Polen neemt afscheid van het communisme Vredesoverleg in Salvador weer op gang Israel: Syrië achter aanval uit Jordanië service Lezers DAGTOCHT BEZOEK AM ECHTE STEENKOLENMIJN "LE TRIMBLEL" Genscher: Vertrek vluchtelingen nabij BUITENLAND fB £eklóc6ouaant ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Lil! ukman: geen geld voor gwaarnemers in Namibia 4)EN HAAG Minister Bukman (Ont- ikkelingssamenwerking) is niet bereid >xtra geld beschikbaar te stellen voor het enden van waarnemers naar de verkie- ingen in Namibia, het nu nog door Zuid- ifrika bestuurde gebied dat binnen af- ienbare tijd onafhankelijk wordt. In ant woord op vragen uit de Tweede Kamer lerinnert hij er aan, dat Nederland al bij- lraagt aan de kosten van de UNTAG ope ratie, de duizenden militairen en burgers lie in VN-kader proberen het onafhanke- ijkheidsproces zo goed mogelijk te bege- eiden. De minister was gevraagd geld be- chikbaar te stellen voor het stationneren ran drie Nederlanders, voor maximaal zes naanden, bij de „Church Information and Monitoring Service" (CIMS) van de Nami- ,u )ische Raad van Kerken. 5.000, !e et. )e flat irn ing Indiase god in de prijzen NEW DELHI Bij de Indiase loterij maken niet alleen gewone ster- vel i nge Amaar ook go den een goede kans op een prijs. Zo heeft de hindu-god Krisjna een nieuwe auto en een reis naar Europa voor twee personen gewonnen. Le den van de tempelge meente Guruvayur in de zuidwestelijke deelstaat Kerala hadden op naam van Krisjna het winnen de lot gekocht, zo meldde gisteren het dagblad ,,The Hindustan Times". Overlast het inwoner van Spaanse Oli- va houdt het voorlopig voor gezien. Het vele water dat de af gelopen dagen 'langs de Spaan se oostkust uit de lucht is komen vallen heeft hem zoveel overlast bezorgd dat hij, ondanks het feit dat de zon weer schijnt, besloten heeft voorlopig een drogere plek op te zoeken. FOTO: EPA Aardschokken in Armenië MOSKOU In Ar- menië hebben zich twee aardschokken voorgedaan. Er zou den daarbij geen ge wonden zijn geval len of gebouwen zijn beschadigd. De schokken, die zich veertig minuten na elkaar voordeden, werden waargeno men in de steden Spitak en Kirova- kan, waar in de cember bij een aardbeving 25.000 mensen om het le ven kwamen. Tekorten dreigen in Azerba jdzjan MOSKOU In de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan dreigen ernstige tekorten te ontstaan door de massale stakingsac ties waarmee de Azerbajdzjanen de zeg genschap over de Armeense enclave Nagorno-Karabach pogen te herkrij gen. Een minister waarschuwde dat de stad Bakoe en omgeving binnen enkele dagen zonder brood zullen komen te zitten als de staking doorgaat. Verder wordt ook de watertoevoer en de stroomvoorziening bedreigd. De elek triciteitscentrales zullen binnenkort ko men stil te liggen wegens gebrek aan olie. De door het Azerbajdzjaanse Volksfront georganiseerde staking, die maandag begon, moet een week duren. China laconiek over sancties PEKING De westerse sancties te gen China hebben dit land al enige miljarden dollars gekost, maar het ef fect van de strafmaatregelen zal slechts tijdelijk zijn. Dat verklaarde gisteren het Chinese ministerie van buitenlandse economische betrekkin gen en handel. De sancties werden ingesteld na de gewelddadige onder drukking, begin juni, van het studen tenprotest in Peking. De woordvoer der van het ministerie zei erop te vertrouwen dat het effect van de sancties beperkt zal blijven. China neemt nu eenmaal in de wereld een strategische positie in, die niet kan worden genegeerd, zo verklaarde hij. achmon gaat jraten met Surinaamse ndianen i.OOO, >ARAMARIBO Jag- [ernath Lachmon, de centrfoorzitter van de Nationa- e Assemblee in Suriname, "heeft zieh bereid ver- p6"'bedaard maandag een ge- prek te voeren met de eiding van de Toekaya- Pia-Amazone-Indianen. Iet gesprek is een van de lisen die een anonieme Woordvoerder van de ac- "tievoerende Indianen ieb. L Indien de Indianen mij kun- len aantonen dat hun belan- ;en worden geschaad door het ikkoord van Kourou ben ik tereid eventuele tekortkomin- rgen te herstellen en een aparte pvereenkomst met hen te slui pen", aldus Lachmon gisteren :egenover journalisten. Ie Assemblee voorzitter ging ^'jia overleg met de president en ba'k°pe vice-president naar Bigi j.v. ifpQik^ een Indianendorp op ,^0t125 kilometer afstand van Pa- °^famaribo. Lachmon zei daar e be at ^et akkoord van Kourou leen „staatsstuk" geworden is, jdat zo snel mogelijk door de "(regering zal worden uitge- jl^voerd. „Elke actie van de Indi anen vertraagt de uitvoering ^^van het akkoord. Maar hoe ^^jsneller de afspraken worden 000, .nagekomen, hoe sneller het to- iwa'Jtale binnenland tot ontwikke- a. mèjling wordt gebracht". rfeêjBouterse ®nst (Lachmon beklemtoonde dat an{,het akkoord van Kourou niet QVg|j uitsluitend van belang is voor Tiers] bosnegers, maar ook voor de Indianen. De Assemblee- voorzitter is niet de enige met wie de Toekayana-Amazone ^rieen gesprek geëist hebben. Ook met de bevelhebber van Ihet nationaal leger, Desi Bou- jterse, willen ze een gesprek. !Het kabinet van het militair gezag deelde gisteren mee dat Bouterse de eis zal inwilligen, maar dat het nog niet vaststaat waar en wanneer hij de lei ding van de Toekayana-Ama- ^^zone zal ontmoeten. Ook Bou- H terse heeft overleg gepleegd met de president en de voor zitter van de Nationale Assem blee voordat zijn kabinet dit bekendmaakte. 10taDe bereidheid tot het voeren van gesprekken door Lach mon en Bouterse met de Toe- kayana-Amazone-Indianen is doorgegeven aan hun contact persoon, Eduard Gijsberg. Gijsberg was directeur van het bureau voor Indiaanse zaken dat in 1986 werd opgericht en in juli dit jaar werd opgehe ven. De fegering zei het niet nodig te vinden een bureau voor een etnische groepering in stand te houden. In de Indiaanse gemeenschap werd echter gesteld dat het bureau een middel,was om de Indianen uit hun achtergestel de positie te halen en hen te integreren in de totale Suri naamse gemeenschap. Ongeluk kost 52 vrouwen acje(en kinderen het leven eSR KAAPSTAD Een ernstig ongeluk heeft in Zuidafrika 52 igeijvrouwen en kinderen het le ven gekost, zo heeft de politie bekend gemaakt. Zij zaten in een vrachtwagen, die van een brug stortte en in de Olifants rivier terechtkwam. De vrachtwagen vervoerde lan- darbeidsters en een aantal van hun kinderen. Alle inzitten den waren kleurlingen, op de chauffeur, een blanke boer, Si -Bin tuir. PLANNEN VOOR ECONOMIE NAAR WESTERS MODEL WARSCHAU Leden van het nieuwe Poolse ka binet hebben gisteren in bewogen en plechtige be woordingen afscheid ge nomen van het commu nisme en tegelijkertijd de onafhankelijkheid van hun land tegenover de Sovjetunie krachtig on derstreept. Niet-com,munistische ministers verklaarden na hun benoe ming dat Polen een historische kans heeft om over te gaan tot een markteconomie naar wes ters model. Polen moet deze gelegenheid tegen elke prijs aangrijpen, luidde hun bood schap tegenover het parle ment, dat inmiddels is begon nen aan een reeks hoorzittin gen over de ministersbenoe mingen. De regering wordt formeel komende dinsdag geïnstalleerd. Solidariteit heeft tien posten in het nieuwe kabinet. De communisten en de kleine Verenigde Boerenpartij heb ben er elk vier en de Demo cratische Partij drie. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat een Oosteu ropees land een. regering heeft dië niet door de communisti sche partij wordt overheerst. len tonen zich evenwel bereid hun bijdrage te leveren aan het hervormingsbeleid. Zo kondigde minister Florian Si- wicki van defensie aan dat in 1991 de duur van de dienst plicht van twee jaar tot acht tien maanden wordt terugge bracht. Minister Czeslaw Kisz- cak van binnenlandse zaken, eveneens communist, wil de politie depolitiseren en verze kert het parlement dat het de volledige controle over de vei ligheidsdiensten krijgt. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken hield een pleidooi voor onafhankelijk heid van Moskou. De katholie ke bewindsman Krysztof Sku- biszewski zei dat hij van de Sovjetunie de terugkeer van duizenden onder Stalin gede porteerde Polen zal eisen. „Deze mensen zijn verschrik kelijk behandeld en wij moeten voor hen zorgen on danks de moeilijkheden", al dus Skubiszewski. „Zij zijn naar verre oorden gebracht, bijvoorbeeld naar Kazachstan, en velen van hem willen naar huis terugkeren". Markteconomie De economische deskundigen van het Poolse vakverbond Solidariteit hebben voor de re gering plannen opgesteld om vrij te maken. Leszek Balcero- wicz, genomineerd als minister van financiën, waarschuwde er wel voor dat een dergelijke overgang voor problemen op sociaal gebied zal zorgen. Balcerowicz sprak voor de parlementscommissie die zich over zijn benoeming tot minis ter buigt. Er wordt overigens nog gewerkt aan de hervor mingsplannen. Balcerowicz wil de overheids uitgaven verkleinen, de prij zen vrijlaten en een anti-mo nopoliecommissie oprichten die moet toezien op de hervor mingen. Hij liet nadrukkelijk weten dat de levensstandaard eerst omlaag moet voordat er in de slecht lopende economie verbetering zal optreden. Volgens Tadeusz Syryjczyk, die is voorgedragen als minis ter van industrie, moeten er vergaande veranderingen worden aangebracht in de structuur van de economie. Het industriële bezit en het management daarvan dienen grondig te worden gewijzigd. Er moeten directeuren komen die bovenal naar nieuwe markten voor hun produkten zoeken, aldus Syryjczyk. Jacek Kuron, genomineerd als minister van arbeid, probeerde voor de commissie de angst weg te nemen dat er massale werkloosheid ontstaat door de hervormingen. Hij overweegt om de armsten in het land werkloosheidsuitkeringen te geven en speciale fondsen in het leven te roepen voor de behoeftigen. Tevredenheid In kringen van westerse diplo maten in Polen is met tevre denheid gereageerd op de no minaties van premier Mazo- wiecki. Ook de oproep om de inflatie, die tegen de 200 pro cent zit, en de buitenlandse schuld van 39 miljard dollar te verkleinen is goed gevallen. Waarschijnlijk zal Polen de Club van Parijs, waarin wes terse schuldeisers zijn vere nigd, om vermindering van zijn schuld vragen. Ook zal worden geprobeerd van de zloty een vrij inwisselbare munteenheid te maken, de overheidssubsidies en de cen trale investeringen te vermin deren en een strenger toezicht op de kredietverlening te gaan uitoefenen. Volgens enkele diplomaten zal Polen op zoek gaan naar mil jarden aan buitenlandse hulp om een groot deel daarvan in de particuliere sector te pom pen. Wil het land geld krijgen van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) dat zal het strenge economische maatre gelen moeten treffen. Daarbij is het de vraag hoe ver de le vensstandaard kan dalen voor dat er op sociaal gebied onrust ontstaat. - Kijken President Bush kijkt tijdens éen herdenkings plechtigheid in Baltimore, voor de slag die daar in 1816 werd geleverd, naar het hijsen van de Amerikaanse vlag. Lou Millar, gekleed in een kostuum uit de negentiende eeuw, houdt de blik echter recht naar voren. De vlag ziet-ie vaker van dichtbij, de president van zijn land niet. FOTO: AFP President Cristiani van El Sal vador. FOTO: AP (Van onze correspondente Annemarie Heijn) MEXICO-STAD Als er op het laatste moment niets tussen komt, zullen volgende week vertegen woordigers van de rege ring van El Salvador en van het linkse verzet in Mexico-Stad samen om een tafel schuiven. Het gaat om voorbereidende gesprekken, waar de twee partijen het eens moeten zien te worden over de procedure en de agenda voor echte vredesbespre kingen. Achter de schermen werd al enkele weken gewerkt aan een dergelijke ontmoeting. De Salvadoraanse oppositiepartij en inclusief de christen-de mocraten, die jarenlang aan de macht waren in El Salva dor voerden in Mexico be sprekingen met het FMLN. Daarbij liet het verzet weten bereid te zijn met de Salvado raanse regering rond de tafel te gaan zitten. Nadat ook aartsbisschop Rivera y Damas van San Salvador zich er mee had bemoeid, waren de afspra ken snel gemaakt. Het verzet lijkt serieus bereid te praten. Zo heeft het enkele eisen laten vallen. Bijvoor beeld die, dat dé ontmoeting in El Salvador zou moeten plaats vinden. Ook de voorwaarde dat het leger vertegenwoor digd moet zijn in de regerings delegatie is komen te verval len. Daarnaast zijn enige een zijdige maatregelen afgekon digd die „moeten bijdragen aan een serieus onderhande lingsklimaat". Zo zullen vanaf morgen voor onbepaalde tijd de sabotage-acties tegen het elektriciteitsnet en de tele foonverbindingen worden stopgezet. Met deze aankondiging verlaat het FMLN in feite een eerder ingenomen standpunt, dat elk van deze maatregelen inzet zou vormen van eventuele vredesonderhandelingen. De guerrillabeweging verklaarde echter tegelijkertijd van de re gering Cristiani en het leger een aantal „blijken van goede wil" te verwachten, zoals het stopzetten van de bombarde menten op burgerdoelen. President Cristiani van zijn kant heeft als teken van goede wil gewonde FMLN-gevange- nen voor medische behande ling naar het buitenland laten gaan. Hoewel het FMLN erin ge slaagd is de afgelopen maan den de militaire acties flink op te voeren, is de verzetsbewe ging zich er goed van bewust dat een militaire overwinning er op korte termijn niet in zit. Gezien de geopolitieke situatie van El Salvador acht het FMLN het ook wenselijker om via onderhandelingen een eind te maken aan het con flict, om met eenzelfde lot te ondergaan als Nicaragua. En natuurlijk speelt een rol het feit dat de bevolking van El Salvador, inclusief de aanhang van het FMLN, na tien jaar de oorlog moe is geworden. De wens van president Cristia ni om te praten met het FMLN lijkt vooral te worden ingegeven door de politieke noodzaak. In de drie maanden dat zijn extreem-rechtse ARE- N A-partij aan de macht is, is de Salvadoraanse regering steeds meer geïsoleerd ge raakt, in binnen- en buiten- In Salvador zelf is wat enkele maanden geleden nog onmo gelijk leek een samenwer king tussen de linkse opposi tiepartijen gelieerd aan het FMLN en de christen-demo craten nu een feit. Deze toenadering wordt nog eens versterkt door de economische politiek van de ARENA-rege- ring en de toegenomen onder drukking van de volksorgani saties en vakbonden, inclusief die van de christen-democrati sche partij. Het FMLN heeft verder zijn militaire acties op het platteland en in de hoofd stad zo opgevoerd, dat het voor Cristiani vrijwel onmoge lijk is geworden werkelijk te regeren en zijn verkiezingsbe loftes waar te maken. Ook op internationaal terrein moet Cristiani zich nog waar maken. Als vertegenwoordiger van een partij die in verband wordt gebracht met doodses kaders en de moord op de vroegere aartsbisschop van San Salvador, mgr. Romero, wordt hij door velen met een schuin oog bekeken. Het is Cristiani er dus aan gelegen een goede indruk te maken en gehoor te geven aan de oproep van de Middenamerikaanse presidenten tijdens de Top van Havikken Voor het FMLN betekent se rieus onderhandelen overigens niet alleen praten over het neerleggen van de wapens. Er moet volgens de guerrilla vooral ook gepraat over het wegnemen van de oorzaken van de burgeroorlog. De eis dat het verzet direct bij de re gering wordt betrokken, lijkt echter van tafel te zijn ver dwenen. Maar voor de havikken bin nen ARENA en het leger is het ondenkbaar met het FMLN over iets anders te pra ten dan het inleveren van de wapens. Zo niet, dan is wat hen betreft „de totale oorlog" het enige middel om „vrede" te bereiken. Deze houding van de achterban van president Cristiani vormt wellicht het grootste obstakel voor komen de vredesbesprekingen. JERUZALEM De Israëlische militaire top heeft Syrië ervan beschuldigd achter de recente aanvalsacties en infiltratiepogin gen vanuit Jordanië te zitten. Donderdag werden vanaf Jor daans grondgebied raketten op Israel afgevuurd. Vorige week werden twee Israëlische soldaten gedood en een gewond bij een actie van een Palestijnse guerrillastrijder, die de grens had we ten over te komen Volgens Zeev Schiff, militair deskundige verbonden aan het dagblad Haaretz, staan de grensincidenten in verband met de gevechten in Libanon. Syrië moedigt Palestij- nen aan om Jordanië te gebruiken als uitvalsbasis, als strafmaat regel tegen de Jordaanse koning Hussein. Deze zou Iraq helpen bij het leveren van wapens aan de christelijke militie in Liba- IRA: moord op vrouw vergissing DUBLIN De IRA heeft zieh verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op een auto met Brits kenteken in Unna-Mas- sen, ten westen van Dort mund. Hierbij kwam een Westduitse echtgenote van een Britse militair om het leven. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) zei in een verklaring dat de dood van de vrouw een „vergissing" was, omdat de IRA-strijders hadden aangeno men dat zij een lid was van het Britse leger in Dortmund. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN366 Onder geleide van de SS-officieren wordt Rob wegge bracht naar de hal, waar de onderzeeboten staan. Daar is Hein-~ rich al bezig met de torpedo's en de SS-mannen sparen ook hem hun scheldwoorden niet. Heinrich is dat blijkbaar wel gewend en blijft stram in de houding staan, zo lang die woordenstroom duurt. „Sta niet zo stom te kijken", buldert één der officieren hem toe, „maak de boot klaar!" Heinrich salueert, maakt rechts omkeert en gaat snel aan het werk. Rob voelt zich opgelucht. Nu krijgt hij straks zijn kans... Heinrich gaat op de bestuurdersplaats zitten en roept Rob toe, dat hij de motor op gang moet brengen. Rob kent de constructie van de motor wel niet, maar het lukt hem toch. Dan wordt de onderzeeboot langzaam weggereden en reeds vult het bassin zich vyeer. Spoedig zullen ze in open zee zijn. TELEFOON 070-190882 Unieke attractie in Europa. Vertrek: zaterdag 16 september c de ondergrondse galerijen en bo vengrondse installaties van een ECHTE steenkolenmijn. Leer alles over het leven van de "KOOLPUTTERS", hun verdriet en werkomstandigheden. Gelegen te Blegny, op 15 km. van Luik ligt het toeristische complex "Trimbleu". U zult gestoken in een mijnwerkers-over all helm en geleid door oude mijnwer kers de bovengrondse installaties (techn. uitrusting, reddingzaal, douches, lampen kamer) bezoeken. Ook net als hen zult u met de liftkooi afdalen tot in de onder grondse galerijen, waar u dè mijngangen, de grondgalerijen, de pijler en de steen koolader ontdekt. Tevens krijgt u een dia presentatie c Vóór dit bezoek heeft u nog een lunchstop in MAASTRICHT. Deze gezellige stad biedt u veel leuke terrasjes en winkeltjes. Op de terugreis kunt u genieten van een welverzorgd diner. Inclusief m 1 X koffie met gèbak «entree steenkolenmijn «diner jp $9,50 Vertrek uit Gouda 07 30 u «§»SIJTHOFF PERS BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, verwacht dat de langverwachte uittocht van duizenden Oostduitse vluchtelingen vanuit Hon garije naar de Bondsrepu bliek „de komende da gen" zal plaatsvinden. „Ik heb er het volste vertrou wen in dat de Hongaarse lei ders een humanitaire oplossing zullen vinden", aldus Gen scher. Tussen de vijf- en zes duizend Oostduitsers wachten in kampen in Hongarije het moment van hun vertrek naar het Westen af. De grote uit tocht werd begin deze week al verwacht. Volgens Genscher hebben Bonn en Budapest geen akkoord geslotén over het vertrek van de Oostduitse vluchtelingen. Er zou ook geen Westduitse economische hulp aan Hongarije mee gemoeid zijn. Genschers mening werd later onderschreven door de Hongaarse partijleider Nyers. Hij zei gisteren dat de Oost duitsers „binnenkort" zouden kunnen vertrekken naar de Bondsrepubliek. Intussen hebben alle 116 Oost duitsers die hun toevlucht hadden gezocht in de West duitse missie in Oost-Berlijn het gebouw verlaten. Zij beslo ten daartoe nadat hun „uitge breide juridische bijstand" was toegezegd bij hun pogingen uit de DDR te emigreren. De groep bevond zich al ruim een maand in de Westduitse mis sie. Het Oostduitse persbureau ADN meldde de jongste ont wikkelingen onder de kop „Het verstand kreeg de over hand". Pagina 9: Lekker eten en zonnen in vluchtelingen kamp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7