onn zal Hongarije met klinkende munt belonen Leger Peru vindt lijken slachtoffers drugsoorlog Gorbatsjov bereid volk voor op impopulaire maatregelen Geleerden zoeken met houwelen naar waarheid over dinosaurus PAd BUITENLAND CeidócQowumt MAANDAG 11 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Ll< ^Volksfront Oekraïne wil. vertrek van partijleider MOSKOU In Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne, is een nieuwe politieke bewe ging opgericht, die meteen de aanval heeft jngezet op de conservatieven in de com munistische partij. In een in voorzichtige jewoordingen gestelde verklaring werd jartijleider Vladimir Sjtsjerbitski gevraagd }>m af te treden. Deze partijleider is een van de weinige Brezjnev-aanhangers die [jiog een hoge functie bekleedt. Hem wordt jjehalve zijn conservatieve achtergrond en jjiet gebruik van geweld tegen demonstran ten. vooral de aanpak van de ramp in J"sjernobyl verweten. Bijna alle sprekers gingen tijdens de oprichtingsvergadering n op het verlangen naar meer politieke, iconomische en culturele autonomie voor lie Oekraïne. Operatie Reagan geslaagd LOS ANGELES De Ameri kaanse ex-president Ronald Reagan is met succes aan zijn hoofd geopereerd. Via een chi rurgische ingreep werd een te veel aan vocht in de rechter helft van zijn hersenen wegge zogen. Waarschijnlijk ontstond de vochtophoping doordat Reagan in juli een val maakte tijdens het paardrijden. Hoewel Reagan geen opvallen de symptomen leek te verto nen, achtten de artsen het Ronald en Nancy Reagan bekijken de beterschaps-kaarten die de ex_presj(jent ontving. foto: ap Denen wagen zich niet aan nazi-onderzeer KOPENHAGEN De Deense autori teiten zullen een nazi-onderzeeër die in 1945 bij het eiland Anholt in het Katte gat is vergaan niet lichten, omdat de operatie gevaarlijk is. Aan boord bevin den zich torpedo's, die bij het lichten best weieens zouden kunnen ontploffen. Het schip heeft verder geen speciale la ding, aldus Deense woordvoerders. En kele jaren stak het gerucht de kop op over een Duitse onderzeeër, die aan het einde van de oorlog met een lading goud en zeldzame juwelen, op weg naar Zuid-Amerika, voor de Deense kust was gezonken. Nadat de onderzeeër was ge vonden, zijn verschillende verzoeken ingediend het vaartuig te mogen lich ten. Algerijnse president trekt macht aan zich ALGIERS Aan de vooravond van het congres van de Algerijnse regeringspartij FLN heeft president Chadli Benjedid een coup gepleegd tegen zijn eigen partij. Hij heeft in feite alle macht aan zich getrokken, doordat hij premier Kasdi Merbah ontsloeg en hem verving door zijn rechterhand, Mouloud Hamrouche. Deze actie wordt gezien als een .oorlogsverklaring" aan al die FLN-leden, die het niet eens zijn met het hervormingsbeleid van de president Een van de voorstellen van Benjedid en de zijnen dat op conservatief verzet stuiten is het uit de grondwet schrappen van het so cialisme als staatsideologie. Armeniërs vragen om bescherming VN MOSKOU Armeniërs in het om streden enclave Nagorno-Karabach hebben een beroep gedaan op de Vere nigde Naties zo nodig troepen te sturen om hen te beschemen tegen Azerbajd- zjan. Dat heeft een Armeense journa list verklaard. Het gebied vormt inzel van een twist tussen Armenië en Azer- bajdzjan. De in meerderheid door Ar meniërs bewoonde enclave wil bij Ar menië horen. De oproep is gedaan door de verleden maand opgerichte raad van Armeniërs. Deze vindt dat de re gering in Moskou heeft gefaald bij het bieden van bescherming van Arme niërs tijdens maanden van protestac ties, blokkades en gewelddaden door Azerbajdzjanen. (Verv°lg van de voorpagina) d8n' buDAPEST Ruim ivoordat de Hongaarse re- ken.bering officieel bekend- |zencinaakte dat zij de grenzen ^"g^aar Oostenrijk zou ope- voor de Oostduitse vel^vluchtelingen, hadden ve- van de DDR-burgers zakejjjch a\ 0p hun vertrek 5®F°°rbereid. Koffers waren ;epakt; auto's ingeladen, "et was duidelijk dat het lang verwachte mo- lent niet ver meer was. Vluchtelingen die met hun auto naar Hongarije waren ge- fX komen pasten de DDR-sticker "^bp hun Trabant alvast aan. Zij krasten de D en R door, zodat de D als landenkenmerk voor is gjde Bondsrepubliek overbleef. Daarna volgden uren van ge- JiBpannen wachten, tot het mo- Roment dat de Hongaarse autori- d jteiten het groene licht gaven, illeipegenen die over eigen ver in jvoer beschikten gunden zich- jzelf weinig tijd voor vreugde- m(uitingen. Zij vertrokken spoor- n dslags richting grens. Er waren r hiHongaren die spontaan aanbo- ijk, [den Oostduitsers weg te bren- egeigen. Taxi-chuaffeurs reden gratis tot aan Wenen en ook uit Oostenrijk en de Bondsre- publiek kwamen mensen met lauto's om de vluchtelingen te I vervoeren. Degenen die niet I fover eigen vervoer beschikten hadden meer tijd om feest te vieren. Zij zouden pas in de r0ploop van vandaag vertrekken. <egjMislukt se ïBudapest besloot de Oostduit- sodsers het groene licht te geven g in het licht van de „alarme rende" toestand aan de Oos- pesltenrijks-Hongaarse grens „met een toenemend aantal illegale grensoverschrijdingen en Met een fles champagne in de ene en hun nieuwe paspoorten in de andere hand vieren deze jonge Oostduitsers bij aankomst in Oostenrijk hun zojuist verworven vrijheid. foto: ap daarmee gepaard gaande ge weld". „Hongarije kan zichzelf niet in een vluchtelingenkamp veranderen", aldus de Hon gaarse minister Van buiten landse zaken Horn. Kort ervoor waren de onder handelingen met de DDR over de vluchtelingen mislukt, om dat Oost-Berlijn hen weigerde emigratie naar de Bondsrepu bliek te.garanderen als zij vrij willig naar hun land terug keerden, aldus Horn. Om de uittocht mogelijk te maken heeft Hongarije een akkoord met de DDR voor on bepaalde tijd opgeschort. Dat bepaalde dat Hongarije DDR- burgers die niet in het bezit zijn van de vereiste papieren niet naar het Westen laat gaan, maar naar hun land te rugstuurt. Eenmaal in de Bondsrepubliek aangekomen reist een deel van de vluchtelingen door naar kennissen en verwanten. De overigen nemen voorlopig hun intrek in een van de tenten kampen die de afgelopen we ken door het Rode Kruis zijn ingericht in Beieren. Wachten Met het besluit van Hongarije is een eind gekomen aan we ken van vertwijfeld wachten door de duizenden Oostduit sers, die weigerden na hun va kantie terug te keren naar hun land. Zij konden echter ook niet legaal de grens over naar Oostenrijk, omdat de Hongaar se regering de DDR met eigen machtig optreden niet tegen zich in het harnas wilde jagen. Maar nu Hongarije de knoop heeft doorgehakt, heeft de DDR die stap veroordeeld als een „directe inmenging" in haar binnenlandse aangele genheden. Naar het officiële persbureau ADN kortaf mee deelde, kunnen „DDR-burgers illegaal en met schending van volkenrechtelijke verdragen en overeenkomsten in een „Nacht- und Nebelaktion" over de grens via Oostenrijk naar de Duitse Bondsrepubliek reizen. Onder het mom van humanitaire overwegingen wordt georganiseerde mensen handel bedreven". Volgens waarnemers duidt de felle Oostduitse reactie erop dat Oost-Berlijn het Hongaarse besluit niet had verwacht. In Westerse diplomatieke krin gen is vernomen dat de ernstig zieke leider Erich Honecker nu pas op de hoogte is gesteld van de omvang van de exodus. Het besluit kan overigens lei den tot ernstige spanningen binnen het Warschau Pact, al dus de Westduitse pers. Horn zei gisteren voor de Oosten rijkse televisie dat Hongarije in elk geval haar eigen soeve reine beslissingen zal blijven nemen, „ook als dit anderen niet bevalt". Bedanken Bondskanselier Helmut Kohl bedankte de Hongaarse rege ring voor haar „humane" be slissing die naar zijn zeggen de Europese solidariteit onder streept. Minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher ziet ze bovendien als een bewijs van het nieuwe denken dat is gebaseerd op de slotakte van Helsinki. „We zullen deze op eigen verant woording genomen beslissing niet vergeten". De Westduitse dankbaarheid zal zich in harde marken ver talen Genscher beloofde na melijk economische hulp aan die landen van het Warschau Pact die de meeste vooruit gang maken met hun hervor mingen. „Het is begrijpelijk dat de Duitsers die in de DDR wonen snakken naar een der gelijke hervormingspolitiek. Hongarije en Polen zijn de landen die de meeste vooruit gang op dit gebied hebben ge maakt", aldus Genscher voor de televisie. Hom ontkende evenwel dat Hongarije zich laat betalen voor voor het vertrek van de vluchtelingen. „Het is een be lediging jegens het Hongaarse volk om dat te geloven". Vuurpauze In het door aanhoudend geweld geteisterde Bayrut blijkt het gewone leven ondanks alles door te gaan. Deze Amal-strijder maakt van een vuurpauze gebruik door even met zijn zoontje te spelen. Maar naast hem staat zijn wapen gereed. foto: epa WASHINGTON/LIMA In Peru heeft het leger een twintigtal lijken ge vonden, mogelijk van me dewerkers van de Ameri kaanse drugsbestrijdings dienst. Volgens leger- woordvoerder Romero gaat het om slachtoffers van de guerrilla-oorlog of van Colombiaanse drugs handelaren die in het ge bied opereren. Een detachement van het Pe ruaanse leger was naar de Hu- allaguavallei gestuurd, een coca-producerend gebied dat onder controle staat van de guerrillabeweging „Lichtend Pad". In de rivier, een zijrivier van de Amazone, werden de lijken onthoofd gevonden; handen en voeten waren afge hakt. Volgens de plaatselijke pers hebben drugshandelaren in verschillende dorpen in de Opper-Huallaguavallei „de verklikkers van de Ameri kaanse drugsbestrijdingsdienst DEA ter dood veroordeeld". „Er is een ware razzia tegen boeren en plaatselijke inwo ners", aldus het dagblad „El Nacional". „Allen die ervan verdacht worden samen te werken met de DEA zijn ont voerd en verdwenen". De DEA heeft een basis in Santa Lucia aan de Huallagua en biedt beloningen van 500 tot 1.500 dollar voor inlichtingen over de drugshandel. Geen troepen De Verenigde Staten zijn niet van plan speciale troepen te sturen naar Colombia, Peru of Bolivia ter bestrijding van de drugshandel, zo meldde giste- ren William Bennett, verant woordelijk voor het Ameri kaanse drugsbeleid. „Er is geen plan om speciale troepen met het Boliviaanse of Peru aanse leger mee te sturen op gevechtsmissies". Bennett wees erop dat Ameri kaanse militaire adviseurs zich thans in Colombia bevinden „om raad te geven en te leren omgaan met materiaal. Dit is de soort samenwerking die we voorzien als Peru en Bolivia daar om vragen". In Colombia zijn de afgelopen week 42 boerderijen en land goederen van kopstukken van het Medellin-drugskartel in beslag genomen. Tevens stem de de regering in met de uit wijzing van een tweede drugs handelaar naar de Verenigde Staten, de in augustus gearres teerde Elena Beatriz. In een van de ranches trof het. leger een complete dierentuin aan met 400 verschillende dier soorten. die onderhouden wer den door 236 werknemers. De drugsbaronnen hebben geant woord met een golf van brandstichtingen. Het leger ar resteerde ook vier huurmoor denaars die behoren tot een terreurgroep onder de naam „Liefde voor Medellin". m1 (Van onze correspondent) mil MOSKOU Sovjetleider zijMichail Gorbatsjov heeft „impopulaire maatrege- e |len" aangekondigd om het uit de economische malaise te halen. In een "n® toespraak op de televisie ee( haalde Gorbatsjov zater- l l dagavond uit naar zowel de „conservatieven" als „ra- Hij beloofde de hoogste priori teit te geven aan meer voedsel en andere consumptiegoederen in de winkels, maar gaf ook een duidelijke hint dat er niet valt te ontkomen aan bezuini- j gingen. De maatregelen, waar over Gorbatsjov niet .uitweid de, komen later deze maand tijdens de tweede zitting van de Opperste Sovjet op tafel. Algemeen wordt aangenomen dat hij de lang verwachte prijshervormingen op het oog had. Die zouden betekenen dat prijzen voor brood, vlees en andere dagelijkse levensmid delen (die nu nog door de staat gesubsidiëerd worden) sterk worden verhoogd. Dat is een regelrechte ramp voor de on geveer vijftig miljoen Sovjet burgers die rond hef mini mumloon zitten. Het was het eerste optreden van de Sovjetpresident in het openbaar sinds hij een maand geleden op vakantie ging. Hij was zaterdagavond niet bijzon der gebruind, minder zelfver zekerd dan gewoonlijk en bui tengewoon ernstig. Wat hij te melden had, was al met al weinig geruststellend. Hij vroeg vertrouwen te houden in de communistische partij, die de perestrojka immers is begonnen, en heel goed weet hoe het ingewikkelde proces nu verder moet. Maar juist dat laatste, het ver trouwen in de partij, is in de republieken waar het nationa lisme heeft toegeslagen ver te zoeken. De harde lijn in de partij, met het Politburo-lid Ligatsjov voorop, eist politieke maatregelen en voorziet het uiteenvallen van het Sovjet rijk, als de diverse volksfron ten'niet op krachtige wijze tot de orde worden geroepen. Li gatsjov heeft dat de afgelopen Gorbatsjov bleef echter ver zoenend van toon, noemde geen van de roerige gebieden bij naam en schoof beslissin gen over de aanpak van het nationaliteitenprobleem be hendig door naar het speciale plenum, dat hierover later deze maand in Moskou bijeen zal komen. De „New York Times" van gisteren citeerde verscheidene Amerikaanse regeringsfunc tionarissen, die lieten door schemeren dat de regering- Bush zeer bezorgd is over de recente nationalistische ont wikkelingen in de Sovjetunie, met name in de Baltische sta ten. Washington zou de indruk hebben dat de- autonomiebe wegingen daar uit de hand be ginnen te Jopen en dat Moskou gedwongen zou kunnen wor den tot militair ingrijpen. Dit zou „het einde van perestrojka betekenen, althans voor enige tijd" zei een regeringsexpert. Door de ontwikkelingen in de Sovjetunie zou president Bush ook aarzelen een datum vast te stellen voor een top met Gor batsjov, schreef de New York Times. Washington zou het idee hebben dat het nu niet het moment is voor grootse plannen. Jeltsin: YS moeten perestrojka redden NEW YORK De Verenigde Staten moeten de Sovjetunie helpen de perestrojka-politiek van Sovjet-president Gorbats jov te redden. Dat heeft het hervormingsgezinde Sovjet parlementslid Boris Jeltsin ge zegd in New York. Hij brengt een bezoek van tien dagen aan de Verenigde Sta ten, waarbij hij ontmoetingen zal hebben met zakenlieden, politieke leiders en academici. Of hij ook hoge functionaris sen in Washington te spreken zal krijgen is nog niet bekend. De Sovjetunie moet volgens Jeltsin „de positieve elemen ten overnemen uit de Ameri kaanse democratische erva ring". De Sovjetpresident zou zijn hervormingsprogramma niet goed doordacht hebben al vorens het te lanceren, aldus Jeltsin. „Hii heeft niet de spanningen tussen de nationa liteiten voorzien, die alleen maar zullen toenemen. Het antwoord hierop is decentrali satie". Andere oplossingen hoopt Jeltsin onder meer in de VS te vinden. „Op basis van de goe de elementen uit de Sovjet-er- varing, die van de andere soci alistische landen en die van de Amerikaanse democratie, moeten we een nieuwe vorm van socialisme scheppen. We moeten niet langer zo dogma tisch zijn als vroeger". Laatste getuige van massamoord vermoord LIMA Een 22-jarige Peru aanse verpleegster, die een ooggetuigenverslag had gege ven van een massamoord door soldaten op 29 boeren, is zelf in haar huis doodgeschoten. Drie anderen die ook tegen het leger hadden getuigd, wer den eerder dit jaar al ver moord. De regering heeft een onderzoek ingesteld naar de massamoord, die door de sol daten zou zijn uitgevoerd uit wraak voor een overval op een legerkonvooi in de buurt van Ayacucho. Maar dat on derzoek kan nu niets meer op leveren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN467 De deuren van het caisson hebben zich achter de on derzeeboot gesloten en deze stijgt langzaam naar de oppervlak te, maar Heinrich laat alleen de periscoop even boven het water uitkomen/ De boot wordt snel voortgestuwd door de sterke mo toren. Heinrich meldt, dat er niets in het zicht is en dat de zee I ruw is. Zo koersen zij een uur lang rond, maar dan slaakt Hein- rich opeens een kreet: hij heeft de „Coba" ontdekt! Het schip ligt zwaar te stampen en komt slechts met moeite vooruit. Het zal niet meevallen de onderzeeboot goed in positie te brengen bij dit slechte weer en Heinrich heeft al zijn aandacht nodig voor de na vigatie. Des te beter, denkt Rob, want hij heeft al zo half een plannetje gemaakt. In ieder geval moet hij voorkomen, dat de kustvaarder wordt getroffen. ROME Een ploeg Ame rikaanse geleerden gaat deze week met pikhouwe len de rotsen in Midden- Italië te lijf, om het defi nitieve antwoord te vin den op de vraag waarom de dinosaurus indertijd van de aardbol is verdwe nen. De geleerden zijn afkomstig van de Berkeley universiteit in California en het Dart mouth College in New Hamps hire. Het onderzoek vloeit voort uit een al jaren bestaan de controverse rond de vraag of de dinosaurus 65 miljoen jaar geleden aan zijn einde kwam door de inslag van een gigantische komeet of door een serie zware vulkanische uitbarstingen. Beide partijen willen rotsmonsters verzame len om hun theorie te staven. Dr. Robert Ginsburg van de universiteit van Miami zal op treden als scheidsrechter. Het geschil ontstond tien jaar geleden. Dr. Walter Alvarez, de leider van de Berkeley- groep, trof toen in Italië, in een dunne sedimentaire rots- laag die gevormd was in de tijd dat de dinosaurussen ver dwenen, sporen van het me taal iridium aan. Iridium komt in grote hoe veelheden voor in meteorie ten!, maar zelden in gesteente op aarde. De Berkeley-groep gelooft dan ook dat het uitster ven van de dinosaurussen sa menviel met de inslag van een komeet met een doorsnee van achthonderd meter. Door de inslag ontstonden er enorme branden en wolken van stof en as, die de zon ver duisterden. De daaropvolgen de temperatuurdaling vernie tigde de voedselketen van de dinosaurus, die volgens de Berkeley-geleerden daarna snel uitstierf. De Dartmouth-groep bestrijdt dat zich in de rotsen in Italië een sterke concentratie iridi um bevindt, daterend uit de tijd dat de dinosauruis stierf. Zij veronderstelt dat het dier het slachtoffer is geworden van een proces, dat op gang werd gebracht door een reeks vulkanische uitbarstingen in India. Hierdoor werd de lucht vervuild met kooldioxide en ontstond er een rampzalig „broeikast' -effect. De tempe ratuur nam toe, de zeespiegel steeg en er onstonden epide mieën. De uitslag van de expeditie zal waarschijnlijk volgend voor jaar bekendgemaakt worden, nadat het verzamelde materi aal uitgebreid is geanalyseerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5