Tweede Kamer telt maar weinig nieuwe gezichten IKftS Het decennium» van Dolman Janmaat heeft zijn plaats maar is nergens welkom 0 Nijpels: extra geld 'grote schoonmaak' bedrijfsgronden Veel stemburaus slordig en onvolledig Twijfel over nut financiële prikkel voor studenten BINNENLAND/ fi«idócSoiMant ,BU DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGI Onderzoek naar dood pianist Geza Frid in bejaardenhuis BERGEN (N-H) De rijkspolitie van Bergen stelt een onder zoek in naar de dood van de pianist Geza Frid in het bejaarden centrum De Haemstede in Bergen. De 85-jarige pianist overleed gisterochtend aan de gevolgen van zware tweedegraads brandwonden opgelopen in het bad. Vol gens de politie is de man door personeel van De Haemstede in bad gedaan en daar alleen gelaten. De man zou toen zelf heet water in het bad hebben laten lopen. De officier van justitie heeft de politie verzocht een proces-verbaal op te stellen. Op grond daarvan kan eventueel een strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. De bewonerscommissie van De Haemstede heeft herhaaldelijk klachten geuit over de verzorging in het be jaardencentrum. De 85-jarige Géza Frid, oogstte grote roem als musicus. Als pia nist werkte hij samen met vele musici uit de gehele wereld en concerteerde in vele landen. Hij schreef diverse composities en zette zich in voor de auteursrechten van componisten. Onder een viaduct bij de Van Brienenoordbrug is een stuk talud weggeslagen. FOjo: anp 43 kilometer file rond Rotterdam ROTTERDAM Het ver keer in en rond Rotterdam heeft vandaag nog de hele dag te kampen gehad met de gevolgen van het noodweer van gisteren. Op de A 16, de weg Rotterdam-Breda, moes ten twee rijstroken van de westelijke rijbaan richting Brienenoordbrug en een van de oostelijke rijbaan, worder. afgesloten omdat er door he vige regenval zand onder de weg was weggespoeld. Er ontstonden enorme files, die op het „hoogtepunt" een tota le lengte van rond de 43 kilo meter hadden. Huistrap levensgevaarlijk DEN HAAG De trappen in de Nederlandse wonin gen zijn voor het overgrote deel te steil, te smal en le vensgevaarlijk. :s zo'n 27.000 mensen van de huistrap vallen en daarbij letsel oplopen, ten gevolge waarvan 130 mensen overlijden. Met dit aantal doden en gewonden staat de trap onbetwist eerste op de oorzakenlijst van ongelukken in en rond het huis. De ver trouwde eigen woning is het decor voor vele duizenden onge lukken per jaar. Naar schatting komen daarbij 1350 tot 1400 mensen om het leven. Om een vergelijking te maken: de groot ste bron van ongelukken - het verkeer - komt met een jaarlijk se score van tweeduizend doden niet eens zo heel veel hoger. De Stichting Consument en Veiligheid, TNO en de Technische Uni versiteit Delft wijzen het ministerie van VROM erop dat drin gend verbeteringen nodig zijn om de veiligheid in en rond de woning en dus ook op de trap te verbeteren. "Jei Gesprek over m< bejaardenoord win UTRECHT De Abvi heef' en de CFO zullen ingaan tee^ uitnodiging van de Verei van Nederlandse Bejaa {l'wf oorden om maandag nieuwd overleg" te p over de cao voor de 7 werknemers in deze secto VNB heeft de bonden blan_ weten, niet te kunnen ir v°ht op hun 5 procent-eis, a eventueel wel bereid te zij \ve verschuivingen binnen pakket. Het laatste bod vj lie j VNB was een loonsverhf «n-c van 2 procent, een eenm uitkering van 1 procent e voering van functieclassi tie (1,24 procent). N VANDAAG DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren afscheid genomen van 37 leden die bij de verkiezin gen van 6 september niet zijn herkozen of zich vrij willig niet herkiesbaar hadden gesteld. Onder hen bevonden zich drie oudgedienden met een langdu rige parlementaire ervaring: de VVD'ers Theo Joekes (26 jaar kamerlid geweest) en Pol de Beer (20 jaar), de CDA'er Van der Sanden (18 jaar) en het PvdA-lid Hein Roethof (16 jaar). Met hun afscheid is de PvdA'er Dick Dolman, die vandaag als kamervoorzitter zou worden opgevolgd door de CDA'er Wim Deetman, het kamerlid met de meeste dienstjaren (20) geworden. In een toespraak tot de ver trekkende collega's noemde Dolman het opmerkelijk dat er bij de laatste verkiezingen maar 37 nieuwe kamerleden zijn gekozen. De overige 113 zaten al in de Kamer. Het ge ringe aantal nieuwelingen is volgens hem vooral een gevolg van het feit dat de jongste ver kiezingen de kleinste politieke verschuivingen teweeg hebben gebracht sinds 1963. In feite is de 'verversing' van het parle ment nog geringer dan op het eerste gezicht lijkt, aldus Dol man, omdat maar 17 van de 37 nieuwkomers nog nooit eerder parlementariër zijn geweest. De andere twintig (onder wie een aantal demissionaire be windslieden) hebben al eerder deel uitgemaakt van de Ka mer. Namens de vertrekkende ka merleden sprak nestor Theo Joekes een doorwrochte en geestige afscheidsrede, waarin hij een aantal hartekreten slaakte. Zo bepleitte hij onder meer dat „afgedankte be windslieden" als regel thuisho ren in de Kamer. „Niet in de luwte, niet voor een jaartje - op weg naar Tokyo of de Ne- part levenslang", aldus Joekes. Hij kon overigens wel enig be grip opbrengen voor het feit dat bewindslieden niet staan te trappelen om kamerlid te wor den. „Zolang leden van deze Kamer zichzelf minder wen sen te betalen dan bijvoorbeeld de burgemeester van een ge- derlandsche Bank - maar ge- meente~als Avereest of een ko- woon vier jaar en voor mijn lonel in het leger, moet een PvdA aast in Senaat niet op stoel van Steenkamp DEN HAAG De PvdA- „Er is op dit moment geen va- fractie in de Eerste Kamer cature", luidt het laconieke is niet van plan het voor- commentaar van fractievoor- zitterschap van de Senaat f/chinck. „Steenkamp is j voor de duur van vier jaar tot op te eisen, wanneer in de voorzitter gekozen en die ter- Tweede Kamer een voor- mijn eindigt in 1991". Minder zitter van CD A-huize formeel stelt professor De Rijk wordt gekozen. (PvdA), eerste ondervoorzitter van de Eerste Kamer, zich op. „Wij hebben niets met de Tweede Kamer te maken. Ik heb zelf tegen Steenkamp ge zegd: blijf toch zitten. En mijn partij moet geen kapsones ma ken. Als het nou om een zware politieke functie ging, maar wij vinden nota bene dat de Eerste Kamer moet worden opgeheven". Nederlandse minister zonder eigen middelen van bestaan wel bijzonder gedreven zijn. om die stap te zetten". Joekes hekelde het gebrek aan kennis van de 'huisregels' van de Tweede Kamer (het regle ment van orde), waaraan naar zijn mening veel kamerleden lijden. In negatieve zin liet Joekes zich ook uit over de enorme toename van het aantal inge diende moties. „In één genera tie is het aantal moties ver- veertigvoudigd. Op de meest pietepeuterige punten wordt de regering nu dagelijks uitge nodigd anders te regeren dan zij doet. Daar heeft soms de verzuchting van de Prediker „IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid" ook iets mee te maken", aldus de 66-ja- rige liberaal. Volgens Joekes kan de motie-inflatie wellicht worden bestreden als minis ters vaker een motie bestrij- Het ziet ernaar uit dat van daag slechts 149 van de 150 ka merleden voor de nieuwe par lementaire periode zullen wor den beëdigd. Gisteren waren de benodigde 'geloofsbrieven' (formulieren waaruit blijkt dat men gekozen is) van het VVD- kamerlid Floris Weisglas nog niet gereed. Weisglas werd door een fout in de kieslijsten van de VVD per ongeluk niet gekozen, terwijl hij door het hoofdbestuur op nummer 15 van de landelijke lijst was ge plaatst. De VVD is de afgelo pen dagen koortsachtig bezig geweest de fout recht te trek ken. DEN HAAG „Een uit muntende voorzitter" wa ren de lovende woorden gisteren uitgesproken door de scheidende VVD- parlementariër Theo Joe kes. Dick Dolman heeft zijn functie tien jaar ver vuld. Hij nam in 1979 het kamer voorzitterschap over van zijn partijgenoot dr. Anne Vonde ling, 'die in dat jaar lid werd van het Europees Parlement. In 1986, toen het tweede kabi- net-Lubbers aantrad, mocht Dolman aanblijven, hoewel het CDA toen als grootste par tij de kamervoorzitter had mo gen leveren. „Het is een leuke baan. Elke dag wat anders", zei Dolman in reactie op zijn herverkiezing. De econoom dr. Dick Dolman (54) is vele malen onderschei den, waaronder in 1985 als niet-roker van het jaar. „We gens de voorbeeldfunctie die hij uitoefent in een milieu waar letterlijk en figuurlijk nogal wat rookwolken worden gelegd", luidde de motivering. Dolman toonde zich in de af gelopen tien jaar een kamer voorzitter van bijzonder ka rakter. In 1986 veroorzaakte hij gefrons van wenkbrauwen toen hij zich door het tijd schrift Playboy liet intervie wen. Hij haalde zich de woede van de CDA-fractie op de hals toen hij zich vorig jaar tegen het Eindhovens Dagblad nega tief uitliet over de kerken: de 11 ten „Uit de hele geschiet blijkt dat kerken intole zijn". Dat zou de reden zi kra zo werd geopperd - dat hi dens het bezoek van de aan Nederland in het voo$ van 1985 maar liever buitenland bleef. In een i view twee jaar later bes! hij deze suggestie. v00 De kleinere fracties in de 00^ mer werden door Dolmai jenl de kast gejaagd door zijn gov haalde opmerkingen ovei ]jje; wenselijkheid van een 1 ^eu drempel. Dolman maakte een opmerkingen steeds als lid de PvdA-fractie, maar pe daarmee de kritiek niet ver voorkomen dat hij de rol ajjS de kleinere fracties niet ec rieus genoeg zou nemen. Minister heeft Dolman volj g0C eigen zeggen nooit willen v ^U1 den. Toch moet Dolman on. met het idee van een minis ^ai schap hebben gespeeld, w,vei hij zei vorig jaar: „Als ze i saf den zeggen, Dolman, vooi ma ter kan je in elk geval i blijven maar je kan wel mi jei ter worden, ja dan ligt het ^.n slag anders". Dolman was niet vies vei krasse .opmerkingen. De hel mervoorzitter die in zijn fi dal tie veel ambassadeurs ontv he' zei daar ooit over: „Er zijn nit waar de corruptie van hun zicht afdruipt". Hij toonde z voorstander van een situ waarin de politieke ambtsü I gers afzien van de auto i chauffeur. Een' OV-jaark; voor deze mensen noemde een goede gedachte. 1 Opnieuw wethouder afgetreden in Winschoten WINSCHOTEN In Winschoten is de derde wethouder uit het PvdA/CDA-college binnen een week afgetreden. Na de PvdA- wethouders R. Lukkien en G. Aldag was het gisteren wethouder A. Boven-Boers (CDA) die haar portefeuille neerlegde. De twee PvdA'ers traden af nadat de PvdA-raadsfractie het vertrouwen in hen had opgezegd; Boven nam ontslag na overleg met de CDA-fractie in de raad. Het CDA vindt dat er geen basis meer is voor verdere samenwerking tussen PvdA en CDA binnen het college. Winschoten verkeert al enkele maanden in een be stuurscrisis. De conflicten zijn vooral ontstaan na het voorstel van het college van b en w om gemeentesecretaris G. Wijers te ontslaan. Dat voorstel werd door een deel van de PvdA-fractie verworpen. DEN HAAG Minister Nijpels van milieubeheer zal bij de formateur van het komende kabinet aan dringen op extra geld voor het schoonmaken van de 6000 meest ver vuilde bedrijfsterreinen in ons land. De rijksoverheid zal de ko mende tien jaar minstens 300 miljoen gulden per jaar nodig hebben voor de schoonmaak van de bodem. Op de huidige begroting staat een bedrag van 200 miljoen. Nijpels wil dat het tekort van 100 miljoen wordt bijgepast door afspraken tus sen de nieuwe coalitiepartners in het regeerakkoord. De bewindsman zei dit giste ren bij de presentatie van het rapport „Tienjarenscenario bo demsanering" van het ministe rie van VROM, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO). Vorige week maakte Nijpels al bekend dat er veel meer ver vuilde bedrijfsterreinen zijn dan tot nu toe werd aangeno men. Op minstens 100.000 plaatsen in Nederland is sane ring noodzakelijk. De kosten hiervoor bedragen ongeveer 45 miljard gulden. Voor de 6000 ernstigste geval len is de komende tien jaar in totaal vijf miljard nodig. Dit is 500 miljoen per jaar, waarvan 300 miljoen zoals hierboven vermeld dient te worden be taald door de rijksoverheid, 100 miljoen door gemeenten en provincies en 100 miljoen door bedrijven die hun eigen grond gaan schoonmaken. Volgens de opstellers van het rapport komen er nog elke dag nieuwe vervuilde terreinen bij. Het accent moet volgens hen verschuiven van schoon maken naar voorkomen van verontreiniging. Zij dringen ook aan op oplossingen voor de berging van baggerspecie en voor problemen met de wa terbodem. Bovendien moet er binnen vijf jaar een 'water dicht' plan komen om alle lek kende ondergrondse tanks en rioleringen te herstellen. Regenwoud Ruim 425.000 handtekeningen voor het behoud van het tropisch regenwoud zijn gisteren aange boden aan de voorzitter van de vaste kamercom missie voor bui tenlandse handel, Wim Mateman. De handtekenin gen waren verza meld door de ac tiegroep Milieu defensie. foto: anp Kruiswerk komt werknemers al beetje tegemoet WOUDENBERG Een van de eisen van de VVIO (verpleegkundigen en verzorgenden in opstand) voor het kruiswerk is gis teren in Woudenberg tij dens een actie op de alge mene ledenvergadering van de Nationale Kruis vereniging al ingewilligd. De 22.000 werknemers krijgen de op 1 april doorgevoerde verlaging van de pensioenpre mie met drie procent nog dit jaar als incidentele loonsver hoging uitgekeerd. Voor het kruiswerk eist de VVIO, even als de bonden, per 1 januari verder ruim 25 miljoen gulden om de functiewaardering vol ledig in de salarissen te kun nen DEN HAAG Stembu reaus springen steeds slor diger om met het verslag (proces-verbaal) dat zij aan het eind van de ver kiezingsdag moeten op stellen. Vooral de stembu reaus in de grote steden hebben er op 6 september jongstleden een potje van gemaakt. Dit zei gisteren het Tweede- Kamerlid Piet van der Sanden (CDA) toen hij ten overstaan van de 'oude' Kamer verslag deed van de jongste kamerver kiezingen. Van der Sanden, één van de 37 kamerleden die gisteren afscheid van het par lement namen, zei dat de pro cessen-verbaal van een groot aantal stembureaus slordig en onvolledig waren. In het pro- ces-verbaal dienen de voorzit ter en de leden van elk stem bureau nauwgezet aan te ge ven hoeveel stemmen er zijn uitgebracht, uitgesplitst naar partij. Ook moeten zij gege vens over de opkomst vermel den en vervolgens wordt van hen verlangd dat zij op- en aanmerkingen noteren naar aanleiding van klachten van kiezers (bijvoorbeeld van een rolstoelgebruiker die moeilijk binnen kon komen) of even tuele misstanden in het stem- 'okaal. DEN HAAG Andrée van Es was vandaag nog maar nauwelijks beëdigd als Tweede-Kamerlid voor de nieuwe fractie van Groen Links of zij stond al op de barricaden. Op uitnodiging van het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN), dat op het Bin nenhof een demonstratie hield, hekelde zij de ren tree van drs. H. Janmaat in de Tweede Kamer. Janmaat, de enige vertegen woordiger van de Centrumde mocraten, heeft in de verga derzaal van de Kamer zijn oude plaats toebedeeld gekre gen, achter de fracties van de PvdA en Groen Links. Het steekt de linkse politici dat uit gerekend zij Janmaat achter zich moeten dulden, maar ze kunnen er niets aan doen. Janmaat heeft immers recht op een plaats in de kamer bankjes. De bankjes ter rechterzijde van de kamervoorzitter wor den traditioneel bezet door CDA en VVD. Het linkerblok is grotendeels voor de PvdA, maar de rij die het dichtst bij de voorzitter ligt wordt altijd gevuld met de kleine fracties. Daar zit vanaf vandaag dus een bonte verzameling van de kleine christelijke partijen (SGP, GPV en RPF), Groen Links, een 'restje' PvdA-ka- merleden en de Centrumde mocraten. Vanuit de Kamer is vandaag geen actie tegen Janmaat ge voerd. Maar in de wandelgan gen is al een verbond gesloten: hij zal door iedere parlementa riër zo veel mogelijk worden genegeerd. Janmaat zal niet welkom zijn op de vele borre luurtjes die her en der worden gehouden. Hij zal, korten goed, met de nek worden aan gekeken. Voor Andrée van Es is het klip en klaar: „Janmaat is een paria, die overal buiten moet worden gehouden. Maar pas op, het is niet de bedoeling dat we alleen tegen hem in de aanval gaan en al onze energie aan hem verspillen. We gaan ook de grote partijen aanspre ken op hun beleid tegen racis me en facisme". Deze woorden klinken als ziek in de oren van Abdul nebhi van het KMAN. roepen op tot een permant campagne tegen racisme fascisme", aldus Menebhi. eisen een wettelijk ver voor alle racistische en fas tische activiteiten en een delijke stellingname van politiek". Eigenlijk is Mene woedend. „De grote partijen Nederland negeren stelselr tig de opkomst van racisi De Centrumdemocraten ben een beperkte verkiezin overwinning behaald, maar is een gevaarlijke ontwik! ling gaande die een halt ni worden toegeroepen". Volgens Van Es hebben grote fracties inderdaad fikse verantwoordelijke „Lubbers heeft tot twee k( toe in het openbaar gezegd zijn werkgelegenheidsbeleid mislukt door de grote stro migranten. Dat is misleider informatie, die voedsel ge aan de verhaaltjes die de Cf trumdemocraten de wereld strooien. Kortom, het bedoeling Lubbers en de am ren op het goede pad te h< den". (ADVERTENTIE) DE KNOLLEN UTRECHT De Vereni ging van Samenwerkende Nederlandse Universitei ten (VSNU) verwacht wei nig heil van de voorstel len om met financiële prikkels studenten sneller te laten studeren, zoals een adviescommissie giste ren voorstelde in het rap port „Leren loont". De voorzitter van de VSNU, ir. P. van der Schans, heeft zijn bedenkingen over een fonds dat afkomstig is van enerzijds studenten en ander zijds de onderwijsinstellingen. Hij spreekt in dat verband over „een sigaar uit eigen doos". Als er iets moet veran deren in het studiefinancie ringsstelsel moeten de maatre gelen in samenhang worden bezien. Volgens hem is de stu dieduur van studenten slechts in beperkte mate te beïnvloe den. De landelijke studentenvak bond LSVb reageerde „veront waardigd" op de gisteren ge presenteerde voorstellen van de commissie. De bond protes teert tegen de „negatieve ver onderstelling" dat het onder wijsrendement alleen kan worden verbeterd door instel lingen en studenten financieel te stimuleren. Volgens de LSVb is het gevolg van derge lijke maatregelen een achter uitgang van de kwaliteit van de afgestudeerde studenten. Volgens de commissie onder leiding van prof.dr. R.J. in 't Veld, kan het studierende ment worden verhoogd door studenten en onderwijsinstel lingen financiële prikkels te geven. In haar rapport „Leren loont" stelt de commissie voor om de studiefinanciering te koppelen aan de resultaten. De beurs zou moeten worden stopgezet voor studenten die op lange termijn geen goede resultaten boeken. Snelle af studeerders moeten worden beloond en snelle studente: dienen de mogelijkheid te krij gen om extra bij te verdienen Verder beveelt de commissi aan om trage afstudeerders t' korten op de rijksbijdrage var hogescholen en universiteiten Minister Deetman zei het me: de commissie eens te zijn dal het rendement van het Neder landse onderwijs voor verbete- ring vatbaar is. De uitwerking van de voorstellen laat hij aan zijn opvolger over.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4