Daimler-Benz en MBB samen Ipp huwelijkse voorwaarden GELD GOED Voetangels en klemmen in schadeverzekering Qeidó&Qowuvnt Trump aast op Tiffany PIET WERKT NU ONDER HOOGSPANNING 7000000 Cddóc Qowuvnt Beurs van Amsterdam ACF zwaar op verlies A lECONOMIE ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 udiovisuele ïarkt goed voor 3 miljard MSTERDAM De audiovisu- e branche in Nederland is goed ior een jaarlijkse omzet van 1,3 mmerciële televisie in 1992 jgen tot 1,6 miljard gulden, al- is voorzitter R. Geel bij de pre- ntatie van de Media Visie ■urs, die 18 september in de nsterdamse RAI van start De laatste zes jaar is het arktaandeel steeds met circa 8 li ocent toegenomen. Een verbod zenders als TV10 en Veroni- kan deze markt handenvol •ld kosten. ,at. K irl Plessey voor bijna helft in handen Siemens en GEC LONDEN Het vorig jaar november begonnen gevecht om overneming van het Britse elektronicabedrijf Plessey is vrijwel beslist. De eveneens Britse onderneming General Electric Com pany (GEC) en het Westduitse Siemens-concern hebben inmid dels bijna vijftig procent van de aandelen in handen, zo hebben zij laten weten. Het verwerven van een meerderheid lijkt slechts een kwestie van tijd. GEC en Siemens hebben op hun bod van 270 pence van 17 au gustus 19,2 procent van de aandelen aangeboden gekregen, aan zienlijk meer dan deskundigen hadden verwacht. De twee con cerns hadden al 29,9 procent, zodat de deelneming nu 49,1 pro cent bedraagt. Formeel is het 48,7 procent omdat 0,4 procent van de aandelen in handen is van bevriende partijen. Het bod, dat Plessey waardeert op twee miljard pond (6,9 miljard gulden), is verlengd tot 28 september. GEC en Siemens kunnen inmiddels via aankopen op de beurs al zorgen voor een meerderheidsbe lang. Zij hebben in hun pfferte aan de aandeelhouders gezegd tenminste negentig procent van het kapitaal te willen. NEW YORK De koers van de aan delen van de fameuze Newyorkse ju welierszaak. Tiffany is sterk gestegen nadat bekend werd dat de projectont wikkelaar Donald Trump toestem ming heeft gekregen om voor ruim vijftien miljoen dollar aan aandelen op te kopen. Hij zou daarmee een be lang van ongeveer 1,6 procent krijgen. Multimiljonair Trump, die onlangs in Friesland het duurste jacht ter wereld heeft besteld, zegt dat het gaat om een belegging, maar in beurskringen wordt er rekening mee gehouden dat hij uit is op een overneming. Dubbele groei vastgoedbezit in buitenland AMSTERDAM De buitenlandse vastgoedbelangen van professionele Nederlandse beleggers zoals vast goedfondsen en pensioenfondsen zijn de afgelopen twaalf maanden zeer sterk gestegen. Vooral door nieuwe acquisities en gedeeltelijk door de koersstijging van de dollar namen die belangen per saldo toe met ƒ7 miljard, het dubbele van de voorgaande periode van een jaar, tot 30,2 miljard. De VS bleven onbe twist favoriet bij de Nederlandse beleggers. Van het totaal van 30,2 miljard komt 18,4 miljard voor reke ning van Noord-Amerika. Groot-Brittannië is goed voor 4,15 miljard, gevolgd door Duitsland 4 mil jard). Frankrijk, België en Spanje. Welk bedrag er voor zuiver particulier Nederlandse rekening in buitenlands vastgoed in bezit is, is niet be kend maar moet indrukwekkend zijn, afgaande op de vele duizenden tweede woningen van Nederlanders in het buitenland. PD-OPPOSITIE: „ZWARTE DAG ECONOMISCHE ORDE" h] he fgjrUTTGART Het hu- r eielijk der giganten in het eefestduitse bedrijfsleven °°i&n eindelijk worden vol- >kken. Betrokkenen ;bben maandenlang hun ïzwaren kenbaar ge- lakt, maar de minister economische zaken, [elmut Haussmann, heeft isteren besloten dat het het nationale belang is it Daimler-Benz en Mes- ïrschmitt-Boelkow- |lohm (MBB) samengaan, iok al moet nog wel aan jnkele voorwaarden wor- len voldaan. ^aimler, dat al het grootste in- justriële concern van de fondsrepubliek is, zal een peerderheidsbelang nemen in 3: AÉBB. Daimler heeft een omzet en 73,4 miljard mark en er .Herken 340.000 mensen. Het 'pncern maakt niet alleen de ersonenauto's met de ster op e motorkap, maar ook |rachtwagens, consumentene- tktronica onder de vlag van LEG, motoren via de dochter- on inderneming MTU en zit met iv*n)ornier in de luchtvaart. I9.9MBB, een lucht- en ruimte- /aartconcern, zet elk jaar 7,1 ikstmiljard mark om en biedt oojfrerkgelegenheid aan 39.800 "tolmensen. Wa)e SPD-oppositie in de Bonds- atiejag uitte gisteren scherpe kri- Shajek op het besluit van FDP- ikejiinister Haussmann. Woord- rder Wolfgang Roth sprak in „een zwarte dag voor de Daimler-Benz, dat met een omzet van 73,4 miljard al het grootste industriële concern van de-' Bondsrepubliek is, mag een meerderheidsbelang nemen in Messerschmitt-Boelkow-Blohm (MBB) FOTO: AF' subsidies aan Deutsche Airbus, de onder MBB vallende West duitse poot in het Europese vliegtuigbouwconsortium, en zocht een bedrijf dat haar daar vanaf kon helpen. BMW, Sie mens en Bosch werden tever geefs benaderd. Daimler had wel oren naar de deelneming, maar alleen als de regering in Bonn nog een tijd met geld over de brug kwam. Bonn deed de belofte tot 1999 de wisselkoersrisico's bij Airbus te dekken en opende zo de weg tot de deelneming. economische orde in de Bonds republiek". De ministeriële goedkeuring is zowel wat be treft procedure als qua resul taat een schandaal. Volgens hem is met het besluit een stap gezet van de markteconomie naar de „machteconomie". De sociaal-democraten zullen zich inzetten voor een verscher ping van het toezicht op wape naankopen door de staat. Airbus De belangstelling bij Daimler voor MBB is gewekt door de Westduitse regering. Die zat in haar maag. met de torenhoge rospace, de Franse Aerospatia le en Amerikaanse onderne mingen als General Dynamics of Lockheed moet een einde komen aan de versplintering in de Westduitse lucht- en ruimtevaartindustrie, aldus Daimler-topman Edzard Reu ter. Volgens critici heeft deze uitspraak ook een keerzijde. Daimler krijgt door het op slokken van MBB een fikse bewapeningspoot, die goed zal zijn voor ongeveer tien pro cent van de omzet. Op Euro pees niveau is dan sprake van concurrentie tussen onderne mingen die op de vingers van één hand zijn te tellen. Dat zijn Thomson-CSF uit Frank rijk, die onlangs een deel van de defensiebelangen van Phi lips heeft overgenomen, de eveneens Franse Matra, Ae rospatiale en British Aerospa ce. De Bundeswehr, het West duitse leger, wordt echter voor een groot deel afhankelijk van één leverancier. Reden Dat is de reden voor de voor waarden die Haussmann nu heeft gesteld aan de deelne ming. Dat was ook de belang rijkste reden voor het West duitse kartelbureau om de fu sie te verbieden. Het kartelbu reau houdt zich echter uitslui tend bezig met concurrentie verhoudingen, terwijl Hauss mann heeft gekeken naar het nationale belang. Daarbij heb ben het vooruitzicht op het op houden van de subsidiestroom naar Airbus en een Westduitse vinger in de internationale lucht- en ruimtevaartpap de doorslag gegeven voor een po sitieve beslissing. Haussmann heeft met zijn voorwaardelijke toestemming het advies opge volgd dat vorige maand werd gegeven door de monopolie commissie. Daimler heeft eerder laten weten onder geen beding over voorwaarden te willen praten. Volgens functionarissen van het bedrijf moet dat echter worden gezien als een politie ke uitspraak die niet hard zal worden gemaakt. Enig wapen gekletter over het jaar waarin de subsidiestroom naar Airbus eindigt is te verwachten, maar daar zal het bij blijven. (ADVERTENTIE) Hij is elektromonteur geworden bij een drukkerij. Direct na z'n opleiding een baan gevonden via deze krant. Zo'n job. Personeelsadvertenties in deze krant geven goed werk volvette 7,48 en fabrieksedammer kool 55-160. bosuien 35-60, broccoli eveneens 7,48. Aanvoer 30.000 kg. 235-340, cherry torn, rood 176-184, VEILING DELFT-WESTERLEE cherry tomaten 125-197, courgettes Aardappelens bintjes 7, aardappelen 19-106, courgettes geel 25-107, eike- Doré 9, Alfalfa 40-58, andijvie natuur bladsla 10-100, Ruding wil EMU niet overhaasten BRUSSEL Minister Ruding (financiën) en zijn Westduitse collega Theo Waigel zullen dit weekeinde tijdens informeel overleg met hun EG-collega's in het Franse Antibes trachten Frankrijk af te houden van al te rasse schreden in de rich ting van een Economische en Monetaire Unie (EMU). Dit hebben diplomaten in Brussel aan de vooravond van het overleg gezegd. Nederland en vooral de Bondsrepubliek vre zen dat overhaaste stappen al leen maar economische en mo netaire schade kunnen veroor zaken. Bovendien is de twee landen er veel aan gelegen dat Groot-Brittannië zo lang mo gelijk bij het overleg over de EMU betrokken blijft. Internatio - Müller rest Verebus koopt i ROTTERDAM Internatio- Milller heeft het nog niet in haar bezit zijnde tweederde deel Van het aandelenkapitaal van Vereenigd Electrotech- nisch Bureau voor Scheepsin- stallaties Verebus in Den Haag overgenomen van Croon Elek trotechniek en De Hoop- Groenpol Industrie. Verebus, die 155 mensen in dienst heeft en een omzet van 13 miljoen per jaar haalt, zal nauw sa menwerken met de Internatio- dochter Van Rietschoten en Houwens in Rotterdam, aldus Internatio. Verebus houdt zich bezig met engineering, tekenwerkzaam heden via de computer, het -opstellen van technische hand boeken en ontwikkeling van technische computerprogram matuur voor de industrie, vooral voor defensieopdrach- Winst IBB-Kondor LEIDEN De bouwonderne ming IBB-Kondor heeft in het eerste halfjaar een nettowinst geboekt van 1,3 miljoen gul den. In dezelfde periode van vorig jaar bedroeg de netto winst 1,2 miljoen. Alle sectoren van het bedrijf, utiliteitsbouw, woningbouw en renovatie, hebben volgens de directie goed gedraaid. De om zet in het eerste halfjaar steeg van 50,2 miljoen naar 57 miljoen. ADVERTENTIE ZAGEN SKANDIA VAKGEREEDSCHAP (ADVERTENTIE) Dinsdag 19 september verschijnt bij deze krant de special <Z> Miljoenennota. Informatie over de adverteermogelijkheden <X> in deze special wordt u graag verstrekt door Mieke Zuidwijk bereikbaar onder telefoonnr. 071 - 122 244 Melk moet. Dat zeggen de georganiseerde melkboe ren. Verzekeringen moeten ook. Dat zeg ik. Tenzij je melk niet lust of als je er allergisch voor bent, kan je weinig over komen als je die drie kwart kan per dag niet opslobbert. Maar die ver zekeringen... ik geloof niet dat er veel zaken zijn met zoveel voetangels en klemmen als verzekerin gen. En nu spreek ik in het bijzonder over scha deverzekeringen. De jaarverslagen van onze grote verzekeringsconcerns spreken alleen in algemene bewoordingen over de ellende in sommige sectoren van hun schadeverzekeringsoperaties. Denk hier bijvoorbeeld aan de auto- en ziektekosten. Jaar na jaar stijgt het gejammer over de slechte resultaten hui zenhoog op. Heerlijk daaren tegen draait het „levenbe- drijf". Delta Lloyd is als eerste met de resultaten over de eerste helft van 1989 voor het voet licht getreden. Het aardige van dit concern is dat het uit sluitend de Nederlandse markt bewerkt. Het uiteinde lijke resultaat wordt dus niet in positieve of negatieve zin beïnvloed door buitenlandse belangen. En dan lees je dit: „De levensverzekeringsactivi teiten lieten in de verslagpe riode een winst zien van 88,4 miljoen gulden (1988 76,0 mil joen gulden). „De resultaten uit de schade verzekeringsactiviteiten na men aanzienlijk toe: eerste helft 1989 19,9 miljoen gulden (1988 3,2 miljoen gulden). Mo torrijtuigenverzekeringen toonden een voortgezette ster ke verbetering; een gering po sitief bedrijfsresultaat kon worden behaald. Dit was het gevolg van de marktmaatre gelen en een stringent beleid. Licht teleurstellend waren de resultaten bij brandverzeke ringen". Marginaal Je beseft pas goed hoe margi naal het schaderesultaat is als je leest dat het premie-inko men schadeverzekering met 4,6 procent toenam van 556,1 miljoen tot 581,6 miljoen gul den. De winst uit het schade- bedrijf komt neer op 3,4 pro cent van de omzet (1988 0,58 procent). In het levenbedrijf bedroeg de omzet in de eerste helft van 1989 666,5 miljoen gulden te gen in dezelfde periode van 1988 693,3 miljoen gulden (in 1988 werd het premie-inko men sterk positief beïnvloed door een eenmalige koopsom voor een groot collectief con tract). De winst uit het leven- bedrijf vertegenwoordigt ech ter 13,25. procent (1988 10,97 procent) van de omzet. Enkele weken geleden heb ik al verteld hoe de autoverze keraars geraffineerd getild worden. Aan de andere kant heeft de verzekerde vaak het idee dat hij door zijn verzeke ringsmaatschappij wordt ge nomen. De spelregels zijn weliswaar vereenvoudigd, maar voor de gewone man die niet gewend is tussen de re gels door te lezen, nog altijd veel te ingewikkeld. Hoe zo ingewikkeld? Ik kwam onlangs in Nu, het pe riodiek van de Nationale-Ne- derlanden (NN), een artikel tegen over opstalverzekerin gen voor huurders: „In de meeste gevallen zijn het huiseigenaren die verbou wingen in of verfraaiingen aan hun woning uitvoeren. Huurders laten zich echter evenmin onbetuigd". In 1986 werd gemiddeld 750 gulden per huishouding uitgegeven aan veranderingen in het huis. Er waren ook uitschie ters naar boven. Voor de bouw van een open haard werd gemiddeld 2500 gulden uitgetrokken, een nieuw aan recht mocht 2400 gulden kos ten en voor een parketvloer hadden de doe-het-zelvers ge middeld 2100 gulden over. Die prijzen (van 1986) zijn door de tijd achterhaald, maar onveranderd blijft het gege ven dat de waarde van een inboedel na een ingrijpende verbouwing aanzienlijk stijgt, aldus NN, die er dan op wijst dat verbouwingen als hier voor beschreven en in het huurhuis uitgevoerd, onder het huurdersbelang vallen. Dit huurdersbelang is welis waar automatisch meeverze kerd op de inboedelpolis, ten zij het afzonderlijk is verze kerd. Volgens de polis moet het huurdersbelang zijn inbe grepen in de verzekerde som. „Daar wringt de schoen. Om tot een correcte verzekerde som te komen moet een huur der alle kosten die hij heeft besteed aan bijvoorbeeld het inbouwen van een keuken blok, meerekenen. Niet alleen de materiaalkosten, maar ook de tijd die .aan de verbouwing werd besteed, het arbeidsloon. De reden ligt voor de hand: om een verbouwing te kun nen uitvoeren neemt de huur der verlofdagen op. Na een aanzienlijke brandschade - vlam in de pan - heeft hij geen tijd en al helemaal geen lust om er wéér een nieuwe keuken in te zetten. De vak man wordt nu ingeschakeld en dan moet naast het materi aal, ook het arbeidsloon wor den betaald. Dat komt neer op minimaal 40 gulden per uur. Worden dergelijke kosten niet in de verzekerde som meege- calculeerd, dan leidt dit tot onderverzekering of vergro ting van een al aanwezige on derverzekering". Polis bijwerken In feite wordt hier het advies gegeven alle uitgaven plus de bestede tijd uiterst zorgvuldig te noteren om vervolgens naar uw tussenpersoon te hol len om uw polis te laten bij werken. Uw columnist heeft enkele jaren geleden ervaren wat onderverzekering bete kent. Hij dacht behoorlijk verzekerd te zijn totdat hij door toevallige omstandighe den in aanraking kwam met een expert in roerende goede ren. Die gaf een paar vuistre gels en die vuistregels leidden tot een verdubbeling van het verzekerde bedrag. Voor boe ken noemde hij bijvoorbeeld een taxatiewaarde van 500 gulden per strekkende meter. Na zorgvuldig meten bleek al leen al aan de hand van die vuistregel een schikbarende onderverzekering. Ten slotte nog dit. De NN schrijft over de doe-het-zelf- markt en wijst op de geweldi ge groei. Als je in binnen- en buitenland de bij elke grotere plaats behorende doe-het-zelf- paleizen ziet begrijp je dat huurders en huiseigenaren op een onwaarschijnlijke schaal moeten „klussen" om die enorme winkels in stand te houden. Het feit dat het Duit se Askoconcern plannen heeft om met een eigen doe-het- zelf-keten in ons land te be ginnen, wijst ook in die rich ting. WIM VAN DER MEULEN GOUD Ni*uw Vorig* ZILVER onbewerkt 25580 - 26080 25600 - 26100 onbewerkt bewerkt 27680 27700 bewerkt Opgave: Drijfhout, A dam AMSTERDAM Het grote verlies over het eerste half jaar, dat ACF donderdag be kendmaakte, miste gisteren zijn uitwerking niet op de Am sterdamse effectenbeurs. Hoe wel ACF Brocacef geheel in bezit krijgt en de zwaar ver lieslatende Yoko kwijt is, wa ren beleggers er niet gerust op. De opening lag, nadat een dag niet was gehandeld, ten op zichte van de laatst gedane koers 4,30 lager op 43,70. Op die prijs stapten enkele be leggers erin, zodat de prijs licht aantrok, maar het slot lag toch niet minder dan 4 lager op 44. Gist-brocades kwam, vermoe delijk door dekkingsvraag, be ter uit de Dus. Hoewel de on derneming nu haar 50 pro cents belang in Brocacef, een goede winstbrenger, kwijt is, wat door handelaren negatief werd beoordeeld, sloot het bio- chemiefonds toch 1,50 hoger op ƒ35,40. De beurs wist over het alge meen de fors gestegen koersen goed vast te houden, al trad in de loop van de middag een lichte kentering in. Het slot lag evenwel toch nog 0,5 punt hoger op 196,8 punt bij een forse aandelenomzet van 1,3 miljard. De internationals noteerden in de ochtend ondanks de wijfe lende dollar hoger, maar in de loop van de dag kwamen en kele op een licht verlies. Niet echter Philips, die opnieuw boven aan de lijst van meest verhandelde fondsen bleef doorgaan met de inhaalrace en nu weer ƒ0,80 aan de koers toevoegde op 47,50. Na het buitenland beginnen nu ook binnenlandse beleggers het electronikafonds te ontdek ken. Op de optiebeurs werd opnieuw druk gehandeld in Philips.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11