Bollywoods nieuwste Australiër Chinese hommage aan individualiteit JACKNIFE Boekenbeurs in Moskou gooit de grenzen open Adembenemende spanning ÊcidócSoiwant VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 PHILLIP NOYCE: n hei „KING OF THE CHILDREN „King of the chil dren" met Xie Juan, Yang Xiuwen en Chen Shaohua. Regie: Chen Kai- g®. „King of the children" is een van de allermooiste films die de laatste jaren uit China zijn gekomen. Een film die het Verdient je westerse levens tempo er even voor in te houden om mee te gaan met een wijze en ontroerende film over mensen, over over dracht van kennis en over de noodzaak van individualiteit. Regisseur Chen Kaige (eerder met „The Yellow Earth") maakte de film in '87 en wat die individualiteit be treft mag je bang zijn dat er in China voorlopig niet meer zo'n film gemaakt wordt. Niet dat Kaige's film ook maar iets uiterlijks opstan digs heeft. Hij hanteert een parabelachtige vertelwijze die duidelijk genoeg is. De „koning van de kinderen" is een leraar. Een jongeman die na de culturele revolutie naar een uithoek van China moest verhuizen en rijst moest sjouwen. Dan krijgt hij een uitnodiging om leraar te worden.- Hij is verbaasd, heeft het nooit gedaan, maar hoeft alleen de leuzen uit het leerboekje op het bord te schrijven en te verklaren. Hij staat met lege handen, maar krijgt de oplossing aan gereikt via een leerling. Door hem leert de leraar les geven en dat proces - plus de bindingen die .hij met zijn leerlingen krijgt - wordt op een simpele, ontroerende manier getekend. Hij gooit het leerboekje weg, reden waarom hij later ontslagen zal worden. In plaats daar van leert hij zijn leerlingen uit hun eigen levensreservoir te putten en heeft hij één grote opdracht: Schrijf niets over! De boodschap is duide- lijk. Xie Yuan speelt die leraar ontroerend en vermakelijk tegelijkertijd. De vaak poëti sche uitstapjes naar het prachtige landschap met zijn bewoners (helaas hier weinig genieten door de „vuile" 16 mm kopie) zijn stuk voor stuk metaforen. „King of the children" is een hommage aan het individu, een ode aan de wil om te leren met een tragisch einde wanneer de lesidylle onderbroken wordt door dat ontslag. „Ik ben blij dat je niet protes teert" zeght het hoofd van de school tegen zijn leraar. En daarna: „Protesteren, zo heet dat toch?" Ja, zo heet dat en in China mag het niet meer. BERT JANSMA (ADVERTENTIE) ROBERTDE NIRO ED HARRIS KATHY BAKER lOS What The Deerhunter did to your nerves..., ggs? Jacknife will do to your heart. «H- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teiefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nahp.7ornd (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Onder het onbe rispelijke motto „Boeken die nen de vrede en de vooruit gang' gaat volgende week in Moskou de zevende tweejaar lijkse internationale boeken beurs van start. Met nadruk op beurs, in het Russisch 'jarmar- ka' geheten, waarin wij moei teloos ons woord, 'jaarmarkt' herkennen. De bedoeling is duidelijk: anders dan op de zes voorafgaande beurzen, die ei genlijk meer tentoonstellingen waren waar oost en west zich konden vergapen aan eikaars literaire produktie, is het de Moskouse organisatoren er nu om begonnen om zakelijke contacten met het buitenland aan te gaan. De USSR importeert jaarlijks voor een schamele 180 miljoen roebel aan buitenlandse boe ken en de export bedraagt 100 miljoen. Voor een lezend volk, zoals de Russen zichzelf graag, en niet ten onrechte, portrette ren, zijn dat zeer lage cijfers. Dat ze nauwelijks importeren is het aloude deviezenpro- bleem. Dat ze hun export niet kunnen vergroten - hoewel er een groeiende vraag is naar perestrojka-publicaties - heeft weer te maken met het tekort aan papier in dit meest bosrij ke land ter wereld. Daar wordt veel over geklaagd, want de bureaucratie blijkt, alle .vernieuwingen ten spijt, nog steeds de grootste papier- verslinder te zijn. Het partij blad 'Pravda' meldde onlangs, dat slechts 16,5 van de totale papierproduktie gebruikt wordt voor publicaties voor al gemeen gebruik, zoals boeken, tijdschriften en kranten. De rest gaat op aan memo's, rap porten, verordeningen en be schikkingen, waarmee de mo- log van de bureaucratie ge voed wordt. Een cijfer: er worden in de USSR per jaar 2300 miljoen boeken geproduceerd, maar toch is er een schreeuwend te kort aan allerlei soorten litera tuur, van bellettrie tot naslag werken en juridische hand boeken - in het kader van het formeren van de rechtsstaat i de USSR zijn die juist zeer ge vraagd, maar veelal slechts op de zwarte markt te krijgen. Daar wil men snel wat aan veranderen. Al tien joint v .tures met westerse uitgevers concerns zijn er opgericht en er zijn 50 aanbiedingen. Om dat de Sovjet-uitgeverijen sinds kort het recht hebben verkregen om zelfstandig bui tenlandse - contacten aan te gaan, lijkt het waarschijnlijk dat er volgende week in Mos kou een flink aantal overeen komsten gesloten, zal worden. In elk geval zijn er uit 65 lan den vertegenwoordigers aan wezig. Nederland heeft 5 stands, waaronder die van de wetenschapsdivisie van Else vier en Wolters/Kluwer, die onder meer hun onlangs uitge komen Russisch-Nederlands woordenboek van Van den Baar zullen presenteren. Een lijst van boektitels die de Westerse uitgeverijen in Mos kou op de markt zullen bren gen, was gisteren nog niet voorhanden. Wel werd er door de organisatoren nadrukkelijk gezegd, dat de produkten van tot voor kort verboden auteurs als Solzjenitsyn en Zinovjev nu toegelaten zullen worden. Een speciale afdeling van de douane zal de boekenkisten, die dezer dagen in Moskou ar riveren, slechts inspecteren op pornografie en oorloghitserij. De censuur, die in dit land overigens nog steeds bestaat, accepteert voorts geen publica ties over militaire geheimen van de USSR en dan is er ook nog speciale aandacht van overheidswege voor publica ties die tegen de moraliteit in druisen. Maar de criteria lij ken sterk verruimd - dat 'Loli ta' van Nabokov al lang wordt toegelaten, geeft dit wel aar Herr d STERDAM - „The Ci- ima from Down Under" de naam. De Nouvelle /ague van Australië. De errassing van midden ze- entiger jaren toen dat Continent van Tegenvoe ters behalve kangoeroe's n koala's ook nog expor teerbare filmcultuur <al> let regisseur Peter Picknick at Hanging Rock'" igon de victorie zo'n beetje, laarna Gillian Armstrong, o. wojjruce Beresford, George Mil- ir' ^rec' Schepisi. Met films ie eerst de alternatieve cir- uits aandeden, maar daarna o commercieel bleken dat ze opgepikt" werden voor wijde- distributie. Die opmars ont- ing de studio's in Hollywood venmin. Peter Weir was de erste die de overstap naar de 'itates maakte. Met „The year f living dangerously" ■ooral „Witness". Bruce Beres- ord was de tweede: „Tender nercies" en „Crimes of the he- George Miller dreunde net zijn in Australië ontstane Mad Max"-successen ook in Vmerika door. En ging in Hol- ywood verder met de Updike- erfilming „The Witches of lastwick". Inmiddels staat veer een nieuw talent van )own Under voor de deur. 'hillip Noyce. Een man die in ie 70-er jaren min of meer ex- jerimentele films maakte, een jelauwerde documentaire van ?n popconcert afleverde ,Good afternoon") plus twee ;oed ontvangen speelfilms: Promises to keep" en „The ihadows of the peadock". Zijn iucces bleef tot Australië be- jerkt. Tot George („Mad Max') Wilier een film van hem pro- iuceerde, „Dead Calm". Die 'ilm (recensie elders op deze lagina) is z'n opmars nog niet jegonnen, of er is een tweede, puur Amerikaanse film van Noyce in zicht, „Blind Fury" met Rutger Hauer in de hoofd- •ol. Is Noyce de zoveelste Au straliër die sneuvelt voor het Californische Goud? Is de Au- >tralische New Wave volko- taen opgegaan in de Mainstre am van Amerika? .00, .00, LON v 5.00,R Phillip Noyce (39), slank, 5-30, bebaard, goedlachs en met een pracht van een Australisch ac- [Buj cent relativeert dat onmiddel- ithai l'jk. „Die stap naar Amerika is 5.45,,niet zo groot voor ons" zegt hij. "jfcUe gaat een deur door, neemt J.15 jplaats, krijgt te eten, slaapt, ÉAC 5.45, 1.00. clock". Wanneer je 20 bent denk je dat 't leven altijd duurt, jij en ik weten dat dat niet zo is. Opeens voel je dat er nog maar beperkte hoeveel heid tijd en een beperkt aantal mogelijkheden zijn. En ik kan niets anders dan film maken. Wat zijn je hobby's, vragen ze wel eens in interviews. Dan verzin ik wat, maar echt waar is 't niet. Misschien is 't het zelfde als een „midlife crisis". Je hebt je eerste film gemaakt, je bent door de pers een bril jante jonge filmmaker ge noemd, en je zit in een dwang buis. Je keus voor je volgende film wordt moeilijk, want je wilt bij de critici in de gunst blijven. Op een gegeven ogen blik denk je: ik ben wel een ontzettend streng, serieus film maker geworden. Ben ik ei genlijk zo iemand? Dat ben ik dus niet. Je wilt evenmin gaan zitten klagen over gebrek aan mogelijkhe den. Je kijkt om je heen, je ziet een serieuze regisseur die al tijd dezelfde films heeft ge maakt vijf jaar wachten op z'n volgende. Bewonderenswaar dig, jawel, maar ik wil films maken". Orson Welles Phillip Noyce kreeg „Dead Calm" als boek toegestopt door een vriend. Hij las 't, zag er mogelijkheden in en hoorde dat niemand minder dan Or son Welles - of liever de Wel les Estate, na het overlijden van de filmreus - de rechten had. Welles was zelf halver wege gekomen met zijn versie. Jeanne Moreau speelde erin, hijzelf, zijn vriendin Oja Ko- dar en Laurence Harvey. Har vey overleed tijdens de opna men, Welles kwam in moei lijkheden en de productie sneuvelde. Phillip Noyce ging met het project naar zijn vriend George Miller, die zag het er ook in en zocht finan ciering. Toen werden de erfge namen van Welles benaderd om de rechten af te kopen. Ik heb nooit één meter gezien van wat hij gedraaid heeft. Wel heb ik later van een col- lectionneur een script gekre gen van „Dead Calm" waar de naam Orson Welles op stond. Maar dat leek zo exact op het oorspronkelijke boek, dat ik niet kan beoordelen of dat werkscript nummer één of nummer drie was. Ik heb me niet belast gevoeld doordat een gigant als Welles dat boek on der handen had gehad. Inte gendeel: als hij er iets in zag, moet 't toch wel wat zijn?" BERT JANSMA Sam Neill probeert te water zijn bedreigde echtgenote van de dood te redden. „DEAD CALM" „Dead calm" met Sam Neill, Nicole Kidman en Billy Zane. Gebaseerd op de thriller van Charles Williams. Regie: Phillip Noy- Je kan nog zoveel lijken, bloed of schurken over het doek smijten, de echte „suspense" krijg je maar met één ding: stijl. En het is stijl die van Phi lip Noyce's thriller „Dead Calm" een adembenemende affaire maakt. Een bijna clau strofobisch werkende, met be perkte, maar typisch filmische middelen gemaakte thriller die net zo goed uit de koker van een specialist als Polanski had kunnen komen. Net zoals de titel een wat cyni sche tegenstelling vormt tot de ontwikkelingen die volgen, is het begin van „Dead Calm" bijna teleurstellend rustig en ingekeerd van toon. Een mari ne-officier (Sam Neill, bekend als spion Reilly en als de echt genoot in „Cry in the dark") keert somber naar huis terug. Bij een auto-ongeluk heeft hij zijn zoontje en bijna zijn echt genote verloren. Het echtpaar zal proberen via een cruise met een zeiljacht op de Stille Zuidzee geestelijk te herstellen van het verlies. Dat proces van leren omgaan met de wonden, wordt door Noyce al op film gezet met een benau wend om het echtpaar heen- draaiende camera die vooruit lijkt te lopen op een ander proces. Dat komt op gang wanneer het echtpaar een Amerikaanse jongeman uit een sloep op zee oppikt. De jongeman is zijn eigen boot, die aan de horizon te zien is, ontvlucht. De boot is zinkende, alle opvarenden zijn aan voed selvergiftiging gestorven, zegt hij. Zijn verhaal roept zoveel vraagtekens op, dat kapitein Neill de boel zelf gaat contro leren op dat andere schip. Daar ontdekt hij dat de zoge naamde drenkeling een psy chopaat is die een stel jonge- meisjes in Amerika aan boord heeft genomen, zogenaamd om een film met ze te maken, maar ze op gruwelijke manier vermoord heeft. Op dat moment ruikt de psy chopaat op de andere boot on raad. Hij maakt zich meester van de situatie, terroriseert de echtgenote, en wil vluchten. Neill moet de zinkende boot drijvende houden om hen te achtervolgen. Het kluwen van spanningen, opgeloste span ningen en weer nieuw ge creëerde spanningen dat zich ontrolt, is zo typisch des films dat navertellen moeilijk is. Noyce gebruikt alle elementen die de twee geïsoleerde sche pen bieden om de „suspense" te creëren: de beperkte scheepsruimte, de kapotte boordradio, de man-vrouw spanning die door de temidden van al haar ellende weer zich zelf wordende echtgenote (pri ma rol vam Nicole Kidman) tot een wapen gemaakt wordt, de factor tijd. Het is adembe nemend, niet zachtzinnig, maar met zoveel overwicht ge filmd dat „Dead Calm" wel eens een klassieker in zijn genre zou kunnen worden. BERT JANSMA Masochisme als maniertje hi j Sylvester Stallone „LOCK UP Sylvester Stallone weet sinds z'n Rocky-successen precies hoe je filmhelden creëert: Je neemt een simpele, aardige hoofdfiguur, laat hem zo on rechtvaardig mishandelen dat zelfs de meest ruwe toeschou wer zich zal schamen als de tranen hem niet in de ogen komen en - liefst in de aller laatste meters film - laat hem dan tóch nog zegevieren. Die hoofdrol heeft Stallone ui teraard en dat masochistische principe past hij met groteske overdrijving toe in „Lock up". Stallone speelt gedetineerde Frank Leone - uiteraard on schuldig, hij heeft alleen zijn oude leermeester tegen „punks" verdedigd. Na zijn vrije weekend moet hij plots zijn open gevangenis verruilen voor een strengere bajes, waar Donald Sutherland de scepter zwaait. Sutherland is in z'n carrière gedwarsboomd door Stallone, die eens uit een door hem beheerde gevangenis ont vlucht is. Hij neemt wraak. Dus laat acteur/producent Stallone (White Eagle Produc tions) zich mishandelen door een complete gevangenis vol van het puurste sadistische tuig. Op een manier dat je er werkelijk walgend je hoofd- van af moet wenden. Het eni ge lichtpuntje is Donald Su therland die ingehouden de grootste sadist aller tijden neerzet. Tot het moment dat Stallone hem als wraak op de electrische stoel zet. Dan kan ook topacteur -Sutherland de ellende niet meer de baas. BERT JANSMA Stallone op vrije voeten met vriendin Darlanne Fluegel. Maar dat duurt niet lang. Twee Australische filmmakers uit Hollywood in Amsterdam: George („Mad Max") Miller en Phillip („Dead Calm") Noyce. gaat weer door een deur en je staat in Los Angeles. Daarom woont ook geen enkele van die filmers waar jij 't over hebt in Amerika. Ze zouden wel mooi uitkijken. Australië is een heel wat fijner land om te leven of om je kinderen groot te brengen. In Australië hoef je ook niet met die stomme Hollywood-spelletjes mee te doen van wie is er belangrij ker, wie verdient er meer geld. Okay, ons talent staat in dienst van Hollywood. Maar voor een deel komt dat terug in Australië. Als Fred Schepisi in Amerika niet had bewezen een commerciële film te kun nen maken met „Roxanne" (met komiek Steve Martin), had hij nooit het geld gekre gen om in Australië „Cry in the dark" te filmen, Wat de reuze-octopus Hollywood ons biedt is geld om films te ma ken en de armen om ze over de hele wereld te laten zien. Anders zaten jullie in Amster dam nog steeds te wachten op een filrh van mij. Een man als acteur Bryan Brown maakte naam in Amerika met „F/X" en „Cocktail", nu heeft hij met geld van Taylor Hackford („White Nights") een film compleet in Australië ge maakt". Subsidie „De Australische film dankte z'n bestaan grotendeels aan overheidssubsidie. Je kan niet verwachten dat een overheid geld blijft pompen in de film industrie. Zeker niet nu de budgetten steeds groter wor den. Dankzij Amerika krijgt de Australische filmindustrie voor het eerst een realistische, economische basis. Bovendien, je kunt niet afhankelijk zijn van overheidssubsidie. Ik heb na m'neerste film vier jaar moeten wachten voor ik weer een project gesteund kreeg. Terwijl m'n eerste film én z'n geld heeft teruggespeeld én nog eens 43 weken in de bio scoop draaide. Je hebt in Hol lywood natuurlijk maar een klein aantal goede scripts die zich beslist in Australië móeten afspelen. Dus die New Wave-regisseurs maken uit eindelijk minder aan hun land gebonden films. Aan de ande re kant: wij moeten plaats ma ken voor een nieuwe genera tie. En die zal in Australië het zelfde proces doormaken. Die overstap naar Hollywood valt extra op omdat er vóór de New Wave gewoon niets was in Australië. Wij begonnen in een vacuüm. Er waren meer Amerikaanse, Engelse en zelfs Nederlandse films in onze bio scopen te zien dan Australi sche. De bloei van de film viel samen met een algemene bloei in de Australische muziek, li teratuur en toneel. Debet aan die bloei waren de sociale ver anderingen in onze maat schappij. Na 23 jaar van „con servative government" kwam in '72 de „labour party". De tweede generatie uit de na oorlogse geboortegolf was groot geworden. En die gene ratie had andere prioriteiten dan meteen geld verdienen. Er was ruimte om „arty-farty" te zijn, kunst om de kunst te be drijven". Time clock „Die nieuwe Australische film kreeg wereldwijd misschien wel meer aandacht dan hij ei genlijk verdiende. Omdat onze Australische stem meer Ame rikaans was dan Brits, omdat we die toch met een aantal Europese gevoeligheden com bineerde. Als de generatie filmers die nu komt, een ty pisch Nationale Cinema wil, fine, good. Ik heb m'n drie films met een hoofdletter A van Australië gemaakt en ik wil minder benauwd verder. Ik heb met „Dead Calm" een thriller gemaakt, met „Blind Fury" een actiefilm. Twee genres die nieuw voor me wa ren. Zo'n keus is bewust. Ook ingegeven door je eigen „time WÊ*

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9