Ziekte bejaarde Honecker brengt DDR op tweesprong ABP komt met voorlopig weduwnaarspensioen Cable One eist uitstel van verbod uitzending Vooral olijfolie is rijk aan enkelvoudig onverzadigde vetzuren HAMBURG Het gerucht dat Erich Honecker, de Oostduitse communistische leider, op sterven ligt lijkt de waarheid steeds dichter te naderen. Het ziet er bo vendien naar uit dat zijn orthodoxe ideologie hem niet lang zal overleven. De 77-jarige Honecker, die er prat op gaat dat hij de Berlijn- se Muur heeft laten bouwen, werd tijdens de vergadering van Warschau Pactleiders in Roemenië onwel. Sindsdien heeft hij het ziekenhuis niet meer verlaten. De af en toe goed geïnformeerde krant „Bild Zeitung" berichtte dat één van Honeckers vertouwe- lingen met tranen in de ogen bekend had gemaakt dat zijn baas aan een vergevorderde en niet meer te behandelen vorm van darmkanker lijdt. Het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken spreekt nog steeds van „herstel", maar in West-Duitsland wordt die term vergeleken met de „ver koudheid" van Joeri Andro pov, de vorige Sovjetleider, die ook aan een terminale ziekte bleek te lijden. Honeckers dood zou op zich niet het einde betekenen van de Duitse Democratische Re publiek. Maar de gigantische stroom vluchtelingen die via Hongarije het Westen bereikt, heeft een crisis van formaat veroorzaakt van eenzelfde kaliber als de crisis die de Muur tot gevolg had. Honec ker heeft geen duidelijke er fopvolger. Moskou zwijgt en Budapest en Warschau kun nen maar weinig sympathie opbrengen voor het hardvoch tige Oostberlijnse stalinisme. De heersende communisten beginnen daar zo langzamer hand de kriebels" van te krij gen. Afkeer Partij-ideologen vinden het plotseling noodzakelijk om openlijk hun afkeer van her vormingen kenbaar te maken. Ten minste één iemand, pro fessor Otto Reinhold, waar schuwt dat elke stap in de richting van een democratie een stap is in de richting van het afschaffen van Oost-Duits- Honeckers verplichtingen als staatshoofd worden tijdens zijn afwezigheid waargenomen door de chef veiligheid, Egon Krentz, de 52-jarige „kroon prins". Alleen, hij is een alco holist en een vreselijk arro gante kwast die bij geen van zijn collega's in het Politburo in de smaak valt. De meesten van hen zijn echter 'te ziek of te oud om die taak over te ne- Erich Mielke, het hoofd van de veiligheidspolitie, is 81. Premier Willi Stoph is 75 en de leider van het economie-de partement, Günter Mittag is 62. Beiden zijn suikerpatiën ten. De laatste mist al - een „Geen terugkeer naar kapitalisme" OOST-BERLIJN De vluchtelingenstroom naar het Westen is voor de Oostduitse partijleider Erich Honecker geen re den zijn politiek te wijzi gen. De DDR houdt vast aan zijn beleid en zal de ontwikkeling van de soci alistische samenleving voortzetten; van een te rugkeer naar het kapitalis me kan geen sprake zijn. Honecker schrijft dat deze week in het partijblad „Neues Deutschland" naar aanleiding van het veertig jarig bestaan van de DDR. Vanaf zijn ziekbed ver werpt de Oostduitse leider hervormingen in de rich ting van een vrije markte conomie. been en binnenkort moet ook zijn andere been geamputeerd worden. De enige die in aan merking komt als opvolger is de 66-jarige Markus Wolf, voormalig hoofd van de spio nagedienst en schaakmeester, die de Nazi-jaren in balling schap in Moskou doorbracht. Hij is ook het brein achter de opzet waardoor Willy Brandt, de Westduitse bondskanselier, ten val werd gebracht. Wolf is echter nog te veel op de hand van het oude regiem in Moskou. De man aan wie Gorbatsjov waarschijnlijk de voorkeur zou geven is Hans Modrow, 61 jaar oud, een vooraanstaand econoom, leider van de communistische partij in Dresden en een voorstander van beperkte hervormingen. Het is echter moeilijk te bepa len welke hervormingen eei\ eind kunnen maken aan de voortdurend toenemende stroom emigranten, zowel le gaal als illegaal, of hen zelfs terug kunnen doen keren. Westduitse plaatselijke autori teiten zeggen dat Bonn hen heeft gewaarschuwd voorbe reid te zijn op zo'n twintigdui zend vluchtelingen, die moge lijk binnen enkele dagen in het Westen kunnen arriveren. Hervormingen in Oost-Duits- land en het openstellen van de grenzen zouden de exodus al leen maar kunnen bevorderen, stoelend op de angst dat de poort weer gesloten wordt. Anschluss De linkse intellectueel en uit gever Rudolf Augstein schreef ooit: „De inwoners van de NA BUITENLAND CeidóC Sou/tfi/ut woensdag e september i989 pagina Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. I AMSTERDAM Het I commerciële radiostation (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Bij de ver werking van meervoudig onverzadigde vetzuren door het lichaam, kunnen er zogeheten „vrije radica len" zuurstof in een ui terst reactieve vorm ontstaan. Deze vrije radicalen verande ren de chemische samenstel ling van cholesterolrijke stof fen die in het bloed circuleren. Normaal zijn deze stoffen on schadelijk; ze leveren zelfs een essentiële bijdrage aan het li chaam. Door inwerking van vrije radicalen kunnen ze ech ter veel gemakkelijker de wanden van de bloedvaten binnendringen en zo het ziek teproces op gang brengen dat vaatwandverkalking en bloed vatvernauwing tot gevolg heeft. Meervoudig onverzadigde vet zuren worden aanbevolen om dat ze het cholesterolgehalte in het bloed zouden verlagen. Cholesterol wordt altijd aange merkt als de grote veroorzaker van hart- en vaatziekten. Maar in feite is cholesterol niet schadelijk. Er ontstaan pas problemen als het oxy- deert onder invloed van de vrije radicalen. Professor Mor ris Brown, de onderzoekslei der van het Cambridge-team, zegt dat meervoudig onverza digde vetzuren hogere eisen stellen aan de stofwisseling dan andere vetzuren en de produktie van vrije radicalen kunnen bevorderen. Enkelvoudig Voor een gezonde voeding zul len we ons nu moeten wenden tot de enkelvoudig onverza digde vetzuren, die geen scha delijke vrije radicalen opwek ken. Olijfolie is één van de grootste leveranciers van enkelvoudig onverzadigde vetzuren en be vat maar liefst 74 procent van die stof. In landen waar over vloedig gebruik wordt ge maakt van olijfolie, zoals Tur kije en Griekenland, is het percentage hart- en vaatziek ten opvallend laag. Roomboter is voor 29 procent enkelvoudig onverzadigd en de met meervoudig onverza digde vetzuren verrijkte mar garines slechts voor twaalf procent. Uit onderzoeken in de Verenigde Staten blijkt ook dat hartpatiënten die een olijf olie-rijk dieet volgden nauwe lijks verdere hartproblemen hadden, terwijl een groep pa tiënten die van roomboter overging op halvarines rtiet meervoudig onverzadigde vet zuren juist een verslechtering van de hartkwaal liet zien. „Ik wil geen paniek zaaien" zegt Brown. „Dat meervoudig onverzadigde vetzuren schade lijk kunnen zijn is nog niet wetenschappelijk bewezen, maar er zijn wel steeds meer klinische en moleculaire aan wijzingen in die richting". Wetenschappers zijn het er echter nog altijd over eens dat het niet verstandig is om te veel cholesterolrijk voedsel, zoals dierlijk vet en melkpro- dukten, te eten. Maar in tegen stelling tot de algemeen heer sende opvatting, is er geen oorzakelijk verband tussen cholesterol en hart- en vaat ziekten. Het meeste cholesterol wordt door het lichaam zelf geproduceerd en vervult daar een hele reeks essentiële func ties. Verschillende studies wij zen er zelfs op dat te weinig cholesterol de kans op kanker kan verhogen. De Cambridge-theorie wordt ondersteund door een 25 pagi na's tellend artikel, „The Cho lesterol Myth" getiteld, in „The Atlantic Monthly", een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift. Hierin wordt ge concludeerd dat pogingen om het cholesterolgehalte in het lichaam omlaag te brengen door middel van medicijnen zonde van het geld en de tijd Vaag terrein Daar tegenover staan de be vindingen van dr. John Brown, leider van het „Flora Project ter Voorkoming van Hartziekten" in Londen. Hij zegt dat de het onderzoek naar de „vrije radicalen" met be trekking tot hartkwalen „we tenschappelijk nog een tame lijk vaag terrein is". Het Flora Project geschiedt in opdracht van de fabrikanten van Flora, een Brits margarinemerk. Produkten die rijk zijn aan meervoudig onverzadigde vet zuren bevatten ook anti-oxy- danten zoals vitamine E, legt John Brown uit, en die voor komen dat er vrije radicalen ontstaan. Het Cambridge team krijgt echter weer bijval van een vooraanstaande Britse voedingsdeskundige, professor Philip James, directeur van het Rowett Research Instituut in Aberdeen. „Er wordt altijd beweerd dat we ons zorgen moeten maken over het stijgen of dalen van het cholesterolgehalte in het bloed, maar waar het werke lijk om gaat, is het oxyderen van het cholesterol. Als dat het geval is, treedt het hele proces in werking dat schade toebrengt aan de bloedvaten. Of meervoudig onverzadigde vetzuren dit proces op gang brengen, hangt af van de aan wezigheid van anti-oxydanten die een neutraliserend effect hebben op de vrije radicalen. Anti-oxydanten zoals de vita mines E en C zijn bij uitstek geschikt om overtollig zuurstof op te slokken, zodat er geen zuurstofradicalen worden ge produceerd", verduidelijkt Ja- „En daarom is het eten in de landen rond de Middellandse Zee zo gezond. Veel fruit, veel bladgroenten: dus veel vitami ne E en C. Het is niet alleen de olijfolie die het 'm doet". NEVILLE HODGKINSON (c) The Sunday Times, Londen Moeizame reddingsactie na vliegramp in oerwoud RIO DE JANEIRO De Braziliaanse luchtmacht heeft vandaag een reddingsoperatie uitgevoerd om de 42 overlevenden van de ramp met een Boeing 737 uit het oerwoud op te pikken. Acht passagiers kwamen om bij het ongeluk. De operatie verliep moeizaam omdat de begroeiing in het betref fende gebied erg dicht is; bovendien is het regenseizoen en hangt er rook in de lucht door het platbranden van stukken land. Gisteren waren voedsel en medicijnen gedropt op de plaats waar het toestel zondag neerstortte, een ontoegankelijk gebied in de staat Mato Grosso. De lokatie werd ontdekt nadat vier overle venden zich een weg wisten te banen door het oerwoud en de buitenwereld konden bereiken. De Boeing van de Braziliaanse maatschappij Varig moest zondag een noodlanding maken na door panne aan het navigatiesysteem honderden kilometers uit koers te zijn geraakt. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht tussen Maraba en Belem. DEN HAAG Het amb- tenarenpensioenfonds ABP is begonnen weduw naars pensioen toe te ken nen. Nadat de Centrale Raad van Beroep eind vo rig jaar had uitgesproken dat weduwnaars recht hebben op een weduw naarspensioen krachtens de aww, liet het ABP we ten hiertoe ook te zullen overgaan. Minister Van Dijk kreeg nog enig respijt om een wettelijke (interim-)regeling voor te be reiden. De toekenning is dan ook voorlopig, omdat voor een definitieve regeling moet wor den gewacht op een algemene wijziging van de aww, die in voorbereiding is. Dan komt er een definitieve regeling van het op de aww geënte ABP- nabestaandenpensioen. Overigens bestond tot nu toe bij het ABP al een beperkte mogelijkheid van een weduw naarspensioen. Als een man voor de helft of meer invalide was en zijn echtgenote ten minste de helft van het gezins inkomen verdiende, kon hij na haar overlijden in aanmerking komen voor een pensioen. De nieuwe regeling is dus in feite een verruiming. Als belangrijkste eis geldt nu dat de (ex)echtgenote na 5 april 1986 een betrekking had als ambtenaar. Indien ook aan verdere wettelijke voorwaar den is voldaan, ontstaat recht op een weduwnaarspensioen gelijk aan 5/7 deel van het ABP-ouderdomspensioen (dat afhangt van salaris en dienst jaren). Er geldt een terugwer kende kracht van maximaal een jaar voor indiening van de aanvraag. De ambtenarencentrales zijn boos dat het ABP al is begon nen met de toekenning op ba sis van een voorstel waarover het overleg tussen minister en centrales nog moet worden af gerond. In dat overleg, dat vandaag wordt gevoerd met Van Dijk, willen de centrales proberen de doelgroep en de terugwerkende kracht te ver ruimen. Het voorstel van Van Dijk voorziet weliswaar in een weduwnaarspensioen op voet van het huidige weduwenpen- sioen, maar de groep van be langhebbenden is aanmerke lijk beperkter. De centrales vinden dat het weduwnaars pensioen inhoudelijk volledig gelijk moet zijn aan het huidi ge pensioen voor weduwen en dat de enig toelaatbare beper king gelegen kan zijn bij de datum, en dus niet de termijn van terugwerkende kracht. Deze datum is door de Centra le Raad van Beroep vooralsnog op 6 april 1986 bepaald Minis ter Van Dijk is tegen de uit breiding van de terugwerken de kracht. Buikdanseres slecht j voor moreel troepen JERUZALEM Volgens de Israëlische minister van emigratie Yitzhak Peretz vormt het optreden van een buikdanse res op een legerbasis „een aantasting van het morele gehalte van de troepen". Minister Peretz, lid van de rechts-ortho- doxe Torah Wachter Partij, schreef on middellijk een brief aan minister van defensie Yitzhak Rabin, nadat hij in een krant een foto van het optreden had ge zien. Volgens Itim was Peretz verbaasd !en geschokt dat het Israëlische leger de soldaten zulke „afschuwelijke voorstel lingen biedt, die het morele gehalte van de soldaten aantasten en de nederigheid jondermijnen". Pijn De 38-jarige Amerikaan Richard Jaccobs (met zwemvest) schreeuwt het uit van de pijn, op het moment dat redders zijn tussen rotsblokken beknelde voet proberen te bevrijden. Toen Jaccobs tijdens een wandeling de Rappahannock-rivier trachtte over te steken gleed hij uit en kwam bekneld te zitten. Het duurde meer dan twee uur voor hij uit zijn benarde positie bevrijd was. FOTO: AP Thatcher gaat weer met Gorbatsjov praten LONDON De Britse premier Margaret That cher zal op 23 september een bezoek aan Moskou brengen en besprekingen voeren met president Michail Gorbatsjov. Thatcher zal Moskou aandoen op de terugweg van een bezoek aan Japan in het kader van een conferentie van de Internationale Democratische Unie, een groepering van conser vatieve politieke partijen. Thatcher heeft Gorbatsjov voor het laatst in april ontmoet toen hij een officieel bezoek aan Groot- Brittannië bracht als onderdeel van een diploma tiek offensief in West-Europa. Twee jaar geleden is Thatcher als een vorst onthaald in Moskou tij dens een bezoek dat een week duurde en dat door haar medewerkers als een van haar succesvolste buitenlandse bezoeken wordt beschouwd. Cable One heeft vandaag in een kort geding in Am sterdam van het Commis sariaat voor de Media ge ëist dat het nog niet ge weerd wordt van de Ne derland kabel. De Raad van State heeft vori- ma'sige week bepaald dat Cable kien One niet voldoet aan de medi- Nou, awet en niet beschouwd kan twee worden als een buitenlands van station. Als gevolg van deze uitspraak van de Raad moeten kabelexploitanten Cable One van de kabel verwijderen op straffe van fikse geldboetes. Het commerciële station wil nu tot 1 december de tijd krij gen alsnog aan de mediawet te voldoen. Volgens G. Heyne den Bak, commissaris zendtijd kabelza ken en toezicht van het Com missariaat, ligt het in de be doeling kabelexploitanten mee te delen dat zij Cable One per 15 september van het kabelnet moeten verwijderen. „Maar of dat gebeurt hangt nu ook af van de uitkomst van het kort geding", aldus Heyne den Bak. Hij maakte duidelijk dat Cable One en het Commissariaat jeen overeenstemming hebben rkie kunnen bereiken over de eis van het radiostation tot uitstel tot 1 december. De Vecai, het overkoepelende orgaan van kabelexploitanten in Nederland, heeft zijn leden gisteren meegedeeld dat nog niet gestopt hoeft te worden met de doorgifte van Cable M One. Dat hoeft, volgens de Ve cai, pas te gebeuren na een schriftelijke aanzegging daar toe van het Commissariaat. Hoewel nog onduidelijk is wat de gevolgen zijn van de uit spraak van de Raad van State voor de komst van Radio Télé Veronique (RTV) en TV 10, ad viseert de Vecai zijn leden ge woon door te gaan met de voorbereidingen om beide sta tions straks door te kunnen geven. Afghaanse rebellen succesvol in Kandahar ISLAMABAD De Af ghaanse opstandelingen hebben in de strijd tegen de regeringstroepen sinds maanden weer enige suc cessen geboekt. In de om geving van de zuidelijke stad Kandahar vernielden zij de helft van de lucht machtbasis Shindand. De rebellen zouden een tien tal stellingen van het rege ringsleger onder de voet hebben gelopen, 160 soldaten hebben gedood, en twee heli kopters en twee MiG-toestel- len hebben vernield. Een woordvoerder van de ver zetsgroepering Jamiat-i-Isla- mi Omar Sheradon zei dat de opstandelingen ook een deel van een bevoorradingskon vooi van het regeringsleger heeft vernietigd. Bij deze aanval zouden 150 man rege ringsroepen zijn gedood. Over verliezen aan de zijde van de opstandelingen, de mujahedien, werden geen mededelingen gedaan. De guerrillastrijders hebben hun aanvallen op de stellingen van het regeringsleger in het gehele land opgevoerd. Er werd met name melding ge maakt van hevige gevechten bij de garnizoensplaats Khost, in het oosten van Af ghanistan, 16 kilometer van de grens met Pakistan. Ka- bul is sinds eind juni bijna voortdurend het doelwit van raketaanvallen. Daarbij zijn zeker 300 mensen om het le ven gekomen en 700 ver wond. Afgelopen zaterdag vonden bij een raketaanval 16 mensen de dood en raak ten 52 gewond. Volgens de opstandelingen voert het re geringsleger raketbeschietin gen op burgerdoelen uit om de Mujahedien in diskrediet te brengen. De rebellen zeg gen uitsluitend militaire doe len te beschieten. Overlast De zomer van 1989 geldt in heel Europa als een van de droogste van de afgelopen jaren. Maar dat betekent niet, dat het nooit regent. In het Spëhnse Denia aan de Costa Blanca kwam het wa ter gisteren zo hard naar beneden, dat de straten blank kwamen te staan. Een groot deel van de Spaanse oostkust werd getroffen door wat weerkundigen een „Algerijnse depressie" noemden. Die duurt overigens maar kort, want de komende dagen schijnt de zon weer volop. FOTO: AP 11 doet deze jonge Oostduitser mee met een demonstratie in Leipzig FOTO: EPA Op de schouders van zijn vader voor meer vrijheid in de DDR. DDR zijn Duitsers. Het is na tuurlijk altijd en óp elk wille keurig tijdstip mogelijk dat een meerderheid van hen een „Anschluss" met de Bondsre publiek eist. De Oostduitse re gering kan zo'n Anschluss af wijzen, West-Duitsland niet". Nauwelijks een jaar geleden behoorde Helmut Kohl, de conservatieve bondskanselier, tot degenen die een hereniging van de beide Duitslanden be schouwden als iets voor de hele verre toekomst. Het tem po waarmee zich het afgelopen half jaar allerlei ontwikkelin gen hebben voorgedaan, van Gorbatsjovs bezoek aan Bonn, de verkiezingen in Polen, tot het afbreken van het Hon gaarse IJzeren Gordijn, heeft hem er echter van overtuigd dat het onderwerp weer op de agenda staat. Het verzoek van een kabinetslid om een inter nationale conferentie te hou den over de grens tussen Oost en West-Duitsland, werd door Kohl échter van de hand ge- Een Duitse eenheid zou onge twijfeld het neutraliteitsvraag- stuk weer te berde brengen en wellicht het einde van het NAVO-lidmaatschap beteke nen, waar Moskou al zo lang op uit is. Daar staat tegenover dat de huidige gebeurtenissen in Polen en Hongarije ook het Warschau Pact in gevaar brengen. Gorbatsjov heeft al eens gesproken over de ont manteling van het blok, om vervolgens Europese betrek kingen aan te kunnen gaan. En het Westen heeft al meer dere malen geroepen dat er een einde moet komen aan het IJzeren Gordijn. De uitspra ken van beide partijen worden wellicht eerder op de proef ge steld dan ze hadden verwacht. PETER MILLAR (c) The Sunday Times, Londen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5