feidócSomcwt Noodweer bezorgt Leidse politie handenvol werk STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leidse Uitdag niet meer weg te denken Vervoersbond wil opnieuw gesprek over ^borrelbus' Slimme EHBO-kit WOENSDAG 13.SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 andacht voor straatbeeld Leids Jaarboekje 1989 IDEN Het Leids Jaarboekje 1989 is uit. Het „eerste exeyi- ar" van het eenentachtigste deel van de reeks, uitgegeven r de Vereniging Oud Leiden, is vanmiddag door Oud Lei- -voorzitter prof.mr.H.W.van Soest traditiegetrouw ten stad- ze aan burgemeester C.J. Goekoop aangeboden. Leids Jaarboekje, telkens goed voor een rijk geschakeerde zameling van artikelen op het gebied van geschiedenis en Iheidkunde in Leiden en omstreken, vertoont ditmaal items „Leidse brouwers rond 1500" en een verhaal over de wilde dng bij de meelafbriek in 1947. monumentenrubriek bevat „Veranderingen in het stadsbeeld 1988". Nieuw straatmeubilair deed zijn intrede: mupi's, abri's murano's, voorzien van kleurige reclame. Het Jaarboekje ft daar een open, zij het ook een kritisch, oog voor. De Jaar- kje-redactie vraagt ook aandacht voor de Leidse Historische ;ks, opgezet door Oud Leiden en uitgeverij Matrijs. Tot nu toe drie delen verschenen en de bedoeling is regelmatig delen te duceren. Man beschoten door student LEIDEN De politie heeft gisteravond rond tien voor elf een 24-jarige Leidse student aangehouden. Aanleiding daarvan was de beschieting van een bewoner van de Morsweg, die op de Brandts Buyskade zijn hond uitliet. De man, die niet geraakt werd, wist de politie de kamer aan te wijzen van waaruit de schoten gelost werden. De student deed vervolgens op aanbellen van de politie niet open. Na het open breken van de deur werd de man aangehouden. Bij een eerste huiszoeking kwam het wa pen niet boven water. De student wordt poging tot zware mis handeling ten laste gelegd. Hij is vandaag gehoord. Jongen mishandeld LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is gisteravond vlak voor elf uur aangehouden. De man had in een koffieshop aan de Jan Vossensteeg ruzie gekregen met een 16-jarige jongen uit Leimui- den. De Leidenaar sleepte de jongen daarbij aan zijn haren naar buiten en begon hem vervolgens te schoppen en te slaan. De oorzaak van de ruzie is onbekend. Telefoon- storing Leidse Courant LEIDEN Het kantoor van de Leidse Courant is vandaag geruime tijd telefonisch onbereikbaar ge weest. Als gevolg van het onweer van gisternacht was er een sto ring in de inter ne telefooncen trale. Meer be drijven in Leiden en omgeving kampten met dit ongemak. Inbraak in school KATWIJK Bij een inbraak in een middelbare school aan de Prins Frederikdreef in Katwijk zijn gisternacht een computer met kleurenmonitor en een bak diskettes gestolen. De dieven klommen via het dak naar de bin nenplaats van de school. Ze vernielden een ruit om bin nen te komen. De computer en de monitor werden later op de Boerslaan teruggevonden. De bak met diskettes is nog steeds Autokraker aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 24-jarige Alphenaar is gistermiddag aangehouden voor het stelen van een auto radio op de expeditieplaats aan de Van Boetselaerstraat bij winkelcentrum Aarhof. Een 49-jarige Woubrugse win kelier betrapte twee mannen terwijl zij zijn auto openbra ken. Ze sloegen de ruit in en gristen de autoradio weg. Het betrapte duo sloeg onmiddellijk op de vlucht. De win kelier zette de achtervolging in en wist een van hen te overmeesteren op de hoek van de Toussaintkade. De aan gehouden Alphenaar had de autoradio nog in zijn bezit. De ander wist te ontkomen. Belangencommissie: te veel minderheden in Noorderkwartier LEIDEN De Belangencommissie Eendracht 6-8 die actief is in het Noorderkwartier vindt dat te veel huizen in de wijk worden toegewezen aan ethnische minderheden. In een brief aan de ge meenteraad vraagt de commissie naar het toewij zingsbeleid op dit punt. De commissie wil weten of de gemeente daarbij uitgaat van een evenredige spreiding van buitenlanders en Nederlanders over alle woningen in de stad. Als de gemeente zo'n be leid niet hanteert, wil de commissie weten wat er wordt gedaan om een integratie te bewerkstelligen van verschillende bevolkingsgroepen. Volgens de belangencommissie worden vrijkomende huurwo ningen in het Noorderkwartier „in de meeste ge vallen" toegewezen aan buitenlanders. Volgens de briefschrijvers verandert daardoor de leefgemeen schap in de wijk en ontstaan er „problemen die voor ons niet wenselijk zijn". edactie LD wil udie naar zuinigingen IDEN De redactie van Leidsch Dagblad (LD) wil een studie wordt gedaan ir alternatieven voor bezui- ing waardoor integratie het Haarlems Dagblad nodig is. Dat is gistermid- naar voren gekomen tij- is een vergadering met be- irsleden van de Nederland- Vereniging van Journalis- (NVJ). De vakbond praat jende week met directeur Ie Vries van Damiate Hol- uitgeefster van beide daden. In dat gesprek rdt aangedrongen op een lerzoek, zo deelde een ordvoerder van de redactie De ondernemingsraad gaderde vandaag met vak- ïden en directie. gebeurde naar aanleiding het bedrijfsplan van de di- tie van het concern, dat et leiden tot een verminde- g van de uitgaven. In het n staat dat de administratie, techniek en de redactie van LD nauwer moeten gaan lenwerken met het Haar- is Dagblad. De drukkerij in iden zou zo spoedig moge- dicht moeten en het LD zich nog uitsluitend beten bezighouden met re- Inaal nieuws. De maatrege- d kosten honderd van de 760 ben bij het concern, dat to ll vier kranten uitgeeft, ët beleidsplan dat door LD- reeteur G. Arnold een dis- (ssiestuk wordt genoemd, is lesteld nadat verschillende •kgroèpen zich hadden ge- 'en over een nota van de di- tie die een half jaar geleden •scheen. Twee LD-redacteu- maakten deel uit van de lactionele werkgroep. Vol- ïs de zegsman nam de LD- egatie binnen die werk- tep een minderheidsstand- nt in: „Wij zijn niet zo ge- armeerd van integratie". De iactie heeft nog geen stand- nt ingenomen over het be- dsplan „omdat de status er voor ons nog onduidelijk Plannen voor acties om te r^arkomen dat de plannen 2 irden uitgevoerd zijn dan nog niet gemaakt, aldus de irdvoerder. Hort ANIFESTATIE ZOEKT NIEUWE SPONSOR A)OK NOORDWUK EN OEGSTGEEST ZWAAR GETROFFEN LEIDEN Het onweer heeft in Leiden geen per soonlijke ongelukken veroor zaakt. Wel werd rond tien voor een vannacht een boom aan de Marislaan in zijn „hemd" gezet door de blik sem. De bast scheurde van de boom. Verder gingen veel alarminstallaties af in de stad. Volgens voorlichter D. Graveland heeft de Leidse politie hard moeten werken om alle inbraakmeldingen na te gaan. „Er zijn onder dat soort omstandigheden altijd lieden die van de situatie ge bruik maken om daadwerke lijk een inbraak te plegen. We zijn dan juist extra at tent". In Oegstgeest sloeg de blik sem in de antenne op een kwoning aan de Prins Bern- hardlaan en vervolgens in het elektriciteitsnet. Het stopcontact verbrandde en volgens de politie vloog een schilderij door de klap van de muur om aan de andere kant van de woonkamer te recht te komen. De bewoners raakten niet gewond. Alarm installaties van woningen, scholen en het postkantoor gingen af. Riolering Ook Noordwijk heeft van nacht erg te lijden gehad van het noodweer. De Nieuwe Zeeweg is een uur lang afge sloten geweest voor het ver keer nadat de putdeksels van de riolering waren afgevlo gen. Dit kwam omdat door de hoeveelheid water een te hoge druk op de riolering ontstond. Er stroomde een massa water over de weg. Op de Ligusterweg sloeg een pompput van de gemeente alarm. De put, die het over tollig rioolwater wegpompt, raakte overbelast. Een laag gelegen woning in het Willem Alexanderpark kwam blank te staan. De brandweer heeft het water uit de woning gepompt. Ook dreigde wateroverlast bij wo ningen aan de Golfweg. Ook hiervoor werd de brandweer ingeschakeld. Het gezond heidscentrum aan het Want- veld stond vanochtend blank. De bliksem sloeg in in een te levisiekastje van Casema. Hierdoor viel de kabel uit in de Prins Bernardstraat. In de omgeving van de Quarles van Uf fordstraat viel de elektriciteit uit vanwege een inslag. In Leiderdorp sloeg de blik sem een gat in het dak van een flatgebouw aan de Den nenschans. Daardoor liep het water dat op het dak stond een woonkamer van een wo ning op de bovenste verdie ping in. De brandweer dicht te het gat. In Leiderdorp werd ook nog de molen aan de Dwarswatering getroffen door bliksem. Hier sneuvelde alleen de zekeringenkast, waardoor wel het alarm af ging- In Sassenheim sloeg de blik sem een gat in een woning aan de Hoofdstraat. In Alphen aan den Rijn, Kat wijk, Wassenaar en Leid- schendam kwamen geen meldingen over het nood weer binnen bij de politie. Fotocamera's gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Damloper- werf zijn vijf fotocamera's ge stolen. Ook werden een be drag van vierhonderd gulden, een rekenmachine, een paar schoenen en twee betaalpassen ontvreemd. De inbraak vond plaats in de nacht van maan dag op dinsdag. De waarde van.de buit is onbekend. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur van de wo ning open te breken. In dezelf de nacht en op dezelfde wijze werd een woning aan de West- landerwerf door inbrekers be zocht. Ze stalen een koffer met inhoud. Die werd later in de achtertuin teruggevonden. De dieven hadden uit de koffer enkele sieraden, een paar hor loges, een bedrag van 150 gul den en een paar sportschoenen gestolen. LEIDEN De rayonlei ding van de NZH is een afspraak met chauffeurs die rijden op de „borrel- bus" van Noordwijk naar Leiden niet nagekomen. Dat schrijft Elize Merlijn, bestuurslid van de ver voersbond FNV in een brief aan districtschef B. Leeuwenburg van de NZH. Merlijn wil dat Leeuwenburg en chauf feurs opnieuw met elkaar in overleg treden. Tijdens een vergadering van de Vervoersbond FNV is naar voren gekomen dat af gelopen zaterdagavond geen politiebegeleiding op de zo geheten „borrelbussen" is ge weest. Hierdoor zouden dronken jongeren kans heb ben gezien met de bus mee te rijden hetgeen door de NZH door overleg met de politie zou worden voorkomen. Controleurs van de NZH zouden de chauffeurs slechts opdracht hebben gegeven zo snel mogelijk naar Leiden te komen. De FNV constateert verder dat ook de lange termijn door de NZH niet serieus naar een oplossing wordt ge zocht. Zij wil dan ook dat er nieuwe gesprekken komen tussen Leeuwenburg en be trokken chauffeurs. De FNV spreekt de hoop uit dat deze gesprekken plaatshebben voordat zich opnieuw onge regeldheden voordoen. Leeuwenburg wilde vanoch tend nog niet op de zaak in gaan. Hij wilde eerst met de politie overleg voeren over de gang van zaken in het af gelopen weekeinde voordat hij een reactie op de brief van de vervoersbond geeft. Japanse mandarijnen voor koningin en burgemeester Burgemeester C. Goekoop van Leiden heeft gistermiddag in het Stadhuis honderd kilo mandarijnen in ontvangst ge nomen. Hij kreeg de vruchten van een Japanse delegatie uit Misumi. De delegatie bestond uit vijf leden van de Kumamoto Prefectural Agricultural Associ ation. Mandarijnen zijn een be langrijk exportmiddel van Mi sumi, waar volgend jaar her dacht wordt dat honderd jaar geleden de eerste mandarij nenplantages werden opgezet. In 1987 vierde de stad dat ze honderd jaar over een zeeha ven beschikt, waardoor de mandarijnen-export enorm kon groeien. Goekoop woonde twee jaar geleden die viering bij. Een deel van de honderd kilo vruchten uit Japan is be stemd voor koningin Beatrix. Haar deel is gistermiddag nog naar Paleis Noordeinde in Den Haag vervoerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SIDEN Zang, dans, ïeél, cabaret, klassieke moderne muziek, kort en Kunst en cultuur. De ïidse Uitdag zet zaterdag or het zesde achtereen- lgende jaar de amateu- stische kunstbeoefenaars n dag in de het voet- :ht. Een veertigtal optre- Nns verdeeld over vier dia en ongeveer hon- ird stands met informa- geven in de Pieters een globaal beeld j\n het Leidse culturele Dit jaar is met me de buitenlandse in- eng op de Uitdag groter in ooit. De vrijwillige or- inisatie is optimistisch 'er het slagen van de itdag die na dit jaar op 'ek moet naar een nieu- e hoofdsponsor. Uitdag is het Leidse equi- ilent van de eveneens suc- svolle Amsterdamse Uit- Earkt. Na problemen met de terdamse organisatie die rechten op de naam Uit- J arkt had vastgelegd, is de /laam veranderd in Uitdag. et enthousiasme van de 24- >ppige organisatie die geheel '1 vrijwilligers bestaat werd niet minder om. „De Uitdag eeft een niet meer weg te inken plaats veroverd op het eidse evenementenkalen- ïr", aldus een van de organi- toren. ieterskerk van de doelstellingen van Uitdag is de Pieterskerk °or een zo breed mogelijk tel van de Leidse bevolking ten te stellen en de mogelijk- ^en die dit monument voor tenifestaties heeft te laten De Uitdag van vorig jaar die duizenden bezoekers trok. 's Ochtends 10.00 uur opent burgemeester C. Goekoop de Uitdag en al snel daarna geven de diverse verenigingen, scho len en stichtingen hun eerste uitvoeringen. Voor de kinde ren is afleiding verzekerd door de aanwezigheid van een Le- gohoek. Hieraan is een prijs vraag verbonden met speel goed als prijzen. Na een korte pauze van 18.00 tot 20.00 uur waarin de kerk wordt veranderd van een markt in een feestzaal staat een optreden van muziekvere niging K en G op het pro gramma. De Antilliaanse band Ritmico Especial, dansschool Briër en Het Oerkest vervol gen het avondprogramma. Paraplu Uit de werkgroep Leidse Uit dag werd dit jaar de stichting Paraplu voor Kunstbeoefening in de Pieterskerk opgericht. Deze stichting geeft de werk groep waar nodig juridische en financiële bijstand. „We staan nu onder de paraplu", verdui delijkt Titia Loenen namens de organisatie. De Uitdag is in zijn huidige opzet voor een groot deel afhankelijk van sponsors om het evenement te laten slagen. Verzekerings maatschappij AMEV houdt het na dit jaar voor gezien. „We zijn als goede partners uit el kaar gegaan", verduidelijkt een van de organisatoren. „We hebben nog geen hoofdsponsor voor het volgend jaar maar we hebben er het volste vertrou wen in dat deze er komt. Vo rig jaar trokken we 20.000 be zoekers dus we denken dat we genoeg te bieden hebben. Lukt dit nou niet dan doen we ge woon organisatorisch stapje te rug. Maar de Uitdag blijft." Programma Uitdag 10.00-10.15 Opening door C. Goekoop. 10.15-10.35 Balletschool Giselle. 10.35-10.55 Vocal Events (koor). 11.00-11.20 De Giftige Appel (toneel). 11.00-11.40 Exultate Deo (koor). 11.20-11.40 Inti (Zuid-Amerikaanse muziek). 11.25-11.40 Tuya (Boliviaanse muziek). 11.45-12.05 Lucette Bletz (ballet). 11.50-12.00 Achalay (volksdans). 12.00-12.15 Ayarichi (panfluitmuziek). 12.05-12.25 Cresendo (operette). 12.05-12.25 Muziek ensemble i.s.m. streekmuziekschool. 12.25-12.45 werkmans Wilskracht (fanfare). 12.30-12.40 Keytown Stars (majorette). 12.30-12.40 Achalay (volksdans). 12.40-13.00 Dempsey (folkmuziek). 12.45-13.15 Popject (theater). 12.55-13.10 De Giftige Appel (jazz muziek). 13.05-13.25 Leidse Ballet School. 13.20-13.50 Horus (folkmuziek). 13.25-13.40 Kuwung-Kuwung (javaanse dans). 13.25-13.45 Toonkunstkoor. 13.45-14.05 Matilo (drumband). 13.55-14.10 Stichting Morokkanen (folkmuziek). 14.00-14.20 Opank (volkdansles). 14.05-14.20 De Stem des Volks (koor). 14.20-14.35 Vocalei (koor). 14.25-14.45 Cabaret Purper i.s.m de Leidse Schouwburg. 14.30-14.45 Onbekend 14.45-15.15 Hellas (Griekse muziek). 14.50-15.05 Collegium Musicum (koorzang). 14.55-15.15 Popmuziek i.s.m. Muziekcentrum/Onderwijswin- kel. 15.10-15.40 Bram Vermeulen i.s.m. LAK-theater. 15.25-15.40 Nederlands Mariba Duo (slagwerk). 15.25-15.55 Eccenmtric Steady Stand (straattheater). 15.45-16.05 Abhinya (Indiase tempeldans). 15.50-16.10 Ploef (kindertoneel). 16.00-16.20 The Mix (popmuziek). 16.10-16.40 Dans- en beweginsvormen i.s.m. De Droomfa- briek. 16.20-16.30 HTKB (Turkse muziek). 16.40-17.00 De Pumps (salonorkest). 16.45-17.00 Stichting Marrokkanen (muziek). 17.00-17.10 Prijsuitreiking Legocorner. 17.05-17.25 Stichting FETA (volksdans). 17.10-17.20 HTKB (Turkse muziek). 17.30-17.50 Toonkunstorkest. 18.00-18.20 özlem (Turkse muziek). 18.30-18.45 Nederlands Marimba duo (slagwerk) Avondprogramma. 20.00-20.45 Ritmico Especial. 20.55-21.40 K G. 21.50-22.25 Marjolien Briër. 22.35-23.10 Oerkest. 23.15-23.55 Ritmico Especial. Lezing De Werkgroep Indisch-Ne- derlandse Letterkunde houdt in samenwerking met Burcht Literair vrijdagavond een speciale bijeenkomst. Hella Haasse houdt een lezing over Geheimen van een Indisch Archief. De schrijfster werkt aan een boek over dit onder werp en vertelt deze avond over de ontdekkingen die zij heeft gedaan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in Kunstkring Burcht aan de Burgsteeg. Netwerk Het kerkelijke seizoen in de Merenwijk begint vrijdag met een bijeenkomst in De Regenboog aan de Watermo len. Vanaf 20.00 uur kunnen belangstellenden daar terecht voor muziek, cabaret en een hapje en een drankje. Verder wordt gewerkt aan een „net werk van vrede" dat bestaat uit allerlei stukjes touw, wol an andere natuurlijke mate rialen. De gedachte daarach ter is dat iedere bijdrage iets groots tot stand kan brengen. Zaterdag is er een Jongeren dag in De Regenboog. Voor kinderen begint het pro gramma om 14.00 uur, de ou dere jeugd is welkom vanaf 16.30 uur. Ruilen Verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, suikerzakjes en dergelijke kunnen vrijdag 15 september terecht in Buurthuis Het Spoortje aan de Bernardkade 40. Ruilvereniging Konings- kerk houdt tussen 19.00 en 22.00 uur een uitgebreide ruilbeurs. De toegang voor niet leden is f1,50, jeugd t/m 15 jaar 1,—. Ruilmateriaal meenemen. Bingo Buurthuis Matilo in de Zaan- straat 126 in Leiden houdt vrijdag een bingo-avond. De aanvang is 20.00 uur. Geloof Pastoor A. Vreeburg houdt vrijdag een lezing bij de RK Jongerengroep Leiden. Het onderwerp van de lezing is: Hoe werkt ons geloof door in ons dagelijks leven? De bij eenkomst voor jongeren van 16 t/m 30 jaar begint om 20.00 uur in het St. Jacobshof aan de Doezastraat 25. Bromfietser breekt pols LISSE een 17-jarige bromfietser uit Lisserbroek heeft gis teravond zijn pols gebroken na een aanrijding in Lisse. De jongen reed op de Ruishornlaan. Hij kreeg geen voorrang van een 20-jarige automobiliste uit Hillegom, die op de Uit- termeer reed. Hij werd geschept en kwam te vallen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. u,Y,\nï>ÏUL^«-s' I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam- I j Postcode/plaats: Telefoon Stuur als dank de EHBO-kit naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant. Antwoordnummer 998,25CK) VD Den Haag. £eidócSouoant (voor controle bezorging) IjNZ,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11