ËeidócScHmmt^ Ambitieus plan voor voormalig ziekenhuis Goed zicht STAD OMGEVING Thuisbibliotheken" niet zo ver weg Weer overlast door bliksem Ouderwetse gangenschool R IS DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 damiate ontwikkelt plan voor gebouwen Personeel van het Leidsch Dagblad wil zelfstandig blijven JSIDEN Het personeel /an het Leidsch Dagblad /vil dat het bedrijf zelf- itandig blijft. In een tele- jram aan directeur J. de fries van het Damiate- oncern dat de krant uit- [eeft zijn gisteren de plan- ien tot samenvoeging met iet Haarlems Dagblad af- rewezen. Het voltallige lersoneel vergaderde gis- eren met de onderne- (ningsraad en de bonden iver de voornemens van le directie. Jij het Leidsch Dagblad wer ken 200 mensen. Als gevolg van de samenvoeging zouden bij het Damiate-concern (740 personeelsleden) honderd ba nen door natuurlijk verloop verdwijnen. Het concept-be drijfsplan van de directie voorziet in sluiting van de drukkerij in Leiden, het sa menvoegen van redacties en het verplaatsen van een deel van de administratie naar Haarlem. „We vinden dat het plan geen enkele creativiteit bevat. Het is niet meer dan een simpel bezuinigingsplan. Volgens de directie is de winst in verhou ding tot de omzet te laag. Maar er is geen enkele poging ge daan om aan te geven hoe de inkomsten kunnen worden vergroot", vat ondernemings raad-voorzitter Henk van der Post de kritiek van het perso neel samen. De ondernemingsraad wil nu eventueel met hulp van ex terne deskundigen de plan nen laten doorrekenen. Daar naast wil men zelf alternatie ven aandragen. Van der Post bestrijdt dat het plan van de directie leidt tot kwaliteitsver betering: „Dat bereik je niet door het onvolwassen maken van de krant". Gebouw Het Damiate-concern blijkt in middels met een projectont wikkelaar te werken aan een bouwplan voor het complex van het Leidsch Dagblad op de hoek van de Witte Singel en het Noördeinde. „Het is duide lijk dat er wat moet gebeuren als de drukkerij wordt geslo ten. We kunnen het pand niet leeg laten verroesten", zegt D. Verver die bij Damiate belast is met het beheer van gebou wen. Bij de gemeente Leiden is bekend dat er plannen voor het terrein worden gemaakt. Volgens Verver zijn de plan nen nog heel vaag. „De ko mende drie jaar voltrekken zich grote veranderingen bij het Leidsch Dagblad. We zoe ken nu binnen het bestem mingsplan naar oplossingen waar iedereen tevreden mee kan zijn. De gemeente omdat ze dan van een „puist" in de stad af is, het Leidsch Dagblad dat daarmee een doelmatige huisvesting krijgt en Damiate als geheel doordat overbodige panden een goede bestemming krijgen". Met welke projectontwikke laar wordt gesproken zei Ver ver gisteren niet. Naar ver luidt zou bedrijfsmakelaardij Menno Smitsloo zich bezighou den met de plannen. Smitsloo wilde bevestigen noch ontken nen dat hij met Damiate in ge sprek is. Geld weg LEIDEN Een inslui per is de laatste tijd zeer actief in een kantoorge bouw aan de Stations weg. Vier werknemers zijn op verschillende dagen geld kwijtge raakt. Het geld is steeds gestolen uit portemon nees, die zaten in zak ken van jassen die in onafgesloten kamers la gen. Totaal is een geld bedrag van driehon derdvijftig gulden weg genomen. De diefstallen zijn gepleegd op 4, 6 en 8 september, aldus de Leidse politie. LEIDEN/STREEK Het onweer heeft de af gelopen nacht opnieuw voor overlast gezorgd, hoewel de schade over het algemeen kleiner was. In Leiden had de politie het opnieuw druk doordat een groot aantal alarminstallaties af ging. Ook waren er weer telefoonstoringen. In Katwijk was de overlast veel groter dan gis ternacht. Volgens de politie viel elektrische ap paratuur in heel de gemeente uit, gingen tien tallen inbraak- en brandalarmen af en begaf de straatverlichting aan de Hercules het. Dat ge beurde nadat de bliksem was ingeslagen in het dak van een woning in die straat. Een stuk be ton werd weggeslagen en elektrische bedrading smolt. Leidse vrouw lastig gevallen LEIDEN Een Leidse vrouw heeft gisteren bij de politie r gifte gedaan van a.-.randing. De vrouw zegt rond kwart voor drie in een schuurtje bij de kinderboerderij in de Merenwijk te zijn lastig gevallen door een onbekende man van ongeveer 35 jaar oud. De vrouw stond in het schuurtje te schuilen voor de re gen. WINKELS, APPARTEMENTEN EN STUDENTENHUISVESTING LEIDEN De Leidse projectontwikkelaar Eri ca Beheer heeft een ambtieus plan ingediend voor het voormalige Eli sabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht. De project ontwikkelaar wil een mix van winkels, appar tementen en studente neenheden in het ge bouw onderbrengen. Het plan vergt een investe ring van 25 miljoen gul den. met „onderbewinkeling" kampt. Hij wil dat zich een grootschalige detailhandel op de begane grond vestigt. „Zo iets als Marca, of Kien, win kels van duizend vierkante meter. Dat is bovendien goed voor de wijk. Dit soort win kels adverteert heel veel en dat trekt weer mensen", legt hij uit. Ook wil de projectontwikke laar een gedeelte van het ge bouw slopen. Dit om de tuin bloot te leggen aan de kant van de Middelstegracht en de Hooigracht. „Rondom komen ongeveer 100 appartementen. Aan de kant van de Middel stegracht komt een blok met een vijftigtal studenteneen heden". Swaak diende het plan in mei al in bij de gemeente Leiden, maar heeft nog geen reactie gehad. Eigen opvattingen Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) is nogal sceptisch over het plan: „Eri ca heeft zo zijn eigen opvat tingen. Het gebouw is van de Leidse universiteit. Boven dien heeft het gebouw een universitaire bestemming. Er moet eerst onderhandeld worden met de Stichting Stu dentenhuisvesting. Die heeft de hoogste prioriteit". De stichting wilde het ge bouw eerder kopen, maar kon de prijs van „enkele mil joenen" niet opbrengen. De universiteit heeft de verkoop van het gebouw voor ander half jaar stopgezet. „Er wordt nu gedacht over verlaging van de prijs, zodat er een op lossing komt voor studenten huisvesting", aldus Tesselaar. Om leegstand en eventueel kraken tegen te gaan, besloot de universiteit het pand tijde lijk door studenten te laten bewonen. Zo'n honderd stu denten zullen ongeveer een jaar in het gebouw worden gehuisvest. De buurtbewo ners hebben zich overigens altijd verzet tegen de komst van studenten, tijdelijk of de finitief. Zij vinden dat die komst teveel overlast met zich meebrengt. De nieuwbouw van het gemeentelijk pedolo gisch instituut De Brug krijgt de vorm van een „ouderwetse gangen- school in een moderne uitvoering". Dat bleek gisteravond bij de pre sentatie van de plan nen tijdens de verga dering van de commis sie onderwijs. „Daar door krijgt het com plex wel de organisa tie, maar niet de kilte van een ouderwetse school", aldus een van de architecten van Me- canoo, het bureau dat de schoolontworpen heeft. De nieuwbouw van het instituut dat nu is gevestigd aan de Bloemfonteinstraat, is daardoor prikkelarm. Dat was een van de vereisten. Het wordt gebouwd aan de Was- senaarseweg, achter de mytylschool. Het complex telt tien leslokalen, verdeeld over twee etages. Elk lokaal heeft een eigen toilet. Op de begane grond zijn in de kern van het gebouw de le- rarenkamer, een zaal en de handenarbei- druimte gepland. De zaal en de lerarenka- mer staan met elkaar in verbinding. Boven de ruimten in de kern is de gymzaal gepro jecteerd. Op beide ver diepingen komen ten slotte nog ruimten voor onderzoek en be handeling van de leer lingen die alle psychi sche problemen heb ben. Het complex wordt grotendeels wit. De noordgevel moet zwart worden, terwijl een an der gedeelte eveneens een contrasterende kleur moet krijgen. De nieuwbouw moet eind 1990 gereed zijn en zal ongeveer 3,5 miljoen gulden gaan kosten. Leiden neemt daarvan ongeveer acht ton voor haar rekening. De commissieleden en toekostige gebruikers lieten weten het een „erg leuk" gebouw te vinden. De tekening toont de school gezien vanaf de Wassenaar- seweg. Leidse Sogeschool wil :onfessioneel onderwijs waarborgen ■EIDEN De Leidse Hoge- ichool wenst het confessionele loger beroepsonderwijs (HBO) /oor de regio Zuid-Holland te waarborgen. Dat moet gebeu- en in goede harmonie met het ipenbaar HBO-onder.wijs in Den Haag en het algemeen bij- tonder onderwijs in Rotter dam. De Leidse Hogeschool noet een gelijkwaardig zijn an de Haagse en Roterdamse [BO-instellingen. Dat zei A.J. Ouwerkerk, voor zitter van het college van be- ituur van de Leidse Hoge school, vanmiddag bij de ope ning van het studiejaar 1989- 1990. Het inter-confessionele HBO-instituut zal daartoe de uitnodigende houding naar het esterende confessionele HBO in Zuid-Holland voortzetten. Doel is een zo breed mogelijk scala van opleidingen te ver zorgen op protestants-christe- ijke en rooms-katholieke jrondslag. )uwerkerk vindt het in dat icht onaanvaardbaar dat on derwijsminister Deetman in de lector gezondheidszorg van de chool de opleiding logopedie _nen de docentenopleiding wil beëindigen. De hogeschool heeft daarover een procedure aangespannen bij de Raad van State. Binnenkort is daarvan ien uitspraak te verwachten. Ouwerkerk vindt het ongepast dat de minister slechts bereid over compensatie van de af bouwen opleidingen te pra- >n als de hogeschool het aroep intrekt. Hij liet weten Edat de school niet piekert over intrekking van het beroep. De voorzitter van het be- stuurscollege meldde dat het {hoger laboratoriumonderwijs fan de hogeschool zich wil •fileren op het gebied van medische biologie. Er is bij _-!t ministerie van onderwijs ||en wetenschappen bekostiging yJBevraagd voor een opleiding "•technologie. In de voor- ande jaren heeft de labora- iumtak van de school al innis opgebouwd voor de itwikkeling en uitvoering j van post-HBO cursussen. *In het kader van de fusie in 1990 van de hogeschool en de katholieke pedagogische hoge school West Nederland kon digde Ouwerkerk aan dat na druk wordt gelegd op bewa- N king en bevordering van de kwaliteit van het onderwijs. Er komen scholingsplannen Voor het personeel en er gat aandacht besteed worden aan het gebruik van de computer to het onderwijs. LEIDSE BIBLIOTHEEK 80 JAAR !>T> LEIDEN De directeur van de Openbare Biblio theek Leiden, E. van Sprundel, ziet het „thuis bibliotheken" al aanko men: „Straks kunnen mensen thuis op hun PC de catalogus van de bi bliotheek „doorbladeren" en boeken reserveren. Toch roept de techniek naast veel mogelijkheden ook veel vragen op. Want hoe ver moet je gaan? Er is al een bibliotheek die ruimte vrij heeft gemaakt voor de Wehkamp-catalo- gus. Mensen kunnen be stellen via een beeld scherm in de bibliotheek". De bibliotheek staat aan de vooravond van de au tomatisering, maar viert eerst haar 80-jarig jubile um. En wel in de week van 18 tot en met 23 sep tember. De taak van de bibliotheek is volgens Van Sprundel nauwe lijks veranderd in de afgelo pen tachtig jaar. „We waren er toen om te zorgen dat iedereen kon lezen en dat zijn we nu nog. Je moet er voor iedereen zijn, ongeacht kleur, gods dienst of sekse. Iedereen moet het gebouw in en uit kunnen lopen. Alleen de techniek is verbeterd". De automatisering biedt tal van nieuwe mogelijkheden. „Je kunt binnenkort zien wat er in de andere filialen aanwe zig is en je kunt mensen door verwijzen. Het voeren van een administratie is ook nu pas mogelijk. Bovendien voorkomt dat weer diefstal. Je kunt in één oogopslag zien wat de mensen thuis hebben. Dat staat in een seconde op het scherm. Ook js het kapitaal wat we aan boeken in huis hebben nu bekend, maar dat verklap ik niet. Dan kriig ik ruzie met de gemeente", lacht hij. Sprinterservice De 5000 bezoekers die de cen trale aan de Nieuwstraat per week aandoen, bieden interes sante mogelijkheden voor al lerlei instellingen. „Er liggen nu al allerlei folders over va catures, beroepen en opleidin gen. Maar je zou ook informa tie over reizen, landen, ge zondheid, verkeer en cultuur op computer aan kunnen bie den". De directeur heeft al contacten hierover met diver se Leidse instellingen. Scholen Jubileum activiteiten op een rij: Donderdag 21 september: Schrijversavond met Liesbeth den Uyl in de centrale aan de Nieuwstraat (20.00-22.00 uur). Toegang gratis. Donderdag 21 tot en met zaterdag 23 september: Manifestatie van Boom tot boek in de Pieterskerk (11.00-17.00 uur). Toegang gratis. Vrijdag 22 september: Onthulling van de Beetsbank bij de Burcht (15.45 uur). Feestavond Lezers of Lasers in de Pieters kerk (20.30-23.30 uur). Toegang f 12,50. Diverse activiteiten in de wijkbibliotheken. Directeur E. van Sprundel op de binnenplaats van de bibliotheekcentrale. en verzorgingshuizen kunnen later een verbinding krijgen met de bibliotheek. En dan volgt het „thuisbibliotheken". Volgens Van Sprundel duurt het allemaal niet meer zo lang, „hoogstens een paar jaar". In de Manifestatie Van Boom tot boek van donderdag 21 september tot en met zaterdag 23 september in de Pieters kerk wordt al een voorbeeld van deze toekomstmuziek ge geven. Er zijn on-line verbin dingen met databestanden met toeristische gegevens, met col lecties van andere bibliothe ken en met parlementaire in formatie. Beeldend kunste naars laten zien hoe het medi um papier gebruikt kan wor den in de expositie Papier, over papier en kunst. Kunste naars van de grafische werk plaats De Bange Duivel de monstreren enkele druktech nieken. „Ter plekke wordt de jubileumprent gedrukt, die eveneens ter plekke te koop is", voegt Van Sprundel toe. Voor echte „leesfreaks" komt de bibliotheek in oktober met een „sprinterservice". „In sa menwerking met drie Leidse boekhandels worden actuele boeken meteen uitgeleend. Liefst in dezelfde week dat het boek in de winkel is aangeko men". Er zijn wel wat voor waarden aan verbonden, zoals een apart tarief en het boek na vier dagen weer terug bren gen, maar dat zal de echte lief hebbers er niet van weerhou den. Liefhebbers van oude boeken kunnen daarentegen zaterdag 23 september terecht in de Pieterskerk. Van 11.00 tot 17.00 uur worden prenten, boeken, ansichtkaarten en tijdschriften aangeboden op de boekenmarkt. Talkshow Degenen die niet alleen willen lezen, maar ook wel eens ken nis willen maken met de schrijvers kunnnen donderdag 21 september genieten van een schrijversavond met Liesbeth den Uyl. De bijeenkomst staat in het teken van de manifesta- FOTO: WIM VAN NOORT tie Leiden, stad van vluchte lingen. In de bibliotheek aan de Nieuwstraat worden voor drachten gehouden uit eigen werk, gevolgd door een ronde tafelgesprek. De gesprekken worden nog eens dunnetjes over gedaan op de feestavond Lezers of Lasers vrijdag 22 september in de Pieterskerk. Een talkshow in het groot met politici, schrij vers, publicisten en lezers. Er Wordt gepraat, hoe kan het ook anders, over lezen en de concurrentie van de moderne media en andere vormen van vrijetijdsbesteding. Nico Scheepmaker verzorgt de pre sentatie. Andere kopstukken zijn onder meer: Marcus Bak ker, Maijan Berk, Renate Dor- restein, Aad Nuis, Hobbe Fa- ber en Hans Dorrestijn. Kaar ten a 12,50 zijn verkrijgbaar bij alle vestigingen van de bi bliotheek Leiden, de openbare bibliotheek in Oegstgeest en de Leidse VVV. KARIN SWIERS Plannen Spilsteeg vertraagd LEIDEN T. Haazer, eige naar van een pand dat wordt omringd door de Spilsteeg, de Wielmakersteeg, de Kraaier- straat en de Hoge woerd, wil zijn eigendom niet aan de ge meente verkopen. Dat bleek gisteren tijdens een vergade ring van de werkgroep Hoge- woerd. Haazer zegt niet op de juiste wijze door de gemeente te zijn benaderd en weigert alle medewerking. De ge meente wil het pand graag ko pen, om de binnenplaats tus sen genoemde straten op te kunnen knappen. De gemeente heeft enkele pakhuisjes in de Spilsteeg aan gekocht om deze om te bou wen tot woningen. Bij het ma ken van het bouwplan bleek het zeer bouwvallige pandje op het binnenterrein lelijk in de weg te staan. De gemeente probeerde het vervolgens aan te kopen met als doel het uit eindelijk te slopen of er berg ruimte voor de nieuwe bewo ners van te maken. Haazer kocht het pand twee jaar gele den als belegging. Zijn plan was het pand grondig verbou wen, maar tegen een eventue le verkoop aan de gemeente had hij geen bezwaar. De ge meente liet volgens Haazer echter te lang op zich wachten en hij begon met opknappen. Voor dit opknappen werd een bou w vergun nning verlangd, maar die werd door de ge meente geweigerd op grond van het geldende bestem mingsplan. „Ik had er intussen wel al voor 60.000 aan vertim merd", aldus Haazer. Inbraak bij slopersbedrijf VALKENBURG Dieven hebben in de nacht van dins dag op woensdag toegeslagen bij een autosloopbedrijf aan de Voorschoterweg in Valken burg. Er werd een ruit ingesla gen, waarna autobanden, ge reedschap en portofoons wer den meegenomen. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók g gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. -i -I -I I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daama wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24.24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig-naar 1 I I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. ^JNZ j CcicLcSouoont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11