DDR eist dat Hongarije de grenzen sluit Bewoners Medellin laten zich wegjagen door cocaïnemaffia Blanke Swapo-leider in Windhoek vermoord Drugsbazen dreigen stad op te blazen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Bush spreekt Jeltsin via de achterdeur WASHINGTON De Apaerikaanse pre sident George Bush heeft gisteren een korte ontmoeting gehad me\ Sovjet-parle mentslid Boris Jeltsin. Dé^ ontmoeting duurde slechts een kwartier en vond plaats in het kantoor van Bush' nationale- veiligheidsadviseur, Brent Scowcroft. Jeltsin, voor wie de hervormingen in de Sovjetunie onder president Gorbatsjov niet snel genoeg gaan, had in het Witte Huis een afspraak met de veiligheidsadvi seur. Bush „viel binnen" bij die ontmoe ting, en sprak ongeveer een kwartier met Jeltsin. Bush wilde, aldus Fitzwater, geen officiële ontmoeting in zijn werkkamer op het Witte Huis om niet de indruk te wek ken dat Washington een „platform" biedt aan Gorbatsjovs critici. Vlagverbranding in VS strafbaar WASHINGTON Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met een overweldigende meerderheid een wet aangenomen, die schending van de nationale vlag strafbaar stelt. Eenieder die „willens en wetens de vlag van de Verenigde Staten schendt, ver minkt, verbrandt of vertrapt" kan een jaar gevangenisstraf krijgen. Hiermee lijkt een emotionele dis cussie af te koelen, die ontstond na dat het Hooggerechtshof in juni be paalde dat vlagverbranding niet strafbaar is. Het zou namelijk om een uiting van meningsvrijheid gaan, zoals vastgesteld in artikel 1 van de Amerikaanse grondwet. Ovatie De Poolse premier Mazowiecki neemt dankbaar het applaus in ontvangst dat hem ten deel viel, nadat het Poolse parle ment gisteren zijn regerings ploeg had aanvaard: de eerste overwegend niet-communisti- sche regering van na de oor log. Na de stemming stonden de afgevaardigden, inclusief communisten, als één man op om de katholieke premier een ovatie te geven. Premier Mazo wiecki die tijdens het voor lezen van zijn regeringsverkla ring enige tijd onwel was kondigde grote veranderingen aan in alle delen van de Poolse maatschappij. Ook zal de cata strofale milieuvervuiling wor den aangepakt. foto: afp Geen gevaar actieve Etna CATANIA De vul- kaan de Etna op Sicilië is weer tot leven gekomen. Maar volgens de autori teiten bestaat er geen on middellijk gevaar voor de woongebieden op de hellingen van de vul kaan. Nadat het afgelo pen weekeinde al krach tig onderaards gerommel was gehoord, spuwt de vulkaan nu lava en rook. De lavastroom blijft ech ter op ongeveer 2.600 meter hoogte steken, ruim boven de eerste ne derzettingen. Boze rechter snoert verdachte de mond JACKSONVILLE Een kinderrechter in de Ameri kaanse staat Florida heeft een 14-jarige verdachte let terlijk het zwijgen opgelegd, omdat deze hem tijdens een eerdere zitting had uitge vloekt. Op de volgende zit ting verscheen de jeugdige delinquent daarom niet al leen met geboeide handen en voeten, maar ook met een doek om de mond. Zo kon rechter Robert Foster de jon gen zonder verdere tegen spraak veroordelen tot een verblijf op de tuchtschool. De tiener had er al dertien ver oordelingen op zitten. Tumult over Mounties met tulband TORONTO Een officiëel voorstel om sikhs in de gelederen van de Canadese bereden politie toe te staan hun breedge rande Stetsonhoed in te ruilen voor een Indische tulband, heeft voor flink wat tu mult gezorgd onder traditionalisten in Canada. Het voorstel is afkomstig van Norman Inkster, de commissaris van de Koninklijke Canadese Bereden Politie (RCMP), in de volksmond ook wel Moun ties geheten. Hij vroeg de minister van justitie het dragen van tulbanden toe te staan. Maar ironisch genoeg is geen van de tien sikh-Mounties in het korps tot nu toe op zijn strepen gaan staan om het hoofddeksel ook daadwerkelijk te mogen dragen, hoewel hun geloof dat eigenlijk voorschrijft. BERLIJN/PASSAU Oost-Duitsland heeft op hoge toon van Hongarije geëist, dat het land direct zijn grenzen sluit voor 5 Oostduitsers die naar het Westen willen. In een of ficiële nota wordt Honga rije beschuldigd van „schending van wettige verdragen" en „schending van de fundamentele be langen van de DDR". De Oostduitse woede volgt op ongehinderde vertrek van meer dan tienduizend DDR-burgers, via Honga rije en Oostenrijk, naar West-Duitsland. Ook gisteren vielen de media in de DDR nijdig uit naar Hongarije en de Bondsrepu bliek. „Dollars verdwijnen in de zakken van hervormers die vrienden van de kapitalisten zijn", aldus het blad van de Oostduitse communistische jeugd, Junge Welt, doelend op de Hongaarse autoriteiten. De Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Gyula Horn wijst dè aanvallen van de hand. De beschuldiging dat Hongarije zou worden betaald door Bonn noemde hij „te laag voor commentaar". Hij zei dat het doorgaans de DDR is, die Seld krijgt van Bonn om men sen te laten emigreren. Behalve Oost-Duitsland heb- ben ook Roemenië en Tjeehos- lowakije West-Duitsland ervan OOSTDUITSERS VERLATEN AMBASSADE BRD IN PRAAG PRAAG De circa 230 Oostduitsers die al vijf maanden verblij ven in de Westduitse ambassade in Praag, hebben gisteren hun eis naar het Westen te kunnen oversteken laten vallen. Zij verlieten de missie nadat hen was beloofd dat zij officiële steun zouden ont vangen om de DDR legaal te verlaten. Ongeveer 170 Oostduitsers bevinden zich nog in de ambassade en moeten het besluit het ge bouw te verlaten nog nemen. Zij hebben weinig vertrouwen in de beloftes dat zij geen moeilijkheden krijgen bij thuiskomst en mo gelijk alsnog naar het Westen kunnen vertrekken. beschuldigd Oostduitsers naar het Westen te lokken. Maar ten aanzien van hun bondge noot Hongarije zijn ze voor zichtig in het uiten van kri tiek. Roemenië heeft zelf im mers een vluchtelingenpro bleem met Hongarije, waar heen de afgelopen twee jaar zo'n dertigduizend Hongaarse Roemenen zijn gevlucht. Moskou beschuldigde Buda pest ervan een „zeer ongebrui kelijke stap" te hebben geno men door de Oostduitsers in de gelegenheid te stellen te vluchten. Het Kremlin ont kende echter dat het gisteren begonnen^ bezoek van Jegor Ligatsjov aan Oost-Berlijn ver band houdt met de vluchtelin- gencrisis. Maar volgens diplo maten is het opvallend dat het meest conservatieve lid van het politburo is gekozen om een bezoek te brengen aan de DDR. Officieel is Ligatsjov voor vier dagen in Oost-Berlijn om te praten over landbouw. In het politburo is hij met deze sector belast, sinds hij een jaar gele den werd weggepromoveerd als hoofd van de afdeling ideo logie. Volgens een diplomaat is het evenwel duidelijk dat Mos kou morele steun wilde geven aan zijn belangrijke bondge noot. „Het moment van het bezoek zal wel toeval zijn, maar de keuze van de gezant is dat zeker niet", aldus een di plomaat. Overvol Intussen is de stroom vluchte lingen die bij Passau de Oos- tenrijks-Westduitse grens oversteekt sterk afgenomen. De afgelopen dagen zijn in to taal meer dan tienduizend DDR-burgers naar het Westen gekomen. Het is niet duidelijk hoevelen zich de komende da gen nog als vluchteling zullen aanmelden. De schatingen lo pen tot enkele duizenden. Het Westduitse ministerie van so ciale zaken schat dat het aan tal vluchtelingen over enkele dagen de 15.000 zal bereiken. In de opvangkanpen in de bondsrepubliek tonen de vluchtelingen elke dag op nieuw hun verbazing over de ontvangst. „Ik ben sprakeloos over de warmte en de vrien delijkheid hier", aldus een jon ge vrouw. Intussen zitten de beschikbare onderkomens van het Rode Kruis vol. Vakbonden, kerken en andere instellingen is ge vraagd tijdelijk onderdak te bieden aan hun inmid dels landgenoten, die na enige dagen over de gehele bondsrepubliek zullen worden verspreid. Een ander deel van de vluch telingen is inmiddels met ei gen auto of speciale treinen naar familie of vrienden ge reisd, meestal in de bondsre publiek maar in enkele geval len ook in Nederland. Als het aan de Westduitse mi nister van verkeer Friedrich Zimmerman ligt, zullen de Oostduitse wagens waarmee de vluchtelingen naar de BRD zijn gekomen, voorlopig mo gen blijven rijden. De voertui gen voldoen totaal niet aan de Westduitse wetgeving over schone uitlaatgassen. Volgens Zimmerman is het echter een „gebod van menselijkheid en saamhorigheid" om nu een uitzondering te maken, ook al zijn deze auto's „geen weldaad voor het milieu". Verbazing bij de Oostduitse vluchtelingen over het enorme aanbod in de winkels. In Passau likken deze jongen en zijn moeder de lippen af bij het zien van de vele taarten. foto: ap Nederlandse DREIGENDE SFEER IN STAD VAN DE EEUWIGE LENTE MEDELLIN De inter nationale luchthaven José Maria Córdova is niet al leen de grootste in Colom bia, maar „de beste van heel Zuid-Amerika". Dit super-de-luxe, supermo derne vliegveld dient de grootste, de mooiste, de bedrijvigste en de meest vooruitstrevende stad ter wereld: Medellin. We zullen het de plaatselijke opscheppers vergeven, ook al is het onderwerp van hun trots een stad die het hoofdkwartier is van 's werelds machtigste co- caïne-kartel. De bewoners uit deze streek, „paisa's" genoemd, staan erom bekend dat ze bijna uitsluitend in superlatieven kunnen praten en over een on eindige hoeveelheid zelfver trouwen beschikken. Ze laten zich zelfs niet uit het Veld slaan door het feit dat het mid delpunt van het universum, dat Medellin naar hun idee is, wereldwijd een slechte naam heeft gekregen en dat de inwo ners van de stad beven van de angst in afwachting van de „totale oorlog", waarmee de kartels dreigen. De „paisa's" stammen af van een volk van robuuste pio niers. Dat was ook noodzake lijk in zo'n onherbergzaam ge bied. De streek werd in de ze ventiende eeuw gekoloniseerd door een wat late golf immi granten (Basken en „Cristianos nuevos", oftewel bekeerde .Spaanse joden), die een stil plekje zochten en dat vonden WINDHOEK In Nami bia is gisteren Anton Lu- bowski vermoord, de eni ge blanke die een leiding gevende functie bekleed de in de bevrijdingsbewe ging Swapo. Volgens de politie werd Lubowski voor zijn huis in het hoofd geschoten. De dader is ontkomen, maar wordt gezocht in de hoek van blanke extremisten. De 37-jarige Lubowski was lid van het dagelijks bestuur in het barre binnenland. Hun komst viel samen met een „gold rush", waardoor Antio- quia de belangrijkste vind plaats van goud werd in het Spaanse rijk. Vermoord Anders dan eerdere kolonisa toren vermengden de voor ouders van de paisa's zich niet met de autochtone bevolking er woonden van oudsher weinig indianen in dit deel van Colombia en bovendien waren de meesten van hen vermoord of verdreven. Ze bleven een afzonderlijke gemeenschap, trouwden onder elkaar en stichtten omvangrijke gezin nen. Twintig kinderen per ge zin was tot voor kort geen uit zondering. Op die manier wis ten ze de zuiverheid van hun ras te bewaren en daar zijn ze dan ook immens trots op (over dreven trots, zeggen Colombia- nen uit andere gebieden, die hen racisten noemen). Hun vruchtbaarheid werd vaak toegeschreven aan hun katholieke geloof, maar histo rici hebben meer praktische motieven ontdekt: hoe meer kinderen, hoe meer handen om de rivierbeddingen af te speuren naar goud. Tegelijkertijd wierpen anderen zich weer op om voedsel en andere waar te verhandelen tegen het ruwe goud. Het ging er altijd keihard aan toe. En zo ontplooiden de paisa's zich als een volk van formidabele zwoegers en sluwe handelaars. Plaatselijke academici hebben een neiging tot zelfanalyse die grenst aan eigenlof. „De paisa van de Swapo, de Namibi- sche onafhankelijkheidsbe weging die 23 jaar strijd heeft geleverd tegen- Zuid- afrika. Lubowski was vroe ger een officier in het Zuida- frikaanse leger. In 1984 trad hij toe tot de politieke vleu gel van de SWAPO. Ofschoon hij in Windhoek gestationeerd was, vertegen woordigde Lubowski als ad vocaat vele tegenstanders van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek bij processen in Zuidafrika. Lubowski werd getipt als toekomstig minis- is arbeidzaam, pienter, prag matisch, een snel denker en, bovenal, een aanpakker" ver telt een hoogleraar. „Hij beoor deelt anderen naar hun porte monnee en is een groot bewon deraar van succes. Succes bete kent naar zijn idee het talent om nog meer geld te verdie nen". Een student stelt: „Als ondernemer is de paisa een avonturier, een dromer, ie mand die bereid is enorme risi co's te nemen. In dat opzicht is hij zelfs heroïsch: hij is in staat om zijn hele fortuin te verspe len, en dan gewoon weer op nieuw te beginnen. Wat hem motiveert is zijn werk; dat be schouwt hij als een deugd. Je kunt je geen betere vriend voorstellen dan een paisa, maar wees op je hoede als je zaken met hem doet, want op lichterij is- hem niet vreemd". Medellin is een opmerkelijke stad. Het is de op één na groot ste stad van Colombia en een industrieel centrum dat een ui terst belangrijke bijdrage le vert aan de economie van het land. Daarnaast is het fantas tisch mooi. De textielfabrieken worden omgeven door met koffieplanten en orchideeën begroeide heuvels. De bewo ners noemen het „de stad waar het eeuwig lente is" (hoewel het met een gemiddelde tem peratuur van 23 graden Celsius eerder een warme nazomer ge noemd kan worden). In deze ondernemende samenleving bestaat haast geen maatschap pelijk onderscheid: bazen en arbeiders spreken elkaar aan met het informele „tu" of „vos". Iets wat ondenkbaar is ter van justitie, wanneer Nambia volgend jaar zijn on afhankelijkheid krijgt in het kader van een vredesplan onder toezicht van de Vere nigde Naties. Algemeen wordt verwacht dat de Swapo een grote zege zal behalen bij de verkiezin gen in november. De moord aanslag werd gepleegd twee dagen voor de terugkeer naar Namibia van Sam Nujo- ma, de voorzitter van de Swapo, die al dertig jaar in ballingschap leeft. in Bogotó, waar alleen het vor melijke „usted" wordt ge bruikt. Voor een directeur in Medellin is het niets bijzonders om z'n kantoortje uit te lopen, z'n jasje uit te gooien, z'n mou wen op te rollen en een handje te helpen met een vastgelopen machine. Een prachtig voorbeeld hier van is een foto die enkele jaren geleden werd gepubliceerd door het Amerikaanse agent schap voor drugsbestrijding. Getoond wordt het inladen van zakken cocaïne in een vrachtvliegtuig op een vlieg veld in Nicaragua en daarbij is te zien hoe Pablo Escobar Ga- viria, de_,.peetvader" van het Medellin kartel, zelf de zakken in het ruim hijst. De dreigende sfeer die er op het moment heerst, heeft al vele paisa's verdreven. Welge stelde en bourgois families hebben de stad al in grote drommen verlaten en zijn neergestreken langs de vredige Caribische kust, met name in de prachtige Spaanse koloniale stad Cartagena. Over de dreigementen van de kartels een „totale oorlog" te zullen ontketenen, zegt een plaatselijke zakenman: „Ik heb Don Pablo nooit zo gemogen, maar ik heb hem toch altijd voor een intelligent man ver sleten. Nu ziet het er naar uit dat hij en die andere gangsters alle verhpudingen, verstande lijkheid en logica uit het oog hebben verloren. Ik vrees het ergste voor mijn stad en mijn land". GEOFFREY MATTHEWS (c) The Times, Londen „Dodenmars" van gevangenen in Burma BANGKOK Het leger van Burma heeft vijfhonderd poli tieke gevangenen gedwongen tot het maken van „een do denmars" in de jungle in het noorden van Burma, zo is van bronnen in Burma vernomen. De meeste van de gevangenen zijn studenten. Dagelijks zou den er gevangenen overlijden aan de ontberingen en de mis handelingen. Een woordvoer der van de Burmaanse militai re regering ontkende het be richt. Een Westerse diplomaat zei echter: „De politieke ge vangenen zijn aangesteld als dragers voor het leger in het noorden. Ze krijgen amper iets te eten, moeten blootvoets lo pen en worden misbruikt en gepest". Op 18 september vorig jaar grepen de militairen in Burma de macht en maakten met bruut geweld abrupt een einde aan de democratiserings beweging. psychiaters niet welkom op Leros QN469 Geen wonder, dat de torpedo van de onderzeeboot de ..Coba" heeft gemist, want niet voor niets bevindt Rob zich aan boord. Toen de „Coba" in 't zicht kwam, heeft Heinrich hem toe geschreeuwd de bakboordtorpedo te lanceren. Ja, van die din gen heeft Rob weinig verstand en om nu zo'n torpedo even on klaar te maken... dat is niet zo gemakkelijk. Maar hij doet alsof I .v hij druk in de weer is en hij haalt maar een paar handels over. Het gevolg is echter dat de boot langzamer gaat lopen en nu komt Heinrich woedend naar hem toe. „Schiet toch op!" snauwt hij hem toe, „waarom doe je ook zo stom?" Dan gaat hij zelf naar de afvuurinrichting en wil de torpedo lanceren, maar op dat ogenblik grijpt Rob een zware sleutel en springt toe. ATHENE Op het Griekse eiland Leros leven zo'n vijf tienhonderd psychiatrische pa tiënten en zwakbegaafden on der mensonterende omstandig heden. Het eiland is een soort opbergplaats geworden voor mensen waar de Griekse sa menleving geen raad meer mee weet. Het is daardoor langzaam maar zeker een soort concentratiekamp geworden. Nederlandse psychiaters en verpleegkundigen zouden er graag hulp verlenen, maar ze krijgen daarvoor geen toestem ming van de Griekse overheid. „De mensen hebben geen en kel doel in heun leven, ze heb ben geen enkele identiteit. Dat is hier in Nederland gewoon onmogelijk", zegt directeur H. Dalewijk van het psychiatrisch centrum Zon en Schild in Amersfoort. Dalewijk probeert samen met collega's in Neder land een hulpprogramma op te zetten. Hij heeft met collega- directeur A. Vrijlandt van het psychiatrisch centrum Vijver- land in Maastricht een bezoek aan het centrum op Leros ge bracht. „Verschillende patiën ten zitten of liggen in hun ei gen uitwerpselen op stinkende matrassen en in kale ruimten, achter dikke tralies. Velen zouden in een veel vrijere om geving kunnen worden ge plaatst. Wat de patiënten op Leros ontberen is elke vorm van therapie die normaliter wonderen verricht". De psy chiatrische instellingen in Ne derland willen zo snel mogelijk een begin maken met het gere geld sturen van hulpteams, die uit zes mensen zouden moeten bestaan. De kosten daarvan, zo'n 50.000 gulden per jaar, zouden voor rekening moeten komen van de EG, waarvan ook Griekenland lid is. De Amerikaanse kustwacht vaart bij de Bahama's één van de speedboten klem die betrokken waren bij een grootscheepse cocaïnesmokkel. foto: ap MEDELLIN. Het Colombi aanse drugskartel onder lei ding van Pablo Escobar dreigt het komend weekeinde het centrum van Meddelin geheel te verwoesten met bommen. Diverse banken en bedrijven nemen het dreigement zo- se rieus, dat ze al'bezig zijn hun medewerkers te evacueren naar de hoofdstad Bogota. Medellin, een stad van twee miljoen inwoners en het hoofdkwartier van de Colom biaanse drugsbaronnen, is in middels al veranderd in een waar slagveld. De stad wordt voortdurend geteisterd door gewelddadige aanslagen, sinds de Colombiaanse regering drie weken geleden is begonnen met de grootscheepse 'oorlog' tegen de drugsmaffia. Vandaag begon in de VS het proces tegen vijf Amerikanen die ervan worden verdacht dat zij hebben gewerkt voor de in 1988 in de VS veroordeelde Colombiaanse drugsbaron Car los Lehder Rivas, die geldt als de oprichter van het beruchte Medellin-kartel. Volgens de aanklacht heeft het vijftal vanaf 1974 koeriersdiensten yerricht voor Lehder en ande re Colombiaanse cocaïnebazen. Lehder werd in 1987 door Co lombia naar de VS uitgewezen, waar hij werd vroordeeld tot levenslang. De Amerikaanse drugbestrij dingsdienst (DEA) heeft in middels liefst 22.000 mensen en bedrijven geïdentificeerd die banden onderhouden met de Colombiaanse drugskartels van Medellin en Cali. Zeer op merkelijk was het dossier van Pablo Escobar, één van de lei ders van het Medellin-kartel. Escobar wordt genoemd in 619 dossiers onder 77 verschillende schuilnamen, en onderhoudt banden met 175 naaste mede werkers. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren op de Baha ma's en in Miami meer dan een ton cocaïne in beslag ge nomen en zeventien personen gearresteerd. Het is de grootste drugsvangst sinds president George Bush afgelopen week zijn anti-drugsprogramma be kendmaakte. Die 'oorlog' te gen drugs zou de VS de ko mende vijf jaar opverigens wel eens 50 miljard dollar kunnen gaan kosten. Dit kreeg het Amerikaanse Congres gisteren te horen van William Bennett, die verantwoordelijk is voor het federale drugsbeleid. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5