I DE STERKE LICHTGEWICHT „Identificatieplicht leidt alleen tot jacht op zwarten hu gemeenten adopteren Roemeense dorpen ubbers rekt andere jaspaan HP Vissen laten stikken is dierenmishandeling" ELSEVIER nT DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN FANTA /uitdeweekblade Politiek of theater? DE TIJD de(P)ENE WENLAND ftzidóeSomant DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 N HAAG Bestaat het Roemeense p Copacni? In de Amsterdamse deel- ieente Sloten weten ze het niet meer. dorp bestónd wel, maar het werd eigd. Door de sloopplannen van de >meense president Ceausescu. Daarom ,C0(ken de schoolkinderen in Sloten nu *!lsceningen voor de schoolkinderen in 1 jacni; het Roemeense dorp is geadop- d door het Nederlandse. Maar of het bestaat? gaan geruchten dat het al vernietigd is", zei vertegenwoordiger van de Slotense dorps gisteren in Den Haag. Daar werd, met de adem van Ceausescu in de nek, de actie 'Red de Roemeense dorpen' gelanceerd door het Neder landse Roemenië-comité. In verschillende West-Europese landen hebben steden en gemeenten al een Roemeens dorp ge adopteerd, en ook in Nederland hebben drie ge meenten (Sloten, Diemen en Meerssen) die stap reeds gezet. Dat moeten er veel meer worden, vindt het Roemenië-comité, want de toekomst van het Roemeense platteland staat op het spel. Het westen kan zich niet veroorloven werke loos toe te zien hoe een hele cultuur wordt ver nietigd; dat zou al te cynisch zijn. Het was maart 1988 toen kameraad Nicolae Ceausescu zijn volk toesprak over de 'systema tisering' van het Roemeense platteland. Sinds de jaren zestig was daar al sprake van, maar nu moest het 'er echt van gaan komen.„We moeten het aantal dorpen drastisch terugbrengen", zei Ceausescu, „van de huidige dertienduizend tot ten hoogste vijf- a zesduizend". Het plan, dat de publieke opinie in het westen wakker schudde, is ondanks felle protesten uit binnen- en buitenland nog altijd niet van tafel. Integendeel, de spaarzame berichten uit Roe menië wijzen op een langzame maar zekere uit voering ervan. Volgens het professor Sorin Alexandrescu, vice-voorzitter van het Roeme nië-comité, zijn inmiddels in elk geval twintig dorpen gesloopt, waarvan zestien in de omge ving van de hoofdstad Boekarest. Het Roemenië-comité gaat er vanuit dat de Roemeense dorpelingen zich moreel gesteund zullen voelen als ze vernemen dat hun woon plaats is geadopteerd door mensen in het wes ten die zich zorgen maken over de dreigende sloop. Bovendien worden de autoriteiten door de adopties onder druk gezet, aldus Ton de Kok, CDA-kamerlid en eveneens vice-voorzit ter van het comité. „We hebben uit onze erva ringen met de Sovjetunie en Oost-Europa ge merkt hoe dit soort acties werkt. Ze zullen het nooit toegeven, maar de autoriteiten zijn er wel degelijk gevoelig voor. Als je spreekt met Sov jet-dissidenten zullen ze ook nooit nalaten dat te melden, dat de acties van het westen voor hen zo belangrijk zijn geweest". STEVO AKKERMAN sdrd; Jitgerekend Ui" 175 jaar ekenkamer *J HAAG „Uitgerekend is de titel van de expositie rmee het Haags Historisch ord ieum dit najaar (tot en met giovember) het 175-jarige ju ni van de Algemene Re- :amer viert. „Aai" Jhe k' archiefstukken, schilderij- prenten, foto's en diverse rwerpen wordt de geschie- is van de Algemene Re- kamer en haar voorlopers beeld gebracht. Uit een ieofilm valt op te maken de Rekenkamer in deze de rijksfinanciën op doel- tigheid en rechtmatigheid er zoekt. Verder liggen er t ei porten en jaarverslagen ter 3rd(age. De bezoeker kan ook alles zelf doen. Hij mag enen met rekenpenningen 1600 en met een personal- g°e iputer nagaan aan welke ork lerwerpen de Algemene cenkamer in 1988 aandacht ift besteed. •zei UTRECHT Invoering van een algemene identi ficatieplicht leidt tot een selectief jagen op mensen met een buitenlands uiter lijk of zwarte mensen. Dat is een kwalijke zaak en bovendien zullen door die plicht nauwelijks meer il legalen en criminelen worden gepakt dan nu het geval is. Met deze argumentatie raadt de Utrechtse hoogleraar crimi nologie prof.dr. F. Bovenkerk in zijn gisteren uitgesproken oratie het de politiek af om door die identificatieplicht voor iedereen het vreemdelin gentoezicht in de grote steden te verscherpen. Het is nu eenmaal een gege ven dat grenswachters die bin nenkomende reizigers moeten controleren ook kijken naar het uiterlijk van die reiziger, stelt Bovenkerk in zijn oratie. Dat is niet te voorkomen: se lectie moet er zijn (jaarlijks passeren 90 miljoen mensen de Nederlandse grens), moet bo vendien simpel zijn en ieder een zou daar op letten. Met zes studenten reed Boven kerk een aantal dagen mee met de intercity-trein tussen Arnhem en Oberhausen waar in de Koninklijke Marechaus see paspoorten controleert. Al snel bleek dat de marechaus see-mensen zich sterk laten leiden door kleding, gedrag en uiterlijk van treinreizigers. De grensbewakers kwamen daar overigens in latere gesprekken met Bovenkerk ook rond voor uit. Sommigen hanteerden ei gen methoden om de schijn van discriminatie te voorko men: controleer eerst een blanke, dan een zwarte, dan weer een blanke. En contro leer vooral ook de blanke die naast de zwarte zit. Grote steden Bovenkerk wilde bekijken hoe de Koninklijke Marechaussee bij controles selecteert, omdat marechaussee-personeel als de binnengrenzen straks wegval len, wordt ingezet in de grote steden. Van de 325 grensbewa kers van de Koninklijke Ma rechaussee gaan er 70 naar de grenscontrole op Schiphol en 200 worden ingezet bij het toe zicht op vreemdelingen, vooral in de grote steden. In het gehele korps van de marechaussee (3.200 mensen) werkt welgeteld één man die komt uit een etnische minder heid. De hoogleraar ziet de Koninklijke Marechaussee als vertegenwoordiger van „het blanke, protestantse, klein steedse deel van Nederland waarvan slechts 16 procent een achtergrond heeft in de grote stad en die stuur je af op de multi-raciale samenleving". Bovenkerk zegt zijn hart vast te houden als deze mensen straks in de grote steden gaan lopen. „Blank Nederland gaat zwart Nederland controleren. Ze kunnen naar eigen wille keur iedereen aanhouden".. Overigens benadrukt de crimi noloog dat hij niet het werk van de marechaussee aanvalt, hij prijst de vakkennis van het korps. Bovenkerk stelt echter dat de plannen om de mare chaussee „het land in" te bren gen, niet het gewenste effect (opsporing van criminelen en illegalen) hebben en alleen na delig zijn voor gekleurde men- U lervolg van de voorpagina) nieuwbakken infor- £teur wilde Lubbers iet ingaan op de precieze jrd van de problemen hij ziet opdoemen. z|/e hebben een mooi landje, ar coalitievorming is hier oit makkelijk". Maar het wel duidelijk dat Lubbers oral doelde op de vraag of nu wel of geen deel kan v naken van het nieuwe ka- g'Jiet. Als CDA-fractievoorzit- voelde hij daar niets voor, ar als informateur heeft hij en andere jas aan" en zal hij 3 objectief mogelijk te werk formateur Lubbers is „uiter- rd" bereid om met alle drie trokken fractievoorzitters te aten: Kok, Van Mierlo en Vries. Deze laatste nam in CDA-fractie de hamer 'er, toen Lubbers besloot het formateurschap te aanvaar- :n van de redenen waarom !t CDA liever alleen met de vdA gaat regeren, is de zetel- erdeling in de ministerraad, ubbers heeft een voorkeur 3or de formule '7-7'. Met imzelf als de 'doorslaggeven- premier zou dan het CDA j stemmingen in het kabinet tijd de meerderheid hebben. Is de PvdA vasthoudt aan de mwezigheid van D66, moet zelf maar één of meer mi- iUSKE EN WISKE nisterszetels inleveren, meent Lubbers. In dat geval zou de formule '7-6-1' uit de bus ko men. Want ook de PvdA vindt dat Van Mierlo wel „erg fors naar boven afrondt" als hij stelt dat D66 twee ministers posten moet hebben. Euthanasie Als CDA-leider noemde Lub bers ook de euthanasie-kwes- tie een groot probleem in eventuele onderhandelingen met D66. „Er ligt een kabi netsvoorstel dat wordt gedra gen door CDA en VVD", aldus Lubbers. Volgens hem wijkt het „excentrische" standpunt van D66 daar nogal vanaf. Met alleen de PvdA als onderhan delingspartner denkt Lubbers het euthanasieprobleem ge makkelijker te kunnen oplos sen, omdat die partij van deze zaak niet zo'n prestigestrijd maakt. Lubbers durfde niet te zeggen of zijn voorspelling dat er bin nen twee maanden een nieuw kabinet zit, zal uitkomen. „We zullen zien". De benoeming van Lubbers tot informateur is in overeen stemming met het advies dat 'pre-informateur' De Koning gistermiddag aan de koningin uitbracht. De Koning stelde vast dat CDA, PvdA en D66 beschikbaar zijn voor deelne ming aan een centrum-links kabinet. Dat er geen overeen stemming is over de precieze samenstelling van de nieuwe ploeg, vond hij geen bezwaar. „CDA en PvdA hebben samen een voldoende meerderheid in de Tweede Kamer. Als iemand meent dat het kabinet nog bre der moet worden, dan moet hij dat maar aan-mijn opvolger la ten weten", aldus De Koning. Hij ontkende dat er in feite een impasse was ontstaan in de formatie.Dat Lubbers lie ver alleen CDA en PvdA in het kabinet wil hebben, was voor de 'onderzoeker' geen re den om af te zien van een ad vies aan de koningin. Het CDA heeft immers geen veto uitgesproken over D66. Ook de voorkeur van Lubbers voor een kabinet van CDA, VVD en D66, was voor De Koning geen doorslaggevend gegege- ven. „D66 is thans niet bereid tot een dergelijk onderzoek". Voortzetting van de huidige coalitie van CDA en VVD vond De Koning in dit stadi um evenmin wenselijk. Daar- yoor is de meerderheid van deze twee partijen in zijn ogen te krap (76 zetels). Mede omdat alleen PvdA-lei- der Kok om de benoeming van twee informateurs heeft gevraagd, heeft De Koning dat niet aanbevolen. Volgens hem zijn de nadelen verbonden aan het benoemen van een duo, „zeker in de cpncrete situatie van dit moment", groter dan de voordelen. SAGARMATHA (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery P DIERENBESCHERMING: 99 ASSEN Maakt een sportvisser die zijn vangst in een droge plastic zak laat stikken zich schuldig aan dierenmishandeling? Over die vraag boog zich gisteren de rechtbank in Assen. Een 32-jarige man uit Gronin gen werd eind vorig jaar aan gehouden toen hij bij een vis wedstrijd in Meppel zijn vangst in een plastic zak be waarde. Een aantal vissen was toen al gestikt, andere waren op sterven na dood. De officier van justitie in Assen besloot niet te vervolgen gezien het geringe kaliber van de zaak. Daartegen ging de dierenbe scherming met succes in beroep bij het hof in Leeuwar den. Voor de rechtbank in As sen had officier van justitie mr. J. Miinzenbrock, gisteren duidelijk twijfels over vervol ging: „Dieren worden geslacht, vissen gevangen, kreeften en garnalen levend gekookt. Als we al die gevallen moeten ver volgen komen we nergens meer aan toe". Over de gevol gen van een eventueel vonnis zei hij: „Stel je voor dat bij de haringvangst elke vis door een klap in de nek zou moeten worden gedood. Dat zou de visserij de beroeps- Door het principiële karakter van de zaak en de ophef had de verdachte volgens hem de rol gekregen van „kop van Jut". De officier wilde hem niet nog meer leed berokke nen en vroeg om de sportvis ser schuldig te verklaren zon der oplegging van straf. Dat ging de raadsman van de sportvisser, mr. D.L. van Bins- bergen, te ver. Volgens de ad vocaat is niet bewezen dat vis sen onnodig lijden wanneer ze stikken en hij vroeg om vrij spraak. Uitspraak op 27 september. (ADVERTENTIE) Het is niet anders, politiek blijft overheersen in de weekbladen nu het vinden van een coalitie in volle gang is. Hoewel, Vrij Neder land vindt dat de echte (in formatie nu pas begonnen is; de afgelopen dagen zijn voornamelijk theater ge weest. Veel verrassends zit er (daardoor?) niet tussen, of het moet de zinnige analyse van Willem Aantjes in HN- magazine zijn, of de column van Tamar in VN ('Wat een geluk hè, dat Janmaat zo le lijk is), of het dagboek van Ruud Lubbers in De Groene. Nou ja, Lubbers, het zal wel ir. SchuringHa ofwel Martin van Amerongen ofwel de hoofdredacteur van het blad zijn. Zo is politiek ook een vorm van theater. Altijd op de fiets, ook als het regent, dan doet-ie een lange jas aan Lucas Reijnders, de onheilsprofeet van het milieu, bezocht door Bibeb voor Vrij Nederland. Veel verwondering, nog meer woede. „Geen van de grote partijen durven het aan dwangmaatregelen te nemen om de auto aan te pakken. In de verkiezingscampagnes ontbraken teksten als: 'Jij rijdt auto en een ander komt eronder'. En: 'Of met de auto of naar de Veluwe. Kies je voor de auto dan is er straks geen Veluwe meer'. (-) Winsemius praat veel maar hij doet veel min der. Een heel slimme man met fantastische public rela tions. De meest overschatte bewindsman. Straalt veel meer uit dan hij in huis heeft". Wie het dagboek van Anne Frank heeft gelezen, herin nert zich misschien wel de naam van Jacqueline van Maarsen, ofwel Jopie. Na de oorlog heeft ze immer haar mond gehouden, maar gaat nu haar eigen boek schrij ven. Tegenover VN praat ze voor het eerst over haar vroegere vriendinnetje. Over de dag dat Anne ver dween: „Er was wel iets geks toen ik in Anne's ka mer kwam: op de grond la gen haar schoenen, voor het bed. Het waren schoenen met houten zolen maar dan met lamellen. Daar was ze zó trots op: héér schoenen waren flexibel! Onze houten schoenen niet. Toen ik daar stond, dacht ik: goh, ze was zo trots op die schoenen en nou heeft ze ze niet meege nomen! Haar lievelings schoenen!". jaren geleden allemaal links stemden, zie je veel mensen naar het CDA terugkeren". Molly Geertsema (VVD): „De kracht van het CDA gaat schuil achter het feit dat het zo verstandig is ge weest geen kerkelijke partij te worden. Ze zijn wel dege lijk christelijk neem de euthanasie maar ze heb ben tegelijk een leider die niet zozeer als christelijk maar vooral als bekwaam politicus bekend staat. Zo zit dat". Marcel van Dam (PvdA): „Niemand, maar dan ook niemand, kon des tijds bevroeden dat het CDA een doodgewone geseculari seerde middenpartij zou worden met iets van 15 pro cent niet-christelijke stem mers. Als het CDA een puur confessionele partij was ge bleven, dan hadden wij het nu niet over het succes van het CDA". Hans Righart, hoogleraar politieke geschie denis in Utrecht: „Het is zonneklaar: met welke over- heids- of maatschappelijke organisatie je ook te maken krijgt, CDA'ers zitten overal. Het CDA houdt dat niet voor niks zo goed als het kan in stand". Met de terugkeer van de Centrumdemocraten in de Tweede Kamer in het ver schiet bekeek Elsevier met vier gevierde zwarte vrou wen wat ze in het dagelijks leven merken van racisme. Actrice Gerda Havertong werd gevraagd voor een re clamespot van een Neder lands bedrijf en kreeg kort tevoren te horen dat het niet doorging niet representa tief genoeg voor de Neder landse samenleving. „Nu ik bekend ben, word ik niet meer uit de groentewinkel of supermarkt getreiterd. Wat dat betreft heb ik een voorsprong op mijn nichtje". Kunsthistoricus Dorine Es- ser: „Ik ben opgegroeid als een overbelichte Nederlan der. Het Omo-gezichtje, wit ter dan wit, blijft me toela chen als het grote ideaal". Nieuwslezer Noraly Beyer krijgt bij de NOS nog bijna dagelijks brieven binnen van verontwaardigde kijkers die menen te moeten melden dat ze 'geen apen in de huis kamer wensen'. Pas kreeg ze ook nog een brochure van Janmaats clubje in de bus, waarin werd gesuggereerd dat Nederlanders geen bui tenlander in hun huiskamer moeten dulden. „Vroeger werd ik ook wel eens weg gehoond aan een loket of op de markt. Men ontziet me nu, maar daarmee is de ge dachte natuurlijk nog niet weg". Is de formatie een rationeel proces of wordt zij bestierd door luimen, toeval en trucs? De Haagse Post stelt de vraag en Hans Wiegel, Sjeng Kremers en Den Uyls aante keningen moeten het ant woord geven; hoofdrolspe lers uit vroegere formaties dus. Wiegel succesvol met Van Agt, mede dank zij de beroemde etentjes in de Bistroquet: „We gaven later ook nooit precies prijs hoe 't er voorstond en waren steeds al een stuk verder dan we zeiden. Of dat dè truc was? Nou, ik zeg liever: werkwijze. Als er later wat misliep zou niemand dat merken, da's wat ik bedoel met ruimte. Kan iedereen tevoren bedenken". Kre mers over Van Agt en Den Uyl: „Die konden niet door één deur. Die verhou ding was zo slecht en hun houding tegenover elkaar zó spastisch, dat was ongeloof lijk. Als een Raad van Be stuur zo bij elkaar zou zitten, dan zou je onmiddellijk zeg gen: deze onderneming kan niet werken". In de aanteke ning van Den Uyl gaan tien tallen kabinetsvarianten over tafel en het wordt echt een worsteling als het om de personele invulling gaat. Den Uyls multomappen staan bol van de 'plaatjes'. Jan Siebelink verweefde zijn eigen jeugd in Rijnsburg en gesprekken met kwekers. „Ik houd van bloemen die opengaan, die zich ontvou wen. Een chrysant doet me niet zo veel". Door de lange, warme zomer liggen de prij zen laag. Er is te weinig ver waaid, verregend, verha- geld. Met zulke prijzen kom je niet eens uit de kosten. „Meiden bloot, de bloemen in de goot". Voor De Tijd is het duide lijk, Nederland is een CDA- land. En zeker niet alleen dank zij Lubbers, Lubbers en Lubbers. Fred van der Spek ex-PSP, niet ge stemd: „Er spelen andere dingen mee. De hele Neder landse politiek is rechtser geworden, het CDA, maar ook de PvdA. Dat komt om dat Nederland rechtser is ge worden. Vooral bij de mid dengroepen, die een aantal Was niet het CDA, maar de PvdA de grootste partij ge worden dan zou er volgens Willem Aantjes vrijwel ze ker geen CDA-PvdA(-D66) zijn gekomen. „De weer stand bij het CDA, zowel in de partij als binnen de frac tie, tegen een kabinet-Kók zou zo groot zijn geweest, de inhoudelijke eisen zo hoog zijn opgeschroefd, dat de formatie daarop zeker zou zijn gestrand". In HN-maga- zine spreekt hij nu dan ook van de bijna ideale verkie zingsuitslag. Lex van Weren overleefde de holocaust, vooral omdat hij trompet speelde. Want op het hoogtepunt van de gru wel moest er muziek zijn, in dit geval in Auschwitz. „Als we ons behoorlijk gedroe gen, kregen we een goede behandeling. Daarna wer den de doden van die dag bij de kerstboom neergelegd". Hij is ervan overtuigd dat het weer zal gebeuren, over vijftig of duizend jaar. „Overal ter wereld staan mannetjes klaar om hun op gepoetste laarzen uit de kast te halen. Ze zien er uit als gewone mensen, 'je komt ze iedere dag tegen op straat, in de trein, in de supermarkt; aardige huisvaders die hun kind knuffelen". „Bij het tweede kopje koffie het verslag van de PvdA- partijraad gelezen. Aandoen lijk, die nadruk op een goed onderhandelingsklimaat". Ruud Lubbers in zijn Dag boek van een onderhande laar voor De Groene. Grapje natuurlijk van de redactie, maar een geslaagde manier om het taktische spelletje van Lubbers te ontmaske ren. De Poolse premier Mazo- wiecki is volgens het blad een aanhanger van het per sonalisme. Deze filosofische instelling zou de opmerkelij ke kalmte verklaren waar mee zich in Polen de revolu tie voltrekt. „Het is opval lend dat het personalisme al tijd veel invloed krijgt in sa menlevingen die in crisis verkeren" DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3