,De mens staat nog tl tijd centraal [Parkeerterreinen mjgen slagbomen Maaltijdendienst Bejaarden tegen korting op subsidie 3DEN OMGEVING QtiduiQowuvnt DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 ;jaarde fietsster ^pjaarue ut Ingereden jE Een bejaarde Lissese is •rmorgen aangereden op het i langs de Heereweg in De vrouw reed richting nheim. Ter hoogte van een [centrum gaf zij aan rechtsaf te en slaan. Ze reed vervolgens jtdoor. Een 54-jarige automo- jte uit Voorschoten die uit het (centrum kwam en de vrouw teken zag maken dat zij itsaf wilde slaan, had deze ac- iiet verwacht. Zij reed de weg *n botste tegen de fietsster op. bejaarde werd naar de dokter •acht. Met vermoedelijk een te hersenschudding is ze naar gebracht. Inbraken Haaswijk OEGSTGEEST Inbrekers heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag, tijdens het noodweer, toegeslagen in Haaswijk Oegst- geest. Bij drie woningen werd tel kens het slot van de achterdeur op dezelfde manier geforceerd; de slotplaat werd verwijderd, waarna het cylinderslot werd openge werkt. Bij een woning aan het Frederik van Eedenpad werden cheques en geld en een videore corder weggenomen. Woningen aan de Kerckwervelaan en de Kleyn Proffijtlaan werden na het openbreken van de achterdeur al leen doorzocht. Daar werd niets weggenomen. De rijkspolitie van Oegstgeest verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden, tel. 071- 155440. Insluiper in flat KATWIJK Een ins luiper heeft in de nacht van dinsdag op woens dag een geldbedrag van duizend gulden, siera den en twee videorecor ders weggehaald uit een flatwoning aan de Troelstrastraat. De be woners lagen op dat moment te slapen. Vol gens de politie is de da der op het balkon ge klommen en kon hij de woning binnenkomen door de balkondeur die vermoedelijk niet was afgesloten. School gebruikt zolder voor extra klaslokalen OEGSTGEEST De zolder van de Gevers Deutz/Terwee ba sisschool aan de Terweeweg wordt gebruikt voor uitbreiding van de leslokalen. Op de zolder kunnen drie klassen worden on dergebracht. Wethouder Rijks zei dit gisteren in een commissie vergadering. De schoolzolders zijn echter in gebruik bij een schildersbedrijf en een hobbyclub. Voor hen wordt naarstig naar vervangende ruimte binnen de gemeente gezocht. „Na de ver bouwing blijft er echter zoveel ruimte over dat de huurders waarschijnlijk weer terug kunnen keren", aldus Rijks. De ach terliggende gymzaal gaat verdwijnen. De medezeggenschapsraad van de school heeft zich uitgesproken voor het behoud ervan. Rijks deelde mede dat men, zodra de concepttekeningen van de architect zijn ontvangen, er over van gedachten zal wisselen. „Dan kunnen wij er pas goed over praten. De verbouwing moet zo snel mogelijk na januari plaatsvinden. Tijdens de gemeente raad van 2 november moet hierover een besluit genomen wor den", aldus de wethouder. Opknapbeurt Parkbos Ter Wadding begonnen VOORSCHOTEN Met het wegnemen van een hek voor de ingang van het parkbos Ter Wadding heeft wethouder J. Visser gisteren de eerste fase van de renovatie van het parkbos gestart. In tien jaar tijd wil de gemeen te Voorschoten het parkbos verjftngen en terugbrengen naar de Engelse landschappe lijke stijl, maar tevens passend gemaakt aan de bezoekers van dit drukke park in de wijk Noord-Hofland. De eerste fase vergt een bedrag van rond de 100.000 gulden en de renovatie wordt uitgevoerd door Oranje woud. Het wordt een zeer ingrij pende renovatie en pas over 60 jaar zal het parkbos weer in de oude glorie zijn. Er was voor de gemeente, die het gebruiks recht heeft van het parkbos, geen enkele andere oplossing. Vele bomen zijn vermolmd en regelmatig vallen bomen om tijdens de storm. De zieke bo men en de holle bomen zullen alle afgezaagd worden tot net boven de grond. De stronken blijven in de grond, anders zou de bodem flora aangetast wor den. Het parkbos blijft opengesteld voor het publiek. Getracht wordt om voor iedere gerooide boom een nieuwe boom van enige omvang te plaatsen. De eerste fase betreft vooral de hoek bij de kinderspeelplaats. „Indien er thans niet gereno veerd wordt, dan is er over tien jaar helemaal geen bos meer", aldus de wethouder. Getracht zal worden ook de vogelstand zo min mogelijk te verstoren. In het parkbos broeden diverse vogels, waar onder enige zeldzame exem plaren en die worden steeds nauwkeurig geteld door de Zuidhollandse Vogeldienst. JD-POELGEEST VOLLEDIG VERNIEUWD STGEEST „Waar je tegenwoordig nog .jen hectare rust midden w!bofe Randstad. Toen we ?sap|e jaar geleden de kans -oldefgen om Oud-Poelgeest ts ir te nemen hebben we, 1e .^'lanks de financiële ris- niet lang geaarzeld". chepFT de Vreede, direc- oaanif van de Stichting Vor- uarfcgscentrum Oud-Poel- n pa\st in Oegstgeest werd waj jaar geleden aange- orur i ken om de vernieu- pte Ig van de accommoda- A- hi en het cursusaanbod goede banen te leiden. van het Koetshuis voltooid, is de renovatie van het kasteel zelf nagenoeg gereed en wordt binnenkort begonnen met de bouw van een nieuw slaapge- bouw. De face-lift is inmiddel ver genoeg gevorderd om een officiële heropening te organi seren. Dat gaat morgenmiddag om twee uur gebeuren, door mevrouw M. van de Brink, plaatsvervangend directeur- generaal welzijn van het mi nisterie van WVC. Ook schrij ver Jan Wolkers zal de ope ning opluisteren. De geschiedenis van het kas teel Oud-Poelgeest gaat terug tot de veertiende eeuw. In zijn huidige vorm dateert het kas teel, dat vroeger ook wel Arenstein werd genoemd, uit omstreeks 1700. De uivormige torentjes werden pas in de ne gentiende eeuw toegevoegd. Het werken in een monument, dat cultuur en welzijn in zich verenigt heeft voor- maar ook nadelen. „Er viel hier door achterstallig onderhoud nau welijks meer te werken. Het Koetshuis verkeerde in slechte staat, het kasteel in zeer slech te staat. Slechts 40 procent was nog bruikbaar. Er valt niet best te werken als er steeds lekkages zijn. Iedereen was het er over eens dat er iets ge daan moest worden, maar nie mand had geld beschikbaar. Ook de gemeente Oegstgeest niet. Toen die besloot het kas teel maar te verkopen zijn we er zelf ingesprongen. Als het kasteel aan iemand anders was verkocht was er waarschijnlijk een onzekere situatie ontstaan met betrekking tot de voort gang van het cursuswerk". FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE nda ;rst^~ 11 De restauratie van het monu mentale landgoed kost om streeks zes miljoen gulden. Dat geld moest door middel van het verwerven van fondsen en leningen bijeen worden ge bracht. „Het restaureren van een monument is schrikba rend duur. Om een indruk te geven: de renovatie van de Drakenzaal kost 60.000 gulden. We hebben hard moeten wer ken om het geld bij elkaar te krijgen. Er is geld gekomen uit fondsen, we hebben veel fi nanciële steun gekregen. Niettemin moest er ook een aanzienlijk bedrag worden ge leend, waarvoor de gemeente Oegstgeest garant is gaan staan. We zitten nu wel met een torenhoge hypotheek en de zaak moet goed draaiende gehouden worden om de aflos singen te kunnen betalen. Maar dat kan in een perfecte en aantrekkelijke accommoda tie, waarin we ook nieuwe ac tiviteiten kunnen ontplooien. Dat zijn dan activiteiten die ons ook minder afhankelijk moeten maken van subsidie. We willen niet nog een keer in de problemen komen zoals in 1983, toen er 30 procent op het welzijnswerk moest worden bezuinigd, en in 1986, toen alle kleinere instellingen, in de problemen gekomen door de eerste bezuinigingronde, wer den weggesaneerd", aldus Pe ter de Vreede. De renovatie wordt in diverse fasen uitgevoerd. Eerst is het dak van het kasteel hersteld, daarna het Koethuis, toen kon het kasteel worden ontruimd en verder worden aangepakt. Cursussen moesten in de be schikbare ruimten of elders worden gegeven. Er moest ook een beslissing worden geno men over het oude slaapge- bouw. „Ongeveer negentig procent van de cursussen hier wordt intern gegeven. Dat is onze manier van werken; je kunt veel meer bereiken met mensen als je een aantal dagen achter elkaar met ze aan de Het achteraanzicht van kasteel Oud-Poelgeest. gang kunt. Het oude slaapge bouw, dat uit 1955 dateert, was niet meer geschikt. Renoveren was moeilijk, dus werd beslo ten een nieuw gebouw, aange past aan de eisen des tijds, neer te zetten nabij het Koets- Recreatie Het Koetshuis bevat het res taurant met de keuken en de conferentieruimten. Het nieu we slaapgebouw wordt er door middel van een gang mee ver bonden. De kelder van het kasteel, waar ooit de keiken was, is nu recreatieruimte. Op de begane grond van het kas teel worden vergaderruimten, bibliotheek, cursus- en ge- spreksruimten ondergebracht. De eerste verdieping bevat nog vijf cursusruimten, op zol der is de cursusstaf onderge bracht. Vaak is er sprake van en mengeling van oud en nieuw: moderne kleuren en modern meubilair, gecombi neerd met oudere elementen uit het kasteel. '„Over een jaar zal de renovatie helemaal ge reed zijn. Ook het nieuwe slaapgebouw is dan klaar. Het in oude luister terugbrengen van het sterk verwaarloosde park zal meer tijd in beslag nemen. Het park moet open baar blijven", aldus Peter de Vreede. Het oude slaapgebouw zal een nachtverblijf worden voor leerlingen van de inter nationale scholen. Het wordt daartoe opgeknapt. Het vormings- en internaats- werk van Oud-Poelgeest ging in 1946 van start vanuit een kerkelijk, oecumenisch initia tief. Centraal stonden toen de oecumenische contacten. Door in de afgelopen jaren politiek beleid te koppelen aan subsi dievoorwaarden heeft de over heid zelf sterk mede richting gegeven aan het vormings werk van Oud Póelgeest. Het traditionele vormings- en in- ternaatswerk heeft steeds meer plaats gemaakt voor be roepsondersteunende vorming en- opleiding van volwassenen. Verder wordt ook de oudere mens in cursussen en trainin gen voorbereid op de periode na zijn pensionering. „We ge ven gemiddeld in een jaar 200 cursussen voor 4000 mensen. Uitgangspunt is altijd gebleven dat de mens centraal staat. Het gaat om de menselijke waar digheid, de menselijke factor, de persoonlijke ontwikkeling. De mens komt in deze tijd met zijn informatietechnologie nog wel eens in de knel. Het is be langrijk te leren hoe je met mensen om moet gaan, een kwestie van een bepaalde atti tude, een houding. Cursussen als „conflicthantering" en „as sertiviteit" kunnen daarbij een helpende hand bieden", ver telt Peter de Vreede. Naast cursussen over het func tioneren in arbeidssituaties worden ook cursussen en trai ningen gegeven die zijn ge richt op maatschappelijke dienstverlening en volksge zondheid. Verder cursussen die beroeps- en functiegericht zijn en educatie voor volwasse nen. Tenslotte zijn er ook in ternationale cursussen: semi nars en congressen op het ge bied van milieu, vrede en bij voorbeeld oecumene. Een voorbeeld is de conferentie over oudereneducatie die op 21 en 22 september wordt gehou den. Verder kan de accommo datie ook nog worden gebruikt door bedrijven en organisaties die studiebijeenkomsten of congressen wilen organiseren. „We beginnen er overigens niet aan om hier bruiloften en partijen binnen te halen. Dat zou de sfeer hier teveel versto ren", stelt de directeur. Na de officiële opening door mevrouw Van den Brink zul len diverse personen het woord voeren: Peter de Vree de zelf, verder de voormalig directeur van Oud-Poelgeest dr. mr. A. Kist, het senior-staf- lid Th. de Bruin en Jan Wol kers, die als kind in de tuin van het kasteel speelde en herinneringen zal ophalen. Om vier uur is er een receptie en kan het kasteel -worden be zichtigd. In samenwerking met de Ver eniging Oud Oegstgeest wordt een overzichtstentoonstelling van de geschiedenis van het landgoed Oud-Poelgeest geor ganiseerd. Er worden verder oudheidkundige voorwerpen tentoongesteld die in de slot gracht zijn gevonden. Voor belangstellenden uit de omgeving is er zaterdag een open huis van elf tot vijf uur. ntra|>ORDWIJK Twee ïiboefrkeerterreinen in v1ahol°rdwijk aan Zee wor- oo-i5h afgesloten met een igboom. Het gaat om r-Hfi proef van een jaar om onderzoeken of door IJB invoeren van een der- ijk systeem, waarbij de keerder een uur gratis g parkeren, de par- irdruk in de omliggen- |~1 woonstraten afneemt. f ngparkeerders worden >r het systeem gedwon- H|i te betalen. meerderheid van de leden I i de gemeentelijke commis- financiën had gisteravond n enkele moeite met de in tering die het plan vergt. t het nieuwe inningssys- n op de terreinen aan de s ter Duinstraat en de loteèaham van Royenstraat wijze et je gemeente 265.600 gul den op tafel leggen. Mocht de proef mislukken dan kan de apparatuur aan de leverancier worden teruggegeven. In dat geval wordt 70 procent van het bedrag terugbetaald. Slechts P. Teunissen (PvdA) was „bedroefd" over dit, naar de mening van zijn fractie, uit milieu-oogpunt zeer slechte voorstel. „Door het eerste uur vrij te geven stimuleert u het autogebruik", zo hield hij wet houder P. Warmerdam (CDA) voor. Ook had Teunissen moeite met het idee dat de niet auto-bezitter meebetaalt aan dure investeringen aan par keerterreinen. „De gewone burger betaalt weer de reke ning", zo constateerde hij. Warmerdam rekende echter voor dat de apparatuur zich zelf terug verdient en er zelfs gerede kans is op winst. De aanleg van het nieuwe in ningssysteem door heel Noord- wijk zal 730.000 gulden kosten. De jaarlijkse lasten worden be cijferd op 143.000 gulden, waartegenover een meerop brengst aan parkeergelden staat van 152.000 gulden. Er kan dus volgens de wethouder van een rendabele investering worden gesproken. P. Barnhoorn van Noordwijks Belang sprak van een uitste kend voorstel dat door zijn partij van harte wordt onder steund. Toch zei hij bang te zijn dat de proef mislukt. „De mensen kunnen blijven uitwij ken naar andere terreinen en de straten in de woonwijken. Waarom kunnen we niet di rect alle terreinen in de kern aanpakken?", zo vroeg hij zich af. Een bepaalde voorzichtig heid inbouwen bij een derge lijke investering zei Warmer dam echter noodzakelijk te vinden. „Het kan ook best zo zijn dat al binnen een half jaar blijkt dat het systeem voldoet. Dan kan de benodigde appara tuur direct aangeschaft wor- orpsraad Lisserbroek vergadert j4^sn 5SERBROEK Het herinrichten en beplanten van de stuk- ijftrai1 dijk aan weerskante^ van de Lisserweg. Dat is een van de nsen van de milieugroep Lisserbroek die tijdens de jaarverga- ing van de Dorpsraad van Lisserbroek wordt besproken. De gadering heeft morgen plaats in het Dorpshuis De Meerkoet. ,oi lvang acht uur- rzets< lalve het herinrichten en beplanten van de dijk wil de mi- kieur igroep ook dat er parkeerplaatsen worden aangelegd in de ent; Imoesstraat. Deze straat moet ook worden heringericht. Ver- moeten woningen en de woonomgeving in de Narcissen- ,0( lat worden verbeterd. Ook moet er een onderzoek komen mo ir een verbetering van de verkeerssituatie in de Rietstraat, [t plaatsen van informatieborden en abri's bij de bushaltes en f verplaatsen van hinderlijke en voetgangersonvriendelijke :ej jfkeersborden op trottoirs, staat op het verlanglijstje van de eed Jieugroep. "(Hf groep presenteert morgenvanavond ook haar jaarverslag. -»oA^rjn vee} aan(jacht over de sluitingstijden van de Lisserbrug ...g opnieuw aan de orde werden gesteld door de milieugroep. ba3 #menteel wordt gedurende de ochtendspits, de middagspits en avondspits om het half uur bediend voor de recreatievaart, rder was het aanbrengen van gemeentelijke bordjes voor het 'geven van een fietsroute door Lisserbroek ter sprake. Regen spelbreker paardenmarkt De regen heeft de Valkenburgse paardenmarkt gis teren danig parten gespeeld. Toch stonden er bij de opening van de markt door burgemeester C. Sinke nog 86 paarden rond de Nederlands Her vormde Kerk. Dat aantal viel gezien de barre weersomstandigheden niet eens tegen en ook de publieke belangstelling was niet slecht. Bart Vos was met 42 paarden de grootste aanvoerder. Met 20 gulden aanvoerpremie voor ieder dier hield hij in ieder geval al een zakcentje over. De lampionop tocht met medewerking van de Jong-Flora Band uit Rijnsburg en Valkenburgs Harmonie en de show van Jong-Flora op het Dorpshuisplein brachten gis teravond veel Valkenburgers op de been. De vis wedstrijd, georganiseerd door Oranjevereniging Wilhelmina, werd gewonnen door J. Korpershoek. Hij ving een vis van 42 centimeter. Bij het hengelen voor de jeugd werd Andrè de Mooy met een vis van 27 centimeter winnaar. De prestatieloop werd een succes. Bij de jeugd volbrachten 100 lopers de drie kilometer en burgemeester C. Sinke schoot 50 vrouwen en mannen weg voor de zes kilometer. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (ADVERTENTIE) Beleef een spannende en gezellige avond in DELFT MET HET BEHENDIGHEIDSSPEL 24 OBSERVATIE ROULETTE CASINO CLUB de Veste biedt u de gelegenheid tot het nuttigen van een hapje en een drankje. Een casino met een bijzondere en plezierige atmosfeer. Legitimatie verplicht. Fiches v.a. 1.- Ca. 500 m. vanaf 't station. R NDUIT 'T GEZELLIGST. NOORDWIJK De Stichting Maaltijdendienst Bejaarden in Noord wijk is geschrokken van de kor ting die de gemeente wil toepassen op haar subsi dieverzoek voor 1990. In plaats van de gevraagde 19.000 gulden krijgt de stichting slechts 14.000 gulden en daarmee dreigt men, volgens secretaris M. van der Weijden in de fi nanciële problemen te ko- Uit het Ontwerp Welzijnsplan 1990 blijkt de gemeente de vervoerskosten van de maaltij dendienst lager in te schatten dan de dienst zelf begroot. Daarin wordt uitgegaan van de cijfers over 1988. Volgens Van der Weijden is die verge lijking met vorig jaar niet te recht. „Het aantal deelnemers wordt steeds groter en er zijn tegenwoordig ook zeer kort stondige bij. Dat betekent dat je voortdurend moet inspelen op veranderingen in de routes, dat er meer wagens moeten worden ingezet om de maaltij den tijdig bij de mensen te krijgen. Een warme maaltijd moet ook warm zijn als hij wordt afgeleverd". Van der Weyden heeft echter alle vertrouwen in de gemeen te en verwacht dat door over leg de moeilijkheden zullen kunnen worden opgelost. „Wij bestaan nu 21 jaar en onder vonden bij ons werk voortdu rend waardering van de ge meente. We hebben altijd vol doende geld gekregen om de exploitatiekosten te dekken". Stichting Maaktijdendienst echter nog niet schriftelijk ge reageerd op het nieuwe Ont werp Welzijnsplan. „Als men voor aanstaande vrijdag de subsidieaanvraag niet schrifte lijk onderbouwt is er geen mo gelijkheid meer het verzoek te honoreren", aldus Bouwman. Van der Weijden was echter niet op de hoogte avan een ui terste datum van reageren. „Bovendien speelden de va kanties van een aantal mensen ons parten. Onze voorzitter is nu weer terug, dus we zullen de brief zo snel mogelijk schrijven".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13