Zeventig procent plaatselijke kerken neemt deel aan conciliair proces Verbreek zwijgen over klooster RK Kerk doet definitief niet mee aan SILA ficidóc QowuvnG l &üdóv Goumiit Mary Hunt: armoede grootste oorzaak van aids kerk en wereld brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAG1NJ jjjq BUENOS AIRES Aids is meer een kwestie van armoede dan van seksueel gedrag, aldus de feministische theologe Mary Hunt uit de Verenigde Staten. De meeste aids-slachtoffers in Amerika zijn zwarte of Hispanic-vrouwen van wie de man is weggelopen en die in de bitterste armoede leven. Hunt sprak in Buenos Aires op een conferentie over vrouwen en armoede. Bedoeling van deze bijeenkomst in het kader van de oecumenische vrouwendecade is de situatie van vrouwen in de economische crisis in Argentinië te analyseren en tevens een theologisch en ethisch antwoord vanuit feministisch per spectief te formuleren. Hunt, die in Argentinië heeft gedo ceerd, behoort tot de feministische beweging 'WATER' (Wo men's Alliance for Theology, Ethics and Ritual', het verbond van vrouwen voor theologie, ethiek en liturgie), gevestigd in de Amerikaanse hoofdstad Washington. In Latijns-Amerika hebben gevangenen en de jongens en meis jes die op straat leven, de meeste kans aids te krijgen. „Als deze mensen besmet raken, worden ze weggestopt in een isoleercel of in een slecht uitgerust ziekenhuis van de overheid. Voor de samenleving betekent hun leven niets. Zij krijgen maar weinig medische verzorging zodat ze zo snel mogelijk zullen sterven." Argentinië telt ruim 400 aids-patiënten die in ziekenhuizen hun einde afwachten. De kerken zijn inmiddels met een voor lichtingsprogramma begonnen. Verder werken er vrijwilligers in de. Ook in Argentinië behoren de meeste aids-patiënten tot de armen en kanslozen. Als het een goede zaak betreft noemt men het volharding, gaat het over een slechte, kop pigheid. Laurence Sterne Overleg over Europese kerkendag DRIEBERGEN Vertegen woordigers van kerkendagbe- wegingen uit dertien Europe se landen zijn aanstaande za terdag in Utrecht aanwezig bij de eerste Nederlandse oecu menische kerkendag. Aan sluitend zullen zij maandag in het centrum Kerk en Wereld te Driebergen met Nederland se kerkelijke leiders bekijken hoe een vervolg kan worden gegeven aan de assemblee van de Europese kerken in Basel in mei van dit jaar, waar evenals de manifestatie in Utrecht de bevordering van de waarden van het conciliair proces centraal staat. Aan de orde zal komen of er binnen kort ook een Europese ker kendag kan plaats hebben. Onder de noemer Europa, ons gemeenschappelijk huis, wil len de vertegenwoordigers van de kerkendagbewegingen met vertegenwoordigers uit de politiek en de Nederlandse kerken bespreken hoe in Eu ropees verband uiting het conciliair proces verder kan worden uitgebouwd. Europa is groter dan de EG en meer dan een gemeenschappelujke markt, zo wordt opgemerkt. De vertegenwoordigers van de kerkendagbewegingen spreken met een panel waar aan deelnemen de Westduitse ambassadeur Von der Ga- blentz, mevrouw Ien van den Heuvel, voorzitter van het IKV en drs. Arie Osstlander, tot voor kort directeur van het wetenschappelijk instituut van het CDA en momenteel lid van het Europese parle- NIJMEGEN Ruim ze ventig procent van de pa rochies en gemeenten in Nederland heeft tot nu toe met eigen activiteiten deelgenomen aan het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en be houd van de schepping. Dit blijkt uit een onder zoek dat is uitgevoerd door de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Drs. H. Bos en drs. B. Schen- nink concluderen uit hun on derzoek dat het kerkelijke be zinningsproces een succes is, maar wijzen erop dat dit suc ces in de toekomst zonder ex tra inzet van de kerken niet verzekerd is. Zeker als het gaat om de bezinning op het thema behoud- van de schep ping (milieu), kan de kerkelij ke aandacht gemakkelijk ver slappen. Bijna tien procent van de ge meenten en parochies heeft om principiële redenen niet meegedaan aan het proces, of heeft uit angst voor verdeeld heid binnen de eigen gemeen schap van deelname afgezien. Dergelijke redenen werden relatief vaak aangevoerd door hervormde gemeenten. De deelname aan het conciliair proces is met 81 procent in de Gereformeerde Kerken in Nederland het hoogst. In de meeste parochies en ge meenten is deelname van in cidentele aard geweest, zo blijkt uit het onderzoek. Veel al is tijdens liturgievieringen of spreekbeurten aandacht besteed aan de thema's van het conciliair proces. Een op de drie deelnemende kerken heeft een werkwijze ontwik keld die ook voor de toekomst bezinning op de thema's ver zekert. De organisatie van de activi teiten is in de meeste paro chies en gemeenten (54 pro cent) een interkerkelijke aan gelegenheid. Een op de drie kerken vindt dat het conci liair proces de oecumenische samenwerking heeft ver sterkt, aldus de onderzoekers. Zij hebben ruim 4500 gemeen ten en parochies een vragen formulier gestuurd en kregen er 1460 ingevuld terug. Daar naast is een representatieve steekproef gehouden onder 258 gemeenten en parochies. Hoewel 72 procent van de kerken heeft deelgenomen, heeft slechts zestien procent van alle kerken een geloofs brief opgesteld. Voegt men daar de kerken bij die initia tieven hebben genomen om contacten aan te gaan met lo kale kerken in Oost-Europa of de Derde Wereld, dan blijkt een op de drie deelne mende kerken een patroon van activiteiten ontwikkeld te hebben waarmee ze zich in de toekomst min of meer vast leggen voor verdergaande participatie. De resultaten van het Nij meegse onderzoek zullen za terdag worden gepresenteerd tijdens de eerste oecumeni sche Kerkendag, het Neder landse hoogtepunt van het conciliair proces. Indiase nonnen bidden dagelijks voor moeder Teresa in het klooster dat door haar in Calcutta werd gesticht. De toestand van moeder Teresa is stationair nadat zij vorige week met ernstige hartproblemen in een ziekenhuis in Calcutta werd opgenomen. Mr. F. H. van UTRECHT De Rooms- Katholieke Kerk zal niet langer deelnemen aan de werkzaamheden van de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (SILA). De bisschoppen verschillen van inzicht met deze stichting over de besteding van de 15,5 miljoen gulden die de overheid beschikbaar stelde voor de opbouw van een zelfstandige ker kelijke ledenadministra tie. Bij het officiële begin van de SILA, verleden week maan dag, bleek al dat de RK Kerk ernstig overwoog niet mee te doen aan de zogenoemde op bouwfase, waarin nog een maal met de gegevens van de burgerlijke overheid een le denbestand kan worden opge bouwd. Eerder besloten de bisschoppen aan de definitie ve fase niet deel te nemen. De aanleiding voor het jong ste besluit van de bisschoppen ligt in een financieel geschil over een project dat de ker ken in de voorbereidingsfase hebben moeten uitvoeren. SILA is bereid de RK Kerk hiervoor slechts 150.000 gul den terug te betalen, terwijl de bisschoppen het hele be drag van 500.000 op tafel wil len zien. De bisschoppen vragen zich bovendien af of de kosten van het project in de toekomst wel beheersbaar zijn en of het po litiek haalbaar is. Tevens wil len zij niet graag afhankelijk worden van een stichting waarin de RK kerk slechts een van de deelnemende ker ken is. Tenslotte heeft de RK Kerk een eigen systeem van adresmutaties ontworpen (door middel van de verhuis kaart van de PTT). De SILA zal nu de adres-mu taties bijhouden voor zeven kerkgenootschappen, die ge zamenlijk 5 miljoen leden hebben. Dat is nodig omdat binnenkort de aantekening kerkelijke gezindte uit de be volkingsregisters geschrapt wordt. In veel gemeenten wordt overigens de aanteke ning kerkelijke gezindte al niet meer bijgehouden in af wachting van de invoering van het nieuwe systeem. Daarom achten de bisschop pen de gegevens die nu verza meld worden van minder waarde. Weigering De SILA betreurt het besluit van de rooms-katholieke bis schoppen ten zeerste. In een verklaring schrijft de stich ting dat de RK Kerk heeft ge weigerd in te gaan op een be middelingsvoorstel om het fi nanciële geschil uit de wereld te helpen. De zeven andere kerkgenoot schappen zetten hun samen werking in de stichting on verkort voort, aldus SILA-di- recteur mr. F.H.M. van Spaendónck. Vooralsnog werkt het vertrek van de RK Kerk zelfs in hun voordeel, want de kosten van het opzet ten van het administratief centrum in Delft zullen nu naar schatting twee miljoen gulden minder bedragen. Van Spaendónck geeft toe dat het politieke draagvlak van SILA „er niet steviger op is geworden". Maar de jonge stichting troost zich met de opmerking van staatssecreta ris De Graaff-Nauta bij de start van SILA, dat „de over heid -royaal steun geeft aan het interkerkelijk initiatief". De SILA-directeur wijst erop dat de betrokkenheid van de overige kerken nu zeer nood zakelijk. is geworden. De deelname van de Gerefor meerde Kerken in Nederland is echter ook nog niet defini tief. De synode besloot in maart 1987 mee te doen met de opbouwfase, zolang de kos ten het bedrag van de over heidssubsidie niet te boven gaan. Over deelname aan de permanente fase van SILA moet nog een besluit vallen. De positieve respons tijdens de SILA-voorlichtingsavon- den in de Gereformeerde Kerken stemt Van Spaen dónck hoopvol. KATHOLIEKE RAAD ISRAEL TOT KERKLEIDING: DEN HAAG De Ka tholieke Raad voor Israël, het officiële adviesorgaan van de Nederlandse bis schoppen, vindt dat het Vaticaan het stilzwijgen over het Karmelietessen klooster moet verbreken. „Door het stilzwijgen van het Vaticaan kan de ka tholieke geloofsgemeen schap als geheel de joden niet langer recht in de ogen kijken." Ook voor rooms-katholieken is een eens gegeven woord hei lig, aldus de KRI. Daar om moet de belofte van de commissie van vier kardinalen om het kloos ter te verplaatsen, zo snel mogelijk worden nageko- De raad vindt het optreden van de demonstrerende Ame rikaanse joden geen excuus om uitstel van de verplaatsing te rechtvaardigen. De kwestie mag verder, aldus de raad, niet als een binnenlandse aan gelegenheid van Polen of van één bisschop worden be schouwd. Auschwitz gaat de hele wereld aan, net name katholieken en joden. Ook het Europees Joods Con gres heeft inmiddels op haar vergadering in Londen de on middellijke verplaatsing ge last van het klooster. De Poolse kardinaal Glemp heeft gisteren voor een gezel schap van theologen herhaald dat de Rooms-Katholieke Kerk zich niet aan de af spraak over de verplaatsing van het klooster bij het con centratiekamp in Auschwitz hoeft te houden. De overeen komst tussen vier RK kardi nalen en vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap is „onrechtvaardig" omdat de verplichtingen onmogelijk te realiseren zijn. Overigens wil de Glemp niet spreken van „verhuizing" van de Karme lietessen. Zij hebben ook haar rechten, aldus de kardinaal, daarom moeten we spreken van „verdrijving". De RK Kerk kan de nonnen niet ver drijven omdat ze dan de waardigheid van deze vrou wen zou schenden. Glemp verdedigde zich ook tegen „het misverstand bij jo den" als zou hij antisemitische taal hebben gebezigd. „On danks de druk is er geen anti semitisme in Polen," zo be toogde Glemp tijdens een toe spraak voor Poolse theologen in Lublin. Enkele weken geleden sprak Glemp tijdens een preek in het Mariabedevaartsoord Czestochowa over de „macht van de joden over de media" en stelde hij de joden indirect zelf verantwoordelijk voor het antisemitisme. „Als er geen anti-Poolse gevoelens zouden zijn, dan is er ook geen antisemitisme," aldus Glemp. „De nonnen werden niet vermoord omdat de aan vallers tegëngehouden kon den worden," zo zei Glemp over de zeven demonstranten onder aanvoering van rabbijn Avraham Weiss uit New York. Christusbeeld op Domplein Beeld- en steenhouwer J.A. Tolboom slaat houten delen tus sen de stukken van het Christusbeeld dat gisteren op het Utrechtse Domplein werd geplaatst. Het tachtig jaar oude beeld, afkomstig van de basiliek van Oudenbosch, maakt deel uit van de tentoonstelling Beeldhouwers van de Dom, een ex positie van het werk van zeven beeldhouwers over de restau ratie van de Domkerk. foto: anp Beroep op Raisa Gorbatsjov AMSTERDAM De over koepelende contactgroep van joodse vrouwen in Nederland heeft per telegram een drin gend beroep op Raisa Gor batsjov gedaan zich om huma nitaire redenen in te spannen voor de emigratie van de 77- jarige Irina Voronkevitsj te Moskou. Omdat ze op de hoogte zou zijn van „staatsge heimen", heeft Voronkevitsj, oud-hoogleraar plantkunde, geen toestemming gekregen met haar kinderen naar Israël te emigreren. Haar schoon dochter Ina, haar zoon Igor Oespenski en haar meerderja rige kleinzoon Slava mogen na tien jaar wachten het land verlaten. Ina is voorzitter van 'Jewar', de organisatie van echtgenotes van 'refuseniks' (joden aan wie herhaaldelijk een uitreisvisum is gewei gerd). Slava's vrouw en baby wonen reeds in Jeruzalem. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Strijen J. van Doorn te Oud-Beijerland; te Uitgeest-Akers loot mw.E. Hagen, kandidaat te Lei- Aangenomen naar Rijk-Rijsenhout J. Ariessen, kand. te Utrecht, die be dankte voor Borssele en Driewegen, voor Odoorn-Valthermond (deelgem- Bethel) (herv.geref.' -« be Akkoord met specialisten b c A neer dc NAUWELIJKS opgemerkt door de grote aandacht die nasleep van de verkiezingen opeist, is het kabinet akkoi ^en gegaan met het geplande inkomensbeleid voor de medist specialisten. Onder leiding van oud-minister Van Aarden )acr hadden verzekeraars, ziekenhuizen en specialisten de pl« r(j nen opgesteld die een eind moeten maken aan jarenlang harrewar over de wens van het kabinet dat ook de special ten bijdragen aan verlaging van de kosten van de gezoi gaai heidszorg. De plannen moeten nog nader worden uitgewerkt en 1 definitieve oordeel van het kabinet, in wellicht een nieu politieke constellatie, komt dan ook pas tegen het eind v Ij het jaar. Maar voorlopig ziet het kabinet af van een verdi verlaging van de vergoeding voor de praktijkkosten, even van verlaging van de specialisteninkomens. De tot nu toe 1 reikte verlagingen zijn slechts een schijntje van de vermi I deringen die minister De Koning (sociale zaken) had vo\&A ieofi WAAR tot nu toe niets van terecht is gekomen is het zoj naamde degressieve tarief: boven een vastgesteld aantal n ,rm( dische verrichtingen zou het tarief per handeling word ieun verlaagd. Juist deze maatregel zou aanzienlijke besparing .ovi op de medische kosten hebben kunnen betekenen. „Aa vaardbaar" noemt staatssecretaris Dees (volksgezondhei deze concessie, die in feite betekent dat het kabinet een i derlaag moet slikken. OoK wil het kabinet meer duidelijkheid over de bepali ^ar in het akkoord dat ziekenfondsen en particuliere verzet hun tarieven op elkaar gaan afstemmen. Het zou houden dat de financiële gevolgen voor het kabinet wein aantrekkelijk zijn. Toch moeten ook de specialisten akkoord gaan met ejpor stevige aderlating. De kosten van specialistische hulp word(aêe- de komende drie jaar volgens het akkoord van Van Aarde 1 ne bevroren met ingebouwde sancties en de duurs specialisten moeten flink inleveren ten bate van hun goeip, kopere collega's. Een abonnementensysteem moet voork ler\ men dat meer verrichtingen ook vanzelf tot meer inkomstiken leiden. De Landelijke Specialisten Vereniging moet het koord nog bekrachtigen ziekenhuizen en verzekeraa hebben het al gedaan maar onnodig te zeggen dat in kring ook het een en ander moet worden weggeslikt. ft l T Het akkoord mag een succes heten voor Van Aardenn Het is wellicht het best bereikbare resultaat al bevredigt h niet echt, omdat nauwelijks duidelijk is hoeveel van de b doelde bezuinigingen ook werkelijk geëffectueerd worde Voor de gewone patiënt is het resultaat evenmin goed zich baar. Het specialistengeeltje is nog niet van de baan en ovi de afschaffing van de medicijnknaak is nog niet gerept. J pijn bij de patiënt is dus niet weggenomen. Nu en dan regen DE BILT (KNMI) Nadat in de komende nacht een zwakke rug van hogeluchtdruk voorbij is getrokken met nog enkele opklaringen en minimumtem peraturen van ongeveer 13 graden, wordt het weer mor gen gekenmerkt door veel be wolking, waaruit af en toe re gen valt. Deze bewolking en regen hangt samen met de res tanten van de orkaan Gabriel- le. Deze restanten worden morgenmiddag bij Schotland verwacht en trekken dan ver der naar de Noorse kust. De middagtemperatuur wordt ongeveer 19 graden. De wind is zuidwestelijk, in de nacht nog zwak tot matig, rond kracht 3, hij neemt in de loop van de dag toe tot vrij krach tig, 5, aan de kust tot krachtig of hard, 6 a 7. Later op de dag kan hij nog wat verder toene- Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen: veel bewolking en van tijd tot tijd regen Middagtempera tuur rond 14 graden. Zwedentoenemende bewolking ge volgd door perioden met regen. Mid dagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 17 a 18 graden in het midden en zuiden. Denemarken: veel bewolking en en kele buien, mogelijk onweer. Morgen af en toe zon en een enkele bui. Mid dagtemperatuur rond 18 graden. Schotland en Ierland: toenemende bewolking gevolgd door perioden met regen. Middagtemperatuur van 15 graden in noord-Schotland tot 18 graden elders. Engeland: in midden en noord-Enge- land overwegend veel bewolking en nu en dan regen. In zuid-Engeland nu en dan zon en enkele buien Mid dagtemperatuur van 17 graden langs de Schotse grens tot 21 graden plaat selijk in het zuiden. België en Luxemburg: af en toe zon maar ook nog enkele buien. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. West-Duitsland: nog veel bewolking en enkele buien. Daarna zonnige pe rioden en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Frankrijk: in noord-Frankrijk half tot zwaar bewolkt en nu en dat wat regen. In het midden en zuiden zon nige perioden en droog. Middagtem peratuur van 19 graden langs de Ka- naalkust tot 24 graden in midden- Frankrijk en 27 in het zuiden. Spanje en Portugal: overwegend zon nig en droog weer In noord-Spanje van tijd tot tijd wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 22 graden in noord-Portugal en Spanje tot 30 gra den elders. Zwitserland en Oostenrijk: af en toe zon en mogelijk een verspreide bui Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Italië: zonnige perioden en nog een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 25 graden in het noorden tot 28 in het midden en zui- Griekenland: perioden met gen kans op een regen- of bui Middagtemperatuur ongeveer WEERRAPPORT Max Min RagM regenbul 18 13 JJate Palm Beach Paramaribo Sao Paolo Singapore Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Auschwitz De berichtgeving over Ausch witz bevat een tegenstelling. Meestal is er sprake van een klooster óp het kampterrein en soms wordt gesteld dat het néést het kamp staat. Uit eigen waarneming, eind 1987, alsme de uit informatie van gidsen, weet ik zeker dat het gebouw (indertijd de opslagplaats voor het Zyklon-B-gas, nu klooster) niet in het kamp zelf staat, maar ernaast. J. Remmerswaal, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2