jWoonlasten Wassenaar dalen volgend jaar Subsidie van SKAN blijft opgeschort Dekenaal Centrum in Noordwijkerhout Onderzoeksbureau schreef Noord wijkse nota al te haastig IW LEIDEN OMGEVING SaidócQowumt VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 Fietser over de kop VOORSCHOTEN Een 12-jarige jongen uit Voor schoten heeft giste ren een lichte her senschudding opge lopen toen hij met zijn fiets over de kop sloeg. Hij was op weg naar de sporthal aan het Burgemees ter van der Haar- plein toen zijn tas tussen de spaken kwam. De jongen is naar huis gebracht. Twee jaar cel voor stelende geldloper )EN HAAG/RIJNSBURG tien 31-jarige Hagenaar is gis teren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twee jaar cel. De inmiddels mtslagen geldloper stal in mei 'an dit jaar bijna een half mil- oen Westduitse marken uit ;en geldcassette die hij ver meren moest. Het ging om »eld van de Rabobank in Rijnsburg. Het geld is nog zoek. De man zegt dat hij het ;erst in Zwitserland op de ,oank heeft gezet, om het later Idoor een vage kennis op te la- Jten halen. Die kennis zou er- [mee verdwenen zijn. Lezing over landgoederen LEIDSCHEN- DAM De Kon. Mij. Tuin bouw en Plant kunde, afdeling Leidschendam, houdt maandag om 20.00 uur weer een bijeen komst in het centrum Dui venvoorde aan de verlengde Zijdesingel. Het onderwerp „Kastelen en Landgoederen van de Gelderse Vallei". Ouderencentrum aan de St.Jeroensweg in Noordwijk NOORDWIJK Aan de St. Jeroensweg in Noordwijk komen een ouderencentrum en een aantal seniorenwoningen. Daarmee stemde de commissie welzijnszaken gisteren in. Het plan om op het braakliggende ter rein aan de St. Jeroensweg een centrum voor de ouderen van Noordwijk Binnen te realiseren werd enkele maanden geleden door de VVD geopperd. PvdA en PAN on dersteunden het plan. De ouderen van „Bin nen" zijn tot nu toe aangewezen op een ruimte in Dorpshuis De Kuip. Afgelopen week voerden ouderen nog eens actie ter ondersteuning van het plan door alvast bezit te nemen van het bouwterrein. Passanten werden er onthaald op koffie met koek. Een VVD-afvaardiging sloeg alsvast symbolisch de eerste paal. Gisteren bleek de actie niet voor niets. CDA en Noordwijks Belang steunden het plan nu ook. Konijnenplaag in Sassenheim SASSENHEIM De omgeving van de oude vuilnisbelt aan het eind van de Menneweg voorbij de A44 in Sassenheim is de afgelo pen maanden geteisterd door een konijnen- plaag. Bij de gemeente is daarover geklaagd omdat de dieren schade aanrichten aan de omliggende weilanden. De afgelopen tijd zijn er al ongeveer 200 ko nijnen afgeschoten. Kooiker A. Reuser die op zijn bedrijf hinder ondervindt van het buitensporige aantal knaagdieren, heeft ver gunning gekregen van het ministerie van landbouw en visserij om de konijnen bij kunstlicht af te schieten. „Ik ben er al een paar weken mee bezig en het karwei is nog niet klaar", deelde Reuser gisteravond mee in de commissie openbare werken. De konij nen zullen net als in 1985 toen werden er 40 afgeschoten naar een destructiebedrijf gaan. Brommers botsen SASSENHEIM Een 38-jarige vrouw uit Sassenheim heeft gis termiddag een hoofd wond opgelopen bij een aanrijding op de krui sing van het fietspad langs de A44 en de Wasbekerlaan. De vrouw reed met haar brommer op de Wasbekerlaan en kreeg geen voorrang van een 16-jarige bromfietser uit Lisse die over het fietspad richting Lisse Flora dringt aan op Rijksweg 11 West RIJNSBURG Flora-directeur J. Carlier heeft gisteren tijdens het bezoek van een delegatie van Zuidhollandse statenleden en ambtenaren aangedrongen op snelle aanleg van de Rijksweg 11 West. Hij wees de delegatie waaronder de commissaris van de koningin S. Patijn, op het belang voor Flora van goede infrastructurele voorzieningen in de regio. Carlier besteedde gis teren tevens aandacht aan het tuinbouwgebied Kloosterschuur waarvan de uitbreiding door de provincie op de lange baan is geschoven. Carlier toonde zich gisteren ernstig teleurgesteld over de houding van de gemeente Noordwijk die uit breiding vervolgens in haar bestemmingsplan onmogelijk heeft gemaakt. Hij vroeg aandacht voor de bezwaarschriften die hierover bij de provincie zijn ingediend. Speedboot gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Vanaf een terrein aan de Hoorn in Alphen zijn in de nacht van woens dag op donderdag een bestelbus en een grote speed boot gestolen. De bus is gisteren teruggevonden in Hazerswoude, maar de boot en de trailer waar mee deze is ver voerd zijn spoor- -EMEENTEBEGROTING SLUITEND WASSENAAR De iet b<woonlasten in Wassenaar kunnen volgend jaar om laag. De reinigingsheffing zakt van 14,40 gulden tot 13 gulden per maand. van 7,6 miljoen in 1989 naar 8,1 miljoen in 1990. Dat komt vooral door een verhoging van de hondenbelasting die in 1989 106.000 gulden oplevert en in 1990 196.00 gulden. Ook de in komsten uit leges voor bouw- Volgens het college van E en W ziét de gemeentebe groting voor 1990 er ge zond uit „dankzij een kri tisch uitgavenbeleid er een verbetering van de Verkeer doelmatigheid van de or ganisatie". Voor hinderwetvergunningen is er bijna een verviervoudi ging: van 45.000 gulden naar 160.000 gulden. De inkomsten van de gemeen te uit belastingen en retribu ties stijgen naar verwachting Over het verkeer wordt opge merkt; „Om Wassenaar leef baar te houden zullen wellicht nog drastischer maatregelen moeten worden genomen dan in de Nota Wassenaar en het verkeer anno, 1988 zijn voor zien. Onze gedachten gaan daarbij uit vooral naar maatre gelen bij de grens van de be bouwde kom". Tevens zal worden onderzocht de moge lijkheid om op bepaalde routes het vrachtverkeer te weren en een route „gevaarlijke stoffen" in te stellen. Zorg wordt uitgesproken over het grote aantal woningzoe kenden ten opzichte van de beperkte mogelijkheid nog huizen te bouwen. Toch meent het college dat bouwen op de reservelokatie in het Wete ringpark, waar 325 woningen kunnen komen „thans niet aan de orde is". Hierbij wordt dan gewezen naar een aantal „dilemma's" waarmee Wasse naar wordt geconfronteerd. Zo zal de bevolking in de komen de 10 tot 15 jaar sterk dalen en zal een vergaande vergrijzing en ontgroening plaatsvinden. Over de mogelijkheid een ver pleeghuis in Wassenaar wordt opgemerkt; „Ook de rijksover heid en het provinciaal be stuur onderschrijven de wen selijkheid van een verpleeg huis in Wassenaar. Wij blijven allert op alle ontwikkelingen terzake en zullen ons daar waar nodig en mogelijk, blij ven inzetten om te komen tot een verpleeghuis binnen onze gemeentegrenzen". Uit de begrotingsstukken blijkt verder dat plannen wor den ontwikkeld om het huisaf val meer „gescheiden" te gaan ophalen. Gedacht wordt daar bij aan het apart ophalen van verteerbaar keukenafval. WETHOUDER: EERST DUIDELIJKHEID NOORDWIJK „Ik ben zeker niet ingehuurd om sociaal cutureel werk af te breken. Maar wat SKAN betreft is er een moment gekomen waarop we zei den, nu moet men eerst maar eens duidelijkheid verschaffen". Wethouder J. Bedijn (PvdA) maakte zich gisteravond boos over de houding van zowel het oude als het nieuwe be stuur van de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk. De subsidie aan de vereniging werd volgens hem niet zo amar opgeschort. „Als het nieuwe bestuur van SKAN de gegevens kan leveren die we nodig hebben, dan ontstaat er weer een basis waarmee we verder kunnen". En daarmee doelde Bedijn op financiële ge gevens over de periode eind '87, begin '88. Op dat moment had de stichting schulden die door het nieuwe bestuur wer den vereffend. Rekeningen of bank-afschriften kon men echter niet overleggen. M. de Jong (CDA) vond het opschorten van de subsidie verstandig. De VVD deelde die mening, maar zag toch nog wel mogelijkheden om met de stichting verder te gaan, mits men bereid is schoon schip te maken. De PvdA vond bij monde van mevrouw Kramer- Crama, dat SKAN met de bil len bloot moet. „Is het vuiljte weggewerkt, dan is het de moeite van het proberen waard om met het nieuwe SKAN-bestuur verder te gaan. P. J. Barnhoorn van Noord wijks Belang betreurde het dat Noordwijk voorlopig van podi umkunsten verstoken blijft. Hij wilde de stichting het voordeel van de twijfel gun nen. Het subsidiebedrag over '89 zal volgens Bedijn voor SKAN ge reserveerd blijven. Zodra de ontbrekende gegevens er zijn, zal men er over kunnen be schikken. „Ik hoop dat we toch de podiumkunsten voor Noordwijk kunnen waarbor gen", aldus de wethouder. Oranjefeest in Noordwijkerhout Jong en oud vermaakte zich gisteren op de laat ste dag van de Oranjefeesten van Noordwijker hout. De kermis bleek daarbij weer een grote trekker. Veel animo was er gisteren ook voor de kinderspelen op de schoolpleinen in Noordwij kerhout. Voor het ringsteken met aangespannen paarden in de Havenstraat en het tobbetje ste ken aan de Dorpsringweg waren eveneens grote aantallen mensen op de been. Met vuurwerk werd het dorpsfeest gisteravond afgesloten. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Twijfel over maatregelen tegen de hondepoep SASSENHEIM Ver schillende raadsleden in Sassenheim staan scep tisch tegenover de resulta ten van maatregelen te gen overlast van honde poep. De bleek gisteren tijdens de vergadering van de commissies openbare werken en financiën. Daar werder. de voorstellen besproken voor de invoering van „milieuschepjes", afval- zakjes en -bakken en de aan leg van een hondentoilet. Eerder stemde de commissie VROM daar al mee in. Toen bleek echter ook dat op poli tiecontrole op het naleven van regels voor het opruimen van hondepoep niet kan worden gerekend. W. van Bielzen en Th. van der Plas (CDA) verklaarden wei nig te zien in maatregelen als het niet zeker is dat er daad werkelijk wat gebeurt. De aanleg van hondentoiletten vonden de CDA'ers al even min effectief. De VVD'er W. van Biezen pleitte voor de aanleg van meer hondenuit- laatplaatsen. Wethouder J. Dreef verklaar de dat het „ergens" moet be ginne. Hij hoopte op een groei end milieubewustzijn. De com missies stemden in met de in voering van een hondepen ning als jaarlijks als betalings bewijs voor de hondenbelas ting. Een „kliksysteem" met een beloning van 10 gulden voor het aanbrengen van een niet geregistreerde hond werd van de hand gewezen Ook het instellen van huis-aan-huis controle viel niet in goede aar de te vallen. NOORDWIJKERHOUT „Het nieuwe Dekenale cen trum in Noordwijkerhout is een service-instituut voor on dersteuning juist voor al diege nen die zich inzetten binnen de veertien parochies in de streek". Zo omschrijft de voor zitter van het bestuur van het Dekenaat Bollenstreek A. van de Anker uit Voorhout de functie van het Dekenaal cen trum dat vanavond officieel in gebruik wordt genomen door deken J Straathof. Nu ruikt het op de eerste verdieping van het voormalige zusterhuis bij de Jozefkerk nog naar nieuwe verf. Vice-voorzitter en voorzitter Voorbereidingscommissie Dick Hendrickx licht de taken van het Dekenaal Centrum verder toe. „Alleen al in deze Jozef parochie zijn 400 mensen ac tief bezig voor de kerk en de Jozef is daarin geen uitzonde ring. Vormingswerk, het bege leiden van jongeren in een soos, het koorwerk, het litur- giewerk. Dat zijn allemaal ta ken die op de schouders van de parochianen terecht zijn ge komen. Ook gebedsdiensten worden door leken opgezet. Die mensen kunnen altijd con tact opnemen met het centrum voor informatie over dekenale werkgroepen". Dick Hen drickx wijst op het tweede Va ticaanse concilie „Gods volk onderweg" wat de initiator is geweest om mensen actief bij de kerk te betrekken. „Een papieren kerklidmaatschap is niet meer voldoende. Dat is een nieuwe kerkvisie die des te noodzakelijker wordt naar mate het aantal priesters af neemt. Maar al die mensen hebben scholing nodig". Tot nu toe werden alle deke nale taken verspreid uitge voerd over de 14 parochies. Begin 1988 kwam het idee op om een dekenaal centrum op te zetten. Het gebouw bij de Jozefkerk in Noordwijkerhout was beschikbaar. De 150 tot 200 dekenale medewerkers kunnen nu naar Noordwijker hout. Van daaruit wordt alles straks gecoördineerd. De de ken houdt daar kantoor even als de jongerenpastoor en .de volwassenenkatecheet. Er is permanent een secretaresse aanwezig en er is ruimte voor de cursussen van de pastorale school voor actieve kerkleden. Hendrickx: „Tijdens de ver bouwing zijn we al uitgebreid. Ik ben er van overtuigd dat het geen twee jaar duurt of we hebben nog meer ruimte no dig. Er zal steeds meer een beroep op het centrum worden gedaan. Er wordt al gedacht aan een opbouwwerker die pa rochianen behulpzaam is bij de organisatie. Bijvoorbeeld voor kerkbestuurders, dat is nu ty pisch iets wat hij voor zijn re kening zou kunnen nemen. En er zou misschien in de toe komst een documentatiecen trum kunnen komen. Niet alle parochies hebben alles en je speelt als parochie makkelij ker iets door naar het deke naat dan naar de dertien ande re kerken". Volgens Hen drickx horen typisch parochie- Ie activiteiten niet thuis in het dekenaal centrum. „Men mag best gebruik maken van het centrum maar de parochies blijven autonoom. De bedoe ling van het dekenaal centrum is om de samenwerking tot stand te brengen", aldus Hen drickx die er op wijst dat het dekenaat vroeger misschien een controlerende functie had D. Hendrickx en A. van de Anker voor het nieuwe Dekenaal Centrum in Noordwijker hout. via de deken. „Nu is het deke naat coördinerend en onder steunend bezig binnen een bis dom. In het dekenaal bestuur heeft elke parochie een afge vaardigde". FNV-actie in Noordwijk NOORDWIJK De Horeca- bond FNV Zuid-Holland heeft gisteren actie gevoerd in de Noordwijkse horeca. Meer dan honderd bedrijven werden door de FNV'ers bezocht. Het personeel kreeg pamfletten waarin ze op hun rechten wer den gewezen. Districtsbestuur der F. Gastkemper: „De hore ca staat bekend als een be drijfstak waar veel gerotzooid wordt met de arbeidsvoor waarden. Met deze actie wil den we vast maar ook seizoen- spersoneel op hun rechten wij zen" De actie verliep volgens Gastkemper goed. „We zijn nergens een bedrijf uitgezet en zijn 500 pamfletten kwijtge raakt. Mensen kunnen zelf rustig nakijken of zij wel alles krijgen waar ze recht op heb ben". Vier mensen meldden zich gisteravond tijdens de thema-avond van de FNV om hun loon te laten controleren. „Bij alle vier klopte er inder daad iets niet", aldus Gast kemper die niet ontevreden is over deze opkomst. „We had den liever helemaal niemand gezien". Negi bij en Pauwen ii De Paauw WASSENAAR Het gaat voorspoedig met de pauwen het Wassenaarse parkje De Paauw. De twee pauwehennen hebben elk drie kuikens, waarmee het totaal op negen is gekomen. Bewoners van villa's grenzend aan het park maken zich echter zorgen vanwege de loslopende honden in het ge bied, waaraan in het verleden de pauwen ten offer vielen. LANS: MOEILIJKHEDEN ONDERSCHAT NOORDWIJK „We hebben de moeilijkheden onderschat. Er zat eigen lijk wat te veel haast ach ter de opdracht". Dat wa ren de verontschuldigin gen van woordvoerders van onderzoeksbureau Lans gisteravond bij de gemeentelijke commissie welzijn. Die behandelde de nota accommodatie-on derzoek Noordwijk. De nota was al door B en W als ver beneden de maat beoordeeld. De commissieleden waren het eens met het college, maar oordeelden toch dat het rap port een leidraad kan zijn voor de accommodatie-problema tiek in de badplaats. M. de Jong (CDA) sprak van een warrig en vaag rapport. J. Smit (VVD) betreurde het dat Lans zich niet gehouden had aan de opdracht. Volgens me vrouw Kramer-Crama (PvdA) is haastige spoed nu eenmaai zelden goed, maar zij vond dat de commissieleden de hand in dit geval zeker in eigen boe zem moesten steken. „Wij wil den een onderzoek op korte termijn. Het is echter gebleken dat het bijzonder moeilijk is in zo'n kort tijdsbestek dingen boven tafel te toveren". J. Plug (PAN) deelde die me ning en lanceerde tevens het idee alsnog een werkgroep in het leven te roepen om de on- derzoekers van Lans, die hun rapport nader zullen onder houden, in hun werk te steu nen. P Barnhoorn (Noord wijks Belang) was geschrok ken van het feit. dat een groot aantal gebouwen volgens Lans in een slechte bouwkundige staat verkeren. Barnhoorn steunde de kritiek, maar was toch blij dat het onderzoek was gedaan. Voorzitter J. Bedijn wist over het vervolg nog weinig te zeg gen. „We hoeven niet bang te zijn dat een eventuele nieuwe accommodatie er volgend jaar al staat. Het beeld moet eerst duidelijker worden voordat het financiële plaatje rond komt". Expositie Marian Puntman exposeert van zondag 10 september tot en met zondag 1 oktober schilderijen en tekeningen van landschappen in ont moetingscentrum Het Anker in Hazerswoude Na de opening op 10 september om half vier 's middags treedt het kwartet Boris van der Lek's Jazzfriends op. De toegang kost 3,50 Expositie (2) In de kliniek van het zie kenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam wordt van vandaag tot en met 3 oktober een tentoonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen van Sonja Ro senberg en karakterpoppen van Corrie van Vliet-Roes- sen. De expositie wordt ko mende vrijdag om vijf uur geopend door de kunstcriti cus Peter Berger. Missie De werkgroep Missie en Ontwikkeling van de Matt- hiasparochie in Warmond houdt zondag een fietspuz- zeltocht. De opbrengst is be stemd voor pater J. Vriens, missionaris in Irian-Jaja. De tocht gaat over 35 kilometer richting Wassenaar. Start plaats is de hoofdingang van Mariënhaven. Er kan wor den gestart tussen half tien en half één en binnenkomen kan tot vijf uur. Wie niet wil fietsen maar toch wil bijdra gen kan geld overmaken op bankrekeningn ummer 36.77.08.035 van de War- mondse Rabobank, ten name van MOV p/a M. Welsink, Julianastraat 40. Warmond Puzzel rit Buurtvereniging Buitenlust in Oegstgeest houdt zondag een autopuzzeltocht. Vanaf twaalf uur start er iedere twee minuten een auto bij buurthuis De Karton. Men kan zich aanmelden bij Turk of Van der Poel, respectieve lijk 071-171066 en 071- 153884. Schaatsen Wie wil deelnemen aan de nieuwe cursus schaatsen voor volwassenen van het district Sassenheim kan zich maandagavond 11 sep tember inschrijven in de ijs hal in Leiden. Dit kan vanaf zeven uur. Meer informatie wordt verstrekt door de heer H. Vergeer. 01711-10482 of de heer H. de Jeu, 01729- 8264. Zwemmen Het Noordwijkse Bollenbad heeft door de halvering van het aantal uren schoolzwem men meer uren beschikbaar voor de recreatiezwemmers. Dit betekent dat op maan dag-, woensdag- en vrijdag ochtend vanaf half tien kan worden gezommen en dins dag- en donderdagochtend vanaf elf uur. Zoals gebrui kelijk kan op dinsdag- en donderdagochtend vanaf ze ven uur worden gezwom men. Het zwemmen voor de senioren en de jong volwas senen is dit seizoen geschei den. De dinsdag- en donder dagochtend zijn van tien tot elf uur gereserveerd voor de 55-plussers, de volwassenen kunnen op maandag-, ■woensdag- en vrijdagoch tend van tien tot twaalf te recht. Nieuw is ook de wa- tergymnsatiek en het les- zwemmen voor ouderen op dinsdag- en donderdagmor gen van negen tot tien uur. Voorts zijn er zwemmen voor zwangere vrouwen op maandagavond van half ne gen tot half tien, het lunch zwemmen van maandag tot en met vrijdag tussen twaalf uur en kwart over een en het ouder en kind zwemmen op maandag-, woensdag- en vrijdagochtend van tien tot elf uur. De roosterwijziging gaat op maandag 11 septem ber in. Ondernemers De Ondernemers Vereniging Alkemade (OVA) houdt maandagavond een informa tie-avond in de Fransebrug aan het Westeinde in Roe- lofarendsveen. De leden worden onder meer inge licht over de vorderingen om te komen tot het instel len van een ondernemer sprijs. De bijeenkomst begint om acht uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17