Stuurloos PSV uitgejouwd Feyenoord is nog niet bij voorbaat kansloos Spelersraad oneens met Verbeek Solide opening van AC Milan Boerebach voelt zich voor aap gezet GRETIG EN GEORGANISEERD VOETBAL IN STUTTGART Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT £eidóc(Eoiuatit DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 Supporters Feyenoord vernielen wegrestaurant STUTTGART/ENSCHEDE Supporters van Feyenoord hebben gisteren op weg naar de wed strijd tegen VfB Stuttgart vernielingen aangericht in een wegrestaurant langs de Westduitse Auto bahn bij Hockenheim. Een aantal fans bediende zich van de etenswaren zonder te betalen. Toen het personeel het geld opeiste, gooiden de suppor ters tafels en stoelen om en werd er met borden en flessen gegooid. Tien andere voetbalfans uit Rot terdam, tussen 17 en 26 jaar, waren verantwoorde lijk voor vernielingen in een jeugdherberg in Stuttgart. De aanvoerder van de „skinheads" werd opgepakt. Voor en na de wedstrijd FC Twente-FC Brugge heeft de Enschedese politie gisteren 63 ar restaties verricht. Eén politieman liep in een con frontatie met een aantal Brugge-supporters flinke klappen op, terwijl wat voetballiefhebbers links en rechts in de binnenstad vernielingen aanrichtten. Huiswerk Austria Wien- trainer Herbert Prohaska wil zijn huiswerk goed doen. Samen met speler Andy Ogris bestudeert hij de portretten van de spelers van Ajax, de EuropaCup- tegenstander van vanavond. FOTO: APA Hagenaar opgepakt in centrum Enschede ENSCHEDE Voor en na de wed strijd FC Twente-Club Brugge ver richtte de politie in Enschede 63 ar restaties. Een politieman raakte ge wond doordat hij van een supporter een trap in het gezicht kreeg. Onge veer twintig Hagenaars, die met de aanhang van Club Brugge vanuit België meegereisd waren, veroor zaakten 's middags problemen in het centrum van Enschede. Er waren confrontaties met aanhangers van FC Twente en met stoelén werden de ruiten van drie winkels ingegooid, ook kreeg een kind een klap in het gezicht. Drie Belgen, drie Ensche- deërs en één Hagenaar werden in verband hiermee opgepakt. MILAAN Met Frank Rijkaard als enige Nederlander in de ploeg, heeft AC Milan de verdediging van de Europa Cup voor lands kampioenen solide ingezet. In het San Siro- stadion werden de part-timers van HJK Helsinki met 4-0 opzij gezet. AC Milan had een vlotte start. Middenvelder Stroppa gaf de thuisclub voor 41.000 toeschouwers al na zeven minuten de leiding: 1-0. Voor de rust verdubbelde Massaro de voorsprong. Na de pauze scoorde de vervanger van Gullit nog maals waarna Evani van afstand de eind stand op 4-0 kon bepalen. AC Milan trad sterk gehandicapt aan. Gullit, Van Basten, Donadoni en Colombo ontbraken door bles sures, aanvoerder Baresi door een schorsing. Chirurg sceptisch over genezing van Ruud Gullit MILAAN Het genezings proces van Ruud Gullit zal langere tijd in beslag nemen dan aanvankelijk werd ver moed. Terwijl de aanvoerder van Oranje zelf liet weten bin nen niet al te lange tijd weer in het veld te kunnen staan, was chirurg Martens in Brus sel gisteren aanzienlijk scepti scher. De Belg betwijfelde zelfs of Gullit voor de eind ronde van de strijd om het we reldkampioenschap volgend FOTO: SP jaar in Italië weer fit zal zijn. lg Wim Kieft is op weg naar het eerste doelpunt van PSV, EINDHOVEN Het Bra bantse publiek, dat PSV vier jaar lang op handen heeft gedragen, heeft schoon genoeg van de wa norde, die de verzameling vedetten momenteel in een verlammende greep heeft. Leek afgelopen zondag tegen het ook al tobbende Ajax de weg naar herstel te zijn inge slagen, het eerste optre den dit jaar in de Europa Cup voor landskampioe- Inen tegen het wel erg zwakke FC Luzern was niet om aan te zien. De overwinning van 3-0 was niet meer dan een hele magere goedmaker voor de zogenaam de super-vedetten, die supers- erdil lecht speelden. Het de laatste jaren verwende legioen keerde zich dan ook massaal af van de eerder zo bewierrookte ploeg, die een groot deel van de wed strijd werd uitgejouwd. PSV, het luxe jacht van de eredivisie, dobbert nu al te lang stuurloos rond. Zelfs ka pitein Guus Hiddink weet ■wa geen raad meer met de tegen slagen, die hem voor het eerst in zijn tot voor kort gladjes verlopen loopbaan achtervol gen. De zich massaal opeen hopende problemen is hij al lang niet meer de baas. Na af loop trachtte hij de zoveelste wanprestatie van dit seizoen te verbloemen door te pochen met het „voor de Europa Cup uitstekende resultaat", maar daarmee kreeg hij slechts de lachers op zijn hand. Povlsen Hiddink verraste vriend en vijand door met de allesbehal ve fitte Juul Ellerman in de basis te beginnen. De peperdu re aankoop Flemming Povlsen was daardoor, evenals de an dere grote aankoop Kalusha, slechts bankzitter. Hiddink be riep zich op het feit, dat Povl sen tegen Ajax slechter speel de dan zijn vervanger Eller man, maar Povlsen, in zijn eerdere wedstrijden in PSV- tenue goed voor dikke vol doendes, had een stuk krediet verdiend.. Wat is er loos met de Eindho- vense vedetten Gisteravond speelde PSV eigenlijk met ne gen man, omdat international Berrie van Aerle slechts gros sierde in het verzenden van foute passes en ook Sören Ler- by weer eens bewees, dat de „witte motor" van weleer slechts een pruttelend ma chientje is. Naast de twee falende midden velders bakte ook de drie mans-aanval er weinig van. De luie Romario, de onzekere Willem Kieft en de ronduit zwak spelende Juul Ellerman misten de rust en creativiteit om de beperkte Zwitsers op hun nummer te zetten. Zelfs de doelpunten, die het trio broederlijk verdeelde, waren niet eens het gevolg van goede acties, maar pure toevalstref fers. Al na drie minuten profi teerde Kieft van een blunder van Schonenberger en Eller man had na rust de bal voor het intikken na een tweede misser in de Zwitserse defen sie. Romario mocht uiteinde lijk voor de veilige marge zor gen, omdat arbiter Spillane uit Ierland een overtreding van de Braziliaan over het hoofd zag. Naarmate PSV zich moeizaam naar het einde sleepte, nam de onvrede onder de ruim 20.000 toeschouwers toe. De aanhang smeekte Hiddink Michel Boe- rebach een kans te geven, maar de voormalige libero van Roda JC mocht slechts een klein kwartiertje warmlopen. Niet hij, maar Kalusha (voor Ellerman) en Povlsen (voor Vanenburg) mochten proberen om het geschonden imago te herstellen, hetgeen ook al mis lukte. Hiddink verschool zich later, toonde zich meester in het uit braken van een aantal nietzeg- gende zinnen en blijft zijn ploeg naar buiten toe bescher men. „In de Europa Cup gaat het om scoren en geen tegen doelpunten krijgen. PSV wis selde goede met slechte fases af en met een goede instelling hebben wij in de return niets te vrezen", waren slechts alge meenheden, die zelfs een ge middelde leek moeiteloos zou kunnen opdreunen. Nog bonter Nog bonter maakte zijn tegen strever Friedl Rauseh het door te beweren, dat FC Luzern wat had geleerd van het ge routineerde PSV. „Wij waren geschokt door de snelle achter stand. De ploeg herstelde zich knap, maar had niets in te brengen." De Westduitse trainer, die PSV uitbundig feliciteerde en zelfs veel succes in de competi tie wenste, moet echter gister avond voldoende hebben ge leerd. „Ik verheug mij nu al op de return", was een uit spraak die daarop duidde. Heeft FC Luzern voor eigen publiek minder ontzag voor de ploeg, die zich zo graag spie gelt aan de Europese top, dan wacht PSV nog een heet avondje in Zwitserland. Een gelukje voor PSV is, dat het behaalde resultaat staat als een huis, maar dat is de enige posi tieve herinnering aan een al bijna vertrouwd slaapverwek kend avondje 'rommelen' in Eindhoven. RICHARD THANNHAUSER PSV-FC Luzern 3-0 (1-0): 3. Kieft 1- 0, 54. Ellerman 2-0, 81. Romario 3-0. Scheidsrechter: Spillan.e (Ier). Toe schouwers 18.900. PSV Van Breukelen; Gerets, Koot, Nielsen, Heintze; Van Aerle. Lerby, Vanenburg (Povlsen), Kieft, Roma rio, Ellerman (Kalusha). FC Luzern: Mellacina; Birrer, Scho nenberger, Wehrli, Marini, Bau- mann; Moser (Kaufmann), Nadig, Muller (Gmür); Gretarsson, Eriksen. EINDHOVEN Nadat aankoop Michel Boerebach de spieren langs de lijn had losgemaakt, werd hij voor 20.000 toeschouwers in zijn hemd gezet toen trainer Guus Hiddink tijdens het slaapverwekkende duel PSV-FC Luzern (3-0) doodleuk tot een wissel Povlsen- Vanenburg besloot. „Ik voelde me voor aap gezet", bekende Michel Boerebach na afloop ruiterlijk. „Tien minuten mocht ik me warmlopen, maar invallen ho maar. Je kunt je afvragen wat de zin is van warm- draaien is als toch Povlsen wordt ingezet. Ach, het publiek bleef tenminste om mij roepen. Dat deed me toch nog goed". De te leurstellende avond die Boerebach doormaakte, staat niet op zich. De nieuwkomer beklaagt zich er al een paar weken over dat hem door de technische staf van PSV geen serieuze kans wordt gegund. „Een half wedstrijdje tegen Willem II, daar is het tot nu toe bij gebleven". De ex-speler van Roda JC kan slechts gissen naar de beweegre den van Hiddink en Dorjee om hem buiten de basis te laten. „Misschien wil hij me hiermee prikkelen. Wel, dat duurt dan wel erg lang. Ik heb Jan Reker en Willy van der Kuijlen een tijdje geleden maar eens om advies gevraagd. Die ken ik goed en zij zijn bovendien op de hoogte met de gang van zaken bij PSV. Die hebben me ingefluisterd me voorlopig rustig te houden. Dat doe ik dan maar. Ik zal er zelf uit moeten komen. Het is het beste zelf terug te vechten. Dat betekent dat ik me positief zal blijven opstellen en dat ik zal proberen me tijdens de trainingen te bewijzen. Spelen doe ik niet, ook niet in het tweede, ik zal me dus bij training moeten laten zien. Het moet een keer lukken". STUTTGART Het gaat met Feyenoord de goede kant op. Die con clusie kon gisteravond na het duel met VfB Stuttgart in de eerst ron de van het UEFA-Cup- toernooi ook zonder al te veel fantasie worden getrokken. De nederlaag (0-2) bleef immers bin nen de perken, de hoop op het bereiken van de tweede ronde levend. „Stel je voor, 40.000 mensen over twee weken in de Kuip bij de return", mijmerde een tevreden trainer Verbeek na afloop. „Dat moet voor mijn ploeg een geweldige erva ring zijn. Wat dat betreft zijn we nog niet veel gewend dit seizoen. Ik heb echter het gevoel, dat de ommekeer na bij is. De eerste overwinning in de competitie komt eraan. Er zit weer leven in de groep". Die zege moet dan dinsdag tegen BW Den Bosch ontstaan, want de tuchtcommissie van de KNVB heeft inmiddels be paald dat de eerste thuis wedstrijd van de Rotterdam mers zonde publiek dient te worden afgewerkt. Aanlei ding: het staken van het duel met Fortuna Sittard. Tomeloos Verbeek baseerde gisteren zijn oordeel op de tomeloze inzet, die zijn ploeg de volle negentig minuten etaleerde. „Ik moet mijn spelers een groot compliment geven. Ze hebben een maximale vecht lust getoond. Qua voetbal en loopvermogen waren we duidelijk de mindere van Stuttgart, maar dat hebben we gecompenseerd met een uitstekende mentale instel ling. Dat belooft wat voor de komende wedstrijden". Ondanks de vele problemen met spelers, liefst zes basis- pelers (De Wolf, Wasiman, Heus, Smolarek, Van der Plas en Keur) waren om uit eenlopende redenen niet be- Martin van Geel (links) haalt ondanks de aanwezigheid van Guido Buchwald uit voor een hard schot dat door doelman Eike Immel zou worden gestopt. schikbaar, speelde Feye noord taktisch sterk en ge disciplineerd. De organisatie van de defensie stak goed in elkaar en de duels werden scherp uitgevochten. „Ein delijk", verzuchtte Verbeek, die zich in de eerste zes wed strijden van de competitie, waarin slechts twee punten werden veroverd, mateloos had zitten ergeren aan de povere dekking in de defen sie. Verbeten probeerden de Rotterdammers, bij wie Roth voorop ging in de strijd, de snelle en sluwe aanvallers van Stuttgart (Gaudino, Walter, Hotic en Basualdo) af te stoppen. Dat lukte re delijk, hoewel er vele over tredingen aan te pas kwa- kroon. De donkere verdedi ger, met Blinker door het Westduitse publiek voortdu rend uitgejouwd, moest velé keren hardhandig ingrijpen. Arbiter Hackett trok in de 20e minuut terecht de gele kaart, nadat Nortan zijn di recte tegenstander op grove wijze onderuit had gehaald. Nog geen minuut later ging de voormalige speler van AZ opnieuw in de fout. Hij ver zuimde een dieptepass van Frontzeck afdoende op te ruimen. De bal sprong voor de voeten van Walter, die genadeloos uithaalde, 1-0. „Triest voor Nortan en voor de ploeg", meende Verbeek. „Het zag er niet naar uit, dat Stuttgart in die fase zou sco ren. Het vreemde is, dat Nortan bijna elke wedstrijd dergelijke fouten maakt, ter wijl hij één van mijn beste FOTO: ANP duwtje vielen die Westduit sers op de grond en kregen ze prompt een vrije trap. De vele overtredingen tegen Tebbenhoff en Kiprich ble ven daarentegen onbestraft. Dat geeft eens te meer aan. dat" een scheidsrechter bij een fel meelevend publiek geneigd is de thuisploeg te bevoordelen. Misschien kun nen wijdaarvan over twee weken profiteren". Zijn doelman had geen pro fijt van een speciale aanwij zing. Verbeek had Hiele nog zo gewaarschuwd voor de vrije trappen van Allgöwer, maar tegen diens vliegende schot, diagonaal naar de kruising, viel weinig te doen. Feyenoord wankelde na die vroege treffer (50e minuut) in de tweede helft. Van het gegroepeerde voet bal was geen sprake meer, mede doordat Brochard en uitblinker Roth met blessu res vroegtijdig naar de kant moesten. De invallers Metgod en Mul der deden het overigens niet slecht. In de rommelige slot fase behoedde Hiele Feye noord voor een kansloze uit gangspositie. Collega Immel had het gedurende de leven dige wedstrijd heel wat min der druk. Kiprich, Tebben hoff en Van Geel kregen na mens Feyenoord aardige Hackett kansen, maar het door Ver instantie beek fel begeerde doelpunt spelers is. Puur een kwestie van zelfvertrouwen. Nortan heeft verder een foutloze wedstrijd gespeeld". Het scheelde echter niet veel, of de atletische verde diger had het eindsignaal van Hackett niet gehaald. Tien minuten voor de rust beging hij opnieuw een zwa re overtreding jegens Hotic en „heel" Stuttgart, inclusief trainer Arie Haan, schreeuwde om de rode kaart. De Britse scheidsrech ter hield het echter bij een vermaning. „Nortan was op dat moment rijp voor een wissel", beaam de Verbeek. „Ik had echter geen geschikte vervanger achter de hand. Ik nam be wust een risico en dat is ge lukkig goed uitgepakt. Nor- tan hield zich nadien rede lijk rustig. Aan het gedrag van Haan heb ik me geër gerd. Dat hoort blijkbaar bij internationaal bekervoetbal, maar tot een dergelijk ni veau verlaag ik mezelf niet. Misschien ben ik wel te fat soenlijk voor de top". Rode kaart Ook Blinker ontsnapte de rode kaart. De bel linksbuiten had al een gele kaart op zak, toen hij in de beginfase van de tweede helft hard met Schafer in botsing kwam. greep in eerste naar zijn borstzak, maar kwam er niet. deed de overtreding tot ont zetting van de joelende toe schouwers en de geïrriteerde "nFe},n1no»°Md 2-0 1ö°n: uti„i_ 21 Walter 1-0, 49. Allgöwer 2-0. Scheidsrechter: Hackett (Eng). Toeschouwers: 22.000 Gele kaart: Allgöwer. Buchwald, Strehmel, Basualdo, Hartmann, Gaudino, Hij liet Zich te veel Frontzeck; Hotic (Poschner), Wal- Fritz Walter (geheel links) profiteert van een blunder van Paul Nortan en zet Stuttgart op 1-0. meende Verbeek deson danks. beïnvloeden door het pu bliek. Onze verdedigers kon- Feyenoord: Hiele, Troost, Brands, den zich vrijwel niets per- R»>h'Meigod), BrechydJHulder): mitteren. Bij het kleinte Lokho"?an Geel' Nor,an' BUn- ker; Kiprich, Tebbenhof. STUTTGART De be slissing van Feyenoord- trainer Verbeek om de fitte Smolarek niet naar Stuttgart mee te nemen, werd hem zowel door de Pool als diens ploeggeno ten niet in dank afgeno men. bij Verbeek. Het viertal meende dat de routine van de zestigvoudige Poolse oud- international wel eens van pas zou kunnen komen in de Europa-Cupontmoeting met VfB Stuttgart. De trainer, die aanvankelijk ook Lokhoff naar de bank had gediri geerd. liet zich echter niet ompraten. en Metgod - haalde verhaal stelde Verbeek vast. „Hij mist scherpte en houdt zich niet aan zijn taken. In een strijd op leven en dood, wat een duel in een Europees be kertoernooi in feite is, kan ik hem niet gebruiken. Ik heb Smolarek echter nog niet af geschreven". De spelersraad was het on eens met de verklaring van Verbeek, maar nam daarmee wel genoegen. Het laatste woord over Smolarek is in de Kuip echter nog niet gezegd. De getructe linksbuiten he kelde in harde bewoordingen („Ik laat me niet vernederen door zo n kleine, onbekende trainer") het beleid van Ver beek, die hij, evenals tech nisch coördinator Van der Gijp. niet geschikt acht voor een club als Feyenoord. Nog deze week zal blijken wie op de steun van het be stuur kan rekenen. Krijgt Smolarek geen stevige boete en/of schorsing voor zijn ge peperde uitspraken aan het adres van Verbeek, dan zou dat een duidelijke motie van wantrouwen tegen de trainer betekenen. Middenvelder Lokhoff. zondag voor het duel met FC Groningen ge passeerd, hoorde pas gister ochtend dat Verbeek alsnog een plaatsje in het elftal voor hem had ingeruimd. De jeug dige Van der Plas (18) had plotseling last van planken koorts gekregen en durfde het met zijn gevoelige knie op het laatste moment niet aan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15