Huiskamer-tv loopt achter bij plannen van de omroep EeidócSoivtant ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 PAGINA 23 ectt.45 be- ooi8-00 8.05 8.31 98L iori iriï.20 'ofB.34 letf da $2.06 122.36 KRO/RKK i Eucharistieviering i.h. ka der van Nationale Zieken dag, vanuit de kerk van St. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Franciscusconcert. Con cert met werken van Bach en Vivaldi vanuit de basi liek van Assisie t.g.v. ver kiezing van St. Franciscus van Assisie tot nationale beschermheilige, 50 jaar geleden. Einde. NOS Nieuws voor doven en slechthorenden. VARA Impact. Informatief pro gramma over één thema. Thema: Vergrijzing. Pre sentatie: Paul Witteman. De illusionist David Cop- perfield in China (The ma gie of David Copperfield), trucs en illusies van deze Amerikaanse goochelaar. Thuis in de dierentuin (Zoo family), Australische serie. Afl. 10: De laatste jachtluipaard. NOS Journaal. VARA Nederland museumland Vandaag: De musea in de provincie Utrecht. Pre sentatie: Hanneke Kap pen. De verzameling Onder werp: Puzzles en scheer spullen. VARA's kindermenu De grote meneer Kaktus show. In het land van de Mini kins (The Minikins), 12-de- lige jeugdserie. Afl. 12: Te rug naar Bilbo. NOS Journaal VARA TV-werkjournaal, compi latie. Per seconde wijzer, spel- programma gepresen teerd door Kees Driehuis. Bergerac, Britse politiese rie. Afl.: Een vrij weekend. Jim moet in een weekend dienst een Franse electro- nica-expert, Charet, bege leiden. Jim weet dat hij niet met de echte Charet te maken heeft. Deze wordt inmiddels ontvoerd... The Oprah Winfrey Show, Amerikaans praatpro gramma met de presenta trice-actrice Oprah Win frey. Vandaag praat zij met voor- en tegenstanders van de Ku Klux Klan over racisme en vooroordelen. Achter het nieuws, actua liteitenrubriek. Golden girls, Amerikaan se comedyserie. Afl.: Sop hia's bruiloft (2). Boudewijn Büch bezoekt de schrijver O'Hanlon. NED 1 23.01 uur. FOTO: PR 23.01 De wereld van Boudewijn Büch NOS 23.40 Journaal 23.45 Einde. nederland2 09.00 09.25 09.45 09.50 11.00 13.00 VPRO Charlie Brown Snoopy Show tekenfilmserie. Afl.: Is this goodbye Char lie Brown? ELaurel Hardy, slap stickserie. Afl.: The finis hing touch. Leporello, kinderpro gramma. Vandaag: Lour- des. Sprookjes van Grimm, 5- delige serie sprookjesver- halen van de gebroeders Grimm. Vandaag: Hans en Grietje. Knutsel je mee? Ja... of nee? Doeprogramma ge presenteerd door presen tator Skip. Hals over kop, Duitse jeugdserie. Afl.: Beestach tige vakantie. Einde. NOS Nieuws vóór doven en slechthorenden. Einde. SlJournaal. VPRO Een winter aan zee, 4-we- kelijks programma over mensen die wonen tussen de Hondsbosse en de Hondsrug. Spijkers, episodes uit het leven van een man, ge speeld door Jim van der Woude. Afl. 2: Jazzmuziek. Een teken van leven- drieluik van Lex Runder kamp over jonge mensen die het niet geheel meer voor het kiezen hebben. Deel 1: Seropositief: „Ik heb geen tijd meer te ver liezen". La storia, 3-delige serie van Luigi Commencini naar het gelijknamige boek van Elsa Morante. Met: Claudia Cardinale, Andrea Spada, Antonio Spada, e.a. Deel 2. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bevalt Ida van een bas taard-zoon. Het kind blijkt zeldzaam vroegrijp te zijn 0 Zoetekoek, met om: 0 Beertje Colargol, kinderserie. Afl. 53. 5 Ovide, Belgische tekenfilmse rie. Afl. 5. 5 De Freggels (Fraggle Rock), kinderserie. Vandaag: Wem bley's egg. 0 Eucharistieviering vanuit de O.L.V.-kerk te Dadizele. 0 De zevende dag. Eem soort praatcafé met: 1. Blikvanger: in het oog springende nieuws beelden. '2. Confrontatie: de bat over een actueel thema. 3. Zeven op zeven: een weeko verzicht en voor alle onderde len representatieve studiogas- ten. Presentatie: Etienne Van Den Bergh. 0 Sunday Proms. Koningin Ell- sabethwedstrijd voor viool 1989. Sonate nr. 3 in D, opus 108 van Johannes Brahms, uit gevoerd door Dmitri Berlinski. 5 Hachi-Ko. Japanse jeugdfilm van Seijiro Koyama. Met: Tat- surja Nakadai en Kaoru Yachi- gusa. 0 Dranouter 1989. Verslag van dit folkfestival. Deel 1. 0 De Cosby6 Show. (The Cosby Show), 25-delige Amerikaanse komische serie. Afl. 10: Een meisje en haar hond (A girl and her dog). Met: Bill Cosby, Phylicia Rashad, Sabrina Le- beauf e.a. Claire is naar Was hington, waar de familie haar in het weekend wil bezoeken. Dit gaat echter niet zonder problemen... 5 Nieuws. 0 Tik tak, animatieserie. Afl. 13. 5 Draaimolen. 4-delige kinderse rie. Vandaag: Platvoetje. Pre sentatie: Nolle Versyp. 5 Mode '89. Blikvanger. Hoofd thema: Nieuwe tendenzen voor de winter '89; Aktueel: reporta ge over de Academieshow te Antwerpen op 23 juni '89; Jean Paul Gaulthier: wintercollectie voor mannen en vrouwen. Man en vrouw van de maand: Straatmode Gent; Prijsaanko- pen. Presentatie: Ghislaine Nuytten. Sportweekend (1). 1 Mededelingen en programma overzicht. Nieuws. Sportweekend (2). Aansl.: Verkeerstip. Vandaag: Zware poot, kind gedood. i Ciske de Rat. Nederlandse speelfilm uit 1984 van Guido Pieters. Met: Danny de Munck, Peter Faber, Willeke van Am- melrooy e.a. Het jaar 1934. Clske, een jongen van elf jaar, woont in een volksbuurt in Amsterdam. Hij is gek op zijn vader, die als zeeman echter vaak van huis is. Met zijn moe der, die in een café achter de bar staat, kan hij niet goed op schieten. Zowel thuis als op straat raakt Ciske in moeilijk heden en komt dan met de justitie in aanraking... l I.Q. quiz met denk- en weet- vragen, gepresenteerd door Herman van Molle. l Nieuws. i Rusland onder de tsaren (Russia under the tsars), 3-de lige Engelse documentaire van Colin Nears. Afl. 2: Muziek voor het vaderland (Music for a nation). Coda. Plastische kunsten: De storm, van William McTaggart, uit de serie 100 Meesterwer- 23.35 23.45 Einde. brt 2 14.45 Autosport. Rechtstreekse re portage van de Grote PrijS van Italië voor F 1-wagens. Com mentaar: Dirk Deweert. 16.45 Einde. 18.45 Sportweekend (1). 19.25 Programma-overzicht. 19.30 Nieuws. 19.45 Sportweekend (2). 20.15 Atletiek. Finale Wereldbeker te Barcelona, samenvatting. Commentaar: Alain Coninx en Ivan Sonck. 21.15 Einde. rtbf 1 Reflets du libéralisme poli tieke uitzending. Fête de la Jeunesse Laïque la Louvière. Faire Ie point. Journaal. Actualités a la une. Autosport: Grand Prix F1 van Italië te Monza. Commentaar: Richard Debeir en Christian Lahaye. Muppet Show. Vandaag: Gla dys Knight. Cinémaa la una. Papa Bonheur (Cosby show), Amerikaanse serie. Afl. 20: Bon anniversaire Cliff. Met: Bill Cosby, Phylicia Rashad, Sabri na Lebeauf e.a. Noubanimé, tekenfilms met de Smurfen. Variétés a la une. Le week-end sportif, sportma- gazine. Presentatie: Roger La- boureur. Voorbeschouwingen Top 5. Journaal en Weerbericht. Cinéma i la une Jeux sans Irontières, spelpro- gramma. Vanavond: de finale tussen teams van Italië, Frank rijk, België, Portugal en San Marino. Presentatie: Sylvle Rl- got en Thierry Tinlot. Mon oncle Antoine, Canadese tv-film van Claude Jutra. Weerbericht met aansl.: Laat ste nieuws. i Einde. en een diep inzicht te heb ben, dit in tegenstelling tot zijn moeder die met onbe grip en onverschilligheid op de oorlogssituatie rea geert. 23.24 Zuidafrikaanse connec ties: Een spoor van olie, documentaire over de on derbelichte rol van Zuid- Afrika in het Iran-Contra- schandaal. NOS 00.20 Journaal. 00.25 Einde. nederland3 NOS i Nieuws voor doven en slechthorenden. Einde. Weekjournaal. Het Capitool. Analyse van binnen- en buitenlands nieuws. SOCUTERA SOCUTERA: Veeteelt in Burkina Faso, documen taire van de SNV over de veeteeltkundige in Burkina Faso, Boudewijn Krijger. TELEAC De Erflaters, verleden van de toekomst, documentai re. Einde. NOS Studio Sport. 1. Atletiek: 5e World Cup. 2. Auto sport: Grand Prix Formule I in Italië. 3. Hockey: Champions Trophy Da mes. Einde. TELEAC Rechtswijzer. Afl. 1: Sa men wonen. NOS Nieuws voor doven en slechthorenden. Sesamstraat. Studio Sport. Journaal. IKON x Geld of je leven tv- spel. Met: Dennis Joren, Nathalie v.d. Hoeven, Ma- roesja Lacunes e.a. (On dertiteld voor prelinguaal doven). NOS Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ont wikkelingen in de interna tionale politiek. Man in de war tragi-ko- mische speelfilm. Met: Pe ter Bos, Willem van Rin- sum, Ineke Cohen e.a. Pro- duktie: Zirkelfilms en NOS- TV. Tragi-komische speel film van Joost Ranzijn over een ongelukkige tuinman. Werken aan werk, serie over de agrarische sector. Afl. 4: Verre idealen. NOS Journaal. Studio Sport. Atletiek in Barcelona. Nieuws voor doven en slechthorenden. Einde. duitsland 1 09.30 Programma-weekoverzicht 10.00 El Daniel Barenboim apielt. Pianosonates van Mozart: So nate in D, KV 283. 10.45 Joachim Kaiaer: ...ich erinnere mich, portret van de Duitse to neelspeler/regisseur Gustaf Gründgens. 11.30 Bildergeschichten: kinderpro gramma. 12.00 Ei Pretaeclub. 12.45 Tageeschau met Wochenspie- 13.10 Programma-weekoverzicht. 13.40 Die Freunde des fröhlichen Teufels. 5-delige Poolse jeugdserie. 14.10 45 Fieber - das Magazin aua Berlin. Gevarieerd magazine. 14.55 ARD-Sport extra. Autosport: Grote Prijs van Italië voor F-1 wagens. WK Roeien, finale vanuit Bied. 16.55 Diese Woche im Eraten. 17.00 ARD-Ratgeber: Technik. 17.30 Jugendreportage: Lahnab- warts nach Kanaan. Meditatie- tocht met jongeren op een boot o.l.v. pater Stephan Sen- ge. 18.00 Tagesschau. 18.05 Wir iiber una. 18.10 Sportschau. 18.40 SLindenstrasse, serie. Afl. 197: Vater. Met: Ria Schindler, Manfred Schwabe, Joachim Hermann Luger e.a. 19.09 Die Goldene 1, winnaars van de ARD tv-loterij. 19.10 Weltspiegel, reportages van buitenland-correspondenten. 19.50 Sportschau-Telegramm. 19.58 Programma-overzicht. 20.00 üïi Tagesschau. 20.15 Ein Mann zu jeder Jahreszeit. (A man for all seasons), Engel se speelfilm uit 1966 van Fred Zlnnemann. 22.10 ARD-Sport extra. Wereldbeker atletiek. Commentaar: Dieter Adler en Gerd Rubenhauer. 23.10 Tagesschau. 23.15 Berlijns herdenkingscon cert voor Herbert von Karajan. De Berliner Phllharmoniker 00.45 Tagesschau. 00.50 Nachtgedanken. Beschouwing door Hans Joachim Kulen- kampff. 00.55 Einde. duitsland 2 3 i Programma-weekoverzicht. 3 Eucharistieviering vanuit Salzburg. Voorganger: Pastor P. Franz Pfab MSC. 5 Mosaik, documentaires. 1. Fernsehen aus eigener Werk- statt, Berlijnse tv voor en door ouderen. 3 Stadtschreiber Matinee Heimkehr Berlin, tv-dagboek van Hajo Schedlich over zijn jaren in en na de oorlog. 3 (s) Aus Bayrischzell/Wendel- stein: Das Sonntagskonzert auf Tournee, volksmuziek ge presenteerd door Rudolf Gam- 12.45 Heute. 12.47 Sonntagsgesprach. 13.15 Damals vor vierzig Jahren. Serie oude weekjournaals. 13.30 Guckloch. Blik in de studio's van kinder en jeugdprogram- 13.50 Annes erster Kuss. Noorse jeugdfilm uit 1988 van Berit Neshelm. 14.15 Neues aus Uhlenbusch. Serie met Jonas en Asmus Maatsch, SATELLIET OPENT NIEUWE WEGEN, MAAR... ZOETERWOUDE NOS-voorzitter drs. J.P. van der Reijden zei het zo prachtig. Hij had in Spanje televisiebeelden gezien, zó mooi, zo 'om beet te pak ken', dat hij popelde om via satelliet dat soort tele visie uit te zenden. Van der Reijden had het over HD-televisie: High Defini- tion-tv. Waarbij het huidi ge aantal beeldlijnen van 625 wordt verdubbeld tot 1250. Slechts via de satel liet te verwezenlijken. Arthur Hemerik namens JVC in Zoeterwoude zag het vorige week tijdens de Funkausstel- lung in Berlijn ook al beter: D 2 MAC-televisie. In deze techniek worden signalen voor kleur en helderheid nó elkaar, dus gescheiden uitgezonden, in tegenstelling tot wat nu ge beurt: gelijktijdig. Hemerik zag prachtige beelden, scherp, kleurvast, natuurgetrouw en zonder ook maar enig bijver schijnsel. Maar alleen via sa telliet te verwezenlijken. En daarom is komt het zo prachtig uit, dat commerciële televisie in aantocht is - wan neer dan ook - en dat de toe komstige commerciële zenders via satelliet gaan uitzenden. Die alle technische ontwikke lingen mogelijk maakt en waarvan Van der Reijden en Hemerik zo opgewonden raak ten. Enerzijds terecht. HD en D 2 MAC kunnen, zeker in combinatie, voor een onge kend hoge beeldkwaliteit zor gen. Strak, schaduw- en tril- lingvrij, kleurecht en nog nooit vertoond, behalve in ex perimentele schakelingen, met veel verborgen electronica. Deze verbeteringen kunnen alleen via satelliet worden ge realiseerd, omdat de gebruikte technieken om veel ruimte vragen. De tot dusver gebruik te kabels hebben die ruimte niet; de ether, dus de afstand in de open ruimte tussen zen der en satelliet uiteraard wel. Maar ook glasvezelkabel kan aanzienlijk meer overdragen dan de tot dusver gebruikte kabel. En daarom had Van der Reijden alle gelijk aan zijn kant, toen hij kabelexploitan ten adviseerde eventuele in vesteringen uit te smeren over niet meer dan zeven jaar. Want na die periode, voorzag Van der Reiiden. zou de huidi- Ingeburg Kanstein, e.a. Afl.: Uhlenbusch steht Kopf. Der Platzhirsch kam im Son- derzug, documentaire in de serie „Deutsche Erbschaften" over een natuurreservaat in Nedersaksen, dat 150 jaar be staat en vroeger een koninklijk jachtgebied was. ELeichte Muse. Duitse speel film uit 1941 van Arthur Maria Rabenalt. Danke schön. Verslag van de actie Sorgenkind. Aansl.: Be kendmaking van de Grote Heute. Die Sport-Reportage. Met Rolf Kramer. ML - Mona Lias, vrouwenma gazine. Presentatie: Maria von Welser. Programma-overzicht. HGeheimnisvolle Alpenaeen, natuurserie. ES Seine beste Rolle. tv-film naar een vertelling van Chris Heute. Aansl.: Sport am Sonn- tag. Das kleine Fernsehspiel: Sin gles, tv-spel van Ecki Zledrich. Zeugen des Jshrhunderts. Stern-journalist Henri Nannen in gesprek met Hans-Herbert Westermann. Hsute. duitsland 3 Telekolleg II cursus Engels. Les 27. Telekolleg aktuell, voorlich ting over cursussen. Telekolleg II cursus natuur kunde. Les 1. Telekolleg II cursus be drijfseconomie. Les 1. Hande - Werke - KUnete: Glas: Schön und zerbrechlich, docu mentaire over de bewerking van glas door de jaren heen. Ihre Heimat - unsere Heimat, programma voor Portugezen, Italianen en Turken. Tele-Akademie: Die republika- nische Verfassung - Zum Staatsentwurf Immanuel Kants, met Prof. Dr. Volker Gerhardt. Sport im Westen extra. Biljart: finale drieband. Commentaar: Adi Furler. Mueik in West 3 M.m.v. het Radio Symfonie Orkest Bangladesh - Land der Ben galen, 4-dellge documentaire serie over Bangladesh. Afl. 1: Wie Blumen im Garten. Kaufen, kochen, essen a la saieon, culinair magazine. Van daag: Vers met vruchten. Hollymünd. Presentatie: Ha- rald Schmidt. Die Besucher, 16-delige jeugdserie. Afl. 13: Entdeckt! Gojt und die Welt, meditatie. Aktuelle Stunde, regionaal magazine met nieuws. Valentine, Russische speelfilm uit 1981 van Gleb Panfilow. Weet 3 aktuell. Musikezene 89, theatermaga zine gepresenteerd door Ron Williams. Monte Carlo in Gala, kleines Fürstentum - grosse Show, showprogramma. Experiments: EETC, Engelse experimentele film van David Larcher. Laatste nieuwe. Aansl.: Zur Nacht. ge kabel zo verouderd zijn als het Paard van Troje. Tenzij het gigantische huidige kabel net van centrale antenne(scho- tel) naar huis tot huis, wordt vervangen door glasvezel. En dat zal, in de visie van Arthur Hemerik, weer vele jaren ver gen. Wachten 1 Voor omroep en de electroni- ca-industrie is het gekomen tot een soort wachten op Godot. Want tussen droom en daad staan nog steeds mediawetten in de weg en nog veel meer praktische bezwaren. De om roep zit niet te springen om sterk verbeterde uitzendingen als die in de huiskamer toch niet kunnen worden ontvan gen en de electronica-industie maakt geen duurdere tv-appa- raten als er toch geen uitzen dingen voor zijn. Een vol maakte pat-stelling. Die echter op het punt staat doorbroken te worden, met de komst van commerciële televi sie via satelliet. Waardoor uit zendingen, zij het aanvanke lijk met mondjesmaat, HD en/ of D 2 MAC doorgegeven kun nen worden. Waarop de indus trie weer aanschuift door, ook al met mondjesmaat, ontvangst daarvan mogelijk te maken. Hemerik: „Geen fabriek in de wereld maakt op dit moment bbc 1 Open University. Einde. Playbus Umbrella Afl. 8: Potential. This is ths dsy. Religieus pro gramma. Northampton: My disciples. Timberjack, Amerikaanse speelfilm uit 1955 van Joseph Kane. Met: Sterling Hayden, Vera Ralston, David Brian e.a. Cherith. Tekenfilm. Country file, magazine over het buitenleven. Weerbericht voor de land- Country File, vervolg. Nieuwsoverzicht. Aansl.: High Chaparral, Amerikaanse Westernserie met Leif Erick- son, Cameron Mitchell, Linda Christal e.a. Afl.: The decei- Tekenfilm. Eastenders Omnibus, feuille ton met Michael Robartes, Gerry Hoxham e.a. EThe desert fox, Amerikaanse speelfilm uit 1951 van Henry Hathaway. Met: James Mason, Cedric Hardwicke, Jessica Nature's champion: Sir Peter Scott at eighty, portret van deze stichter van Worldwide Fund for Nature. The clothes show, modepro gramma gepresenteerd door Selina Scott, Geoff Banks en Caryn Franklyn. My family and other animals serie over schrijver Gerald Lifeline: Understanding - disa bilities educational trust. Nieuwe en weerbericht. Songs of Praise. Samenzang te Fleetwood. First ot the summer wine, 6- delige serie. Afl. 2: Compo drops in. Howard's way, 14-delige nieu- Bread, serle. Screen one: One way out. To neelstuk over een succesvolle architect. Nieuws en weerbericht. Everyman As we forgive them, portret van mensen, die ondanks het hun aangedane leed kunnen vergeven. Sky at night, nieuwe beelden van het ruimtevaartuig 'Voya ger. Notwork East. Sabri Brothers in concert, Aziatische pop groep. Weerbericht. Einda. bbc 2 Opan University International bridge club. Sunday grandstand, sportpro gramma met: 1. Open Europe se Golfkampioenschappen te Sunningdale. 2. EK Military te Burghley. The nature of Australia, 6-de- lige documentaire serie. Afl. 6: The end opf isolation. Brian Ferry in Europa: New Autosport: Grand Prix van Ita lië voor F 1-wagens te Monza. Aansl.: Movidrome intro. Moviedrome: ESunset Boule vard. Amerikaanse speelfilm. Einda. tv-apparaten die alle verbeter de zend-technieken kunnen verwerken. Maar er wordt wel nagedacht, om op het juiste moment het juiste apparaat op de markt te brengen. Stapje voor stapje". Maar wat moet dan de familie die op dit moment van tv-toe- stel wil veranderen? Ver schrikkelijk goed uitkijken, dat eerst. En nadenken over de duiten, de levensduur van het eventueel nieuwe apparaat en over de vraag, of het huidi ge toestel niet gerepareerd kan worden. Of zo. JVC's Hemerik: „Ik verwacht dat mijn fabriek, maar ook alle andere fabrikanten, binnen twee jaar met tv-toestellen op de markt komen die D 2 MAC signalen kunnen verwerken. En HD-signalen kort daarna, mogelijk gelijktijdig". Wachten 2 Waaruit zou volgen dat fami lies die nu van toestel wilden veranderen, nog een kleine twee jaar moeten wachten. Maar dat is niet helemaal waar. Hemerik: „Wie twee jaar wacht met inruil, zit na tuurlijk helemaal goed. Maar wie met alle geweld nu al wil inruilen en toch in de toe komst die verbeterde uitzen dingen wil kunnen volgen, kan toch in de winkel terecht. sky one Dempsey en Makepeace. SUPER CHANNEL 21.00 uur FOTO: ANP 18.30 Breves et Mètèo Europèenne. 18.35 L'Amour sur place. 19.30 Flash Varicella. 20.00 Sacrée Soirée. 21.30 Les animaux du monde. 22.00 Journal Téléviaé. 22.25 Météo Européenna. 22.30 Sapt sur Sept. 23.30 Sports. 00.30 La Quart D'heure Du Procope. 01.00 Fin de Programma. 07.00 Hour of Power. 08.00 Fun Factory. 12.00 The Nescafe UK Top 50. 13.00 Beyond 2000. 14.00 That's Incredible. 15.00 WWF Superstars of Wreatl)ng. 16.00 Incredible Hulk. 17.00 Emergency. 18.00 Close. EUROSPORT 19.30 Athletic World Cup Final. 21.30 Panasonic European Open Golf. 00.00 Football. 01.00 European Community Cycling 01.30 Weightlifting World Cham pionships. 02.30 Closedown. super channel 07.00 Superkida. 11.00 Coca Cola Eurochart. 12.00 Video Fashion. 12.30 Today's World. 13.00 It's written. 13.30 The Mix Music. 14.30 Dundee and the Culhane. 15.30 The Mix. 17.30 The World Tomorrow. 18.00 European Buainess weekly. 18.30 Roving Report. 19.00 Look Out Europe. 19.30 Richard Diamond. 19.55 Goodyear Weather Report. 20.00 The Chart Show. 21.00 Dempsey And Makepeace. 21.55 Goodyear Weather Report. mtv europe 07 00 Marcel Vanthilt. 11.00 Kristiane Backer. 14.00 MTV'e European top 20. 15.00 Week in rock e. 15.30 MTV Classics. 16.30 Ray Cokea. 18.00 Maiken Wax#. 21.00 Marcel Vanthilt. 00.00 XPO, nieuwe videoclips met Maiken Wexe. 01.00-07.00 Night videos. tv 5 16.05 I'Ecole dea tans. 16.45 Immédias. 17.15 Apostrophes. rtl+ Li-La-Laune-Bar.- Die Mit- machsendung mlt Metty. Autruhr im Slchlaraffenland, Duitse kinderfilm uit 1957 van Otto Meyer Met: Alexander Engel, Sabina Sesselmann, Harry Wüstenhagen e.a. Tekenfilm. Ohne Spur (Nyom nelkul/No clues), Hongaarse speelfilm van Peter Fabry. Met: Tamas Cseh, Mikos B. Székely, Karoly Dunai e.a. Klaeeik am Mittag, met het RTL-orkest. Heute bei una. Tal dar Dinosauriër e, Ameri kaanse tekenfilmserie. Die Jetaone tekenfilmserie. Gut schmeckt's, culinaire se- CHeimwsh nach Deutsch- land, Duitse avonturenfilm uit 1954 van Bernhard Redetzki. Met: Ingrid Lutz, Petra Peters, Albert Lieven e.a. St. Pauli in St. Peter, toneel stuk van Maximilian Vitus. Met: Friedrich Wiedmer. Georg Ei- nerdinger, Erna Wassmer e.a. Regie: Friedrich Wiedmer. Tekenfilm. Kunst und Botschaft. RTL Muaikravue, schlagers gepresenteerd door Frank RTL aktuell, aktualiteiten. Eln Tag wie kein anderer, quiz met Susanne Kronzucker. Radsport aktuell. Ein liebenswartar Schatten (The public eye), Engelse speelfilm uit 1972 van Carol Reed. Met: Mia Farrow, Topoi, Michael Jayston e.a. Spiegel TV.122^0 Die High- school-Fete (Getting it on), Amerikaanse film uit 1983 van William Olsen. Met: Martin Yost, Heather Kennedy, Jeff Edmond e.a Sexy Clipe. Betthupferl. Einde. Het tv-toestel dat tijdens de Firato van vorig jaar werd geïntrodu ceerd: met S- aansluiting, dus voorbereid voor de komende uitzend- technieken. FOTO: JVC Er zijn immers nu al appara ten, die gedeeltelijk zijn voor bereid voor de komende ont wikkelingen en over een vier- punts S-aansluiting beschik ken. Die werden in ons land geïntroduceerd tijdens de Fi rato van het vorig jaar. Mocht de bezitter over enige tijd D 2 MAC-uitzendingen be hoorlijk willen volgen, dan is alleen de aanschaf van een 'decoderkastje' noodzakelijk. Te vergelijken met het de aan schaf van het 'tweede net- kastje', toen Nederland 1 werd uitgebreid met Nederland 2". Stereo/mono Maar terwijl de omroepen stap voor stap de verbeteringen doorvoeren, zal de consument een voor een het huidige tv- apparaat inruilen tegen de vernieuwde apparaten. Waar bij in tal van huishoudens lan ge tijd het 'oude' apparaat de 'nieuwe' signalen moet kun nen verwerken. Hemerik: „Dat kan. Met het voordeel, dat zelfs het oude apparaat iets betere beelden zal weergeven, maar natuurlijk niet zo goed als het dan moderne apparaat dat voor die verbeteringen is gemaakt". Opnieuw is een vergelijking mogelijk. Toen muziek voor het eerst in stereo werd uitge zonden, was het aantal stereo ontvangers nog beperkt. Maar de mono-toestellen konden dat .stereo-signaal moeiteloos aan; alleen dat stereo-effect kwam er niet uit. En zo zal het onge veer gaan wanneer de zenders in HD 2 MAC via satelliet gaan uitzenden, dus perfect, maar de tv-apparaten nog niet zijn aangepast. En het aardse kabelnet ook nog niet. Schotels Tussentijds is een bloeiperiode van de schotel in particulier gebruik te verwachten. Heme rik: „Zo'n schotel zal dan zo'n 800 gulden kosten, een nog net op te brengen bedrag voor de echte liefhebber. En te gebrui ken wanneer omroepen met HD 2 MAC-signalen uitzenden, in de huiskamer een daarvoor geschikt apparaat staat, maar de kabelexploitant nog geen glasvezel gebruikt en die ver beterde signalen niet kan doorgeven. In dat geval kan iemand die dat wil, met een schotelantenne zélf vbor de noodzakelijke verbinding zor gen; een situatie die mogelijk jaren zal duren en dus moeite van de investering waar maakt. Bovendien wordt het mogelijk, dat een beetje televi sie-liefhebber zich onafhanke lijk kan maken van de kabel exploitant, die uit het aanbod een keuze moet maken. Met een schotel, zeker een draaiba re, kan de particulier zelf een keuze maken. Maar dat is een ontwikkeling, die op dit mo ment onpeilbaar is". Actueel op dit moment, is de situatie van de familie die in bezit is van een kwakkelappa raat en iets nieuws overweegt. Hemerik: „Alle apparaten die nu in de winkel staan, kunnen tien jaar en langer mee of, zo als uit statistieken blijkt, wor den na zeven jaar ingeruild. Geen probleem, ook niet over twee of vijf of zeven jaar. Al leen zullen de eenvoudigste toestellen de verbeterde uit- zendtechniek nóóit optimaal kunnen verwerken. En zullen de duurdere apparaten met S- aansluiting aangepast kunnen worden met dat decoderkastje. En kan de particuliere schotel antenne uitkomst brengen, wanneer de kabelexploitant nog niet aan glasvezel toe is. Overigens geldt alle techniek ook voor videorecorders, met als vooroploper Super-VHS, die D 2 MAC al kan verwer ken. Overigens zijn videoca mera's hun tijd helemaal voqr- uit, want die werken al met die moderne technieken". FRITS BROMBERG nederland 1 NOS 13.00 Nieuws 13.05 Eind*. KRO 15.35 Neighbours. 16.00 Roanoak, 16.55 Poppenkraam. kinderserie. NOS 17.30 Journasi. KRO 17.45 Pro fessor Poopsnagls, jeugdserie. nederland 2 NOS 13.00 Nieuws 13.05 Einde. AVRO 16.15 The reel Ghostbusters e. 16.23 Jeugd Olymimpische degen e. 17.45 Is) Ontdek je plekje: Meche- len. 17.55 Hollands glorie nederland 3 NOS 09.00-09.05 Nieuws NOT/STV 10.00 Huisje, boompje, beeetje. 10.30 Voorlichtingsprogramma. 11.00 Eirfde. NOS 13.00-13.05 Nieuws NOS/STV 14.30 English spoken. Les 1 NOS 17.50 Nieuws duitsland 1 09.45 ARD-Ratgeber. 10.00 Tages schau. 10.03 Ein Mann zu jeder Jah- reszeit. 12.00 Umschau. 12.15 Wel tspiegel. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Tagesschau. 13.15 Einde. 14.40 Hl Teletekst-overzicht. 15.00 Tages schau. 15.05 Die Campbells, serie. 15.30 Blauer Montag 16.00 Die Trickfilmechau. 16.15 Bilderge schichten. 16.45 Die Freunde des fröhlichen Teufels, serie. 17.15 Ta gesschau. 17.25 Auf Achse, serie. bbc 2 07.55 Open University. 08.20 Einde. 10.00 Teletekst. 11.00 Bowls. 13.45 Songs ot praise. Fleetwood. 14.20 Chock-a-block 14.35 Bowls. 16.50 Nisuws 16.53 Regionaal nieuws 17.00 Bowls. sky one 06.30 European Businsss Channel. 07.00 The DJ Kat Show. 09.30 Panel Pot Pourri. 11.00 The Sullivans. 11.30 Sky By Day. 12.30 A Problsm Shared. 13.00 Another World. 13.55 General Hospital. 14.50 As the World Turns. 15.45 Loving. 16.15 Ths Young Doctors. 17.00 Count- mtv europe 07.00 Kristiane Backer. 12.00 Remo te control 12.30 Week in rock 13.00 Kristiane Becker. 15.00 Yol Mix. 15.30 Marcel Vanthilt. 17.00 The Coca Cola report. 17.15 3 From 1 at 5. 17.30 Maiken Wexe. 06.00 Hello Europa -Guten Morgen Deutschland, informetiet program- ma. 09.10 Dis Springfisld Story 10.00 Dor Praia 1st heiss 10.30 Reich und Schon serie. 11.00 Die Zwei mlt dem Dreh e, 11.45 Polizel- bericht 12.05 Niemand 1st perfekt 12.30 Klaeeik em Mittag 13.00 Heute bei une. 13.25 California Clan serie. 14.15 Tekenfilm. 14.20 EHeimweh nach deutschland 15.45 Netto: Ihre Wlrtschaft heute. 15.55 RTL aktuell. 16.00 Die Spring field story, serle. 16.50 Reich und Schön serle. 17.15 Der Praia let heisa, spelshow 17.45 Radsport ak tuell. 17.55 RTL aktuell.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23