ïcidócSouAcwit ^Gemeente bemoeit zich te ,veel met verdeling huizen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) bewoners Stevenshof A geweer tegen 'ijfsluiten overweg Stormloop op haring en wittebrood VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 roep tegen gemeente /cot van Zuid-Afrika )EN De Nederlands Zuidafri- ise Werkgemeenschap heeft de ge- ite in een brief gevraagd geen boy- naatregelen tegen Zuid-Afrika te en Aanleiding voor de brief is het aatschap van Leiden van de vere- ig Lagere Overheden Tegen ■theid (LOTA). De Werkgemeen- i meent dat boycot en islolatie van Afrika zoals LOTA die voorstaat ze oplossingen zijn. Bovendien t de buitenlandse politiek volgens Werkgemeenschap niet tot de be dheid van de gemeente. Eerder is ie reden door de Kroon een besluit ïilversum om een voorkeursbeleid Deren (waarbij leveranciers van de eente worden getoetst of ze niet Zuid-Afrika handelen) vernietigd. Geen psychologische test bij selectie van minderheden LEIDEN Het Leidse College wil geen psycholo gische tests aan etnische minderheden voorleggen als selectiemiddel voor een baan. „Dit soort tests worden wel eens afgenomen als het gaat om lei dinggevende functies. Uit verschillende onderzoe ken blijkt echter dat migranten zo'n test anders be leven. Ze hebben om te beginnen de Nederlandse taal al niet als moedertaal. Eigenlijk beginnen ze dan met een achterstand. Daarom hebben we be sloten voorlopig geen tests te gebruiken", vertelt een woordvoerder van de directie personeel en or ganisatie. Hij vertelde tevens dat er landelijk al on derzoek wordt gedaan naar aangepaste tests voor migranten. Zodra die er zijn zal de gemeente Lei den „overwegen" deze tests te gaan gebruiken. Het voorstel wordt maandag besproken in de commis sie algemene bestuurlijke aangelegenheden. Fietsster gewond LEIDEN Met een hersenschudding, een gescheurde oog kas en schaafwon den is een 24-jarige Leidse vrouw gister middag rond twee uur overgebracht naar het AZL. De fietsster was op de Nieuwe Beesten markt aangereden door een 22-jarige motorrijder uit.Epe. Die verleende haar volgens de politie geen voorrang op de kruising met de 2e Binnenvestgracht. Schakelklas volwassenen volgende week van start LEIDEN De schakelklas van de Internatio nale School voor Volwassenen Educatie gaat maandag in Leiden van start. De klas is be doeld voor buitenlanders die al een middelba- re-schoolopleiding achter de rug hebben in het land van herkomst. Ze leren in de schakelklas op zeer intensieve wijze Nederlands. Na een jaar kunnen de jong-volwassenen dan doorstro men naar een vervolgopleiding in het regulier onderwijs. De schakelklas voor volwassenen is een initiatief van de gemeente in samenwer king met de Boerhaave scholengemeenschap en het Leids Studiehuis. Tot nu toe waren de volwassenen vanaf onge veer 17 jaar aangewezen op de schakelklas in Den Haag. In Leiden was er alleen een schakel klas voor kinderen tot ongeveer 17 jaar bij scholengemeenschap Louise de Coligny. Gospelproject in Yredeskerk LEIDEN Het Petra Gospelkoor uit Leiden treedt zondag op met het gos pelproject Job. Het optreden vindt plaats tijdens een speciale kerkdienst. Job is een eigentijdse vertelling van het boek Job uit de bijbel in de vorm van muziektheater. Het gospelproject is in opdracht van het koor geschre ven door het auteursduo Andre Pou- wer en Jan Blei. Job ging onlangs in première. De NCRV heeft die op de radio uitgezonden. Er is kans dat Job ook op televisie wordt uitgezonden. Over televisieopnamen wordt nog onderhandeld. Job wordt opgevoerd on de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan in Lei den. De aanvang van de uitvoering is 19.00 uur. Apparatuur en geld gestolen LEIDEN Onbekenden heben gisteravond een inbraak gepleegd in een woning aan de Joke Smitlaan. De dieven openden het slot van de voordeur. Vermist worden een geldbedrag van 4500 gulden, de stereo-installatie, de kleu rentelevisie, diverse sieraden en de videorecorder. Brugbedieningscentrum in bedrijf gesteld LEIDEN Gedeputeerde T. Jansen heeft gistermiddag het brugbedieningscentrum in De Waard officieel in ge bruik gesteld. Hij deed dat door vanuit het bedieningscen trum de Spanjaardsbrug over het Rijn-Dchiekanaal te openen voor de m.s. Olympia, waarop zich genodigden bevonden. Brugwachter A. Brandhorst werd door Jansen van de brug naar het centrum „gestuurd". In het nieuwe centrum onthulde de gedeputeerde vervolgens een wand kleed, dat de werkplek van de bedieningsmannen van het centrum gaat sieren. Na de opening maakte het gezelschap nog een rondvaart over de plassen, waarbij uitleg gegeven werd over het be dienen van bruggen op afstand. SCHEIDEND WVL-VOORZITTER VAN RIJ: LEIDEN De gemeente bemoeit zich veel te veel drijnet de verdeling van de N(woningen in Leiden. Dat Lou veel meer moeten 'n^worden overgelaten aan de woningbouwvereni- hctfingen, vindt Tjeerd van ;ij, nog tot 25 september 'oorzitter van de groot corporatie, de Wo- ngbouwvereniging eiden (WVL). Per 25 iptember heeft hij zijn istuursfunctie beschik- tar gesteld omdat hij lan wordt benoemd tot [emeenteraadslid voor Ie PvdA. Rij stelt onomwonden lat de gemeente zich als het {aat om de verdeling van 'oningen uitsluitend zou toeten beperken tot de oep échte woningzoeken- Ien. Het huidige systeem in jiim zeiden moet op de helling, Kolindt hij. Een gemeente moet -jjiriteria voor de woonruimte- hugtverdeling vaststellen, maar pe uitvoering moet geschie- d, wen door de corporaties, vaarop de gemeente dan toe- ijdaficht uitoefent. „Want nu lontroleert de gemeente in leite zichzelf". ieMWensen ,Leiden is de enige stad in Onderzoek naar gang van zaken bij WVL LEIDEN Het ministerie van volkshuisves ting verricht een onderzoek naar de gang van zaken bij de Woningbouwvereniging Leiden (WVL). Dat gebeurt onder meer naar aanlei ding van een anonieme brief die bij het de partement is binnengekomen. Een woord voerder van het ministerie stelt dat het gaat om een „oriënterend onderzoek" dat enkele maanden in beslag zal nemen. Het onderzoek is begonnen nadat bij het mi nisterie „verschillende signalen" zijn binnen gekomen die dezelfde richting op wijzen. Op de inhoud van die berichten wil het ministe rie niet ingaan. „Er worden nu gesprekken gevoerd om uit te zoeken hoe het zit, maar dat hoeft niet te betekenen dat er echt iets aan de hand is", aldus de zegsman van het departement. „Een woningbouwvereniging heeft te maken met honderden regels. Een aantal daarvan kan zijn overtreden. Maar dat hoeft helemaal niet ernstig te zijn, het woord fraude wil ik al helemaal niet noemen". Een dergelijk onderzoek wordt „niet al te vaak maar wel regelmatig" uitgevoerd. „Het is niet echt bijzonder, maar je weet natuurlijk niet wat er uitkomt", aldus de woordvoerder. Scheidend voorzitter T. van Rij van de WVL wil zich nauwelijks uitlaten over de brief die hij heeft gezien op het ministerie. Het gaat volgens hem om „geruchten die ik al veel eerder ook weieens heb gehoord". „Ik denk niet dat de verdachtmakingen waar zijn, op basis van wat ik heb gezien vermoed ik dat het gaat om een storm in een glas water. Ik ga ervan uit en moet er ook van uitgaan dat mensen die bij een corporatie werken dat niet doen om er zelf beter van te worden. Maar het is vervelend, zoiets. Er blijft altijd wat van hangen". STA -uikt Nederland waar de woningen voor honderd procent via de gemeente worden verdeeld. De verdeling voor een deel onderbrengen bij woning bouwverenigingen heeft in mijn ogen voordelen. Je krijgt een sneller, en soepeler systeem, en kunt meer reke ning houden met de wensen van iemand". De WVL-voorzitter noemt het voorbeeld van een ouder echtpaar dat woont op de vierde veldieping van een flat., Die mensen kunnen „acuut" de wens krijgen om te verhuizen naar de eerste etage. Plotseling dringt het besef tot hen door dat dat ideaal is: de woning is het zelfde, dus hoeven ze geen nieuwe stoffering te kopen, en bovendien hoeven ze niet meer al die trappen op. „Ik zie niet in", zegt Tjeerd van Rij, „waarom die wens niet stante pede kan worden gehonoreerd. In Leiden kan dat niet, want daar geldt dat de mensen die het langst staan ingeschreven, het eerst aan de beurt zijn. Maar als je de woning op de eerste etage geeft, dan kun nen jongeren naar de vierde verdieping. Geen enkele wo ningzoekende wordt daar door benadeeld. Bovendien hoeven de mensen van de vierde etage zich niet in te laten schrijven als woning zoekenden, want ze kunnen blijven wonen op de eerste etage". Overlast Het is een voorbeeld om dui delijk te maken wat de wo ningbouwvereniging wil: een „verhuisketen" op gang brengen. Een makelaarslunc- tie vervullen. „Nu kunnen mensen alleen aangeven in welke wijk ze willen wonen. Maar als je naar een make laar gaat, dan zegt je ook niet: ik wil in die en die wijk wonen. Dan vertel je ook naar wat voor soort huis je zoekt. Zoiets kan nooit via een overheidssysteem, dat is daar veel te omvangrijk voor", aldus Van Rij. Een verandering van het sy steem brengt meer flexibili teit en persoonlijke zorg met zich mee: „Een woningbouw vereniging kent de mensen beter dan een organisatie die zich bezighoudt met de orga nisatie van ólle huizen in een Van Rij noemt het voorbeeld („ik weet dat ik me nu op heel glad ijs begeef") van ie mand die erg veel overlast veroorzaakt. Die moet niet middenin een flat worden gezet, zegt hij. „Het gevolg is dan dat iedereen in de buurt verhuist. Bij een persoonlijke benadering kun je zoiets voorkomen, dat gebeurt nu niet". Van Rij meent ook dat de ge meente nu te starre regels hanteert. „Je moet zo goed mogelijk omgaan met de dis tributie van woningen, het gaat om de mensen. Maar wat de gemeente soms doet heeft niets met dienstverle ning te maken. Het is van de Tjeerd van Rij. scheidend voorzitter van de Woningbouwvereniging Leiden en nieuw gemeente raadslid voor de PvdA. Hij wordt genoemd als mogelijke opvolger van wethouder Tesselaar van volkshuisvesting, maar weet nog niet of hij die functie zou laten prevaleren boven zijn baan op het belastingkantoor in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT keiharde „nee" vervaagt", vertelt Van Rij over de ver anderingen die volgens de WVL zouden moeten worden doorgevoerd. Zelf wordt hij al nagewezen als de opvolger van de scheidende volkshuis vestingswethouder. „Ik hoor die verhalen ook, moet het allemaal nog maar eens zien. De verkiezingen afwachten, kijken welk college er komt. En dan afwegen of ik mijn werk bij de belastingen niet belangrijker vindt. Voorlopig vind ik het prima om gewoon raadslid te worden. Ik moet eerst maar eens zien of ik dat werk kan". JANET VAN DIJK gekke dat iemand al zijn ur- gentiepunten kwijtraakt als hij vergeet zich na een jaar opnieuw te laten inschrij- Door een andere manier van verdelen zou ook de lijst van woningzoekenden slinken. Op dit moment zwaait de ge meente met het ongelooflijk hoge cijfer van negendui zend. Maar daar staan niet alleen de urgente gevallen op, de lijst bevat ook namen van mensen die een goed on derdak hebben maar in de toekomst weieens willen ver huizen, aldus Van Rij. De corporaties zouden gezamen lijk, liefst in samenwerking met de gemeente een systeem moeten ontwikkelen om de echt urgente gevallen zoals starters op de woningmarkt, mensen met een medische in dicatie en werklozen met een laag inkomen, snel aan een woning te helpen. En die zouden dan niet alleen de keus moeten hebben uit wo ningen in wijken waar ande ren die niet zo'n haast heb ben niet willen wonen. „We zijn er het laatste half jaar behoorlijk in discussie over geweest met wethouder Tesselaar. En er ontstaat steeds meer een gesprek. Het K ALLEEN NOG VIA OMWEG BEREIKEN liaafj fl Istai •EN Tegen het plan de gemeente om de spoor- •vergang aan de Rijndijk sluiten voor alle verkeer, -nini acht bezwaren binnenge- 07Jen. Bewoners van de Ste- iof stellen dat ze door de iting een eind om moeten om Voorschoten en Lei- Zuid-West te kunnen be en. Voor noodgevallen zou ':eer over de spoorweg gang mogelijk moeten De gemeente wil de over- Rijndijk per 1 december ,on irende vier iaar afsluiten ferband met de werkzaam- :n voor de verdubbeling de spoorweg Leiden-Den j. Na die periode kan het teer gebruik maken van nieuw viaduct, dat hon- >ag 1 meter verderop wordt ge- istefvd. college stelt voor alle be- icujren ongegrond te verkla- omdat voldoende maatre- zouden zijn genomen, en het autoverkeer wordt lupe van de afsluiting en ien de afstanden en de wassingen bij de Haagse •uw moet dat niet al te be- trlijk worden geacht", al- een notitie van de ge- atelijke directie verkeer ervoer. iweg ïewoners denken daar an- s över: „U heeft bevorderd een groot woongebied, de 'enshofpolder, uit de grond pen. Nu dat in volle is wilt u deze wijk afslui- zodat het nog alleen maar reiken is via de Haagse w. Dat is een te grote schrijft bezwaarma- Verbrugge in een brief het college. Schrama Dier- ers aan de Rijndijk maakt aar tegen de afsluiting daardoor de verkoop tig belemmerd" zou wor- hrama, bewoner van de ijk vraagt zich af of „dit anier is om de autochtone ers van de Rijndijk die oud zijn en op vele ter reinen aan Voorschoten ver bonden zijn, na de afgedwon gen annexatie te behandelen". Verschillende bewoners van de Rijndijk hebben een Voor- schotense huisarts en wijzen erop dat die ook bij spoedge vallen vier kilometer moet omrijden. Daarom willen ze dat de spoorwegovergang in noodgevallen te gebruiken moet zijn. Slagboom Tijdens de comissievergade- ring voor verkeer werd gister avond voorgesteld in plaats van een bussluis een elektroni sche slagboom te plaatsen op de Stevenshofbrug. Hierdoor kunnen naast bussen, voetgan gers en. fietsers ook alarm ver keer zoals ambulances, brand weer, politie en eventueel huisartsen gebruik maken van de brug. Het systeem zou op afstand of met een magneet kaart kunnen worden be diend. Een voorstel van com missielid C. Bakker (VVD) om de brug tijdens grote opstop pingen bij de enige overgeble ven ingang van de Stevenshof bij de Haagse Schouw, open te stellen voor alle verkeer kreeg bijval van de CDA en PvdA leden. Wethouder M. van der Molen wil dit echter alleen bij hoge uitzondering toelaten: „Dat moet dan wel het laatste red middel zijn", aldus van der Molen. Met de Voorschotense huisarts L. Prescott-de Wit wordt nog overlegd over manieren om de Stevenshof snel te bereiken. Ze kan bijvoorbeeld per fiets of bromfiets over de tijdelijke overweg rijden. In dat geval wil de gemeente Leiden voor haar een speciale parkeer plaats reserveren bij de over weg Rijndijk nabij de Vinks- weg. Ook kan ze met een auto naar NS-halte De Vink rijden, haar weg te voet vervolgen naar de Voorschotense kant van het station waar dan een andere door haar te gebruiken auto staat geparkeerd. Naar schatting 18.000 belangstellenden hebben zich gisteravond laten inschrijven voor de traditio nele uitreiking van haring en wittebrood op 3 oktober. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Ongeveer 18.000 mensen krijgen dinsdag 3 ok tober in alle vroegte haring en wittebrood uitgereikt. Voor de inschrijving verschenen giste ren zó n 9.000 mensen gister middag en -avond in de kof fiekamer van de Stadsgehoor zaal. Aanvankelijk verliep de inschrijving uiterst rustig. „Maar in de zogenaamde koopavonduren, van zeven tot negen 's avonds, liep het wer kelijk storm", aldus Har Meij er van de 3-October Vereeni- ging. Er zullen op 3 oktober ongeveer 6500 tot 7000 broden en 40.000 haringen worden uitgereikt. Meijer was er van uit gegaan dat ongeveer 15.000 mensen zouden verschijnen voor de traditionele uitreiking. „In 1990 weer haring met kop", stond op een spandoek waarmee mevrouw Hoefstra gisteren bij de stadsgehoorzaal verscheen. Zer reageerde daarmee op een uitlating van Meijer, waarin hij aankondig de dat misschien volgend jaar alleen „kant en klare" harin gen uitgereikt worden. Dit omdat veel haringen zouden worden weggegooid. Volgens een aantal Leidenaars die al jaren aan de uitreiking deel neemt, waaronder Hoefstra, is dat in strijd met de traditie. Meijer verzekerde echter dat de keus tussen onbewerkte ha ring en haring die is gekaakt en ingepakt altijd zal blijven. Dat stelde de aanwezige dames M. Luyt en M. Oster nog niet helemaal op hun gemak. Bei den zijn vaste klant bij de uit reiking van haring en witte brood. Ze wilden van Meijer de verzekering dat deze in na tuurvriendelijk materiaal zou worden verpakt. Na die toe zegging van de Leidens be kendste huisarts konden ze op gelucht naar huis. Wat dit jaar wel nieuw is, zijn 40 Katwijkers die buiten de Waag staan opgesteld met messen in de aanslag. Op ver zoek zullen zij op ambachtelij ke wijze de uitgereikte haring kaken. Woorden Een cursus over de betekenis van bijbelse kern woorden wordt gegeven in het Hoog landse Huys bij de Hoogland se kerk. De bijeenkomsten zijn op 18 en 25 september en 6, 13 en 20 november. De les sen beginnen om 20.00 uur en het cursusgeld bedraagt vijf gulden voor vijf avonden. Cursusleiders zijn de her vormde predikant A. Alblas en Hebraica J. Noorda. Opge ven kan via tel. 071-892189. Cursussen Buurthuis Cornelis Joppensz. in de Oppenheimerstraat 6a in Leiden kan nog enkele deelnemers gebruiken voor haar cursussen calligrafie, grimeren en taal. Voor infor matie: 071-132462. Fotowedstrijd De Leidse Vrijwilligerscent- rtale organiseert een foto wedstrijd onder het motto „vrijwilligerswerk in natuur en milieu". De wedstrijd maakt deel uit van de lande lijke natuur en milieucam pagne. Tot vrijdag 13 oktober kunnen foto's worden ingele verd op de Oude Rijn 44b in Leiden. De winnaar kan re kenen op een prijs van 250 gulden. Wegwijzer De Leidse Wegwijzer 1989- 1990 is verschepen. De ver spreiding van de groene gids begint maandag. Leidenaars die maandag 2 oktober nog geen gids in de bus hebben aangetroffen, kunnen gratis een exemplaar afhalen bij de balies van het Stadhuis en het Stadsbouwhuis. Jongerenkoor Het Jongerenkoor Meren wijk houdt dinsdag een open repe titie. Mensen vanaf 15 jaar die het leuk vinden om te zingen of die een muziekin strument bespelen, kunnen van 20.00 tot 22.00 uur een kijkje nemen in kerkelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1. Oerdans Anneke Wittermans geeft vanaf dinsdag een introduc tiecursus Oerdans in studio Dance action in de Kager- straat in Leiden. Oerdansen zijn ritmische dansen in kring of rij. De eerste les duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Voor informatie: 071-143610. Belg bezet Boerhaave leerstoel LEIDEN Dr. A. Wauquier uit België aanvaardt vanmid dag het ambt van hoogleraar aan de faculteit geneeskunde bij de Rijksuniversiteit Leiden. Hij bezet hiermee de Boerhaa- veleerstoel, een gast-hoogle- raarschap van beperkte duur. In zijn oratie „Toen slapen nog geen probleem was" pleit hij voor een gedegen onderzoek naar het fenomeen slaap. Ook stelt de hoogleraar dat metin gen tijdens het wakker zijn in samenhang met slaappatronen inzicht kunnen geven over het functioneren van een persoon. Wauquier is werkzaam op het gebied van de veroudering en de stabiliteit van de slaap in de vakgroep Klinische Neurofy siologie. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) WETHOUDER GEEFT VOORZITTERSHAMER AAN OPPOSITIE LEIDEN De Leidse wet houder H. de la Mar (sociale zaken) gaf gisteravond tij dens de commissievergade ring sociale zaken en maat schappelijke aangelegenhe den de voorzittershamer over aan CDA-raadslid P. Klück. Het was de eerste keer dat een lid van de oppo sitie de vergadering leidde. De werkgroep politieke pro jecten ondernam dit experi ment in het kader van het cultuurveranderingsproject (FIKS). De reden van de proef is de veronderstelling dat leden van het college de vergadering teveel zouden kunnen beïnvloeden. Ook kan er sprake zijn van be- langenvermening, meent de werkgroep. CDA-er Klück hanteerde overigens als een volleerd voorzitter de ha mer. Hij kreeg hierin bijval van D66-er E. Snelders die zeer tevreden was over het experiment. Hij hoopt dan ook dat het voortgezet wordt Vandaag brengt de wethouder verslag uit aan het college over deze proef. j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de zonnerbril naar Naam: j Adres: j Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Lfj Ccidóc Soumtit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13