SER: rekening-rijden leidt tot willekeur uit de weekbladen President Rekenkamer kritiseert privacywet ELSEVIER CeidaeSou/imtt Van der Sanden (CDA) in Mediacommissariaat De politieke macht d0ENE Eenwording Europa pas volgende eeuw voltooid Indianen in Suriname stellen nieuwe eisen Kabinet trekt wetsvoorstel bewijslast bij fraude in BINNENLAND VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGIN, 3UI Disco-muziek heilzaam voor ademhaling baby's AMSTERDAM Disco-muziek blijkt heil zaam te zijn voor te vroeg geboren kinderen met ademhalingsproblemen, zo blijkt uit een onderzoek in het Academisch Medisch Cen trum te Amsterdam. In het AMC wordt al langer geëxperimenteerd met de invloed van muziek op de ademhaling van deze baby's. Een plaat met de harttonen van de moeder haalde niets uit. Daarna zijn de onderzoekers via klassieke muziek bij disco-muziek met een strak ritme en een bepaald volume te recht gekomen. Overigens moet de muziek weer niet te 'wild' zijn. want daar worden de baby's onrustig van. Een goede ademhaling is nodig voor de zuurstofopname in het bloed. Artsen willen de toediening van extra zuur stof niet te lang laten duren vanwege moge lijke complicaties. Het onderzoek zal over an derhalf jaar worden afgerond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het oud-kamerlid Piet van der-San den, tot voor kort mediaspecialist van de CDA-frac- tie, wordt lid van het Commissariaat voor de Media. Hij zal ing. J.W. Reinold opvolgen, die om gezond heidsreden zijn functie neerlegt. Van der Sanden had zich vanwege zijn leeftijd (64) niet meer be schikbaar gesteld voor een nieuwe termijn in de Tweede Kamer. In het Commissariaat voor de Media krijgt Van der Sanden de portefeuille financiële en technische zaken. Zijn op handen zijnde benoeming hangt echter vooral samen met de onvrede in het CDA over het functioneren van het Commissariaat. Men verwijt voorzitter mr. Aart Geurtsen (VVD) dat hij niet voldoende bereid is om de plannen van de commerciële omroepen TV10 en Radio Télé Véroni- que te toetsen aan de mediawet. Van der Sanden, die bekend staat als een onverzoenlijk tegenstander van comerciële televisie, zou ervoor moeten zorgen dat de activiteiten van Joop van den Ende en Lex Har ding snel worden onderzocht op strijdigheid met de wet. In CDA-kring ziet men geen principiële ver schillen tussen deze zenders en Cable One. Dit van uit Londen opererende commerciële radiostation werd afgelopen week door de Raad van State tot een pseudo-buitenlandse omroep bestempeld. De pro gramma's van een dergelijke organisatie mogen niet door de Nederlandse kabelexploitanten worden doorgegeven. Voorzitter Geurtsen heeft inmiddels verklaard dat de toetsing van Véronique voltooid zal zijn, voordat deze omroep (in oktober) wil gaan uit zenden. De NOS heeft het Commissariaat dringend gevraagd ook de opzet van TV10 onder de loep te nemen, omdat deze organisatie de huidige publieks- omroepen nu al aanzienijke schade zou toebrengen, door het wegzuigen van adverteerders bij de STER. Mannen betrapt op overladen hasj in bloemenwagen AMSTERDAM De politie heeft gisteren in Amsterdam twee mannen van 41 en 62 jaar gearresteerd die in het be zit waren van vijfhonderd kilo hasj. De softdrugs waren ver borgen in een geheime ruimte tussen twee schotten in een bloementransport wagen. De zaak kwam aan het rollen toen een surveillerende agent zich verwonderde over het feit dat er andere zaken dan bloemen in de vrachtwagen werden ge laden. Tijdens een onderzoek kwam de bergruimte aan het licht. Vice-premier hekelt 'oplossing' fileprobleem DEN HAAG Vice-premier De Korte heeft geen enkel be grip voor de studie van een werkgroep van het ministerie van verkeer en waterstraat die tot de conclusie komt dat het file-probleem maar beter niet kan worden aangepakt. In zijn toespraak bij de opening van de European Festivities in de Ridderzaal in Den Haag zei De Korte dat Nederland zich met het oog op de Europese een wording en als distributieland niet kan permitteren de files op de autowegen te laten be staan. De werkgroep conclu deerde dat door het file-pro bleem niet aan te pakken au tomobilisten op den duur ge demotiveerd worden om nog de auto te pakken en dan kie zen voor het openbaar ver- DEN HAAG De So ciaal-Economische Raad (SER) heeft grote bezwa ren tegen het rekening rijden. Een stringent par keerbeleid, verhoging van brandstofaccijnzen, fiscale prikkels en de invoering van spitsvignetten zijn be tere manieren om het autoverkeer terug te drin gen, meent de SER. Als laatste redmiddel zou zelfs gedacht kunnen worden aan direct ingrijpen in de autostroom door de over heid, bijvoorbeeld door bepaalde wegen af te slui ten. Dit staat in het unanieme ont- werp-advies van de SER (werkgevers, werknemers en onafhankelijke kroonleden) over het tweede structuursche ma verkeer en vervoer van minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. Daarin wordt het verkeersbeleid voor de komende twintig jaar ge schetst. Aan het rekening-rijden zijn volgens de SER ernstige risi co's verbonden. Het systeem, dat inhoudt dat op een aantal hoofdverkeersassen elektro nisch tol wordt geheven, leidt tot willekeur, omdat niet elke automobilist er in dezelfde mate door wordt getroffen, al dus het ontwerp-advies. Verder vreest de SER dat re- kening-rijden fraudegevoelig is en dat het maatschappelijk niet zal worden geaccepteerd. Als nadeel wordt ook genoemd dat het systee'm pas in de tweede helft van de jaren '90 kan worden ingevoerd. Het fi nancieren van vijf tunnels in de Randstad door particulie ren, waarvoor de opbrengst van het rekening-rijden deels is bestemd, acht de SER even eens te riskant. De zorg voor een goede infra structuur wordt in het ont werp-advies een taak voor de overheid genoemd. Het kabi net zou hiervoor dan ook „aanzienlijk meer middelen" File-rijden moet niet leiden tot rekening-rijden, vindt de SER. moeten uittrekken dan zij nu van plan is. Overigens is de aanleg van de eerste tunnel (onder de Noord) al begonnen. Extra investeringen zijn vol gens de SER de komende ja ren nodig voor het openbaar vervoer, fietsvoorzieningen en weg-, water- en spoorverbin dingen die internationaal van belang zijn en die belangrijke lucht- en zeehavens met het achterland verbinden. De SER wijst verder op de noodzaak via technische maat regelen de milieuvervuiling door het autoverkeer tegen te foto: milan konvalinka gaan. Zo moet de katalysator zo snel mogelijk verplicht worden ingevoerd en moet er gewerkt worden aan schonere dieselmotoren. Gepleit wordt daarnaast voor een aanpak van de milieuproblematiek in EG-verband. Kalf geboren in centrum Den Haag Veehouder A. van der Horst kijkt trots naar een van zijn koeien die net een kalfje ter wereld heeft gebracht. Niet zo bijzonder, zou je zeggen. Maar het dier werd gisteravond geboren in de Haagse binnenstad op een veldje bij de ministerie van binnenlandse zaken. Van der Horst, afkomstig uit het Groningse Enumatil, voert op deze plek al zeven weken met drie van zijn koeien een protest actie tegen zijn te lage melkquotum. Hoe het kalfje gaat heten is niet bekend, maar een van de toeschouwers suggereerde de naam „Gerrit". foto: anp DEN HAAG F. Kordes, president van de Algeme ne Rekenkamer, heeft forse kritiek op de Wet Persoonsregistratie (WPR). De bepalingen in die wet op het gebied van beveiliging zijn volgens Kordes erg globaal. Hij zei dit vanmiddag in het Vredespaleis in Den Haag tij dens een internationaal con gres waar de nieuwe wet cen traal staat. De WPR bindt het vastleggen en gebruik van persoonsgege vens aan duidelijke regels. De wet moet ervoor zorgen dat persoonlijke gegevens alleen gebruikt mogen worden voor het doel waarvoor ze zijn ge vraagd, terwijl de burger het recht krijgt op inzage en onder meer aanpassing van de opge nomen gegevens. De eerste fase van de WPR is op 1 juli in werking getreden, de tweede fase wordt een half jaar later van kracht. De grote maatschappelijke be langen van automatisering en het feit dat de informatievoor ziening door de toenemende datacommunicatie steeds meer het karakter krijgt van een nationaal'zenuwstelsel, maken het volgens Kordes nodig dat er goede beveiligingsmaatrege len komen. Met name artikel 8 van de WPR is veel te vrijblij vend, zo stelt Kordes. Dit arti kel vraagt de houder van per soonsregistraties „de nodige voorzieningen van technische en organisatorische aard te treffen". Kordes: „Op zijn minst zou er bij wet voorge schreven moeten worden dat er voor alle registraties bevei ligingsreglementen moeten zijn, waaruit moet blijken of expliciet voorgeschreven maatregelen zijn genomen om de diverse risico's te vermij den. Ook zou daarop controle moeten kunnen plaatsvinden". Mevrouw Y. Kruis van Moret EDP Audit, een accountants kantoor dat zich ook bezig houdt met beveiligingsaspec ten van computersystemen, wees er op dat de normale maatregelen in de wet slechts ten dele in staat zijn om inci dentele, moedwillige inbreu ken tegen te gaan. Zij ver wacht dat het zeer moeilijk zal zijn om de minimaal noodza kelijke maatregelen te treffen bij personal computers. Ook moeten de potentiële gebrui kers van dê gegevens voor lichting krijgen over de priva- cy-materie. Gisteren de economische macht, vandaag de poli tieke, in de drie verlate weekbladen. Vrij Neder land, Elsevier en De Groene wilden per se op de uitslagen van de ver kiezingen wachten en besteden daar dus diver se pagina's aan. De een wat zuur, de ander wat realistisch, maar alle er kennen ze: Lubbers is de koning van Neder land. Het mag geen verbazing wekken dat Vrij Nederland niel; zo blij is met de uitsla gen van woensdag. Joop van Thijn haalt daarom maar wat herinneringen op aan de manier waarop Lubbers zich nogal brekebenend naar zijn huidige onaantastbare posi tie begaf. „Niemand ver trouwde Lubbers toen hij minister-president werd. De CDA-top niet, vanwege zijn grilligheid en vanwege het PvdA-collaboratieverleden. Dat was ook voor de werk gevers het voornaamste ar gument voor een bijna onge breideld wantrouwen". Tot in 1982 het tijdperk-Lubbers echt begon en leidde tot zijn onaantastbare positie op dit moment. „Het enige gevaar dat Lubbers bedreigt is zelf overschatting. Een man van zijn capaciteiten en in zijn positie wil altijd nieuwe uit dagingen. Als hij die alleen nog maar in zichzelf vindt, kunnen er brokken komen". Voor VN is een coalitie CDA-PvdA-D66 het meest voor de hand liggend. Dat zou betekenen dat Lubbers en Kok in één kabinet ko men. Het blad herinnert, ui teraard, aan Den Uyl, die in 1981 vice-premier onder Van Agt werd: „Twee partij leiders in één kabinet loopt zelden goed af". Maar: „Lub bers en Kok hebben elkaar nog niet zo beschadigd als Van Agt en Den Uyl. Maar ook dit keer zouden de soci alistische ministers impopu laire maatregelen moeten nemen (een loongolf moet worden ingedamd)". Voormalig informateur Jos Van Kemenade (nu burge meester van Eindhoven) haalt herinneringen op hard werken, alles uit je hoofd leren, niets missen - en kijkt vooruit. Lubbers zal volgens hem niet verder re geren met de VVD en de steun van klein rechts. „En de liberalen kunnen het zich al helemaal niet veroorlo ven. Als zij dat doen, hebben ze de volgende keer aan twaalf Wiegels nog niet ge noeg". Vier christen-democratische (in)formateurs hebben ook nog wat tips. De Nijmeegse hoogleraar Van der Grinten: „Het 'CDA zal in de eerste plaats voor zichzelf een keu ze moeten maken met wie ze nu eigenlijk in zee wil gaan. Je kunt naar mijn mening over een regeringsprogram ma moeilijk met PvdA en VVD tegelijk onderhande- xtreei feil d. ratiek len. Dat is niet werkbaar, moet een keuze maken, paal die binnenskamers e zit dan verder niet te mei< ilikeii echts inscht id is, et E iferel i te m< Elsevier gaf ook de voot t keur aan een dagje wachter maar opent met een nog; achterhaald verhaal over d^TTT VVD, Wiegel, Voorhoeve e 1AA Bleiswijk. Dat Voorhoev door het beroep op Wiege zo ongeveer zijn eigen zwa nezang regisseerde, wiste we natuurlijk al. Jan de Koning, de scheiden! de minister van sociale zal ken, zegt beschikbaar te zijd als informateur. Hij kiea voor CDA-PvdA. De VVD ligt eruit, omdat de orde beL paald nog niet terug i^ „Geen stabiele coalitiepart ner dus". En het mag geen- lange formatie worden. „Dj les die we in 1973 en 197j hebben geleerd is dat een lange formatie óf tot eerj mislukking leidt, óf een coa litie geeft waar we maai weinig plezier aan beleven"! In een lange analyse tast Elr1 sevier de grenzen van heier premierschap af, ingegeveiflerl natuurlijk door de zeer pro^nig minente aanwezigheid vai*jji Lubbers. Waar de grenzeit precies liggen wordt niet her. lemaal duidelijk. „Dat Lubfltei bers zich een plaats ver bo-feeze ven de anderen kon verwer-parl ven, komt ook omdat hij antyak ders dan premier Den UyL niet met vier coalitiepart-r ners- van doen had, maan- met slechts één. En dan nogr wel een kleintje. Het is da. vraag of in een coalitie van twee evengrote partijen da|_ minister-president opnieuw zonnekoning mag spelen". par Wijze woorden van wijze mensen in De Groene, voor, tijdens en na de verkiezin gen. Vonhoff (VVD) tegen een iets te opgetogen liberaal jongmens: „We hebben het nog wel steeds over verlies, jongeman". Willem Aantjes is kritisch over 'zijn' CDA: „Bij het CDA kan de C te- genwoordig net zo goed staan voor 'commercieel' als voor 'christelijk'. Over de li-j var beralen: „De VVD is voorlach deze eeuw uitgerangeerd".Un En over Lubbers' nabije toe-lres komst: „Hij wil niet de ge-|rer schiedenis ingaan als de pre-fblo mier die het alleen met dei de VVD kon vinden. Zo ken ik raa hem, al is hij de laatste jaren ex- onmiskenbaar rechtser ge- T>~ worden". In het commentaar noemt De Groene de uitslag voor de PvdA geen overwin ningsnederlaag zoals in 1986, maar een verlieszege. Want de VVD heeft volgens het blad een enorm verlangen om in de oppositie een ge zondheidskuur te volgen. Dus rest alleen een kabinet van CDA en PvdA. Als Kok had gewonnen, was dat nog lang niet zo zeker geweest, meent het blad. DICK HOFLAND bij: di DEN HAAG De Europea nen moeten zich niet blindsta ren op 1992. Dat jaar is slechts het begin van de eenwording van Europa. Dit zei vice-voor- zitter Andriessen van de Euro pese Commissie gistermiddag bij de opening van de Europe an Festivities in de Ridderzaal in Den Haag. Volgens An driessen gaat het om een pro ces dat pas rond de eeuwwisse ling of zelfs geruime tijd daar na zal zijn voltooid. „Het jaar 1992 is slechts een merkpunt in de ontwikkeling, een moment om de balans op te maken. In plaats van de eu forie over 1992 zou het voor de Europeanen verstandig zijn zich daarvan bewust te wor den", aldus Andriessen. Hij voorspelde dat de problemen die zich na 1992 zullen voor doen relatief zwaarder zullen zijn dan de problemen die uit de wereld geholpen moeten worden voor de verandering in 1992. Hij noemde in dit ver band onder meer de verwe zenlijking van een economi sche monetaire unie. Andries sen benadrukte dat het uitein delijk doel is te komen tot een Europese Unie, een federatie Wereldregering De bekende econonoom en Nobelprijswinnaar professor J. Tinbergen, die de feitelijke opening verrichtte van het Europese feest in Den Haag, zei te hopen dat de Europese eenwording een stap op weg is naar de eenwording van alle landen in de wereld. Hij pleit te ervoor dat de Verenigde Naties worden omgevormd tot een Wereldregering. Deze re gering moet echter niet in de plaats komen van de huidige landsregeringen, maar een supplement worden van deze regeringen. Zo'n regering zou de beste garantie zijn voor de vrede, aldus Tinbergen. Hij betichtte de rijke landen er tenslotte van dat zij op dit mo ment veel te weinig uitgeven aan ontwikkelingshulp. Het gaat om landen dit lid zijn van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling. Die landen geven, aldus Tinbergen slechts 0,036 procent van hun bruto natio naal inkomen uit aan hulp aan de Derde Wereld. Tot en met zondag is Den Haag even de Europese hoofd stad. Alle twaalf EG-landen zijn op het feest vertegenwoor digd en wel een rijtje van zes paviljoens op de Lange Vijver berg op de oever van de Hof vijver Ze liggen er gebroede- lijk naast elkaar, slechts ge scheiden door voor de gelegen heid fraai aangelegde plant soenen met kleurige bloemen. De samenwerking tussen de Europese landen wordt in de paviljoens duidelijk gedemon streerd. Elke land deelt een paviljoen met een andere EG- lidstaat. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA 6a maar slapen lk zal niet meer bijlen, maar fa dan met uw reukorgaan naar de andere kant li ff en. (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions PARAMARIBO De Indianen van het Amazonege bied in Suriname hebben gisteren nieuwe eisen aan de regering gesteld. De Indianen willen onder meer ge sprekken met de voorzitter van de Nationale Assem blee, Jaggernath Lachmon en met bevelhebber Desi Bouterse. Een anonieme woordvoerder, getooid met bril en pruik, zei gisteren in Bici Poika dat de actievoerders niet van plan zijn hun wapens in te leveren zolang de „terroristen" dit niet hebben gedaan. Met .terroristen" doelde hij kennelijk op le den van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De woordvoerder sprak op een nachtelijke bijeenkomst, waar zich alleen ene „commandant Thomas" bekendmaakte en er vervolgens het zwijgen toe deed. De woordvoerder verweet de regering de bevolking te „manipuleren en zich door het buitenland te laten misbruiken". Door deze situatie zou voor namelijk de bevolking van het binnenland .pinaren" ofwel nadeel ondervinden. „Alleen eenheid en rechtvaardige strijd kan ons redden uit de deplorabele situatie". De Indianen hebben behalve enkele mensen gegijzeld ook goederen in be slag genomen zoals auto's, lichtmotoren en waterpompen. De woordvoerder zei het te betreuren dat bij de kaping van een veerboot een dode was gevallen. Gehavende bus Technici inspecteren de schade aan de bus, die gistermiddag door nog onbekende oorzaak frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen (rechts op de foto). Het ongeluk gebeurde op de oude IJsselbrug in Zutphen. De botsing had een kettingbotsing tot gevolg, waarbij een tot nog toe onbekend aantal auto's betrokken is geweest. Zeker dertien mensen raakten gewond. Door het ongeval ontstonden lange files Het verkeer moest enige uren worden omgeleid. foto: anp DEN HAAG Het kabinet heeft besloten het wetsvoorstel voor een andere verdeling van de bewijslast bij fraude in de sociale zekerheid niet in te dienen bij de Tweede Kamer Het wetsvoorstel is „overbo dig", omdat er voldoende juris prudentie (uitspraken) ligt die mogelijk maakt wat met het wetsvoorstel werd beoogd. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken acht het niet. juist uit oogpunt van deregule ring te komen met nieuwe re- gelgevjng die niet strikt nood zakelijk is. Het voorstel hield in dat wanneer is vastgesteld dat een uitkeringsgerechtigde fraudeert en het gegronde ver moeden bestaat dat hij dit van af een eerder tijdstip doet, de bedrijfsvereniging of de socia le dienst hem kan vragen aan nemelijk te maken dat dit niet het geval is geweest.. De periode waarover dit aan nemelijk moet worden ge maakt mocht volgens het wetsvoorstel niet langer dan drie jaar zijn.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4