„Als ik flop kan ik nog altijd zangeres worden" Onafhankelijk maandblad kiest partij voor natuur finali VARA-OMROEPSTER MARCELINE SCHOPMAN WEKT HOGE VERWACHTINGEN ■EeicUctBouAO/nt ZATERDAG 9 SEPTEMBER Het leven lacht Marceline Schop- man toe. Sinds kort is ze een van de nieuwe, kleurrijke gezichten van de VARA. In de Hil- versumse Heuvel laan verwachten ze veel van haar. Sinds juli verschijnt Mar celine Schopman re gelmatig als om roepster in beeld. Insiders beseffen dat dit slechts een tus senstation is. Nu al wordt ze genoemd als presentatrice in een programma naast Paul Witte- man. Een stormach tige carrière ligt in het verschiet. V ARA-voorzitter Marcel van Dam heeft inmiddels een waarschuwende vin ger opgestoken; het gaat allemaal te snel met Marceline. Wat vindt ze zelf? „Ik heb de tijd. Astrid Joosten en Dieuwer- tje Blok zijn ook ge leidelijk gekomen De toekomst van Marceline Schopman bij de omroep ziet er even fleurig uit als de bloemen die haar omringen. FOTO: DIJKSTRA HILVERSUM - „Je krijgt wel eens de nigrerende opmerkingen in de geest van: jullie zitten alleen maar een beetje mooi te wezen. De mensen denken dat je de teksten van een beeldschermpje afleest. Zo is het dus niet. Je maakt de teksten zelf, stampt ze in je kop en draait live voor de camera het verhaal af'. Wie altijd heeft gedacht dat je als om- roepster niet over al te veel geestelijke bagage hoeft te beschikken, kan bij het zien van de curriculum vitae van Marce line Schopman dit beeld drastisch bij stellen. Deze krantekolom zou met ge mak gevuld kunnen worden met een op somming van onder meer opleidingen en cursussen die de 24-jarige omroepster gevolgd heeft. Om toch een indicatie te geven een kleine bloemlezing: ze acteert, zingt (drie octaven), spreekt vijf talen, schrijft voor een weekblad, spreekt com mentaar in, verzorgt presentaties in den lande, heeft haar kandidaats-rechten en is cum laude afgestudeerd aan het hbo (jeugdwelzijnswerk). Screentest Het klassieke voorbeeld van de moderne yup? Marceline schudt haar hoofd. „Ik ben zeer ambitieus, dat wel. Als ik me ergens voor inzet doe ik dat voor meer dan honderd procent. Maar geld zal me worst zijn. Ik heb jaren geleefd van een basisbeurs en als ik bij de omroep op een dood spoor beland, kan ik me zo weer aanpassen aan de oude situatie". Marceline zegt bij toeval in het vak te zijn gerold. „Op een landerige zondag middag in maart was ik de studieboeken zat. In een balorige bui ben ik sollicita tiebrieven gaan schrijven naar VARA, TROS en AVRO, die omroepsters nodig hadden. Ik heb bij alle drie een screen test gedaan en verwachtte er eigenlijk niet veel van, temeer daar tussen de ove rige kandidaten bloedmooie meiden za ten. Een paar weken later kreeg ik van alle drie bericht: de TROS nodigde me uit voor de tweede selectieronde terwijl de mensen van AVRO en VARA me aanbevolen bij hun superieuren". „Ik kon dus kiezen. Omdat ik me. wat ideeën betreft, het meest thuisvoel bij de VARA. heb ik voor die omroep gekozen. Daar hoorde ik dat er niemand was overgebleven van de tweehonderd vrou wen en mannen die bij de laatste selec tieronde waren komen opdraven. Dat zegt wel wat, denk ik". „Welke kwaliteiten je als omroepster moet hebben? Zelf teksten maken en op zeggen, goed en duidelijk Nederlands kunnen spreken - ze zeggen wel eens dat ik te netjes spreek - en kunnen in spelen op onverwachte situaties. Bij de screentest van de AVRO moest ik plot seling een telexbericht voorlezen en wer den de lampen uitgedraaid. Dan moet je niet uit je rol vallen. Een ander belang rijk punt is dat je de mensen thuis het gevoel geeft dat je meent wat je zegt. Met alleen een mooi koppie kom je er niet, anderzijds speelt het uiterlijk wel een belangrijke rol bij de beoordeling. Je wordt immers als een soort visitekaartje van de omroep beschouwd". „Misschien dat voor een leek de ver schillen tussen de omroepsters niet zo groot zijn, maar ik zie of merk al gauw welke omroep ze vertegenwoordigen. Bij Veronica wordt op een schreeuwerige toon in superlatieven gepraat. Iets is al gauw 'waanzinnig'. De omroepster van de TROS start in negen van de tien ge vallen haar praatje met 'Dames en heren, jongens en meisjes in Nederland en België". Let maar eens op. Haar kap sel mag niet te wild zijn, kleding en pre sentatie zijn vrij stijf. Bij de VARA mag Je vlot overkomen en wordt een beetje relativeren op prijs gesteld". Vlekkeloos Op 13 juli verschijnt Marceline Schop man voor het eerst in de Nederlandse huiskamers. Vriend Henk heeft het niet meer van de zenuwen, maar dit ver schijnsel is haar vreemd; ze heeft, naar eigen zeggen, hooguit wat vrolijke krie bels in de buik. De begroeting en aan kondiging van de serie 'Neighbours' ver loopt vlekkeloos. In haar column in het blad Flair schrijft ze over dat moment: „Dat was 't dan. Ik heb 't geflikt, zonder black-outs, zenuwinzinkingen of zweet- aanvallen. Als ik het omroephok uit kom, krijg ik een 'staande ovatie' van de tv-ploeg". In haar woning in Amsterdam-Zuid worden de flessen champagne ontkurkt, de pet gaat tegen de zolder. Vrienden vinden dat ze de indruk maakt dat ze dit al jaren doet. Dat is nu anderhalve maand geleden. Heeft de 'himmelhoch- jauchzende' stemming al plaats gemaakt voor de ontnuchterende werkelijkheid? „De werkelijkheid is dat ik gewoon hard moet werken. Ik zit nog te kort in het vak om alle ins en outs te kunnen be lichten. Heel veel steun ondervind ik van eindregisseur Hans van Amerongen en Elles Berger. Die staan me met raad en daad terzijde.-Van hen heb ik bij voorbeeld geleerd dat je te allen tijde moet voorkomen dat je als een soort ro bot overkomt. Veel kijkers hebben be hoefte aan persoonlijk contact. Als ik bijvoorbeeld zeg: 'Leuk dat U er ook bent' dan wordt daar in veel huiskamers op gereageerd". „Over gezichten van omroepen gespro ken, Elles is al 28 jaar VARA-omroep- ster en als je over een geweldige vak vrouw praat dan is zij het wel. Van Amerongen stelt me altijd op m'n gemak als de boel in het honderd dreigt te lo pen. 'Wijfie, rustig aan' is een gevleugel de opmerking, die me meteen kalmeert. Overigens heeft hij Paul Witteman en andere VARA-coryfeeèn attent gemaakt op mijn komst en tegen hen gezegd: 'Hou die maar in de gaten'. En nu maar hopen dat ik die verwachtingen kan waarmaken". „Ik heb al vast een manager genomen. Dat moet wel om je staande te kunnen houden in dit wereldje. Alleen al dat ge zeur over geld. Daar wil ik me zo min mogelijk mee inlaten, dat moet iemand anders maar voor me uitzoeken, een soort buffer. Overigens heeft Marcel van Dam me op het hart gedrukt geen com mercials te doen. Ik ben nu één van de visitekaartjes van de VARA en dan is het ongerijmd om bijvoorbeeld tv-recla- me voor een wasmiddel te gaan doen". Hekel Op dat moment verschijnt de die haar meeneemt voor een sessie in een karakteristiek decor in haar woon plaats. Een half uur later komt ze terug. „Eigenlijk heb ik er een hekel aan gefo tografeerd te worden, maar ik moet zeg gen, dat het me reuze meeviel", zegt een verwaaide Marceline die de draad weer oppakt. „Weet je dat dit mijn eerste in terview is? Het is allemaal nog zo nieuw voor me. Eigenlijk betreur ik alleen dat ik mijn studie rechten heb moeten afbre ken, maar voor de rest ziet het leven er zonnig uit. Het is allemaal zo spannend. Ik heb ooit eens vier maanden op een bank gewerkt. Dat nooit weer, dat was zo'n sleur, zo saai". „Het is een cliché, maar ik heb van m'n hobby m'n beroep gemaakt. In het verle den heb ik heel wat presentatie-ervaring opgedaan. Geloof me, ik vind dit werk echt leuk. Ik raak behoorlijk geïrriteerd als mensen zeggen dat het presenteren eigenlijk weinig voorstelt. Ze onder schatten het". „Een van m'n liefste wensen is om nog eens in het theater terecht tc komen, maar tegelijkertijd besef ik dat ik dan voor een uiterst onzekere toekomst kies. Momenteel is negentig procent van de genen die van de toneelacademie afko men werkloos. Nee, dan zit ik nu voor lopig gebeiteld". „En ach, mocht ik floppen als omroep ster dan kan ik altijd nog zangeres wor den. Een logopodist heeft Vastgesteld dat ik de longinhoud van een man heb en dat mijn stembereik drie octaven groot HENK WANINGE 'GRASDUINEN' VIERT TIENJARIG BESTAAN HAARLEM - Zachtjes jankend ligt Fikkie in de hoek, al een half uur. Ook met zijn ogen probeert hij de aandacht te vangen van zijn baasjes. Zijn blaas staat onder druk en buiten moeten de bomen en pa len in zijn territorium hoog nodig weer eens gemerkt worden. „Rus tig, hou je bek", sist de heer des huizes, waarna de andere leden van het gezin ook hèm tot stilte manen. Want daar, op een schermpje van 50 bij 50 cm, ontvouwt zich een schouwspel dat zijn weerga niet kent. Een Ierse setter gaat als een rode streep door een bont land schap. ,,'t Is net Fikkie", ontdooit één tv-slaaf voor een seconde. Zonder de eigen hond aan te kijken, want de EO-setter is nog niet uitgerend. Even kijkt de jagende hond de camera direct in de lens („oh, wat een schatje"), daarna richt hij zijn blik weer op wat voor hem is: een stuk natuur waaruit steeds leuke diertjes te voorschijn komen waar hij achteraan kan hollen. „Zo moest je altijd kunnen leven", verzucht een tweede kijker. De antivries van de EO begint nu echt te werken. „Heerlijk, altijd maar buiten zijn, één met de natuur. Als je maar flink in beweging blijft ontdek je volgens mij elke dag weer wat nieuws". Ze ontdekken ook dat Fikkie intussen zijn poot heeft opgetild bij de enorme stapel 'Grasduinens'. Maar dat is niks nieuws. Dat doet-ie ten minste twee keer per maand en al tien jaar lang. Net zo lang als hij leeft en precies even lang als het bekende natuurblad bestaat. Salonliefhebbers Het aanschaffen van de hond en het abonneren op 'het maandblad met hart voor de natuur' deed het gezin indertijd op één en hetzelfde bewogen moment. Maar intussen zijn pa, ma en de kinde ren verworden tot salonnatuurliefheb bers. Van flora en fauna genieten graag, maar er voor opstaan, het huis verlaten en er tussenin gaan lopen? Alleen als het echt nodig is, voor de hond. Is Grasduinen zó natuurlijk dat je niet meer naar buiten hoeft? Natuurlijk niet. Ook andere zaken houden te veel men sen binnenskamers. Maar de liefde voor de natuur, in welk passief vormpje dan ook, is bij geen enkele mens uit te ban nen. Vandaar dat er nog steeds een Kijken naar dieren. Veel mensen zien het geknipoog van de uil liever op de televisie of in een natuurblad dan dat ze hem zelf gaan opsporen in het bos. FOTO: CEES VERKERK markt is voor natuurbladen, -boeken en -programma's. In 'Van Dale' staat dat grasduinen niet alleen met gras begroeide duinen of hoogten zijn. Als werkwoord betekent het 'naar hartelust toetasten, te werk gaan, zich er geheel in verdiepen'. Bij uitgever Oberon in Haarlem verdiept men zich nu al een decennium lang op unieke wijze in de natuur. „Al sinds jaar en dag werkt een man of acht aan een maandblad waarvan we met z'n allen erg zijn gaan houden", aldus hoofdredacteur Frans Buissink. „Ons blad is onafhanke lijk, niet verbonden aan politiek of vere nigingsleven, en daarom kunnen we het ons permitteren partij te kiezen voor de natuur. 'De Grasduinse gedachte' zeggen we dan tegen elkaar en we glimlachen omdat het wat hoogdravend klinkt. Wij vinden dat mensen minder arrogant met de natuur zouden moeten omspringen". Chaos In het extra dikke jubileumnummer van deze maand pleiten vier grote denkers dan ook voor een betere levenshouding. Denker Louis le Roy schaart zich in zijn verhaal achter het idee 'chaos is de hoogste orde'. Na een bescheiden start in 1979 is Gras duinen thans het grootste onafhankelijke natuurblad van Nederland en Belgiè. Het heeft niet zoals Vogelbescherming of Natuurmonumenten een grote vereni ging achter zich, maar heeft desondanks een stabiele positie in de bladenmarkt veroverd. „We zijn met z'n allen ver zeild geraakt in een wanne driehoeks verhouding: redactie, lezers en Moeder Natuur", meent Buissink liefdevol. De gemiddelde betaalde oplage van Gras duinen beloopt 82.500, maar het blad wordt volgens recente Summo-cijfers door bijna één miljoen Nederlanders en Belgen gelezen. Misdadig Dat komt mooi uit, want Grasduinen wil volgens eigen zeggen een zo breed mogelijk publiek wijzen op de waarden van de wilde natuur. Het vrije leven van wilde planten en dieren is de laatste de cennia in de verdrukking geraakt: van het landschap waarin zij thuishoren heeft de mens niet veel onaangetast gela ten. „Wij schrijven niet van een afstand je over de natuur, niet vanachter de mi croscoop of lessenaar, maar met het ge voel van de echte natuurliefhebber die de natuur dagelijks en overal om zich heen weet. Ook in de stad", aldls de re dactie. De onderwerpen in Grasduinen verra den door de schrijfwijze, de tekeningen en de foto's een eerlijke betrokkenheid bij de natuur. In het jubileumnummer schuwt men daarom niet de vloer aan te vegen met acht jaar natuurpolitiek. Vol gens Buissink c.s hebben de twee kabi- netten-Lubbers een misdadig beleid ge voerd. Natuurbehoud is door minister Braks (landbouw) zodanig uitgehold dat Nederland mede daardoor een ecolo gisch rampgebied geworden is. Vanwege verdonkeremaande rapporten en cijfers stelt het blad voor het ministerie van landbouw en visserij maar op te heffen en onder te brengen bij Economische Zaken, want „daar horen ondernemers thuis". In het artikel wordt gesteld dat minister De Koning de rancuneuze architect is van de operatie waarbij dé afdeling Na tuurbehoud en Openluchtrecreatie na het opheffen van CRM in 1982 werd overgeheveld naar Landbouw en Visse rij. Daar werd deze gesplitst „zodat men elkaar voortaan in de haren kon zitten". Binnen het „vijandige" Landbouw zou Natuurbehoud langzaam maar zeker zijn ontmanteld. Lastige ambtenaren werden weggepromoveerd, raddraaiers mond dood gemaakt. Als plaatsen waarin land bouwbelangen zwaarder wogen dan na tuurbehoud noemt Grasduinen onder meer de Grote Peel, de Oosterschelde, de Markerwaard en het Lauwersmeer. Vaste lezers van Grasduinen zijn derge lijke aanvallen wel gewend. Zoals ze ook met de regelmaat proeven van de vaste rubrieken 'Te hooi en te gras', 'Marjo lein Bastin', 'Onbewoonde eilanden', 'Natuur op de plank', 'Van buitenaf, 'Berichten uit het paradijs' en 'Rare jon gens'. In die laatste rubriek komen dit keer de liefhebbers van de wantsen aan hun trekken. In een soort 'Dit is uw le ven' wordt de stekelige stinkerd uit Afri ka gepresenteerd, een tropische wants die - gebrek aan kennis zij u hier verge ven - de Pephricus livingstonei wordt genoemd. Er staan natuurlijk ook gewone dieren in het blad, zoals eveneens uit de vele, pro fessionele foto's blijkt. Grasduinen be schouwt zichzelf vanwege de hoge opla ge vermoedelijk terecht als het forum van de Nederlandse en Belgische natuur fotografie. Stichting Grasduinen weet een groeiend aantal mensen aan zich te binden. Een band die nog sterker wordt door het uitbren gen van eigen natuurboeken, agenda's, kalenders en het organiseren van wan delweekends en 'Grasduinse' reizen door Europa. Een in 1986 opgerichte Stichting Gras duinen geeft mede dank zij sponsors fi nanciële steun aan kleinschalige, lokale natuurbëschermingsprojecten. Om een indruk te geven hoe 'kleinschalig en lo kaal' die projecten zijn, enkele voorbeel den: Landbouwtrekker en container voor 'De Oeverlanden blijven' in Am sterdam, motormaaier en kruidentuin voor Natuurtuin Helmond, diorama en expositie-inrichting voor De Boshoek, een kleine, demontabele expositie voor de Vlinderstichting en vogelobservatie hutten voor de Vechtstreek bij Ommen, de Stabrechtse Heide bij Helmond en De Maashorst bij Uden. En wat dacht u van een 'stekelbaarspas sage' voor fouragerende lepelaars in Noord-Holland, otterbeschermingsplan- nen voor 'It Fryske Gea' en een rijdende Groene Winkel voor de regio Almelo? Echte natuurliefhebbers doen hun best nog wel. En als nu alle ouders en leer krachten de natuur zouden helpen pro moten, zullen de kinderen van de toe komst bij het rijtje 'Aap, Noot, Mies' hopelijk niet meer alleen denken aan André van Duin, Duyvis pinda's en Mies Bouwman. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 32