Niettegenstaande Mussolini's racistische wetten, waagden veel Italianen in de Tweede Wereldoorlog hun leven om de joden te helpen. De Napolita- nen en andere zuiderlingen zijn echter zelf het slachtoffer van discriminatie door Noord- Italië. Nu hebben de Zuiditali anen dan zelf ook een mik punt gevonden voor hun frus traties. DALBERT HALLENSTEIN (c) The Sunday Times, Londen Terugkeer Sam Nujoma, de leider van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo, is gisteren na dertig jaar ballingschap teruggekeerd in zijn geboorteland. Op het vliegveld van de hoofdstad Windhoek kuste hij de grond (foto) en zag hij voor het eerst sinds al die jaren zijn moeder weer. „Ik ben blij weer thuis te zijn", aldus Nu joma die, naar verwachting, volgend jaar tot president van een onafhankelijk Namibia zal worden gekozen. IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT N471 Met kracht stroomt het water de onderzeeboot binnen 1 de lucht in de kleine ruimte wordt meer en meer samenge- "*t. Dan houdt het sissen op en Rob weet, dat het water nu ®t meer verder zal stijgen, omdat de druk binnen en buiten ge- 11 is. Maar hij zit gevangen en hij heeft geen enkele kans om te «snappen. Voorlopig is er lucht genoeg om in leven te blijven, binnen enkele uren zal de zuurstof uitgeput zijn en wat M Er is één geluk: de lampen zijn blijven branden en Rob in specteert nauwkeurig zijn omgeving. Dan vindt hij wat hij zoekt: een z.g. davislong, een apparaat, waarmee een zeeman een ge zonken duikboot kan verlaten. Hij rukt zich het masker van Karl van het gezicht en bindt zich de long om, neemt het uiteinde van de rubberslang in zijn mond en zet de klem, die zijn neusgaten moet afsluiten, vast. Dan duikt hij onder en zoekt tastend zijn weg naar de commandotoren. MOSKOU Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft in Moskou een ontmoeting gehad met de leiders van Estland, Letland en Litou wen. Klaarblijkelijk om te proberen de spanningen over het groeiende natio nalisme in de Baltische republieken te doen afne- Gesproken is over het streven van deze republieken naar economische onafhankelijk heid, zo zei de Estische partij leider Valjas gisteren. Ook is gepraat over meer politieke rechten voor de Sovjet-repu blieken. De president zou zich niet onwelwillend jegens de drie leiders hebben opgesteld. De sfeer tussen Moskou en de Baltische leiders was eerder verslechterd, nadat het Krem lin vorige maand een harde verklaring had uitgegeven waarin de Baltische leiders werden beschuldigd te ver te gaan in hun streven naar auto nomie. In de Baltische repu blieken werd de verklaring fel bekritiseerd als het werk van de conservatieven binnen de Sovjet-leiding, maar functio narissen in Moskou hebben ge zegd dat de verklaring ook was onderschreven door Gor- De nationalistische onrust heeft zich na de Baltische en de Kaukasische republieken Georgië, Armenië en Azer- bajdzjan uitgebreid naar an dere delen van de Sovjetunie, als Centraal-Azië en de Oek raïne en Moldavië, in het zuid westen van het land. Volgende week komt het Centraal Co mité in Moskou bijeen om te praten over de kwestie om trent de nationaliteiten. door Bob van Huët PARIJS Het Franse stierenvechtseizoen is geëindigd met een drama. Christian Montcouquiol, in de arena 's beter bekend als Nimeno II, werd het afgelopen weekeinde in Arles geschept door „Panolero", een beruchte Miura-stier van 540 kilo. Frankrijks beste toreador sinds jaren kwam heel ongelukkig terecht en brak twee nekwervels. Verlamd in armen en benen en met ernstige ademhalingsmoeilijkheden zou er voor de 35-jarige Nimeno weinig hoop zijn ooit overeind te komen. Net zo min als zijn tegenstander Panolero, want nadat de ongelukkige toreador door helpers uit de arena was gesleept, mocht de Spaanse stierenvechter Victor Mendes het karwei, en dus Panolero, afmaken. De ironie wil dat juist Christian Montcouquiol de vervanger van Mendes was, toen de Spanjaard op zijn beurt gewond was geraakt tijdens de bekende Paas-feria van Nimes. Voor eigen publiek bracht Nimeno II, broer van Nimeno I, zijn aficionado's (fans) in extase door achtereenvolgens zes gevreesde Guardiola-stieren te bedwingen. Het ongeluk in Arles heeft de polemiek over het al dan niet toestaan van stierengevechten in Frankrijk uiteraard weer aangewakkerd. Sinds het begin van de eeuw zijn in de drie Europese landen waar de „sport" wordt beoefend 31 torero's en banderillero's (degenen die een met kleurige linten versierde harpoen in de stierenek trachten te steken) gesneuveld. Negen daarvan werden evenals Nimeno II te grazen genomen door een stier van het Miuraras-type, dat niet voor niets de bijnaam „weduwemakers" draagt. Kenners menen dat de door de familie Miura, nabij Sevilla, gefokte stieren niet alleen de fanatiekste, maar tegelijk de intelligentste onder de toro's zijn. Een Miura weet na drie passen dat hij niet de muleta (de rode doek aan een korte stok) moet hebben, maar degene die hem vasthoudt, aldus luidt een van de vele legendes. Nimeno II was dat in een overmoedige bui kennelijk even vergeten, hoewel hij in zijn carrière al zo'n zestig Miura 's had overwonnen. Een paar keer werd de Fransman, vader van twee kinderen, door puntige stierehorens geschampt, m?ar toreadors schijnen op dat soort blessures even trots te zijn als op een koninklijk lintje. Stierengevechten worden in Frankrijk sinds 1853 gehouden. In de streek rond Bordeaux en in de Camargue worden varianten op de Spaanse corrida beoefend, waarbij het erom gaat een rozet tussen de horens van de stier te plukken. Als het goed gaat blijven zowel mens als dier ongedeerd. Het doden van stieren is ten noorden van de Pyreneeën sinds 1951 gelegaliseerd. Grofweg hebben stierengevechten plaats onder de lijn Bordeaux-Lyon met de bekendste arena's in Nimes, Arles, Bayonne en Dax. Honderdduizenden Fransen en toeristen komen jaarlijks naar de traditionele feria's, de kermisachtige feestweek rond het gevecht. Volgens ingewijden is de groeiende belangstelling een van de redenen voor steeds meer ongelukken. Organisatoren van corrida's zouden de toreadors het liefst uitsluitend met Miura's of Guardiola's confronteren. „De stijl van een matador doet niet meer ter zake. Omdat de toeschouwers over het algemeen geen weet hebben van de traditie, kunnen ze de bewegingen van man en stier nauwelijks waarderen. Vooral sensatiezucht lokt de mensen, niet meer de folklore", aldus een kenner. De dramatische val van Nimeno II geldt als het ernstigste ongeluk in Frankrijk van de laatste jaren. „Elke nieuwe stier beschikt over mijn toekomst", verklaarde Christian Montcouquiol nog vlak voor zijn confrontatie met de woeste Panolero. Een man die dat ook gedacht zal hebben was de legendarische Mexicaanse stierenvechter Luis Freg (1888-1934). Tachtig keer raakte hij geblesseerd, waarbij hem vier keer de laatste sacramenten werden toegediend. Freg stierf overigens niet in de arena, maar verdronk op zee. en

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5