Lekker eten en zonnen in Hongaars vluchtelingenkamp Benazir Bhutto betaalt prijs politieke winst Kunasjiri: Moskou's mistige poort naar de Stille Oceaan Bekerhouder Bax in volgende ronde J. de Vroomen onderscheiden ^BUITENLAND CcidócSoivtant ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 De Pakistaanse premier Benazir Bhutto. foto: anp ISLAMABAD De Pa kistaanse premier Bena zir Bhutto zegt het zwaard te hebben opge nomen om het land te verlossen van drugspro blemen, etnisch geweld en haatdragende poli tiek. Maar negen maan den nadat zij, na de dood van generaal Zia ul-Haq bij een mysterieus vlieg tuigongeluk, geeft zij toe misschien te idealistisch te zijn. Bhutto en haar links-ge- orienteerde Pakistaanse Volkspartij (PPP) regeren over een onrustig land van 107 miljoen mensen, die gebukt gaan onder armoe de, etnische onrust, analfa betisme en een burgeroor log in het naburige Afgha nistan. Voorts is er een groeiende drugsprobleem. Bhutto's medewerkers zeg gen dat zij met de dood be dreigd is nadat de regering onlangs de heroïnehandel en de machtige drugsba ronnen de oorlog heeft verklaard. „We hebben nog maar de top van de ijsberg geraakt. We zitten nu alleen achter de grote jongens aan, maar het probleem is veel groter. Het heeft zich als een kan kergezwel over het hele land verspreid", aldus Bhutto. Westerse landen schatten dat circa tachtig procent van de heroïne die in de Verenigde Staten en Europa terechtkomt uit Pakistan afkomstig is. Vluchtelingen Een ander onderdeel van de erfenis van Zia ul-Haq is de steun van Pakistan aan het Aghaanse verzet, dat een guerrillastrijd voert om de regering in Kabul te verdrijven. Meer dan drie miljoen Afghaan se vluchtelingen leven in kampen langs de Paki staanse westgrens. „Pakistan kan zich niet veroorloven de vluchtelin gen te houden, maar zullen de vluchtelingen teruggaan zonder politieke stabiliteit? Tot dusver hebben we geen enkele boodschap of aanpak gezien waardoor de onafhankelijkheid van Af ghanistan of de terugkeer van de Afghaanse vluchte lingen zou kunnen worden bewerkstelligd. Dat blijft ons doel", zo sprak Benazir Bhutto onlangs. De ernstigste bedreiging voor Bhutto's regering is naar eigen zeggen de etni sche onrust. Honderden Pakistanen zijn sinds 1986 gedood en duizenden ge wond in gevechten in de zuidelijke provincie Sindh tussen militante separatis ten, moslim-immigranten uit India en binnenlandse migranten uit armere pro vincies. „In de tijd van generaal Zia zijn de etnische groe pen erg sterk geworden", zegt Bhutto. „Ze zetten ge wapende kampen op en ze trainden hun mensen, dus er is een situatie ontstaan die lijkt op een kleine guerrillaoorlog." Bhutto beweert dat haar rechtse politieke oppositie, de uit negen partijen bestaande Islamitische Democratische Alliantie (IDA), de hand heeft gehad' in de chaoti sche toestand in Sindh. Inflatie De IDA is slechts een facet van een oppositie die be staat uit conservatieven, Zia-aanhangers en islamiti sche fundamentalisten die zich verzetten tegen de re gering door een vrouw. Zia en veel van zijn topge- neraals kwamen om bij een vliegtuigongeluk in augus tus 1988, waardoor de weg werd vrijgemaakt voor de eerste vrije verkiezingen in Pakistan sinds meer dan tien jaar. Die verkiezingen, in november vorig jaar, bracht Bhutto aan de macht. Haar PPP heeft een meerderheid in het natio nale parlement, maar slechts in één van de vier provinciale parlementen. Bhutto ziet geen directe be dreiging voor de democra tie in Pakistan, maar zegt dat recht en orde niet kun nen overleven zonder eco-* nomische ontwikkeling in een land waar het gemid delde jaarloon onder de 900 gulden ligt. Er zou vooruit gang zijn geboekt in de economie. Regeringsecono men beweren dat de infla tie gedurende de laatste twaalf maanden is afgeno men van dertien naar acht procent en Bhutto heeft de overheidsuitgaven met veertien procent verlaagd. „We zijn bereid op korte termijn de politieke prijs te betalen voor de politieke winst op lange termijn". ZANKA De tweedui zend Oostduitse vluchte lingen die in het kamp van het Rode Kruis in Zanka langs de kust van het Balaton-meer terecht zijn gekomen, mogen zich zelf gelukkig prijzen. Uit de andere kampen in de buurt van Budapest - af gelopen donderdag werd vlak bij Csilleberc een derde kamp geopend - klinken alleen maar nega tieve geluiden: over over bevolking, voedselschaar ste en sanitaire proble men. In Zanka wanen de vluchtelingen zich bijna in een luxe vakantieoord. Velen van hen hebben nooit zo'n weelde gekend. „Het eten is hier voortreffe lijk. Het wordt bereid door koks van de militaire poli tie", glundert een lange blon de apotheker uit Leipzig. „We worden helemaal vrij gelaten en kunnen precies doen waar we zin in hebben. We kunnen komen en gaan wanneer we willen, we kun nen zonnebaden op het strand, tennissen of zwem men. Alles". Net als veel van zijn mede kampbewoners bereikte deze man twee weken geleden Hongarije, na een lange om weg via Tsjechoslowakije. Zolang het nog kon, wilde hij de gelegenheid om Oost-Eu ropa te verlaten niet voorbij laten gaan. De voorzieningen in het kamp van Zanka zijn inder daad uitstekend. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want het complex doet normaal gesproken dienst als vakan tiekamp voor de bevoorrech te kinderen van hooggeplaat ste partijfunctionarissen. Met sappig gras begroeide speelweiden, faciliteiten om te vissen en te zeilen, een eindeloos uitzicht over de uitgestrekte, romantische Hongaarse vlaktes: op de hele wereld is er waarschijn lijk geen mooier vluchtelin genkamp te vinden. De ver blijven zijn ruim opgezet, fris en pas nog van een nieuw verfje voorzien. De Oostduit sers zitten met niet meer dan zes personen op een kamer. Het gemiddelde is echter vier. De badkamers zijn van alle gemakken voorzien en alle kranen en afvoeren wer ken zonder problemen. Sjieke hotels Volgens een Oostduitse vluchteling is er maar weinig verschil tussen Zanka en de even verderop gelegen sjieke hotels van Balaton Füred, het bekende kuuroord, waar het parkeerterrein vol staat met de Mercedessen en BMW's van de welgestelde Westduitse toeristen. De secretaris-generaal van het Hongaarse Rode Kruis die toezicht houdt op het kamp, dr. Arpad Alföldy, stelt met nauwelijks verho len trots dat deze faciliteiten de organisatie van Hongarije tot eer strekken en een bij drage leveren aan diens nieuwe politieke rol als brug tussen Oost- en West-Europa. Op de vraag - die niet ieder een durft te stellen, maar wel de gemoederen hier be zig houdt - wanneer de vluchtelingen een bestaan kunnen gaan opbouwen in Oostenrijk, wil Alföldy ech ter geen direct antwoord ge ven. „Daar is nog geen be sluit over genomen. Mis schien moeten er nog meer kampen komen". Een func tionaris van het ministerie van binnenlandse zaken in Budapest zegt daarentegen te „vermoeden" dat het eerder „dagen dan weken" zal du ren eer de vluchtelingen Hongarije verlaten. Wie je er ook over aan spreekt, iedereen doet weer een andere voorspelling over het tijdstip dat de ruim vijf duizend Oostduitse burgers de grens naar Oostenrijk en vervolgens West-Duitsland zullen passeren. Niettegenstaande de berich ten over onderlinge spannin gen en een groeiend wan trouwen onder de vluchte lingen. omdat er mogelijk in cognito Oostduitse politiea genten (de gehate Stasi) rondlopen, gedragen de be woners van Zanka zich „voorbeeldig". „Ze staan allemaal op dezelf de tijd op. Ze gaan tegelijk zwemmen en na de lunch gaan ze vier uurljes zonnen. Je kunt de klok er op gelijk zetten", merkt een Rode- Kruismedewerker op. In de kampen nabij Budapest zouden Oostduitse diploma ten pogingen doen de vluch telingen over te halen weer terug te keren. In Zanka worden dergelijke geruchten direct afgedaan met: „Van ons mogen ze komen en te gen ons aan praten wat ze willen. Het is nu toch te laat". Aanvankelijk was gepland dat de vluchtelingen afgelo pen woensdag zouden wor den overgebracht naar Oos tenrijk, maar dit werd op het laatste moment afgelast. Di plomaten in Budapest zouden daar wel graag opheldering Over wiHen. Het is niet uitge sloten dat Oost-Berlijn en Moskou daar iets mee te ma ken hebben, want het gevolg was dat „de Hongaren plotse ling het angstzweet uitbrak", aldus een westerse welinge lichte bron. Gezien de onverzettelijkheid en het complete onvermogen van Oost-Berlijn om tot een liberalisering te komen, wordt het de regering in Bu dapest echter langzamerhand duidelijk dat hoe langer ze wacht hoe moeilijker de situ atie zal worden. Het probleem is een manier te vinden om te voorkomen dat er door de huidige exo dus geen nieuwe toevloed van vluchtelingen teweeg wordt gebracht. Maar tegelij kertijd is de Hongaarse rege ring erop gebrand het Wes ten te tonen dat ze er huma nitaire principes op nahoudt. En dat ze er niet voor terug schrikt zich tegen haar bond genoten af te zetten als die deze principes schenden. RICHARD BASSETT (c) The Times, Londen Op de hele wereld is er waarschijnlijk geen mooier vluchtelingenkamp te vinden dan in het Hongaarse Zanka langs de kust van het Balaton-meer. KUNASJIRI Op Ku nasjiri wemelt het ber- kenbos van de radaran tennes. De landingsbaan, gemaakt van stalen platen in camouflage-kleuren, herinnert aan het militai re belang van het eiland, de zuidelijkste uitloper van de Koerilen-archipel. Voor het eerst bezocht een groep Westerse journalis ten deze meest oostelijke buitenpost van de Sovjetu nie, slechts dertig kilome ter buiten de kust van het Japanse eiland Hokkaido. Kunasjiri is dit jaar voor het eerst toegankelijk voor buiten landers. Tot groot ongenoegen van Japan, dat de Sovjetsoeve- reiniteit over het eiland be twist. „Dat zij mensen op het eiland toelaten en het presen teren als Sovjetgrondgebied, is voor ons een klap in het ge zicht", aldus een woordvoer der van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. Japan beweert dat de Sovjetu nie de eilanden Kunasjiri, Shi- kotan, Habomai en Etorofu in de laatste dagen van de oorlog wederrechtelijk bezette en eist teruggave van zijn „Noordelij ke Gebieden". Vanwege dit conflict hebben Moskou en To kio formeel nog geen vredes verdrag gesloten om de Twee de Wereldoorlog te beëindi gen. De eilanden maken nu deel uit van het Sovjetdefensiesysteem aan de Stille Oceaan. Hun geo grafische positie maakt het de Sovjetunie mogelijk de straat van La Pérouse te beheersen, de belangrijkste toegang van de Sovjetvloot tot de marine- basis van Vladivostok aan de Japanse Zee. Vegetatie Gepantserde wagens bewaken de weg naar Joezno-Koerilsk, waar de meeste van de 7.200 inwoners van Kunasjiri wo nen. „We hebben een klein garnizoen", geeft gouverneur Jevgeni Soldajenko toe. De economische situatie op het eiland is niet veel beter dan el ders in het land. „Er is niets te krijgen in de winkels, het gaat slechter dan voor de perestroj ka", klaagt Joeri Grigorov, een inwoner van Joezno-Sa- chalinsk. Zeep, scheermesjes, tandpasta zelfs vis is schaars in de winkels, terwijl de wateren rond het eiland bijzonder vis rijk zijn. Het Volksfront van Sachalin vermoedt dat conser vatieven in Moskou voorraden achterhouden om zo de pere strojka te saboteren. De autoriteiten putten hoop uit het ontwikkelingsplan van tien jaar, waar Moskou on langs mee akkoord ging. Be halve in de visserij ziet gou verneur Soldajenka veel per spectieven in de ontwikkeling van het toerisme. De berg Tsjatsja, een actieve vulkaan, zou een goede trekpleister zijn, en anders wel de heetwater- bronnen of de weelderige ve getatie. Vooralsnog heeft Joezno-Ku- rilsk toeristen weinig te bie den, behalve veel mist en de regen die de ongeplaveide straten in een modderpoel ver andert. Het enige hotel is een aftands houten gebouw, zon der stromend water, 's Nachts moeten de gasten binnenblij ven vanwege de beren. Veel vertier is er doorgaans ook niet te beleven. Maar deze week wordt de openbare poe- zenveiling in de schaduw ge steld door de ceremonie, waar voor de Westerse journalisten naar het eiland zijn overgevol- gen: de herdenking van de „bevrijding" van het eiland op 3 september 1945. Onderscheidingen Onder de stromende regen heeft de menigte zich verza meld bij het monument ter ere van de Sovjetsoldaat. Enkele honderden inwoners luisteren naar de redevoeringen van ve teranen, de borst volbehangen met onderscheidingen. Een militaire kapel sluit de cere monie af met het volkslied Tijdens de herdenking wordt met geen woord gerept over het verdrag van Sjimoda van 1855, waarin de tsaar de Ja panse soevereiniteit over Ku nasjiri en Etorofu erkende. Wel werd afgelopen juni de 250ste verjaardag gevierd van de ontdekking van Kunasjiri door een officier van de tsaar, kapitein Spanberg. „Wij zijn al aan onze vierde generatie op deze eilanden", aldus de voorzitter van de plaatselijke historische vereni ging, Fedor Pyzjanov. Van de 7.300 Japanners die tot 1945 op Kunasjiri leefden is geen spoor meer te bekennen, slechts hun begraafplaatsen hebben zij achtergelaten. Een regeling met Japan kan dan ook alleen plaatsvinden met instemming van de plaatselijke bevolking, meent Pyzjanov. „De bevol king van deze eilanden wil bij de Sovjetunie blijven. Onder Japanse sovereiniteit zouden wij niet kunnen leven." BREDA Bekerhouder Bax is het nieuwe bekertoernooi goed van start gegaan. In Breda had de formatie van Jan Schoen wei nig moeite (7-3) om zich tegen zaalvoetbalvereniging Looman te plaatsen voor de volgende ronde. Hennie Koet, Hans van Leeu wen (2x) en Martin Bax gaven de Voorhouters voor rust al een riante uitgangspositie. Door deze 4-0 voorsprong kregen met name Stan Uljee en Rick van Dijk, twee nieuwe spelers, veel speeltijd. Maar ook omdat Faber net terug is van een liesblessure en Schoen voorlopig geen beroep kan doen op Huug Aandewiel. „Huug heeft te kennen gegeven voorlopig nog niet in de zaal te willen spelen, omdat het met zijn knie nog steeds niet lekker zit". Schoen is daarom op zoek naar een vervanger. Erg gemist werd Aandewiel ook na rust niet, al kreeg Looman meer grip op de wedstrijd. Mario Faber. wederom Hennie Koet en Rick van Dijk bepaalden uiteindelijk de eindstand op 7-3. LISSE De Lissenaar J. de Vroomen is gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg deze koninklij ke onderscheiding in ver band met zijn 40-jarig ju bileum als mede-directeur van het bloembollen- en exportbedrijf Jac. Th. de Vroomen. De Lissenaar, die tussen 1982 en 1985 ook nog bestuurslid was van de Bond van Bloem bollenhandelaren in Hille- gom waar hij de belangen behartigde van de Neder landse exporteurs op Ameri ka en Canada, was verder op het maatschappelijke vlak erg actief. Zo bekleedde hij tussen 1964 en 1968 de func tie van vice-voorzitter van de atletiekvereniging De Spartaan in Lisse. Hij was ook secretaris en mede-op richter van de Stichting Stal en Weide en commissielid van de ponyclub De Poele- way. Voorts organiseerde hij in de jaren zeventig samen met zijn broer het paardrij den voor gehandicapten in manege Puntenburg. In de vijftiger jaren was hij mede oprichter van het eerste pri- vé-tennisbanencomplex en daarnaast zette hij zich 38 jaar in als begeleider van de Nederlandse schaatsploegen. Diverse coryfeeën uit de schaatswereld waren giste ren dan ook in het gemeen tehuis van Lisse aanwezig toen burgemeester Van der Kroft de onderscheiding bij J. de Vroomen op de borst speldde. Onder hen Henk Gemser, Eppie Bleeker, Ma rieke Stam, Ria Visser, Ab Krook en Egbert van 't Oever. Schaatscory- feeëri slaan de handen op el kaar nadat bur gemeester Van der Kroft bij J. de Vroomen (tweede van rechts) de ko ninklijke onder scheiding heeft opgespeld. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9