Cruciale verkiezingsdag voor blank Zuidafrika „Drugs ondermijnen kracht van onze natie" Drugsmaffia gaat door met harde wraakacties Sovjetunie hervat bemande ruimtevaart BUITENLAND Eeidae Commit WOENSDAG 6 SEPTEMBER Amazone-indianen Suriname bereid tot dialoog PARAMARIBO De groep „Indianen van het Amazonegebied", die in Suriname acties voert, zul len vandaag hun onder handelaars presenteren. Daarmee willen zij een di aloog met de regering op gang brengen, zo zei een anonieme actievoerder gisteren in een vraagge sprek met een Surinaams ochtendblad. De groep zou de namen van de onderhandelaars aan president Shankar doorgeven via de voorzitter van de samenwer kende inheemse organisaties in Suriname. Harold Blanca. Volgens de anonieme actie voerder bestaat de groep van Amazone-indianen uit onge veer 70 personen, jongeren die de situatie waarin ze verkeren „uitzichtloos" vinden. „We willen een beter leefkli maat afdwingen", aldus de ac tievoerder. „We hebben geen andere mogelijkheid dan naar de wapens te grijpen omdat ja renlang praten niets oplevert". Volgens de actievoerder moet het akkoord van Kourou, dat de regering met het Jungle commando sloot en dat naar zijn zeggen slechts voor de bosnegers geldt, worden her zien. Het pompgemaal dat zorgt voor de waterhuishou ding van de rijstpolders in het district Nickerie is al enkele dagen bezet. Naar hij zei, heeft de groep „Indianen van het Amazonegebied" één gijzelaar, de piloot van het vliegtuig van de particuliere maatschappij Gum Air. Het toestel dat don derdag gekaapt werd, is nog steeds in hun macht. Net als de veerboot waarop zich een veertigtal auto's bevindt. De anonieme woordvoerder zei te betreuren dat er bij de kaping van de veerboot in Boskamp een dode is gevallen. Het ulti matum dat de groep aan de re gering heeft gesteld, loopt morgen af. Nederlandse kustwacht in actie na aanvaring IJMUIDEN Het Nederlandse Kustwachtcentrum in IJmuiden heeft vanochtend een reddingsactie op gang gebracht na een aanvaring in de Oostzee tussen een Sovjetrussisch vissersschip en een Finse olietanker. De aanvaring had plaats voor de kust van Zweden, op een afstand van ongeveer duizend kilometer van IJmuiden. Eén bemanningslid van het Sovjet-schip is gered. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmuiden worden nog 14 Sovjetrussische zeelieden vermist. Heroïne-vangst De politie van Hong Kong toonde gisteren aan de verzamelde pers 420 kilogram heroïne die zij in beslag heeft weten te nemen na een inval in een woning in deze stad. De waarde van de drugs ligt om en nabij de miljard gulden. Twee mannen en twee vrou wen zijn gearresteerd. Volgens de politie van Hong Kong was dit een van de grootste heroïnevangsten uit haar geschiedenis. De drug was vermoedelijk bestemd voor de Verenigde Staten. Ca nada en Australië. FOTO: AP praten met regering El Salvador SAN SALVADOR Terwijl de strijd tussen de guerrilla's van het Nationaal Bevrijdings front Farabundo Marti (FMNL) en het regeringsleger in El Salvador doorgaat, heeft de FMLN in een verklaring laten wéten bereid te zijn tot politiek overleg met de rege ring van de rechtse Arena president Alfredo Cristiani. De gesprekken zouden volgende week al kunnen beginnen in Mexico, zei een van de FMNL- commandanten. Bij een tref fen tussen het leger en een guerrillagroep in het noord oosten sneuvelden gisteren ze ker 16 militairen. De burger oorlog die tien jaar geleden in het Middenamerikaanse land begon heeft al aan zeker 70.000 mensen het leven ge kost. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Amerikaanse ambassade in Libanon ontruimd BAYRUT De Amerikaan se ambassade in Libanon is vandaag ontruimd, nadat honderden christenen het ambassadeterrein waren bin nengedrongen uit protest te gen het Amerikaanse beleid in Libanon. Ambassadeur McCarthy en alle andere me dewerkers die nog in de Amerikaanse missie werk ten, zijn met drie helikopters naar elders overgebracht naar de Britse legerbasis Ak- rotiri op Cyprus. Een groep van zo'n duizend aanhangers van Aoun kwam dinsdag tegen de Ameri kaanse ambassade in actie, omdat zij vinden dat de VS een veel te voorzichtige op stelling kiezen tegenover Sy rië. Christenen hebben meermalen een beroep ge daan op de VS om meer steun in de strijd tegen het Syrische leger en zijn geal lieerde moslimmilities. BUSH BIJ LANCERING DRUGSPLAN: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - In zijn eerste nationale televisie toespraak heeft president George Bush gisteravond zijn 7,8 miljard dollar om vattende plan ter bestrij ding van de drugs gepre senteerd. „De drugs ondermijnen de kracht van onze natie", zei Bush die daaraan toevoegde dat vooral het gebruik'van de zogenaamde „crack" een pro bleem vormt. Een pakje vlak cocaïne to nend, riep de president uit: „Dit is vergif". Daarna lan ceerde hij de details van zijn anti-drugsprogramma die ove rigens al enkele dagen bekend waren. „Het plan is even veel omvattend als het probleem", aldus Bush. Sprekend over de 260 miljoen dollar hulp die hij van plan is aan Colombia, Peru en Bolivia te geven, zei Bush dat lpj een topconferentie wil houden met de leiders van de Andeslanden om de macht van de drugskar tels te breken. Voor de kartels zelf had Bush de boodschap: "Van nu af aan zijn de spelre gels gewijzigd". Bush stelde bovendien de doodstraf in het vooruitzicht voor alle belang rijke drugsbaronnen. De president probeerde tijdens zijn toespraak critici voor te blijven die al hebben gezegd dat er lang niet genoeg geld voor de bestrijding van het ge bruik en de handel in drugs is uitgetrokken. „Wie mijn plan beoordeelt naar het prijskaar tje, begrijpt het probleem niet", aldus Bush die vervol gens opriep tot een nationale krachtsinspanning om aan het gebruik van verdovende mid delen een einde te maken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT haar door de Colombiaanse re gering met steun van de VS is verklaard. Kort nadat gisteren op de luchthaven van Bogota een nieuwe zending Ameri kaanse helikopters was gearri veerd, moest even verderop een voor de start gereedstaand verkeersvliegtuig worden ont ruimd door een vermoedelijk door de drugsbazen veroor zaakt bomalarm. De politie heeft niets kunnen vinden. De vijf Amerikaanse legerheli- kopters waarover Colombia dinsdag de beschikking kreeg zullen worden ingezet voor ac ties tegen eocaïneplantages en -laboratoria in afgelegen bos- en berggebieden. Eerder kwa men al twee grote transport vliegtuigen en acht verken ningsjagers uit de VS aan Belg stort neer met gestolen F-16 OSLO Een boordwerktuigkundige van de Belgische luchtmacht is gisteren waarschijnlijk om het leven gekomen, nadat hij met een gestolen F-16 straalja ger was neergestort. Dat gebeurde in de buurt van het Noorse Trondheim, waar de Belgen oefenden De Noorse politie gaat er vanuit dat de Belg is omgeko men, omdat hij de enige is die op de ba sis vermist werd nadat het toestel was neergestort. Aan de oefening in Noor wegen wordt deelgenomen door piloten en technici uit Noorwegen, Nederland, België en Denemarken. Inmiddels is een tienkoppige militaire onderzoeks commissie in Noorwegen aangekomen. Linkse oppositieleider in Chili vermoord SANTIAGO Een Chileense linkse oppositieleider is de afgelopen nacht op Straat in Santiago doodgeschoten. Volgens politieke zegslieden is het in Chili de eerste moord op een oppositie leider sinds het midden van de zeven tiger jaren, toen de meeste kopstukken van de communistische partij werden De 29-jarige Jacar Neghme, de woord voerder van de gematigde vleugel van de Linkse Revolutionaire Beweging (MIR), werd getroffen door negen ko gels toen drie mannen met automati sche geweren vanuit een auto het vuur op - hem openden. Een schimmige rechtse organisatie, die zich het „Front van de 11e september" noemt (de da tum dat Pinochet in 1973 een staats greep pleegde), heeft in een telefoontje aan de radio de verantwoordelijkheid voor de moord opgeëist. Neghme had onlangs laten weten dat zijn factie de verkiezingscampagne steunt van de enige presidentskandi daat voor de oppositie, de christende mocraat Patricio Aylwin. De gewapen de tak van de MIR, die in de zeventi ger jaren de belangrijkste guerrillabe weging in Chili was, is vrijwel geheel uitgeroeid. Onder het militaire bewind van president Augusto Pinochet zijn de meeste MIR-leden in gevangenissen verdwenen. Sommigen van hen wacht het doodvonnis wegens de moord op verscheidene leden van de Chileense veiligheidsdienst. Oekraïns wordt officiële taal MOSKOU Het parlement van de Sovjetrepubliek Oekraïne heeft gisteren voorgesteld dat het Oekraïns de officië le taal wordt. In het wetsvoorstel is ook bepaald dat het gebruik van de Russi sche taal wordt beperkt tot de voertaal tussen Oekraïners en leden van de an dere nationaliteiten in de republiek, zo meldde Tass. In de Oekraïne, de op een na grootste republiek in de Sovjetunie, wonen 51 miljoen mensen van wie elf miljoen Russen. Eerder namen de repu blieken Estland en Moldavië het besluit respectievelijk het Ests en het Molda- visch tot officiële taal uit te roepen, het geen leidde tot gewelddadige protesten van de Russische bevolking. Kabinet Polen bijna rond WARSCHAU De Pool- se premier, Tadeusz Mazo- wiecki, heeft bijna de laatste hand gelegd aan een regering onder lei ding van Solidariteit. Dit heeft een zegsman in het Poolse parlement gisteren gemeld. Volgens deze zegsman krijgt Solidariteit tenminste zes mi nistersposten in het vierpartij- en-kabinet, alsmede het vice- premierschap en een aantal sleutelposten, zoals de leiding van de massamedia. De com munisten krijgen het beheer over drie of vier ministeries, waaronder die van defensie, binnenlandse zaken en trans port. Verder krijgt een van de communistische ministers de rang van vice-premier. Naar wie het ministerie van buiten landse zaken gaat, is nog on duidelijk. Als kanshebber wordt Bronislaw Geremek ge noemd, die nu fractievoorzit ter van Solidariteit in het par lement is. Maar volgens ande re zegslieden blijft de huidige communistische bewindsman Tadeusz Olechowski aan. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa heeft gisteren op nieuw om Westerse steun ge vraagd voor de politieke en economische hervormingen in zijn land. Als dat niet gebeurt kunnen die hervormingen „als een kaartenhuis in elkaar zak ken", zei Walesa aan het begin van zijn vijfdaagse bezoek aan de Bondsrepubliek. Walesa's bezoek zal grotendeels in het telden staan van de economi sche malaise in Polen. Naar zijn oordeel kunnen de politie ke en economische hervor mingen in zijn land die daar aan een einde moeten maken „als een kaartenhuis in elkaar zakken", als het Westen die niet met financiële hulp on dersteunt. Vooral van de Bondsrepubliek, die al om vangrijke economische contac ten onderhoudt met het Oost blok, wordt veel verwacht. FMLN wil (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Zuidafri- ka beleeft vandaag zijn meest cruciale verkiezin gen sinds de Nasionale Partij in 1948 de macht in handen kreeg. Enerzijds is de campagne voor burgelijke ongehoorzaamheid als protest tegen de politieke rechteloosheid van de 28 mil joen zwarten tot escalatie ge komen. Vele honderdduizen den zwarte arbeiders staken, universiteiten en scholen zijn gesloten en jongeren demon streren massaal in de straten van Durban, Kaapstad en Jo hannesburg en in de zwarte satellietsteden zoals Soweto en Guguletu. Anderzijds is mede door het succes van deze protesten de positie van de voorheen on aantastbare Nasionale Partij aan het wankelen. Tijdens de verkiezingscampagne mochten geen opiniepeilingen worden gehouden. Maar dat de Nasio nale Partij vandaag stemmen verliest, lijkt vrijwel zeker. Verandering Volgens de kiesregisters zijn 3,1 miljoen blanken, 1,8 mil joen kleurlingen en 666.000 In diërs stemgerechtigd. Zij kie zen een op ras gebaseerd drie- kamerparlement, waarbij kleurlingen en Indiërs nauwe lijks enige politieke macht be zitten. Bij de parlementsver kiezingen in 1984 ging dan ook nog geen twintig procent van hen stemmen. De verhoudingen in het blan ke parlement zijn verreweg het belangrijkst voor de toe- Een gemaskerde man sprenkelt petroleum over een pop, die de waarnemend president De Klerk moet voorstellen en steekt deze vervolgens in brand. FOTO: AP komstige politiek in Zuidafri- ka. Momenteel bezit de Nasio nale Partij met 133 zetels de absolute macht. Veel blanken zijn echter verontrust over de successen van de zwarte pro testen, georganiseerd door de democratische massabeweging MDM. Zij menen dat die het gevolg zijn van de veel te her vormingsgezinde politiek van de Nasionale Partij. Tegen standers van verandering zul len dan ook zonder meer gaan kiezen op de rechtse Conser vatieve Partij van Andries Treurnicht. Ook de onsmakelijke machts strijd binnen de Nasionale Partij, waar oud-president Bot ha op grove manier aan de kant werd gezet, heeft veel trouwe NP-stemmers naar de Conservatieve Partij gebracht. Treurnicht verwacht dat zijn partij, nu goed voor 23 zetels, na vandaag minstens twee keer zo groot zal zijn. Vijfjarenplan De NP heeft een vijfjarenplan gepresenteerd dat een einde moet maken aan de politieke rechteloosheid van de zwar ten. Volgens partijleider en waarnemend president F.W de Klerk zijn de huidige verkie zingen dan ook de laatste waaraan zwarten niet kunnen deelnemen. De kern van het plan is dat apartheid wordt vervangen door een systeem van culturele groepen, die elk zeggenschap krijgen over hun „eigen aangelegenheden". Dit hervormingsbeleid wordt door de progressieve Democra tische Partij, in het parlement vertegenwoordigd met 21 ze tels, afgewezen. De DP is voorstander van stemrecht voor alle volwassen Zuidafri kanen en wil onderhandelin gen met anti-apartheidsbewe gingen als het MDM en het African National Congres (ANC). Het beleid van de Na sionale Partij is volgens haar slechts een voortzetting van apartheid en de hervormingen gaan lang niet ver genoeg. Deze polarisatie in blank Zuid- afrika ondergraaft de positie van de Nasionale Partij. Maar volgens .de „éminence grise" van de Zuidafrikaanse journa listiek, Allister Parks, zal een deel van de aanhang uiteinde lijk wel weer op De Kle^k stemmen. De Nasionale Partij wint de meerderheid van de blanken en haar hervormin gen lijken, ook na de stembu suitslag van vandaag, voorlo pig te kunnen worden voort gezet. Zwarten mogen dan over vijf jaar gaan stemmen, maar wel binnen een bestel dat hen geen echte politieke macht geeft. Of, zoals het Zuidafrikaanse weekblad de Daily Mail schrijft: „Zwarten mogen stemmen als ze de blanken maar niet wegstem- FRANS BOTHOF Amerikaanse helikopters werden gisteren met een transport vliegtuig naar Colombia gebracht. BOGOTA Leden van een doodseskader hebben, vermoedelijk in opdracht van van de drugsmaffia, gisteren in de Colombi aanse hoofdstad Bogota de vrouw van een legerkolo- nel doodgeschoten. Het slachtoffer was getrouwd met kolonel Guerrero Pena, die volgens een regerings woordvoerder niet speciaal be trokken is bij de „totale oor log" die de Colombiaanse rege ring ruim twee weken geleden tegen de drugsbaronnen af kondigde. De Colombiaanse drugsmaffia blijft volop doorgaan met wraakacties in de oorlog die MOSKOU De Sovjetu nie heeft gisteravond een ruimteschip gelanceerd naar het station Mir met twee kosmonauten aan boord. De uitvoering van het bemande ruimtevaart programma was vijf maanden geleden gestaakt na kritiek op de kosten ervan. Aan boord van het Soejoez- ruimteschip bevinden zich de twee kosmonauten Aleksandr Viktorenko en Aleksandr Se- rebrov, die naar het ruimtesta tion Mir gaan voor enkele ex perimenten. Het belangrijkste doel van hun missie vormt het testen van een „vliegende stoel" of „ruimtebrommer": een met een raket aangedre ven zetel ter grootte van een rugzak waarmee zij het ver bonden aan een zestig meter lange kabel „uitstapjes" ge maakt kunnen worden. Ook zullen de kosmonauten aan het werk gaan met enkele op een zwevend platform geïn stalleerde telescopen. Oospronkelijk zou Mir perma nent bemand zijn maar sinds april stond het leeg, na kritiek van parlementsleden, die vin den dat de zwakke Sovjeteco nomie die uitgaven niet kan lijden. Een ander gevolg van die kritiek was het aan de grond houden van de Russi sche versie van het Ameri kaanse ruimteveer, de Boeran, die in november vorig jaar een eerste geslaagde, onbemande, vlucht maakte. Voorlopig zijn de Boeran-vluchten opge schort tot 1991. QN464 Wanneer „Herr Doktor" zich weer over de patiënt buigt krabbelt Rob snel een briefje. „Houdt u gereed. Er komt spoedig hulp opdagen", schrijft hij en ongemerkt stopt hij de ge vangene het briefje toe. Die grist het uit zijn handen, leest het, frommelt het papiertje tot een balletje en stopt het in zijn mond. Even kijkt Rob om en ziet de gevangene snel knipogen. Geluk kig, die is ten minste een beetje gerustgesteld. Alleen... Rob Het ruimteschip dat voor het eerst in vijf maanden twee kosmo nauten naar het station Mir moet brengen, wordt gelanceerd. FOTO: AP heeft er zelf nog geen idee van hoe die „spoedige hup" zal moeten opdagen, want op het moment is hij zelf nog gevangen. Dan klinken opeens buiten voetstappen, de deur wordt openge rukt en twee SS-officieren treden binnen. „Herr Doktor" draait zich snel om, maar de officieren negeren hem helemaal. Eén hun ner wenkt Karl. „Kom hier!" schreeuwt hij hem toe en Rob springt heel snel in de houding. Dat hoort er nu eenmaal bij.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7